چرا اهل تسنن دست بسته نماز می خوانند!

نماز اهل تسنن

پیش از پاسخ لازم است یاداور شوم که اختلاف بین مسلمانان در مسائل عملی و برخی جزئیات اعمال عبادی و اعتقادی ، موجب خروج هیچ یک از فرق مسلمان از دایره اسلام نمی شود . علمای اسلام اعم از شیعه و سنی در طول تاریخ به این مهم اذعان داشته و همواره بر اساس آن زندگی همراه با صلح و محبت و برادری با برادران مسلمان خود داشته اند . پس توجه شود که بحث از چرایی برخی اختلاف نظرها و عمل ها به معنی جدابودن و متحد نبودن مسلمانان نیست . همه مسلمانان در عین داشتن اختلافات ، در ریشه ها و اصول دینی مشترکات بسیار زیاد و فراوان دارند .

نکته دیگر درباره ریشه برخی اختلافات در زمینه احکام ومناسک دینی  به نوع نگاه مسلمانان به منابع برداشت از سنت رسول خدا (ص) و وظایف شرعی پس از پیامبر گرامی اسلام بر می گردد . در این میان  به شیعه امامیه بنا به سفارشهای مؤکد رسول خدا (ص) همواره برای فهم  اصول و فروع دین، نگاهش به عترت پاك رسول خدا بوده و سعی می کرده سنت و سیره پیامبر را از دریچه نگاه علی (ع) و اهل بیت پیامبر ببیند . شیعیان ،در طول تاریخ ، از زمان امام علی"ع" تاكنون، همواره بر روش و سیره و تعالیم اهل بیت پیامبر كه همان سیره و سنت نبیّ مكرّم اسلام است، مقید و ملزم بوده اند.[۱]
البته برخی مسلمانان چنین نگاهی نداشته و به اجتهادات دیگر صحابه پیامبر هم اعتماد می کردند. از همین جا تفاوت در برداشت ها از سنت رسول خدا آغاز شد .  از امتیازات شیعه امامیه نسبت به سایر فِرَق اسلامی این است كه حقایق و معارف دینی خود را از طریق معصومین دریافت كرده كه عاری از هرگونه خطا و تحریف و برداشت سلیقه ای  است. یکی از این اختلاف برداشت ها در بحث آداب اقامه نماز و احکام مربوط به آن است که شیعه بر اساس سنتی که از اهل بیت پیامبر به او رسیده عمل می کند  و دیگر  برادران اهل سنت از برداشتهای دیگر صحابه استفاده می کنند .

آنچه درباره منشأ نمازخواندن برادران اهل تسنن به صورت دس بسته در تاریخ گفته شده این است که :

 در زمان خلافت عمر، جمعی از اُسرای ایرانی را به نزد او آوردند. این گروه به منظور رعایت ادب نزد خلیفه، دستها را روی سینه بر هم گذاشته بودند. عمر از آنان پرسید چرا اینگونه ایستاده اید؟ آنان پاسخ دادند رسم ما آن است كه در نزد بزرگان برای رعایت ادب و نشان دادن تواضع خویش، این چنین بایستیم. عمر این مرام را پسندید، و از آن پس دستور داد برای رعایت ادب و تواضع به درگاه الهی دستها را بر هم گذاشته و نماز را اقامه كنند، و این خلاف سنت و دستور رسول خدا "ص" بود.[۲]

به نظر شیعه این کار در نماز خلاف سنت رسول خدا بوده و بدعت و حرام است و انجام این کار را باعث بطلان نماز می داند .
البته این نکته هم قابل ذکر است که  در مساله تکتّف (دست بسته نماز خواندن) حتی بین اهل سنت هم اتفاق نظر نیست .  بعضی از علمای اهل سنت این کار را در نمازهای واجب، مکروه نیز می دانند. ابن رشد اندلسی در این باره می گوید:
درباره دست روى دست گذاشتن در نماز میان علماء (اهل سنت) اختلاف است، مالك ابن انس در نمازهاى واجب مكروه و در نماز نافله آن را جائز شمرده و جمهور آن را مستحب دانسته اند. علت این اختلاف نظر روایات صحیحى است كه به دست ما رسیده كه نماز پیامبر را توصیف مى كند و در آن نقل نشده كه پیامبر دست راست روى دست چپ مى گذاشته اند. از طرفى به مردم امر شده كه دست روى دست گذاشته نماز بخوانند (دستور دهنده معلوم نیست.)[۳]


[۱]. رهبری امام علی از دیدگاه قرآن، نامه صد و دهم، سید شرف الدین.
[۲]. جواهر الكلام، ج۱۱، ص۱۹؛ (به نقل از شبهای پیشاور ص ۲۰۷)
[۳]. (بدایة المجتهد، جلد اوّل كتاب الصلاة فصل دوم، مسأله پنجم، ص۱۳۶ ـ ۱۹۳ به نقل از شبهای پیشاور ص ۲۰۷)

facenama

دیدگاه‌ها

- نمیدانم که شما چرا حضرت

- نمیدانم که شما چرا حضرت علی (رض) و تمامی اهل بیت را از خود میدانید در حالیکه آنها به تمامی جهان اسلام تعلق دارد نه به فرقه ای .
- دنبال فروعات میروید و امروزه تقریباً تمامی کشور های اسلامی را کفر اشغال کرده و هنوز شما در فکر تفرقه انداختن بین سنی و شیعه هستید.
- اهل سنت منکر هیچ صحابی رسول گرامی اسلامی نیست و به تمامی آنها سخت احترام دارند و شما با سه خلیفه معظم اسلام دشمنی دارید در حالیکه آنها خدمات چشم گیری را در اسلام انجام داده اند به جای اینکه تقدیر شوند از طرف شما ها توهین میشوند. فکر میکنم شما اسلام ستیز هستید و تیشه را به ریشه خود میزنید.
- امروزه جهان بصورت چشم گیر پیشرفت کرده و شما بسیار عقب مانده مردم هستید به دلیل اینکه خود را تحت نام عذا دار در روز عاشورا لت و کوب میکنید و به قمه و شمشیر و زنجیر میزنید در حالیکه این یک بدعت خرافاتی است . این چنین زدن ها و کندن ها حتی در کتاب های شیعه هم نه آمده است . شما اگر منطقاً فکر کنید این یک جهالت نیست . این یک بار ننگین و شرم آور است در اسلام . و دین مقدس اسلام را در نزد کفار زیر سوال قرار میدهد . در اسلام حتی ترحم بر حیوانات است و اسلام اجازه نمیدهد که حیوانات را ما لت و کب کنیم و شما آنقدر از اسلام فاصله گرفتید که خود را از حیوان پاینتر دانسته میزنید. آیا این یک وحشی گری نیست. جواب دهید که در کجا قرآن و احادیث نبوی گفته شده که شما سال ها عذا داری نموده و خود را بزنید . چیزیکه مطابق قرآن و حدیث حضرت محمد (ص) نبود نا درست است .
- بهتر است که شیعه و سنی دست به دست هم دهند در جهت گسترش اسلام کوشش کنند و کشور های اسلامی تحت سلطه یهود و نصار را نجات دهند.

تصویر شهر سوال

با عرض سلام

با عرض سلام
در پاسخ به اینکه حضرت علی (ع) و اهل بیت (ع) متعلق به تمام جهان هستند، باید عرض بکنم در این قضیه هیچ شکی نیست و خدای متعال، خاندان طهارت را برای تمام جهانیان به رهبری برگزیده است. اما ادعای ارتباط داشتن با این خاندان، مختص گروهی است که در میدان عمل، پیروی خود را نشان می دهند. و باید به آیه قرآن اشاره نمایم که در مقابل ادعای مسیحی و یهودی در ارتباط با ابراهیم (ع) می فرماید:
سزاوارترین مردم به ابراهیم، آنها هستند كه از او پیروى كردند (آیه ۶۸ سوره آل عمران)

و درباره وحدت و مسائل امروز جهان نیز با شما کاملا موافق هستیم که نباید به اختلافات فرقه ای دامن زد و باید اصول مشترک را مد نظر قرار داد. اما اولا وحدت به معنای عدم بیان عقائد خود و دفاع از آنها در جایی که مورد سوال قرار می گیرند، نیست. ثانیا اگر شما به وحدت معتقد هستید، چرا این گونه توهین می نمایید که شیعه را عقب مانده و از حیوانات پایین تر معرفی کنید!

در حالی که ما با قمه زنی و این گونه مسائل مخالف هستیم و از این گونه اعمال تبری می جوییم. و دلیلی ندارد که شما آن را به مکتب شیعه نسبت دهید.

و البته اصل بحث عزاداری، مساله جداگانه ای است که آن را حق می دانیم و زنده نگاه داشتن یاد و نام امام حسین (ع) را به منزله ترویج مکتب ایشان و درس گرفتن از این مکتب می دانیم. و شما که این گونه با عزاداری مخالفت می کنید، باید کمی به تاریخ مراجعه نمایید که پیامبر مکرم اسلام (ص) چرا سالها پس از رحلت بانوی مکرم اسلام، جناب خدیجه (س) با یادآوری نام و یاد ایشان اشک بر چهره مبارکشان جاری می شد.

سلام به برادران سنی و کسانی

سلام به برادران سنی و کسانی که خودشونو به جای سنی جا میزنن
ببین داداش من چند تا حرف درست و حسابی میزنم تو خودت قضاوت کن تو عربستان سه تا شهر شیعه نشین هست یکی الاحصی یکی القطیف و اون یکی دیگم یه شهر دیگه س من با خود یکی از این شهرونداش برخورد داشتم میگفت ما جرئت نمیکنیم بریم قسمت سنی نشین چون تیکه بزرگمون بیخ گوشمونه و یه چیز جالب میگفت این بود که تو ریاض میخواستن یه دانشگاه تو مایه های فلسفه و منطق بزنن برای بیرون اوردن از جهالت میگفت که از طرف حکومت خیلی مخالفت شده چرا ؟چون تمامی زیرو بمشونو در میارن و میفهمن حاکم بر حق نیستن خلاصه اگه ملک عبد الله واقعا به فکر شماس و برا اغفال سنی های ایران پول میفرسته تا مسجد بسازین چرا تو کشورش از فکر و منطق که راهگشای دینه جلوگیری میکنه. از این بگذریم ما شیعه ها امتحان خودمونو برای برادری و دوری از تفرقه تو جنگ پس دادیم ما گفتیم سنی دشمن ماس ما گفتیم که سنی ها رو بایدکشت؟ما با معارضین میجنگیم شما که این همه میگین الان تو سوریه چه بلایی سر علوی ها میارین تو زمان هشت سال جنگ سنی های عراق چیکار کردن تو کشورای دیگه چی . من به شخصه با سنی های الان هیچ مشکلی ندارم چون اکثرشون نه صدر اسلامو دیدن و نه اونقدر دغدغه دار هستن که بهش فکر کنن واقعا شما به این فکر نیافتادی چرا بعد از ۵۰سال بعد فوت پیامبرچرا امام حسین ع با اون وضع فجیع به شهادت میرسه به این فکرافتادی دختر پیامبر با اون مقامی که داشت با اون همه کارای که برای اسلام کرده بود چرا جوون مرگ شد فکر کن حضرت زهرا س مادرت بوده خودت قضاوت کن.اگه شما میگی اتحاد شیعه و سنی ما شیعه ها میگیم اتحاد ادیان ابراهیمی در مقابل شیطان که همون مسیحی واقعیه و مسلمون واقعیه و همون ... واقعیه چرا که ما میگیم امام زمان همراه حضرت عیسی ظهور میکنه ما و شما که شیعه و سنی هستیم جای خود داره.
آدرس یه کلیپ مستند میذارم ببین سردم دارانتون حاضرن چیکارایی که نکنن و به معارضین چی دیکته کردن که حاضرند چه کارایی که انجام ندن اینه مردانگی که ازخلفای راشدینتون یاد گرفتین.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920605000223

واقعاً خودتون حرفاتون رو قبول

واقعاً خودتون حرفاتون رو قبول دارید؟ من نه به عنوان یه شیعه و نه به عنوان یه سنی حرف می زنم. هر دو گروهتون خیلی منحرف شذیذ از اسلام، شما مسلمان نیستید، بلکه شیعه و سنی هستید...کارتون شده فقط جنگ با همدیگه، انصاف داشته باشید، حاکمای هر دو گروه با حرفای قشنگ خودشون رو مظلوم نشون میدن و بعد...هر دو گروه تشنه ی خون همدیگه هستن، و اگه انصاف داشته باشید می بینید که این حالت تو شیعه بیشتره. من تو یه شهر (کشور) سنی نشین هستم، اینجا سنی و شیعه و مسلمان و غیر مسلمان نیست، یک بار از یکی از همکارام پرسیدم شما سنی هستید یا شیعه تنها چیزی که بهم گفت این بود " از تو انتظار نداشتم این سوال رو بپرسی، من عبادتم رو می کنم، تو هم عبادتت رو بکن، خوب باشیم، از هم یاد بگیریم، بهتر بشیم...می دونی نم چی هستم؟ برادرت"

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
ظاهرا شما تصور نموده اید که مساله اسم گذاری است و با عوض کردن اسم، مشکل حل می شود.
شما که قرار است عبادتتان را بکنید، چگونه عبادت می کنید؟ اگر چند نظر مختلف وجود داشته باشد، برای رسیدن به سیره پیامبر (ص) و حکم الهی، چه کسی را عالم و جانشین پیامبر (ص) می دانید؟ اهل بیت (علیهم السلام) را یا آنکه ابوحنیفه و مالک و ...
ضمن آنکه باید توجه کنید، پاک کردن صورت مساله مشکلی را حل نمی کند و اگر شما به قرآن مراجعه نمایید، می یابید که اگر دو گروه از مسلمانان با هم نزاع داشته باشند، شما به جای اینکه بی طرف باشید، باید علیه ستم پیشه و یاور طرف مقابل باشید. (آیه ۹ سوره حجرات)
البته ما سنی ها را تنها در حد مسائل نظری مقابل خود می دانیم و با آنها جنگ و ستیزه ای نداریم و آنها را برادر خود میخوانیم ولی متاسفانه گروههایی هستند که کشتن شیعیان را، راه ورود به بهشت می دانند و چه کسی امروزه می تواند حقایق جاری را ببیند و در عین حال حقیقت گروههای تکفیری را درک نکند! و شیعه را متهم به این گونه مسائل کند حتی شیعه را در این زمینه بدتر بنامد!!! که همین مساله هم نشان می دهد، بی طرف بودن شعاری است بی محتوا

من بسیار با شما موافقم افرین

من بسیار با شما موافقم افرین این حرفتون بسیار درسته مسلمانی ن ب شیعه بودنه ن ب سنی بودن مسلمانی یعنی وحدت اره درسته این حق ب جانب بودن در شیعه بیشتره و این خیلی بده

تصویر soalcity

سلام

سلام
بالاخره قرار است شما در مساله شیعه و سنی کاملا بی طرف باشید یا آنکه می خواهید یک طرف را محکوم کنید؟
ضمنا آیا برای نظرات شخصی خود دلیل قرآنی و دینی دارید یا از روی امیال شخصی خودتان نظر می دهید؟

من کاری به عربستان ندارم تو

من کاری به عربستان ندارم تو اگه راست میگی کشور خودت رو بگیر که چرا به اهل سنت اجازه ساخت مسجد در تهران رو نمیدن نه حتی در تهران بلکه اکثر شهرها و حتی زمینی رو که خریدن واسه مسجد به آشغال دونی تبدیلش کردند

تصویر soalcity

سلام

سلام
ظاهرا دروغ ها و شایعات روی شما اثر گذاشته است. در تهران و سایر شهرها اهل تسنن مسجد دارند. و مسجد شیعه و سنی هر دو محترم است و هیچ مسلمانی به خانه خدا تعرض نمی کند.

سلام ببینید اهل تسنن وهابی

سلام ببینید اهل تسنن وهابی ها رو ب هیچ عنوان قبول نمیکنن و قبول ندارن عربستانی ها نود درصدشون وهابی هستن هیچوقت وهابی ها رو وصله اهل تسنن نکنید و اینکه اهل تسنن هم امتحان خودشون رو پس دادن ن فقط اهل تشیع این حرفتون خیلی نادانی بود ک فقط اهل تشیع امتحانشون رو پس دادن بعدش شما میدونید صدر اسلام چیه ک میگید اهل تسنن صدر اسلام رو ندیدن خلفای راشدین رو میشناسی کی میگه سنی ها شیعه رو میکشه شما برین با بدربزرگتون حرف بزنین این همه کینه ک تو دل داریم رو اون انگلیس خبیث تو زمان رضا شاه اورد و ریخت تو دل ما برین تحقیق کنین بعد حرف بزنین تو زمان جنگ تحمیلی دیکتاتور عراق پسرای مردم خودشون رو زور میکرد میبرد جنگ ن اینکه خودشون بخوان

بسیار عالی. ممنونم از پاسخ

بسیار عالی. ممنونم از پاسخ عالی و منطقی شما

فیروز برادر اصلاً در تاریخ

فیروز برادر اصلاً در تاریخ اسلام و انبیای ماضی شیعه وجود نداشته است. شیعه ساختۀ یهودی ها علیه اسلام حقیقی است. به همین دلیل است که شیعه ها خود را مانند یهودی ها برترین مردم دنیا و بندگان برگزیدۀ خدا به شمار میآورند. صحابه را تکفیر میکنند و خود را برائت میدهند. در حالیکه در تمام عالم اسلام بجز جهان شیعه بروید در تاریخ اسلام تمام خلفای راشدین را دوست و برادر یکدیگر می یابید. بین آنها هیچ مشکلی وجود نداشت. بیکدیگر دختر میدادند و میگرفتند، سعی میکردند تا روابط و وحدت شان از هر جهت تقویت یابد. اما امروز چرا شیعه خیلی کینه توزانه بر ضد تمام عالم اسلام عمل میکند. خود ثابت است که اینها به دستور باداران یهودی خود عمل میکنند تا این تفرقه را دامن زده و بازار دشمنان اسلام را گرم نگهدارند. در جهان سنی ها هیچ سنیی امام ابو حنیفه یا امام اعظم یا دیگر امامان را بر پیغمبر ترجیح نمیدهد، و لیکن این شیعه های امامیه هستند که هر فرد اهل بیت را بر پیغمبر ص ترجیح میدهند و در نوشته هایشان بنگر که بعد از آیت به جای قول پیغمبر یا از جعفر صادق (رح) یا از حضرت علی (رض) و یا از فرزندان آنها زیر نام حدیث روایت میکنند و اگر کدام حدیثی از پیامبر در دسترس شان باشد آنرا در اخیر اقوال امامان خود نقل میکنند. یعنی ارجحیت را به امامان میدهند. اینها معتقد هستند که جبرئیل (ع) وحی را اشتباهاً به پیامبر نازل کرده در حالیکه وحی باید به علی نازل شده بود. نزد سنی ها همه خلفای راشدین دارای عین مقام و منزلت هستند. امام حعفر صادق را عطار نیشاپوری در تذکرة الاولیای خود یک عارف خیلی بلند مقام معرفی میکند در حالیکه شیعه ها تا میتوانند خلفای راشدین و ابو حنیفه یا امام اعظم را توهین و تحقیر میکنند. این کینه توزی خود ثابت میکند که اینها مسلمان نیستند بلکه یهودی هایی هستند در قالب مسلمان تا ریشۀ اسلام و مسلمان را از بیخ برکنند. زیرا اگر اینها به دستاتیر قرآن هم عمل کنند باید کینه و دشمنی را با دیگر مسلمانان از دل بکشند چرا آیۀ انما المومنون اخوة فاصلحوا بین اخویکم را خلاف میکنند؟ چیزیکه عیانست چه حاجت به بیان است. اینها مریض هستند و رهبران شیعه فرزندان مردم عوام را گمراه میکنند و در دل و دماغ شان آتش کینه و دشمنی را مشتعل میسازند. اسلام آئین وحدت است اگر اینها مسلمان هستند پس چرا با دیگر مسلمانان وحدت نمیکنند؟ وقتی که منافقت میکنند پس مسلمان نیستند. منافق هستند و منافق در لباس اسلام خطرناک ترین دشمن اسلام و مسلمانان هست. بقول یک عارف:
ای که نشناسی خفی را از جلی هوشیار باش.... ای گرفتار بوبکر و علی هوشیار باش. ..... دین آمده تا معرفت خدا را انسان کسب کند و او را دوست داشته باشد و با او محبت کند نه با بندگانش. ولی این جنابان شیعه عوض خدا امام ها را پرستش میکنند و نمیدانند که دچار شرک خفی و جلی هستند. نزد یک مسلمان حقیقی خدا جای خود را دارد و بعد از حضرت وی پیامبر گرانمایه اش بهترین عالم هست و بعد از پیامبر علیه سلام اولیا اند که آنها درجات و مقامات شان فرق میکند و ما مسئول نیستیم که به آنها مقام بتراشیم بلکه آن خداوند است که به آنها مقام و منزلت معنوی میدهد. شیعه ها دوازده امام را در جای پیغمیر و حتی در جای خدا نشانده اند و برای بسیاری از آنها مقام خدایی قایل شده اند. آنقدر که از امامان یاد میکنند و توصیف و تعریف شان میکنند، از خدا و پیامبرش یاد نمی کنند. این خود دلیل بر باطل بودن راهیست که ایشان انتخاب نموده اند. والسلام.

تصویر soalcity

سلام

سلام
۱-می فرمایید در بین انبیای قبلی شیعه وجود نداشته است از شما دعوت می کنم آیه ۱۵ سوره قصص را تلاوت کنید تا با شیعه موسی آشنا شوید. یا آیه ۸۳ سوره صافات را مطالعه کنید تا با شیعه نوح آشنا شوید.
۲-شما می فرمایید همه صحابه با هم خوب بودند. در حالی که اگر تاریخ را بخوانید می بینید که بعضی از صحابه به دست صحابه دیگر کشته شده اند! و یا متحمل آزار و اذیت از جانب صحابه دیگر شده اند. حداقل چیزی که می توانید ببینید اینکه چرا طلحه و زبیر؛ علیه حضرت علی (ع) جنگ به راه انداختند؟ چرا عثمان ابوذر را تبعید کرد؟ و ...
۳-ما هرگز معتقد نیستیم که وحی باید به حضرت علی (ع) نازل می شده، هرگز ائمه را بالاتر از پیامبر (ص) نمی دانیم و ... و معلوم نیست چرا شما به خاطر مطالبی با شیعه دشمنی می کنید که شیعه اصلا به آنها اعتقادی ندارد.
۴-رابطه ما با یهودی ها بسیار روشن است. تنها کشوری که به طور جدی علیه اسرائیل اقدام می کند، جمهوری اسلامی ایران است در حالی که بسیاری از کشورهای سنی (رسمی یا غیر رسمی) با اسرائیل همکاری دارند.

حال یک بار دیگر مطالب خودتان را بخوانید و ببینید که این سخنان را باید به چه کسی گفت که:
چرا آیۀ انما المومنون اخوة فاصلحوا بین اخویکم را خلاف میکنند؟ چیزیکه عیانست چه حاجت به بیان است. اینها مریض هستند فرزندان مردم عوام را گمراه میکنند و در دل و دماغ شان آتش کینه و دشمنی را مشتعل میسازند. اسلام آئین وحدت است اگر اینها مسلمان هستند پس چرا با دیگر مسلمانان وحدت نمیکنند؟ وقتی که منافقت میکنند پس مسلمان نیستند. منافق هستند و منافق در لباس اسلام خطرناک ترین دشمن اسلام و مسلمانان هست.

جناب که خود را معرفی نکردید

جناب که خود را معرفی نکردید باید عرض کنم که شما میفرمائید ما اهل تشیع از قرآن پیروی میکنید چرا قبل ادای نماز پاهای خود را نمیشوئید در حالیکه در قرآن بوضاهت آمده که قبل از نماز دستها و پاهای خود را بشوئید و سر خود را مسح کنید ولی شما پای خود را مسح میکنید آیا این اطاعت از دستور قرآن است ؟

تصویر soalcity

سلام ظاهرا این دروغ آن قدر

سلام ظاهرا این دروغ آن قدر برایتان تکرار شده است که باور کرده اید. قرآن می فرماید (آیه ۶ سوره مائده) :
فَاغْسِلُوا وُجُوهَكُمْ وَ أَيْدِيَكُمْ إِلَى الْمَرافِقِ
وَ امْسَحُوا بِرُؤُسِكُمْ وَ أَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَيْنِ
همان گونه که روشن است در قسمت اول دستور به شستن داده شده و بعد صورت و دست ها را بیان کرده
و در قسمت دو دستور مسح کردن داده و بعد سر و پاها را گفته است.

اول اينكه كعب يعني پاشنه پا و

اول اينكه كعب يعني پاشنه پا و دوم اينكه مسح كردن حد و مرز نداره در حالي كه شستن مرزي داره وقتي شما پاهاتون رو مسح مي كنيد ميتونيد فقط قسمت جلوي پا رو مسح كنيد يا تا هر جايي كه دوست داريد ولي شستن مرزي داره و قران هم براي شستن پا تا كعب يا همون پاشنه پا مرز قايل شده...

تصویر soalcity

سلام

سلام
در هیچ لغت نامه ای کعب به معنای پاشنه نیامده!!
كعب‏
كَعْبُ الرّجل: العظم الذي عند ملتقى القدم و الساق. قال: وَ أَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَيْنِ‏ (المفردات في غريب القرآن، ص: ۷۱۲)

الكَعْبُ: كلُّ مَفْصِلٍ للعظام. و كَعْبُ الإِنسان: ما أَشْرَفَ فوق رُسْغِه عند قَدَمِه و قيل: هو العظمُ الناشزُ فوق قدمِه و قيل: هو العظم الناشز عند مُلْتَقَى الساقِ و القَدَم‏ (لسان العرب، ج‏۱، ص: ۷۱۷)

و وقتی خدا به شما گفته، مسح کنید، شما به چه حقی دستور او را با شستشو عوض می کنید؟

بسم الله

بسم الله
در جواب برادر عزيزمان بايد عرض شود : اول اينكه هر كاري اصولي دارد و با ان اصول معنا و نتيجه ميگيرد اگر نمازي قرار است خوانده شود بايد با اصولي كه طراح و آورنده و تعيين كننده ان تبيين نموده خوانده شود تا نتيجه و اثر داشته باشد _______ دوم اينكه علي(ع) و ائمه(ع) براي تمام بشريت هستند نه فقط شيعه سوم اينكه ما اهل تشيع نيز با عزاداري كه حرمت انسان زير سوال ببرد و از ديد بيرون و اجتماع بد جلوه يابد مخالفيم و هدف از عزاداري و .... زنده نگهداشتن آن واقعه بزرگ است كه امام حسين(ع) در مواجهه با حق در برابر جان و مال و منفعت و .... حق را برگزيد و بر همگان درس آزادي و از خود گذشتگي به نفع حق و آزادي تمام بشريت داد
ما نيز دست همه عزيزاني را كه هدفشان همبستگي و اتحاد در چارچوب احترام و درك متقابل است را به گرمي ميفشاريم
والسلام .

ایول به این نگاه دور اندیشت

ایول به این نگاه دور اندیشت خوشم اومد عمیق فکر میکنی و سطحی نگر نیستی خدا خیرت بده

باسلام.

باسلام.
برادرمحترمی ک ب دست بستن اهل سنت معترض هستی.چرایه نگاهی ب کتابهای اهل سنت نمیندازی.
من ۲۱سال عمرازخداوندگرفتم و اینقدمطالعه داشتم ک واس هرحرفی چنتاجواب دارم.زمانی ک هم سنای من توکوچه بازی میکردن من مشغول مطالعه کتابهای مذهبی بودم.باخیلی ازبرادران اهل تشیع مناظره کردم.ولی خدامیدونه دیگ خسته شدم.
بسه دیگ...چی میخایین ازجون همدیگه...فقط بلدین بهم توهین کنین وچنتاچرتوپرت ب مردم بگین واختلاف بندازین.
نصیحتی ب شمامیکنم ب اصحاب گرانقدرپیامبرتوهین نکنین.چون خودتون بدمیبینین.خداوندازاونهادرقران اعلان رضایت کرده پس نارضایتی شمامهم نیست.
اهل تحقیق باشین/مسائل را بفهمین/ جوش نکنید/جون آمدهوش رامیبرد/
شیعه نباشید/سنی نباشید/مسلمان باشید
قران علم جاودانه هست/قران برای ماکافی است/نیازی ب اصول کافی وصحیح بخاری نیست

تصویر soalcity

سلام

سلام
بالاخره چه کنیم؟ کتابتان را بخوانیم یا رها کنیم؟ شما اول نوشته اید: چرایه نگاهی ب کتابهای اهل سنت نمیندازی. و آخر نوشته اید: نیازی ب اصول کافی وصحیح بخاری نیست!
همه مناظراتتان همین گونه بوده است؟ و همه چیز را همین گونه تحقیق می کنید؟
راجع به صحابه ای که خدا آن ها را منافق معرفی کرده و ... چه کنیم؟

اهل بیت را از خود میدانید و

اهل بیت را از خود میدانید و بعد میگید که عزاداری براشون مخالف اسلامه عزیزم مگر شهادت امام مظلوم ما کم فاجه ای بود برای اسلام که کم بگیریمش من هم با عزاداری های افراطی مخالفم و این افراد افرتطی رو جاهل میدونم ولی در مورد شما نمیدونم چی بگم . ما راه شهادت را از امامان حسین اموخته ایم .در همین عزاداری هاست که بسیاری از ما متحول شده اند . امامان عزیز ما از امام سجاد تا امام دوازدهم بر امام حسین(ع) میگریند و ما پیرو آنها هستیم در کتب معتبر ما چه احادیث معتبری که در مورد فضیلت عزای امام حسین وارد شده.به خدا قسم که سنی هایی بودن که با شرکت در همین مراسم ها آقا حاجت رواشون کرده.از چی میترسید از چمعیت میلیونی شیعه عاشق در روز عاشورا ولی اشتباه میکنید چرا که شیعه ها انقدر مرد هستند که سنی ها رو برادر میدونن و حتی از جان خود هم براشون میگذرن مثل وضعیت الان عراق که گردان های شیعه بارها سنی ها رو از دست داعش نجات دادن.یا علی

سلام.

سلام.
ببین برادر من تقلید در اسلام برای انتخاب دین ووو مذهب حرام است.شمایی که اهل سنت هستید برید کمی تحقیق کنید ببینید که سخنی که از خود پیامبر شنیده شده صحت داره یا اونی که با چندتا واسطه گفته میشه؟من دلایل زیادی برای اینکه شیعه هستم دارم چون کلی تحقیق کردم و دلیل دارم .
از شما هم میخوام بدون جانبداری از مذهب خودتون ویا شیعه برید تحقیق کنید اونوقت به حرف من میرسید که چرا شیعه هستم.
درضمن من شیعه وهمسرم اهل سنت است وباهم هیچ مشکلی نداریم.

با سلام

با سلام
وحدت زمانی اتفاق می افتد که تمام مسلمانان مطابق قرآن و سنت پیامبر و عقل و اجماع عمل کنند اگر فرقه ای در صدد طغیان باشد و احادیث ساختگی را بر قرآن و سنت پیامبر ترجیح دهد در اینصورت اتحاد با آن فرقه معنایی ندارد
در رد فرقه ضاله شیعه همین بس که آنان علی(رضی ا..) و فرزندان وی را برتر از انبیا می دانند برای اثبات این عقیده پنهان اجمالا چنین می گویم که: در بسیاری از کتب شیعه و بخصوص کتب عقاید برای تشریح مقام امامت این آیه قرآنی را می آورند که«انی جائلک للناس اماما» در واقع این آیه ای است که در شان حضرت ابراهیم (ع)نازل شده است که خداوند وی را که صاحب مقام رسالت بود در زمان پیری به مقام امامت رسانید و شیعیان عقیده دارند که این همان مقامی است که ائمه صاحب آن هستند
برای توضیح بیشتر می گویم که چرا علی محمد باب شیرازی نمی تواند پیامبر باشد؟زیرا در قرآن حضرت محمد(ص) خاتم النبیین معرفی شده است حالا بهاییان میگویند که باب شیرازی نه یک نبی بلکه یک رسول بوده است و قرآن پیامبر اسلام را خاتم النبیین معرفی می کند و نه خاتم المرسلین.
حالا به نظر شما جواب چیست؟ جواب اول:پیامبر اسلام خود یک رسول بود و خاتم النبیین به یک رسول اطلاق شده است و خاتم النبیین یک رسول را نیز شامل می شود
جواب دوم:یک رسول زمانی می تواند به مقام رسالت برسد که خود ابتدا صاحب مقام نبوت باشد یعنی هر رسولی صاحب مقام نبوت است و کلمه خاتم النبیین نشان دهنده این است که کسی پس از پیامبر به مقام نبوت نمی رسد و چطور باب شیرازی یک رسول بود درحالیکه صاحب مقام نبوت نبود
اما صد رحمت به بهائیان گویا شیعیان در اثبات این هستند که پس از پیامبر ۱۲ نفر صاحب مقام امامتی بودند که به حضرت ابراهیم(ع) داده شد
اولا مقام امامت حضرت ابرهیم بالاتر از مقام رسالت وی هست زیرا خداوند در پایان عمر در حالیکه ابراهیم صاحب مقام رسالت بود او را به مقام امامت رسانید حال یعنی طبق عقیده شیعیان ائمه صاحب مقام نبوت و رسالت و امامت ابراهیم خلیل هستند و آنان کافر به آیه قرآنی هستند که پیامبر اسلام را خاتم النبیین معرفی می کند و هرکس به چیزی کافر شود که جزء دین است گویا به کل دین اسلام کافر شده است و این اجمالی از تفکرات شیعه است برای مطاله بیشتر به مقدمه کتاب خاندان وحی مراجعه کنید که مفصل مقام نبوت ائمه را اثبات می کند و میگوید پیامبر اسلام صاحب علم غیب است و این به خاطر روح القدسی است که در وجود پیامبر است و پس از پیامبر این روح القدس به ائمه یکی پس از دیگری منتقل می شود و بدین ترتیب ائمه صاحب مقام نبوت می شوند.
محض اطلاع شیعیان از خدا بی خبر عرض شود:مقام امامت حضرت ابراهیم مقامی است که تمام امت های پس از وی تابع او خواهند بود حتی مشرکان مکه هم به آن حضرت احترام قائل بودند و از او به نیکی یاد می کردند و در قران به کرار خداوند به مومنین دستور می دهد که تابع آیین آن حضرت باشند و حتی پیامبر اکرم و بزرگان پس از وی نیز تابع آیین آن حضرت بودند و ما نیز موظف به پیروی از آن هستیم و این مقام امامتی است که به حضرت ابراهیم خلیل داده شده است
چطور ائمه مقام وی را دارا هستند درحالیکه خود تابع آیین او طبق دستور قرآن هستند
و شیعیان می گویند هرکس به ولایت علی کافر شود از دین خارج است
تو رو به خدا قسم ایمان به علی چه معنایی دارد در حالی که وی تابع دین نبینا محمد(ص) بوده است
آیا علی جزء دین است که کفر به وی کفر دین باشد؟در حالیکه به ولله قسم آن حضرت تابع دین نبی بوده است
از همه اینها بگذریم به نظر شما چرا دین اسلام نازل شد؟پیام قرآن چیست؟
همه و همه یک پیام واحد دارد و آن توحید است
در واقع دین اسلام ظهور نکرد تا علی - ابوبکر-عمر-عثمان و... را به ما معرفی کند بلکه هدف از خلقت انسان پرستش خداست «ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون»/نازعات
حالا زیارت قبور-توسل-حاجت خواستن از غیر الله-صدا زدن غیر خدا و... همه و همه کفر محض است در حالیکه این قوم متعصب هیچ وقت قبول نمیکنند
به یاد بیاورید زمانی که چشمان یعقوب نبی در فراق یوسف کور شد و فرشته الهی نازل شد و یعقوب را از این عمل نهی کرد و فرمود خدا برتر از خلق وی است و فرمود ابراهیم خلیل زمانی به خدا رسید که از پاره تنش اسماعیل نبی گذشت و حاضر به سربریدن او شد پس از آن یعقوب نبی فرمود از پسرم یوسف گذشتم
حال شما به خدا نمی رسید مگر زمانی که از خلق وی بگذرید و دین را خالص برای خدا کنید
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
لعنت الله علی کل الکافرین والمشرکین

تصویر soalcity

سلام

سلام
در کنار نقدهای سستی که بیان کردید، نکته اساسی این است که شما هنوز عقیده شیعه را نمی شناسید.
برتری مقام امامت بر نبوت، اصلی از اصول تشیع نیست علاوه بر آنکه شما هم نمی توانید با یک قیاس مع الفارق این اندیشه را رد کنید.
و اگر شما سخن از وحدت می گویید، بهتر است دست از مشرک خواندن مسلمانان بردارید، نه اینکه عقایدی چون توسل که مورد اعتقاد همه مسلمانان (جز حزب وهابیت) است را دست مایه مشرک خواندن شیعه قرار دهید و راه را برای گروههای انتحاری و مسلمان کش باز کنید.
امیدوارم بفهمید که با این اندیشه ها، در ریخته شدن خون تمام مسلمانان بی گناه شریک هستید که با این اندیشه ها، امروز مسلمان کشی راه انداخته اند.

حضرت محمد{ص} نام حضرت خدیجه

حضرت محمد{ص} نام حضرت خدیجه را زنده نگه داشت اما خودش را که نمیزد اونم بااین شدت که شما ها میزنید به نظر من باید در روز شهادت اما حسین تمام مسلمانان برن مراکز اهدای خون وخون اهدا کنند بیایید اینطوری نام آن بزرگوار را زنده نگهداریم...........

تصویر شهر سوال

با عرض سلام

با عرض سلام
آنچه شما مطرح نموده بودید، انکار اصل عزاداری و غیر منطقی و غیر اسلامی نشان دادن آن بود و جواب متناسب با همان مطرح شد.
و اینکه عزداری مترادف با قمه زنی نشان داده شود، نشان دهنده بی انصافی و نوعی غرض ورزی است.
و اهدای خون گرچه فعلی پسندیده است، اما نافی عزاداری نیست. و نمی توان با استناد به یک فعل نیک، فعل نیک دیگری را نفی کرد. اتفاقا در بعضی از هیئات مذهبی، در کنار هیئت، مراکز سیار اهدای خون هم وجود دارد و بعضی قبل از مراسم یا بعد از آن، به اهدای خون نیز می پردازند.

یکی از کار های شیطان این است

یکی از کار های شیطان این است که بر سر کوبیدن و آزار جسم به بهانه های مختلف چه مذهبی و چه غیر از آن، زیبا و پسندیده جلوه دهد.

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
ملاک شما برای تشخیص شیطانی بودن یک مساله چیست؟
آیا پیامبر معصوم، حضرت یعقوب (ع) که در فراق یوسف جسم خود را آسیب رساند و چشمانش نابینا شد، نعوذ بالله، شیطانی عمل کرده است؟
وَ تَوَلىَ‏ عَنهُْمْ وَ قَالَ يَأَسَفَى‏ عَلىَ‏ يُوسُفَ وَ ابْيَضَّتْ عَيْنَاهُ مِنَ الْحُزْنِ فَهُوَ كَظِيمٌ * قَالُواْ تَاللَّهِ تَفْتَؤُاْ تَذْكُرُ يُوسُفَ حَتىَ‏ تَكُونَ حَرَضًا أَوْ تَكُونَ مِنَ الْهَلِكِينَ(۸۵ یوسف) و از آنان روى بگردانيد، و گفت: اى دريغ از يوسف، و ديدگانش از غم سپيد شد، اما او خشم خود را فرو مى‏ برد گفتند: به خدا آن قدر ياد يوسف مى‏ كنى تا سخت بيمار شوى، يا بهلاك افتى.
آیا فکر نمی کنید، قضاوت بیجا و بدون علم، خود عملی شیطانی باشد؟

اینکه شما رحلت حضرت خدیجه را

اینکه شما رحلت حضرت خدیجه را با شهادت جانگداز وجگرسوز امام حسین ع که سبط نبی است وامام برحق است و رکن آسمان وزمین است وحجت خداست یکی میدانی انصاف نیست حضرت خدیجه همسرباوفای پیامبر ص بود اما حجت وولی خدا نبود همسر پیامبر بودن امتیاز است اما بالاتراز مقام امامت وولایت نیست کما اینکه درمنابع برادران اهل سنت وشیعه موجود است که پیامبر اکرم ص چقدر امام حسین ع را عزیز می داشتند وحدث معروف است که فرموده اند حسین منی وانا من حسین واین نیست مگر اینکه امام حسین مظهری از اسما ء الهی است وصاحب مقام ولایت است اینکه مابرای امام حسین عزاداری می کنیم علتش صرف گریه کردن وبسرزدن وسینه زدن وقمه زدن وزنجیرزدن نیست بلکه احیای یک مکتب است واحیای یک مکتب انسان ساز و بیدارگر ومطلب دیگر اینکه متاسفانه علمای محترم اهل سنت ماجرای بزرگ غدیر خم را بسادگی تفسیر می کنند و می گویند پیامبر ص یکصدو بیست هزار مسلمان را زیر گرمای سوزان برکه غدیر جمع کرد که بگوید دوست علی باشید . مگر صرف دوست علی ع بودن دردی را درمان می کند یقینا خیر بلکه درغدیر خم نعمت تمام شد ودین کامل شد با ولایت امام علی ص انهم نه ولایت خود امام علی ص بلکه ولایت الهی بوسیله وجود امام علی ص برکل عالم تسری پیدا کرد .
پس درنتیجه احیای ماجرای شهادت امام حسین ع درکربلا ی معلا فرقی با بزرگداشت ماجرای غدیر ندارد چون حرف یکی است و آن تسلیم شدن درمقابل امر الهی است تا مخالفان ومعاندان با امر الهی شناخته شوند .
اهدای خون درروز تولد امام حسین ع هم می تواند باشد . قمه زنی ما نشان از وحشی گری و خون ریز بودن ما نیست بلکه نشان از غم واندوه مصیبتی گران است که ۱۴۰۰ سال است برقلب ما نهاده اند و انشالله با ظهور منتقم واقعی خون سروروسالار شهیدان حضرت ولی عصر عج این درد التیام خواهد یافت واینکه به کنایه پیامی به دشمنان اهلبت ع است که مااز شمشیر و قمه وسایر ادوات جنگی ترسی نداریم وحاضریم درراه دین خدا از سروجانمان بگذریم

الهم عجل لولیک الفرج

از اهل سنت که ادعای اعتقاد به

از اهل سنت که ادعای اعتقاد به فرزندان رسول گرامی (ص) را دارند و به آنها احترام می گذارند این سوال را داریم که چرا حتی یک کلمه از دستورات و روایات دینی آن عزیزان پیروی نمی کنند ؟!! مگر امام علی (ع) که نسل پیغمبر گرامی (ص) از ایشان و سیده نساء العالمین حضرت فاطمه زهرا (س) است را به عنوان خلیفه چهارم قبول ندارید؟؟ پس چرا مطابق با عقل و به روز بودن فتاوای دینی از هیچ یک از دستورات شرعی امام علی (ع) که آخرین خلیفه نیز هستند و قاعدتا" نظرات و فتاوای جدید و فصل الخطاب را صادر می نمودند پیروی نمی کنید و مبنای مذهب خودتان را اغلب بر فتاوا و دستورات خلفای اول ، دوم و سوم گذاشته اید؟؟
چطور اینجا احترام سه خلیفه اولی است ؟؟ و امام علی (ع) فقط در اسم خلیفه چهارم بودند؟
کدامیک از خلفا به مانند امام علی (ع) از خود صحیفه ای همچون نهج البلاغه به جای گذاشتند؟

خیلی هم احترام میزاریم شما

خیلی هم احترام میزاریم شما منکر میشید من خودم ۶تا رفیق سنی دارم که اسماشون علی و علیرضا و محمدعلیه... فقط شما چشماتونو بستین و منکر واقعیات میشین...

تصویر شهر سوال

سلام

سلام
اگر دقت بفرماید احترام ظاهری نفی نشده، بلکه از عدم عمل به دستورات ایشان پرسیده شده است. که این چه احترامی است که هیچ جایگاهی برایشان در دین قائل نیستید.

شما چه جایگاهی براشون قایل

شما چه جایگاهی براشون قایل شدید؟ کسی که با اژدها حرف می زنه؟ یکم انصاف و منطق داشته باشید، حرفایی که تو عزاداری ها زده می شه رو گوش کنید، افسانه سازی. مگر نه اینکه حضرت علی از اولین کارایی که بعد از خلافت انجام دادند بیرون راندن افسانه سرایان از مساجد بود، شما این یه کار رو بکنید، ببینید مساجد خالی می شن یا نه. تفرقه، چیزیه که حضرت علی می خواستند؟ کشت و کشتار چی؟ شرک به خدا چی؟ عوض کردن احادیث به صلاح شکم و شهوت و مال چی؟ تظاهر به عبادت چی؟ التماستون می کنم هم شیعه و هم سنی، التماستون می کنم بس کنید این حرفا رو، هر دو خیلی منحرف شدید، هر دو خیلی دور شدید از اسلام، به کجا می خواید برسید؟ اینکه یکیتون اون یکی رو از سر راه برداره؟ از سر کدوم راه؟ هر کدومتون برا خودتون عبادت می کنید، برای خدا، برای خدا، برای خدا...بخدا خسته شدم از این همه دروغ های هر دو گروه برا اصل جلوه دادن خودشون، بخدا هیچ کدوم از اینا چیزی نیست که حضرت رسول و حضرت علس می خواستن...بخدا تنشون رو دارید می لرزونید...تن حضرت فاطمه و همه رو...تنها کاری که می کنید سیاه کردن دل و روح خودتونه....ببخشید اگه تو این پست بیشتر راجب شیعه نوشتم، تو سایت سنی هم راجب اشتباهات اونا می نویسم...نگید دو رو، نه، فقط می خوام بدونیم که هر دو داریم راه رو اشتباه میریم، هر دو خیلی بی راهه رفتیم...خیلی...وای بر ما...

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
آنچه روح نوشته شما را تشکیل می دهد، خسته شدن از نزاع دو جریان است و ظاهرا راه حل را در نفی هر دو گروه می بینید!
در حالی که راه حلی که نوشته شما بیان می کند، هرگز مورد تائید قرآن یا سیره امیر المومنین (ع) نیست. از قرآن به آیه ۹ سوره حجرات اشاره می کنم که در میانه نزاع، وظیفه تشخیص گروه بر حق و حمایت از آن است و از سیره حضرت امیر، به جنگ جمل اشاره می کنم که چگونه کسانی مانند شما را هدایت می فرمودند. که نباید حیران در میان دو گروه ماند! بلکه باید حق را پیدا کرد.
شما که ظاهرا علاقه مند به امیر المومنین (ع) هستید، بهتر است کمی تاریخ زندگی ایشان را مطالعه کنید تا حقیقت تهمت هایی چون تفرقه پراکنی را درک کنید و متوجه باشید، تفرقه افکنی تنها به گردن آنان است که از حق روی می گردانند و ...
همچنین باید توجه کرد که بعضی مطالب شما، حالت تهمت و توهین را به خود گرفته است که به هیچ عنوان با اسلام سازگار نیست. شما به گونه ای نوشته اید که انگار شیعیان با اژدها در تعامل هستند و هر چه می گویند، دروغ است!
در حالی که اگر سخن بر حقی دارید باید با دلیل و منطق مطرح نمایید و قطعا نمی توان اشتباهات و انحرافات عده ای را در گوشه ای، به پای مکتبی نوشت آن هم در حالی که آن مکتب، آن مساله را انحراف می داند و با آن مبارزه می کند.

نظراتی که مرتبط با مطلب باشد،

با سلام با نظر شما موافقم متاسفانه این شیعه ها هستند از خودشان می بافند و می دوزند در سنی ها نظر دروغین میدهند من هیچ سنی ندیده ام به دوازده امام بی احترامی کنند از دروغگویی و غیبت پشت سر برادران سنی پرهیز کنید و میان مسلمانان تفرقه نیاندازید

تصویر شهر سوال

با عرض سلام

با عرض سلام
راه حقیقی و اصلی پرهیز از تفرقه، تمسک به حبل الهی است. که دل کندن از بیراهه و قرار گرفتن در راه صحیح می باشد.
و اگر دقت فرمایید اصلا سخن از بی احترامی به اهل بیت (ع) نیست. بلکه پیروی از مکتب آنهاست که خدای متعال به همین جهت، مودت آنها را واجب فرموده است.

عمار جان هی میگی به فرمایشات

عمار جان هی میگی به فرمایشات حضرت علی(رض) عمل نمیکنیم،ولی نگفتی چه کار ما خلاف نصایح امیرالمومنین حیدر بوده؟؟

برادر یا خواهر عزیز چیزی نمی

برادر یا خواهر عزیز چیزی نمی دونی حرف نزن من خودم راهنمایی هستم و توی مدرسه ی جزوه قطور از برگزیده های نهج البلاغه دادن و باید حفظ کنیم خواهشا هم مراقب حرف زدنتون باشید

برادرمحترم حقیقتش

برادرمحترم حقیقتش منظورشماراازاین حرفتان نمیفهمم.
مابه کدام فتوای علی (رض)عمل نکردیم؟
شماکه ادعای پیروی ازایشان رادارین چرا اسم فرزندان خودراب نام فرزندان ایشان نمیگذارید؟
فرزندان ایشان فقط حسن وحسین(رض)نبوده اند/ابوبکر عمر اسم فرزندان ایشان هست/ عمر دامادعلی بود/نام دامادشما ایا عمرهست؟
اسم دختر امام صادق عایشه بود/ایا اسم دختران شماعایشه هست؟
ب اینخاطرمیگویم مسائل رابفهمین.
اجرکم عندالله

تصویر soalcity

سلام

سلام
آنها زمانی اسم فرزندانشان را عثمان و ... می گذاشتند که در جامعه، این اسم ها در خلفا برجسته نبوده و افراد زیادی این اسم ها را داشته اند. مثل عثمان بن عفان که حضرت به خاطر ایشان نام فرزندش را عثمان می گذارد.
با این حال اسم گذاشتن خیلی مهم نیست و باید بنگریم شما چگونه مدعی می شوید که به فتواهای حضرت علی (ع) عمل کرده اید در حالی که فقه تان را از حنبلی، مالکی و شافعی و ... گرفته اید.
مثلا آن زمانی که حضرت می فرمودند این نماز تراویح بدعت است، نخوانید، اهل سنت چه کردند و چه می کنند؟

در همین نهج البلاغه که شما

در همین نهج البلاغه که شما ذکر کردید حضرت علی از سه خلیفه اسم میبرد که همانطوری که مردم با انها بیعت کردند با من نیز بیعت کردند و اطاعت از من نیز مثل اطاعت از انها چه بر غایب و حاضر واجب است شما چرا طبق فرموده حضرت علی از کل خلفا پیروی نمیکنید انچنان که مردم پیروی کردند ایا شماها ازمردم ان زمان بهتر میدانید و حضرت علی چطور در خدمت انها بود ایا شما ها بهتر از حضرت علی میدانید بعدشم حضرت علی فقه مدونی ندارد که شما دارید حرف از عمل به ان میزنید اگر هست معرفی کنید تا عمل کنیم نهج البلاغه احادیث بدون سند است که قرنها بعد جمع اوری شد بازهم اهل سنت به خیلی ازان رجوع میکنه

تصویر soalcity

سلام

سلام
بله اگر ملاک نهج البلاغه است، حضرت در آن می فرمایند که حق من را غصب کردند و تعابیری به کار می برند که قطعا برای شما پذیرفتنی نیست. مثل اینکه عثمان زندگی اش بین آشپزخانه و ... (إِلَى أَنْ قَامَ ثَالِثُ الْقَوْمِ نَافِجاً حِضْنَيْهِ بَيْنَ نَثِيلِهِ وَ مُعْتَلَفِه) بود.
و البته اینکه مسلمانان عثمان را کشتند و او را در قبرستان یهودی ها دفن کردند نیز از مسلمات تاریخی است که قطعا شما این را هم نخواهید پذیرفت.
پس اینکه حضرت به عده ای بفرمایند بنا بر عقیده و مبنای خودتان که بیعت را ملاک می دانید، پس حق نافرمانی از من را ندارید، دلیل نمی شود که حضرت خلفا را معتبر می دانسته. بلکه به انسان های لجوج می فرمایند که در لجاجت تا کجا می خواهند پیش بروند که حتی اعتقادات خود را هم زیر پا بگذارند.

البته نه احادیث حضرت منحصر به نهج البلاغه است و نه ائمه شیعه منحصر به حضرت علی (ع) است. احادیثی که حضرت در دوره ممنوعیت نگارش هر گونه حدیث به فرزندان خود منتقل کرده بودند، در اولین فرصت در فقه جعفری خود را نشان داد.

متاسفانه بسیار مطالب چرت و

متاسفانه بسیار مطالب چرت و ضعیفی بود که نسنجیده به کار برده شده اند لطفا اصلاح کنید . حقیقت ها رو بیان کنید از تفرقه بپرهیزد

تصویر شهر سوال

با عرض سلام

با عرض سلام
اگر معیار حقیقت منطق و استدلال است، ما برای سخن خود به همین شیوه عمل کرده ایم و شما نقدی منطقی به آن نداشته اید.
و اگر معیار حقیقت تعصبات شماست، با عرض معذرت ما این معیار شما را قبول نداریم.

وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ

وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ

تصویر شهر سوال

با عرض سلام

با عرض سلام
امام صادق (ع) می فرمایند: ماییم آن ریسمانی که خدای متعال گفته است. (تفسیر فرات الكوفی، ص: ۹۱)

سالها به ریسمان امام ها

سالها به ریسمان امام ها چسبیده ام
ای دریغ که عمرم هدر رفت ای کاش از اول به خدا توکل میکردم و براش شریک نمیگرفتم

تصویر soalcity

سلام

سلام
اگر شما توسل را به گونه ای متوجه شده اید که مانع توکل است، باید عرض کنم یا توسل را درست نفهمیده اید یا توکل را یا هر دو را!

شما هر چی دوست داری اسمش را

شما هر چی دوست داری اسمش را بزار توسل ، ریسمان اللهی و ...
من دیگه دنبال این رسمون ها نیستم
فقط الله را قبول دارم می خواهم دستم رو بگیره
ان شاء الله

تصویر soalcity

سلام

سلام
شما اگر الله را قبول دارید، به دستورش عمل کنید:
وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ (۳۵ مائده)

سلام خدمت همه برادران

سلام خدمت همه برادران
آخه فداتون شم چطور شیعه ها خودشونو مسلمون میدونن؟
وقتی گنبد جدید بارگاه امام حسین رو از شهرهای شیعه نشین رد میکردن آنگار خداشون اومده در حالی که در مقابلشون بت بود وهیچ....
وقتی مرقد مطهر حضرت فاطمه معلوم نیست کجاست چطور واسش زیارتگاه درست میکنن؟میدونیین به اینا میگن چی؟
بله بت پرستی
تورو خدا دس بردارید

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
آیه قرآن را برایتان یادآوری می کنم که تکفیر دیگران عمل صحیحی نیست:
وَ لا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقى‏ إِلَيْكُمُ السَّلامَ لَسْتَ مُؤْمِناً (۹۴ نساء) به كسى كه اظهار صلح و اسلام مى‏ كند نگوييد: «مسلمان نيستى»
و بهتر است بدون اندیشه تکفیری که بلای جان مسلمانان شده، و هر روزه دهها مسلمان را به خاک و خون می کشاند، جواب شبهاتتان را دریافت کنید.
آیا شما خدا را مروج بت پرستی می دانید که تابوتی برای بنی اسرائیل فرستاده تا در هر جایی می روند، آن را با خود ببرند؟
أَنْ يَأْتِيَكُمُ التَّابُوتُ فيهِ سَكينَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ بَقِيَّةٌ مِمَّا تَرَكَ آلُ مُوسى‏ وَ آلُ هارُونَ تَحْمِلُهُ الْمَلائِكَةُ (۲۴۸ بقره) اين است كه (صندوق عهد) به سوى شما خواهد آمد. (همان صندوقى كه) در آن، آرامشى از پروردگار شما، و يادگارهاى خاندان موسى و هارون قرار دارد در حالى كه فرشتگان، آن را حمل مى‏ كنند.
کمی در این بیندیشید که هر گردی گردو نیست و اگر بنا بود، هر گونه تعظیم و تبرک به یک امر مادی، بت پرستی قلمداد شود، چرخیدن به دور کعبه و بوسیدن حجر الاسود چه معنایی می تواند داشته باشد؟
بت پرستان کسی را همراه خدا در امر تدبیر جهان می دانستند که واقعا هیچ نقشی در جهان نداشت. اما ما برای گروهی احترام قائل شده ایم که خدای متعال، بر ما دوستی و محبت شان را واجب کرده است:
قُل لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى‏ (۲۳ شوری) بگو: «من هيچ پاداشى از شما بر رسالتم درخواست نمى‏ كنم جز دوست‏داشتن نزديكانم [اهل بيتم‏]
شما ساختن زیارتگاه را بت پرستی می دانید، در حالی که قرآن، آن را تائید کرده است و عمل مومنین خوانده است. آنجا که در ماجرای اصحاب کهف می فرماید:
قالَ الَّذينَ غَلَبُوا عَلى‏ أَمْرِهِمْ لَنَتَّخِذَنَّ عَلَيْهِمْ مَسْجِداً (۲۱ کهف) آنها كه از رازشان آگاهى يافتند (و آن را دليلى بر رستاخيز ديدند) گفتند: «ما مسجدى در كنار (مدفن) آنها مى‏ سازيم (تا خاطره آنان فراموش نشود.)
امیدوارم که خدای متعال هر چه زودتر، مسلمانان را از گروههای تکفیری نجات دهد. تا مایه وهن اسلام در جهان نشوند. و خون بیگناهان بر زمین نریزند.

یعنی حضرت یعقوب بت پرست بود

یعنی حضرت یعقوب بت پرست بود که با بوئیدن پیراهن حضرت یوسف یاد پسرش افتاد و باذن الله تعالی بینا شد؟؟
یعنی به نظر شما، احترام اشیاء، افراد و اجسامی که منتسب به یک شخص بزرگوار هست، کفر و شرک محسوب می شه. یعنی ما از این به بعد به قران احترام نگذاریم؟؟ به خانه کعبه احترام نگذاریم؟؟ یعنی دیگه پرده کعبه رو و دیوار کعبه رو و خانه کعبه رو ویران کنیم چون نماد بت پرستی و کفره؟؟ چون خدا که هست دیگه چرا به یه دیوار و خونه احترام بگذاریم. یعنی شما در مقیاس خیلی کوچک، هیچ احترام و ارزشی برای لباسها و وسائل ها و اموال عزیزانت قائل نیستی؟؟ یعنی وقتی می ری خونه، هر چی باشه که واسه خودت نباشه رو می ندازی دور و له می کنی؟؟ چون اگه براشون ارزش قائل بشی، کافر محسوب می شی؟؟ برادر عزیز اهل سنت، اگه واقعا اهل انصاف هستی، یک روز ، یک ساعت، یک دقیقه فقط بدون تعصب به هیچ چیز فکر کن. همین.

سلام به همگی

سلام به همگی
بیایید بیخیال شید.همه خوبن.واقعا میگم همه خوبن.فقط بیایید هرکسی تو هر جایی هست حداقل طرف مخالف نظرشو نکشه.همین.هر کاری دوس دارین با هم بکنین ولی همو نکشید.بابا چقد بعضی ها مثل من عقب موندن که حرفشون چماقشونه.هرکسی هرکاری کرده، گذشته.با هم بحث علمی داشته باشیم ولی بحث هامون توهین نشه. با دلیل هرکی خواست نظر بقیه رو قبول کنه.هرکی هم نخواس که مارو توگور طرف مقابل نمیذارن.
تامیشه کاش بحث علمی و منطقی بکنیم.

هتونو دوس دارم.خداحافظ

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
اینکه از کشته شدن افراد بیگناه متنفرید، بسیار عالیست. و ما نیز از تکفیرها و کشتارها منزجریم. همچنین در اینکه بحث های علمی و منطقی داشته باشیم نیز نظرتان عالی است.
اما ای کاش ظالم و مظلوم را یک کاسه نمی کردید! و به جای اینکه تکفیری ها را محکوم کنید و عملیات انتحاری و کشتار را زشت بدانید، همه را یک جور نشان نمی دادید. چرا که همین نیز ظلم دیگری در حق مظلوم است.

سلام

سلام
واقعا سخنان به جایی گفتی.قبول دارم باید تکفیری ها وسلفی های متعصب را از جرگه مسلمین جدا کنیم.اونها باعث شدن که دیگران دید بدی به مسلمونا داشته باشن.دیشب مطالب شیخ حسن شحاته و چگونگی شهادت ایشان رو دوباره مرور میکردم.نه تنها بسیار جای تاسف بلکه جای دارد که انسان خون گریه کنه.حیف از دست این بی عقل ها که عقلشون رو تعصب و تبعیت کورکورانه پر کرده.یا کشتارها در عراق افغانستان پاکستان و... انسان را ناراحت میکنه.کاش یه فکر اساسی برای حل این جریانات که تا به حال به این گستردگی در جهان اسلام نبوده، بکنند.
به هرحال آرزوی موفقیت برای شما و همه کسانیکه دنبال حل مسایل به صورت علمی دارن ، را از خدای منان می خوام.خداحافظ

به نام خداوند قادر متعال. اما

به نام خداوند قادر متعال. اما بعد باید ما این سوال را از شما بپرسیم : چراشیعیان دست باز نماز میخوانند؟
چشماتون رو باز کنید -از نظر اهل سنت شما نتنها مسلمان نیستید بلکه ازتبار مشرکین زمان پیامبر هستید چون به جای بت از قبر مردگان وغیره { امامان } حاجت میطلبید و .....

تصویر soalcity

سلام

سلام
امیدوارم شما نیز با چشمانی باز بنگرید.
بنگرید به اینکه اندیشه تکفیری شما، چقدر خون بی گناهان را بر زمین می ریزد.
بنگرید که توسل در منابع اهل سنت نیز وجود دارد و امروز شماها بازیچه دست فرقه وهابیت شده اید که نوکر صهیونیست ها و کفار هستند.
بنگرید که خودتان چرا به دور کعبه می چرخید و حجر الاسود را می بوسید.
برای اینکه به شما کمک کرده باشم که کمی واقع بین باشید، چند آدرس برایتان می گذارم:
آیا توسل جستن به پیامبر (ص) یا ائمه (علیهم السلام) جایز است؟
http://www.soalcity.ir/node/1872
آیا سنی ها توسل را قبول دارند؟
http://www.soalcity.ir/node/1860
آیا اهل سنت در منابع حدیثی خود، مستنداتی درباره توسل دارند؟
http://www.soalcity.ir/node/1861
آیا توسل شرک نیست؟
http://www.soalcity.ir/node/692

اول سر خویش را کن آویزه ی

اول سر خویش را کن آویزه ی دار..آنگه بکن ادعای عشق رخ یار..در محضر دوست آنکه بیجان و سرست ..از باده ی خاص او شود برخوردار
ای انسان ناآگاه ، تورا بشارت که در نادانیهای خود غوطه وری . هرچقدر خواهی دراین گندآب دست و پازن ، تو خود درآن غوطه وری و سراسر آکنده از عقاید غلطی . بنده ی خدا توکه نه اهل علمی و نه اهل هنر و نه و نه هال دل و نه اهل بصیرت و نه اهل مطالعه ای و نه راه میدانی . تو و امثال تو بر سر سه راهه بنشسته لب میخوایید . فکرت را براه فطرت دراندار تا نسیمی از حکمت بر تو بارد و آرزوهای محال را از خودت دور کن تا منقلب و مغلوب شیطان نشوی . ما میبینیم که تو خود چاردست و پایت را بسته ای و شیطان برتو سوار است و تازیانه های شیطان را تحمل میکنی و در این اندیشه ای که از همان شیطان بر تو مغفرت رسد . بر سر هر انسان فکر و شعور است و در مغز تونیز شعور است و آنک تورا بشارت که راه خود و عقیده ات را بگمراهی کشانیده ای و طرق مختلف را میآزمایی تا پسکوچه هایی به این مسیر بیافزایی ، بکوش تا در ابتدا خودت را بیابی و پس از اینکه اگر موفق به یافتن خود شوی ، راهی بسیار دراز تا به بار نشستن انسانیتت خواهی پیمود ، آنگاه که در این دو رهنمون شدی ، راه سومت برتو بشارت که طغیان از حقوق و معنویاتت ننمایی و در پس این پرده رازهایی نهفته که تورا یارای گویش و پیدایش دراینگونه ره نیست .

در پاسخ به اهل سنت که زیارت

در پاسخ به اهل سنت که زیارت قبور ائمه و بوسیدن ضریح مقدس آنان را شرک می دانند باید بگویم مگر شما قرآن را نمی بوسید؟ کجای قرآن را می بوسید؟ مسلما جلد قرآن را می بوسید.آیا به راستی با خود اندیشیده اید که جلد قرآن از چه موادی ساخته شده است؟ مگر جلد قرآن چیزی غیر از مقوا و کاغذ است؟ پس با منطق شما عمل بوسیدن قرآن نوعی شرک است.همه ما و شما می دانیم که بوسیدن جلد قرآن جهت احترام گذاشتن به محتویات قرآن که همان کلام خداست می باشد.این که ما شیعیان قبور ائمه را زیارت می کنیم و ضریح آنها را می بوسیم به خاطر احترام به خاندان رسالت و اهل بیت پیامبر است که بنا بر حدیث ثقلین از کتاب خدا(قرآن) جدا نمی شوند و بنا بر همین حدیث نبوی که در منابع اهل سنت هم به وفور بیان شده شرط عدم گمراهی را تمسک به این دو یعنی قرآن و اهل بیت دانسته اند.وگرنه اگر ما شیعیان اهل شرک بودیم که به مغازه های آهن فروشی می رفتیم و تمام فلزات آن جا را می بوسیدیم و یا به کوهستان می رفتیم و تخته سنگ ها را زیارت کرده و می بوسیدیم!!!

کی میگه اهل سنت زیارت قبور

کی میگه اهل سنت زیارت قبور ائمه و بوسیدن ضریح مقدس آنان را شرک می دانن بابا چرا شما وهابی ها رو با اهل تسنن یکی میدونید این وهابی ها هستن ک اینا رو شرک میدونن ک این وهابی ها رو ن اهل تسنن قبول دارن ن تشیع

سلام من به تک تک شماها

سلام من به تک تک شماها
چه بحث های جالبی میکنید حتما ادامه بدید تا به نتیجه برسید.و یکدیگر را قانع کنید.ماشاءالله شما ها نابغه هستین این علم تون به درجه علاءرسیده.برای خودتون نظر میدین /خوبه/خوبه
...
...
یه روانشناس خوب بیاد به حرفهاتون فکر کنه بازم تو شک می افته.والا من که هنوز نمیفهمم ...
فرق بین سنی و شیعه چیه؟
این همه بحث میکنید برای چیه؟
چرا غرب فرهنگ اسلامی را دزدید؟
چرا ...
خوبه بشینید بحٍث کنید ؟؟؟

اره راس میگی ها فرهنگ اسلامی

اره راس میگی ها فرهنگ اسلامی ما الان تو اروپا پیاده شده

سلام

سلام
دوست عزیز گویا واقعا کسی نابغه تر از شما در این جا وجود ندارد زیرا تا به حال به عنوان یک مسلمان متوجه نشدید که فرق بین شیعه و سنی چیه
اصلا شاید مسلمان نیستی
اصلا شما رو چه به این کارها
شما برو ببین چرا غرب فرهنگ اسلام رو دزدید
اصلا از کجا به این مسئله پی بردی که غرب فرهنگ اسلام رو دزدیده

اسلام دین رافت ومهربانی وباهم

اسلام دین رافت ومهربانی وباهم زیستن است به جای همدیگه راکوبیدن همدیگر را دوست داشته باشیم تمامی صحابه عزیز وامامان بزرگوار برای ترقی اسلام واینکه ماها به جان هم نیفتیم زحمت ها ومحرومیت ها کشیده اند آن موقع فردای قیامت چه جوابی در قبال این ناسپاسی ها داریم ازخلفای عزیز تا امامان بزرگوار با شنیدن اسم عزیزشان باید صلوات بفرستیم بیاییم مطالعاتمان را بالاببریمخلیفه اول حضرت ابوبکر(رض) جد مادری امام جعفرصادق(ع)هستندامام شافعی(رض)شاگردامام جعفر صادق(ع) بودند بیاییم درفکر برادری واخوتمان باشیم به خدا با این حرفها جز کینه و نفرت چیز دیگری را درست نمی کنیم

تصویر soalcity

سلام

سلام
البته شکی نیست که باید با برادری در کنار هم زندگی کنیم. اما نباید حقایق را تحریف کنیم! صحابه ای که علیه حضرت علی (ع) و به خاطر اغراض مادی جنگ راه انداختند، شایسته این سخنان شما هستند؟ البته بحث ما تاریخی نیست. بلکه بحث مرجعیت دینی است که امروزه باید دین را از چه کسی بیاموزیم. اما با این حال پس از آنکه با چشمانی باز حقیقت را کنکاش کردیم باید دیگر مسلمانان را هم دین خود بدانیم و به آنها نیکی کنیم که نیکی حتی در حق غیر مسلمان هم می تواند جایز باشد:
لا يَنْهاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذينَ لَمْ يُقاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَ لَمْ يُخْرِجُوكُمْ مِنْ دِيارِكُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَ تُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطينَ (۸ ممتحنه)خدا شما را از نيكى كردن و رعايت عدالت نسبت به كسانى كه در راه دين با شما پيكار نكردند و از خانه و ديارتان بيرون نراندند نهى نمى‏كند چرا كه خداوند عدالت‏پيشگان را دوست دارد.

سلام هم به برادرای شیعه خودم

سلام هم به برادرای شیعه خودم وهم برادرای سنی .اختلاف سر چیه برادرا؟بنظر شما من اداب نماز رو طبق احکام مذهبم رعایت کنم ولی قلبم حضور نداشته باشه چی میشه؟این بهتر یا هر جور که خوندم حضور قلب داشته باشم .همتون تا حالا کنکور دادین ایا همه از یه منبع درس خوندین ؟هر کی استاد خودش رو قبول داره.میدونید چیه کودمتون قبل از اینکه شیعه یا سنی و یا مسلمون بشید در مورد دینتون تحقیق کرده و بعد پذیرفتین.ما ها اول بخیال خودمون مسلمون شدیم بعد داریم در مورد دین تحقیق میکنیم عقل کجا رفته؟بنظرم اینکه همدیگه چه عرض کنم هر آیینی رو مورد اهانت قرار بدیم خود نشانه تکبره که از منفورترین صفاته.منظور این نیست که نسبت به حقیقت بی تفاوت باشیم.یه مثال شما رفتی بازار شلوار بخری سر یه فروشگاه صاحب مغازه با چرب زبونی و زور مبرتت داخل یه فروشگاه دیگه ازادی بری تو یا نری که اگه رفتی راهنماییت میکنه ولی اجبار نه.خدایی با کدوم راحتترین.مذهب هم که اجباری نیست هر انسانی عقل ،فهم و شعور دارد باید ببیند تحقیق کند بسنجد و انتخاب کند وظیفه مروجان هر مذهب هم فقط مشاره سالم نه از نوع تخریب است.خلاصه بگم اخلاق خوب ،پندار خوب،کردار خوب ولا غیر.این هم فقطزمانی تحقق میابد که درک بالایی از اخلاقو کردار و پندار داشته باشیم

با عرض سلام و تشکر از

با عرض سلام و تشکر از ارتباطتان با این مرکز!

به نکات زیر توجه فرمایید:
۱. منظر حقوقي: حقوق افراد، هم در اديان توحيدي و هم در ارزش‌هاي عصر مدرن، مورد احترام و تاكيد قرار دارد و لذا نمي‌توان هيچ انساني را تمسخر و اهانت كرد. توهين به افراد، تنها به گوشت و پوست و استخوان آنان نيست، همان گونه كه نمي‌توان شكل و قد و قامت و رنگ و يا نقص اعضاي يك انسان را به استهزا و اهانت گرفت، همان گونه نيز توهين به پدر و مادر و بستگان يا نژاد و يا مليت او نيز اهانت و تجاوز به حقوق فردي است و در اخلاق و قانون و شرع نادرست و نارواست. بايد توجه كرد كه «هويت فردي» لايه‌اي تو در توست و تعلقات نسبي، مكاني، نژادي، ملي و ... بخشي از اين هويت است و در اين لايه‌ها، تعلقات ديني – مذهبي بخش مهمي از «هويت» را مي‌سازند. انسان‌ها، به همان اندازه بلكه گاه بيش از آن كه از خراش و زخم بر چهره خود و يا وابستگان نسبي و يا نژادي‌شان آزار مي‌بينند، از پنجه كشيدن در هويت ديني‌شان مجروح و خشمگين مي‌شوند و از توهين به مقدسات‌شان بر مي‌آشوبند.
۲. منظر اخلاقي: اصل زرين اخلاقي آن است كه آن چه را انسان بر خود نمي‌پسندد بر ديگران روا ندارد. اين اصل، معيارسنجي محكم و فراگير براي تشخيص رفتار درست از نادرست است. اگر انسان توهين به مقدسات ديني خويش را برنمي‌تابد، نبايد به مقدسات ديگران هم توهين كند.
۳. منظر سياسي – اجتماعي: صلح، اصل مهم در روابط انساني و حوزه سياست داخلي و بين المللي است. چه اين كه روابط بي تنش و يا كم تنش ميان انسان‌ها، از مبادي زندگي اجتماعي است. در جهان، منطقه و حتي يك كشور اديان و مذاهب گوناگون وجود دارند، بدون ترديد صلح جهاني و منطقه‌اي و ملي در فضاي توهين به مقدسات يكديگر به دست نمي‌آيد.
۴. منظر ديني: متون ديني و سيره پيامبران و اولياي الهي، سرشار از رعايت مقدسات و پرهيز از توهين به آنان است. از آن جمله، در قرآن كريم مي‌خوانيم:
لا تسبّوا الذين يدعون من دون الله فيسبّوا الله عدواً بغير علم (۱)
و آن‌ها را كه كفار به جاي خدا مي‌خوانند (مانند بت‌ها و اجنّه) دشنام ندهيد كه آنان نيز از روي عداوت و ناداني به خدا دشنام دهند.
بدين گونه مسلمانان، حتي از توهين و فحاشي به خرافي‌ترين مقدسات يعني بتان و جنيان ممنوع شده‌اند. امام علي (ع) نيز در خطاب به ياران خويش فرمود:
انّي اكره لكم ان تكونوا سبّابين (۲)
من توهين و فحاشي را براي شما ناروا مي‌دانم.
البته سخنان فوق به معناي نفي نقد و گفتگو ميان اديان و مذاهب نيست كه آن از قاعده و روش و آدابي برخوردار است كه با توهين و اهانت، مرزهايي روشن و متمايز دارد.

البته دفاع در برابر اقدامات توهين آميز لازم است. ولي بايد منطقي باشد و رفتارهاي خارج از اصول ديپلماسي و منطق جهاني نداشته باشد كه قبح ظلم ستم واهانتي كه روا داشته اند را تحت الشعاع قرار ندهد.

پي نوشت ها:
۱. انعام، ۱۰۸.
۲. نهج البلاغه، خطبه ۲۰۶.

اگه هر کدوم از ما سعی داشته

اگه هر کدوم از ما سعی داشته باشیم که شیعه یا سنی بودنو بهتر از اون یکی نشون بدیم به هیچ جا نمیرسیم . وقتی که یه مسئله ای براتون پیش میاد سعی کنید خیلی عاقلانه با پاسخ مسائلتون برخورد کنید نه اینکه با حرف هایی نا مرتبط یه مسئله نامفهوم دیگری رو به اون مسئله ربط بدید

واینکه شیعه و سنی هر دوانسان هستن متاسفانه افرادی که میخوان از شیعه و یا سنی طرفداری کنن طرف مقابل رو جانی و ...خطاب میکنن
من خودم یه فرد شیعه هستم که عاشق یه مرد سنی شدم و متاسفانه خونوادم مخالف هستن با ازدواجم چون سنی هستن فقط همین

تصویر soalcity

سلام

سلام
از پاسخ خیلی عاقلانه سخن گفتید، چند مطلب خدمتتان عرض می کنم، بنگرید که آیا عاقلانه هستند یا خیر:
۱-وقتی دو نظر متضاد درباره یک مساله بسیار مهم وجود دارد، نمی توان به تشخیص مطلب صحیح بی اعتنا بود. به هر حال شما که مسلمان هستید باید رهبر دینی خود را یا اهل بیت (علیهم السلام) بدانید یا از بین ابوحنیفه و شافعی و ... انتخاب کنید. و بی طرف بودن معنا ندارد.
۲- اگر عده ای افراط می کنند و طرف مقابل هم دین خود را جانی قلمداد می کنند، دلیل نمی شود که ما تفریط کنیم و با کسی ازدواج کنیم که تفاوت های زیادی با یکدیگر داریم که هر کدام از این تفاوت ها می تواند در تربیت فرزند و ... تاثیر جدی و چالش برانگیز داشته باشد.

اخه چرا مدیر سایت جلوی سوال

اخه چرا مدیر سایت جلوی سوال های تفرقا انگیز رو نمیگیره این کارا بیشتر دارن بین سنی و شیعه تفرقه میندازه تا افزایش سواد دینیشون کینه رو زیاد میکنه شاید اصلا نظرم رو تو سایت نذارید ولی ی جواب خوبی بدید اخه چرا میذارید این همه نظر دعوا منم منم ها شیعی سنی کردن ها

تصویر soalcity

سلام

سلام
بعید می دانیم که سوال و یافتن حقیقت تفرقه ایجاد کند. آنچه سبب تفرقه می شود تبعیت از هواهای نفسانی از سوی عده ای است که به حق پشت می کنند. با این حال ما معتقدیم که باید با مخالفان زندگی مسالمت آمیز داشته باشیم و این غیر از مساله برررسی حقیقت است.

سلام عید مبارک منتظرتون هستیم

سلام عید مبارک منتظرتون هستیم حتما تشریف بیاریید

اهل بیت (ع) از همان ابتدا

اهل بیت (ع) از همان ابتدا مظلوم بودند . شما هم نمک بر روی زخم شیعیان بپاشید . شیعه بر دو پایه ی عاشورا و ظهور امام زمان عج استواره . انشالله مهدی فاطمه میاد و حقایق آشکار میشه . یا گوهر پنهان بقیع

سلام...۳خلیفه اهل سنت ابوبکر

سلام...۳خلیفه اهل سنت ابوبکر ..عمر ..عثمان..نیمی از عمر خود را در شراب خواری و زنا کاری گذارندند .تا بعثت پیامبر که ایمان اوردند..عمر انگیزه قتل پیغمبر رو هم داشت بعدش مسلمان شد..واقعیت های زیادی از خلفا تو کتاب خود اهل سنت است...اما تعصب بی
مورد دارن

اصل اسلام سنی ها هستند.

اصل اسلام سنی ها هستند.
هیچ اشاره ای در قران به مسئله ی امامت نشده است. در حالی که اصول دین اسلام بارها و بارها در قران مورد تاکید قرار گرفته. امامت یعنی به اندازه ی شراب نخوردن هم ارزش نداشته گفتنش؟موضوع به این مهمی چرا یک بار در قران نیومده؟
توحیدشان هم از شما خیلی قوی تره که از امامان درخواست کمک میکنید در حالی که در قران گفته تنها تو را میخوانیم و تنها از تو یاری میجوییم. یک بار هم نگفته که موقع خواندن من کسی رو واسطه قرار بدهید.اگه واسطه نیاز بود در قران میومد.
چندین دلیل دیگه هم هست .

تصویر soalcity

سلامwww.soalcity.ir/node

اهل سنت این آیه پس چیه خجالت

اهل سنت این آیه پس چیه ؟ لطفا کمی مطالعه کنید ...
إنّما وليّكم اللّه‏ و رسوله والذين آمنوا الذين يقيمون الصلوة و يؤتون الزكوة و هم راكعون

من أصلا قصد توهين به أهل بيت

من أصلا قصد توهين به أهل بيت رو ندارم بلكه ارادت خاصي هم به اون بزرگواران خصوصا به حضرت علي (رض) و أمام حسين (رض) دارم و حضرت علي (رض) از جمله أولين كساني بود كه به دين إسلام مشرف شد ولي يه سؤالي هست كه دائماً ذهن منو مشغول كرده كه چرا شما برادران أهل تشيع اون احترام و ارادتي رو كه به أهل بيت (ع) دارين، به ساير صحابه و حتي خود پيامبر اكرم (ص) ندارين؟ مثلا روز هاي زيادي رو در طول سال از اين أمام و اون أمام تجليل ميكنين ولي اون تجليلي رو كه بايد از روز بعثت نبي كريم داشته باشين، ندارين. در صورتيكه جايگاه رسول خدا (ص) با إمامان به هيچ وجه قابل مقايسه نيست. ما بايد در قدم اول بيشتر در مورد سيرت نبي (ص) بحث و گفتگو كنيم و أونو سر مشق زندگي مون قرار بديم بعدا در قدم دوم صحابه و اهل بيت، در صورتيكه متاستفانه اين موضوع در مورد شما صادق نيست. به نظر من اين حب زيادي شما نظر به اهل بيت كمي باعث انحراف شما شده....

تصویر soalcity

سلام

سلام
البته این احتمال را بدهید که شاید شیعیان را خوب نمی شناسید.
مثلا شیعیان حدیثی از حضرت علی (ع) دارند که حضرت می فرماید: من بنده ای از بندگان محمد (ص) هستم. پس ما هرگز اهل بیت (علیهم السلام) را برتر از پیامبر (ص) نمی دانیم.
و البته راه رسول و راه اهل بیت را دو تا نمی دانیم که یکی انسان را از دیگری غافل کند. بلکه مثلا وقتی به حضرت علی (ع) توجه می کنیم، در واقع به کانالی که از آن طریق علوم پیامبر (ص) به ما رسیده است، توجه می کنیم.
یا مثلا زنده داشتن یاد امام حسین (ع) از آن جهت است که ایشان برای احیای دین پیامبر (ص) شهید شد.
و البته درباره صحابه نیز به مانند قرآن معتقدیم که در بین صحابه هم منافق ممکن است وجود داشته باشد و هم کسانی که بهشتی هستند.

سلام بر تمام موحدین عالم ! ۵۴

سلام بر تمام موحدین عالم ! ۵۴ ساله ام و از ۴ سالگی با قران اشنا شده ام و با شیعه و اخوند بزرگ شدم و اخوند زاده ام و هم علوم جدید هنوز میخوانم و هم دینی و حوزوی ! خالصانه عاشق محمد و ال محمد شده ام و برای شفاف حرف زدنم اینکه من عاشق علی و فاطمه و تمام فرزندانشون هستم تمامشون و بر سنت و فهم محمد و علی و فاطمه اهل تبعیض بین فرزندان علی و پیامبر نیستم و البته حسن و حسین سرور جوانان بهشت الله هستند . شیعه گری یعنی ... ! حضرت حسن و حسین شهید شدند با اوج شداید تا ما از اسلام ناب جدا نشیم ولی مگر جیب طبسی ها پر میشه !!!!! اللهم صل علی تمام اهل و عیال پیامبر و البته خود رسول الله و علی و فاطمه و تمام فرزندانش و البته تمام یاران امینش ! در انقلاب ما مثلا ی نفر هست که در ۴۰ سال پیش فلان کار انقلابی رو انجام داد ! درست ؟ اقا چپ میریم راست میریم از هر سوراخ سمبه ای که صدا در میاد از اون بابا تعریف میشه ! چطور من از یاران بسیار بزرگ پیامبر دست بکشم ؟ ها ؟ ! کاش دیوارهای برلین در ایران هم فرو بریزه ! برخلاف دشمنان اسلام و با توکل به الله العلی الکبیر العظیم ما ایستاده ایم . در امریکا و انگلیس و موطن شیاطین " هر دسته و گروهی ازادند فعالیت دینی و فرهنگی و سیاسی داشته باشند از مسلمان و صهیونیست و بچه باز و هم جنس باز و شیطان پرست گرفته تا الی هرچی ! نمیدونم چرا در ایران نمیذارن ی عالم سنی وایسه با جماعت نماز جماعت بخونه در یکی از شبکه های تلویزیون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ الله در قران به مومن میفرماید : لا تخافوا و لا تحزنوا .... ! اصلا ی بار روش تشهد خوندن ما سنی ها رو پخش کنید تا اونایی که خیال میکنن سنی یعنی معاذالله معاذالله دشمن محمد و ال محمد و علی و فاطمه و حسنین " صلوات الله علیهم اجمعین " بفهمند که خیال باطلی بیش نیست !!!! اصل شیعه ی علی و فاطمه " یعنی ما سنی ها !!!! والسلام علی من اتبع الهدی !

تصویر پاسخگو

با سلام خدمت جناب رسول هادی

با سلام خدمت جناب رسول هادی
دوست عزیز بحث این پست راجع به دست بسته خواندن نماز برادران اهل سنت هست .
ای کاش بجای به حاشیه بردن بحث درباره تلوزیون و ... دلایلی که در بالا آمده را نقد می کردید . نه این که از مسائلی صحبت کنید که درباره صحت آن تردید جدی وجود دارد .
در ضمن کسی چنین تصوری را درباره اهل سنت ندارد که ایشان خدای ناکرده دشمنان اهل بیت (ع) هستند .
خود بنده دوستانی از اهل سنت دارم که عاشق سید الشهدا و اهل بیت هستند . بله ، عده ای از وهابی های مزدور هستند که به نظر ما آنها اصلا مسلمان نیستند . هر چند آنها ادعا می کنند که از اهل سنت هستند اما خود اهل سنت هم آنها را از خود طرد کرده اند .
موفق باشید

سلام. خطالب به اون فردی که می

سلام. خطالب به اون فردی که می گه ما اعتقاد داریم باید وحی بر حضرت علی علیه السلام نازل می شد اول بگم ما چنین اعتقادی نداریم پیامبر
صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: ای علی تو برای من به منزله هارون برای موسی هستی جز اینکه بعد از من پیامبری نیست. ما پیروی نمی کنیم مگر از اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم بعد هم اون افرادی که با علم کردن قمه زنی و بعضی چیزها شیعه رو تخریب کنن عرض کنم که از علمای دینی شیعه بپرس کدومشون یا قمه زنی موافق هستن ما هم با ان نوع عزاداری مخالفیم. بعد هم امام حسین علیه السلام اونقدر خالصانه برای خدا قدم برداشت که لازمه هر انسان برحقی از راهش و زندگیش الگو بگیره همونطور که آزادگان جهان الگو میگیرن. و با عزاداری صحیح و زنده نگه داشتن یاد و نحوه شهادت آن حضرت نحوه برخورد صحیح با ظالمان رو و راه حق بودن رو نسل به نسل پررنگ تر کنن. شما اگر واقعا دنبال حق هستی و نه تیره نشون دادن مذهب تشیع بهتره بری دنبال مطالب مستند و منطقی تاریخی و بدون هر گونه پیشداوری به نتیجه برسی. همونطور که جمله زیبای لااله الا الله بیان میدارد اول میگه لا اله یعنی خدایی نیست بعد میره سر اثباتش. اگر دنبال حقی. اگر هم دنبال تخریبی که اون یه حرف دیگه است. ما هم خیلی از انحرافات رو قبول نداریم مثل پناه بر خدا خدا خواندن حضرت علی علیه السلام. من شیعه اعتقاد دارم راه حق و هدایت مسیری داره که باید از مسیرش حرکت کرد و مسیرش پیروی از کلام حق هست. اللهم عجل لولیک الفرج.

سلام

سلام
آقا فیروز که اینو گفتین/اهل سنت منکر هیچ صحابی رسول گرامی اسلامی نیست و به تمامی آنها سخت احترام دارند/
شمایی که میگی سه خلیفه معظم خوب به غدیر خم فکر کن که پیامبر دست حضرت علی رو بالا برد گفت این وصی و جانشین منه نه اون ۳تا معظم اما اونا به پیامبر اعتنا نکردن.

درود خدا بر رسول گرامی اسلام

درود خدا بر رسول گرامی اسلام و اهل بیت مطهرش ،در پاسخ به برادر سنی و مسلمانم که فرموده بودن حتی یک بار هم نام امامان در قرآن کریم نیامده باید بگم شما که نماز صبح را دو رکعت نماز ظهر و عصر را چهار رکعت و...می خوانید این در کجای قرآن کریم اومده ؟ما نمیگیم حرف ما رو قبول کن بلکه باید حرف خدا و رسولش را بپذیریم ،بنابراین شما را ارجاع میدم به آیه ۳۳احزاب و ۶۷مائده ،سوال من آیا کسی را خداوند از هرگونه گناهی مبرا بداند ،میاید به خاطر ملک و منال. دنیا خودش را آلوده به گناه بکند ،در قرآن کریم اطاعت این بزرگواران بعد از خداوند و رسولش ابلاغ شده است(مائده /۵۵) ،ای برادرم در مسلمان بودن هر دویمان شکی نیست خدا ،پیامبر ،کتاب ،وقبله ما یکی است ،ما را برادران خود احترام قائلیم و هیچ وقت حاضر نمیشویم به بزرگان آنها توهین کنیم ،خداوند تمامی کسانی را به جان گرفتن اسلام کمک کردن قرین رحمت خودش قرار دهد .انشالله

به نظر شما پس چرا در قرآن

به نظر شما پس چرا در قرآن آمده که خداوند گفته برای شما وسیله قراردادیم تا به واسطه آنها به درگاه خداوند تقریب جویید یا وقتی که عده ای به پیغمبر دشمنی ورزییدند خداوند فرموده است که به واسطه پیغمبر از گناهشان در می گذرد یا وقتی که برداران یوسف از کارشان اظهار ندامت کردند از حضرت یعقوب خواستند که واسطه شود و از خداوند عفو و بخشش را برایشان خواستار شود و خیلی موارد دیگر

شما که دارید احکام اهل سنت رو

شما که دارید احکام اهل سنت رو از ریشه اشتباه نشون میدید کل احکام خودتون مشکل داره . این از نماز خوندنتون .این از وضو گرفتنتون و بعدشم شما دارید با عزا گرفتن تو محرم یجوری با خدا مقابله میکنید و به تصمیمش اعتراض میکنید که کلا این کارتون اولین کفرتونه دومیش هم اینه که خودتون رو با زنجیر و قمه لت و پار میکنید که هیچ جای قران و احادیث همچین دستوری نیومده اینم کفر دوم از شماست که ادعای سالاری تو دین اسلام رو داری میکنی . کفر سوم تون هم اینه که شما با سه تا از صحابه ها و خلفای خالص اسلام و مورد تایید پیامبر عزیزمون رو با ادعا های بی اساس و بی سرو ته و دروغ خودتون مورد توهین قرار دادین . و این که میگم مورد تایید پیامبر بودن هم تو احادیث زیادی که از زبان مبارک خود پیامبر گفته شده مشخصه . و اگه باز مذخرفات خودتون رو میگین میخوای چند تا حدیثش رو هم بذارم آقای به ظاهر با دین

تصویر پاسخگو

دوست گرامی جناب بچه مسلمون

دوست گرامی جناب بچه مسلمون سلام علیکم
ما این فضا رو ایجاد کردیم که بتونیم در کنار هم با بحث منطقی و استدلالی نقاط مشترک رو افزایش بدیم و نظر خودمون رو راجع به مسائل اختلافی بگیم .
پس لطفا اگر سخنی می گویید اولا محترمانه و دوستانه باشد و ثانیا مستدل و همراه با دلیل و مدرک !
دوست عزیز، سخنانی که شما در تکفیر برادران شیعه خودتون زدید ، مثل همون حرفهایی است که گروههای تروریستی مثل داعش می زنند ! اما مسلما شما با آنها تفاوت دارید چون آمده اید و در این بحث شرکت کرده اید .
پس خواهشا آداب بحث را رعایت فرموده و اگر نقدی به متن بالا دارید ، بفرمایید .

من یک شیعه هستم که با علم

من یک شیعه هستم که با علم تمام مذهبم را انتخاب کردم وفهمیدم واقعا شیعه حق است. چند مورد را باید ذکر کرد الا آنکه وقتی شما اهل سنت وهابیان را از خود نمیدانید ما شیعه ها هم کسانی که در عزاداری ها خود را با قمه وشمشیر میزنند از خود نمی دانیم شیعه واقعی باید راه حسین را برود که الحق والنصاف همین طور اس همانگونه که میبینید امروز اکثر کشورها در پناه شیعیان هستند مثل لبنان و عراق و ..
دوما ما همه برادریم اما در برخی چیزها شبیه هم نیستیم هماهنگونه که وقتی حضرت محمد پیامبر شد خیلی از مسیحیان با وجود حق بودن او در برابرش ایستادند واسلام را نپذیرفتن اهل سنت هم نیز در برابر حرف حضرت محمد مبنیبر ولایت علی ع ایستادند. و اکثر کتابهای خود اهل سنت هم واقعه غدیر را قبول دارند هم چنین حدیث کسا وحدیث ثقلین. به نظر من باید تاریخ صدر اسلام را مطالعه کرد با نگاه منطقی و خالی از تعصب. همانگونه که من نگاه کردم. سیره ومنش علی ع را وتشیع را مطالعه کردم وبا چشم باز راه درست را انتخاب کردم. ای کاش میشد اینجا همه چیز را راجع به تشیع گفت ولی متاسفانه نمیشود. از شما خواهش میکنم حتما نهج البلاغه را بخوانید سخنانش فرای بشر این جمله از زبان بزرگان تاریخ است که آن مطالعه کردند میگویم. کدامین یک از این شیخین هم چین کتابی نگاشته اند که به نظر من بزرگترین کتاب حقوق بشر است؟چه کسی عرب وعجم را مانند پیامبر یکی می دانست؟ شیخین که بعد از پیامبر دوباره آن سنت جاهلیت برتری عرب وعجم را بنا نهادند به همین خاطر است که عمر به ایران حمله کرد وآن همه ایرانی را قتل عام کرد این درآن صورت بود که علی ع به ایران می آمد تا در دانشگاههای آن زمان علوم تدریس کند.
باید کمی تاریخ را مطالعه کرد و بی طرفانه قضائت کرد. ان شالله خدا به همه بصیرت عطا نماید

واقعا متاسفم برای هر دو گروه.

واقعا متاسفم برای هر دو گروه.....
شما همتون با ایجاد تفرقه ها..و بزرگنمایی جزئیات نام مبارکه ی *****اسلام*****رو دنیا بد جلوه داده اید
واقعا مشکلات ما در کل جهان گرفتن یا نگرفتن دسته؟؟؟؟.....واقعا متاسفم...
خدایا ازت خواهش میکنم قبل از مرگم اتحاد شیعه و سنی رو بهم نشون بده....التماست میکنم

تصویر پاسخگو

سلام کاربر گرامی

سلام کاربر گرامی
از این که در این بحث شرکت کردید ممنونیم . توجه شما را به دو نکته جلب می کنیم :
۱- بحث کردن در باره مسائل مختلف مذهبی و دفاع مستدل و منطقی و محترمانه از اعتقادات دینی و مذهبی نه تنها باعث تفرقه و جدایی مسلمانان نمیشه ، بلکه نشان دهنده پویایی و زنده بودن مسائل نزد مسلمانان هست و رشد اطلاعات دینی و مذهبی را به همراه خواهد داشت .
۲- ما در این سایت نگفته ایم که فقط سوالات مهم و کلیدی مذهبی را پاسخ میدهیم . بلکه به هر پرسشی که در حیطه دین باشد پاسخگویی داریم . کسی اینجا ادعا نکرده که دست بسته یا دست باز بودن یکی از مشکلات اساسی دنیای اسلام است و پرداختن به این موضوعات با وحدت امت اسلامی تناقضی ندارد .

به نظر من این بحث ها الکی

به نظر من این بحث ها الکی .دعوای شیعه و سنی خواسته ی دولت های استکباری است .ولی من یه گله ای از اهل سنت دارم.این که می گن شیعه رو یهود به وجود آورده است این مساله باعث تحریک عده ای می شه. به نظر من یهود افراطی های تکفیری رو به وجود آورده که هدفشون فقط کشتار مسلمین اعم از شیعه و سنی است.

سلام به شما برادر عزیزم.

سلام به شما برادر عزیزم.
من سنی هستم.خداشاهده یکی ازبهترین دوستام که مث برادرم میمونه شیعست.
اهل سنت همچین حرفی نمیزنن...بعضیها بخاطر تفرقه افکنی این حرفارومیگن / همونطور که بعضیها به اهل سنت میگویند وهابی و سلفی.
درحالی که گروهی از علمای ما همیشه درحال مناظره باسلفیها و وهابیها هستندتابه همه بفهمانند انها اهل سنت نیستند.
مهم وحدته/ وحدت هم باقران و سنت پیامبر بدست میاد/ازروزی که مسلمانان سروردوجهان رسول اکرم (صل الله وعلیه وسلم)را ول کردند و دنبال خلفا و اهل بیت رفتند اسلام بسوی نابودی کشیده شدوداره بطرف نابودی میره.
الله مهمه/رسول الله مهمه/دین الله مهمه/
ابوبکر و عمر و عثمان و علی و حسن و حسین و... بخاطر پیامبرخلق شدن /پیامبربخاطر دین الله /ودین بخاطرالله جان /
پس اول و اخر ما الله است/همیشه بیادالله باشیم و بگذاریم الله روزقیامت ب حساب همه رسیدگی کنه و ما خودمون رو درگیر قضاوت الهی نکنیم.
بخداهمه شمارو دوست دارم/شیعه وسنی هم واسم فرقی نداره...ولی اگه چیزی خلاف عقایدشخصیم بگن سعی میکنم با ارامش جواب بدم/
بحث برادرانه و عاقلانه باشه بهتره که همه مادرزیرپرچم اسلام کامیاب بشیم.
بووووووس واس همه

تصویر soalcity

سلام

سلام
قطعا همین گونه است که فرموده اید، و وهابی ها را نباید با سنی ها یکی دانست و اصل دین و ...
اما در مواضع اختلافی باید موضع مورد رضایت خدا را کشف کرد. و با توجه به امام واقعی، به دینی که امروز باید داشته باشیم، رسید.

به نظر بنده حقیر به عنوان یک

به نظر بنده حقیر به عنوان یک سنی فرهیخته باید بگم ما اجتماع شیعه و سنی که داریم همدیگرو میزنیم هدف را گم کرده و به حواشی چسبیده ایم . ما فرزندان آدمیم و انسان و انسان هم جایز الخطا . فقط الله و محمد و قرآن اینه وحدت . شمامیدونید که غربی ها به ریش ما می خندند علت از بی فکری خودمونه . افلا تعقلون ای جماعت مسلمین

ایه ۱۵۹ سوره انعام (کسانی که

ایه ۱۵۹ سوره انعام (کسانی که ایین خود را پراکنده ساختند به دسته جات گوناگون (مذاهب مختلف) تقسیم شدند هیچگونه ارتباطی با انها نداری کار انها واگذار به خدا است پس خدا انها را از انچه انجام میدادند با خبر میکند )
ایین یهود ۷۱ مذهب
ایین مسیح ۷۲ مذهب
ایین اسلام ۷۳ مذهب
چطور جواب خدا رو تو اون دنیا میدیم وقتی ایه قران در این مورد برامون امده
اینقدر مذهب مذهب کنیم تا جوابی بهمون بده که راه برگشتی برامون تو اون دنیا نمونه
دشمنای اسلام دارن با این تاکتیک به ریشمون میخندند
بریم در مورد روش مسلمان کردن مسیحیان یا یهودیا یا گاو پرستای هندی یا بودا ییا تحقیق کنیم
کاری نکنید ادم در مورد روش نماز خوندنش شک کنه این یکی از روشهای شیطان ملعونه

تصویر پاسخگو

ضمن تایید سخنان شما و دوست

ضمن تایید سخنان شما و دوست عزیز مون حسن آقا در مورد وحدت ، بحث های این گونه ای که در محیطی علمی و استدلالی خدشه ای به وحدت وارد نمی کند . همان گونه که هر مذهبی هم در درون خود مواجه با اختلاف نظرهایی هست که سخن از آنها به وحدت درون مذهبی خدشه ای وارد نمی کند .

آخه اگه عمر حق امیر المومنین

آخه اگه عمر حق امیر المومنین علی علیه السلام رو غصب نمیکرد وخلافت رو واگذار میکرد و به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها دختر پبامبر حمله نمیکرد و در خانه آن حضرت را نمی سوزاند و فرزندش را سقط نمیکرد الان این همه اختلاف بین شیعه و سنی بود
اگه عمر نبود ۹۵ درصد کره زمین مسلمان بودند.

اعوذبالله ازدست شما/

اعوذبالله ازدست شما/
عمرابن خطاب اسلام رابه دنیامعرفی کرد.
اگ عمر نمیبود شماکه مثلاپیرو علی ابن ابیطالب هستید علی رانمیشناختید.
اگرازبین افرادی که درکشورهایی زندگی میکنندکه توسط امیرالمومنین عمر فتح شدن کسی به بهشت بره بهشتشومدیون عمره.
مگه شیرخدانمیتوانست از بچه و همسرگرانقدرخود و حق خلافتش دفاع کند که امروزه شماازش دفاع میکنین.
عمر و علی ازچیزهایی که امروزه آخوندهای شیعه به انها ربط میدهند خبرندارند.بااین اراجیفی که سرهم میکنیدشمادارین شیرخدارا بی غیرت جلوه میدهید(خاک بردهانم)
خود علی (رض)میگه کسی که غیرت نداشته باشه هیچ خیری دراون نیست...درجایی دیگرمیفرمایند:اگربه کسی ظلمی بشه و اون شخص جوابش رانده شریک ظالمه.
چطوربه خودتون اجازه میدین به شخصیت والای شیرخدا توهین کنید.
جناب مدیر خاهشا نظرمنوبذارین واس همه.اگه واقعاعدالت دارید

تصویر soalcity

سلام

سلام
ما معتقدیم اگر امثال عمر بر سر کار نمی آمدند، الان اسلام تمام جهان را فرا گرفته بود:
http://www.soalcity.ir/node/2105
و حضرت علی (ع) را هم بسیار بالاتر از آن می دانیم که نتواند به خاطر مصالح امت اسلامی، عصبانیت خود را کنترل کند. و تحت تاثیر ابتدایی غرائز قرار گیرد.

استاد ماهمیشه میگن.من

استاد ماهمیشه میگن.من طرفدارتفکرزیبای شیعه ام نه رفتار برخی شیعیان.
عذاداری شیعیان واقعی نوحه خوانی های بامعناوتوام باآرامشوحزن است برای تسلی
بخشی به عذاداران حسینی نه اینگونه که برخی آنهارا به غلط نشان داده اند ومایه ی
تفرقه افکنی گشتند...قمه زنی درهیچ یک از آیات وروایات نیامده وهیچ شیعه ی واقعی آن را
انجام نمیدهد!!!واقعا تا پیش از این چه بهانه ای برای انکار شیعه بود؟مگرکافی نبود گواهی
هزاران نفر بر ولایت علی(ع)؟لحظه ی وفات پیامبرگرامی اسلام(ص)ماجرایش رامیدانید..؟

سلام من سنی هستم و افتخار

سلام من سنی هستم و افتخار میکنم ک یک مسلمان سنی هستم. این حرفارو توهین میدونم شما خودتون هم نمیدونید ک چی میگید تمام احکام اهل سنت رو اشتباه بیان میکنید.لطف کنید در مورد چیزی ک اطلاعات کافی نمیدونید ادعا های بی مورد نکنید.اختلاف شیعه و سنی در این نیست خودتون رو گول نزنید و توهین هم نکنید

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
دوست عزیز سنی مذهب ما
هدف از گذاشتن این گونه مباحث طرح مسائل مذهبی ، گفت و گوی دوستانه و عالمانه بین برادران دینی است .
شما بفرمایید کجای سخنان ما توهین است و دلیل آن را نیز بیان بفرمایید .
مطمئن باشید هر جا که توهینی باشد حتما اصلاح شود .
شما هم اطلاعات دینی خود را به شکل منطقی و مستدل بیان کنید تا ضمن آشنایی بیشتر یا سخنان یکدیگر ، بتوانیم با این گونه گفت و گو ها به رشد و ترقی اطلاعات دینی دیکدیگر کمک کنیم .

سلام من یک مسلمان شیعه هستم و

سلام من یک مسلمان شیعه هستم و پایه و اساس زندگیم رو بعد از توکل بر خداوند و ادامه ی راه پیامبر (ص) و اهل بیت(ع) بر دو اساس بنا کردم و ادامه خواهم داد ۱-احترام به دیگران ۲-برای هر حرفی حتی کلمه ای که میزنم دلیل و مدرک بیارم و مطمئنم که خیلی از برداران شیعه نیز همینطور هستن ولی شما برداران سنی فقط میخواهید از روی تعصبات پیش برید
شما میگید که به اهل سنت احترامی گذاشته نمیشه اخه شما اولا چرا اینقدر میگن حرفی که میزنی با سند و مدرک بزنید چرا هی بحثو به حاشیه میکشید چرا هی میخواید شیعه رو خراب کنید مگر تا حالا شما دیدید که شیعه بخواد سنی رو تحقیر کنه اگر بوده تحقیر نکرده شما به چشم تحقیر دیدید واین که فقط برای بحث و گفت گو پیرامون مسائل دینی بوده اگر شما دقت کرده باشید اکثریت مردم ایران شیعه هستند و تعداد اندکی سنی داریم و احترام میذاریم به برادران سنی و خواهیم گذاشت ولی شما به قول معروف نمک میخورید و نمکدون میشکونید
هی میگید که ما برادران اهل شیعه هستیم و با هم رابطه ی خوبی داریم ولی الآن که پستارو خوندم نظرم نسبت به سنی ۱۸۰ درجه عوض شد من برادری که بخواد منو به خاطره تعصبات خودش تحقیر کنه رو به عنوان برادر نمیشناسم ولی نظر من در مورد همه ی سنی ها این طور نیست داریم برادران سنی که واقعا آدمای فروتن و با شخصیتی هستند و هیچگاه خودشون رو فدای تعصبات نمیکنند ولی شمایی که هر چی از دهنتون در میاد میگید به شیعه مراقب باشید که دچار خشم خدا نشید من به عنوان یه برادر دارم بهتون میگم اگر شما الآن ببینید شیعه پیشرفت های خوبی داشته اگر شما که میگید ما اماما رو جایگزین خدا کردیم پس طبق گفته ی شما خدا باید با ما قهر میکرد ما اینقدر پیشرفت تو تکنولوزی اونم با این تحریم های کمر شکن نداشتیم و من اینو مطمئنم که با یاری خدا ما به این جا رسیدیم چرا باید حرفی رو که نمیدونیم بدون سند و مدرک فقط برای این که چیزی گفته باشیم بزنیم
لطفا ادعای برادری در عین حال با حرفای تحقیر آمیز نکنید امید وارم یه روزی همه ی مسلمونا همدیگرو به عنوان برادر قبول کنند و نسبت به یک دیگر صادق باشن با آرزوی موفقیت برای همه ی برادرای شیعه و سنی

بسمه تعالی سلام خدمت همه

بسمه تعالی سلام خدمت همه دوستان مطالبتون بسیار آموزنده می باشد اجرکم عندالله نظر بنده در مورد بحث هایی که انجام شد این است که انسان باید از خودش همواره سوال بنماید دین و اعتقاداتش ارثی نباشد چه بسا طبق آیه قرآن ما هم مثل گذشتگان همانند بت پرستا خواهیم بود لذا تحقیقات در مورد دین جزءواجبات می باشد چه برادران سنی چه برادران شیعه رفقا بیاییم سر خودمان را با این حرف ها گرم نکنیم اگر شما حضرت علی را به عنوان خلیفه مسلمین قبول داشته باشید در واقع خلیفه چهارم حداقل کاری که می شود انجام داد پیروی از خلیفه می باشد و دمبال بحث های بیهوده مانند شرک و امثالهم نباشید چه بسا بعضی از کار های ما هم اگر درست نباشد هیچ ربطی به شیعه آقا امیرالمومنین نمی باشد از کم کاری شخصی است چرا که این بزرگواران برای هدایت بشریت چه مشکلاتی ومصائبی تحمل نمودند که ما راه را بی راهه نریم ما اعتقاد داریم که کلام پیغمبر از خودش نیست چرا که طبق آیه قرآن اگر پیغمبر بر خلاف عمل می کرد خداوند بدترین عذاب را نازل می کرد لذا وقتی کلام رسول خدا حق است در زمان رحلت هم حق است نعوذ بالله در موردانتخاب جانشین هذیان نمی باشد و....لذا ما حق نداریم احکام دین را بعد از رحلت پیغمبر همانند وضو گرفتن یا طریقه نماز خواندن و...غیره را تغییر دهیم باز هم همه دوستان متشکرم به امید ظهور حضرت حجت مهدی فاطمه (عج)

چند تا مطلب دروغ کشف شد

چند تا مطلب دروغ کشف شد
۱: اعتقاد شیعه بر خائن بودن جبرییل
۲: اهانت تسنن به اهل بیت
۳: همسان بودن تسنن با وهابی

سلام

سلام
امیدوارم موفق باشید چیزی که وجود داره وبهش توجه نمیشه پاره شدن حق بین گروه های اسلامی هست و مطمئنا در این بین اهل سنت سهم بیشتری از حق رو مالک هست زیرا اگر توجه کنیم این شیعیان هستن که در دین بدعت گذاشتن محل شاهد هم دستکاری در اذان - نماز - روزه - خمس - نماز مسافر و.... هست مثلا در نماز به جای اینکه نماز ظهر رو تو ظهر شرعی و نماز عصر رو تو عصر شرعی بخونن هر دو این نماز ها رو تو ظهر یا عصر شرعی میخونن در حالیکه این موضوع کاملا مخالف با عمل حضرت علی(ع) هس شیعیان فک میکنن کسی که خودشو بزنه میشه شیعه در حالی که شیعه باید پیرو در اعمال باشد که اگر اینچنین بو د اختلافات به حداقل می رسید.

تصویر soalcity

سلام

سلام
اولا شما حق و باطل های مخلوط شده را دیده اید و توان درک حق را از دست داده اید. و الا چگونه می توانید مدعی شوید که خدا راضی شده که هیچ راه حقی باقی نمانده باشد و همه راهها با باطل مخلوط باشند؟

ثانیا اگر می خواهید میزان حقانیت یک مکتب مخلوط شده را بیابید، باید درک کنید که هر مساله چه وزنی دارد. مثلا شما که اشکال می کنید شیعه به فلان عمل حضرت علی (ع) اقتدا نمی کند، باید بنگرید این مساله سنگین تر است (به فرض آن که ادعای شما درست باشد) یا آنکه کسانی ایشان را به طور کامل از مرجعیت سلب کرده باشند و دین شان را از کسانی بگیرند که هیچ حجت شرعی ندارند.

ثالثا با توجه مواردی که نام برده اید، مشخص می شود اطلاعات تان غلط است. اذان دست کاری شده همان است که شهادت بر خیر عمل حذف شده و جایش شهادت بر بهتر بودن نماز از خواب!!! گنجانده شده است. و...
یا چه کسی به شما گفته که شیعه معتقد است حتما باید نماز ظهر و عصر را با هم خواند؟ شیعه همان گونه که پیامبر (ص) بعضی اوقات این دو نماز را با هم خوانده، جدا خواندن و با هم خواندن را جایز می داند.

با سلام

با سلام
اولا هیچ لزومی ندارد که راه حق شیعه یا سنی باشد
که شما بگویید که چطور خدا راضی می شود راه حقی وجود نداشته باشد.
اما در مورد اینکه شیعیان با هم خواندن یا جدا خواندن نماز را جایز می دانند حرف خنده داری است
زیرا حداقل بنده هیچ شیعه مقلد و عالمی را ندیده ام که نماز را جدای از هم بخوانند حتی در جواب اینکه چرا به این سنت عمل نمی کنید می گویند این اهل سنت است که چنین می کند در واقع جایز بودم آن را تنها در دفتر خاطرات شیعیان می توان یافت
حال بیایید با وجدان خود قضاوت کنید اولا پیامبر(ص) در تمام طول عمر خود هر نماز را در وقت خود می خواند ثانیا تنها در چند مورد آن دو نماز را باهم خوانده که آن هم در زمان ضرورت بوده
حالا به نظر شما کدام گروه به حق نزدیک ترند؟
مثلا خداوند در قرآن کریم فرموده در زمان جنگ و تنگی وقت می توانید نماز را سواره بخوانید و ما بیاییم بگوییم پس می شود در هر حال سواره نماز خواند راستی شما در مورد این مسائل چگونه قضاوت می کنید؟
از طرفی جانشینی علی(ع) بر حق و شایسته ایشان بود ولی این دلیل نمی شود که در حق وی غلو کنیم مثلا ایشان را ولی خدا روی زمین و معصوم بدانیم
به این نکته توجه کنید:اولا پیامبر فرستاده خدا و معصوم بود ثانیا پس از ایشان خواسته یا ناخواسته باید جانشینی باشد اما این دلیل بر الهی بود آن شخص و معصوم بودن آن نیست زیرا علی (ع) شایسته جانشینی بود اما نه بخاطر اینکه هم تراز پیامبر و یا شبیه به آن بود بلکه ایشان در بین بازماندگان برتر بود
از طرفی مگر علی (ع) مرجع ماست؟ در حالی که ایشان خود پیرور پیامبر(ص) بودند

تصویر soalcity

سلام

سلام
اگر اندک توجهی می کردید و رساله عملیه شیعیان را نگاه می کردید، متوجه می شدید که نظر شیعیان درباره جدا خواندن نماز چیست. و این که شما چه دیده اید و چه ندیده اید، برای ما ملاک نیست.
علاوه بر آن ظاهرا شما خیلی متوجه معنای کلمه جانشین نشده اید، جانشین باید شرایطی داشته باشد که خلا وجود کسی که جانشین او شده است را پر کند. حال چگونه رهبری بدون عصمت ممکن است؟ آیا قرار است جانشین پیامبر (ص) ملت را به بیراهه ببرد؟

خليفه سني ها عمر بود كه سيلي

خليفه سني ها عمر بود كه سيلي به صورت جگر گوشه رسول خدا كشيد.همان كسي كه رسول خدا اورا پاره تن خود معرفي كرده بود.خلفاي سني بودند كه ماجراي غدير خم را ناديده گرفتند و حق پسرعمو وبرادر رسول خدا را پايمال كردند.و به زور بيعت از او گرفتند.

مثلا خودتونو مسلمون میدونین

مثلا خودتونو مسلمون میدونین دست از این عقده ای بازی در اوردنا بردارین انقد تو ۱۴۰۰ سال پیش موندین و توش دست وپا زدینو سر چیزای الکی که هیچی جز تفرقه بیشتر نداره بحث و جنجال الکی کردینو این هه توهین به هم کردینو شنیدین اخرش ک چی؟! چپ سودی داشت براتون؟!اونا هرکی بودن و هرکاری کردن گذشتنو تموم شدن و فقط منتظر قیامت و دیدن نتیجشونن واسه ما چه سودی دارن؟اونا فقط خاستن ب ما نشون بدن ک واسه ما هم امکان داره به مقام بالایی نزد خدا برسیمو فقط اون مقام مختص پیامبران نیس و بس....
اسلام راه زندگی نشون میده نه اینکه یه سری اشخاص خاصی نزد بقیه حالت تقدس پیدا کنن پس نه عمر مقدسه نه علی اونا ه مثل ما بودن پس الکی با این حرف های تفرقه انگیزتون اب تو اسیاب دشمن نریزید لطفا
من میخام مسلمون به اسلام پیامبرم باشم نه سنی نه شیعه پس بیاییم کاری کنیم همه فک نکنن مسلمونا عقب موندن ممنون از توجهتون

تصویر soalcity

سلام

سلام
ما با ۱۴۰۰ سال پیش کاری نداریم، جز همین که بفهمیم اسلام پیامبر (ص) چیست و این را شما هم تائید کردید.
و اگر شما با توهین و ... مخالفید، چرا خودتان این قدر توهین آمیز سخن می گویید؟

السلام علیکم و رحمه الله و

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته خدمت برادران بزرگوار شیعه و سنی.
داشتم از اینجا رد میشدم که متوجه تو سر هم کوبی شما شدم این پایین!
دوستان همونطور که در سوره بقره خداوند فرموده گذشتگان هرچه کاشتند برداشت کردند و حالا نوبت شماست که بکارید و اون دنیا برداشت کنید و از شما در مورد کارهای گذشتگان در اون دنیا سوال نمیشه!
پس طبق گفته خداوند بهتره هرکی سرش تو کار خودش باشه چون تو سرهم زنی بخاطر کارهایی که مردم گذشته انجام دادن کاری بس پوچ و باطل و باعث تفرقه بین برادران عزیز میشه!
در مورد طرز نماز خوندن دو مذهب و اینکه کدام یکی برترن اینکه خداوند تو قران میفرمایند بندگانی که پرهیزگارترند نزد من درجه شون بیشتره!
پس برتری مخصوص گروه خاصی نیست و بلکه هرفردی که تقوا و بندگیش بیشتره اون بالاتره!
درمورد موضوع پستتون:
به نظر کاری که سنی ها میکنن تو نماز (دست رو دست میذارن) برای احترام و خشوع نشان دادن به خداونده که به نظر کار نیک و پسندیده ای هست!
والله اعلم
خدا گناهان منو شمارو عفو کنه و مارو از صراط مستقیم خارج نکنه!
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

تصویر soalcity

سلام

سلام
تمام مساله این جاست که آیا ما حق داریم، هر چه می پسندیم، جزئی از دین خدا بشماریم؟ و برای همین ناگزیریم مرجع معتبری که خدا برای ما قرار داده است را بیابیم. و الا غرض مان نبش قبر تاریخ نیست.
و در اختلاف بین حق و باطل هم نمی توان ژست بی طرفی گرفت. چون میانه ای وجود ندارد. کما اینکه از متن شما مشخص است در نهایت به طرفداری از یک عمل باطل پرداخته اید.

سلام

سلام
یعنی شما واقعا جدا خوندن دو نماز رو باطل میدونید که من رو به پیروی از یک عمل باطل متهم میکنید پس اگر چنین باشد پیامبر در تمام طول عمر شریفشال عمل باطل انجام داده اند
لکم دینکم و لی دین

تصویر soalcity

سلام

سلام
از نظر شیعه و با استناد به اعمال پیامبر (ص) جدا خواندن نماز ظهرو عصر و مغرب و عشا، یا با هم خواندن آنها، جایز است.

واقعا براتون متاسفم

واقعا براتون متاسفم
شماها مزدورای اونایی هستین که از جنگ شیعه و سنی لذت میبرن.
ما به کسی میتونیم بگیم بد و بهش توهین کنیم، که خودمون از اون بهتر و برتر باشیم. شماها که دهنتونو باز میکنین و به صحابه صدر اسلام اهانت میکنین، واقعا خودتون از اونها بهتر و برترین؟؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
منظورتان کدام صحابه است؟
ما همه صحابه را بد نمی دانیم. اما قرآن بعضی از صحابه را منافق محسوب می کند.

با سلام خدمت همه برادران شیعه

با سلام خدمت همه برادران شیعه و سنی
دوستان عزیز قدر اسلام و همدیگه رو بدونیم سنی و شیعه با هم و در کنار هم اسلام رو تعریف میکنن هزار و چهارصد ساله که از اسلام میگذره اگه قرار بود شیعه ها سنی بشن یا برعکس تا حالا شده بودن بیاییم با بحث منطقی و همراه با احترام در فضایی دوستانه فقط در جهت اطلاع درست از عقاید یکدیگر با هم صحبت کنیم نه در جهت تعصب و تغییر مذهب یکدیگر یک سنی دوستدار برادران شیعه خودم

تصویر soalcity

سلام

سلام
بله فعلا کثرت برقرار است و باید کثرت را به رسمیت پذیرفت. اما هر کسی مکلف است حق را دقیق بیابد و بدان پایبند باشد.

سلام به تمام بندگان خدا

سلام به تمام بندگان خدا بنده فکرمیکنم ا گه قران کریم بخواد الان ازما گله کنه این شعرو بگه که:هرکسی ازظن خود شد یار من ازدرون من نجست اسرارمن البته این نظر شخصی بنده حقیربود. قران واقعا مهجور مونده اگه همه با قران انس بگیرندو تقوا برگزینند حتما دنیا مدینه فاضله خواهد شد شاهد ازقران بسیار اما به همین قسمت اکتفا میکنم "و من یتق الله یجعل له مخرجا" سینه خواهم شرحه شرحه ازفراق تابگویم شرح حال... التماس دعا

سلام به همه

سلام به همه
اگه میخواهید از این بحث ها به ۱ جایی برسید بیایید روش بحث را عوض کنید
۱_ در ابتدا به همدیگر یا اشتباهات احتمالی طرف مقابل کاری نداشته باشیم
۲_حکومت ها و رفتارشون را از مذهب جدا کنی
۳- ﻧﺪاﻧﺴﺘﻦ ﻣﺮﺩﻡ ﺭا اﺯ ﻣﺬﻫﺐ ﺟﺪا ﻛﻨﻴﻢ و ﻫﻤﻴﺸﻪ ﺑﺒﻴﻨﻴﻢ اﺻﻞ ﻣﺬﻫﺐ ﭼﻲ ﻣﻴﮕﻪ ﻧﻪ ﺣﺮﻑ ﻋﺎﻣﻪ ﻣﺮﺩﻡ و ﺣﺮﻑ ﺣﻜﻮﻣﺖ
۴-اگه ۱ طرف بحث ۱ مسئله ای را در مورد خودش منکر شد دیگه راجع بهش حرف نزنیم
۵-حالا بیاییم نکاتی از خودمون را که فکر میکنیم طرف مقابل اشتباه میکنه را بگیم و کاری به اشتباه احتمالی طرف مقابل نداشته باشیم و کلا به نکات مثبت همدیگه بپردازیم
من بعنوان شیعه شروع میکنم
۱- ما چیزی به اسم قمه زنی نداریم و این عمل نزد شیعه غلط است و عزاداری نشان زنده نگه داشتن یاد امام حسین در طول این ۱۴۰۰سال بوده و یادآوری هدف او
۲-ما جدا خواندن و با هم خواندن نماز را صحیح میدانیم
۳-ما علی را به هیچ عنوان بالاتر از پیامبر نمیدانیم
۴-ما ذکر نام علی در اذان را جزو اذان نمیدایم و همه آنرا مستحب میدانند
۵-توسل یا تبرک نزد ما به هیچ عنوان بمعنی دور زدن خدا یا قایل شدن نیرویی جدا از نیروی خداوند برای کسی نیست و فقط مثل داستان یوسف واسطه قرار دادن فرد معتبرتر از خودمان است
۶-ما اهل سنت را از وهابیت جدا میدانیم و برادر خود میدانیم(کاری به رفتار حکومت ها یا احیانا افراط بعضی ها ندارم)
۷-در نظر ما احترام و... با پرستش فرق میکنه (شیطان به انسان سجده نکرد و طرد شد پس صرف سجده به کسی بمعنی شرک نیست)

چطور نزد شما نماز تراویخ که

چطور نزد شما نماز تراویخ که رسول الله چند بار خواندند بدعت و حرام است اما ذکر نام علی در اذانی که فقط نام خدا و رسولش در صدر اسلام دران بود مستحب است ای چه مستحبی که خود حضرت علی هم از ان خبر نداشت مگر اذان در زمان حضرت علی در امد اذان در مدینه که مسلمانها تازه جان پیدا کردند بوجود امد چطور در زمان پیامبر که خودش هنوز تازه سرپرستی مسلمانها را بدست گرفت شخصی مثل علی رضی الله میشه امیرالمومنین انهم در اذان پس رسوالله چی میشه

با سلام.

با سلام.

ظاهراً شما متوجه محل اختلاف شیعه و سنی در این زمینه نشده اید و فکر می کنید شیعیان اصل نمازهای ماه مبارک رمضان را بدعت می دانند. با کمی توضیح محل اختلاف روشن خواهد شد:

یکی از نمازهایی که مسلمانان در ماه مبارک رمضان می خوانند «نماز تراویح» است، هر چند اصل این نماز مورد پذیرش همه مسلمانان قرار گرفته، اما اختلافات و مناقشاتی در موضوعات فرعی آن از قبیل؛ به جماعت خواندن و تعداد رکعات، وجود دارد. برای نمازهای نافله ای که در شبهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، در عرف فقها و کتابهای روایی دو عنوان قیام شهر رمضان و «صلوة تراویح» مطرح شده است. عنوان اول در برخی کتابهای حدیثی اهل سنت و شیعه، مثل صحیح مسلم و کافی، ذکر شده است، ولی عنوان دوم در عرف فقهای اهل سنت از شهرت بیشتری برخوردار است.

مشروعیت و جواز نمازهای مستحبی(تراویح) در شبهای ماه مبارک رمضان، مورد قبول همه فقهای مذاهب اسلامی است و اختلاف مهمی درباره آن وجود ندارد.

علاوه بر وجود برخی اختلافات جزئی در بین فرق اسلامی در مورد زمان و تعداد رکعات نماز تراویح،مهمترین و اصلی ترین اختلاف بین شیعه و سنی در این باره جواز یا عدم جواز به جماعت خواندن نماز تراویح است که به عقیده شیعه به جماعت خواندن این نمازها بدعتی است که توسط خلیفه دوم پایه گذاری شد.

مسلّم است که نماز تروایح در زمان پیامبر اسلام(ص) به جماعت خوانده نمی شد و روایتی نیز نقل نشده که پیامبر آن را به جماعت خوانده باشد. همچنین در زمان ابوبکر نیز مردم به شیوه پیامبر(ص) عمل می کردند تا اینکه عمر در زمان خلافت خود (در سال ۱۴ هجری) جماعت را برای مردم تشریع نمود.

بنابراین شیعیان در اصل نماز تراویح اختلافی با اهل سنت ندارند و اختلاف بر سر به جماعت خواندن این نماز است.

سلام دوست عزیز من یه سوال

سلام دوست عزیز من یه سوال دارم از شما میگم که حضرت علی موقعی که میخاست بلند شه چی میگفته
میگفته یا خودم من دیگه حرفی ندارم

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
انشاءالله که آقا مجید میان و جواب میدن به شما
ولی بحث یا علی گفتن در موقع کمک خواستن ارتباطی با واجبات یا مستحبات نماز ندارد
اما بنده یه سوال از شما دارم :
آیا وقتی پیامبر تشهد می خوندن به هنگام صلوات چی می گفتن ؟ اللهم صل علی خودم و آل خودم ؟! یا « اللهم صل علی محمد و آل محمد»

در این زمینه باید خدمت شما

در این زمینه باید خدمت شما عرض شود که اسلام دین وحدت است و مرز ندارد وهر کسی که به خدا به کتاب خدا و روز رستاخیز و رسالت جمله پیامبران و آخرین پیامبر محمد مصطفی (ص) ایمان دارد او مسلمان است و اگر اختلاف دارد در این موضوع او مردود است.
علما اجتهاد کسانی بودند که فرقه گرایی را ترویج نکرده بلکه کلام خدا (ج) را تفسیر نموده است و هر کی تفرقه ایجاد می کنند ازما نیست بلکه راه شیطان را تقویت می کند. به مانند ضرب المثل عامیانه: در آسیاب دشمن آب می ریرند
والسلام...

سلام من شیعی و تابع مدرسه اهل

سلام من شیعی و تابع مدرسه اهل بیت هستم برادران و خواهران سنی من خواهش میکنم هرچی که در باره ی شیعه میخوانید یا میشنوید به همه شیعه انتساب ندید کسی که خودش با قمه میزنه که شیعه نیست خیلی از ما شیعیان از این چیز متنفریم اهل بیت که اینچیزها رو به ما یاد ندادند ما تابع اخلاق و سیره امامانمون که از رسول خدا گرفته اند و و دومن علی که تربیت شده ی رسول خداست و ۱۰۰ ها احادیث در مورد ولایت علی و اولاد او از رسول خدا امده شیعه واقعی به مذهب کسی نباید توهین کنه این شیع واقعی که نباید بگه عمر اینطورست و ابوبکر انطور است نه نمیشه اخه این اخلاق اهل بیت ما نیست .

با سلام خدمت تمامی دوستان و

با سلام خدمت تمامی دوستان و برادران خداوند تنتون رو سالم و نور ایمانتون رو افزون بدارد زیر سایه ی خودش یعنی خدای خالق و مقتدر آمین.
با کمال احترام باید از نویسنده ی مطالب این سایت سوالی بپرسم بجای اینکه بجث شیعه و سنی را کش دار و مساله دارش کنم.و اونهم اینست که آیا از طرح نمودن و نوشتن مطالب اینچنینی که درباره ی اهل تسنن هدف خاصی دارید؟نیتتان تخریب است؟یا نیتتان تفرقه بین برادران و خواهران دینی؟
کجای قران کلام خداوند تبارک و تعالی خواندید که از یکدیگر بدگویی کنید؟کجای قران خواندید که شما حق دارید تفرقه فکنی کنید؟ آیا از خداوند بر شما وحی شده که اینقد قاطعانه سخن میگویید راجب مسائل ۱۴۳۰ سال پیش؟همانطور که میدانید احادیث دوروغین بسیارند و هر کدام که با کلام خداوند مطابقت نکند کذب است.پس گذشتگانرا (حضرات علی (ع)و سه خلیفه دیگر )که همه با علی و محمد یک خانواده بودند و قومو خویشی داشتند را و اگر اختلافی بوده که نبوده بینشان مگر اینکه خوارج و دیگر نا اهلان آن دوران که هدفشان تفرقه و آسیب به دین مبین اسلام بوده باعث اختلافی شده اند را بگذارید برای همان دوران و آخرت که همه خداوند در آخرت همه چیز را برای همگان آشکار خواهد ساخت.چرا بجای اختلافو تفرقه مردم را به کارهای نیکی که آن برادران و زحمتکشان اسلام انجام میدادند تشویق نمیکنید؟حضرت محمد(ص) هرگز کسی را که ادای مسلمان را در آورد و قصد تفرقه بین امتش را داشته باشد را از خودش و امتش نمیداند پس بیایید دستهایمان را بهم گره بزنیم و ایرانی اباد و عاری از فقر و گرسنگی و سربلند را بسازیم که دشمنان اسلام سر افکنده شوند.تسنن و تشیع هیچ اختلافی با هم ندارند و برادر و خواهرند و از یک خانواده بزرگ یعنی اسلام ناب محمدی هستند .بیایید برای هم در راه رضای خدا برای بهتر زندگی کردن تلاش کنیم که همه ی ما در نزد خداوند تبارک و تعالی یکسان هستیم.خداوند همه ی ما رو به راه راست هدایت فرماید آمین آمین آمین.دوستون دارم با قلب کوچکم

تصویر پاسخگو

سلام دوست عزیز

سلام دوست عزیز
تشکر از یادداشت وحدت آفرینی که گذاشتید . امیدواریم که خدا روحیه وحدت و همدلی را روز به روز در بین مسلمانان بیشتر گرداند .
در حاشیه فرمایش های شما به نظر تذکر چند نکته خالی از لطف نباشد :
۱- وظیفه ما در این سایت پاسخگویی به سوالاتی است که توسط کاربران عزیز مطرح می شود .
۲-وجود اختلاف نظر و برداشت در میان مسلمانان مساله ای نیست که با گفتن ما اثبات و با نگفتن ما محو گردد . به هر حال چنین اختلاف برداشت هایی در بین مسلمانان در طول تاریخ بوده و این از حقایق تاریخی است و اشکالی هم ندارد نسل کنونی ما از آن آگاه باشند . نکته جالب این که در طول تاریخ اکثریت مسلمانان با وجود این اختلاف نظرها و سلایق با کمال صلح و دوستی و آرامش در کنار هم زندگی کرده و در مواقع خطر، در برابر دشمنان اسلام ید واحده شده اند . نمونه این همزیستی برادرانه را در کشورهایی مثل ایران و عراق و بسیاری از کشورها می تان دید .
۳- بحث و گفتگوی علمی هیچ گاه به معنای ایجاد تفرقه و دشمنی در بین مسلمانان نیست . در طول تاریخ همین بحث ها بین المان بزرگ شیعه وسنی بوده و هر یک استدلال های خود را بیان کرده اند و این خود باعث رشد و شکوفایی علمی در بین مسلمانان شده است . صدها عنوان کتاب را می توان نام برد که نتیجه همین بحث ها ومناظرات علمی بوده است . می توان در عین داشتن اختلاف نظر و سلیقه ، در مشترکات با هم بود و برادری و وحدت را نیز حفظ کرد .
۴- این اختلاف نظر نه تنها بین برادران شیعه و سنی وجود دارد ، بلکه در میان خود اهل تسنن هم به وفور دیده می شود . وجود مذاهب کلامی متعدد از قبیل اهل حدیث ، معتزله ، اشاعره ، و مذاهب فقهی شافعی و حنبلی و مالکی و حنفی بیانگر همین اختلافات درون مذهبی هست . نکته این است که نگذاریم این اختلافات درون خانوادگی ستاویزی برای دشمنان دین برای ایجاد تنفر مذهبی و دشمنی شود . در این مسیر این سایت تا جایی که توان داشته باشد انجام وظیفه خواهد کرد و از دیدگاههای همه دوستان مسلمان اعم از شیعه و سنی بهره خواهد برد .

از خدای بزرگ توفیق خدمت در جهت اعتلای اسلام عزیز و سربلندی مسلمانان را خواهانیم .

با عرض سلام و خسته نباشید:

با عرض سلام و خسته نباشید:
بنده معتقدم ک شیعه و سنی بودن مهم نیست وقتی ما گفتیم اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمدا رسول الله دیگ این تفرقه افکنی و تشنه بودن ب خون هم چ معنی داره غیر از شاد کردن غیر مسلمانان.ولی کاش همه اینجوری فکر می کردند........

تصویر p_qurani

سلام . اگر منظور شما همان بحث

سلام . اگر منظور شما همان بحث وحدت در محدوده مشترکات می باشد که همه ما با این عقیده موافقیم و شکی در آن نیست اما اگر منظور شما این هست که از اختلافات در رابطه با موضوعاتی چون امامت و مسائل دیگر هست این صحیح نیست .

سلام استادان اهل تسنن و تشیع

سلام استادان اهل تسنن و تشیع
من اینو از تمام صحبت های شما فهمیدم که اسلام رو قبول دارید و مسلمان هم هستید .
عزیزان آگه بخواین حقیقت رو پیدا کنید الکی بحث نکنید .
من یه مثال میزنم آگه شما بخواین آب بخورین از رودخانه
از بین راه میخورین یا از چشمه کدوم بهتر و تمیز تر و پاک تره.
دلیل نیارین که علی بهتر ه پاک تره یا عمر سر اینم بخواین دوباره بحث کنین اما خدایش راحت فکر کنین شماها تو واقعیت اصلا با هم مشکل ندارین .عزیزان مگه دوست شیعه نداری مگه دوست سنی ندارین مشکلی دارین باهاش ندارید دیگه باور کنید آگه میخوایم دین خوبی رو انتخاب کنید کافی کار اشتباهی نکنید به خدا میرید بهشت آگه نماز دست بسته یا باز بخونی نمیری بهشت به خدا میرید مسلمونا شما باید از بودن در کنار هم لذت ببرید نه بحث کنید آگه چیزی خوبه نگرش دار آگه بده انجام نده همین سخته
اما یه چیزی رو میخوام بگم ناراحت نشین شما تند رو ها من و امثال من رو خیلی ناراحت کردین دلیل میخوای
دلیل بالا تر از این که من انقدر یه دختر رو دوست دارم که شبانه روز به فکرشم اونم همین طور آرزو ما رسیدن به همه و زندگی درست و سالم با فرزندان سالم و خدا ترس اما الان خانواده ها فرق دارن خانواده من تسنن و خانواده عشقم تشیع به خاطر این بحث ها که همه میکنن حتی دوتا بچه که عالم هم نیستن الان من و عزیزم باید از هم جدا باشیم از ترس این که فردا خانواده های ما با هم بحث نکنن ترو به خدا تمومش کنید امثال من زیادن الان یه چشمم اشکه یه چشمم خون حالا شما همش بگین ای خوبه اون خوبه آگه خوب واقعی رو میخواین یاد بگیرین افتاده باشین به خاطر تعصب های الکی زندگی من و عزیزم رو خراب کردین و ما حالا باید یا بریم یه کشور دیگه و خانواده هامون رو ترک کنیم یا باید همین طور بمونیم و هیچ وقت ازدواج نکنیم .
آخرین حرفم آینه که یادتون نره خدا فقط از ما میخواد یه بنده باشیم

تصویر soalcity

سلام

سلام
اینکه رفتار ما با یکدیگر چگونه باشد، غیر از این است که حرف حق چیست. بله ما می توانیم بگوییم حق یکی بیش نیست اما با هم دوستانه زندگی کنیم.
و نظرات شما بر اینکه نماز کافیست و ... در واقع یک فرقه جدید می شود. ضمن آنکه برای اثبات حقانیت باید دلیل و منطق داشت. و ممکن نیست هر کس بگوید حق همین است که من فکر می کنم درست است، بدون آنکه دلیلی بیاورد.

نوشته های شما همه اش دروغ محض

نوشته های شما همه اش دروغ محض است چرت و پرت نوشتین

تصویر شهر سوال

سلام

سلام
شما زحمت میکشیدید و حقیقت رو بیان میفرمودید!

نظرات