غسل حیض و جنابت

احکام بانوان

آيا در زماني كه خانمي حائض است، جنب شود؛ واجب است غسل جنابت را انجام دهد و آیا می‏توان به نیت همه آنها یك غسل به جا آورد؟

انجام غسل جنابت در ایام عادت واجب نیست.

به نظر امام خمینی و آیت الله خامنه‌ای صحت غسل جنابت در حال حیض محل اشکال است.[۱]

به نظر آیات عظام، مکارم شیرازی[۲]، فاضل لنکرانی[۳]، و آیت الله سیستانی[۴] وآیت الله بهجت[۵] انجام غسل جنابت در حال حیض صحیح است و با غسل جنابت، از جنابت پاک می‌شود.

در صورت وجوب دو غسل یا چند غسل واجب(و نیز مستحب با واجب را) می‏توان به نیت همه آنها یك غسل به جا آورد و یا این که آنها را جدا جدا انجام داد.[۶] هر دو صورت صحیح است.
در صورت وجوب دو غسل حیض و جنابت، اگر بخواهند هر یك را جدا به جا آورند، یكی بر دیگری رجحان ندارد، و فرقی ندارد که کدام را جلوتر انجام دهند.

[۱]. عروه الوثقی، ج ۱، ص ۵۸۷، م ۴۳ ( چاپ جامعه مدرسین ) و آیت الله خامنه‌ای، رساله اجوبه الاستفتاآت، س ۱۷۵.
[۲]. آیت الله مکارم، استفتاآات، ج ۱، س ۸۷.
[۳]. آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۱۶۳.
[۴]. عروه الوثقى، نشر جامعه مدرسین، ج ۱، ص ۵۱۸، مسئله ۹ و ذیل آن.
[۵]. آیت الله بهجت، استفتا آت ج۱ سوال ۸۱۰
[۶]. توضیح المسائل مراجع، ج ۱، ص ۲۴۱، مسئله ۳۸۹.

facenama

دیدگاه‌ها

در ایام حیض اگر غسل جنابت بر

در ایام حیض اگر غسل جنابت بر ما واجب شود میشود قرآن خواند

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام

قران خواندن اشکال ندارد؛ مگر خواندن چهار سوره ای که سجده واجب دارد که حرام است. البته اینکه می‌گویند خواندن بیشتر از هفت آیه مکروه است، منظور از مکروه بودن قران خواندن به این معناست که ثوابش کمتر است؛ نه اینکه اصلا نخوانید بهتر باشد.
پس خواندن قرآن بجز ۴ سوره ای که سجده واجب دارد بهتر از نخواندن است.

توضیح المسائل مراجع، مسئله ۳۵۵.

سلام اینجانب مشغول استفاده از

سلام اینجانب مشغول استفاده از طب سوزنی هستم ایا با توجه به وجود چسب در داخل گوش و کنار فک من غسل من درست است

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر آب برای آن قسمتها ضرر ندارد، باید چسب را بردارید وبعد غسل کنید؛ اما اگر مضراست كه‌ بواسطة‌ استعمال‌ آب‌، مرض‌ یا عیبی‌ در بدن پیدا میشود، تیمم کنید.

۱. توضیح المسائل مراجع، بحث تیمم .

عالی بود! خدا خیرتون بده خیلی

عالی بود! خدا خیرتون بده خیلی کمکم کردید.

سلام دختری هستم ۲۰ ساله و

سلام دختری هستم ۲۰ ساله و مجرد گاها در خواب احساس می کنم که ارضا شده ام. میخواستم بدانم آیا این اتقاق واقعا می اقتد یا فقط احساسی است در خواب؟
دوما آیا غسل جنابت بر من واجب می شود؟ از کجا باید بدانم مایغ خارج شده منی است و آیا اوج لذت جنسی رخ داده است یا نه؟
خواهشمندم هر چه سریع تر پاسخ بفرمایید آرامشم به کل مختل شده است
مرجع تقلید: آقای مکارم

تصویر شهر سوال

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما

اگر با ديدن خواب خانم يقين به جنب شدن پيدا نکند غسل لازم نيست.

اگر زن بر اثر تحريک هاي جنسي به قدري تحريک شود که به اوج لذت و شهوت جنسي برسد و در آن حال مايعي از او خارج شود جنب مي شود.

اگر به اوج لذت نرسد و مايع خارج شود و يا به اوج لذت برسد ،ولي مايعي خارج نشود و يا شک کند که مايعي خارج شد يا نه ،جنب نمي شود و غسل لازم نيست.

زن اگر يقين به خارج شدن مني پيدا کند، جنب مي شود . اگر يقين پيدا نکند، جنب نمي شود. بنابراين مواقعي که زن بر اثر تحريک هاي شهواني مقداري لذت مي برد و در آن حال رطوبتي از او خارج مي شود ،چون به اوج شهوت نرسيده ،جنب نمي شود. رطوبت خارج شده هم پاک است. وضو و غسل را باطل نمي کند.(۱)

اوج لذت و شهوت به حالتي گفته مي شود. که در آن حال معمولا انسان از خود بي خود مي شود. لذت زيادي مي برد و مني بيرون مي ريزد. بعد از تمام شدن آن حال انسان احساس تخليه شدن و ارضا مي کند. حالت شهوتش تمام و بدنش سست مي شود . حالت تحريک آميزي که قبل از تخليه شدن داشت، ديگر آن حالت را ندارد. مثل اين که انسان گرسنه دلش غذا مي خواهد، ولي وقتي غذا خورد و سير شد ،ديگر ميل به غذا ندارد.

پي نوشت:
۱. آيت الله مکارم ،توضيح المسائل ، م۳۶۱و۱۳۸۰و مسائل کثيرالابتلا م۱۸.

سلام.اینکه گفتین از نظر به

سلام.اینکه گفتین از نظر به نظر امام خمینی و آیت الله خامنه‌ای صحت غسل جنابت در حال حیض محل اشکال است.[۱]منظورتون اینه غسل جنابت هم کنیم بازم جنب حساب میشیم؟ یا نه منظورتون اینه در حالت حیض اگر جنابت بشیم غسل جنابت بهمون واجب نیست تا دوران حیض تموم شه؟من تو دوران حیض زیاد پیش میاد که جنب بشم البته بدون دخول به اوج لذت جنسی میرسم تکلیفم چیه؟قرآن و زیارت هم هرروز زیاد میخونم. بگين چیکار کنم اگه جنب شدم نخونم دیگه؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
معنای این نظر امام و آیت الله خامنه ای اینه که اگر کسی در زمان حیض حنب شود و غسل جنابت انجام دهد ، بعد از اتمام زمان حیض و پاک شدن ، می بایست دوباره غسل جنابت را هم انجام دهد .
به طور کلی غسل جنابت مستحب است ، تا زمانی که انسان بخواهد کاری انجام دهد که شرط آن طهارت است ( مانند نماز ) از آن هنگام غسل جنابت واجب می شود .
برای خواندن قرآن یا زیارت عاشورا داشتن طهارت ( وضو ) لازم نیست . فقط نباید بی وضو خط قرآن لمس شود .

عالیه سایتتون

عالیه سایتتون
سوالات کامل پاسخ داده شده
موفق باشید

تصویر شهر سوال

با سلام و تشکر از شما

با سلام و تشکر از شما

سلام واقعا متشکرم که اینقدر

سلام واقعا متشکرم که اینقدر
خوب و کامل پاسخ میدین.واقعا ممنونم

با سلام

با سلام
در صورتی ک غسل حیض و جنابت را باهم انجام داده باشیم ایا بعد از ان برای نماز حرام است وضو بگیریم??
اگر نمیدانستیم و انجام داده باشیم چه?
(مرجع تقلید ایت الله خامنه ای)

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
اگر کسی ندانسته بعد از غسل جنابت ، وضو گرفته و نماز خوانده ، نمازش باطل نیست .
آن هنگام وضو گرفتن حرام است که شخص با علم به این که نیاز به وضو نیست ، عمدا ( به قصد تشریع ) برای نماز وضو بگیرد .

با سلام و احترام

با سلام و احترام
من دختر عقد کرده ای هستم که با همسر ملاعبه و امیزش زبانی انجام میدهیم شوهرم با امیزش زبانی ارضا شده و منی از او خارج میشود ، من هم هنگام امیزش یک حسی بهم دست میدهد نمیدانم ایا غسل جنابت بر من هم واجب است یا خیر
مرجع تقلید، ایت ا... سیستانی

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
تا زمانی که یقین نکرده اید به حالت ارضا و ارگاسم رسیده اید ،غسل جنابت بر شما واجب نیست .
جهت مزید اطلاع عرض می کنم رطوبت های مختصری که خانم ها هنگام ملاعبه و بازی می بینند ، پاک بوده و نیاز به غسا ندارد .

سلام سوال خصوصی دارم

سلام سوال خصوصی دارم
و جواب دقیقی می خواهم
همین جا باید بپرسم؟

تصویر شهر سوال

سلام وقت بخیر

سلام وقت بخیر
اگر مقدور بود با شماوره ۰۹۶۴۰۰ بدون پیش شماره تماس بگیرید. نشد همینجا مطرح نمائید

با سلام میخواستم ببینم اگر

با سلام میخواستم ببینم اگر دختر مجردی در خواب به اوج لذت جنسی برسد ولی مایعی از او خارج نشده باشد باز هم حکم جنابت است و باید غسل کند یا خیر ؟؟
مرجع تقلید ایت الله سیستانی.

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
در فرض سوال شما ، تا زمانی که مایعی خارج نشده باشد ، جنابت نیست و غسل هم واجب نمی باشد .

اگر دو غسل حیض و جنابت رو با

اگر دو غسل حیض و جنابت رو با هم داشته باشیم انجام یک غسل بادو نیت درسته برای نیت چی بگیم ایا این غسل برای نماز وروزه صحیحه؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
انجام یک غسل با دو نیت جنابت و حیض صحیح است و نماز و روزه هم درست هست .

سلام من یه دختر مطلقه ولی

سلام من یه دختر مطلقه ولی باکره ام که متاسفانه و در کمال شرمندگی از همون بچگی عمل زشت استمنا رو انجام می دادم .الان عوارض روحی و جسمیش اومده سراغم.پنج ساله که تصمیم دارم ترکش کنم ولی هر کار میکنم نمیشه همه ی راههایی که سایت های مختلف گفتن رو رعایت میکنم ولی بازم نمیشه نهایتش خیلی بتونم دووم بیارم تا دو هفته اس بعد از اون باید چیکار کنم؟الان سه ماهه که با پسری دوستم و برای اینکه مرتکب فعل حرامی نشم صیغه عقد موقت رو بدون اجازه پدرم خودمون خوندیم.می خواستم بدونم با توجه به اینکه من مطلقه ولی باکره ام باز هم نیاز به اذن پدر دارم یا نه؟خواستگار مناسب هم ندارم .استمنا علاوه بر گناه عوارض روحی و جسمی بی شماری داره برای همین خواستم مطمعن شم من نیازی به اذن پدر ندارم.هر کدوم از مراجع تقلید یه چیز گفتن .مرجع تقلید من هم گفته اجازه لازمه ولی من خودم این مرجع تقلید رو انتخاب نکردم و به صرف اینکه پدر و مادرم مرجع تقلیدشون این شخص بوده من هم رساله ایشون رو خریدم و تو خونه گذاشتم.خواستم ببینم میشه مرجع تقلیدم رو عوض کنم و کسی رو انتخاب کنم که گفته اجازه لازم نیست؟البته ناگفته نمونه من با این اقا شرط کردم که امیزشمون بدون دخول باشه ومن همچنان باکره باقی بمونم ایشون هم پذیرفتن .ایا اگه تو این مدت خواستگاری برام اومد باید سه ماه و ده روز عده رو هم نگه دارم با توجه به اینکه دخولی انجام نمی شه (نه از جلو و نه از مقعد)تو رو خدا جواب سوالاتم رو هر چه زودتر بدید دارم دیوونه میشم

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
ضمن عرض تاسف و همدردی درمورد مبتلا بودن به عادت نادرست خودارضایی در این باره خود می دانید که حتما باید این عادت نادرست رو بر طرف کنید وگرنه همان طور که خودتان گفتید عوارض ناشی از آن روز به روز بیشتر در زندگی تان خودش را نشان خواهد داد .
پاسخ شمالات شما را در چند شماره عرض می کنم .
۱- اگر شما در اعلمیت مرجع تقلیدتان شک دارید ، قبل از هر چیز با تحقیق و پرس و جو از اهل فن و خبره در مسائل دینی ، هر چه زودتر مرجع تقلید خودتان را انتخاب کنید . زیرا بقیه مسائل دینی شما بستگی به نظر مرجع تقلیدی دارد که از فتاوای ایشان تبعیت می کنید .
۲- این که استمنا عمل نادرستی هست ، دلیل نمی شود بخاطر ترک آن به عمل نادرست دیگری ( ارتباط با نامحرم ) پناه ببرید .
۳- اگر شما بر اساس موازین شرعی با کسی عقد موقت کردید و در این مدت هیچ گونه آمیزی و دخولی صورت نگرفت ، بعد از اتمام مدت عقد ، نیاز به نگه داشتن عده نیست .

سلام و ممنون از پاسخ شما

سلام و ممنون از پاسخ شما.ببخشید ولی من جواب هیچ کدوم از سوالاتم رو نگرفتم.بله من هم همونطور که عرض کردم پنج ساله که تصمیم به ترکش گرفتم ولی اصلا نتونستم یعنی حتی دفعاتش کم هم نشده مثلا اگه قبلا هفته ای یک یا دوبار بوده الان هم همون قدر هست و فرقی نکرده.این یه نیاز در وجود همه ی انسان ها هست.همه میگن استمنا بده و گناه و ضرر داره منم اینو میدونم اما چه گلی می تونم به سرم بگیرم وقتی نه خواستگار مناسبی دارم و نه ... چه کار دیگه ای جز این می تونم انجام بدم.؟سوال من از شما این بود که ایا منی که مطلقه ولی باکره ام می تونم بدون اجازه پدرم با پسری عقد موقت بخونیم یا نه؟لطفا کامل و واضح توضیح بدید.ازتون ممنون میشم.برای انتخاب مرجع تقلید من می تونم همون فردی رو انتخاب کنم که گفتن بدون اذن پدر هم میشه یا نمی تونم؟منظورم اینه که به صرف اینکه ایشون در مورد این مساله سخت گیری نکردن من می تونم ایشون رو به عنوان مرجع تقلید خودم انتخاب کنم و در بقیه مسایل دینی هم به نظرات ایشون مراجعه کنم یا نه؟و اینکه منظورتون از دخول چی هست؟اگر من با این اقا رابطه جنسی داشته باشم ولی بدون دخول و فقط مثل زن و شوهر های دیگه که تو دوران عقد هستن ایا باز هم باید برای ازدواج بعدیم عده نگه دارم یا نه؟مدت عده سه ماه هست یا دو ماه؟خسته شدم بس که این همه اینترنت رو زیر و رو کردم ولی جواب سوالاتم رو نتونستم بگیرم .تو رو خدا سوالات من رو زودتر و بطور کامل جواب بدید .از این سردرگمی و بلاتکلیفی اعصابم داغونه.

تصویر پاسخگو

با سلام مجدد

با سلام مجدد
در باره ترک عادت خودارضایی به شما توصیه می کنم لینک زیر را مطالعه بفرمایید :
http://soalcity.ir/node/1725
اما درباره سوالاتتون با ذکر شماره پاسخ می دهم :
۱- قبل از این که سوال کنید که ازدواج موقتتون نیاز به اجازه پدر داره یا نه ، حتما باید مرجع تقلید خودتون رو مشخص و انتخاب کنید تا بر اساس نظر ایشون عمل کنید .
۲- معیار انتخاب مرجع تقلید باید اعلم بودن ایشون نسبت به سایر مراجع تقلید باشد ، نه این که معیارتون این فتوای بخصوص ( اجازه پدر در بحث ازدواج موقت ) باشد .
۳- منظور از دخول نزدیکی از جلو یا پشت است ، به گونه ای که حد اقل تا ختنه گاه مرد در زن فرو رود .
۴- اگر شما با مردی رابطه بدون دخول ( به گونه ای که بیان شد ) داشته باشید ، برای ازدواج بعدی نیاز به نگه داشتن عده نمی باشد .

با عرض سلام مجدد و خسته

با عرض سلام مجدد و خسته نباشید خدمت شما.ممنون بابت سایت خوبتون و جواب سوالاتم.بخدا من خودم هزار بار تصمیم گرفتم ترکش کنم و برای همیشه بزارمش کنار.این بیماری مزخرف ،تمام زندگی منو به هم ریخته.هر چی که می کشم بخاطر عوارض همین لعنتیه.ولی چیکار کنم ؟باور کنید نمی تونم وقتی میگم نمی تونم واقعا نمی تونم من از بچگی یعنی حدود بیست ساله که این عمل زشت رو انجام میدم و ترکش هر چند هم تدریجی بخوام باشه بازم برای من خیلی خیلی سخته.من در این رابطه پدر و مادرم رو مقصر می دونم اونا حتی تا زمانیکه من دبیرستانی بودم جلو چشمای خودم با هم عشق بازی می کردن و من صدای نفس ها و صدای سکسشون رو از توی اتاق به وضوح می شنیدم در حالیکه اونا از حضور من تو خونه اطلاع داشتن.من خیلی بدبختم.بخاطر این عمل زشت و قبیح عوارضش اومد سراغم و در حال حاضر نزدیک به ده ساله که دارم قرص های ضدافسردگی مصرف می کنم و به طور کامل هم بهبود پیدا نکردم و بخاطر اعصاب داغونم زندگیم جهنمه.وسواس فکری شدیدی دارم و به یه سری صداها بی نهایت حساسم و موقع شنیدن اون صداها که شبیه صدای سکس اون موقع مادر و پدرم هست انگار روحم رو با سوهان می تراشن.حالم اصلا خوب نیست.اصلا....میشه بگید از کجا بدونم کدوم مرجع تقلید اعلمه و کلا چه جوری باید تحقیق کنم که در بقیه مسایل هم به ایشون رجوع کنم؟دو تا سوال دیگه هم داشتم ممنون میشم اگه جواب بدید .اول اینکه ایا بعد از غسل جنابت حتما باید وضو بگیریم یا مستحبه یا اصلا حرامه؟و دوم هم اینکه در انجام غسل وقتی طرف راست و چپ بدن رو شستشو میدیم ایا همزمان باید سمت راست و چپ سر و گردن هم شسته بشه یا نه؟یعنی اول که یه بار سر و گردن رو می شوریم کافی هست یا دوباره باید موقع شستن سمت راست و چپ بدن سمت راست و چپ سرو گردن رو هم بشوریم؟ممنون از پاسخگویی شما.تو رو خدا برام دعا کنید.من تا حالا هیچی از زندگیم ندیدم .یه دنیا بغض و گریه دارم.

تصویر پاسخگو

در مورد مشکل خودارضایی تاکید

در مورد مشکل خودارضایی تاکید مجدد می کنیم حتما به مشاوره حضوری در صدد برطرف کردن این موضوع بروید تا بیشتر از این دچار عواقب و پیامدهای آن نشوید .
در مورد اعلم بودن مراجع هیمن اندازه می توانیم بگوییم از هر یک از مراجعی که توسط جامعه مدرسین حوزه علمیه قم معرفی شده اند تقلید کنید صحیح هست .
نحوه انجام غسل هم به این ترتیب است که اول سرو گردن ، بعد طرف راست بدن ، بعد طرف چپ بدن باید شسته شود .
وقتی طرف راست یا چپ بدن شسته می شود ، نیاز نیست دوباره سرو گردن را هم بشویید .
بعد از غسل جنابت نیاز به گرفتن وضو نیست . مگر این که یکی از چیزهای باطل کننده وضو پیش آمده باشد .

ممنون و تشکر بی نهایت از پاسخ

ممنون و تشکر بی نهایت از پاسخ های شما.اما من روم نمیشه برم پیش مشاور اونم حضوری!!!!!خجالت می کشم بخدا...وگرنه حاضرم همه ی زندگیمو بدم فقط این عمل زشت رو بتونم ترک کنم چون زندگیمو به هم ریخته....از شما بی نهایت ممنونم که جواب سوالاتم رو دادید.اجرتان با خود خدا.

تصویر پاسخگو

مراجعه به مشاور هیچ اشکالی

مراجعه به مشاور هیچ اشکالی نداره . نباید خجالت کشید . مردم برا مشکلات خیلی بدتر از این به پزشک با مشاور مراجعه می کنند .براتون آرزوی صحت و سلامت از خداوند داریم .

سلام

سلام
ابجی من ی مدتی عقد کرده و من روی رابطه اون با همسرش خیلی حساس شدم هر وقت ک تنها میشن فکرای بد میزنه ب سر من و گاهی اوقات سست میشم و ی مایعی از من خارج میشه و گاهی سست نمیشم اما ی مایعی از من خارجی میشه میخواسنم بدونم غسل جنابت بر من واجبه؟
اما من دست خودم نیست ک این حالت میشم
ایا نماز و روزه ای من درست است؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
مایعی از شما خارج میشه پاک هست و نیاز به غسل جنابت هم ندارد .
اما برای خلاص شدن از این افکار نادرست ، بهتر است به هر شکلی که می توانید خود را به کارهای دیگر مشغول کنید و فکر خود را از تمرکز به رفتار خواهرتون و همسرش ، منصرف کنید .
موفق باشید

با سلام

با سلام
آیا میتوان با هر بار حمام رفتن، بدون اینکه جنب باشی غسل جنابت را انجام داد و با همان غسل نماز خواند؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
می توان با هر بار حام رفتن غسل جنابت به نیت "ما فی الذمه" انجام داد . اما با آن غسل نمی توان نماز خواند . برای نماز باید وضو گرفت .

با سلام و خسته نباشيد

با سلام و خسته نباشيد
من مدتیه از موضوعی رنج می برم كه نميتونم به كسي بگم من ۲۳ سالمه و مجرد هستم.
من زماني كه پریود میشم احساس ميكنم كه نياز دارم خودم رو تحريك كنم و گاهی اوقات مجبور به خودارضایی میشم(این خوردارضاییم فقط از طریق ذهن و تخلیم انجام میشه) از طرفي هم بعدش اونقدر پشيمون ميشم كه اعصابم بهم ميرزه ناراحت ميشم.

آیا غسل جنابت بر من واجب می شود؟ از کجا باید بدانم مایغ خارج شده منی است و آیا اوج لذت جنسی رخ داده است یا نه؟
آیا پس از اتمام دوره ی پریودم که باید غسل حیض کنم،غسل جنابت هم لازمه انجام بدم؟؟ اگه فقط غسل حیض انجام بدم نماز و روزه هام درسته؟؟
یه سوال دیگه هم داشتم: بعد از غسل جنابت برای نماز نباید وضو گرفت؟!

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
غسل جنابت زمانی واجب می شود که انسان به اوج لذت جنسی خود برسد . اوج لذت جنسی ( ارگاسم ) در خانم ها فرایند پیچیده تری نسبت آقایان دارد .
قبل از ارگاسم به دلیل تحریکات جنسی مایع لغزنده ای ترشح می شود که دیواره های داخلی مجرای تناسلی را لغزنده می سازد. زمانی که تحریک جنسی به حد ارگاسم رسید، ریلاکسیشن (میل به سستیبدن) به دنبال یک سری انقباضات ریتمیک در واژن رخ می دهد و فرد احساس ارضا و تخلیه جنسی دارد .
اگر کسی این حالت را تجربه کند ، غسل جنابت بر او واجب می شود .

اما این که غسل بعد از زمان پریود باید انجام شود یا این که در حال حیض هم می توان غسل را بجا آورد ، فتاوای مراجع تقلید کمی با هم تفاوت دارد .
لطفا نام مرجع تقلید خود را بفرمایید تا بر طبق نظر ایشان پاسخ شما را بدهیم .

سلام.ممنون از پاسخ شما. مرجع

سلام.ممنون از پاسخ شما. مرجع تقلیدم، آیت الله بهجت هستن.
تا حدودی جواب سوالما گرفتم. طبق توضیحی که از اوج لذت جنسی دادین پس بنظرم غسل جنابت بر من واجب نیس!!
ولی اگه واسه برطرف شدن شک، غسل رو انجام داد ایراد داره؟!
کلا اگه بخوام این اتفاق زمان پریود نیفته واسم باید چکار کنم؟؟؟

تصویر پاسخگو

با سلام مجدد

با سلام مجدد
انجام غسل جنابت به نیت «ما فی الذمة» اشمالی ندارد . یعنی به این نیت که اگر در واقع غسلی به عهده ام بوده و خبر ندارم .
برای این که چنین اتفاقی برای شما پیش نیاید می بایست راههای کنترل نیروی جنسی را یاد بگیرید و به آن عمل کنید . برای خواندن راههای کنترل غریزه جنسی لینک زیر را کطالعه فرمایید :
http://soalcity.ir/node/333

سلام مجدد و ممنونم از توضیحات

سلام مجدد و ممنونم از توضیحات و سایتی که معرفی کردید.
با عرض معذرت جواب یه سوالمو ندادید. اینکه با توجه به مرجع تقلیدم که آیت الله بهجت هستن،غسل جنابت(برای برطرف شدن شک) باید در زمانی که پریود هستم انجام داد یا بعد از آن؟؟ اگر بعد از آن باید انجام داد،باید غسل ها را تک تک کرد یا هر دو را با هم ؟؟!

تصویر پاسخگو

با سلام مجدد

با سلام مجدد
به فتوای آیت الله بهجت (ره) می توان در زمان حیض (پریود) غسل جنابت را انجام داد .
البته اگر بعد از پاک شدن هم انجام بشه اشکالی ندارد .
می توان غسل حیض و جنابت را نیت کرد و برای هر دو یک غسل انجام داد .

با سلام

با سلام
لطفا مراحل غسل حیض رو کامل توضیح بدید
ممنون از سایت خوبتون

تصویر پاسخگو

مراحل اصلى غسل ترتیبی عبارت

غسل به دو صورت انجام مي گيرد ۱. ارتماسي ۲. ترتيبي
در غسل ارتماسي انسان بعد از پاک کردن بدن خود از نجاست نيت مي کند(غسل مثلا حیض مي کنم قربتا الي الله ) . بعد به يک باره تمام بدن خود را به زير آب فرو مي برد. مانند پريدن در استخر.
غسل ترتیبی ه مآن است که به ترتیب اجزاء بدن شسته می شود
مراحل اصلى غسل ترتیبی عبارت است از:
۱- نیت؛ براى نیت کردن هم لازم نیست به زبان چیزى بگویید؛ بلکه همین ‏قدر که قلباً مى‏دانید براى چه کارى به حمام آمده‏اید و نیت شما انجام چه غسلی است، کفایت مى‏کند.مثلا نیت می کنید غسل حیض بجا می آورم قربة الی الله .
۲- بعد از نیت سر و گردن را به قصد غسل بشویید،
۳- بعد تمام طرف راست بدن تا کف پا و سپس تمام طرف چپ را بشویید. و برای آن که اطمینان پیدا کنید که تمام طرف راست شسته شده است کمی از نیمه چپ را به همراه طرف راست و کمی از نیمه راست را به همراه نیمه چپ بدن بشویید و اگر هنگامی که سر و گردن را می شویید و یا طرف راست را می شویید آب به سایر نقاط بدن بریزد اشکال ندارد.

برای آشنایی بیشتر به رساله توضیح المسایل مرجع خود مراجعه نمایید

سلام درانجام دو غسل واجب

سلام درانجام دو غسل واجب مانند غسل حیض و جنابت اگربخواهیم هر کدام را جداگانه انجام دهیم اول کدام را انجام دهیم؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
اولا که هیچ نیازی نیست که دو غسل را جداگانه انجام دهید .
ثانیا اگر کسی بعد از پاک شدن خواست جداگانه غسل کند ، فرقی نمی کند کدام را اول و کدام را دوم انجام دهد .

سلام

سلام
ببخشید اگر کسی نمیدانسته که اگر هم به اوج لذت برسد و هم مایع از او خارج شود غسل بر او واجب شده است، و آن وقت غسل گرفته باشد و با آن غسل نماز خوانده باشد ، آیا نماز های او صحیح است؟

تصویر سید پاسخگو

باسلام

باسلام
اگر شخصی جنب نبوده است و با غسل جنابت بدون وضو گرفتن نماز خوانده است باید نمازهای خوانده شده را قضا نماید.
موفق باشید.

سلام خسته نباشيد أيا خواندن

سلام خسته نباشيد أيا خواندن چهار سوره قران كه سجده واجب دارد نياز به غسل جنابت دارد؟ منظورم اينه كه من چن وقت پيش أرضا شدم أيا براي خوندن سوره هاي سجده دار من بايد غسل جنابت كنم؟ درضمن من اطلاع نداشتم كه كسي كه پريود ميشه كلا نبايد اون سوره هاي سجده دار رو بخونه،من اون سوره ي سجده دارو ميخوندم فقط اون قسمت كه زده سجده واجب رو ود ميكردم ميذاشتم وقتي كه تميز باشم بخونم.حالا تكليف من چيه.خواهشا به هردوتا سوالم به طور واضح جواب بدين

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
گوش دادن به قرآن و تلاوت سوره ها و خواندن دعاها و ذکر گفتن در حال جنابت یا عادت ماهیانه اشکالی ندارد و فقط سوره های سجده دار و یا طبق نظر برخی از مراجع آیات سجده دار حرام است. سوره‌هاوآیاتی که سجده واجب دارندعبارتندازسوره های سجده آیه ۱۵،فصّلت آیه ۳۷،نجم آیه ۶۲وعلق آیه ۱۹.
لطفابرای دریافت پاسخ دقیق نام مرجع تقلیدخودرا ارسال نمایید.
اگر در حال جنابت یا عادت ماهانه سوره سجده دار یا طبق فتوای بعضی مراجع آیات سجده واجب قرآن را خوانده باشد، کار حرامی انجام داده است و باید از کار خود استغفار نماید.
موفق باشید.

سلام ببخشید ایا قبل از انجام

سلام ببخشید ایا قبل از انجام غسل حیض باید وضو گرفت؟و یا باید در حین انجام غسل ثابت بود و حرکت نکرد مثلا نمیشود دست و پایمان را تکان دهیم تا اب به همه قسمتها برسد؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
۱- نیازی نیست که قبل از غسل حیض وضو بگیرید.۲-در حین انجام غسل لازم نیست که بدن ثابت باشد و تکان دادن اعضای بدن برای رسیدن آب به همه قسمتهای آن اعضا چنانچه بدون حرکت آّب به همه قسمتهای آن نمی رسد، لازم است.
موفق باشید.

با سلام ایا انجام غسل شب قدر

با سلام ایا انجام غسل شب قدر یا غسل های دیگری مثل استحاضه برای اطمینان از پاکی و... در هنگامی که روزه هستیم روزه را باطل میکند؟
تشکر

تصویر سید پاسخگو

اگردرهنگام غسل کردن عمدا چیزی

با سلام
اگر شخص روزه دار خواست غسل کند، چنانچه در هنگام غسل کردن عمدا چیزی از حلق فرو نرود روزه اش صحیح است.
طبق فتوای همه مراجع عظام تقلید
موفق باشید.

سلام.بعد از غسل جنابت نباید

سلام.بعد از غسل جنابت نباید وضو گرفت(تا وقتی که کاری که وضو را باطل میکند انجام نداده باشی).حالا من میتونم اول غسل حیض کنم بعد جنابت بعد وضو نگیرم و نماز بخونم؟

تصویر سید پاسخگو

سلام

سلام
شما می توانید اول غسل حیض انجام دهید و بعد از آن غسل جنابت و بدون وضو نماز بخوانید، ولی نیازی نیست که برای هر کدام یک غسل انجام دهید و می توانید به جای تمام غسلهایی که دارید یک غسل با نیت تمام آنها انجام دهید مثلا نیت غسل حیض و جنابت و جمعه بکنید و یک غسل انجام دهید همه غسلها ازشما ساقط می شود. لطفا سعی کنید سوالات خود را با ذکر نام مرجع تقلید بپرسید تا بتوانیم طبق فتوای ایشان پاسخگو باشیم.
موفق باشید.

با سلام در ایام حیض غسل

با سلام در ایام حیض غسل جنابت هم بر من واجب شده است با وجود اینکه الان ماه رمضان هست و قران میخوانیم ایا میشود در ایام عادت ماهیانه غسل جنابت کرد وقران خواند مرجع تقلید امام خامنه ای.

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
خواندن قرآن به‌جز آياتى كه سجده واجب دارد براى حائض جايز است اگر چه كراهت دارد.۱
لازم بذکر است منظور از کراهت این است که ثواب کمتری دارد. یعنی قرائت قرآن زن حائض ثواب دارد ولی از ثواب قرائت قرآن در زمانی که زن پاک است کمتر است.

۱. پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری بخش استفتائات جدید.

سلام.من مرجع تقلید امام خامنه

سلام.من مرجع تقلید امام خامنه ای است.من فهمیدم دوره ماهانه ام نه روزه بوده ینی غسلم (هردو غسلم)اشتباه بوده و باید دوباره غسل کنم اما یادم نیس وقتی دوباره غسل کردم به نیت هر دوبوده یا دوبار غسل کردم.اصلا من باید دوباره غسل جنابت میکردم؟تکلیف نماز و روزه هایم چه می شود؟ایا همه اش اشتباه است؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
اگر نیت غسل جنابت می کردید نیاز به نیت غسل حیض نبوده است و اگر هم غسلی به نیت آنچه به گردن شما است انجام می دادید باز غسلتان صحیح است و با وجود شک در انجام غسل نماز و روزه های قبلی صحیح می باشد ولی برای نمازهای بعدی غسل کنید.

سلام سوالات دیگری نیز داشتم

سلام سوالات دیگری نیز داشتم.مرجع تقلید من ایت الله خامنه ای است.
۱-من قبلا استمنا می کردم اما نمی دانستم بعد از ان غسل واجب است و بدون غسل نماز خواندم.نمی دانم چند نماز را اینگونه خواندم چه کنم؟
۲-من در ماه رمضان نیز چند بار استمنا کردم ولی نمی دانستم اصلا فکرش را هم نمی کردم که روزه را باطل کند ایا کفاره بر من واجب است؟اگر واجب است چگونه ان را بپردازم؟
۳-چند بار نیز پس از انکه فهمیدم کفاره دارد نیز این کار را کردم که البته منی از من خارج نشد.آیا باز هم روزه ام باطل شده؟قضا و کفاره دارد؟
و اینکه تکلیف نماز هایم در هر بار چیست؟
با تشکر

تصویر سید پاسخگو

باسلام

باسلام
۱- باید نمازهایی را که با این حالت خوانده اید قضا کنید و چنانچه نمی دانید که چه مقدار نماز قضا دارید باید به اندازه ای که یقین کردید نماز قضا بخوانید مثلا بین ۱۰ یا ۲۰ روز نماز شک می کنید که چه مقدار نماز دارید باید۱۰ روز نماز قضا بخوانید.
۲-اگر واقعا نسبت به حکم و موضوع جاهل بوده اید روزه هایی را که گرفته اید قضا و کفاره ندارد ولی نمازهایی را که در این حالت خوانده اید باید قضا نمایید.
۳-اگر بعد از فهمیدن حکم استمناء به قصد خروج منی استمناء کرده باشید هرچند که منی خارج نشده باشد، بنابر احتیاط واجب روزه باطل شده است و باید علاوه بر قضا، کفاره افطار عمد پرداخت نمایید.(کفاره افطار عمدی روزه علاوه بر قضای روزه گرفتن ۶۰ روزه که باید ۳۱روز آن پی در پی باشد یا اطعام ۶۰ فقیر می باشد).ولی اگر به قصد خروج منی این کار را نکرده باشیدو منی خارج نشده باشد روزه شما صحیح است ولی اگر به قصد خروج منی نبوده ولی منی خارج شده چنامچه قبلا با این مقدار ملاعبه منی خارج نمی شده روزه صحیح است و در غیر این صورت روزه باطل است وباید علاوه بر قضا کفاره افطار عمد پرداخت نمایید.
شرط صحت نماز با طهارت بودن است و چنانچه بعد از استمناء برای نماز غسل نکرده باشید یا در تنگی وقت تمیمم نکرده باشید، نمازهای خوانده شده باطل می باشد.
(استمناء علاوه بر اینکه گناه کبیره می باشد داری ضررهای روحی و جسمی فراوانی است، برای ترک استمناء راه کارهایی وجود دارد چنانچه مایل به ترک این عمل هستید پیشنهاد می کنم با شماره ۰۹۶۴۰۰بخش مشاوره مرکز ملی پاسخگویی تماس بگیرید.)موفق باشید.

سلام.من در روز دهم پریود

سلام.من در روز دهم پریود درخواب جنب شدم وپریود من به روز یازدهم رسیده وحالا باتوجه به اینکه درماه رمضان هستیم برای فردا حکم نماز و روزه وغسل من چیه.خواهش میکنم زودتر جواب من رو بدین

تصویر سید پاسخگو

باسلام

باسلام
پریودی هرگز کمتر از ۳ روز و بیشتر از ۱۰ روز نیست.
لذا بعد از اتمام روز دهم باید غسل حیض را انجام دهید و اگر جنابت هم به گردن دارید نیت غسل جنابت هم بکنید، وباید روز ۱۱ را در صورت دیدن خون با انجام اعمال مستحاضه(قلیله یا متوسطه یا کثیره) عبادتها را(نماز و روزه) به جا آورید.
البته قابل ذکر است که اگر قبلا عادت شما کمتر از ۱۰روز بوده است(مثلا ۷ روز بوده) نمازهای سه روز باقیمانده تا روز دهم را باید قضا کنید.
موفق باشید.

باسلام وتشکر از جوابگوی سریع

باسلام وتشکر از جوابگوی سریع و بسیار دقیق و خوبتان.
من دختری ۲۵ ساله هستم گاهی دچار خود ارضای میشوم، بعد خود ارضایی گاهی مایعه ایی خارج میشود که چسبناک و کش مانند و بی رنگ است . شما در پاسخ های قبلیتان گفته بودین حالت جنب یعنی اینکه در هنگامی که طرف به اوج احساس برسه طوریکه بعد از اون دیگه حالت اول را نداشته باشد بدنش بی حس شه. و مثل گشنه ایی که سیر شده .. ولی من با خود ارضایی به این حالت نمیرسم و اگه همسر داشتم قطعا بعد خودارضایی تقاضا میکردم که با من رابطه داشته باشه، خوب حالا حکم این مایع که بعد خود ارضایی از من خارج میشه چیه؟؟؟! آیا جنابته؟

تصویر سید پاسخگو

باسلام

باسلام
طبق فتوای غالب مراجع عظام تقلید
چنانچه همزمان با اوج لذت ترشحی خارج نشود حکم به جنابت نمی شود، و اوچ لذت زمانی است که بعد از آن غریزه جنسی فروکش می کند.
لطفا در سوالات بعد نام مرجع تقلید خود را ذکر نمایید.
موفق باشید.

سلام ، خسته نباشيد ، من نيت

سلام ، خسته نباشيد ، من نيت كردم كه چهل شب زيارت عاشورا بخونم ، سوالم اينه ايا در زمان پريود هم ميتونم به خوندن زيارت ادامه بدم كه بين چهل شب وقفه نيفته و بعدا نمازهاي مربوطه رو بعد از پاك شدن به جا بيارم ؟ ايا اگر غسل جنابت رو انجام ندم ميتونم زيارت عاشورا بخونم ؟
٢) سوال دومم اينه كه بعد از چه غسلي ديگه نياز به وضو گرفتن نيست ، من جايي خونده بودم بعد از غسل حيض و متاسفانه تمام نمازهايي كه بعد از انجام غسل حيض خوندم بدون وضو بوده ، اگر وضو بعد از غسل حيض واجب باشه ، با توجه ب اينكه من نميدونستم ، حكم نماز هاي خوانده شده چي ميشه ؟ ممنون كه وقت ميذاريد و جواب ميديد

تصویر سید پاسخگو

باسلام

باسلام
۱- گوش دادن به قرآن و تلاوت سوره ها و خواندن دعاها و ذکر گفتن در ایام عادت ماهیانه یا درحال جنابت اشکالی ندارد و فقط سوره های سجده دار و یا طبق نظر برخی از مراجع آیات سجده دار حرام است لطفابرای دریافت پاسخ دقیق نام مرجع تقلیدخودرا ارسال نمایید. سوره‌هاوآیاتی که سجده واجب دارندعبارتندازسوره های سجده آیه ۱۵،فصّلت آیه ۳۷،نجم آیه ۶۲وعلق آیه ۱۹.
۲- طبق نظر بعضی از مراجع عظام تقلید بعد از انجام غسل های واجب یا غسل های مستحب وارد شده مانند غسل جمعه برای نماز خواندن نیازی به گرفتن وضو نمی باشدولی طبق نظر بعض دیگر فقط با انجام غسل جنابت نباید برای نماز وضو گرفت و با انجام مابقی غسل ها باید برای عبادتهایی که نیاز به وضو دارد مانند نماز وضو بگیرید.برای دریافت پاسخ مطابق فتوای مرجع تقلید خود لطفا نام ایشان را ذکرنمایید.
موفق باشید.

سلام خسته نباشید

سلام خسته نباشید
در رساله ایت الله دستغیب ایا هنگام پریود میتوان غسل جنابت انجام داد؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
باعرض معذرت این سامانه دسترسی به فتاوای ایشان ندارد، لطفا سوال خود را از دفتر ایشان بپرسید.
موفق باشید.

سلام.واقعا ممنون از پاسخ های

سلام.واقعا ممنون از پاسخ های شما.خیلی به من کمک کردند.پاسخ هایی که به من دادید جواب های ایت الله خامنه ای بودند؟محض احتیاط می پرسم.
و دوم اینکه اگر استمنا کرده باشم و به قصد خروج هم نباشد و منی هم خارج نشده باشد ایا باز هم غسل بر من واجب بوده؟من نماز های زیادی را بدون غسل خواندم.لطفا پاسخ دهید.

تصویر سید پاسخگو

باسلام

باسلام
بله پاسخ های داده شده به شما طبق فتاوای امام خامنه ای بوده است.
اگر با خود بازی کرده باشد همین بازی کردن طبق فتوای ایشان حرام می باشد، ولی اگر باعث خروج منی نشده باشد، غسل کردن واجب نیست.ونمازهای خوانده شده با این توضیح صحیح می باشد.
موفق باشید.

با عرض سلام.من زن ۲۶ ساله ای

با عرض سلام.من زن ۲۶ ساله ای هستم که در سن ۱۹ سالگی ازدواج کردم و در زندگی زناشویی رابطه جنسی بسیار بدی داشتم که هرگز منجر به ارضای من نشد.و روز به روز به همسرم سرد شدم تا جایی که سه سال پیش تصمیم ب طلاق گرفتم ولی به علت ناراضی بودن خانواده ها جدا نشدم. پارسال در رفت و امد های فامیلی به شخصی علاقه مند شدم به علت توجه بیش از حد او به خودم. و متاسفانه منجر به رابطه نامشروع شد. اما علاقه ما به حدی زیاد بود که او اصرار کرد که جدا شوم تا با من ازدواج کند. من بر حسب اتفاق در همین سایت های پرسش و پاسخ دینی فهمیدم که ارتباط نامشروع و زنای محسنه زن متاهل منجر به حرام ابدی میشود. من به شدت ترسیدم و جفتمان توبه کردیم. و دیگر باهم ارتباط برقرار نکردیم. حالا من جدا شده و طلاق گرفتم. ایا میتونم باهمون شخص ازدواج کنم؟ به شدت به من همچنان علاقه دارد و خاستگار من است. لطفا جواب بدید ممنونم.

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
با توجه به اینکه مراجع عظام تقلید در این مساله اختلاف نظر دارند، لطف کنید نام مرجع تقلید خود را بفرمایید، تاپاسخگوی شما باشیم.
موفق باشید.

سوالی دیگر نیز داشتم.من در

سوالی دیگر نیز داشتم.من در جایی خواندم ک نظر اما خمینی(البته مرجع من خامنه ای است) این است که اگر به قصد خروج بوده ولی خارج نشده قضا هم واجب است و باید روزه ان روز به نیت قربت مطلقه باشد من هم به همین نیت استمنا میکردم البته قصد خروج منی نداشتم و منی هم خارج نمیشد اما چون در هیچ سایتی پاسخ خودرا نیافته بودم به همان نیت روزه ان روز را میگرفتم و قضای ان را هم در تقویم علامت میزدم که بگیرم.ایا با این تفاسیر هنوز هم روزه ی من صحیح است(با وجود اینکه غسل نکردم؟)و ایا محض احتیاط قضای روزه را هم باید بگیرم؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
دوست عزیز اگر در پاسخ بالا توجه کنید متوجه می شوید که ذکر شده امام خامنه ای می فرمایند: علاوه بر قضا باید کفاره افطار عمد پرداخت نماید، یعنی باید روزه را قضا نماید و کفاره هم بدهد.
اما امام خمینی در این باره می فرمایند: اگر به قصد خروج منی بوده ولی منی خارج نشده است باطل کننده روزه نمی باشد و نیازی به گرفتن قضای آن یا پرداخت کفاره نمی باشد.
موفق باشید.

باسلام.

باسلام.
من سایتهای مختلفی رو خوندم اما هیچوقت نتونستم مطمئن بشم که جنب شدم یانه میخواستم ببینم اگر غسل جنب کنم ایرادی داره وقتی مطمین نیستم؟؟

اگر بخوام غسل جنب وحیض رو جدا انجام بدم ترتیب مهمه؟

وسوال اخر اگر بخوام غسل حیض و مافی الذمه رو جدا انجام بدم ترتیب مهمه؟

مرجع ایت ا...سیستانی
ممنون

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
۱- اگر کسی یقین ندارد که جنب شده است می تواند غسل جنابت کند ولی با آن غسل نمی تواند بدون وضو کارهای عبادی که نیاز به وضو داردمانند نماز انجام دهد.
۲-طبق فتوای آیت الله العظمی سیستانی در انجام دادن غسل جنابت و حیض فرقی نمی کند که کدام یک از آنها را مقدم بداری و ترتیب در غسل شرط نیست.
۳- در انجام دادن غسل حیض و ما فی الذمه هم مانند بالا ترتیب شرط نیست.
موفق باشید.

با سلام

با سلام
اگر خانمی در رسیدن به اوج لذت جنسی و ارگاسم شک داشته و به همین دلیل از غسل جنابت ممانعت میکرده ولی الان مطمئن شده است که حسی که در گذشته در اثر ملاعبه به او دست میداده همان ارگاسم بوده تکلیف نماز ها و روزه هایی که با همان وضعیت جنب میخوانده و میگرفته چیست؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
۱- نظر به اینکه قسمت اول مطلب شما راجع به جنب شدن خانمها است و مراجع عظام تقلید در این مساله اختلاف نظر دارند، لطفا برای اینکه یقین به جنب بودن خود پیداکنید به مساله ۳۴۶ رساله ۱۶ مرجع مراجعه نمایید یا چنانچه به اینترنت دسترسی دارید به آدرس ذیل مراجعه نمایید و مساله را طبق فتوای مرجع خود فرابگیرید. http://portal.anhar.ir/node/10043/?ref=sbttl#gsc.tab=0.
۲- در صورتی که یقین به جنب بودن در آن ایام پیدا کردید، روزه های شما صحیح است ولی باید تمام نمازهای خود را قضا نمایید.
موفق باشید.

سلام

سلام
اگر قبل از شروع پریودی زن جنب شود، باز هم از نگاه آیت الله خامنه ای غسل جنابت در حالی که زن حیض است محل اشکال است؟

تصویر سید پاسخگو

سلام

سلام
زن اگر قبل از شروع ایام عادت ماهانه جنب شود و تا شروع حیض غسل جنابت نکندو یا در حین عادت ماهانه جنب شود باید صبر کند تا پاک شود و بعداغسل جنابت انجام دهد و چنانچه در ایام عادت غسل جنابت انجام دهد باید دوباره بعد از پاک شدن غسل جنابت را انجام دهد.
موفق باشید.

سلام

سلام
میخواستم بدونم چطوری یقین پیدا کنیم که در خوب به اوج لذت جنسی رسیده ایم؟ مرجع تقلیدم آیت الله مکارم شیرازی هستن!
ممنون میشم اگر زودتر بهم جواب بدین

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
در غیر نزدیکی خانم فقط در صورتی جنب می شود که به حدی تحریک شود تا به اوج لذت جنسی برسد(یعنی زمانی که زن ارضا شده ودیگر بعداز آن احساس نیاز جنسی نداردوحالت سستی و بیحالی وتخلیه شهوت دارد) و همزمان با این موضوع ترشح هم از او خارج شود پس بنابراین اگر خانمی در به اوج لذت رسیدن یا ترشح همزمان شک داشته باشد جنب نشده است.
موفق باشید.

با سلام.

با سلام.
من دختر مجردی هستم که گاهی در خواب ارضا میشوم و معمولا بعد از پایان دوره ی ماهانه این اتفاق می افتد ایا میتوانم غسل حیض و جنابت را یکی کنم و با یک نیت انجام دهم؟؟؟اگر میشود این کار را بکنم قبل از غسل باید چه نیتی بگویم؟؟؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
کسی که دو یا چند غسل بر عهده دارد می تواند یک غسل به نیت همه انجام دهد و نیازی نیست که برای هر کدام یک غسل جداگانه انجام دهد.(مثلا خانمی که هم غسل جنابت و هم غسل حیض بر او واجب است و می خواهد غسل زیارت و جمعه نیز انجام دهد می تواند یک غسل با نیت همه انجام دهد.)
در نیت کردن نیازی نیست که چیزی به زبان آورده شود یا چیزی از دل بگذرد و همین مقدار که قصد انجام کاری را داشته باشید، مثلا برای غسل کردن وارد حمام می شوید همین نیت آن عمل می باشد.
موفق باشید.

سلام

سلام
من همیشه برای انجام غسل اول کامل حمام میکنم و بعد غسل میکنم در این روش چون قبلا تمام بدنم خیس میشود نمیدونم اب غسل کامل به بدنم ریخته میشود یا نه
ایا این روش من اشکال دارد؟غسل من درست است؟؟میتونم همون حمام کردن رو طوری که از شامپو و صابون استفاده میکنم به منزله غسل انجام بدم؟؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
۱-خیس بودن بدن هیچ ضرری به درستی غسل نمی زند و با بدن خیس هم می شود غسل کرد . غسل شما صحیح است .
۲- برای غسل باید ابتدا نیت غسل کرد و بدن را شستشو داد . اگر در حین حمام کردن ، چنین نیتی دارید و همراه با شامپو یا صابون آب از شیر می آید ، غسل شما صحیح است .

نظرات