برای جاری کردن صیغه محرمیت در ازدواج موقت چه مسائل شرعی، باید مراعات شود؟

ر ازدواج موقت

شرایط ازدواج موقت:

۱. به عربى صحيح خوانده شود به احتياط واجب، و اگر خود مرد و زن نتوانند صيغه را به عربى صحيح بخوانند به‏ هر لفظ‏ى كه صيغه را بخوانند صحيح است و لازم هم نيست كه وكيل بگيرند اما بايد لفظ‏ى بگويند كه معنى "زوجت و قبلت" (زوجیت و قبول آن) را بفهماند.
۲. مرد و زن يا وكيل آنها كه صيغه را مى ‏خوانند قصد انشاء داشته باشند يعنى اگر خود مرد و زن صيغه را مى‏ خوانند، زن به گفتن «زوجتك نفسى‏» قصدش اين باشد كه خود را زن او قرار دهد و مرد به گفتن «قبلت التزويج‏» زن بودن او را براى خود قبول نمايد، و اگر وكيل مرد و زن صيغه را مى‏ خوانند، به گفتن «زوجت و قبلت‏» قصدشان اين باشد كه مرد و زنى آنان را وكيل كرده ‏اند، زن و شوهر شوند.
۳. كسى كه صيغه را مى‏ خواند بالغ و عاقل باشد، جه براى خودش بخواند يا از طرف ديگرى وكيل شده باشد.
۴. اگر وكيل زن و شوهر يا ولى آنها صيغه را مى‏ خوانند، در عقد، زن و شوهر را معين كنند مثلا اسم آنها را ببرند يا به آنها اشاره نمايند.
۵. زن و مرد به ازدواج راضى باشند.
۶. زن اگر دختر باكره باشد، باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد. یعنی عقد اگر بدون اذن پدر یا جد پدری خوانده شود باطل است. (مگر برای کسانی که مرجع تقلید آنها، اجازه پدر را حکم تکلیفی می دانند و حکم وضعی به شمار نمی آورند.)
۷. مدت زناشویى معین شود.
۸. بر مقدار مهریه، زن و مرد به پول یا مال دیگرى توافق كنند و در عقد ذكر نمایند.

۹. زن ممنوعیتی از ازدواج نداشته باشد. مثل اینکه در ایام عده از عقد نکاح دیگر نباشد.

اما دستور خواندن عقد غير دائم:
اگر خود زن و مرد بخواهند صيغه عقد غير دائم را بخوانند، بعد از آن كه مدت و مهر را معين كردند، چنانچه زن بگويد: "زَوَّجْتُكَ نَفْسي فِي الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلى المَهْرِ المَعْلُوم" بعد بدون فاصله مرد بگويد: "قَبِلْتُ" صحيح است. و اگر ديگرى را وكيل كنند و اول وكيل زن به وكيل مرد بگويد: "مَتَّعْتُ مُوَكِّلَتى مُوَكِّلَكَ فِي الْمدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلى المَهْرِ المَعْلُوم" پس بدون فاصله وكيل مرد بگويد: "قَبِلْتُ لِمُوَكِّلي هكَذا"، صحيح مى‏ باشد.[۱]

ذكر سه نكته لازم است:
۱- چنان چه در عقد موقت فرزندى متولد شود، همانند فرزند متولد شده از زن دائمى است.[۲]
۲- زن مى ‏تواند در عقد موقت شرط كند شوهر با او نزدیكى نكند و فقط لذت‏هاى دیگر را ببرد.[۳]
۳- اگر در عقد موقت زن بالغ و غیر یائسه باشد و نزدیكى انجام گیرد، باید دو حیض عده نگه دارد.[۴]

[۱]. توضیح المسائل امام خمینی(ره)، مسئله ۲۳۶۳،۲۳۷۰، ۲۳۶۹ و ۲۳۷۶؛ تحریر الوسیله، ج۲، ص۲۸۹، مسئله۵ و ص۲۹۰، مسئله۹.
[۲]. تحریر الوسیله، ج ۲، ص ۲۹۱، مسئله ۱۳.
[۳]. توضیح المسائل امام خمینی(ره)، مسئله ۲۴۲۳.
[۴]. تحریر الوسیله، ج ۲، ص ۲۹۱، مسئله ۱۶.

facenama

دیدگاه‌ها

بعضی از مراجع گفتن رضایت ولی

بعضی از مراجع گفتن رضایت ولی لازم نیست. چه کنبم؟ جایی خواندم مرد بخواند و زن قبول کند. کدام درست است؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر کسی مقلداین مراجع باشد، می تواند به نظر آنها عمل کند. ایجاب را زن می خواند وقبول را مرد می خواند. البته می توانند وکالت به کسی بدهند.

به نظرم ساین مناسبی می آید

به نظرم سایت مناسبی می آید

باسلام و احترام

باسلام و احترام
هیچکدام از مراجع تقلید نگفته اند که در ازدواج موقت برای دختر باکره اذن ولی قهری(پدر یاجدپدری) لازم نیست.حتی در صورتیکه دختری قبل از ازدواج ازاله ی بکارت شده باشد چه حلال چه به حرام وچه شبهه باز هم اکثر مراجع اذن پدر یا جد پدری را لازم میدانند و در این مورد خاص بعض ماجع نظر دارند که اذن ولی قهری لازم نیست و ازاله بکارت شده باشد اذن را سلب میکندوزن میتواند با اقرار به اینکه باکره نیست در صورتیکه در آزادی مطلق باشد باید اقرارش را پذیرفت ...
با سپاس

تصویر soalcity

سلام و تشکر

سلام و تشکر
برای اطلاع بیشتر از نظر مراجعی که صیغه بدون اذن را جایز دانسته اند، مراجعه بفرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/1112

من نمیدونم چه نظری بدم. اما

من نمیدونم چه نظری بدم. اما جایی خوندم که اگر دختر رشیده باشد، نیازی به اذن پدر نمیباشد

تصویر شهر سوال

سلام نظر مراجع دراین مسئله

سلام نظر مراجع دراین مسئله متفاوته
http://www.soalcity.ir/node/1112

سلام خسته نباشيد يه سوالي از

سلام خسته نباشيد يه سوالي از شما داشتم اگه زن و مرد صيغه عقد دائم رو خودشون بخونن ولي هيچ ارتباطي جنسي بين آنها وجود نداشته باشه و بعد از چند ماه هردو راضي به جدا شدن باشن باز هم نيازي به خوندن صيغه طلاق هست يا نه

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم

بله باید با حضور شاهد صیغه طلاق خوانده شود؛ اما با توجه به اینکه نزدیکی نداشته اند، نیاز به نگه داشتن عده نیست.[۱]

[۱]. توضیح المسائل , م ۲۵۲۲و ۲۵۲۸و ۲۵۳۱ و تحریر الوسیله , ج ۲ ص ۳۳۵توضیح المسائل , م ۲۵۱۰تا ۲۵۱۲و ۲۵۱۴

سایتتون عالیه

سایتتون عالیه

آیا یک دختر بالغ(بیش از ۳۰

آیا یک دختر بالغ(بیش از ۳۰ سال)بدون اذن پدر میتواند به عقد موقت مرد دیگری درآید منوط به اینکه رابطه زناشویی کامل برقرار نشود و از سایر لذت ها استفاده نمایند؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
تنها آیت الله مکارم، در این مورد سن را مطرح کرده است که دختر بالای ۳۰ سال می تواند؛ به شرط اینکه مصلحت خود را تشخیص دهد، می تواند بدون اذن پدر عقد کند.
استفتائات، آیت الله مکارم، بخش ازدواج ، اذن پدر،سوال۶.

من هنوز به جوابم نرسیدم

من هنوز به جوابم نرسیدم

تصویر soalcity

سلام

سلام
جواب روشن شده است. یعنی اگر شما مقلد آیت الله مکارم باشید، این مساله برای شما ممکن است.

با سلام اگر بخواهیم صیغه

با سلام اگر بخواهیم صیغه محرمیت موقت بخوانیم و نزدیکی نداشته باشیم(لذتهای دیگر باشد ) در این صورت هم اذن پدر میخواهد؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
نظر مراجع رو در ادرس زیر می‌توانید مشاهده نمائید. و مشروط به نزدیکی و غیر نزدیکی نشده است.
http://www.soalcity.ir/node/1112

اگر من بیست ساله و و یک دختر

اگر من بیست ساله و و یک دختر ۱۹ساله بخواهیم برای جلو گیری از گناه صیغه محرمیت موقت را بخوانیم و به هم محرم شویم به لذت های جنسی هم کاری نداشته بایم. آیا بدون اجازه پدر ، مجاز به خواندن صیغه ی محرمیت هستیم ؟!

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام

با عرض سلام و احترام
طبق نظر اکثر مراجع بدون اجازه پدر جایز نیست. جهت اطلاع بیشتر به آدرس زیر مراجعه نمائید:
http://www.soalcity.ir/node/1112

اگر من دختر ۲۴ساله بخواهم

اگر من دختر ۲۴ساله بخواهم برای جلو گیری از گناه صیغه محرمیت موقت را با همکارم که واقعا دوسش دارم بخوانم ولی وی زن دارد میشود محرم شویم به لذت های جنسی هم کاری نداشته بایم. آیا بدون اجازه پدر ، مجاز به خواندن صیغه ی محرمیت هستیم ؟!من واقعا نیاز به آرامش و رابطه دارم و هیچ دخولی انجام نمیشود .
توروخدا کمکم کنید من وابستگی شدید عاطفی به ایشان پیدا کرده ام.

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
از منظر روانشناختی و ارتباطی؛ این ارتباط و محرمیت به صلاح شما نیست. تجربه نشان داده است که چنین ارتباطاتی پویا و پیش رونده هستند و به ارتباط عاطفی ختم نمی شوند، لذا از طرفی آینده ازدواج شما در خطر است و از طرف دیگر دلبستگی شما به این فرد را تشدید خواهد کرد، به گونه ای که جدایی از ایشان برای شما به یک کابوس تبدیل خواهد شد، پس بهتر است با خویشتنداری بیشتر رابطه خود با وی را کم کنید و در معرض دید یکدیگر واقع نشوید.

خانم محترم این چه حرفیه

خانم محترم این چه حرفیه
واقعا شرم آوره چطور میتونی این کارو کنی؟طرف زن داره؟ زندگیشو خواسته ناخواسته نابود میکنی. باعث میشی مهر و محبتش نسبت به همسرش کم بشه....الان میگی رابطه نداریم ولی به مرور زمان رابطه جنسی هم خواهید داشت؟
خودتو بزار جای اون زن...خداییش چه حسی پیدا میکنی وقتی بفهمی شوهرت با کسی صیغه کرده!
چوب خدا صدا نداره مطمئن باش ....
نکنیند این کارا رو اقایون و خانوما با مرد زن دار و زن شوهر دار......اگه خیلی نیاز به محبت کسی دارید یا کمبودی دارید برید ازدواج کنید یا اگه نمیتونید و شرایطشو ندارید حداقل با مجردا بگردید و صیغه کنید...

من ۲۳سال سن دارم و برای

من ۲۳سال سن دارم و برای جلوگیری از گناه قصد دارم با پسر۲۴ ساله ای صیغه محرمیت بخوانم البته بدون اطلاع والدینم حکم آن چیست ؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
نظر مراجع رو در ادرس زیر می‌توانید مشاهده نمائید.
http://www.soalcity.ir/node/1112

شما باید از جد پدری ات اجازه

شما باید از جد پدری ات اجازه بگیری

من شنیده بودم همین که مرد بگه

من شنیده بودم همین که مرد بگه باقی عقد رو بخشیدم همین طلاق حساب میشه! صیغه عقد موقت چطور هست؟ اگر نخونند و وقتش تموم شه فرقی میکنه؟ اگر مرد به زن گفته باشه من بقیه مدت عقد رو بخشیدم طلاق محسوب نمیشه و هنوز محرمند؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر مدت زمانی که برای عقد موقت مقرر کرده اند به پایان برسد ویا مرد باقیمانده مدت عقد را ببخشد، زن دیگر در عقد مرد نیست واگر بخواهد با مرد دیگری ازدواج کند باید عده نگه دارد.

اگر خود زن و مرد بخواهند صیغه عقد غیر دائم را بخوانند، بعد از آن كه مدّت و مهر را معیّن كردند، زن بگوید: «زَوَّجْتُكَ نَفْسىِ فِى الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُوم» یعنی خودم را به همسر غیر دائمی شما در آوردم به مدت و مهر معلوم بعد بدون فاصله مرد بگوید: «قَبِلْتُ»، یعنی قبول کردم ، عقد موقت صحیح است (۱)

اگر زن مرد را وکیل بگیرد که از طرف او ایجاب را در عقد بخواند: مرد باید اول وکالتا از طرف زن بگوید: «زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِى (فلانا) لِنَفْسى فِى المُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُوم،(به جای کلمه فلانا اسم زن را بگوید) " یعنی به ازدواج و همسری موقت قرار در آوردم وکیل گیرنده خود را برای خودم با مهر معلوم، بعد بلا فاصله از طرف خود بگوید: قَبِلْتُ التَّزوِیجَ لِنَفْسى فِى المُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُوم، یا بگوید قَبِلْتُ لِنَفْسى هكَذَا " قبول کردم این ازدواج را".

ومی‌تواند اول از جانب زن وکالتا بگوئید: « مَتَّعْتُ مُوَكِّلَتِى (فلانا) لِنَفْسى فِى المُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُوم، " بعد بلا فاصله از طرف خود بگوئید «قَبِلْتُ لِنَفْسى هكَذَا» " یعنی قبول کردم ازدواج موقت را با مهر ومدت معین .

واندن عقد چه دائم چه موقت شرایط دارد از جمله:

الف) از شرایط عقد ازدواج آنست كه به عربى صحیح خوانده شود. و اگر خود مرد و زن می توانند صیغه را به عربى صحیح بخوانند بنابر احتیاط واجب باید به عربی صحیح بخوانند و اگر نمی توانند چنانچه عقد را به فارسی یا با هر زبان دیگری بخوانند باید لفظى بگویند كه معناى زَوَّجْتُ و قَبِلْتُ را بفهماند.

اگر در عقد یک حرف اشتباه خوانده شود که معنا را عوض کند عقد باطل می شود. (۱)

ب) کسی که صیغه را می خواند قصد انشاء داشته باشد. یعنى اگر خود مرد وزن صیغه را مى‏خوانند، زن به گفتن «زَوَّجْتُكَ نَفْسِى» قصدش این باشد كه خود را زن او قرار دهد اگر مرد وکیل می شود باید با گفتن «زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِى (فلانا) لِنَفْسى فِى المُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعلُومقصد ش این باشد که اورا همسر خود قرار داده است و با گفتن قبلت قصدش پذیرش این ازدواج باشد. (۲)

ج) كسى كه صیغه عقد را می‌خواند باید مفهوم لفظى را كه مى گوید دقیقاً بداند و اگربه عربی بخواند در صورتی که هر کلمه را صحیح بخواند و معنای هر کلمه را جدا گانه بداند . صحیح است.(۳)

د) در عقد موقت باید مهریه و مدت تعیین شود و بدون تعیین مهریه و مدت عقد، عقد موقت صحیح نیست.(۴)

ها) اگر دختر باکره باشد به نظر اکثر مراجع بنا بر احتیاط واجب(به نظر اکثر مراجع) باید پدر دختر اجازه بدهد)۵)

پی نوشت:

۱. توضیح المسائل مراجع ج۲ مسئله۲۳۶۹

۲. همان، مسئله ۲۳۷۰

۳. همان، مسئله ۲۳۷۲

۴. همان مسئله ۲۴۲۱ ذیل مسئله نظر آیت الله مکارم.

۵. همان، مسئله۲۳۷۶

با سلام.

با سلام.
من صیغه محرمیت رو به شکل "زَوَّجْتُكَ نَفْسىِ فِى الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُوم علی صداق المعلوم" یعنی صداق المعلوم رو اضافه خوندم.
اشرایط و مسایل کامل دیگه صیغه رو کاملأ رعایت کردیم.و معنی زوجتک و قبلت رو تفهیم کردیم؟
آیا صیغه ی ما اشکال داشته؟
لطفأ راهنماییم کنید.
با تشکر

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر علی الصداق المعلوم را برای تاکید خوانده اید، اشکال ندارد.

با سلام

با سلام
آیا در ازدواج موقت در صورتی که خود طرفین عقد را می خوانند نیاز به شاهد دارند؟؟؟
و آیا ازدواج موقت نیز باید در شناسنامه ثبت شود؟؟؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
۱. شاهد لازم نیست.
۲.شرعا ثبت در شناسنامه شرط نشده است.

توضیح المسائل مراجع ج۲ مسئله۲۳۶۹

اگردخترباكره باشد و بخواهد

اگردخترباكره باشد و بخواهد براي احتياط بيشتر با كسي كه چندسالي نميتواند خاستگاري دختر بيايد تا جور شدن كارهايش عقد موقت كند ولذت هاي ديگر باشد ولي باكره بماند اجازه پدر لازم است؟

تصویر شهر سوال

در این که در ازدواج (دائم یا

در این که در ازدواج (دائم یا موقت) دختر باکره ای که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنی مصلحت خود را تشخیص می­دهد، اذن پدر شرط است یا نه، شش نظر هست که جهت اطلاع بیشتر به آدرس زیر مراجعه نمائید:
http://www.soalcity.ir/node/1112

با سلام.ایا میشود مهریه در

با سلام.ایا میشود مهریه در ازدواج مموقت را بعد از طی شدن مدت بدهیم؟مثلا به دلیل دور بودن از هم مدت عقد تموم شده باشه میشه بعدش مهرو داد؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم اشکال ندارد

سلام علیکم
اشکال ندارد

با سلام می خواستم بدونم اگر

با سلام می خواستم بدونم اگر دو نفر قبلا با هم صیغه ی محرمیت خوانده باشند و پس از پایان این مدت به دلیل دوری مسافت دختر و پسر امکان دیدار وجود ندارد، برای تمدید صیغه چه باید کرد؟ آیا تلفنی هم می توان مجددا صیغه خواند؟ آیا باید زمان مشخصی از پایان صیغه ی قبلی بگذرد تا بتوان مجددا صیغه خواند؟ آیا اگر در مدت سپری کردن دوران صیغه بخواهند ازدواج دائم کنند، لازم است صیغه باطل شود؟ به جز اتمام مدت، چه راهی برای فسخ صیغه وجود دارد؟
اگر خانواده های دختر و پسر از موضوع صیغه اطلاع نداشته باشند و بخواهند برای این دو نفر صیغه خوانده شود، حکم صیغه ی قبلی و جدید چیست؟ با تشکر از راهنمایی شما

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
۱.تلفنی هم می شود.
۲.لازم نیست زمان مشخصی از پایان صیغه اول بگذرد.
۳.اگر بخواهند ازدواج دائم کنند یا باید بعد از اتمام وقت عقد موقت باشد ویا اینکه اگر از وقت آن باقی مانده است، مابقی مدت را مرد ببخشد.
۴.بنظر اکثر مراجع اگر عقد بدون اجازه پدر خوانده شود، باطل است.
توضیحات بیشتر:
http://www.soalcity.ir/node/1112

باسلام

باسلام
در عقد موقت چنانچه مدت عقد و مهريه مشخص شود ولي هردو بدانند كه زن مبلغ مهريه را مي بخشد آيا مهريه بر ذمه مرد خواهد بود؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
تا وقتی که بخشش را ابراز نکرده است، مهریه به عهده مرد می باشد.

با سلام مرد چگونه می تواند

با سلام مرد چگونه می تواند مابقی مدت صیغه را ببخشد؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
همین مقدار که بگوید بخشیدم وقصدش جدی باشد، کافی است.

باسلام اگر دختری بخواهد با

باسلام اگر دختری بخواهد با پسری صیغه موقت بخوانند و پدر و پدر بزرگش در قیدحیات نباشند که اجازه بگیرد تکلیف چیست؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛

با عرض سلام و احترام؛
در صورتی که پدر و جد پدری در قید حیات نباشند، نیاز به اذن کسی دیگر نیست.

س. دختري كه بر اثر زنا و ...

س. دختري كه بر اثر زنا و ... بكارتش را از دست داده است، آيا در ازدواج به اذن پدر يا جد پدري نياز دارد؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
۱-از نظر حضرت امام(ره), آیت الله وحید خراسانی, ایت الله فاضل لنکرانی: ازدواج بادختری که باکره نباشد اذن پدر لازم نیست فرق نمی کند از هرراهی که بکارت خود را از دست داده باشد.(۱)

۲- از نظر ایت الله مکارم شیرازی در صورتی که پرده بکارت از غیر راه ازدواج از بین رفته باشد هرچندباکره نباشد اذن پدر و جد پدری لازم است(۲)

۳- به نظر ایت الله بهجت اگر با جماع کردن بکارت از بین رفته باشد هرچند با زنا باشد یا وطی به شبهه اذن پدر لازم نیست، واگر با غیر جماع مانند پرش از بین رفته باشد بنابراحتیاط اذن پدر لازم است.

۱.امام خمینی(ره) ، توضیح المسائل ج۲ مسئله( ۲۳۷۷ ) سؤال تلفنی از دفتر آیت الله وحید خراسانی(۷۷۴۰۶۱۱)، آیت الله فاضل، توضیح المسائل، مسئله ۲۴۹۶
۲. سؤال تلفنی از دفتر آیت الله مکارم شیرازی(۷۸۴۰۰۰۱)
۳. آیت الله بهجت، استفتاءات ج۲ س (۵۰۸۴) و (۵۰۸۶)

دختري كه پدرش فوت كرده و جد

دختري كه پدرش فوت كرده و جد پدري هم ندارد. آيا در ازدواج موقت نياز به اذن كسي دارد؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛

با عرض سلام و احترام؛
خیر در اینصورت نیاز به اذن کسی نیست.

با سلام

با سلام
من رمز عبورمو فراموش کردم چطور میتونم جواب شمارو بخونم به ایمیلم هم نمیاد؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
بعد از ارائه پاسخ، از طریق ایمیل مطلع میشوید. لطفا تا زمان دریافت پاسخ منتظر بمانید.

با سلام جوانی هستم ۲۲ ساله و

با سلام جوانی هستم ۲۲ ساله و به خاطر دوری از گناه میخوام با زنی بیوه رابطه داشته باشم آیا فقط خواندن "زَوَّجْتُكَ نَفْسي فِي الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلى المَهْرِ المَعْلُوم" بعد بدون فاصله مرد بگويد: "قَبِلْتُ کافی است و نیازی به شاهد ندارد و هنگام جدایی چه کار باید کرد ممنون میشم کاملتر توضیح دهید

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم

اگر خود زن و مرد بخواهند صیغه عقد غیر دائم را بخوانند، بعد از آن كه مدّت و مهر را معیّن كردند، زن بگوید: «زَوَّجْتُكَ نَفْسىِ فِى الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُوم» یعنی خودم را به همسر غیر دائمی شما در آوردم به مدت و مهر معلوم بعد بدون فاصله مرد بگوید: «قَبِلْتُ»، یعنی قبول کردم ، عقد موقت صحیح است (۱)
نیاز به شاهد نیست. وقتی زمان عقد تمام شود ویا اینکه شما در اثنای مدت مابقی مدت را ببخشید، از هم جدا می شوید.

۱. توضیح المسائل مراجع ج۲ مسئله۲۳۶۹

اسلام چه دین خوب و کاملی هست

اسلام چه دین خوب و کاملی هست حتی پیش بینی کرده که در زمانی کشور ما به یه جایی میرسه که مرد ۴۰ ساله هم قدرت تشکیل خانواده رو نداره و راه حل برطرف کردن مشکلات غریزی رو بهش نشون داده.
سوالم اینه با اینکه اسلام صیغه موقت رو تجویز میکنه چرا پس این آقایون میرن دنبال فاحشه ها و زنا می کنن چرا از عقاب و عذاب الهی نمی ترسن؟
چرا دخترهای جامعه ما تن به ازدواج موقت نمی دن؟ کجای کار اشکال داره؟ کجای کار می لنگه؟ کجای این صیغه موقت مشکل داره و ناقصه؟
صیغه موقت چرا تو جامعه ما فقط برای زنهای بیوه و یا مطلقه و مشکل دار، راحته و برای دختران باکره، مشکله؟ دخترهای باکره مگه شهوت ندارن؟
چرا دختران باکره تن به روابط نامشروع حتی تا ازاله بکارت میدن ولی تن به صیغه موقت نمی دن؟
***
بعد از خوندن این مطلب از سایت شما این سوالات خیلی ذهنم رو درگیر کرده از عذاب الهی میترسم.
شما که در قم هستید کنار بانو فاطمه معصومه(س) با واسطه این خانم دعا کنید و از خدا بخواهید هدایت کنه مردم رو.
بخدا قسم میترسم در این تهران که این همه زنا که خبرش از دور و نزدیک بهمون میرسه خیلی نگرانم. نکنه عذاب خدا همه ما رو فرابگیره بخاطر این همه گناه که شنیدم زنا کردن عرش خدا رو به لرزه درمیاره. نکنه خدا برای عذاب گناهکاران یکمرتبه همه تهران رو با یک زلزله به کام نیستی بکشونه.
آیا خدا تر و خشک رو با هم میسوزونه؟ آیا شما که مطلع هستید گناهکاران و بی گناهان با هم مجازات میشن؟
خواهش می کنم پاسخ دهید

تصویر شهر سوال

با عرض سلام

با عرض سلام
در پاسخ به مطالب شما ذکر چند نکته لازم است:
۱-صیغه در زمان های گذشته نیز مصالحی داشته است و نمی توانیم بگوییم که این حکم برای زمان ما پیش بینی شده است. هر چند امروز جامعه ما، به شدت به این حکم و مراعات آن نیاز دارد.
۲-درباره چرایی رها نمودن صیغه، باید گفت که دیدگاههای فرهنگی جامعه در این زمینه دچار اشتباهات بزرگی است. و برای توضیح بیشتر می توانید به مطلب ذیل و کامنت های ذیل آن مراجعه کنید:
http://www.soalcity.ir/node/2176
۳-خدای متعال هیچ وقت بیگناهان را عذاب نمی کند. اما باید توجه نمود که گناه منحصر در زنا نیست. سکوت در مقابل منکرات، ترک امر به معروف نیز خود یک گناه است.

من جطور خانواده مو راضي كنم

من چطور خانواده ام را راضي كنم با اقایی فقط صيغه محرميت ببندم با ايشان طوري رفتار كنيم بيرون بريم خوش باشيم مثل يک برادر خواهر واقعي. فقط دركتار هم؟ گاهي همديكرو ببينيم خانوادم قبول نمي كنه

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و تحیت

با عرض سلام و تحیت
طبعا در پیگیری چنین موضوعی لازم است هنجارهای فرهنگی و خانوادگی لحاظ گردد، لذا در صورتیكه شما بتوانید خانواده را متقاعد به رعایت این هنجارها نمایید و یا اینكه بتوانید خانواده را متقاعد به اشتباه بودن این هنجارها كنید، آنگاه انتظار این است، كه بتوانید خانواده خود را به این امر راضی نمایید.

آیا میشود از پشت تلفن هم متن

آیا میشود از پشت تلفن هم متن عقد غیر دائم را خواند؟برای این عقد هم اجازه ی پدر برای دختر باکره نیاز است؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام؛

با سلام و احترام؛
۱. تلفنی هم می‌شود.
۲. بله طبق نظر اکثر مراجع، نیاز به اجازه پدر است.( نظر مراجع در http://www.soalcity.ir/node/1112)

با سلام و احترام

با سلام و احترام
اگه با زنی که همسرش فوت کرده ازدواج موقت انجام شود البته دخولی هم صورت نگرفته باشد و زن پس از اتمام زمان صیغه ، مردد شده یا عذاب وجدان گرفته باشد که چرا ازدواج موقت کرده است و یا با هر دلیل دیگری و مبلغ مهریه را به مرد عودت دهد چه حکمی دارد؟ و مرد باید با این پول چکار بکند؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
استرداد پول به معنای بخشش آ ن است وبرای مرد حلال است.

با سلام و خسته نباشید. ممنون

با سلام و خسته نباشید. ممنون از سایت خوبتون. من میخواستم با زنی بیوه رابطه داشته باشم و صیغه بخوانیم. خانوم باید چه مدت عده نگهدارن؟ و در مدت زمانی که در حال عده هستن آیا میتوان صیغه محرمیت را خواند؟ (بدون رابطه جنسی)

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم

عده عقد موقت آن است که دو حیض کامل عده نگه دارد وبا کسی دیگر عقد نخواند؛ یعنی زن بعد از دیدن حیض اول و پاک شدن از آن، حیض دوم را نیز ببیند و با انتهای حیض دوم و رسیدن به طهر و پاکی از عده از دواج موقت خارج می شود . با زنی که در عده کسی دیگر است نمی توان محرمیت خواند؛ هرچند رابطه جنسی هم نداشته باشند.

آیت الله وحید، منهاج الصالحین، ج ۳، مسأله ۱۳۱۱؛ آیت الله خامنه‏ اى، استفتاء، س ۱۶۳؛ آیت الله تبریزى، منهاج الصالحین، ج ۲، م ۱۳۱۱ ؛آیت الله سیستانى، منهاج الصالحین، ج ۳، م ۲۴۹؛ امام خمینى، تحریر الوسیله، ج ۲، النکاح المنقطع، م ۱۱؛ آیت الله صافى، هدایة العباد، ج ۲، النکاح المنقطع، م ۱۱؛ آیت الله نورى، استفتاءات، ج ۲، س ؛۶۹۴ آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج ۲، س ۱۲۵۵ و دفتر: آیت الله بهجت و آیت الله مکارم . با استفاده از نرم افزار پرسمان.

با سلام.

با سلام.
اگر صیغه ی عقد بین زن و مرد خوانده بشه و هر دو بهم محرم شوند ولی پلیس آنها را در خانه ای به عنوان جرم فساد اخلاقی دستگیر کند با چه دلیل و استدلالی می شود حکم صیغه ی خوانده شده را ثابت کرد؟ با تشکر از سایت خوبتون

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
سوال قضایی است وربطی به حکم شرعی ندارد.
در این موارد برای اثبات مدعا، چنانچه شاهد دارید، باید معرفی کنید.

سلام خسته نباشید

سلام خسته نباشید
ببخشید یه سوال داشتم
درسته که میگن برای ازدواج صبر کردن جایز نیست ولی بین بستگان من رسم هست که با توجه به یه تقویم مخصوص یه روزی که خوب باشه رو مشخص میکنن البته این برای عقد و عروسی بیشتره در مورد صیغه هیچ اطلاعی ندارم... ما (من و همسرم ) میخوایم به دلایلی خطبه صیغه رو بخونیم ولی مردد هستیم ممنون میشم اگه تحقیق کنید و نتایج رو بگید
در ضمن هرچه زودتر بهتر

تصویر شهر سوال

با عرض سلام

با عرض سلام
منظور از صبر کردن، تاخیر بی مورد ازدواج است. که جوانی محتاج به ازدواج، پیگیری امر ازدواج را رها نماید. اما انتخاب روز مناسب برای برگزاری مراسم عقد و عروسی، و دعوت میهمانان، اشکالی ندارد. و اگر منظور از آن تقویم خاص، رعایت ایام قمر در عقرب و امثال آن است، آن نیز مناسب می باشد.
و درباره صیغه نیز اگر شرایط آن را دارید، اشکالی ندارد. و از جهاتی نیز بهتر است. چرا که ارتباطات قبل از برگزاری مراسم، مانند همراهی زوجین و سخن گفتن و ... بدون شبهه شرعی می شود.

باسلام

باسلام
من مدتی بابسری صیغه خواندم آیا میشودکه چیزی خوانده شود وصیغه تمام شود؟البته هردو طرف راضی هستن
آیا بعدش بخوام با کس دیگری عقد دائم کنم مشکلی نیست؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر مرد باقی مدت را ببخشد صیغه تمام می شود ولازم به خواندن چیزی نیست.
اگر نزدیکی صورت نگرفته باشد، لازم نیست عده نگه دارید ومی توانید بلا فاصله پس از بخشیدن باقی مدت عقد موقت، ازدواج دائم کنید واگر نزدیکی صورت گرفته باید به اندازه دوحیض کامل عده نگه دارید.

آیت الله وحید، منهاج الصالحین، ج ۳، مسأله ۱۳۱۱؛ آیت الله خامنه‏اى، استفتاء، س ۱۶۳؛ آیت الله تبریزى، منهاج الصالحین، ج ۲، م ۱۳۱۱ ؛آیت الله سیستانى، منهاج الصالحین، ج ۳، م ۲۴۹؛ امام خمینى، تحریر الوسیله، ج ۲، النکاح المنقطع، م ۱۱؛ آیت الله صافى، هدایة العباد، ج ۲، النکاح المنقطع، م ۱۱؛ آیت الله نورى، استفتاءات، ج ۲، س ؛۶۹۴ آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج ۲، س ۱۲۵۵ و دفتر: آیت الله بهجت و آیت الله مکارم .

سلام

سلام
اگر پسری با دختر باکره ای که پدر و جد پدریش فوت کرده اند صیغه محرمیت ازدواج موقت را بخوانند ایا بعد از پایان زمان عقد و یا بخشیدن مدت عقد بدون از بین رفتن بکارت دختر نیازی هست عده نگه داشته شود؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر قبلا و یا دبرا نزدیکی صورت نگرفته باشد، لازم نیست عده نگه دارد.

آیت الله وحید، منهاج الصالحین، ج ۳، مسأله ۱۳۱۱؛ آیت الله خامنه‏اى، استفتاء، س ۱۶۳؛ آیت الله تبریزى، منهاج الصالحین، ج ۲، م ۱۳۱۱ ؛آیت الله سیستانى، منهاج الصالحین، ج ۳، م ۲۴۹؛ امام خمینى، تحریر الوسیله، ج ۲، النکاح المنقطع، م ۱۱؛ آیت الله صافى، هدایة العباد، ج ۲، النکاح المنقطع، م ۱۱؛ آیت الله نورى، استفتاءات، ج ۲، س ؛۶۹۴ آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج ۲، س ۱۲۵۵ و دفتر: آیت الله بهجت و آیت الله مکارم.

سلام ميخواستم بدونم من دختري

سلام ميخواستم بدونم من دختري هستم ۱۸ ساله البته خودم خوب و بد خودمو كاملا تشخيص مي دم از اونجايي ك براي ازدواج هميشه والدينم فقط ب نظر من كار دارن چون هر وقت اطرافيانم نظراتمو شندين با حيرت ديدن ك نظراتم كامل و بيشتر از سنم است و اما من ۱۸ ساله مي خواهم با پسري ۲۷ سال صيغه محرميت يا عقد موقتو بدون خبر داشتن كسي انجام بدم تا ب گناه نيافتم و تا جايي ك جايز هست از لذت جنسي برخوردار شويم: حالا خودمون ميتونيم اين خطبه رو بخونيم. من جايي خوندم ك ميشه. قابل توجه ك دختر پاك و باكره ايي هستم و اگه اينكار نكنيم بدون مشروعيت مجبئرييم ب اين قضييه ادامه بدييم. ممن.ن ميشم ك كمكم كنيد تا دچار گناه نشم

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
نظر مراجع رو در ادرس زیر می‌توانید مشاهده نمائید.
http://www.soalcity.ir/node/1112

با سلام.ممنون از سايت خوبتون

با سلام.ممنون از سايت خوبتون.ميشه لطف كنين حداقل و حداكثر مدت زمان عقد موقت رو بگين؟و آيا لزوما براي مردهاي مجرد ميباشد يا خير؟

تصویر شهر سوال

با سلام و تشکر از شما

با سلام و تشکر از شما
زمان خاصی تعیین نشده می توانند مثلاً یك ساعت و یا چند سال تعیین كنند ولی بهتر است مدت را كوتاه قرار دهند كه اگر زوجه از ادامه آن ناراضی بود با پایان مدت جدا شود و نیاز به تقاضای بخشش بقیه مدت از طرف مرد نباشد و اگر مایل به ادامه بودند پس از پایان مدت با عقد جدید و مهریه جدید مجدداً عقد می نمایند.۱

خیر لزوما برای افراد مجرد نیست و شرعا برای متاهلین هم اشکالی ندارد. هر چند برای کسانی که با ازدواج دائم بی نیاز شده اند، ترکش بهتر است.

۱. ر.ك توضیح المسائل ۱۲ مرجع، ج۲, ص۳۷۹.

با سلام چند وقتی با خانم بیوه

با سلام چند وقتی با خانم بیوه ای آشنا شدم چون همسر دارم راضی به صیغه نمیشه الان یک ماهیه باهم درتماسیم تلفنی یا ۱ساعتی با هم میریم بیرون ولی هیچ نظری نبوده مثل ۲ تا دوست از نظر شرعی ایراد داره راهنماییم کنید نیاز به هم زدن رابطه هست باید توبه کرد

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم

اگر ضرورتی ایجاب نمی‏كند حتّی الامكان چنین روابطی با نامحرم برقرار نشود. اینكه در احكام شرعی می‏فرمایند در غیر ضرورت مكروه است مرد با زن هم صحبت شود، مخصوصا مرد و زن جوان، به این دلیل است كه چه بسا همین هم صحبت شدنها، غرایز جنسی افراد را تحریك كند و یك اُلفت و محبّت شهوانی بین مرد و زن ایجاد گردد و نقطه آغازی برای غوطه ‏ور شدن درانحراف شود. در هر حال انسان باید دقیقا درون خود را بكاود و باطنش را عمیقا مطالعه كند كه مثلاً صحبت كردن با افراد نامحرم چه ضرورتی برای او دارد. ثانیا: در صورت ناچاری و ضرورت، روابط با نامحرم تا آنجا كه به شكستن حریم احكام الهی منجر نشود، اشكالی ندارد.بنابراین، گفتگو و نگاه‏های متعارف بدون قصد لذّت و ریبه، اشكالی ندارد. امّا با این حال، حتی‏ الامكان لازم است به گونه‏ ای باشد كه كمترین اختلاط پدید آید و در برخورد و گفتگو، هنجارهای شرعی زیر باید رعایت شود:

۱ـ از گفتگوهای تحریك كننده پرهیز شود. شوخی و خنده با نامحرمان جایز نیست و اگر موجب فتنه و فساد شود قطعا حرام است.
۲ـ از نگاه‏های آلوده و شهوانی خودداری شود.
۳ـ حجاب شرعی رعایت شود.
۴ـ قصد تلذّذ و ریبه در كار نباشد.
۵ـ دو نفر نامحرم در محیط بسته، تنها نمانند.
۶- هنگام صحبت کردن با نامحرم به او نگاه نكند و به هیچ قسمتی از بدن او خیره نشود.
۷- در همه حال، خدا را ناظر بر اعمال و رفتار خود بدانید و عفّت و حیا را فراموش نكنید. روشن است كه هر فرد خود بهتر می‏تواند تشخیص دهد كه كجا از مرز فراتر رفته است. «بل الانسان علی نفسه بصیره؛ آدمی بر نفس خود آگاه و بیناست»[۱]

در این مورد خاص ، با توجه به نامحرم بودن تان احتمال وخوف گناه ومعصیت می رود از اینرو باید از ادامه این ارتباط خودداری نمایید.

[۱]- سوره قیامت، آیه ۱۴.

سلام

سلام
من پسري ۲۲ ساله هستم كه ۱ دختر ۱۹ ساله كه فاقد بكارت هست .و پدرشان فوت كرده است و مادرشان از اين دختر جدا زندگي ميكند و خود دختر سرپرست خود مي باشد صيغه كرده ام .حالا سوال دارم اين دختر ميتواند براي ازدواج دائم بعد از من .از من شكايت كند كه من پرده بكارت اون دختر را برداشتم ( البته تو محضر تعهد داده كه قبلا صيغه كسي ديگر بوده است) لطفا جواب من را بدهيد

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر این ادعا مطرح شود یک دعوای حقوقی وقضایی است و ربطی به حکم شرعی ندارد.

با سلام

با سلام
ببخشید قرار بود من ازدواج کنم رفتیم محضر صیغه خوندیم که بعد بریم ازمایش بعد بیایم عقد دایم بخونیم ولی بعدش مشکلاتی پیش اومد برگه صیغه محرمیت رو پاره کردیم
میخوام بدونم الان من و طرف بهم محرم هستیم یا نه؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛

با عرض سلام و احترام؛
اگر صیغه عقد را خوانده‌اید و هنوز مدتش به پایان نرسیده، بله محرم هستید. با پاره شدن برگه صیغه محرمیت، شما به همدیگر نامحرم نمی‌شوید.

ممنونم ولی نمیدونم مدت صیغه

ممنونم ولی نمیدونم مدت صیغه چقدر بود با این حساب باز هم محرم هستیم؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛

با عرض سلام و احترام؛
از طرف مقابل و یا از محضر مدت باقی مانده را بپرسید. با شک در این مورد، نمی توانید ادامه دهید.

از طرف مقابل پرسیدم میگه

از طرف مقابل پرسیدم میگه دایمی بود فقط مونده بود ثبت رسمی بشه

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام؛

با سلام و احترام؛
این مورد رو بهتره محضر رفته و جویا شوید که موقت بوده و یا دائم. اگر دائم بوده باشد می‌بایست شما هم می‌دانستید و چون نمی‌دانید در اینصورت عقدتان باطل است.
این عقد شما اگر دائم بوده باشد فضولی است. صیغه نکاح فضولى با اجازه متأخر (بعدى) تصحیح مى‌شود. یعنی اگر به این عقد دائم رضایت دهید جایز خواهد بود در غیر اینصورت باطل است.

سلام اگر بدون اجازه پدر صیغه

سلام اگر بدون اجازه پدر صیغه بخونیم ولی تنها دلیل محرمیت باشه بدون هیچ تماسی آیا واقعا لازمه پدر اجازه بده؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام؛

با سلام و احترام؛
بله طبق نظر اکثر مراجع اذن پدر لازم است. جهت اطلاع بیشتر به آدرس زیر مراجعه نمائید:
http://www.soalcity.ir/node/1112

سلام. من پسر۱۸ساله هستم

سلام. من پسر۱۸ساله هستم چندتاسوال دارم
ایا صیغه ی موقت برای من مانعی ندارد.
ایا درسطح شهرها مکانی مانند عفاف خانه وجودارد که تعدادی دختر وهم چنین عاقد باشد که این کارراانجام دهند(من شهرستان ملایر هستم)
ایا میتوانم درصیغه قید کنم که مثلا مبلغ۵۰هزار تومان میدهم و دیگربه مابقی حقوق زن کاری ندارم.

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛

با عرض سلام و احترام؛
۱. شرعا اشکالی ندارد، اما با توجه به پایین بودن سن در حال حاضر چنین کاری را به شما توصیه نمی‌کنیم.
۲. اطلاعی از اماکن عفاف، نداریم.
۳. بخش آخر سوالتان کمی مبهم است. ولی یکی از شرایط عقد موقت این استکه «بر مقدار مهریه، زن و مرد به پول یا مال دیگرى توافق كنند و در عقد ذكر نمایند.»
توضیح بیشتر درباره شرایط ازدواج موقت در مطلب ارائه شده، ذکر شده است.

مشکل بیشتر جوان هایی مثل من

مشکل بیشتر جوان هایی مثل من این است که نمی دانند چطوری در شهر خود این امر رو انجام بدهند، به کجا یا به چه کسی مراجعه کنند

سلام من میخوا با دختری ازداج

سلام من میخوا با دختری ازداج موقت کنم. ایشون باکره نیست! قبلا ازدواج کرده الانم طلاق قطعی گرفته سنشم ۲۲ سالشه مرجع تقلیدشم رهبر هستش پدرشم در قید حیات نیست. میخواستم بدونم بازم اذن جد پدری لازمه یا نه؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر باکره نباشد نیاز به اذن جد پدری ندارد.

توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏۲، ص: ۴۵۹
الغایة القصوى فی ترجمة العروة الوثقى، ج‏۲، ص: ۳۱۳

salam khaste nabashid

salam khaste nabashid mikhastam beporsam age matne sighe ro mard bekhone va zan begoyad ghablto sahih ast

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
خواندن صیغه باید برعکس باشد و زن بخواند و سپس مرد قبول نماید.

سلام اگر مدت عقد موقت تمام

سلام اگر مدت عقد موقت تمام شود و زن و مرد باز هم بخواهند باهم باشند مجددا باید صیغه ی محرمیت را بخوانند.متشکرم

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
بله پس از اتمام مدت آن مجدداً باید صیغه عقد موقت (عقد جدید) بخوانند.

زنی بیش از چهل روز است شوهرش

زنی بیش از چهل روز است شوهرش ترکش کرده است می تواند به ازدواج موقت فرد دیگری در بیاید؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام واحترام خیر

با عرض سلام واحترام
خیر

به نظر بنده صیغه یک کلاه شرعی

به نظر بنده صیغه یک کلاه شرعی برروی همان زناست!!چه دلیلی داره مردان متاهل وحانواده دار دنبال چنین برنامه هایی باشند.حتی مجردها هم اگه به این کارها عادت کردند بعدازازدواج هم نمی تونن این رفتر را ترک کنن والانه بیشترین آمارطلاق برای تکرار این رفتار در زندگی متعهلیشونه!!!در کنارمزیت های این کار لطفا از آسیبهای روحی وروانی اینده فردی که دنبال ازدواج موقته هم حرف زده شود!!!من خودم مشاور خانواده هستم وبسیاربسیار آسیبهای این کار را دیدم.باتشکر

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
از شما که می فرمایید مشاور هستید، چنین بی دقتی هایی عجیب است! شما صیغه را همان زنا معرفی می کنید و بعد دلیل آن را ناپسند بودن صیغه برای مردان متاهل و عادت به آن توسط مجردها می دانید. آیا صیغه باید صرفا در شکل عادت کردن انجام شود؟ ایا دین صیغه برای مردان متاهل را پسندیده می داند و کسی در اینجا به آن توصیه کرده است؟ و آیا واقعا این دلایل یعنی صیغه زناست؟ آیا اصلا به این مساله توجه دارید که واژه "زنا" برای بیان یک گناه دینی است و همان کسی که در دین "زنا" را گناه دانسته، صیغه را حلال دانسته است؟ و با این حال چگونه می توانید خود را جای خدا گذاشته و از نظر او حلال ها را همان گناه معرفی کنید؟
با این وصف به نظر می رسد، اظهار نظر شما پیش از آنکه تخصصی باشد، متعصبانه بوده و به همین دلیل نمی توان به آن اعتماد کرد.

با سلام

با سلام
واضح است که سخنان شما یک طرفه بوده و صرف این که ازدواج موقت حلال است سعی دارید تا از این عمل هر چند حلال طرفداری کنید
با توجه به روایات متعددی که وجود دارد هر عمل حلالی جواز و توصیه به انجام آن کار نمی باشد چرا که این عمل تنها به خاطر دفع بد از بدتر می باشد.(مثل طلاق)
یعنی این کار راه چاره ای برای افرادی است که واقعا تحت فشار قرار دارند و البته به هر دلیلی ازدواج دایم برایشان میسر نمی باشد۰(که این رویه مطابق عقل و منطق می باشد)
در این زمینه نمی شود بدون داشتن اطلاعات کافی و حداقل آگاهی از نتایجی که در طول تاریخ رخ داده است صحبت نمود۰
(بذارید این جوری بگم ازدواج موقتی که از روی اظطرار نباشه مثل شیمی درمانی روحی می مونه که عوارضش تا مدت ها روان انسانو آزار میده)
فراموش نکنیم که ما در برابر حرف هایی که می زنیم مسئولیم

تصویر پاسخگو

ممنون از اظهار نظرتون دوست

ممنون از اظهار نظرتون دوست گرامی
ای کاش برای فرمایشاتتون مستند هم ارائه می فرمودید . به نظر می رسد نکاتی که فرمودید برداشت شخصی شما از ازدواج موقت است نه نظر شرع .
اما چند نکته در باره صحبت شما قابل ذکر هست .
۱- ازدواج ( دائم یا موقت ) نه تنها مباح و حلال هست بلکه در شریعت اسلام یکی از اعمال مستحبی است . یعنی انجام آن رحجان شرعی دارد . ( دلیل : روایات فراوانی که درباره فضیلت ازدواج داریم )
۲- ازدواج موقت هم اگر با در نظر گرفتن شرایط آن انجام شود ، دارای ثواب بسیار از نظر دینی هست . ( وسایل الشیعه باب کتاب النکاح ) .
در آخر توصیه شما را کاملا صحیح می دانیم که ما در برابر سخنانمان مسئولیم . پی نمی توانیم بخاطر خوشایند یا بدآیند دیگران احکام دینی را جور دیگر تفسیر کنیم .
موفق باشید

سلام.پسری ۲۶ ساله هستم.با

سلام.پسری ۲۶ ساله هستم.با خانم بیوه ای در ارتباط هستم.برای مشروع بودن روابطمان قصد صیغه کردن داریم.آیا حضور شاهد برای صیغه در محضر لازم است؟ایا رضایت پدر و مادر دختر نیاز است؟مدارک لازم جهت حضور در محضر چیست؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛

با عرض سلام و احترام؛
۱. خیر حضور شاهد لازم نيست.
۲. در صورتی که باکره نیستند و بکارت از شوهر کردن از بین رفته باشد؛ نیازی به اذن پدر نیست. ولی اگر باکره هستند برای پاسخ دقیق لطفا نام مرجع تقلیدتان را ذکر فرمائید.
۳. دقیقا اطلاعی ندارم ولی بنظر یکسری کپی از شناسنامه و کارت ملی و دو قطعه عکس و در صورتی که باکره باشند حضور ولی زوجه و یا وکالتنامه رسمی نیاز است.

با عرض سلام واحترام

با عرض سلام واحترام
تعهد به ازدواج وتشکیل خانواده، مهمترین تعهد انسان در تمام دوران هاست.تعهدی که برای حفظ کرامت انسانها و جلوگیری از اختلافات ومشکلات احتمالی در آینده نیاز به وجود شاهد رو ملزم میکنه.خدا دین رو برای همه کامل کرد وبرای درک آن نیاز به وجود انسانهایی کامل دردین راقرار داد.فهم ما از مسايل دینی وفقهی هر چقدر که بالا باشه از فهم معصومین علیهم السلام بیشتروبالاتر نیست.اینکه شما مینویسید برای فلان نوع ازدواج شاهد لازم نیست وحتی گاهی اجازه پدر دختر هم احتیاجی نیست(این مطلب رو در کتب معتبروسایتهای مختلف دینی بارها دیدم) این سؤال پیش نمیاد که چرا؟!ببینید مساله مغالطه کردن وبحث وجدل کلامی نیست،واقعاًبه دنبال جوابهایی خداپسندانه هستیم.
چند وقت قبل حدیثی از پیامبر اسلام خواندم به این مضمون که"هیچ ازدواجی نیست مگر اینکه شاهد داشته باشد." واقعاً حقیقت چیست؟!! چرا همیشه یک چیز کمه؟میدونم اسلام ودین کامل هستندواین درک ناقص ما از دین،باعث میشه اعمالی رو به اشتباه به اسلام نسبت بدیم.ولی این دستورالعملی که شما نوشتین واقعاً تمام اون چیزیه که اسلام وخدا خواسته یا نه؟؟!!!!!! اگر این دستور واقعاًالهی است در یک جامعه ی اسلامی چرا جایگاه مناسبی نداره حتی در بین قشر متدینین؟؟!!! آیا چیزی رو کم گذاشته شده یا نه مشکل در جایی دیگر است؟؟!!!!!!!! سالهاست واقعاً به دنبال شناخت وپذیرش حقیقت هستم ولی با دلیل ومنطقی الهی.نه به استناد اینکه چون فلانی گفته درسته ماهم بپذیریم.مولا علی علیه السلام فرمودند: حق را بشناس تا اهل حق را بشناسی ". ولی واقعاًحق رو چطور می توان تشخیص داد وقتی بسیاری از گفتن تمام آن ابا می کنند؟؟!!

تصویر پاسخگو

با سلام و تشکر از مشارکت شما

با سلام و تشکر از مشارکت شما در این بحث
دوست گرامی ، اگر ما بخواهیم حقیقت دین و برنامه های نورانی اون رو برای زمدگی مون بدانیم ، یا باید در شناخت و استنباط دستورهای دین متخصص باشیم و به درجه ای از مراتب دانش دینی رسیده باشیم که بتوانیم این کار را انجام دهیم و یا این که به نظرات و آراء متخصصین این رشته استناد کنیم .
طبیعی است با خواندن و دانستن یک حدیث یا یک آیه یا یک نقل تاریخی ، نمی توان به جمع بندی کلی از نظر دین درباره یک موضوع رسید .
در احکام دینی مطمئن ترین راه و کم اشتباه ترین طریق ممکن استناد امور دینی و وظاایف شرعی به مجتهدان با صلاحیت که از آنها به مراجع تقلید یاد می شود هست .
در باره موضوع فوق هم بهتر این است که بجای طرح نظرات و سلایق شخصی خودمان ، دستور دین را از این متخصصان دینی بپرسیم .
موفق باشید

سلام ایا برای خواندن صیغه

سلام ایا برای خواندن صیغه محرمیت سن پسر مهمه؟ این فقط ی کنجکاویه

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
سوال شما مبهم است آیا این پسر برای خودش و زنی می خواهد صیغه بخواند یا این پسر برای دو نفر دیگر صیغه بخواند؟ و... .

سلام ممنونم ک زود جواب دادین

سلام ممنونم ک زود جواب دادین من دختر ۳۰ ساله ای هستم ک ۹ساله بیمار هستم و ۵ ساله از ویلچر استفاده میکنم متاسفانه تنها سرگرمیم اینترنته چندماه پیش با پسری اشنا شدم ک بمن گفت ۲۵ سالشه ایشون اهل بوشهر ومن تهران هستم
طی تماسهای تلفنی پی در پی علاقه زیادی بین ما شکل گرفت من شرایطمو ب ایشون گفتم و ایشون هم گفتند از ناحیه پا مشکل دارن ب خواسته من عقد موقت خوندیم البته تلفنی بعد از چند وقت پدر ایشون بامن تماس گرفتن و اظهار کردن پسرشون تازه دوماه دیگه وارد ۱۸ سال میشن
من شدیدا عذاب میکشم نمیدونم محرمیتم صحیح بوده یانه تمام لذتی که از این ازدواج بردیم صحبت کردن بوده ک لذت جنسی هم بردیم من سردرگمم ک مرتکب گناه شدم؟ازدواجم صحیحه؟
باتوجه ب علاقه شدیدمون بهم و تهدید ایشون ب خودکشی درصورت ترکش ایا ازدواجمو تمدید کنم؟دیروز مدت ازدواجمون تموم شده تروخدا کمکم کنین
راستی من پدرمم هم در قید حیات نیستن ممنون

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و آرزوی سلامتی

با عرض سلام و آرزوی سلامتی برای شما

با توجه به اینکه پدر شما در قید حیات نیستند و با فرض اینکه جد پدری‌تان نیز در قید حیات نیستند و مشکلی از بابت اذن پدر برای شما نبوده، در اینصورت عقد شما صحیح بوده است.

قطع نظر از این موضوع، گناه با زلال توبه، شسته می شود ، لذا در صورتیکه خدای ناخواسته گناهی رخ بدهد، همیشه باب توبه و جبران باز است.

در مورد تمدید ازدواج هم ( در صورتیکه شما فاقد جد پدری باشید و یا مقلد آیت الله مکارم باشید) تشخیص با شماست. اگر احساس می کنید از این رهگذر بخشی از نیاز شما تامین می گردد و با مشکلات احتمالی عاطفی و خانوادگی مواجه نمی شوید، می توانید مجددا خطبه عقد موقت بخوانید.

به هر حال شما مسولیتی در قبال تهدید ایشان برای خودکشی ندارید.

از خدای متعال عافیت و سلامتی شما را مسئلت دارم.

خیلی ممنونم

خیلی ممنونم

ایا شرایط سنی باید رایت شود؟؟

ایا شرایط سنی باید رایت شود؟؟؟ مثلا اگر زن بزرگتر از مرد باشد صیغه خوانده شده صحیح است؟؟؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
در صیغه اگر دو طرف بالغ هستند، شرط سنی وجود ندارد.

باسلام من و دوست پسرم به

باسلام من و دوست پسرم به خاطر مشکلاتی فعلا به مدت دوسال نمتونیم باهم ازدواج کنیم بخاطر همین ما بین خودمون صیغه موقت به مدت ۲ سال خواندیم وتصمیم داریم قبل اینکه ۲ سال تموم بشه باهم عقد دایم کنیم حالا کار ما اشتباه هستش؟

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
آیا خانواده شما، بعد از دو سال جایگاهی ندارند؟ اگر قائل به نقشی برای آنان هستید، پس چگونه امروز این جایگاه را برایشان قائل نشده اید و از پدرتان اجازه نگرفته اید؟ آیا نسبت به دو سال دیگر، اطمینان خاطر دارید؟ آیا کم اند رابطه هایی که به وعده ازدواج شروع شده و در نهایت با ازدواجی همراه نبوده است؟

سلام.خداقوت، خیلی لذت بردم

سلام.خداقوت، خیلی لذت بردم از ادب شما در پاسخ به سوالات.خداتوفیقتون بده،یاعلی.

باسلام :تازگیها زنی بامن دوست

باسلام :تازگیها زنی بامن دوست شده که از شوهرش میخواد طلاق بگیره آیا نزدیکی بااون موردی داره

تصویر soalcity

ضمن عرض سلام

ضمن عرض سلام
حتی بعد از طلاق تا زمانی که ایام عده به پایان نرسیده، آن زن حق هیچ گونه رابطه ای را ندارد. و طبق بعضی از فتاوا، اگر رابطه ای که شما گفته اید برقرار شود، بر یکدیگر حرام ابدی می شوید. یعنی تا آخر عمر نیز هرگز نمی توانید با عقد ازدواج به هم محرم شوید.

سلام . زن برای عقد موقت چقذر

سلام . زن برای عقد موقت چقذر زمان باید از طلاقش بگذرد ؟

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
شرایط شما در میزان این زمان تاثیر گذار است و این زمان برای همگان یکسان نیست.
در سه صورت نیازی به گذشت زمان نیست: ۱-زن کمتر از ۹ سال داشته باشد. ۲- زن یائسه شده باشد. ۳- زن با شوهرش همبستری نداشته باشد.
همچنین در موردی که زن باردار باشد، میزانی زمانی که باید صبر کند، به اندازه زمان تولد فرزندش است.
در غیر این موارد باید به اندازه زمان دو حیض، بعد از طلاق صبر کنید:
مساله ۲۵۱۱ رساله ها: زنى كه نُه سالش تمام شده و يائسه نيست اگر شوهرش با او نزديكى كند و طلاقش دهد، بعد از طلاق بايد عدّه نگه دارد يعنى بعد از آن كه در پاكى طلاقش داد ، به قدرى صبر كند كه دوبار حيض ببيند و پاك شود و همين كه حيض سوم را ديد عدّه او تمام مى‏شود و مى‏تواند شوهر كند. ولى اگر پيش از نزديكى كردن با او طلاقش بدهد عدّه ندارد ، يعنى مى‏تواند بعد از طلاق فوراً شوهر كند.

سلام

سلام
من پدرم فوت کرده است به علت تزریق که عامل مرگش تو گواهی فوتش هست آیا برای عقدم گواهی فوتش لازمه که نشون بدم
لطفا جواب بدین منو راهنمایی کنین چگونه خانواده همسرم این قضیه رو بدونن
خیلی ممنون

تصویر soalcity

ضمن عرض سلام

ضمن عرض سلام
به نظر می رسد که باید سوال خود را از مراجع قانونی بپرسید. و درباره نحوه اطلاع یافتن خانواده همسرتان نیز به خودشان بستگی دارد که چگونه و به چه چیزی اعتماد می کنند.

من ۱۹ سالمه و تازگی با یه

من ۱۹ سالمه و تازگی با یه خانم ۲۵ ساله اشنا شدم میخوام و خانم اسمی که تو شناسنامه هستش رو نمیدونه من میخوام برای مرتکب گناه نشم با ایشون عقد موقت کنم حال اگر ایشان من را به اسمه مستعار بشناسد ایا عقد ما باطل است

تصویر شهر سوال

با سلام اشکال ندارد.

با سلام
اشکال ندارد.

با سلام اگر بخواهیم صیغه

با سلام اگر بخواهیم صیغه محرمیت موقت بخوانیم و نزدیکی نداشته باشیم(لذتهای دیگر باشد ) در این صورت هم اذن پدر میخواهد؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم

به نظر بیشتر مراجع معظم تقلید دختر باکره برای ازدواج (دائم یا موقت) خود باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد و اگر اجازه نگیرد عقدش باطل است و رابطه آنان همراه با گناه است .

صرف خواندن عقد نیاز به اجازه دارد ولو اینکه نزدیکی صورت نگیرد.

توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله ۲۳۷۶.

سلام و عرض ادب .

سلام و عرض ادب .
من دختری هستم که قبلا با فردی فقط ارتباط تلفنی داشتیم و قصد ازدواج ولی به دلایلی ازدواج صورت نگرفت .الان من با شخص دیگری ازدواج کردم ولی هنوز با شخص اول ارتباط تلفنی دارم از نظر شرعی مشکل داره . با تشکر

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
گفتگو با نامحرم چنانچه از روی شهوت نباشد اشکال ندارد(۱)؛ اما با توجه به اینکه شما اکنون شوهر دارید واین ارتباط ممکن است موجب ازهم پاشیده شدن زندگی شما شود، چه از روی شهوت وچه بدون شهوت وعادی باشد، باید آن را ترک کنید.
۱.توضیح المسائل مراجع ، ج ۱ مسئله ۸۸۹

فلسفه هند قدیم اقتباس از کتاب

فلسفه هند قدیم اقتباس از کتاب ابوریحان بیرونی(کلمه الله نام اختصاصی حق است). به نام الله. ترجیح میدم اسمی نداشته باشم برای نوشتن چند خط..!!! ---حضرت علی علیهم سلام: متعه لطفی است از طرف خداوند که خداوند با آن بندگانش را مورد لطف قرار میدهد و اگر نهی عمر نبود هیچ شخصی مرتکب زنا نمیشد جز انسان جنایت کار و شقی النفس//محمد (صلی الله علیه وآله وسلم):فرمودند: برادرم جبرئیل( ع )در شب معراج در آسمان چهارم بر من وارد شد و فرمود :ای محمد پروردگارت بر تو سلام فرستاد و گفت:به عظمت ام قسم که زن ها را می آمرزم،اگر کسی عقد ازدواج موقت(متعه)کند و فرمود ای محمد بر امت خود بگو متعه را شعار خود قرار دهند.//امام صادق (ع) فرمودند:خداوند از عقد موقت دو شخص، ۷۲ فرشته خلق میکند که بر باعث آن درود و بر منکر و نهی کننده آن تا قیامت لعنت فرستند // محمد صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند:آنگاه که شخصی عقد موقت کند خداوند ثوابی به بزرگی بلندترین کوه ها در نامه اعمالش ثبت خواهد کرد.و آن وقت که یکی از طرفین دست خود را بسوی دیگری دراز کند،ثوابی از حج بر او نوشته شده (آن وقت که یکی از آن دو دست دیگری را بگیرد گناهانشان از میان انگشتانشان میریزد) وآن وقت که یکی از آن دو دیگری را ببوسد ثواب چند حج بر او قرار خواهد گرفت. و در ازای هر لذتی که از یکدیگر برده باشند ثوابی هست ....و آن گاه که از هم جدا شوند گناهی باقی نخواهد ماند!
##حسادت زن ها به یکدیگر نسبت به مردی که در اختیار دارند که عقد موقت انجام داده به جهت پیروی از سنت پیامبر حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم، از گناهان کبیره است که هر زنی باید بلکه تمامی انسان ها آن را از خود دور کنند.....///////۰۹۱.... : پذیرای فحش و ناسزاهای شما.

تصویر soalcity

ضمن عرض سلام

ضمن عرض سلام
نباید از دین استفاده ابزاری نمود. و با نگاه به بخشی از دین، و چشم بستن بر بخش دیگر، گام نهاد که این خود گناهی بزرگ است:
ْ أَ فَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتابِ وَ تَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَما جَزاءُ مَنْ يَفْعَلُ ذلِكَ مِنْكُمْ إِلاَّ خِزْيٌ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ يَوْمَ الْقِيامَةِ يُرَدُّونَ إِلى‏ أَشَدِّ الْعَذابِ وَ مَا اللَّهُ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ (۸۵ بقره) آيا به بعضى از دستورات كتاب آسمانى ايمان مى‏آوريد، و به بعضى كافر مى‏شويد؟! براى كسى از شما كه اين عمل (تبعيض در ميان احكام و قوانين الهى) را انجام دهد، جز رسوايى در اين جهان، چيزى نخواهد بود، و روز رستاخيز به شديدترين عذابها گرفتار مى‏شوند. و خداوند از آنچه انجام مى‏ دهيد غافل نيست.

در اصول کافی بابی وارد شده که مردان متاهل را از صیغه اجتناب داده است. بنابراین اگر مبنای شما عمل به دین است، نباید برای مردی که همسر دارد، صیغه را نیکو بدانید.
همچنین در دین، مبارزه با هوای نفس بسیار مهم شمرده شده و نفس اماره را بدترین دشمن انسان معرفی کرده اند. پس صیغه نباید به قصد تنوع طلبی باشد. بلکه این راه تنها برای کسانی است که نیاز به ازدواج دارند و قادر به ازدواج دائم نیستند. و مواردی که شبیه به این هستند.

به اینجا که رسید همه اسباب و

به اینجا که رسید همه اسباب و احدایث دین رو ازبر شدید حالا بیا راجع به حقوق زن که اسلام گفته سخنرانی کن ببینم چقدر میدونی ؟چقدر از ارزش و احترام زن و .... آخه آدم دانا یا نادان اینهایی که گفتی همه برای جلوگیری از گناه گفته شده برای کسانی که احتمال گناه کردن براشون میره نه اینکه بیای تلبیغ کنی که ثواب داره انجام بدید، اصلا هرکی انجام نده لابد خله و دینداریش مشکل داره که از ثواب و مستحب و فرشته ها دوری میکنه.....!!! به توچه؟من نمیخوام اهلش باشم چون انقدر قوی و محکم هستم و زندگیم رو اصوله که در ۳۷ سالگی(الان)که هیچ تا ابد هم از این غلط ها نمی کنم. ارزشم بالاتر از فکر کردن به مسائل جنسیه. برای من مسائل جنسی فقط در ۴چوب ازدواج دائم و یک خانواده درست و حسابی معنا داره حالا که بدلایلی نشد که ازدواج کنم نه نیازی به ازدواج موقت دارم نه انقدر ضعیف النفس هستم که احساس نیاز کنم که مجبور شم سرکوب کنم. البته همون سرکوب کردنش هم مبارزه با نفسه که خیلی ارزش داره. از تمام این کامنتها هم برمیاد که اونهایی نیاز به ازدواج موقت پیدا میکنن که با نامحرم در ارتباط ناصحیحند .... تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل. برای منی که حیا و حدود شرعی از نفس کشیدن برای زنده موندن مهم تره ارتباط ناصحیح با نامحرم هرگز وجود نداره تا بدنبالش گندهای دیگه باشه.... گرچه به عنوان حکم شرعی، صیغه قابل انکار نیست اما تبلیغ ناصحیح اون مجوزیست برای دوستیهای نامحرمان که حالا مثلا تهش به صیغه منجر بشه پس حکم عمومی ندید و برای همه لازم الاجرا ندونید. چقدر دیدتون به انسانها و بخصوص زنان و دختران نازنین ما سخیفه!!! کدوم دختر مومنی و نجیبی میره برای لذت جنسی عامل رفع هوس مردها بشه یا دنبال هوس خودش باشه؟برای ماهایی که ارزشمون خیلی بالاست ازدواج دائم معنا داره اگر هم نشد اشکالی نداره خدا و معنویت و زندگی سالم جای نداشته ها رو پر میکنه پس تعمیم ندید. صیغه خوبه برای اهلش نه همه. به هیچکس ربطی نداره من مجردم و سنم بالاست. مثلا اذن پدر نباشه، آیا مادر مهم نیست؟ ارزشی براش قائل نشیم؟ خانواده و ارزشهای اون که در اسلام کلی بهش تاکید شده چی میشه؟ همه اینها که کامنت گذاشتن دنبال راهی برای عدم اطلاع خانواده هستند..... واقعا که .... اگه آدم با نامحرم در ارتباط ناصحیح نباشه به التماس هم نمیفته حقیقتا آدم از اظهارات بعضی خانمها اینجا آب میشه میره زیر زمین.

تصور کنید تبلیغ کنید برای صیغه و بگید حکم دینه و خوبه اونوقت دیگه من تو این جامعه چه امنیتی دارم؟ همه به چشم این چیزا به آدم نگاه کنن! دیگه امنیتی از جانب مردان مذهبی هم نباشه. به خدا قسم از حدقه درمیارم چشمی رو که به این نیتها به سمتم بشه زنده نمیذارم. هرکی اهلشه بره سراغ همون اهلش نه اینکه فکر کنه اشکال شرعی نداره پس با همه بله .....

تصویر soalcity

سلام

سلام
خوشحالیم که دنیای فانی در چشم شما این قدر حقیر است.
ازدواج اعم از دائم یا موقت، بدون رضایت زن هرگز محقق نمی شود و صیغه نیز حکمی اسلامی است که برای مصالحی بیان شده و عمومی نبوده و نیست و هر کس خود باید مصالحش را بررسی کند که آیا انجام این کار می تواند به صلاح او باشد یا خیر! اگر به صلاحش دید و شرع نیز به او اجازه داد، آن وقت برایش رواست.

سلام.خوشحال شدم وقتی

سلام.خوشحال شدم وقتی نظرتوموافق دیدگاه واعتقاداتم یافتم.اعتماد بنفست عالیه . ولی مواظب حتی همون مذهبی ها یم باش .کهشوهرمن از همون گرگای توی لباس میشه.ظاهر ورفتاری کاملا مذهبی خانواده ای مذهبی.ولی ضعیف النفس قبلا هرنوع معاشرتی رودرست میدونست الان حق شرعی شو ازدواج موقت یا... برازیاده خواهی درشهوت.امیدوارم قوی باشی وهمیشه پاک وپاکدامن .توکل بخدا ویادش هدیه جاودانی برات موفق باشی

صحبت کردن با نامحرم گناه

صحبت کردن با نامحرم گناه دارـه اگر از رو هوس نباشه ؟؟!!

و درباره صیغه موقت بندـه مرجع تقلیدم وحید خراسانیـِِ ایشون گفتن اذن پدرـِ واجبـه یعنی اگر اذن پدر نباشه صیغه باطلـِِ؟؟!!

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛

با عرض سلام و احترام؛
صحبت کردن با نامحرم اگر ترس و خوف به گناه افتادن نباشد اشکالی ندارد.
درباره ازدواج موقت طبق نظر ایشان بنابر احتیاط واجب جایز نیست. البته در احتیاط واجب مقلد میتواند در همان مسئله به مجتهدی که اذن پدر را لازم نمی داند و اعلم میباشد، رجوع کند.
و در صورتی که موقعیت ازدواج دائم برای شما وجود دارد اینکار رو به شما توصیه نمیکنیم. و در صورت ناچاری توصیه میکنیم سرمایه دوشیزگی خودتان را حفظ کنید.

یعنی اینکه مرجعِ تقلیدمُ عوض

یعنی اینکه مرجعِ تقلیدمُ عوض کنم یا نه در برا مسئله صیغه چیزی یکی دیگه گفته رو انجام بدم ؟ چجوری میشه ؟ میشه بگین ممنون میشم :)

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛

با عرض سلام و احترام؛
طبق استفتائی که از دفتر ایشان در قم شد فرمودند اگر باصطلاح دزدکی باشد فتوا دادند. یعنی اگر از پدر پنهان بماند فتوا دادند که جایز نیست. پس نمیتوانید به نظر مرجع دیگری مراجعه نمائید.

۱. ۰۰۹۸-۲۵-۳۷۷۴۰۶۱۱

با عرض سلام و خسته نباشید.

با عرض سلام و خسته نباشید.

قصد ازدواج موقت با خانمی دارم که طلاق گرفتن و طی چندین سال ازدواجشون رابطه ای با شوهرشون نداشتن و باکره هستند.
۱. ایا در این مورد نیاز به اجازه پدرشون هست؟
۲.با توجه به اینکه مدتی قصد مسافرت داریم و برای اماکنی مانند هتل نیاز به مدرک داریم ایا امکانش هست در محضر این صیغه موقت جاری بشه و همچنین به ما مدرک یا برگه ای داده بشه که مشکلی نداشته باشیم؟
۳. در صورت ثبت ازدواج موقت در محضر در شناسنامه ها چیزی ذکر نمیشه درسته؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
لطفا مرجع تقلیدتان را ذکر کنید.

آیت الله مکارم شیرازی

آیت الله مکارم شیرازی

تصویر شهر سوال

با سلام واحترام و پوزش از

با سلام واحترام و پوزش از تاخیر بوجود آمده
در فرض سوال اذن پدر لازم نیست. اما شک نیست که نکاح موقت درشریعت اسلام جایزاست، ولی نباید وسیله هوسبازی افراد هوسبازشود واحتیاط آن است تاضرورتی نباشد اقدام به اینکار نشود‬‬.

استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی

با سلام

با سلام
دختري باكره كه عاقل بالغ و رشيده باشد و مرجع تقليدش آيت الله بهجت باشد آيا بدون اذن پدر ميتواند براي جلوگيري از به گناه افتادن با كسي كه ميخواهد عقد موقت كند؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام

با عرض سلام و احترام
مرجع تقلیدی که بعد از ایشان انتخاب کردید کیست؟

با سلام

با سلام
اگر دختر (۲۸ ساله) و پسری (۲۴ ساله) همدیگه رو به شدت دوست داشته باشن و روز به روز احساس انها نسبت بهم بیشترو عمیق تر بشه بطوریکه فقط همدیگه رو میخواهند و به فرد دیگری نمی توانند فکر کنند و تحمل دوری از هم براشون سخت تر می شه، اما خانواده پسر صرفا بخاطر اینکه دختر از پسرشان بزرگتر است و برای اعلام مخالفت حتی تهمت ناروا به او بزنند حکم چیست؟ خانواده دختر هم در جریان کامل هستند و رضایت انها مبنی بر رضایت خانواده پسر است و نظر به عقد دائم دارند نه موقت...(دختر باکره است و تا به حال با پسری جز در مقام تحصیل و کار هم کلام نبوده اما به این پسر حس پیدا کرده و بخاطر شرع از پسر دوری می کند اما دلش پیش اوست و او را می خواهد و می ترسد بخاطر این احساس به گناه بیافتد). آیا خواندن صیغه موقت با قید تمام حد و مرزها تا زمانیکه خانواده ها رضایت بدهند مجاز است؟؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
نظر مراجع رو در ادرس زیر می‌توانید مشاهده نمائید.
http://www.soalcity.ir/node/1112

با سلام این مطلب و نظرات

با سلام این مطلب و نظرات خوانندگان را خواندم
متوجه شدم دختران زیادی برای این که عقد موقت بکنند با دوست پسر یا کسی که دوستش دارند سؤال می کنند که آیا می توانند بدون اذن پدر عقد بکنند یا خیر؟

مدتی پیش این مسأله برای من پیش آمده بود و با تماس گرفتن با چند مرجع و توضیح شرایطی که داشتم و ماجرای خود هم مرجع بنده و هم مرحع پسری که قرار بود با هم عقد کنیم و ... اجازه این کار را به ما دادند!

اما مسأله ای پیش آمد که نتوانستیم صیغه عقد را جاری کنیم!
ما بهم فوق العاده علاقمند بودیم (وهستیم) و واقعا قصد ازدواج داشتیم! اما تا زمانی که خانواده ها راضی به این کار شوند نمیتوانستیم این موضوع را علنی کنیم! (دلیل اینکه به ما اجازه عقد دادند این موضوع نبود!)

اما با توجه به مسائلی که بعد از آن پیش آمد الان خیلی خوشحالم که با هم عقد نکردیم (ما هرگز قصد بهره جنسی بردن از هم را نداشتیم و فقط و فقط حرف زدن و ارتباط کاملا معمولی مد نظرمان بود!)

حالا دیگر اطمینان دارم وقتی شرع برای دختر شرط می کند که حتما باید اجازه پدر باشد تا عقد نماید بی دلیل این حرف زا نزده! و فقط و فقط برای حفظ دختر و سلامت روحی و روانی و جسمی وی و هزاران فایده دیگر این مطلب را بیان کرده!

و بقدری مسائل و مشکلات و ناراحتی های روحی و روانی برای خانمها در مسئله عقد موقت هست که واقعا ارزش این کار را ندارد! (البته خانمهای بیوه یا مطلقه خودشان بهتر به این مسائل واقف هستند و بهتر میدانند بعد چه مصائبی را باید تحمل کنند! برای همین اجازه آنها دست خودشان است!)

با این که دوران سختی را گدراندم اما الان خوشحالم که مرتکب این کار نشدم (هر چند به لحاظ شرعی و عقلی و قانونی مانعی برای این کار ما نبود!)

خواهش می کنم از تمامی دخترانی که قصد عقد دارند این کار را پنهانی و بدون اجازه پدر انجام ندهند! مطمئن باشید به این حکم به نفع خود شماست!

سلام

سلام
من ی اشتباهی کردم نمیدونم چطور باید جبرانش کنم.
با هر مرکزی هم که تماس میگیرم برای راهنمایی یا سرزنشم میکنن و میگن نمیدونیم چیکار کنی.
توروخدا یکی به من کمک کنه بگه چطور باید از این وضعیت نجات پیدا کنم.
من دختر باکره هستم، ۲۶ سالمه، و پدر و جد پدری ام در قید حیات نیستن، مرجع تقلیدم آیت الله بهجت هستند، ۲ سال پیش با همکارم که متاهل بود صیغه محرمیت ۹۹ ساله خوندیم، اسفند گذشته به اصرار اون اقا خواستیم از هم جداشیم که فهمیدیم آیت اله بهجت صیغه موقت ۹۹ ساله را درست نمیداند و این صیغه حکم عقد دایم را پیدا کرده است و برای جدایی باید صیغه طلاق جاری شود.
چون شهر ما کوچک است تصمیم گرفتیم خودمان صیغه طلاق بخونیم، آقا در حضور دوشاهد مرد گفت " انتِ طالق" و " تو رها شدی" و " بقیه مدت صیغه را میبخشم".( مطمین هم نیستم اون دو شاهد عادل باشند)
یک ماه بعد از این جریان در زمان عده آقا دوباره تقاضا کرد که باهم باشیم و من ساده هم به خاطر علاقه ای که داشتم قبول کردم و بعد از یک هفته دوباره اون آقا گفت باید از هم جداشیم.
دیگه واقعا نمیدونم چیکار کنم؟ ی زمانی بزرگترین دردم فقط این علاقه بود که شب و روزمو سیاه کرده بود، حالا چندماهه که این مسایل شرعی که گرفتارش شدم و نمیدونم باید چیکار کنم داره دیوونم میکنه تا حدی که حتی به فکر خودکشی هم افتادم.
واقعا محضر رفتن یا پیدا کردن دو شاهد عادل با توجه به کوچیکی شهرمون و اسم کار سختیه، نمیدونم الان اگه مرجع تقلیدمو تغییر بدم به آیت الله صافی گلپایگانی که ایشون صیغه ۹۹ ساله را صحیح میدانند، میتوان با بذل مدت از این کابوس نجات پیدا کنم؟ اگر نمیشه توروخدا بگید من باید چیکار کنم؟ ی چیز دیگه هم هست که میگن زنی که شوهر داره اگه با کسی ارتباط داشته باشه حروم ابدی میشن ،من میخوام واسه اینکه از شر این علاقه خلاص شم ازدواج کنم ولی وسواس فکری پیدا کردم و همش میترسم نکنه راهکارایی که بهم گفته میشه درست نباشه و اون صیغه تمام نشده باشه و در اینصورت ازدواجمم درست نباشه و بخوام ی عمر با گناه زندگی کنم. واقعا درمونده شدم دیگه.درسته که انتخاب من اشتباه بوده و به خواسته بی جای دلم گوش کردم ولی هدفم از خوندن صیغه فقط و فقط حفظ خودم از گناه کردن بوده و هیچ وقت فکر نمیکردم اینجوری درگیر این مسایل شرعی بشم در صورتیکه همیشه فکر میکردم اسلام دین آسونیه. توروخدا کمکم کنید

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام

با عرض سلام و احترام
جهت احتیاط بیشتر، بهتر است در زمان پاکی صیغه طلاق جاری شود. احکام طلاق در این ادرس ذکر شده
http://www.bahjat.org/index.php/ahkam-2/resaleh/279-2011-09-07-02-30-35....

شما میتوانید به فردی وکالت بدهید تا صیغه طلاق رو در غیاب شما اما در حضور دو شاهد عادل بخواند. و نیازی به حضور شما نیست.
میتوانید با دفتر آیت الله بهجت(ره) تماس بگیرید اگر قبول کردند وکالت دهید تا صیغه طلاق رو بخونند.
۳۷۷۴۳۲۷۱ ۰۲۵
۳۷۷۴۳۲۷۲ ۰۲۵
۳۷۷۴۳۲۷۳ ۰۲۵

در مورد مرجع تقلید این مطلب رو هم مطالعه نمائید.
http://www.porseman.org/showarticle.aspx?id=643

با سلام دختری هستم ۳۱ ساله

با سلام دختری هستم ۳۱ ساله باکره قصد ازدواج با یک ۳۶ ساله دارم اما در حال حاضر نتونستم مادرم را راضی برای این ازدواج کنم،نیاز به زمان برای راضی شدن داره.در حالی که ما به خوبی همدیگر ار میشناسیم واز بستگان است و باید بگم بسیار همدیگر را دوست داریم.تا راضی کردن مادرم، میشود صیغه محرمیتی جاری کنیم بدون دخول.با تشکر

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
برای اطلاع از نظر مرجع تقلیدتان لطفا مطلب زیر رو مطالعه نمائید
http://www.soalcity.ir/node/1112

با سلام سوالی دارم که با

با سلام سوالی دارم که با خواندن مطالب شما ذهن من را دچار آشوب کرده
من دختر باکره ۳۶ ساله هستم تمکن مالی برای اداره امور زندگی خود ندارم و با والدین زندگی میکنم ومقلد آیت الله خامنه ای هستم
مدت ۳ سال عقد موقت با مردی متاهل به شرط نگاه داشتن بکارت دارم ومن در این مدت یا بدلیل صحبتهای دیگران در مورد مراجع و یا اطلاع رسانی ناصحیح یا غیر واضح برخی سایتها درباره رجوع به برخی مراجع در این مورد خاص که گفته شده ( به دلیل اینکه به سن رشیده رسیده و نیازی به اذن پدر برای عقد موقت ندارم) این روابط را ادامه دادم.
وحالا متوجه شدم تنها آیت الله روحانی اجازه ازدواج بدون اذن پدر را داده اند. که من شناختی در مورد ایشان تاکنون نداشتم تا در این خصوص به وی رجوع کنم
یعنی من این ۳ سال ناخواسته مرتکب زنا شده ام؟ آیا همسر موقت من هم شریک این گناه میشود؟حال چه کنم؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
بنا بر احتياط واجب در ازدواج با دختر باكره اجازه پدر يا جدّ پدرى او لازم است و بدون آن بنا بر احتياط عقد صحيح ‏نيست و اگر اعتقاد به صحت عقد داشته‌اید در فرض سؤال زنا محسوب نمی‌شود.

استفتاء کتبی از دفتر مقام معظم رهبری / شماره استفتاء: ۴۴۳۱۷۳

سلام

سلام
باپسری آشنا هستم ک فعلا ب علت مشکلات کاری نمیتوانیم ازدواج را مطرح کنیم
و فقد تلفنی حرف میرنیم
میشود برای دوری از گناه شنیدن صدای یکدیگر بدون اجازع پدر صیغه محرمیت خاند؟
مرجع تقلید ایت ا...مکارم شیرازی
لطفا زود جواب بدین
اگ ایمیل کنین ممنون میشم

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی، از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر، فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد، اجازه پدر لازم نیست.۱

پس اگر سن پایینی دارید اذن پدر لازم است.

۱. استفتائات،آیت الله مکام، ازدواج وزناشویی بخش عقد موقت واذن پدر سوال۶.

با سلام

با سلام
دختری ۳۰ ساله هستم که پدر و جد پدری ام فوت کرده با پسری که قصد ازدواج داشتم به مدت یک سال در قم توسط یکی از روحانیون به هم محرم شدیم قبل از اینکه یک سال تمام شود از هم جدا شدیم و حرفی هم از بخشیده شدن مابقی صیغه زده نشد و بعد از یک ماه با کس دیگری صیغه محرمیت خواندم در صورتی که هنوز اولی به پایان نرسیده بود البته با هم رابطه جنسی نداشتیم دومی با هم رابطه داشتیم ولی وقتی فهمید قبلا هم با کسی دیگر صیغه محرمیت خواندم بدون حتی یک کلمه حرف او هم از من جدا شد در صورتی که باز هم حرفی از بخشیده شدن به میان نیامد بعد از یک ماه با یکی آشنا شدم و به محضر رفتیم و عقد دائم خواندیم حالا فهمیدم که نه تنها عده را نگه نداشتم بلکه پایان عقد موقت هم نرسیده بوده حالا تکلیف عقد موقت دوم چیه آیا چون اولی تموم نشده دومی باطل هست ؟ تکلیف عقد دائم چی میشه ؟ آیا باید دوباره تکرار کنیم ؟
مرجع تقلید اینجانب آیت الله خامنه ای هستند.

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
۱- ازدواج موقت دومی شما که از اساس باطل و رابطه جنسی شما با دومی هم حرام و گناه بوده که باید توبه کنید.
۲- ازدواج دائمی که انجام دادید، چنانچه بعد از اتمام آن یک سال موقت بوده، این ازدواج صحیح است و نیاز به خواندن مجدد عقد دائم نیست.
اما اگر در زمانی عقد دائم خواندید که مدت یک سال ازدواج موقت اولی هنوز پایان نیافته بوده، عقد شما باطل هست. و چنانچه شما می دانستید که هنوز زن اولی هستید یا می دانستید این عقد درست نیست، به این همسر دائمی حرام ابدی می شوید و نمی توانید با ایشان ازدواج کنید.
باز اگر توضیحات بیشتر خواستید به صورت تلفنی از همکاران بنده بپرسید:
۰۹۶۴۰۰ مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی

سلام و خسته نباشید من مدت

سلام و خسته نباشید من مدت ۲سال با پسری که قبلا ازدواج کرده و طلاق گرفته رابطه دارم و دوستم و باکره هم نیستم پدرم و جده پدریم هم فوت کرده چند تا محضر رفتیم برای صیغه ولی انجام ندادم از شما خواستارم جای را معرفی کنید که صیغه را جاری کنن ممنون میشم خواهشا به ایمیلم جواب دهید

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
اگر قصد ثبت صیغه را ندارید، بهتر است به یکی از روحانیون سرشناس شهر مراجعه کرده، تا علاوه بر خواندن صیغه، برگه ای نیز برای شما بنویسند، تا در مواقع احتمالی، با مشکل مواجه نشوید.
البته اگر سنتان پایین است ما بشما چنین کاری را توصیه نمیکنیم و پیشنهاد میکنیم مقدمات ازدواج دائم را فراهم نمائید.

با سلام. لطفا شرایط صیغه شدن

با سلام. لطفا شرایط صیغه شدن با نامزدم چی است؟

و آیا بعد از خواندن صیغه محرمیت ِکاغذی به ما می دهند که نشان دهنده محرمیت است و بتوانیم در مسافرت در هتل ساکن شویم؟؟؟ و بعد از صیغه محرِمیت ِ اجازه زن دست مرد است یا پدر؟؟؟؟
بعد اتمام صیغه محرمیت با نامزدم .هنوز به اجازه پدر برای ازدواج با ایشان نیاز است؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
۱. شرایط در همین مطلب ذکر شده که از جمله آن اجازه پدر دختر است.
۲. اگر در محضر ثبت شود مشکلی ندارد. و میتوانید با برگه ای که میدهند در هتل ساکن شوید.
۳. لطفا مرجع تقلیدتان را بفرمائید و همچنین منظور از اجازه زن ( در چه مسائلی است؟)
۴. لطفا مرجع تقلیدتان را بفرمائید.

من زنی مطلقه هستم و چندی پیش

من زنی مطلقه هستم و چندی پیش با مردی صیغه موقت کردم.
بعد از ۱ سال و گذشت عده، با مرد دیگری صیغه موقت کردم اما به دلیل نارضایتی شدید و عدم تمکین مرد دوم،، یکبار با مرد اول رابطه جنسی داشتم.
حالا صیغه موقت ام یکسال است که تمام شده و من هیچ رابطه ای نداشتم.
آیا می توانم با مرد اول صیغه موقت بکنم؟؟
توجه کنید که همه صیغه های من موقت بوده ، نه دائم! , و در ضمن آن یکبار رابطه نامشروع من بخاطر ناراحتی شدید و عدم تمکین بوده! و بعدا شدیدا توبه کردم.

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
لطفا نام مرجع تقلید خودتون رو بفرمایید .

ایت ا... بهجت و بعد از رحلت

ایت ا... بهجت و بعد از رحلت ایشان ایت ا... مکارم

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
طبق استفتائی که شد فرمودند اگر ضرورتی ندارد، بهتر است ازدواج نکنید. در غیر اینصورت اشکالی ندارد.

۱. استفتاء تلفنی(دفتر ایشان قم) / ۳۷۸۴۰۰۰۳

سلام خسته نباشید پسری هستم ۱۷

سلام خسته نباشید پسری هستم ۱۷ ساله
بخاطر دوری ازگناه وخودارضایی چندین بارخواستگاری دختری۱۶ساله رفتم
الان دانشجوام ومن ودخترخانم حدود ۹/ ماه است ک رابطه داریم

خانواده اش بخاطرنداشتن شغل و پول باازدواج مامخالفت کردندکیتوانیم صیغه ی موقت بخوانیم؟مرجعم ایت الله شیرازی است
قصدازدواج داریم
لطفا پاسخ واضح بدهید همینجا

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
اگر منظورتان آیت الله مکارم شیرازی است، طبق نظر ایشان اذن پدر لازم است؛ لذا نمیتوانید.

با سلام

با سلام
خانوم و اقایی هم دیگر را دوست دارند و میخواهند محرم بشوند ولی موقت دختر باکره است ایا بدون اذن پدر میتواند صیغه محرمیت را جاری کرده و محرم شوند؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
نظر مراجع رو در ادرس زیر می‌توانید مشاهده نمائید.
http://www.soalcity.ir/node/1112

آقایی به خواستگاری ام آمده

آقایی به خواستگاری ام آمده اند و بعد از چند جلسه و توافق برسر مهریه.قراره بعد محرم و صفر عقدکنیم. تا اون زمان از طریق پیامکی در ارتباطیم. ایشون گفتند چون به گناه نیوفتیم صیغه زوجتک نفسی علی المهر المعلوم رو من پیش خودم بخونم و از طریق پیامک ایشون رو مطلع کنم و ایشون بلافاصله قبلت تزویج رو پیش خودشون گفتن. حالا آیا چون تلفنی نبوده محرمیت باطله؟ و پدر من اجازه کلی برای ازدواج رو دادن اما در این مورد اطلاعی ندارند. آیا صیغه محرمیت درسته. در ضمن ۲۵ ساله هستم. و مقلد رهبری

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام

با عرض سلام و احترام

خیر از طریق پیامک نمیشود و طرفین باید صدای یکدیگر را بشنوند. همچنین اذن پدر نیز لازم است.

استفتاء تلفنی از دفتر مقام معظم رهبری در قم

با عرض سلام و خسته

با عرض سلام و خسته نباشیدباتشکر فراوان .آدرس یه محضرتوشیرازمیخام که بی سر و صدا یه صیغه نامه برایه دختر و پسر مجرد بخونه چون دختر و پسر بنابه دلایلی میخان مخفی این کارو انجام بدن

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
ما اطلاعی نداریم

سلام...

سلام...

میخواهم صیغه مردی شوم..اگر به دفتر مرجع تقلید زنگ بزنم تا برایمان بخواند

آیا این محرمیت مارا ثبت میکنند؟

که اگر مشکلی پیش آمد... ما بتوانیم ثابت کنیم که محرم بوده ایم و بین مان صیغه خوانده شده است؟

اگر امکان دارد پاسخ را به ایمیلم ارسال نمایید
باتشکر

تصویر شهر سوال

با سلام مااطلاعی نداریم. شما

با سلام مااطلاعی نداریم. شما میتوانید به یکی از روحانیهای شهر خودتان نیز مراجعه کنید و درخواست کنید تا برگه ای را هم به شما بدهند.

س.پسری ۲۲ ساله ام.اگر با زنی

س.پسری ۲۲ ساله ام.اگر با زنی بیوه دخول انجام داده باشم میتوانم بعدا توبه و با او صیغه و یا ازدواج کرد؟

تصویر شهر سوال

سلام

سلام
اگر در زمان دخول آن زن شوهر نداشته و در عده هم نبوده است ازدواج با او اشکالی ندارد. [۱]

[۱] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏۲، ص: ۴۷۰،مسأله ۲۳۹۹

با عرض سلام و خسته نباشید

با عرض سلام و خسته نباشید
مشاهده می شود که کارشناس محترم سایت در چندتا از کامنت ها ازدواج موقت را علاوه بر حلال بودن مستحب نیز می دانند. حال با فرض صحیح بودن این ادعا لطف کنید بگویید کدام یک از ائمه اطهار و معصومین چنین کاری کرده اند؟؟؟
( چرا که در صورت عدم وقوع چنین نتیجه ای معصومین خود را از ثواب بزرگی محروم کرده اند! )
تقاضا دارم که با تعصب و به دور از منطق پاسخ سوال را ندهید چرا که در برخی نظرات جنابعالی مشاهده شده که فرد را متهم به اعمال نظرات شخصی در مسائل دینی و عدم آگاهی از مسائل شرعی کرده اید.

تصویر پاسخگو

با سلام خدمت شما دوست گرامی و

با سلام خدمت شما دوست گرامی و تشکر از نظری که گذاشتید .
بحث استحباب داشتن ازدواج موقت که در کامنت های قبلی به آن اشاره شد نکته جدیدی نیست و در کتب حدیثی هم بدان اشاره شده است .شیعه از این جهت که حرام دانستن ازدواج موقت را بدعت در دین می داند، مقابله با آن را مستحب می شمارد؛ چراکه انجام ازدواج موقت خود نوعی احیای سنت رسول الله است. این مضمون در روایات نیز بارها آمده است.
اما این که برای انجام این عملی مستحبی حتما باید شرایط آن نیز لحاظ شود ، نکته ای است که به نظرم نیاز به توضیح و اثبات ندارد .
در این که ائمه بزرگوار شیعه هم به این مستحب عمل می کردند یا خیز نیز باید مقدمتا عرض کنم برای اثبات استحباب یک عمل نیاز نیست حتما مستندی تاریخی از انجام آن عمل از سوی بزرگان دینی داشته باشیم . زیرا ممکن است ایشان در زندگی شرایط انجام آن را نداشته باشند . مثلا در تاریخ هست که امام حسن عسکری (ع) در طول عمر بابرکت خویش به حج تشریف نبرده اند . زیرا شرایط زندگی ایشان به گونه ای بود که این امکان برایشان فراهم نبود . ( از عمل حج که در شرایطی واجب هم می شود ، مثال بالاتر نمی توان آورد ) پس لزوما نباید معصومان ما همه مستحبات را بجا آورده باشند .
با این حال در منابع رواییاز انجام ازدواج موقت توسط برخی از پیشوایان دینی گزارش هایی به دست ما رسیده است . از جمله این که امام صادق (ع) فرموده اند پیامبر(ص) نیز ازدواج موقت می کرده است.

همچنین در روایتی آمده است امام علی (ع) با زنی از قبیله بنی نهشل در کوفه ازدواج موقت کرد.(۱)

پی نوشت :
۱- وسائل الشیعه، ج ۲۱، ص ۱۰

سلام به همه افراد جویای حق

سلام به همه افراد جویای حق
راستش از دیدن این همه دیدگاه و نظر هم تعجب کردم و هم به خاطر صداقت و بلوغ فکری دوستان خوشحال شدم.
حالا بریم سر اصل مطلب:
نمی دونم کسانی که دنبال ازدواج موقت راه میفتن و این موضوعو تنها چاره خودشون می دونن آیا واقعاً از صمیم قلبشون از خدا کمک خواستن که خدا راه ازدواجو ( اونم از نوع بالتی هی احسن) یعنی دایمش براشون هموار کنه!
راستش اون موقعی که من تو چنین شرایط مشابهی قرار داشتم گفتم یا صاحب الزمان خودت دستمو بگیر نذار تو چاه بیفتم و محرم اون سال هم امام حسین و حضرت ابالفضل و به مادرشون حضرت زهرای اطهر قسم دادم که اون مسیریو که خودشون مصلحت می دونن جلوی راهم قرار بدن
الانم حس می کنم با تمام سختی هایی که توزندگیم کشیدم یکی از خوشبخت ترین افراد دنیام
پس آقا و خانومی که دوست دارید آیندتونو تضمین کنید و حداقل احساس رضایت تو زندگیتون جاری باشه شما هم از این دریای بی پایان برکت، بهره خودتونو ببرید و با صدا زدن صاحب عصرتون آیندتونو هموار و البته بابرکت قرار بدین.
همین الان بگید : 《یا صاحب الزمان》

سلام

سلام
میخواستم بدونم میشه صیغه رو به فارسی خوند.

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
لطفا مرجع تقلیدتان را بفرمائید

ایت الله مکارم شیرازی

ایت الله مکارم شیرازی

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
طبق نظر ایشان احتياط آن است که صيغه آن به عربى صحيح خوانده شود، ولى در صورتى که مرد و زن نتوانند صيغه را به عربى بخوانند مى توانند به زبان خود بخوانند و گرفتن وکيل براى خواندن صيغه به زبان عربى واجب نيست، ولى بايد لفظى بگويند که معنى همان صيغه عربى را بفهماند.

۱. توضیح المسائل / مسأله ۲۰۳۲

سلام

سلام
اگر بکارت زن بدلبل غیر از نزدیک با شوهر از بین برود باکره حساب میشود یا نه؟
صیغه با او مشکلی داره یا نه

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
لطفا مرجع تقلیدتان را بفرمائید

ایت الله مکارم شیرازی

ایت الله مکارم شیرازی

تصویر شهر سوال

با سلام طبق نظر ایشان تنها

با سلام طبق نظر ایشان تنها دخترانی که یک بار با اذن پدر ازدواج کرده اند و به هر علتی از شوهرانشان جدا شده اند برای ازدواج مجدد نیاز به اذن پدر ندارند.

۱. بخش استفاتائات پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مکارم شیرازی

با داشتن تمام شرایط عقد موقت

با داشتن تمام شرایط عقد موقت وثبت کتبی آن توسط دو طرف وامضای آن بدون داشتن شاهد در صورت دستگیری حکم آنها چیست؟

تصویر شهر سوال

با سلام این مسئله شرعی نیست.

با سلام این مسئله شرعی نیست. اما شما میتوانید به یکی از روحانیون سرشناس شهر خود رجوع کنید و از ایشان درخواست کنید ضمن خواندن عقد، برگه ای را نیز بشما بدهند.

با سلام آیا اگر غسل واجبی بر

با سلام آیا اگر غسل واجبی بر گردن دختر یا پسر باشد(اعم از غسل حیض یا جنابت یا غسل مس میت و ...)میتوان صیغه عقد موقت یا دایم را خواند؟

تصویر شهر سوال

با سلام اشکالی ندارد.

با سلام
اشکالی ندارد.

صیغه حرام مثل زناست / این که

صیغه حرام مثل زناست / این که میگن شرعی همش حرف

تصویر پاسخگو

دوست عزیز

دوست عزیز
به نظرم شما از اون دسته آدمهایی هستید که چیزی رو نخونده درموردش نظر میدید !
اگه متن بالا رو بخونید متوجه می شید که همه حرفها مستند به فتاوای مراجع تقلید شیعه هست .
خوب نیست انسان غیر مستند و بدون دانستن مطلبی اظهار نظر کند .

با سلام و خسته نباشید.....قصد

با سلام و خسته نباشید.....قصد صیغه موقت با خانمی مطلقه را دارم اما ایشون از بابت پلیس و خانواده شان میترسند.....بیشتر ترسشان راجع به گیر دادن ناگهانی پلیس است...مگر عقد موقت را خود نمیخوانیم؟و جایز است
پس در صورت بروز این مشکل چه باید کرد؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

تصویر soalcity

سلام

سلام
از نظر شرعی رعایت شرایط و صحیح خواندن خطبه مهم است. اما قانون معیارهای خودش را دارد. شاید اگر به یک روحانی سرشناس مراجعه کنید تا برایتان خطبه را بخواند و در ضمن به شما برگه ای هم مبنی بر عقد موقت بدهد، خیالتان از جهت قانون راحت شود هر چند که ثبت قانونی نکنید.

با سپاس از شما

با سپاس از شما

سلام با تشکر از مطالب خوب و

سلام با تشکر از مطالب خوب و توضیحات بسیار خوبتان
یه سوال:آیا نزدیکی به معنی دخول هست یا شامل هر نوع اعمال جنسی می شود این رابرای این می پرسم که اگر اعمال جنسی بدون دخول انجام شده باشه و فقط دخولی صورت نگرفته باشد آیا باز هم نگه داشتن عده لازم است؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
منظور از نزدیکی همان دخول ( از جلو یا از پشت ) است و اگر دخول صورت نگرفته باشد ، نگه داشتن عدّه لازم نیست .

سلام، در خطبه ای ک باید

سلام، در خطبه ای ک باید خوانده شود، بجای فی المده المعلومه و المهر المعلوم باید ب عربی مدت ازدواج و میزان مهر گفته شود یا فقط توافق بین زن و مرد کافی است؟

تصویر soalcity

سلام خطبه را باید به همان

سلام خطبه را باید به همان عبارت فی المده ... بخوانید و میزان توافق شده بین خودتان، برایتان روشن باشد. و نیازی نیست در خطبه آن را بگویید.

سلام.اگر زن بخاد صیغه رو

سلام.اگر زن بخاد صیغه رو بخونه و از طرف مرد نایب بیاد،چجور خونده مبشه?
لطفا زود بم بگید

تصویر پاسخگو

اگر خود زن بخواهد صیغه را

اگر خود زن بخواهد صیغه را بخواند و وکیل مرد از طرف مرد بخواهد قبول کند ، صیغه بدین گونه خوانده می شود :
زوّجتُ نفسی موکّلکَ فی المدّة المعلومه علی المهر المعلوم .

( البته اگر کلمه نفسی را هم نیاورید مشکلی پیش نمی آید )

با سلام. میخواهم وکیل دختر و

با سلام. میخواهم وکیل دختر و پسری با اذن پدر دختر شده و صیغه محرمیت بخوانم. خواهشمندم خطبه صحیح صیغه را برایم بگوییدتا در مراسم آنها جاری نمایم. با تشکر

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
ابتدا بايد از هر دو طرف براي خواندن صيغه‌ي عقد وکالت بگيرید و بعد از آن، صيغه را اين گونه بخوانید:
فرض کنيد که نام خانم «فاطمه» است و نام آقا هم «علي» در اين صورت باید به وکالت از خانم بگويید: زَوَّجتُ مُوکِّلَتي (فاطمه) مُوَکّلي (علي) فِي المُدَّتِ المَعلُومَه عَلَي المَهر المَعلُوم» و سپس به وکالت از آقا بگويید: «قَبِلتُ التَّزويجَ لِمُوَکِّلي (علي)
که معنای آن می‌شود موُکّل خودم «فاطمه» را به تزويج «علي» در آوردم، در مدت مشخص و با مهريه‌ي مشخص. سپس از طرف آقا گفته می‌شود: قبول کردم اين ازدواج را.

سلام.چندتا سوال داشتم.صیغه

سلام.چندتا سوال داشتم.صیغه موقت وارد شناسنامه نمی شود؟اگر من و دوستم صیغه کنیم برگه ی قانونی به ما داده می شود که از نظر قانونی به ما اشکالی نگیرند؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
خیر در شناسنامه ثبت نمیشود. اگر بشما برگه ای داده شود خیر اشکالی نمیگیرند.

سلام...آیا امکان دارد دختری

سلام...آیا امکان دارد دختری را که از نظر پزشکی ارتجاعی(پرده حلقوی) میباشد را بدون اذن پدر صیغه کرد؟
آیا اگر مرتبه اول بدون آگاهی دخول کامل صورت گیرد و مراتب بعدی بازهم صیغه خوانده شود صحیح است یا آن دو به هم حرام ابدی میشوند؟
آیا در چنین موردی پس از دخول کامل بازهم دختر باکره محسوب می شود و اذن پدر لازم است؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
چون بخشی از پاسخ در فتوای مراجع تقلید تفائتهایی با هم دارد ، لطفا نام مرجع تقلیدتون رو بفرمایید .

با سلام...ایت الله مکارم

با سلام...ایت الله مکارم شیرازی

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
۱- حلقوی بودن پرده بکارت ارتباطی به نیاز به اذن پدر در ازدواج ندارد . دختری که شوهر نکرده و نزدیکی نداشته باکره محسوب می شود .
۲- به نظر آیت الله مکارم اگر دختری بدون اجازه پدر ، با کسی ازدواج موقت کرده و نزدیکی کرده ، این ازدواجشان باطل بوده و برای ازدواج بعدی نیاز به اذن پدر دارد .
ناگفته پیداست که اگر دختری بکارت خود را در ارتباط نامشروع هم از دست داده ، برا ازدواج ( دائم یا موقت ) نیاز به اذن پدر دارد .

با سلام

با سلام
آیا دختری ک ب سن بلوغ عقلی و شرعی رسیده. و پدر و پدربزرگش فوت کرده اند میتواند خودش بدون اطلاع خانواده با فردی صیغه ی محرمیت موقت رو بخواند؟ یا حتما نیاز هست ک توسط دادگاه ثبت شود؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
طبق فتوای مراجع تقلید ، دختری که پدر یا جد پدری اش از دنیا رفته باشند ، برای ازدواج نیاز به اجازه کس دیگری ندارد . به اجازه دادگاه هم نیازی نیست .
اما باید توجه داشت که اجازه شرع یک مساله است و بررسی عقلی و منطقی مساله دیگر .
معمولا دخترانی که این شرایط را دارند ، احساسات و کشش های درونی شان بر تفکر و عقل و منطق شان غلبه می کند و تصمیم گیری درست را برایشان سخت می کند . بنابر این اگر دختری بخواهد چنین اقدامی بکند ، حتما باید با مشاور امین و دلسوز ، مطرح کند و از نظر او استفاده نماید.

سلام ببخشید یه سوال داشم من

سلام ببخشید یه سوال داشم من نیما هسم ۱۸ سال دارم و میخام با یه دختری که ۲ سال هست صیغه محرمیت بخونیم ولی بدون اذن پدر.آیا نمیشنود که کاری دیگ انجام بدیم تا صیغه محرمیت قبول شه..ولی مهریه خواهم داد..لطفا کمک کنید.

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
سوال شما واضح نیست !
می خواهید با دختری ۲ ساله ازدواج نمایید ؟
یا منظورتان چیز دیگری است .
لطفا بیشتر توضیح دهید .

باسلام.بنده ۲۳ سالمه و

باسلام.بنده ۲۳ سالمه و ومیخوام بادختری که اونم ۲۱ سالشه و بشدت بهم وابسته ایم برادوری ازگناه خودمون صیغه موقت بخوانیم.مقلدبنده بهجت و مقلداون دخترمکارم هست.دخترهم باکره هست.وتونظرات مراجع تقلیدخوندم که ایت الهه بهجت عقدبدون اجازه پدرروصحیح دانستند.براهمین میخوایم بدون شاهدخودمون بین خودمون عقدجاری کنیم و ی برگه عادی(نه برگ قضایی)تنظیم کنیم درونش تاریخ ومدت و مهروامضاوانگشت بزنیم که سندی داشته باشیم.ایازبونم لال فرداکه مسعله ای ممکن شدوپیش اومدازنظرقضایی این برگه عادی با امضا ومهروتاریخ ونام و نام خوانوادگی هر۲ که داخلش مینویسیم به کارمون میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
با توجه به اینکه دختر ۲۱ سال دارند طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی شرعا جایز نیست. برای ارائه راهکار به وضعیتتان توصیه میکنیم با مشاورین مرکز در ارتباط باشید.
شماره ۰۹۶۴۰۰ بدون پیش شماره(صیح و عصر) همه روزه بجز ایام تعطیل.

باسلام.بنده به جوابم نرسیدم

باسلام.بنده به جوابم نرسیدم.منظورم جنبه شرعیش تنهانبودجنبه قانونی و قضاییشم بود.ایابرگه عادی(مثل ی تکه کاغذدفتر) باشرایطی که عرض کردم درصورت دستگیری دردادگاه بکارمیادیانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟وایابنده واون دختره به این دلیل که نظرمراجع مختلف هست تاحدودی.میشه سریعامرجعمونوتغییربدیم که بشه صیغه خوندبین خودمون(مثلامرجه جدیدمن ایت الله خامنه ای ومرجع اون دخترهم خامنه ای بشه وتغییرمرجعیت سریع دهیم؟؟؟؟؟؟؟؟(اخه میترسم درصورت نزدیکی بعدصیغه(البته ازدبرا نه قبلا)به دلیل عدم رجوع به اجازه پدرخدای نکرده زنابشه.)وایا اکثرمراجع تقلیدکه میفرماینداجازه دخترباکره شرط است میخوام بپرسم پسرودختربخاطررابطه پنهانی ونیفتادن داخل گناه میخوان بین خودشون صیغه بخونن اگررابطه پنهانی نمیخواستندخب عقددایم میکردنددیگه !!!چه لزومی به مخفی کاری داشت!!!مامیخوایم خونواده هاخبردارنشن خب بعلاوه به گناه کشیده نشیم!!!!!!!!!

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
شما فرمودید ایشان مقلد آیت الله مکارم هستند، بنده نیز عرض کردم این عقد شرعا جایز نیست. یعنی اگر چنین عقدی خوانده شود صحیح نبوده و باطل است.
اگر شرعا اشکالی نداشته باشد برای اینکه برای شما مشکل ساز نباشد بهترین راه رفتن دفترخانه ثبت ازدواج و گرفتن برگه از آنهاست یا مراجعه به یک روحانی معتمد و سرشناس و دریافت برگه از ایشان.

در مورد تغییر مرجع تقلید به آیت الله خامنه ای لازم بذکر است طبق نظر ایشان هم ازدواج موقت شما نیازمند اذن پدر است. همچنین آیت الله مکارم فتوا دادن پس در این مسئله( ازدواج موقت) نمیتوانید از مرجع دیگر تقلید کنید.

و تغییر مرجع تقلید بطور کلی زمانی صحیح است بعد از تحقیق به این نتیجه برسید که فلان مرجع اعلم تر از مرجع کنونی است. و صرفا بخاطر اذن پدر نمیتوانید تغییر دهید.

سلام.دختریکه دوتاانگشت بزرگ

سلام.دختریکه دوتاانگشت بزرگ پاش همیشه لاک میزنه.برانمازکه میدونه اشکال نداره.براغسل چی اشکال داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟براغسل کردن باید۳ بارغسل کنی حتما یا ۱ بارکفایت میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من وسواس دارم همیشه ۳بارغسل میکنم

تصویر soalcity

سلام

سلام
اگر چه در وضو مسح تمام پا لازم نیست و شما می توانید با یک ناخن لاک زده وضو بگیرید، اما در غسل شستن تمام بدن لازم است و نمی توان با لاک غسل کرد. و یک مرتبه غسل کافیست. حتی در مواردی که چندین غسل بر شما واجب شده باشد، می توانید با یک نیت همه آنها را به جا آورید.

سلام

سلام
من پسری هستم ۳۲ ساله قصد ازدواج با دختری رو دارم.پدر و خانواده ایشون هم کاملا راضی هستند و در حال طی مراسم های اولیه ازدواج مانند بله برون و ... هستیم .عقد دائم ما احتمالا یک ماه دیگه خواهد بود ولی قصد داریم برای این یک ماه هم چون با هم هستیم عقد موقت بخونیم.
اگه قبل از پایان عقد موقت عقد دایم خوانده بشود چه حالتی پیش میاد؟ .اگه در دوره عقد موقت دخول انجام بشه حکم عقد دائم صحیح است؟ یا باید مدت عده طی بشه بعد عقد دائم خوانده بشه؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.
با تشکر

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
حتما توجه دارید که برای خواندن عقد موقت در این مدت هم نیاز به اجازه پدر دختر هست .
اگر با اجازه پدر دختر ، عقد موقت خواندید شما شرعا با هم زن و شوهر هستیدو اگر نزدیکی هم صورت بگیرد اشکالی ندارد .
فقط اگر تا قبل از اتمام عقد موقت ، خواستید عقد دائم بخوانید ، شما ( پسر ) قبل از اجرای صیغه ، باید باقی مانده مدت عقد موقت را به دختر ببخشید . پس از این بخشش ، عقد موقت شما فسخ شده و پس از خواندن صیغه دائم دوباره به هم محرم می شوید .
برای اجرای عقد دائم هم نیاز به نگه داشتن عده نیست . چون عقد دائم با همان کسی خوانده می شود که با او ازدواج موقت داشته است .

باسلام.بنده هفته پیش که

باسلام.بنده هفته پیش که کربلا رفتم ایرانیهاییکه داخل حرم اما حسین بودن گفتن که در رساله ایت الله خامنه ای نوشته شده که همه جای حرم امام حسین بایدنمازواجب. کامل خوانده شود(ینی شکسته نباشد).باتوجه به اینکه بنده مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای میباشدحکم این قضیه چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟وایا هرنمازواجبی که مابین آن شک داریم که ان نماز درست خوندیم یانه .بایدازاول اون نمازروخوندیایایدشکیات ان رابجابیاوریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تصویر پاسخگو

سلام دوست عزیز

سلام دوست عزیز
زیارتتون قبول .
حرم امام حسین (ع) یکی از اماکن تخییر است .اماکن تخییر، جاهایی است که مسافر می‌تواند( نه این که واجب باشد ) نمازهای چهار رکعتی را به صورت تمام یا شکسته بخواند و آن‌ها عبارتند از:

۱- مسجد الحرام، ۲- مسجد النبی(ص)، ۳ - مسجد جامع کوفه، ۴ - حرم امام حسین (ع).

باسلام.ایاایت الله سیدمحدصادق

باسلام.ایاایت الله سیدمحدصادق روحانی مرجه تقلیداست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
آیت الله روحانی از کسانی هستند که رساله و دفتر مرجعیت دارند .
اما همان طور که می دانید در بحث تقلید باید از فرد اعلم تقلید کرد .
حال این که ایشان اعلم هستند ( یعنی از بقیه مراجع فعلی در سطح بالاتری هستند ) یا خیر نظری نداریم .
شما می توانید با پرسش از دو نفر خبره و آگاه به این مساله آگاه شوید . همین اندازه خدمتتان عرض می کنیم که نام ایشان در لیست مراجع تراز اول که از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعلام شد ، نیست .

باسلام.عزیزپس هرنفرکه بخواست

باسلام.عزیزپس هرنفرکه بخواست خودش ی مرجه تقلیدازاول انتخاب کرده ازاول ازکجارفته تحقیق کرده!!!!تحقیق نکرده که!بعدشم هرکس ی مرجه تقلیدانتخاب کرده ازاول .بدون اینکه بدونه اون مرجع تقلیدواقعااعلمه یانه!!!!درضمن براتغییرمرجع تقلیدبایدبه فرداعلم توجه کردنه براانتخاب ازاول.مگه ن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اخه کی ازاول رفته تحقیق کرده بدونه مرجع تقلیدش اعلم تره یانه!!!!!بنده باعشقم قبلامرجع تقلیدنداشتیم ازین ببعدمرجه تقلیدمونوبراهمیشه روحانی انتخاب کردیموصیغه موقت خوندیم وهمه کارم بغیرازدخول باهم کردیم.صیغمون درست بوده مگه نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تصویر پاسخگو

با سلام مجدد

با سلام مجدد
دوست عزیز، شما در ابتدای همه رساله های مراجع ، در شرایط تقلید اگر ببینید ، همه مراجع تقلید چیزی که بنده خدمتتون عرض کردم را نوشته اند .
این که چه کسی موقع انتخاب مرجع تقلید ، این مسائل را رعایت می کند یا نمی کند بحث دیگری است .
بنده در اینجا فتوای شرعی مراجع را بیان می کنم نه عملکرد اشخاص را .
شما دوست عزیز هم اگر در فرایند انتخاب مرجع تقلید این راه را رفته اید ، یا این که بعد از انتخاب متوجه شدید که نتیجه تحقیق تون به همین مرجعی که الان انتخاب کردید می رسد ، از نظر شرعی مسئولیتی ندارید .

باسلام.غسل جنابت درچه مواردی

باسلام.غسل جنابت درچه مواردی بایدانجام داد؟؟؟؟؟؟؟وبه چه صورته؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
از دو راه جنابت حاصل می شود:
۱) نزدیکی و آمیزش جنسی و دخول، اگرچه منی بیرون نیاید.
۲) بیرون آمدن منی، (حتی بدون دخول) چه در خواب باشد یا بیداری، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بی شهوت، با اختیار باشد یا بی اختیار. [۱]
طبق نظر اکثر فقها رطوبتی که از زنها خارج می شود، اگر همراه با شهوت (در حد ارگاسم و اوج لذت جنسی) باشد درحکم منی است و باید غسل جنابت کند. [۲]
بنا بر این واجب است بعد از هر مقاربت و نزدیکی زن و مرد غسل جنابت انجام دهند چه از آنها منی خارج شود یا نشود.

لازم به ذکر است که غسل جنابت به خودی خود واجب نیست اما برای انجام کارهایی که شرط آنها داشتن طهارت است، مانند: نماز ،داخل شدن مسجد، دست زدن به خط قرآن و...غسل جنابت واجب می شود [۳] .
غسل به دو صورت انجام مي گيرد ۱. ارتماسي ۲. ترتيبي
در غسل ارتماسي انسان بعد از پاک کردن بدن خود از نجاست نيت مي کند(غسل جنابت مي کنم قربتا الي الله ) . بعد به يک باره تمام بدن خود را به زير آب فرو مي برد. مانند پريدن در استخر.
براي انجام غسل ترتيبي انسان ابتدا نيت کرده ، بعد سر و گردن را مي شويد . بعد از آن سمت راست بدن خود را مي شود(دست راست وپاي راست و نيم تنه سمت راست). پس از آن سمت چپ بدن را مي شويد.[۴]
در صورتي که موقع شستن سر و گردن آب روي اعضاي ديگر بريزد، اشکال ندارد. همچنين موقع شستن سمت راست . هنگام غسل لازم نيست که بدن خشک باشد. بلکه با بدن خيس هم مي شود غسل کرد.
در هر غسلي نيت لازم است . انسان همين که در ذهن خود بداند که براي غسل جنابت و يا ... سر و گردن و همچنين بقيه اعضا را مي شويد ، کافي است . لازم نيست نيت را بر زبان جاري کند.
طريقه انجام همه غسل ها به همين دو صورت است و تنها در نيت متفاوت هستند.

پی نوشت ها :
[۱] توضیح المسائل مراجع، م۳۴۵؛ وحید، توضیح المسائل، م ۳۵۱؛ وحید، توضیح المسائل، م ۳۵۱؛ نوری، توضیح المسائل، م ۳۴۶ و خامنه ای، اجوبة الاستفتاءات، احکام غسل جنابت.

[۲] توضیح المسائل مراجع، ج۱، ص ۲۰۸، مسئله ی ۳۴۶.

[۳] توضیح المسائل (محشى للإمام الخمینی)، ج‏۱، ص: ۲۱۴، مسأله ۳۵۷.

۴] استفتائات ، آيه الله خامنه اي ، س ۱۹۲ .

نظرات