نظر مراجع در مورد اذن پدر در ازدواج موقت چیست؟

ازدواج موقت

به طور کلی در این که در ازدواج (دائم یا موقت) دختر باکره ای که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنی مصلحت خود را تشخیص می دهد، اذن پدر شرط است یا نه، چند نظر هست:
أ: اذن پدر لازم است. (آیات عظام: امام خمینی، مکارم شیرازی، سیستانی، شبیری زنجانی، تبریزی، نوری همدانی).

[البته آیت الله سیستانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌داند نه به فتوا]
ب: بنا براحتیاط واجب اذن پدر لازم است(آیات عظام: خامنه ای، اراکی، خوئی، گلپایگانی، فاضل لنکرانی، صافی، وحید خراسانی)[۱]
نکته :در احتیاط واجب مقلد می‌توان به مرجع تقلید دیگر رجوع نمود.
ج : تکلیفاً لازم است، یعنی اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود عقد صحیح است، ولی فردی که باید اجازه می‌گرفت و نگرفته، معصیت کار است(آیت الله بهجت).[۲]
د: اذن پدر لازم نیست ولی خوب است رعایت شود.[۳]
ه: به نظر آیت الله اردبیلی، اگر دختر باكره‏ اى كه به حدّ بلوغ رسيده و رشيده است ـ يعنى مصلحت خود را تشخيص مى ‏دهد ـ بتواند زندگانى خود را به نحو مستقل اداره كند و قدرت تصميم ‏گيرى صحيح در امور زندگى خود را داشته باشد و بيم آن كه فريب بخورد در ميان نباشد، چنانچه بخواهد ازدواج كند، احتياجى به اجازه پدر يا جدّ پدرى خود ندارد و در غير اين صورت، بنابر احتياط واجب بايد از پدر يا جدّ پدرى خود اجازه بگيرد و اجازه مادر و يا برادر لازم نيست. همچنين بنابر احتياط واجب دخترى كه باكره نيست نيز همين حكم را دارد.[۴]

[۱]. توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶
[۲]. توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶؛ و رساله آیت الله وحید، مسئله ۲۴۴۰؛ و سوال تلفنی از دفتر آیت الله خامنه ای در قم و دفتر آیت الله نوری.
[۳]. آیت الله سید صادق روحانی، سوال حضوری از محضر ایشان، و آیت الله گرامی، توضیح المسائل، مسئله۲۶۰۳.
[۴]. آیت الله اردبیلی توضیح المسائل مسأله ۲۸۳۰.

facenama

دیدگاه‌ها

سلام.من مقلد آقای سیستانی

سلام.من مقلد آقای سیستانی هستم و بنابر فتوای ایشان، برای ازدواج موقت اذن پدر لازم میباشد. ولی در مواردی هم ایشان فتوا داده اند که اگر دختر زیر نظر پدر و مادرش زندگی می‌کند، ولی چون سنش بالا است، جز ازدواج موقت برایش میسر نیست و پدرش به آن رضایت نمی‌دهد و از طرفی ترس وقوع در حرام دارد، در این صورت نیز می‌تواند به فقیه دیگر رجوع کند.
آیا بنده میتوانم با داشتن ۳۱ سال سن و داشتن مشکلاتی همچون میسر نبودن ازدواج دائم به خاطر داشتن نوعی بیماری و همچنین رضایت نداشتن پدر و ترس از وقوع گناه به صیغه فردی دربیایم؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم

البته آیت الله سیستانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش ومستقل باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم میداند نه به فتوا اما در مورد بالا بودن سن دختر چیزی نگفته اند؛ از اینرو بنابر نظر ایشان برای شما با توجه به اینکه مستقل نمی باشید ، اذن پدر لازم است.

توضیح المسائل مراجع مسئله ۲۳۷۶ وذیل آن نظر آیت الله سیستانی.

منم همين مشكل را دارم

منم همين مشكل را دارم

سلام

سلام
پاسخ داده شده صحیح نیست، طبق نظر همه مراجع تقلید اگر پدر به طور کلی با ازدواج موقت دخترش مخالف باشد (نه با موردد ازدواج بلکه با اساس ازدواج) اذن وی ساقط می گردد.
همچنین برای فهم منظور معظم له از کلمه استقلال به توضیحات مفصل ارائه شده در پیوند زیر مراجعه بفرمایید.

ضمنا مطلب بالا هم از همین آدرس و بدون ذکر منبع کپی برداری شده است.
با تشکر

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
علاوه بر اینکه سندی برای دیدگاه خود ذکر نکردید، منظورتان برای ما دقیقا مشخص نیست؟
در مورد کپی برداری مطلب از سایتی که درج نموده بودید، علاوه بر اینکه در سایت مذکور چنین مطلب یافت نشد لازم بذکر است ما به اینگونه سایتها اعتمادی نداریم و مطالب سایت برگرفته از توضیح المسائل مراجع بوده و یا بصورت استفتاء تلفنی.

درصورتی که پدر و جد پدری فوت

درصورتی که پدر و جد پدری فوت کرده باشد و سن دختر بالا باشد آیا میشود صیغه محرمیت خواند

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
اگر پدر یا جد پدریشان در قید حیات نباشند، اجازه شخص دیگری لازم نیست. و می‌شود صیغه محرمیت خواند[۱]
البته اگر سن ازدواج دختر هنوز نگذشته است توصیه می‌شود از اینکار خودداری نمایند.

[۱]. توضیح المسائل مراجع م ۲۳۷۶.

سلام اقا مگه ما میمونیم که

سلام اقا مگه ما میمونیم که بخوایم تقلید کنیم ؟ انسان ازاده هرکاری کنه اگه دو نفر عاشق هم باشن دلیل بر محرم هم بودن نمیشه ولی با یه جمله مشکل حل میشه ؟حتی اگر دلیل فقط و فقط نیاز جنسی باشه ؟ اگه امکانش هست جواب ایمیل بشه برام ممنون از شما

تصویر شهر سوال

با عرض سلام

با عرض سلام
مساله تقلید، بحث رجوع به متخصص است. که انسان در جای جای زندگی آن را انجام می دهد. آیا تاکنون دیده اید که کسی به مکانیک ماشین ناآگاه باشد، اما وقتی به او می گویند به مکانیک مراجعه کن، بگوید من میمون نیستم!!
ضمن اینکه کسی شما را مجبور نکرده، به مراجع تقلید مراجعه کنید. شما می توانید خودتان مجتهد شوید. یعنی سالها تحصیل نمایید تا بتوانید خودتان از آیات و احادیث احکام مورد نیاز خود را به دست آورید.
به هر حال اگر مسلمان هستید و می خواهید مطابق دستورات خدای متعال زندگی کنید، باید این دستورات را ابتدا درست درک کنید. و برای این کار یا باید مجتهد شوید یا اینکه به مجتهدین مراجعه کنید.
اما اینکه انسان آزاد است، شکی در آن نیست! همان گونه که انسان آزاد است با یک ماشین با نهایت سرعت خود را به دره پرتاب کند! انسان می تواند بر خلاف دستورات خدای متعال زندگی کند، و در این حال قطعا آخرتی عقوبت بار در پیش روی اوست.
و اینکه صیغه یک جمله است، ناشی از سطحی نگری است. آیا تاکنون دیده اید کسی ارزش امضایی که در انتهای قرار داد چند صد میلیونی ثبت شده را انکار کند و آن را چند خط خطی بنامد؟ صیغه به غیر از آن جمله، ضوابط و احکام گسترده ای دارد که خواندن آن جمله به معنای متعهد شدن به تمام آن قوانین است و آن قوانین رابطه جنسی را از بی ضابطگی ای که دلیل زشتی زنا است، دور می کند.

سلام

سلام
این "جمله "(صیغه ی محرمیت)که شما گفته اید،درواقع بیان و بروز و ظهور یک نیت باطنی است!!!
باعرض معذرت اگریکی برگردد وبه شما فحش رکیکی بدهد-که شامل چندکلمه است-شماباهمین تساهل وتسامح،ازکنارش ردمی سوید وهیچ به روی مبارکتان نمی آورید؟!
ثانیا حتی درفرهنگ اومانیستی غرب هم،انسان آزادنیست "هرکاری" بکند!هرمکتبی حدودی دارد.آیاماآزادیم هم نوع خود رابکشیم؟و....
ثالثاهرتقلیدی بدنیست.تقلیدداریم تاتقلید.مثلا شمااگراهل فوتبال باشید،ازتکنیکهای بازیکن موردعلاقه خودتقلیدنمی کنید؟یک دانشجوی پزشکی ازاستادپیروباتجربه اش تقلید نمی کند؟و...

سلام چطور وقتی یکی به شما چند

سلام چطور وقتی یکی به شما چند تا فحش آبدار خواهر مادری بده بر افروخته میشید مگه اتفاقی می افته اون هم فقط چند تا لفظه ها؟

ما دو جور تقلید داریم: یک نوع

ما دو جور تقلید داریم: یک نوع تقلید کورکورانه که متاسفانه امروز جوونای ما از ماهواره ها و غرب داره اینگونه تقلید میکنه....ویه تقلید ممدوح داریم که فرد عادی از یک متخصص تقلید میکنه....مثلا شما که میرید دکتر بنا به دستور دکتر حاضرید از تلخ ترین دارو استفاده کنید ...پس چرا اونموقع نمیگید که مگه من میمونم....خب برای امور دینی هم باید از متخصص دینی پیروی کرد..........

وسوال بعدیتون که گفتید با با دو جمله مشکل حل میشه؟
شما به ظاهر این دو جمله نگاه نکنید در پشت همین دو جمله بار معنایی زیادی وجود داره...بعد از خوندن این دو جمله دو نفر نسبت به هم تعهد پیدا میکنند...برای مردم مهریه ونفقه واجب میشه....برای مثال عرض میکنم با نوشتن دو جمله در روی کاغذ یک ملک چند میلیاردی به نام یکی دیگه میشه.

ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق

ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق روزافزون
سوالی که برای بنده پیش آمده این است که آیا میتوان به طور مثال با استناد به اینکه مقلد آیت الله العظمی روحانی هستم(ایشان برای عقد اذن پدر را لازم نمدانند) و اینکه صیغه عقد را خودمان جاری کرده ایم به طور قانونی اعلام کنیم که زن و شوهر هستیم؟آیا دادگاه چنین چیزی را قبول دارد؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
قانون وثبت در دفتر خانه ثبت اسناد ازدواج ، نیاز به اذن واجازه پدر دارد.

با سلام و خسته نباشید

*با سلام و خسته نباشید
من متاهل۲۶ساله هستم و میخواستم دختری را که ۲۷سالش هست ویک هفته نامزد مانده و بعد برگشته به عقد موقت یا دائم در بیاورم آیا این خانوم نیاز به اذن پدرجهت ازدواج موقت یا دائم دارد.

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر باکره است بنظر اکثر مراجع نیاز به اذن پدر دارد. نظر مراجع در مطلب ذکر شده است.

با سلام اگر در ازدواج موقت

با سلام اگر در ازدواج موقت بنا بر حفظ باکره گی دختر باشد باز هم اجازه ی پدر لازم است ????

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام؛

با سلام و احترام؛
بله در هر صورت، طبق نظر اکثر مراجع نیاز به اذن پدر است.

سلام

سلام
من چند ماه پیش با مردی صیغه کردم و بعد متوجه شدم که مرجع تقلیدم اذن پدرو برای صیغه لازم میدونه
ارتباط ما فقط برای به گناه نیفتادن بودن و ارتباط جنسی نداشتیم. فقط در حد دست دادن و بوسیدن و مالش بدن
الآن عذاب وجدان دارم
باید چیکار کنم
تکلیف من در مورد اون عقد چیه؟
و اگه بخوام دوباره برای دوری از گناه باهاش صیغه بشم اما پدرم نفهمه چیکار باید بکنم؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر مرجع شما اذن پدر را وضعا لازم می دانسته ؛ یعنی بدون اجازه پدر عقد را باطل می داند؛ بنابر این عقد شما باطل است ومحرم نبوده اید. در مورد آن عقد تکلیفی ندارید وفقط استغفار کنید واین عمل را تکرار نکنید.
نظر مراجع در همین مطلب ذکر شده است.

عقد شما باطل بود اما ارتباط

عقد شما باطل بود اما ارتباط شما حلال. چون هیچ ظن و گمانی به بطلان عقد نداشتید. ارتباطتون حلال بوده.

تصویر soalcity

دوست گرامی

دوست گرامی
حلال و حرام بودن یک چیز، بیان نظر خدای متعال در آن زمینه است. آیا شما برای نسبت دادن این مطلب به خدای متعال دلیلی دارید؟
فَجَعَلْتُمْ مِنْهُ حَراماً وَ حَلالاً قُلْ آللَّهُ أَذِنَ لَكُمْ أَمْ عَلَى اللَّهِ تَفْتَرُونَ (۵۹ یونس) بعضى از آن را حلال، و بعضى را حرام نموده‏ ايد؟! بگو: آيا خداوند به شما اجازه داده، يا بر خدا افترا مى بنديد (و از پيش خود، حلال و حرام مى‏ كنيد؟!)
مراجع تقلید حکم را با توجه به آیات و روایات بیان می کنند و کسی که شناخت و احاطه ای نسبت به آیات و روایات ندارد، بهتر است سکوت پیشه کند و به متخصصین فن مراجعه کند.
وجود ظن و گمان و عدم آن، حکم الهی را تغییر نمی دهد و حرامی را حلال نمی کند. هر چند ممکن است شخص مرتکب حرام، به دلایلی در نزد خدای متعال معذور باشد.

حلال هست! حتی اگر منجر به

حلال هست! حتی اگر منجر به دخول بشه! کمی در مورد وطی به شبه تحقیق کنین و بعد نطق کنین!

تصویر soalcity

دوست گرامی

دوست گرامی
در وطی شبهه، عمل وطی حرام است. اگر چه فرزند حلال زاده باشد.
المبسوط في فقه الإمامية، ج‏۴، ص ۲۰۸ می نویسد: الوطي على ثلاثة أضرب: مباح، و محظور بلا شبهة، و وطى شبهة، و هو محظور غير أنه شبهة،
که در اینجا شیخ طوسی صریحا بیان نموده که خود عمل وطی حرام است.
همچنین مرحوم راوندی می فرماید: ليس كل وطي حرام زنا لأنه قد يطأ في الحيض و النفاس و هو حرام و لا يكون زنا و كذا لو وجد امرأة على فراشه فظنها زوجته أو أمته فوطئها لم يكن ذلك زنا لأنه شبهة (فقه القرآن، ج‏۲، ص ۳۷۳)
به قصد خیر خواهی، قسمتی از حدیث عنوان بصری را برایتان نقل می کنم که امام می فرمایند: وَ اهْرُبْ مِنَ الْفُتْيَا هَرَبَكَ مِنَ الْأَسَدِ وَ لَا تَجْعَلْ رَقَبَتَكَ لِلنَّاسِ جِسْراً (بحار الأنوار، ج‏۱، ص ۲۲۶ ) فتوا دادن بدون علم از مسائلی است که در روایات ما به شدت نسبت به آن حذر داده شده است.

رضا چقدر سواد داری که انقدر

رضا چقدر سواد داری که انقدر ادعا داری؟

با عرض سلام و خسته نباشدن

با عرض سلام و خسته نباشدن خدمت شما عزیزان
من خواهش می کنم کمکم کنید و جوابم رو بهم بدید
من دختری ۲۱ ساله هستم و متاسفانه مدتی غرق در گناه بودم اما با لطف و کمک خدا کسی سر راهم قرار گرفت و من از پاکی و صداقت اون خوشم اومد و ناخودآگاه پاک پاک شدم، کسی رو که باهاش آشنا شدم کوچکترین سواستفاده ای از من نکرد و همیشه مواظبم بود،من از گناهان گذشته توبه کردم و به درگاه خدا گریه ها کردم. حالا ۶ ماه از پاکی من و ارتباط خوب و عارفانم با خدا میگذره و من و اون پسر پاک عاشق هم شدیم و قراره یک سال دیگه بعد از درسم به خواستگاریم بیاد
میخواستم بپرسم آیا تماس فیزیکی ما حرام هست یا خیر؟ و میشه صیغه بخونم بدون اذن پدر؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
تا صیغه محرمیت نخوانید، نمی توانید تماس داشته باشید و طبق نظر اکثر مراجع، صیغه عقد هم باید با اجازه پدر شما باشد.
نظر مراجع محترم، در همین مطلب ذکر شده است.

با سلام

با سلام
من دختری ۳۱ ساله هستم از نظر مالی هم استطاعت جدا شدن دارم ولی خب ساختمان پدرم دو طبقه هست یک طبقه در اختیار من می باشد . از نظر روحی به شدت تنهام و دچار افسردگی هستم به دلایل شرایط سنی هم شرایط ازدواج برایم مهیا نمی باشد میخاهم مدتی با کسی باشم حداقل خلا تنهاییمو برطرف کنه مرجعم اقای خامنه ای می باشد نظر به حفظ بکارت و نظر ارجاع اقای خامنه ای می توانم با نظر اقای روحانی با این اقا در ارتباط باشم ممنون میشم واضح جوابمو بدهید خانواده ام مذهبی ان اجازه دوس شدن با کسی رو بمن نمیدهن ... دوس دارم روابطم حکم شرعی داشته باشه نه الوده به گناه باشه و خانواده هم اطلاع نیابند ممنون

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
با توجه به اینکه مرجع شما در این مورد احتیاط واجب کرده است می توانید از مرجع دیگری که در این مورد فتوا داده است مثل آیت الله روحانی تقلید کنید؛ البته اگر آقای روحانی را بعد از مرجع خود اعلم می دانید!
در مورد افسردگی مراجعه حضوری به یك روانشناس ویا روانپزشك لازم است دنبال گردد.
مراجعه به این آدرس را پیشنهاد می‌شود http://www.askdin.com/thread29887.html
و در صورتیكه قصد ازدواج موقت داشته باشید شایسته است ارتباط را در سطحی تعریف كنید كه منجر به ازاله بكارت نگردد. چون ممكن است در صورت پشیمانی به افسردگی و ...دامن بزند.

تقوای الهی پیشه کنید و منتظر

تقوای الهی پیشه کنید و منتظر برکات الهی باشید و خودتان را در هلاکت دوستی و تنها نشینی نیندازید براستی که خداوند از رگ گردن به ما نزدیکتر است.

ممنون

ممنون

سلام

سلام
من مدتها پیش با دختری اشنا شدم و باهم هیچگونه تماس فیزیکی نداشته ایم...بعداز مدتها این دختر بامن تماس گرفته و خواهان رابطه فیزیکی از من بوده که البته من قبول نکردم ولی با این حال ایشون رو صیغه (محرمیت) به مدت یک هفته کرده ام...به دلیل عدم رضایت بنده از این موضوع بنده بصورت فارسی به ایشون گفته ام که مدت زمان باقی مانده رو به او بخشیدم
مرجع تقلید من ایت اله بهجت بوده و مرجعه تقلید او ایت له روحانی
درضمن ما بدون اجازه پدر صیغه محرمیت رو خوانده ایم، ایا صیغه صحیح است؟ایا بعد از حلال کردن مدت زمان توسط من باز هم صیغه صحیح است(چون اون دختر به من گفته که باید ذکر خاصی رو بگم و من هم اطلاعی ندارم از این موضوع و به همین دلیل رابطه ما ادامه داشته)؟

درضمن فرق صیغه محرمیت یا عقد در چیست؟؟؟

سوال اخر:
راستش من هیچ علاقه ای به ادامه رابطه با این دختر ندارم و فقط به دلیل اینکه بسیار پافشاری داشتن و ... درواقع از روی دلسوزی رابطه رو ادامه میدهم...نظر شما چیست؟چیکار کنم؟؟؟بخدا تو دودلی هستم...دلم بسوزه براش یا نه؟یهو کات کنم گناهی نکرده ام؟منو تهدید به خودکشی و حتی هرزگی کرده
گفته اگر بامن نباشی هرزگی میکنم و منم صرفا به همین دلیل رابطه ام باهاش ادامه داره

تروخدا این قسمت رو نمایش ندید فقط بهم جواب رو ایمیل کنید خیلی ممنون

تصویر شهر سوال

باعرض سلام و تشکر

باعرض سلام و تشکر
عقد شما صحیح بوده است وهمچنین بخشش شما هم صحیح بوده واکنون باهم هیچ نسبتی ندارید. صیغه محرمیت همان صیغه عقد است.

اینکه شما فکر می کنید در ابتدای شروع گفت و گو و رابطه شما مجبور به رابطه بوده اید و هیچ گونه علاقه نداشته اید شاید خودتان را گول می زنید و قصد دارید با قبولاندن این موضوع که من مجبور شدم نمی توانید احساسات وابستگی ایشان را نادیده بگیرید پس از طرف شما هم سیگنال های مثبت و چراغ سبز بوده که ایشان به شما وابسته شده اند پس شما ضامن و مسؤول احساسات طرف مقابل هستید و در صورت نادیده گرفتن حق الناس معنوی ممکن است در مورد شما صحت داشته باشد اما آیا اینکه ما می گوییم شما مسوول احساسات ایشان هستید به دین معناست که ایشان هیچ اراده ای از خودشان نداشته اند و ندارند نه این طور نیست ایشان هم ممکن به دلایل مختلف دچار اختلال وابستگی در شخصیت شان شده باشند. پس شما ضامن هرزه شدن یا خودکشی ایشان نیستید و از نظر شرعی و حقوقی شما هیچ تکلیفی ندارید از طرفی مسؤول بودن شما بدین معنا نیست که رابطه ای را که هیچ آینده و نتیجه و هدف منطقی ندارد، برخلاف میل و انگیزه خودتان که این هم جای تحقیق و بررسی دارد، ر ا ادامه دهید بلکه برای جدا شدن تدریجی تشویق و ارجاع به مشاور و تکنیک های کاهش وابستگی از طرف شما در مورد طرف مقابل بهترین اقدام خواهد بود. موفق باشید.

باسلام خانمی هستم(مرجع تقلیدم

باسلام خانمی هستم(مرجع تقلیدم آقای لنکرانی) مدتی قبل از ازدواج باتوجه به این که دوست برادرم خیلی آدم مذهبی بود به کمک خانم برادرم من را اغفال کرده وباتوجه به اینکه با این نیت رضای خدا است وشناخت دینی که ازآن آقا داشتم مراصیغه موقت کرد و طی چندبار بامن تماس بدنی داشته ومن باتوجه به این که نمی دانستم اذن پدر لازم است تکلیف من چیست آیا من مرتکب گناه شدم وحالا بعدازچندسال که ازدواج کردم وبچه دار شدم شوهرم موضوع رافهمیده وظیفه شوهرم چیست

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر شما از این حکم مطلع نبودید، مرتکب گناه نشده اید؛ اما برای دست یافتن به راه حل وچاره در مورد اطلاع همسرتان از این قضیه، نیاز به مشاوره و کسب اطلاع از راهکارهای لازم در این زمینه دارید؛ این مسئله را با کارشناس مشاوره بصورت تلفنی ۰۹۶۴۰۰ میان بگذارید.

دختري اصرار دارد كه با پسري

دختري اصرار دارد كه با پسري رابطه تلفني داشته باشددختر قبلا شوهر نكرده ولي ميگويد كه قبلا با پسرديگري بدون اذن ولي صيغه محرميت خوانده بوديم . تكليف چيست؟ دختر مقلد ايت الله بهجت و پسر مقلد ايت الله مكارم شيرازي ميباشد.

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
اگر این دختر باکره باشد برای عقد کردنش نیاز به اجازه پدردارد.

توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶

باسلام من ۲۰ساله که پدرم

باسلام من ۲۰ساله که پدرم روندیدم اصلأازهم خبرنداریم خرج زندگیم رو هم خودم تأمین میکنم باز هم برای عقدموقت اجازه لازم است مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای هستن لطفأراهنماییم کنید

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر جد پدری شما زنده است باید از او اجازه بگیرید.

آیت الله خامنه ­ای پاسخ به سوال های مورد ابتلا س ۵۰

سلام

سلام
من مدتي هستتش عاشق دختر خالم شدم ولي حالا به دليل نداشتن كار نمي تونم به پدرم بگم كه بريم خواستگاري
دختر خالم پدر و جد پدريش در قيد حيات نيستند
حالا مي تونم باهاش ازدواج كنم{موقت}
مرچع من آقا خامنه اي
جوابش رو برام ايميل كنيد

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
اگر پدر و جد پدریش در قید حیات نباشند، شرعا اشکالی ندارد. اما پیشنهاد میشود قبل از اقدام، مشاوره بگیرید که میتوانید با شماره ۰۹۶۴۰۰ تماس بگیرید.

دختری ۳۳ساله هستم بایکی از

دختری ۳۳ساله هستم بایکی از همکارانم که همسر داردعقد موقت کردم بدون اجازه پدر البته ایشان شرط کردند که به بکارتم کاری نداشته باشند .خواستم حکم ارتباطمان را درزمینه جنسی بدانم .ایشان مقلد امام ومنم مقلد مکارم شیرازی هستم .

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی، از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر، فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد، اجازه پدر لازم نیست.۱

رابطه جنسی اشکال ندارد ؛ ولی اکیدا توصیه می شود بکارت خود را حفظ کنید.

۱. استفتائات،آیت الله مکام، ازدواج وزناشویی بخش عقد موقت واذن پدر سوال۶.

من تماس گرفتم دفتر ایشون.جواب

من تماس گرفتم دفتر ایشون.جواب دادن اگر پدر مخالفت و یا اشکال تراشی میکنه و فرد مورد نظر مورد تاییده فقط میشه بی اذن پدر.من سی ساله هستم و خواستگار من خونمون رفت و آمد داره تا سال برادرش بگذره و شرایط مالیش بهتر شه.منهم روم نمیشه به خانواده بگم ما محرم شیم تا بعد مشکلات و خودم مقلد آیت الله بهجت هستم.خواستم از استفتائات آقای مکارم کمک بگیرم که اونجا هم جواب سر بالا دادن.واقعا" اگر حفظ بکارت بشه دختر سی ساله که البته شاغل و مشمول شرایط جدا شدن از خانواده نیست نمیتونه صیغه محرمیت انجام بده؟

تصویر شهر سوال

به نظر آیت الله بهجت، اذن پدر

به نظر آیت الله بهجت، اذن پدر تکلیفاً لازم است، یعنی اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود عقد صحیح است، ولی فردی که باید اجازه میگرفت و نگرفته، معصیت کار است.

وبه نظر آیت الله مکارم دختری که سنش ۳۰ سال به بالا است و مصلحت خودش را تشخیص می دهد، می تواند بدون اذن پدر عقد کند.

توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶ وذیل آن نظر آیت الله بهجت.

با سلام

با سلام
اگه دختر پسری خودشان صیغه محرمیت را بخانند.در صورت مواجه با پلیس و در خواست مدارک عقد موقت چه باید بگویند؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
اگر قصد ثبت صیغه را ندارید، بهتر است به یکی از روحانیون سرشناس شهر مراجعه کرده، تا علاوه بر خواندن صیغه، برگه ای نیز برای شما بنویسند، تا در مواقع احتمالی، با مشکل مواجه نشوید.

سلام من یه دختر ۲۰ ساله هستم

سلام من یه دختر ۲۰ ساله هستم که به مردی علاقه مند شدم.بین ما رابطه هایی هم تا کنون وجود داشته.اما الان به خاطر علاقه قلبی که به خدا دارم ترس از گناه کردن میخوام صیغه بشم تا حس گناه نکشه منو.پدرم در جریان نیس.مرجع من هم ایت ا... روحانی هستند.میخوام بدونم همینکه اون یا من این صیغه رو بخونیم و دیگری بگه قبلت درسته ؟؟آیا اگه یه روز کسی متوجه رابطه ما بشه میشه آرامش خاطر داشت و گفت که ما محرم هستیم ؟؟نیازی به اثبات نداره ؟؟؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم

به نظر آیت الله سید صادق روحانی اذن پدر لازم نیست ولی خوب است رعایت شود.۱

اگر خود زن و مرد بخواهند صیغه عقد غیر دائم را بخوانند، بعد از آن كه مدت و مهر را معین كردند، چنانچه زن بگوید : زوجتك نفسى فى المدة المعلومة على المهر المعلوم (من خودم را به همسری تو در مدت معین با مهر معین در آوردم) بعد بدون فاصله مرد بگوید: قبلت صحیح است.

عقد ازدواج باید به احتیاط واجب به عربى صحیح خوانده شود، واگر خود مرد و زن نتوانند صیغه را به عربى صحیح بخوانند، به هر لفظى كه صیغه را بخوانند صحیح است و لازم هم نیست كه وكیل بگیرند اما باید لفظى بگویند كه معنى " زوجت و قبلت " را بفهماند.۲

البته اگر بخواهید مدرک داشته باشید باید به دفترخانه مراجعه کنید تا گواهی به شما بدهد.

توضیحات بیشتر: http://www.soalcity.ir/node/1117

۱. آیت الله سید صادق روحانی، سوال حضوری از محضر ایشان
۲. امام خمینى، توضیح المسائل، مسئله ۲۳۷۰.

اگر اجازه پدر لازم است پس

اگر اجازه پدر لازم است پس تکلیف دختری که نیاز جنسی دارد، شرایط ازدواج ندارد و پدرش اجازه صیغه هم نمیدهد چیست؟ اگر نخواهد به گناه بیفتد باید چکار کند؟ خود ارضایی هم که حرام است! مراجع برای پنین فردی چاره ای اندیشیده اند؟ لظفا پاسخ دهید.

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
کمی در این آیه بیندیشیم:
أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَ لَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ مَسَّتْهُمُ الْبَأْساءُ وَ الضَّرَّاءُ وَ زُلْزِلُوا (۲۱۴ بقره) مى‏ پنداريد كه به بهشت خواهيد رفت؟ و هنوز آنچه بر سر پيشينيان شما آمده، بر سر شما نيامده؟ به ايشان سختى و رنج رسيد و متزلزل شدند.
آیا بناست که ما در مسیر ایمان همیشه جاده ای پهن و هموار در پیش روی داشته باشیم و هیچ مشقتی تحمل نکنیم؟
آیا سزاوار است که کسانی با مجاهدت و فداکردن جانشان، بهشتی شوند و ما نیز بدون هیچ گونه زحمتی، طالب بهشت باشیم؟
چاره چنین فردی در قرآن بیان شده است:
وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ (۳۳ نور) و كسانى كه امكانى براى ازدواج نمى‏ يابند، بايد پاكدامنى پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى‏ نياز گرداند.

حالا اگه توانش در حدی نباشه

حالا اگه توانش در حدی نباشه که بتونه پاکدامنی پیشه کنه چی؟
مگه یه آدم معمولی چقدر میتونه تحمل کنه؟
سخته بخدا سخته... اصلا نیاز جنسی هیچی... نیاز عاطفی آدمو داغون میکنه. شما نشستید اونجا یه چی واسه خودتون میگید. اما مگه یه جوون چقدر تحمل تنهایی رو داره. بخدا خود خدام این روشش نیست. خدا خودت بیا پایین قضاوت کن. خسته شدم از تحمل ...من الان هرچی بگم شما نمیتونید درک کنید. چون شرایط منو ندارید. بخدا من خودم همین حرفا رو تحویل سایرین میدم .همین حرفای شما رو... اما تو دلم به خودم میخندم. میگم آخه خدا ....شکرت!

تصویر soalcity

سلام

سلام
خدا بیش از توانمان بر ما تکلیفی نکرده است. و این شیطان است که توجیهات مختلف را برای ارتکاب گناه به ما القاء می کند.
آیا شرایط شما سخت تر از امثال امیر است؟ مطالعه فرمایید:
http://www.irdc.ir/fa/content/9150/default.aspx

با خوندن این مطلب حرفمو ÷س

با خوندن این مطلب حرفمو ÷س گرفتم اقا امیر می دانم شاهدی و زنده ای و صدای منو می شنوی خواهشا از خدا برام بخواه کمکم کنه که مثل تو نفسم را در دست بگیرم من لااقل مادر دارم ان هم سید ومومن اما تو با اون وضعیت خودت را حفظ کردی تورو خدا برام دعا برا همه دعا کن من هم قبل از این که خاسگاریم بیاد و اتفاقات بیفتد داشتم خودم را برا شهادت اماده می کردم اما خیلی دور شدم تو جای برادرم کمکم کن خواهش می کنم اقا امیر برام دعا کن خدایا خودت عاقبت بخیرم کن

براستی بعضی ها از کاه کوهستان

براستی بعضی ها از کاه کوهستان میسازند و نیاز جنسی را با خطر بمب اتمی که بشریت را تهدید میکند مقایسه میکنند و داد و فریاد میکنند بیچاره شدیم و ای داد جوانیمان حرام شد بدانید این وسوسه شیطان است بخدا قسم و خداوند را بر گفتار خودم شاهد میگیرم نیاز جنسی بر خلاف تبلیغات موجود است و خطر حاد ندارد نیاز هست ولی مانند نیاز به اب و هوا و غذا نیست البته منکر حق ازدواج نیستم و انسان حق دارد بعد از انجام حداقل مقدمات نظیر کار و رفتن به سربازی ازدواج کند و الا دانش اموز اول دبیرستان که میخواهد ازدواج کند بعد از چند هفته ماه عسل چگونه میخواهد با درس و مشق و بچه داری کنار بیایید؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
ضمن موافقت اجمالی با مطلب شما
باید عرض کنم که همین نیاز جنسی اگر درست مدیریت نشود، از بمب اتم هم خطرناک تر است. چون بمب اتم جسم انسان را نابود می کند. و حیوانیتی که ثمره عدم مدیریت غریزه جنسی است، روح انسان را نابود می کند.

سلام.به خدا خجالت می کشم وقتی

سلام.به خدا خجالت می کشم وقتی حرفهای بعضی خانمها رو می خونم. مردها چه فکری خواهند کرد در مورد ما؟! چرا انقدر خودتون رو ذلیل می کنید؟ کی گفته میل جنسی پدر آدمو درمیاره و اورژانسی باید بهش رسیدگی کرد؟ بله اگه در مسیر ازدواج درست و حسابی و دائمی باشه آره اما در غیر اینصورت فقط نفس و وسوسه است. زن انسان سازه، انقدر با این التماسهای زشت، شخصیت زن رو له نکنید با این حرفهای شما مردها هم در جامعه نگاه درستی به ما نخواهند کرد. وقتی اینهمه دختر دارای مرجع تقلید خواستار رابطه جنسی هست دیگه معلومه که من دختر مذهبی هم در جامعه از شر نیات برخی مردان به ظاهر مذهبی در امان نخواهم بود. تورخدا کرامت و شرافت انسانیتون رو له نکنید به الگوها و ارزشها فکر کنید به شهدا بیندیشید به زندگی هاشون به عروج به ارزش ..... خجالت می کشم از حرفهاتون. من خودم ۳۷ سالمه تا دلتون بخواد کمالات دارم، بدلایلی نشد که ازدواج کنم به خدا نمردم به خدا من هم آدمم به خدا سالم و درست زندگی میکنم به خدا به بهانه شرعی بودن لحظه ای هم به ازدواج موقت و میل جنسی فکر نمی کنم و نخواهم کرد .....نه افسرده شدم نه فلان و بیسار ..... یه کم به انسان بودن و ارزشهای انسانی فکر کنید این دنیا تموم میشه .... تا دلت بخواد کمالات دارم و تا دلت بخواد هم مشکلات. کمالاتی که در کمتر کسی هست و مشکلاتی که اگر خیلی از شماها داشتید به بهانه اونها هزار و یک خودکشی و گناه و ..می کردید اما من سرزنده ام و فعال. مفید به حال خلق الله و هرگز هم مرداب گونه زندگی نمی کنم. استاد دانشگاهم و تمام تلاشم انجام تکلیفهای انسانی در این دو روز دنیا هست برای توشه آخرت. برای دین چه کردیم؟ برای انقلاب چه کردیم؟ برای شهدا چه کردیم؟ برای انسانها چه کردیم؟ خبر از جانبازان داریم؟ خبر از فقرا داریم؟ به این تکالیف اگر می اندیشیدید انقدر له له برای میل جنسی نمی زدید!!! طبق تمایلات فطری بنده هم دوست داشتم مثل هر انسانی ازدواج کنم اما مقدر نبود تسلیم شرایط نشدم و راضیم به رضای خدا با تمام مشکلاتش. از حدقه درمیارم چشمی رو که به نیت صیغه به من نگاه کنه زنده نمیذارمش چون ارزش انسانیمو میدونم. صیغه درسته چون حکم خداست اما برای اهلش نه برای هر قشری .... کمی به انسان بودنهاتون فکر کنید مگه هر چیزی که اجازه شو دادن باید استفاده کنید؟ خجالت داره به خدا ، میگه متاهلم همکارمو صیغه کردم. این چیزها باب بشه دیگه محیط کار هم برای مذهبی ها هم امن نیست چون همه به هم نظر دارن و لعاب دینی بهش میدن. به خدا دین خدا بالاتر از اینهاست.....

من توی سایت چند تا از سایت

من توی سایت چند تا از سایت های مراجع خوندم که اگر دختر از پدر اذن بخواد ولی پدر بگن که من کلا با ازدواج موقت مخالفم و قبول ندارم یا برخوردی مشابه این یعنی مشکلشون با اون فرد خاص نباش با ذات ازدواج یا ازدواج موقت باشه، اون وقت اذن پدر ساقطه و نیازی به اجازه پدر نیست.
نکته مهمی که وجود داره اینه که ازدواج یک نوع قرارداد کاملا قانونیه و دختر باید مراقب باشه و با دید باز قرارداد رو بخونه، مثلا اگه شما سه سال ازدواج موقت رو بخونین حتی جایی هم ثبت نکنین، شما تا پایان سه سال نمی تونین با کس دیگه ای ازدواج بکنین و اگه بدون بخشیده شدن مدت از طرف شوهر موقتی، با کس دیگه ازدواج بکنین حتی اگه قانون به شما کاری نداشته باشه شما مرتکب زنا شده اید و همچنین تا ابد به اون مرد زنا کننده که شما باهاش ازدواج قانونی کردین از نظر شرعی حرام میشین و حتی فرزندهای آتی شما از نظر شرعی زنازاده می باشند حتی اگه قانون غیر این رو بگه چون مسلما قانون از کاری که شما در خفا کرده بودین اطلاعی نداره، بنابراین با دقت بخونین و شرط ضمن عقد حق فسخ یا همون بخشیدن متعه توسط دختر رو حتما منظور کنین تا همچین مشکلاتی پیش نیاد. اگه بدرد کسی خورد برام دعا کنه.
موفق باشین

راستی آیا میشود صیغه فقط برای

راستی آیا میشود صیغه فقط برای صحبت و دیدن عکس، نه به منظور تماس فیزیکی یا ارتباط جنسی به صورت نوشتاری انجام شود؟ مثلا در چت!

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام؛

با سلام و احترام؛
طبق نظر اکثر مراجع محترم در ازدواج موقت، اذن پدر لازم است. فرقی نمی‌کند تماسی باشد یا نباشد. و قبل از عقد می توان شرط کرد که رابطه در حد خاصی محدود شود. و اگر شرط نشود، زن طبق تکالیفی که عقد برایش ثابت کرده است، باید به درخواست مرد، تمکین کند.

با سلام

با سلام
با دختری اشنا شدم که مرجع تقلیدش ایت الله روحانی است و مرجع تقلید بنده ایت الله سیستانی میباشد
با توجه به شرط مرجع تقلید بنده برای مستقل بودن در امور زندگانی , میخواستم معنی دقیق مستقل بودن را بپرسم
و سوال دوم اینکه اگر او ادعا کند که مستقل میباشد , ایا کفایت میکند و عقد صحیح است؟
با تشکر

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد؛ مخارج وهزینه های خود رااعم از خورد وخوراک و پوشاک و مسکن و... را خودش تهیه کند و محتاج و متکی به خانواده و پدرش نباشد.
اگر ادعایش مطابق با وصف فوق است، قابل قبول است.

اما آره راست میگید .. دنیا

اما آره راست میگید دنیا مال آقایونه اونا نباید سختی بکشن همه جور سختی مال ما خانوماس. بهشت همینطوری ما آقایون. ولی با سختی شاید واسه ما. قربونت برم خدا. باشه اینم بمونه دنیا و آخرت مال آقایون نخواستیم. فقط اون دنیا خودتو از ما دریغ نکن. من نه دنیا میخوام نه آخرت. من خودتو میخوام

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
تفاوت ها بر خواسته از حکمت ها و برای به سامان رساندن جامعه بشری است و ارتباطی به برتری یکی بر دیگری ندارد. تنها ملاک برتری در نزد خدا، تقوی است. و اگر کسی تفاوت ها برایش مهم شده است، باید به مجموعه آنها بنگرد! مثلا مردان وظیفه دفاع و جهاد را دارند و زنان در این خصوص وظیفه ای ندارند. مردان وظیفه تامین معیشت خانوار را دارند، و زنان در این باره مسئولیتی ندارند و ... و گذشته از همه این ها، صیغه یا ازدواج، برای زنان نیز مفید است و اگر زنی احساس می کند که برایش مفید نیست، هیچ کس نمی تواند او را مجبور به انجام این کار کند.

سلام

سلام
من سوم دبستان در مدرسه چون میگفتن باید مرجع انتخاب کنیم به صورت لفظی مرجع انتخاب کردم یعنی با خودم گفتم مکارم شیرازی خوبه بدون اینکه رسالشو بخونم
تا الانم هیچ مسئله ای رو ازرساله ی ایشون یا شخص دیگه نخوندم یعنی پیش نیومده سوالی برام.
حالا میخوام ببینم الان که حدود ۱۹ سالم هست میتونم کس دیگری رو انتخاب کنم با اگاهی کامل خودم؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر بعد از تحقیق بفهمید مرجع دیگری از ایشان اعلم است، می توانید مرجع خود را به شخص اعلم تغییر دهید.

سلام من با دختری آشنا شده ام

سلام من با دختری آشنا شده ام که با فردی عقد کرده به طور رسمی و با اجازه پدر و بعد از گذشت مدتی طلاق گرفتن.و در شناسنامه ثبت شده است که طلاق گرفتن.ولی هنوز باکره هستن. آیا میشه صیغه محرمیت رو خودمون بخونیم.
( در انتخاب مرجع هنوز به شک هستم...)
میشه راهنماییم کنید

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اکثر مراجع اذن پدر را لازم می دانند.

با سلام

با سلام

پسری هستم که می خوام برای دوری از گناه صیغه کنم اما هیچ موردی نیست واقعا باید چیکار کرد.... لطفا راهنمایی و کمک کنید.

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام؛

با سلام و احترام؛
یک مدتی از طریق دوستان و افراد مطمئن پیگیری کنید اگر موفق شدید که هیچ و الا لازمه فکر خودتان را از این موضوع رها کنید.
معمولا بیشترین فشار از ناحیه فکر و ساخت فکری متوجه افراد میشود، اگر با جابجایی انرزی خودتان را روی سایر فعالیتها مترکز کنید مثل ورزش، کار و... قدری ذهنتان رها میشود.
البته خوب است که افکار جنسی را حداقل پرورش ندهید و وقتی موضوع جنسی به ذهنتان خطور کرد، با تغییر موقعیت مکانی و مشغول شدن به سایر فعالیتها از ادامه دادن این افکار جلوگیری کنید.

کمتر با افراد متاهل و موضوعات مرتبط با قضیه جنسی مثل فیلم، عکس؛ گفتگو و...ارتباط داشته باشید. چون گاهی یک سریال تلویزیونی با موضوع خانواده و زن و شوهر میتواند شما را بهم بریزد.

با سلام آیا برای ادن پدر نظر

با سلام آیا برای ادن پدر نظر مرجع تقلید دختر مهم است یا پسر؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام؛

با سلام و احترام؛
برای هردو مطرح است.

من مقلد آیت الله بهجت هستم و

من مقلد آیت الله بهجت هستم و در رابطه ی آشنایی و ازدواج با آقایی هستم که مرجع تقلید نداره.چون مشکلات مالی زیادی سد راهمون هست علیرغم اطلاع خانواده هامون از ارتباط ما و حتی رفت و آمد ایشون به جمع خانوادگیه ما امکان عقد فعلا میسر نیست.من دیماه سی سالم تموم میشه.آیا آیت الله مکارم که شرط اذن پدر رو برای دختر بالای سی سال لازم نمیدونن در استفائاتشون اعلم هستن بعد از آیت الله بهجت از ایشون تقلید کنم برای صیغه؟ البته پدرم متشرع نیستن ولی بهیچ وجه روی مطرح کردن و اذن گرفتن از پدرم رو ندارم.لطفا کامل راهنمایی بفرمایید.نمیخوام ذره ای گناه در ارتباطمون باشه.ممنونم.

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
در خصوص اعلمیت آقایان، ما اظهار نظری نمی کنیم.

با سلام.خانمی با سن بیست و نه

با سلام.خانمی با سن بیست و نه سال و نه ماه خواستگاری دارد که راه دور است.و با اطلاع والدین در تماس تلفنی و گاهی رفت و آمد هستند.برای مطرح شدن مسائل زناشویی و غیره که اجبارا" از طریق مکالمات تلفنی انجام می شود خانم برای جلوگیری از گناه آیا میتواند صیغه محرمیت بخواند تا خدای نکرده بگناه آلوده نشوند در تماسهای تلفنی. اگر خانم مقلد آیت الله بهجت باشد و بخواهد از آقای مکارم استفتاء کند حتما" باید سن خانم سی سال تمام باشد و این دوماه مشکل ساز است؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام و پوزش

با عرض سلام و احترام و پوزش از تاخیر بوجود آمده
هر کس باید طبق فتوای مرجع تقلید خود عمل کند و طبق فتوای معظم له ازدواج دختر باکره بدون اذن پدر جایز نیست ولی از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد اجازه پدر لازم نیست.[۱]

[۱]. استفتاء از دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی / کد رهگیری: ۳۰_۲۳_۰۷_۹۲

سلام

سلام
<<نکته :در احتیاط واجب مقلد می‌توان به مرجع تقلید دیگر رجوع نمود.>>
مگر رجوع نباید به فالاعلم باشد؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
در احتیاط واجب (جایی که مرجع تقلید فتوا نداده است) مقلد می تواند به همان احتیاط عمل کند یا به فتوای مجتهد دیگری که پس از آن مجتهد از دیگران اعلم است مراجعه کند. (مساله ۷ توضیح المسائل)
در واقع مواردی که مجتهد شما فتوا نداده، شما می توانید به مجتهدی که علمش از او کمتر است، اما فتوا داده مراجعه کنید.

اگر انتقاد پذیر هستید من کامل

اگر انتقاد پذیر هستید من کامل اگاه هستم واز مسایل دینی کاملا وارد هستم صیغه موقت گناه کبیره هست و حیله شرعی بهش میگن پس خودتان رو تو گناه وارد نکنید که عذاب بیش ازحد سخت می باشد خداحافظ

تصویر soalcity

سلام

سلام
برای پذیرش مطلب شما، انتقاد پذیری لازم نیست. بلکه مقلد بودن لازم است. چرا که هیچ دلیلی برای ادعایتان ذکر نکرده اید.

شمایی که انتقاد میکنید

شمایی که انتقاد میکنید پیشنهادی دارید که به مشکل جوانانی که شیطان رهایشان نمیکند ارائه کنید بنده تمام مطالب را ریز به ریز مطالعه کردم و چنان مستدل و محکم بر اساس قران عقل و .... بوده اند که دیگر جای هیچ گونه سوالی باقی نمیماند.لطفا از روی خیال حرف نزنید...ظاهر قضیه صیغه کردن از حیای دوران کودکی تا به حال ما نشات میگیرد که تعصب و کمی خود شیرینی در ان به چشم میخورد .برادر بزرگترم در سن ۲۶ سالگی هنوز به خاطر حیای شدید ازدواج نکرده است ولی من خودم با اجازه و با احترام به ایشان ازدواج کردم.کلا اکثر ما جوانان بعد عقد هم به خاطر حیای فراوان کمی طول میکشد تا با هم راحت باشیم چه برسد به ازدواج چند ماهه یا چند ساعته پس نگاه از بالا به صیغه به خاطر حیای شدید موجب چنین حرف هایی میشود

بهتره به سنت پیامبر و زندگانی

بهتره به سنت پیامبر و زندگانی پیامبر عزیزمون رچوع کنی دوست عزیز.

با سلام

با سلام
بنده میخواهم با یک دختر باکره محرم شوم و فقط برای اینکه با هم صحبت میکنیم مشکل شرعی نداشته باشد آیا اذن پدر نیاز هست؟؟؟ممنون از اینکه پاسخ منو میدید

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛

با عرض سلام و احترام؛
طبق نظر اکثر مراجع اذن پدر لازم است. فرقی نمی‌کند برای صحبت کردن باشد یا غیره. نظر مراجع محترم درهمین مطلب ذکر شده است.
همچنین در مورد آسیب‌های اینگونه روابط اگر جستجویی در سایت داشته باشید مطالب زیادی است.

خودتتون برای خودتون دلیل

خودتتون برای خودتون دلیل میتراشید و حدیث میزنید بیرون شما اگه راست میگویی خواهرتو برای یه هفته صیغه بده اگه غیرت داشتی که بهت برمیخوره اگه غیرت نداشتی هرچیزی برات عیب وعار نیست و انجامش میدی.خداوند صبر رو برای ادمیان ناسپاس وپست قرار داده که صبر پیشه کنند و ادمای صابر وعجول رو ازهم تشخیص بده .دنیا برای ازمایش قرار داده شده ودرست شده نه برای شهوت رانی ونیازهای جنسیت .بنده ۲۴ سال دارم افتخار میکنم که خدای رحمان رو ازخودم ناراحت نکردم.اززنا دوری کنید .
تویه جا حدیثی هست هم که یادم رفته ولی تا جای که یادم باشه فرموده خداوند به هرکس بخواهد قفل بردلش می نهاند وهرچی راه باطل رو ازنظرخودش صحیح قرار میده برای خودش وتا طرف سعی وتلاش نکنه برای بازگشت به سوی خدا وتوبه هدایتش نمیکنه.
درضمن بنده هم میتوانم اینقدر صیغه بکنم که دنیا برام به کام بره ولی هرکس در دلش به دنبال تخلیه شهوتش باشه بدون مریضه بهش میگن مریض جنسی
تواگرپاک بودی جز مسایل جنسی خیلی چیزای دیگه هست چرا نمیری اونا رو رعایت کنی وفقط نشستی واسه صیغه برام کتاب باز کردی
خداحافظ

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
اشاره شما به آیه قرآن (که تصور کرده اید حدیث است) مبنی بر قفل نهاده شدن بر بعضی از دل ها، نکته جالبی است که باید دقت همه ما را در پی داشته باشد. که مبادا تصلب ما در یک اندیشه ای مصداق همین آیه باشد. حال موافق صیغه باشیم یا مخالف آن! پس بهتر است به جای طرح اتهام و نگاه خصومت آمیز به ادله توجه کنیم!
شما برای نفی صیغه چند دلیل آورده اید که به آن ها می پردازم:
۱-آیا با صیغه شدن خواهرم موافق هستم یا خیر؟ جواب این سوال بسیار روشن است و نیازی نیست که حتما یکی از دو گزینه مطرح شده توسط جنابعالی انتخاب شود. فرض کنید بنده بگویم نانوا برای جامعه لازم است. شما می گویید اگر راست می گی، خودت باید نانوا شوی؟
اصل صحیح بودن یک مساله، با اینکه در هر جایی مصداق داشته باشد، فرق می کند. طبیعتا ازدواج دائم مزیت دارد و هیچ کس در شرایطی صیغه را داشته باشد و برایش مصلحت باشد، نباید از آن شرم کند.
۲-فرموده اید، دنیا برای نیاز های جنسی قرار داده نشده!! در این جا نیز خلط فرموده اید. اینکه غرض اصلی دنیا شهوات نیستند، مساله ای است و اینکه هیچ شهوتی در دنیا جایز نیست، مساله دیگری است. طبیعتا اگر شهوت این قدر پست و پلید بود، باید بشر را به قطع نسل و منقرض شدن، هدایت کنیم. چرا که تولد بنده و شما، ثمره یک فعل شهوانی بوده است!
و شهوت در تمام زندگی مان جریان دارد. خوابیدن، خوردن، استراحت کردن و ... این ها همه شهوات هستند. که مهم رعایت حد اعتدال در آن است.

ضمنا نباید احادیث را با امیال خود، بسنجیم و هر جایی که خوشمان نیامد، آنها را انکار کنیم.

باسلام

باسلام
من مقلد آقای خامنه ای هستم وضمن اینکه میدانستم برای عقد موقت بانامزدم باید از مرجع دیگری مانند آقای روحانی تقلید کنم و ایشان را بعد از آقای خامنه ای اعلم بدانم .این موضوع همیشه درذهنم بود ولی دیروز هنگام خواندن صیغه این مطلب را بزبان نیاوردم و چند ساعت بعد یادم آمد.
آیا عقد ما باطل است واز دیروز مرتکب گناه شده ایم.لطفا زود راهنمایی کنید تا تکلیف خود را بدانیم

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛

با عرض سلام و احترام؛
برای عدول کردن در احتیاط واجب مرجعی به فتوای مرجع دیگر، به زبان آوردن لازم نیست بلکه نیت کافی است. یعنی همین که توجه داشته باشد که در این مسئله می خواهد از مرجع دیگری تقلید کند ، کافی است.

سلام اقای مکارم مرجع منند

سلام اقای مکارم مرجع منند ازدواج موقت بدون اجازه پدر درسته؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛

با عرض سلام و احترام؛
طبق نظر ایشان، از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر، فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد، اجازه پدر لازم نیست.

با این کارا فقط راه گناه رو

با این کارا فقط راه گناه رو توجیه میکنید جامعه ما چه تفاوتی میکنه اونوقت با جامعه غربی به واسطه چند کلمه و صیغه؟
واقعا واسه خودم متاسفم که اینجا زندگی میکنم

تصویر soalcity

http://www.soalcity.ir/node

با عرض سلام
لطفا مراجعه بفرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/1090
http://www.soalcity.ir/node/2176

سلام دوست عزیز.به نظر خودت

سلام دوست عزیز.به نظر خودت دوست داشتی کجا زندگی کنی؟!!غرب رو که قبول نداری اینجارو هم که قبول نداری!پس دیگر جایی نمانده جز کرات دیگر!!!لطفا بدون دلایل منطقی افراط و تفریط نفرمایید.

سلام من مرجع تقلید ندارم میشه

سلام من مرجع تقلید ندارم میشه اقای اردبیلی رو انتخاب کنم بعد بدون اجازه پدر ضیغه ی موقت کنم؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم

به نظر آیت الله اردبیلی،اگر دختر باكره ‏اى كه به حدّ بلوغ رسیده و رشیده است ـ یعنى مصلحت خود را تشخیص مى‏دهد ـ بتواند زندگانى خود را به نحو مستقل اداره كند و قدرت تصمیم ‏گیرى صحیح در امور زندگى خود را داشته باشد و بیم آن كه فریب بخورد در میان نباشد، چنانچه بخواهد ازدواج كند، احتیاجى به اجازه پدر یا جدّ پدرى خود ندارد و در غیر این صورت، بنابر احتیاط واجب باید از پدر یا جدّ پدرى خود اجازه بگیرد.۱

چنانچه آیت الله اردبیلی را اعلم می دانید، می توانید از ایشان تقلید کنید.

۱. آیت الله اردبیلی توضیح المسائل مسأله ۲۸۳۰.

با عرض سلام و خسته نباشید

با عرض سلام و خسته نباشید
میخواستم بدونم یه دختر ۲۵ ساله که به بلوغ فکری رسیده و مصلحت خودش میدونه و شرایط ازدواج هم نداره میتونه با پسری صیغه موقت انجام بده؟
یه سوال واسم پیش اومده تو رساله خوندم اگر در عقد یکی از طرفین راضی نباشه اون عقد باطله . میخوام بدونم چرا یه دختر باکره و یه پسر که هم واقعا دوست دارن و با رضایت کامل کامل تو آغوش هم میخوابن نمیتونن صیغه موقت کنند؟؟اصلا اذن پدر این وسط چه معنا داره؟چرا پدر باید اجازه بده؟
میشه با دلیل و آیه از قرآن بهم ثابت کنید که دختر باکره نمیتونه صیغه موقت کنه ؟ کجای قرآن خدا دقیق همین که فقها میگن نوشته ؟؟؟
خواهش میکنم جوابم بدید و مثل خیلیهای دیگه به طرف دیگه پاسم ندید.
در ضمن تکلیف یه دختر باکره ۲۵ ساله که خانوادش اجازه ازدواج به اون نمیدن چیه ؟؟؟؟ خودارضایی؟؟زنا ؟؟ بازم میگید اذن پدر؟؟ اونا تقاص گناهی که اون دختر به خاطر بیتوجهیه اونها داره انجام میدرو پس میدن؟؟؟ پسر نیستم که راحت با یه بیوه صیغه کنم و خودم تخلیه کنم پس چه کنم؟؟ فقهای محترمه هم که یا حرام کردن ،یا ناجایز.. واقعا خدا این شرایط سخت گذاشته . مگه پرده بکارت چیه که بودنش انقدر عذاب آوره؟
آقا من و دوستم با رضایت کامل کامل دوطرفه با هم رابطه داریم .صیغه هم یعنی همین رضایت کامل زن و مرد .. یعنی یه جمله عربی باعث محرم شدنه؟؟؟
منتظر آیه ای از قرآن هستم ... مرسی

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
لطفا برای پاسخ خود مراجعه فرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/1090
http://www.soalcity.ir/node/2255
ضمن اینکه در نظر داشته باشید، گرسنگی مجوز دزدی نیست! و اگر انسان ها صبر کردن را کنار بگذارند، هر کسی به خود مجوز هر خلافی را می دهد.

اصل فتوا اینه : اگر دختر نياز

اصل فتوا اینه : اگر دختر نياز به ازدواج دارد و خواستگار هم، كفو شرعى و عرفى او مى‌باشد و در حال حاضر، خواستگار ديگرى كه واجد شرايط باشد وجود ندارد، اذن پدر ساقط است.

یعنی به دادگاه مراجعه و

یعنی به دادگاه مراجعه و تقاضای اجازه ازدواج میکنند دادگاه هم تشخیص می دهد که اذن پدر ساقط شده یا نه و اقدام لازم را انجام خواهد داد. اگر بنا باشد هر کسی خود سرانه اذن پدر که در حقیقت نص قرانی دارد ساقط کند باید منتظر عواقب وخیمی در جامعه بود همه باید توجه کنند و چشم و گوش بسته به دنبال عاشق کور شده از فشار شهوت شیطانی نباشند و فراموش نکنند که والدین حق بزرگی به گردن فرزندان دارند و بخاطر اقای تازه از راه رسیده حقوق الهی انان را ضایع نکنند

حقا حقا حقا..... سخن از زبان

حقا حقا حقا..... سخن از زبان ما می گویید... ارزش و احترام و حقوق والدین که اینهمه در دین بهش سفارش شده، جاش کجاست؟ همه فدای میل جنسی؟ میل جنسی که کنترلش به راحتی دست خود آدمه. خانواده خانواده خانواده .... ارزش خانواده ......مسلمانان یه کم فکر کنید به خانواده.... شما اینطوری کنید بچه هاتون با شما چه خواهند کرد..... ؟ به خدا ظلم بزرگی در حق پدر و مادره ....

تازه. به نظر من این اصلا

تازه. به نظر من این اصلا عاقلانه نیست که بگی دختر برو بمیر تا شوهر واست پیدا شه. خب شاید یکی خیلی آدم گرم مزاجی باشه. یکی گرمه یکی سرده و یکی سخته واسش تحمل این وضعیت یکی راحتتر میتونه تحمل کنه. گاهی انقدر سخت میشه تحملش که می خوای سرتو بکوبی به دیوار بمیری. خود من گاهی انقد بهم فشار میاد تیک عصبی می گیرم. احمقانست که بگی مطلقا دختر باکره باید باباش اجازه بده! واللا دختر باکره هم آدمه! پسر میتونه بره خودشو راحت کنه ولی دختر باید به گناه بیفته حتما؟! خب بابای من صراحتا به من گفته من اجازه نمیدم! ای بابا من از کار و زندگی بیفتم چون دختر بدنیا اومدم؟!!! واقعا گاهی انقد فشار روم زیاده از کار و زندگی میفتم. باورتون میشه حتی دیگه موسیقی های معمولی و فیلم و سریالای تلویزیونم نگاه نمی کنم بلکه فکرم منحرف نشه. روزی ۲۰۰ آیه قرآن می خونم. کار می کنم بلکه خسته شم. کمتر خونه می مونم. با دوستام می رم بیرون تنها نباشم. شبا خسته می رم تو رختخواب که فکر و خیال نکنم. تو خیابون و محل کار سرمو میندازم رو زمین و هوا که چشمم به نامحرم نیفته. دیگه باید چکار کنم؟ مگه اومدم به دنیا که انقد روم بخاطر این قضیه فشار باشه پیشرفت دیگه ای نکنم؟؟؟تا کی باید صبر کنم که همسر دلخواهم پیدا شه بعد ازدواج کنم؟ من الان نیازم شدیده و طاقت فرسا. معلوم نیست چند سال دیگه به همین اندازه نیاز داشته باشم! ای کاش مراجع به این چیزا هم فکر کنن و بعد فتوا بدن. خدا برای گرفتن وضو هم هزار تا راه گذاشته گفته اگه اینطوری نتونستی از اون راه بگیر. اونوقت این موضوع رو رها کرده باشه به امان خودش؟ مطمئنا خدای علیم و حکیم راهی برای ما گذاشته...

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
همان گونه که دقت در نوشته اصلی نشان می دهد، نظر مراجع آن گونه که شما می فرمایید، مطلق نیست. و بهتر است شما با توصیف وضعیت خود، نظر مرجع تقلیدتان را نسبت به وضعیت تان کسب کنید.

خجالت می کشم از این حرفهایی

خجالت می کشم از این حرفهایی که میزنی به خدا شرم داره. اینها همش بهانه است. نفس و وسوسه. گرمترین مردهای دنیا هم اینطور نیستند که تو نوشتی!

حالا شاید یه مردی یا یه زنی

حالا شاید یه مردی یا یه زنی اینطوری بود.. خوب پزشک رو گذاشتن برای اینجور مواقع. فقط که برای افزایش میل نیست دکتر رفتن ...درسته؟

من هم مرجع تقلید دارم و هم

من هم مرجع تقلید دارم و هم مسلمان هستم ولی بعضی اوقات این برایم سوال میشود : چطور یک آیه یکی را حلال میکند یا یکی را حرام ؟
به نظر شما اگر کسی نیتش حلال باشد و حرام کند ، حلال است؟
در ازدواج موقت با یک آیه حرام به حلال تبدیل میشود درست است ؟
خب ولی اگر کسی واقعا نیتش ازدواج است ولی موقعیتش را ندارد و صیغه ای هم نخواند و با جنس مونث عین یک همسر واقعی رفتار بکند و واقعاً نیتش مخلصانه برای ازدواج باشد شرعاً کاره حرام کرده و خدای متعال برایش آتش دوزخ در نظر میگیرد ؟
مگر خدای متعال از نیت ما باخبر نیست ؟
مگر خدای متعال از ته قلب ما باخبر نیست که نیتمان شوم است یا راستی؟
من همیشه فکر میکنم خدای متعال مهربانترین مهربان هاست ( اگر نیت شوم داشته باشیم جزایمان جهنم است ولی اگر نیتمان پاکی باشد الله اعلم ) والسلام
ممنون میشم جواب سوال را بدهید .

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
ظاهرا منظور شما از آیه، همان جملات صیغه است. که برای توضیح می توانید مراجعه بفرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/1090
علاوه بر آنکه بحث نوامیس و روابط جنسی از مسائلی است که باید در آنها احتیاط جدی به کار برده شود و تنها در جایی که مطمئن هستیم، خدای متعال مجاز دانسته وارد شویم. از همین رو عده ای از علما، حتی عربی بودن آن جملات را شرط دانسته اند تا قطعا به آنچه خدا خواسته عمل کنیم.

سلام,من با یه پسری از راه

سلام,من با یه پسری از راه مقعد رابطه داشتم,آیا امکان تشخیص توسط همسر وجود دارد? آیا میتواند ادعا کند که عقد را باطل کند? لطفا جواب دهیددددد????

تصویر شهر سوال

سلام

سلام
سوال شما مبهم است. تشخیص این ارتباط از نظر فیزیولوزیکی وطبی با پزشک است. امکان ادعا ویا عدم آن ویا طرح دعوی امری قضایی می باشد.

سلام

سلام
دختری هستم ۲۲ساله. شدیدا نیاز به ازدواج دارم و از بابت زجر میکشم. به دلیل اینکه خاهر بزرگتر دارم من رو حالا شوهر نمیدن. با پسری ۴ساله ک آشنام ولی بخاطره ترس از گناه حتی دستم تاحالا بهش نخورده. ولی دیگ واسم سخته. دوسش دارم. .. ولی من دارم عذاب میکشم از شدت نیاز شدید تشنم. اونقدر عاقل هستم که تونستم خودمو کنترل کنم. حتی ۱بارم جایز نیست صیغه بخونیم؟؟؟ همین! بفهمید چی میگم! تحمل ندارم دیگ! تا کی صبر کنم خاهرم شوهر کنه! حیای دخترم جوریه ک نمیتونه بگه منو شوهر بدین! مرجعم بهجت بودن. فوت کردن کتاب آقای مکارم شیرازی رو خریدم!

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
نظر آیت الله بهجت این است که شما اگر بدون اجازه پدر عقد بخوانید معصیت کرده اید؛ ولی عقد شما صحیح است واگر بعد از عقد همدیگر را لمس کنید مرتکب حرام نشده اید. ولی اکیدا توصیه می شود بکارت خود را حفظ کنید.
البته نباید انتظار داشتید که ایشان در آینده از شما خواستگاری نمایند.

توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶ وذیل آن نظر آیت الله بهجت.

آره دیگه آدم وقتی دوست پسر

آره دیگه آدم وقتی دوست پسر داشته باشه عاقبتش همین میشه که له له بزنه اما اگه به حرف خدا گوش بده و به رضایت امام زمانش توجه کنه دنبال این کارا نمیره که به له له کردن بیفته مثل دخترای نجیبی که آرام و رها از وسوسه ها هستند.

دختری هستم ۳۷ ساله که مدتی

دختری هستم ۳۷ ساله که مدتی است نامزد کرده ام.آیا میوان صیغه محرمیت بین خود و نامزدم بدون اجازه پدر جاری کرد یا خیر؟
مرجع تقلید مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای می باشد.

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام

با عرض سلام و احترام
طبق نظر ایشان نمی توانید.

آیت الله خامنه ­ای پاسخ به سوال های مورد ابتلا ء ،س ۵۰.

سلام ببخشید مگه نمیگن کسی که

سلام ببخشید مگه نمیگن کسی که همسر داره نمی تونه صیغه کنه مگر اینکه از همسرش دور باشه بس این افراد چطور میتونن این کارو بکنن؟

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
کسانی که همسر دارند، صیغه برایشان حرام نیست. اما پسندیده نیست آنان که همسر دارند و همسرشان نیز نزدشان است، به سراغ صیغه بروند.

به نظر شما یک پدر با افکار و

به نظر شما یک پدر با افکار و عقاید قدیمی و البته مذهبی چطور میتونه اجازه بده دختر باکره اش صیغه موقت مردی بشه؟!!!
واقعا تکلیف دختربالای ۳۰ سال که قدرت تشخیص مصلحت خودش رو داره و مخصوصا نیاز جنسی داشته باشه و نمیخواد به گناه آلوده بشه و از طرفی شرایط ازدواج هنوز فراهم نشده چیه؟

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
همان گونه که در متن بیان شده است، دختری با این شرایط، طبق نظر بعضی از مراجع محترم تقلید، نیازی به اذن پدر برای ازدواج موقت ندارد.

فردی بعد از امام از اقای بهجت

فردی بعد از امام از اقای بهجت و سپس ایت الله فاضل وبعد از ایشان از ایت الله مکارم تقلید میکند ایا در ما نحن فیه میتواند به ایت الله بهجت رجوع نماید

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام

با عرض سلام و احترام
اگر این فرد سابقه ازدواج ندارد، نمی تواند در مسئله ازدواج به فتوای آیت الله بهجت عمل کند.

۱. توضیح المسائل مراجع، مسئله ۹ وذیل آن نظر آیت الله مکارم.

باسلام سابقه ازدواج داشته

باسلام سابقه ازدواج داشته ولی نه این ازدواجی که مورد سوال است حال تکلیف او چیست؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام

با عرض سلام و احترام
این شخص زن است یامرد؟ اگر زن است وباکره وتابحال سابقه ازدواج موقت نداشته است که نمی تواندبه آیت الله بهجت رجوع کند و اگر باکره نیست که مشکلی برای اذن پدر ندارد.
چنانچه مرد است وقبلا در مسئله ازدواج موقت به نظر آیت الله بهجت عمل نکرده نمی تواند با دختر باکره ای که اذن پدر ندارد، ازدواج موقت کند.

معیار رشیده بودن را بطور مشخص

معیار رشیده بودن را بطور مشخص وواضح توضیح بدین

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام

با عرض سلام و احترام
رشیده؛ یعنی دختری که منفعت و مصلحت خودش را تشخیص می دهد.

سلام من همون دختر۲۲ساله هستم

سلام من همون دختر۲۲ساله هستم پست : ارسال شده توسط ناشناس در چهارشنبه, ۱۱/۱۳/۲۰۱۳ - ۲۳:۵۳

خدا خیرتون بده نمیدونید چقدر خوشحال شدم جوابم رو دادید واقعا ممنون. شما نظر آقای بهجت رو گفتین واسم . آقای مکارم شیرازی چی؟؟؟؟؟ایشون نظرشون چیه؟؟؟ تحمل دیگ واسم عذاب آور شده در حدی ک گریم میگیره

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام

با عرض سلام و احترام
طبق نظر آیت الله مکارم، اذن پدر لازم است مگر اینکه فردی بیشتر از ۳۰ سال داشته باشد. درباره مدیریت غریزه جنسی مطالب زیادی در سایت درج شده که با جستجو میتوانید مطالعه نمائید.

همون ناشناسم پست : چهارشنبه,

همون ناشناسم پست : چهارشنبه, ۱۱/۱۳/۲۰۱۳ - ۲۳:۵۳
من اون مطلب شهید امیر رو خوندم. خدا رحمتش کنه.
گریم گرفت! تحسیناتونو قبول ندارم! اصلا قبول ندارم! منم ۱۸سالم بود ک با پسری آشنا شدم. دنیا اصرار واسه رابطه داشت ولی قبول نکردم. با این ک دوسش داشتم! همش میگفتم گناهه گناه کبیرس! حرفشو نزن! بذار تا قبل ازدواج پاک بمونیم.... یکی دوبار با ایشون تو خونه تنها نبودم ولی حتی اجازه ندادم انگشتش بهم بخوره تحمل کردم همش اسمشو میذاشتم ترس از خدا و تقوا....
ولی حالا .... حالا ک ۲۲سالمه دارم زجررر میکشم. حالا ک ۴سال از اون دوستی میگذره و هنوز پاکم...حالا میفهمم نیاز چیه حالا دارم از درون داغون میشم حالا دیگ از تشنیگی دارم دیوونه میشم حالاس ک تموم زندگیم شده دعا واسه اینکه اگه گناهه فکر سیقه موقت از ذهنم بره بیرون.... حالا حالا که ۲۲سالمه!
امیر۱۷ ساله خیلی هنر نکرده بود ... شاید تو اون سن میل جنسیش زیاد نبوده تازه اون دخترخالشو یه شیطان صفت میدید نه کسی ک عاشقش باشه....
خداااا من عاشقم دوسش دارم تشنننم اونقدر ک هرشب از نیاز کارم گریه کردنه...
من چی؟؟؟ من اندازه اون امیر ارزش ندارم؟؟!!
دعا کنید زودتر شوهر کنم خیلی داغونم

تصویر شهر سوال

سلام

با عرض سلام و تحیت محضر شما خواهر گرامی.

از اعتماد مجدد شما سپاسگزاریم و از اینکه شاهد عفت و خویشتنداری حضرتعالی هستیم شاکر.

خواهر محترم!

کار شما از آن جهت سخت و دشوارتر می شود که خود را در معرض موقعیتهای وسوسه انگیز قرار می دهید. طبعا ارتباط شما با نامحرم و اندیشه کردن پیرامون چنین موضوعاتی، آستانه تحمل شما را پایین آورده و کار را برای شما سخت می کند.

هرچند نبرد و جهاد شما را در این کارزار ارج می نهیم، اما توجه داشته باشید که زمانی در این مسیر موفقیت کامل نصیب شما خواهد شد که با توکل و استعانت از خدای متعال خود را در معرض چنین موقعیتهای وسوسه انگیزی قرار ندهید.

لازم است از اندیشه و دامن زدن به چنین موضوعی خودداری کنید. طبعا با اراده محکم و قابل تحسینی که شما دارید (که البته نباید از نصرت و امداد الهی درباره حضرتعالی غفلت کرد) و توانسته اید در موقعیت گناه، دامن خود را پاک نگه دارید و حریم عفت و خداباوری را پاسداری کنید، این توانایی را هم دارید که فکر و اندیشه خود را کنترل کنید و اجازه جولان تفکرات منفی را ندهید.

در صورتیکه شما بتوانید با توکل به خدا بر موقعیتهای معصیت و گناه غلبه کنید و نفس خود را مهار کنید، اجری مضاعف خواهید داشت و تلاش شما در این مسیر مصداق بارزی از جهاد در راه خداست و نه تنها شما اجر یک مجاهد را دارید که اجر شهید نیز برای شما منظور خواهد شد انشاء الله .

به این روایت نورانی در این رابطه توجه بفرمایید:

از پیامبر اکرم (ص) نقل شده که فرمود: «من عشق فعفّ ثم مات، مات شهیدا؛ هر کس عاشق شود و عفت بورزد (به گناه آلوده نشود) و آن گاه بمیرد، شهید مرده است.»(کنز العمال،حدیث۶۹۹۹).

برای شما خواهر گرامی سعادت و خوشبختی را مسئلت دارم.

سلام عزیزم. تو که خوبه هنوز

سلام عزیزم. تو که خوبه هنوز وقت داری واسه ازدواج. من ۲۷ سالمه و ۱۰ سال از اون روزی که عاشق شدم گذشته و نیازم همیشه داشته منو می کشته. این مراجع و آقایونی که جواب سوال میدن همشون آقا هستن و هیچ اطلاعی از نیاز شدید ما دخترا ندارن. اینایی هم که میگن بیشتر از سر عرف غلطه نه دین. چون همیشه توی دین یه راهی گذاشته شده. توی دین اسلام هیچ جا بن بستی نذاشتن. برو بگرد راه صحیحو پیدا کن.

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
آنچه روشن است اینکه هیچ کس مدعی عصمت مراجع تقلید نیست و امکان اشتباه آنها وجود دارد. اما اشتباه بودن نظر آنها باید با بحث تخصصی و فنی اثبات شود. نه آنکه هر کس ، هر امری را نپسندید، مراجع را متهم به اشتباه کند. که در این صورت، تقلید از آنها از باب رجوع به متخصص بی معناست.
البته امروزه در بین پاسخگوها، زنان فراوانی وجود دارند. از جمله آنکه در مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی، معمولا بانوان به سوالات تخصصی بانوان پاسخ می دهند. و زنانی که بحث های اجتهادی را تا سطوح عالی تعقیب کرده اند، نیز وجود دارند.
و عدم وجود بن بست در دین؛ به این معنا نیست که دین تمام سدها را در مقابل هر نوع خواسته ای از پیش پا بردارد.

بترس از خدا با وجودی که دوست

بترس از خدا با وجودی که دوست پسر داری و گناه می کنی خودتو با شهید مقایسه میکنی و حتی برتر از اون می دونی! پناه برخدا... عاقبت دوستی با نامحرم باید هم به چنین باریکه هایی بکشه تا حدی که برای میل جنسی به التماس بیفتی. هیچ فکر میکنی چقدر داری خودتو بی ارزش میکنی؟ خدایا چرا بعضی ها انقدر بچه و کوته نگرند؟ وای بر خانواده هایی که هرگز متوجه فعالیتها و ارتباطات بچه هاشون نمیشن ...

باسلام

باسلام
من ۳۰ ساله هستم با پدری با افکار و عقاید قدیمی و مذهبی و قبلا هم از شما سوال پرسیدم ممنون که جواب منو دادین
من مقلد آیت الله صانعی هستم آیا جایز هست که فقط به خاطر نظر آیت الله مکارم درباره اذن پدر ایشون رو مرجع تقلید خودم قرار بدم؟
هرچند ازنظر مسایل شرعی دیگر در حد اطلاعات ناقص خودم فرقی بین این دو مرجع نمی بینم

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
چنانچه این دومرجع را مساوی می دانید، می توانید در مسائل ازدواج از آیت الله مکارم تقلید کنید.

توضیح المسائل آیت الله مکارم ، مسئله ۱۹ وسوال تلفنی از دفتر آیت الله صانعی.

درضمن زنانی هم که پاسخگویی می

درضمن زنانی هم که پاسخگویی می کنن از همین مراجع تقلید می کنن و پاسخشون کلا همون پاسخیه که مراجع مرد دادن. چیزی به نام تقلید از زنانم که نداریم تو اسلام! چرا اون احادیثی رو نمی گید که ائمه به دختر اجازه دادن بی اذن پدر ازدواج کنن وقتی خیلی نیاز داشتن؟؟!!! من تعجب می کنم گاهی برخی احادیثو آدم می خونه می بینه چقدر مراجع ما سخت گفتن. درحالیکه زندگی زمان ائمه انقدر سخت نبوده!!!!

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
اگر دقت بفرمایید سخن شما این بود، آنان که اصل زنانگی را نمی فهمند، این گونه پاسخ می دهند و روشن است زنان، زنانگی را می فهمند و بنده به همین دلیل آن کلام را ذکر کردم.
و تقلید از زنان در مسائل تخصصی زنان نیز، کاملا مردود نیست. و درباره احادیثی که به آن اشاره کرده اید، لطفا مراجعه بفرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/2255

ناشناسم همون پست های بالایی

ناشناسم همون پست های بالایی
نازنین جون واقعا تصورشم نمیتونم بکنم تا۲۷سالگی مجرد بمونم! دق میکنم!
در پاسخ به جوابم . حرفتونو کامل قبول دارم . این نیاز وقتی پاسخ داده بشه آدم میگه همش همین بود؟!! ولی نیازه. غریزس. تو سرشت آدمه! چیکارش کنم! مگه دست منه؟! کنترل نیاز خیلی ییی سخته! بخدا سخته! چرا واسه پسر اذن پدر لازم نیست ولی دختر.........
من ک خاهر بزرگتر دارمو حالا شوهرم نمیدن؟! الهی بحق قرآن تو گناه نیفتم! بخدا خیلی با خودم حرف میزم ک دختر حتی اگ سیقه حلالم باشه ارزشت به اینه ک کنترل کنی! خدا این نیازو تو وجود همه گذاشته نه فقط من.... پس کنترل کن...

نمیدونم واقعا نمیدونم........

نمیدونم واقعا نمیدونم........
چی بگم؟! چی درسته؟! چی غلطه؟! از یه طرف عقل میگه آره غیره ممکنه خدا واسه نیازه دختر راهی نذاشته باشه! تازه سرکوب هوس خودش نوعی گناهه! همه میگن! ازطرفیم احادیث هست! زمان ما بد شده! زمان واقعا داره خرابمون میکنه! ما ک نصف راهو رفتیم! خدا بداد نوجوونای ۱۶ ۱۷ساله برسه ک با این فیلمای واقعا شیطانی غرب دارن نابود میشن! خدا کمک هممون باشه ایشالا!
راستی اینو واسه بقیه بگم بخدا پسرایی ک به هر نحوی وارد زندگی ماها میشنو دوسشون داریم و از سر دوس داشتن ممکنه حاضر ب رابطه باهاشون بشیم پاک بودن دختر واسشون خیلی مهمه!
همون عشق من ک هنوزم تو حسرت رابطه باهاشم و هیچوقت حاضر نشدم ب رابطه بعد ۴سال ازم خاستگاری کرد ! دلیلشم فقط پاک بودنم بود خودش گفت! اگ کسیو واسه زندگی میخاین هیچوقت باهاش رابطه نداشته باشین.

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
چگونه از منظر دین سرکوب هوس گناه است، در حالی که دین دشمن ترین، دشمن انسان را نفس اماره (=هوس) او می داند و بزرگترین فضیلت را در جهاد با نفس بر می شمارد و همگان را به جهاد اکبر دعوت می کند.
بله صحیح است که اسلام در مقابل سیل بنیان شکن، قائل به باز کردن راه است. و پاسخ معقول به غریزه را جایز می داند. اما نه آنکه به هر هوسی پاسخ مثبت بدهیم و راه را باز کنیم تا هوس ها، چون غولی خود را به ما تحمیل کنند.
و آنان که از خدا کمک می خواهند، باید عملشان نیز مطابق خواسته شان باشد. کسی که وقت و حواسش را مصروف فیلم های شیطانی غربی کرده، نمی تواند مدعی صادقی برای کسب کمک خدای متعال باشد! همان گونه که اگر شاگرد طالب نمره خوب است، باید این خواسته را در درس خواندن نشان دهد.

من نگفتم میبینم! قضاوت سطحی

من نگفتم میبینم! قضاوت سطحی نکنین! من به هیچ عنوان این فیلمارو نمیبینم و از خدام کمک میخوام و میدونمم کمکم میکنه! و به اینم یقین دارم ک دینمون تحریف شده! من بر اساس عقل خودم پیش میرم! عقلمم میگه سیقه موقت به هر نحوی باطله! هیچ ربطیم ب اذن پدر نداره! اینا همش فرمالیتس! غلطه چون اگ باشه پس تشکیل زندگی چی میشه! ازدواج خانواده.... مشخصه اگ نیاز به این نحو پاسخ داده بشه بنیان خانواده ها سست میشه! حتی واسه پسرم حرومه! حالا هرچی میخاید بگید

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
اگر لطف بفرمایید و با دقت مطلب نوشته شده را دوباره مطالعه بفرمایید، متوجه خواهید شد که قضاوت شما اشتباه و تا حدی شتاب زده بوده است. به هیچ عنوان خدمت شما جسارتی نشده و شما متهم به دیدن این فیلم ها نشده اید. بلکه یک بیان کلی آمده است و با توجه به اینکه شما این کمک را معطوف به جوانان ۱۶ ساله و .. خواسته اید، که با این فیلم ها نابود می شوند و ... به هیچ عنوان عبارت به شما بر نمی گردد! تا آن را قضاوت درباره خود بدانید.
و درباره سایر مطالبی که نوشته اید، دقت کنید که فهم و یقین عقل، زمانی معتبر است که اطلاعات او صحیح بوده باشد، تا سنجش هایش دقیق باشد. و ظاهرا اطلاعات شما چندان دقیق نیست. یک نمونه آن اینکه شما تصور می کنید، با صیغه تشکیل خانواده مخدوش می شود.
در حالی که امروز صیغه باشد یا نباشد، سن ازدواج به تاخیر افتاده و اگر در این مدت صیغه نباشد، فحشا زیاد می شود و رابطه ها بدون هیچ ضابطه ای می شود. در حالی که صیغه رابطه ای ضابطه دار است، مثل همان اذن پدر که شما به راحتی و بدون شناخت صحیح همه را غلط معرفی می کنید.
و نکته جالب آنکه شما که دین را کلا کنار گذاشته و آن را یکسره محکوم کرده اید، با چه مبنایی حلال و حرام تعیین می کنید؟

سلام

سلام
۱-ایا نوشتن صیغه به این صورت اشکال داره مثلا در چت یا باید حتما به زبان گفته بشه ؟
۲- ایا اینگونه نوشتن یا خواندن به صورت زیر صحیح است :
من ...(اسم پسر).... (اسم دختر)را صیغه میکنم به مدت ... ساعت و صداق .... قبلت و دختر هم بگوید قبلت
اگر اینه را به صورت فینگلیش بنویسن عقد اشکال داشته ؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم

خیر بصورت نوشتاری در چت جایز نیست.

اگر خود زن و مرد بخواهند صیغه عقد غیر دائم را بخوانند، بعد از آن كه مدّت و مهر را معیّن كردند، زن بگوید: «زَوَّجْتُكَ نَفْسىِ فِى الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُوم» یعنی خودم را به همسر غیر دائمی شما در آوردم به مدت و مهر معلوم بعد بدون فاصله مرد بگوید: «قَبِلْتُ»، یعنی قبول کردم ، عقد موقت صحیح است.
از شرایط عقد ازدواج آنست كه به عربى صحیح خوانده شود. و اگر خود مرد و زن می توانند صیغه را به عربى صحیح بخوانند بنابر احتیاط واجب باید به عربی صحیح بخوانند و اگر نمی توانند چنانچه عقد را به فارسی یا با هر زبان دیگری بخوانند باید لفظى بگویند كه معناى زَوَّجْتُ و قَبِلْتُ را بفهماند.

اگر در عقد یک حرف اشتباه خوانده شود که معنا را عوض کند عقد باطل می شود.

توضیح المسائل مراجع ج۲ مسئله۲۳۶۹

سلام

سلام
من بیشتر سوالو و جوابو رو خوندم و متوجه شدم و نمیخوام سوال تکراری بپرسم ولی شرایط من یکم خاص بود!
پدر و مادر من نزدیکه دوساله از هم جدا زندگی میکنند و طلاقم نگرفتند! من پیش مامانم زندگی میکنم و خرجم با مادرمه بدون نفقه از پدر! پدرم هم نمیبینمش ولی ازش تا حدودی خبر دارم! جد پدری ام هم فوت کرده! الان برای ازدواج موقت بازم احتیاج به اذن پدر هست؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم

به نظر بیشتر مراجع معظم تقلید دختر باکره برای ازدواج (دائم یا موقت) خود باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد و اگر اجازه نگیرد عقدش باطل است و رابطه آنان همراه با گناه است .

شرایط خاص شما سبب از بین رفتن اذن پدر نیست.

توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله ۲۳۷۶.

سلام من با پسری خطبه صیغه

سلام من با پسری خطبه صیغه موقت خوندیم نمیدونستم اذن پدر لازم است چون باکره بودم.مرجع من ایت الله خامنه ای است وایشان احتیاط واجب گفته اند اکر بخواهم از فتوای مرجع دیکری پیروی کنم دوباره باید صیغه جاری شود؟ دراین مدت باهم رابطه جنسی نداشته ایم ولی تماس بدنی داشته ایم حکم ان چیست؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
با توجه به گفته شما، عقد باطل بوده است و در صورت رجوع به مرجع دیگر باید عقد را مجدد بخوانید.

سلام

سلام
دختری ۲۴ ساله هستم که مدت ده سال است از پدرم خبری ندارم (پدر و مادرم از هم جدا شده اند)
مدتی ست با آقایی در ارتباط هستم که به دلیل مخالفت های خانواده اش فعلاً امکان ازدواج نداریم
آیا با رضایت مادرم می توانم به عقد موقت وی در بیایم؟
تا زمانی که خانواده اش اعلام رضایت نکرده اند نمی توانم از بزرگترهای فامیل کسب اجازه کنم
در ضمن جد پدری ام هم فوت شده اند
مرجع تقلید بنده آیت الله مکارم شیرازی هستند

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم

سوال شما بعد از استفتاء خدمتتان عرض می‌شود:
در صورتی که به تصدیق بزرگترهای فامیل خواستگار مورد نظر کفو و مناسب دختر باشد و دسترسی به پدر دختر نباشد می توانند با هم ازدواج کنند.
همیشه موفق باشید.

دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی / بخش استفتائات

واسم جالب بود یه جا خوندم اگه

واسم جالب بود یه جا خوندم اگه ب گناه بیفتین باید صیغه خونده بشه حالا شما بگین تکلیف جیه
صیغه؟گناه؟چی؟

تصویر soalcity

سلام واضح است که باید گناه را

سلام واضح است که باید گناه را رها کنیم و به سراغ حلال باشیم. اما این به معنای آن نیست که حلال هیچ شرطی نداشته باشد. و اصلا اگر حرام و حلال با یکدیگر فرق ندارند، چرا از یکی به سراغ دیگری برویم؟

شما متوجه منظور من نشدید من

شما متوجه منظور من نشدید من رابطه جنسی دارم اما گاهی درونم ولم نمیکنه که از فکزش بیام بیرون چرا گناه میکنم میدونم خنده داره اما من همه کارام درسته اهل غیبت نیستم اهل نماز و مسجد و اینام گاهی ب خودم میام و توبه گاهی نه دوباره گناه حتی دنبال اینم که خدا گناه کبیره رو چه جوری میبخشم بودم اما به خودم که میام فایده نداره حالا واسم روشن بگین منظور از گناه و رها کنیم و به دنبال حلال باشیم چیست ؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
روشن است؛ رابطه جنسی می تواند به صورت حلال باشد. و آن در زمانی است که عقد ازدواج بین شما و طرف مقابلتان باشد. (دائم یا موقت) و برای اطلاع از شرایط عقد موقت می توانید مراجعه کنید: http://www.soalcity.ir/node/1117

اگه این اقایونن که میگن دختر

اگه این اقایونن که میگن دختر باکره گناه کنه بهتر از اینه که بی اذن پدر ازدواج موقت کنه! والا!

تصویر soalcity

سلام

سلام
انسان ناگزیر به گناه نیست که تنها یکی از این دو راه را انتخاب کند.

خوب همین شرایط واسم بگین من

خوب همین شرایط واسم بگین من خودم که هیچی اما خانمی که باهامه دختره باکره است دوستم داره شایدم بخواهم بعدا ازدواج دایم یکنم اما الان نمی تونم حالا تکلیف چیست؟

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
برای اطلاع از شرایط، لینکی برایتان قرار داده بودم، کافیست بر روی آن کلیک کنید:
http://www.soalcity.ir/node/1117

انسان ناگزیر باید از تنهایی و

انسان ناگزیر باید از تنهایی و شهوت دق کنه بمیره چون باباش نمیذاره عقد موقت کنه؟! دختر میگه من ۳۵ سالمه می تونم میگی مراجع گفتن نه! به یه بچم بگی میدونه وقتی کسی تشنه و گرسنست یه وقتی کارش به جایی میرسه که گوشت خوکم تا رفع نیازش بخوره حلالشه! من با دین مشکلی ندارما. اگه مذهبی نبودم انقد این مساله گرون واسم تموم نمیشد. موقع بدحجابی دخترا که میشه میان شهوتو با تشنگی مقایسه می کنن. میپرسن جلوی تشنه آب بذاری بگی نخور ؟ اگه قبول دارید این حسم مثه تشنگیه چرا واسش علاجی قائل نیستید؟!والا بخدا روزه هم افطاری و سحری داره! من از این فتواهای بی شرط شما عصبانی و ناراحتم. فتوای آقایون به این صراحت نمیگه نه! شرایط گذاشته واسه فتواش! من تو کتم نمیره انقد آدمای بی فکری باشن!

تصویر soalcity

ضمن عرض سلام

ضمن عرض سلام
شهوت جنسی اگر چه شباهت هایی با سایر نیازهای غریزی انسان دارد، اما دقیقا مثل آنها نیست و تفاوت هایی نیز وجود دارد. از همین رو، مقایسه نیاز به ازدواج، با کسی که در حال مرگ در اثر گرسنگی است، صحیح نمی باشد.
با این حال، همان گونه که بیان شده است، بعضی از مراجع برای کسانی مثل دختر ۳۵ ساله، اجازه داده اند بدون اذن پدر ازدواج موقت کند. و نظر سایر مراجع نیز، برای شرایط خاص (مثل کسی که نیاز شدید به ازدواج دارد و پدرش بر خلاف مصلحت او رفتار می کند.) نیاز به استفتاء دارد و شما می توانید با ذکر شرایط خود از مرجع تقلیدتان استفتاء کنید.

سلام من پسری هستم ۲۳ ساله و

سلام من پسری هستم ۲۳ ساله و خیلی خیلی مذهبی.که میخام ازدواج موقت کنم .ولی بخاطر عقایدی که دارم حتی نمیتونم به یک جنس مخالف سلام کنم.از یک طرف در اتیش شهوت دارم میسوزم.از نظر روحی هم که خرابم .میشه منو راهنمایی کنید که چیکار کنم .چطور میتونم شخص خوبی رو پیدا کنم .ایاشما سایتی رو میتونین به من معرفی کنین.لطفا به سوالم پاسخ دهید ممنونم. فقط با دعا کردن کار من درست نشده .چی کنم.چطور یک نفر و پیدا کنک که حفظ ابرو بشه

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و تحیت

با عرض سلام و تحیت
به چند نکته توجه بفرمائید؛
۱- لازم است در همه مسائل زندگی اعتدال را رعایت کنید و از افراط بپرهیزید. آنچه که شرع از شما انتظار دارد مراعات حریمها است و نه اجتناب و دوری از سلام با نامحرم.
۲- درخواست ازدواج موقت را منافی با آبروی خود ندانید، شما این اقدام را در جهت حفظ دین خود انجام می دهید چرا باید خجالت بکشید؟ آیا اقدام شما خجالت اور است و یا رابطه های آزاد برخی
۳- علی الرغم اینکه این ارتباط خجالت اور نیست اما از انجا که ممکن است برای شما تبدیل به یک عادت شود و پس از ازدواج دائم نیز تداوم بیابد لازم است احتیاط کنید
۴- در این خصوص از برخی دوستان و واسطه ها کمک بگیرید
۵- برخی سایتها در این خصوص فعالیت می کنند اما برای ما ناشناس هستند. ضمن اینکه جستجو در این سایتها وقت و انرژی فراوانی از شما را هدر می دهد
۶-شرایط جامعه به گونه ای نیست که شما به راحتی بتوانید فردی را برای ازدواج موقت اختیار کنید، لذا سعی کنید با مدیریت وقت و پر کردن آن با کارهای جسمی و فیزیکی از تمرکز و پیگیری ازدواج موقت صرفنظر کنید و در مجموع اگر بتوانید سرمایه خود را بر ازدواج دائم متمرکز کنید بهتر است

در پناه خدای متعال موفق باشید

برادر شما باید اندکی فکر کنید

برادر شما باید اندکی فکر کنید.
چطور ممکن است کسی مومن باشد و خداوند را ناظر اعمال خود بداند و به قول شما شهوتی باشد و حالش خراب باشد؟ اینطور نمیشود مومن بود مومن دارای حالت ارام و خاصی است و با یاد خداوند دلش ارام میشود و اگر نتواند ازدواج کند پاکدامنی پیشه کرده تا خداوند از فضلش او را بی نیاز سازد

احست بر شما. مثل من که در ۳۷

احست بر شما. مثل من که در ۳۷ سالگی آرام و سالمم و خواهم بود تا ابد ... خدا نخواست که ازدواج کنم. مسیر زندگیم به گونه ای دیگر است ..... از اظهارات بعضی ها هم شرم میکنم در اینحا

باسلام به همه شما جوونای مومن

باسلام به همه شما جوونای مومن
منم مثل شما جوونم و یه سری مشکلات داشتم که با راهنمایی مشاور هر روز مقداری از قرآن را بعد نماز تلاوت می کنم و از خدا خواستم این میل را تا ازدواج در من کاهش دهد و لذت عشق به خودش را در دلم بیشتر کند وخود را تنها محبوب دلم کند که شکر خدا الان نتیجه گرفتم شماهم امتحان کنید البته با یکی دو روز نه.... و از دیدن فیلم های مبتذل و افکار دوری کنید که در کاهش میل جنسی خیلی تاثیر گذاره.برای همتون دعا می کنم

بنده مقلد ایت اله مکارم

بنده مقلد ایت اله مکارم شیرازی هستم.ایا میتوانم احتیاط واجب را بر حکم ایت اله روحانی گرفته و عقد موقت را بدون اذن پدر دختر انجام دهم!؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام

با عرض سلام و احترام
ایشان فتوا دادند. لذا نمی‌توانید به فرد دیگری رجوع نمائید.

سلام

سلام
من ۱۹سال سن دارم و ۴-۵ سال که دچار بیماری استمنا هستم
خواست خدا خیلی شانسی که فقط میتونم بگم کاره خدا میتونست باشه ۱ساله پیش با دختری آشنا شدم که در استان ما نیست
به شرط زمان به قولی به هم علاقه مند شدیم
کم کم متوجه شدم که او هم به این اعتیاد و این معصین دچارست و آن زمان بود که برای هزارمین بار به بزرگی خدا شکرالله گفتم
حالا سوال من اینه که آیا میتوان ما که مرجع تقلیدی نداریم مرجع تقلیدی انتخاب کنیم که ازدواج موقت بدون اذن پدر را تکلیف نداند؟یعنی واجب نداند؟
ما هردو آرزومونه که بتونیم ترک کنیم حتی من میتونستم چندین بار نزدیکی کنم باهاش ولی ترس از خشم خداوند نگذاشته
نمیدونم چه طور بگم من دارم نابود میشوم
نمره چیشام شدن ۴ روی هم یعنی ۸
موهام هم دارن میریزن و بقیه عوارض که اساتید آگاهند
درس و خانواده که کلا از من فراری هستن
من پدر و مادری معتاد دارم برای همین به هیچ وجه نمیتونم ازدواج کنم حداقل حالا حالاها
میخواییم نمازمونو شروع کنیم و بتونیم ترک کنیم به امید خدا ولی این سوال واسمون پیش اومده
من میخوام با توصیه های خودتون :
http://www.pasokhgoo.ir/taxonomy/term/175?page=1
اینکارو انجام بدم
تو رو خدا جواب منو بدین

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و تحیت خدمت شما

با عرض سلام و تحیت خدمت شما برادر گرامی
دغدغه شما به منظور رعایت حریمهای شرعی ستودنی است امید آنکه با اتکائ به خدای بزرگ بتوانید نفس سرکش را مهار کنید و بر رفتار زننده خودارضایی غلبه نمایید.
در رابطه با انتخاب مرجع تقلید لازم است از مرجعی تقلید کنید که اعلم باشد. و راجع به شرایط ازدواج موقت بعد از انتخاب مرجع تقلید نظرشان رو جویا شوید.
اما از لحاظ ارتباطی اگر چنین ارتباطی به نفه شما باشد به نفع این خانم نیست چرا که ممکن است سرمایه خود یعنی دوشیزگی را ازدست بدهند و در آینده برای ازدواج با موانع جدی روبرو شوند.
ضمن اینکه این ارتباط می تواند به وابستگی شما به یکدیگر دامن بزند و در نتیجه تبعاتی را به دنبال داشته باشد به نحویکه بعد از جدا شدن شما و ایشان آسیب جدی ببنید. پس بهتر است از این اقدام صرفنظر کنید و به وابستگی دامن نزنید
مطلوب این است که با توکل به خدا و بکار بستن نیروی اراده راههای ترک خودارضایی را بکار گیرید و از خدای متعال نیز استعانت بجویید. ذهن خود را درگیر این موضوع نسازید و با مشغول شدن به فعالیتهای متنوع و مختلف انرژی و ذهن خود را مدیریت کنید.
به هر حال در صورتی که اصرار به ازدواج موقت دارید بهتر است با فردی این ازدواج را تجربه کنید که مطلقه و یا بیوه باشد.

ای بابا چرا انقدر گیر دادید

ای بابا چرا انقدر گیر دادید به مطلقه و بیوه. مگه بدبخت بیوه و مطلقه خودش کم بدبختی داره که مرتب این نگاهها هم بهش بشه؟

من مقلد اقاي سيستاني ام و

من مقلد اقاي سيستاني ام و اطلاعي از حكم ايشان در رابطه با متعه ندارم (فقط ميدانم كه اذن پدر را بنا بر احتياط واجب لازم دانسته اند ولي نميدانم تكليفي يا وضعي).الان اگه بخوام با يه دختر باكره يا غير باكره ازدواج موقت كنم ميتونم يا نه؟ضمنا من ۲۳ ساله ام و ادم مذهبي بوده ام ولي به دليل فشار جنسي زياد كه بهم وارد شد ،اعتقادات و افكار گذشته را ندارم

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام

با عرض سلام و احترام
طبق نظر آیت الله سیستانی، اگر دختر باکره باشد اذن پدر لازم است. [البته آیت الله سیستانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌داند نه به فتوا].

ولی اگر دختر باکره نباشد و ازاله بکارت با عقد شرعی بوده، در اینصورت اذن پدر لازم نیست.

ما به شما ازدواج دائم رو توصیه میکنیم.

موفق باشید

سلام ببخشید من با دوس پسرم که

سلام ببخشید من با دوس پسرم که عاشق هم هستیم چن ماه پیش صیغه موقت خوندیم.البته بدون اجازه پدر.یعنی من اون موقع نمی دونستم که این جور صیغه صحیح نیست.و چندین بار با دوس پسرم دعوا کردیم و گفته تموم میکنم این رابطه رو. ولی بعد چن ساعت یا چن روز که آشتی کردیم .اون میگفت اینطوری باطل نمیشه.وقتی باطل میشد که واقعا رابطمونو تموم میکردیم.و بعد اون هم رابطه هایی داشتیم.الان حکم کار ما چیه؟آیا از اول باطل بود؟آیا الان به هم محرم نیستیم؟؟من داغون شدم خواهش میکنم جوابمو صریح بدین.خدا میبخشه؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام و اجترام

با سلام و اجترام
همانگونه که میدانید طبق نظر اکثر مراجع اذن پدر لازم است. و اگر شما مقلد یکی از این مراجع باشید عقد شما باطل بوده و به همدیگر محرم نبوده و نیستید.
موفق باشید

سلام من دختر مجردی هستم

سلام من دختر مجردی هستم ۲۴سالمه شدید دارم به گناه می افتم شرایط ازدواج که اصلا ندارم مرجعم آقای خامنه ای هستن برای جلوگیری از گناه میخواستم از صیغه موقت استفاده کنم.اجازه پدر لازمه؟اجازه که نمیده , هر آن هم امکان لغزش دارم.کار از استحکام ایمان هم گذشته.چیکار کتم صیغم شرعی شه؟؟؟؟برای نزدیکی نه فقط لذت

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام

با عرض سلام و احترام
همانگونه که در متن ذکر شده طبق نظر مقام معظم رهبری بنابر احتیاط واجب، اذن پدر لازم است. گرچه در احتیاط واجب میتوانید به نظر مرجعی که جایز میدانند اما اعلم هستند رجوع کنید.( باز تاکید میشود باید اعلم باشند)
اما با توجه به پایین بودن سن شما ما اینکار رو به شما توصیه نمیکنیم.
چرا که هنوز فرصت برای ازدواج دائم از شما سلب نشده و خدای ناکرده ممکن است بخاطر یک اشتباه این موقعیت رو تا آخر از دست بدهید. و در صورت ناچاری و در وصورتی که مشکل شرعی از بابت اذن پدر نداشتید و اقدام کردید، حتما سرمایه دوشیزگی خودتان را حفظ نمائید.
موفق باشید

با سلام من دختری ۱۷ساله هستم

با سلام من دختری ۱۷ساله هستم ومیخواهم باپسری صیغه محرمیت بخوانم وازتصمیمم مطمئن هستم ولی نمیتوانم اذنپدررا بگیرم...من چیکارمیتونم بکنم آیا کارم درسته؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
علاوه بر اینکه شرعا جایز نیست، اینکار برای شما عواقب بدی را بدنبال دارد. اکیدا توصیه میکنیم از اینکار خودداری فرمائید.

با سلام

با سلام
بنابه فرموده آیت الله مکارم اگر شرط ضمن عقد، برای ازدواج موقت، نداشتن هیچ گونه نزدیکی (همانطور که در توضیح المسائل ایشان آمده نداشتن نزدیکی می تواند از شرائط ضمن عقد در عقد موقت باشد) تا پایان اتمام زمان عقد باشد (یعنی دختر دوشیزگی خود را از دست ندهد) باز هم نیاز است که اذن پدر داده شود؟
لطفا در صورت امکان دلیل را هم ذکر بفرمایید.
باتشکر

تصویر soalcity

سلام

سلام
نیاز به اذن پدر برای خود صیغه است و شرط ضمن عقد نمی تواند آن را تغییر دهد. و دلیل آن نیز زبان ادله (احادیث) بیان کننده این شرط می باشد.

دختری ۲۸ساله ام که مرجع

دختری ۲۸ساله ام که مرجع تقلیدم آقای مکارم هستند و مدت ۱سال است با پسری ۲۵ ساله به درخواست ایشان عقد موقت خواندیم بدون اجازه ی والدین و به درخواست خودم و رعایت موازین اخلاقی هیچ دخولی صورت نگرفته و بیشتر ارتباط ما معاشقه بوده البته پدر من و پدر بزرگ هایم نیز در قید حیات نیستند و از لحاظ مالی هم شخص مستقلی هستم و می توانم زندگی شخصی خود را بچرخانم. با این آقا که قصد ازدواج داریم مدتی است که از لحاظ خانوادگی و کاری ایشان به مشکل برخوردیم و بنده صیغه ی عقد رو باطل اعلام کردم و اجازه حرف یا عمل غیر مشروعی با توجه به اصرار زیاد ایشان به عقد مجدد به ایشان نمی دهم.حکم صیغه ی گذشته ی من با این آقا چه بوده و اجازه باطل کردن آن را داشته ام؟با توجه به اینکه بر خلاف میل ایشان اون آقا اکنون متقاعد شده که صیغه نیستیم و اصرار به خواندن مجددش دارد و بنده دیگر قبول نکرده ام.باتشکرو خواهش پاسخ را بدهید تا به گناه نیفتم.

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
در صورتی که در زمان ازدواج موقت پدر و جد پدری تان در قید حیات نبودند عقد شما صحیح بوده است.
در رابطه با باطل کردن عقد، لازم بذکر است جدایی در ازدواج موقت به یکی از دو طریق زیر امکان پذیر است:
۱- تمام شدن مدت ازدواج موقت که در هنگام عقد تعیین شده است.
۲- بخشیده شدن مدت باقی مانده از طرف مرد.

با سلام

با سلام
من با دختری اشنا شده ام و قصد ازدواج داریم ولی ب دلایلی فعلا امکان ازدواج دائم نداریم و میدانیم اگر بخواهد از پدر اجازه بگیرد مخالفت میکند
همچنین باهرخواستگار دیگر مخالفت میکند
باتوجه ب اینکه اصلا نزدیکی صورت نمیگیرد و مشکلی برای دختر بوجود نمی اید
ایا میتوانیم تا زمان حصول شرایط ازدواج دائم ، ازدواج موقت بکنیم؟؟
مرجع من ایت الله خامنه ای

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
همانگونه که در متن نیز ذکر شده طبق نظر رهبری بنابر احتیاز واجب جایز نیست.

پس این استفتا چ میشود!!!!؟ :

پس این استفتا چ میشود!!!!؟ :
" اگر دختر نیاز به ازدواج دارد و خواستگار هم کفو شرعی و عرفی او می باشد و در حال حاضر خواستگار دیگری که واجد شرایط باشد وجود ندارد اذن پدر ساقط است. "

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
این پاسخ ساقط شدن اذن پدر درباره ازدواج دائم است.

با سلام و عرض ادب و احترام

با سلام و عرض ادب و احترام
سوال اول : آیا ازدواج موقت نیازی به شاهد دارد . ؟
سوال دوم : منظور آیه شریفه " و ان خفتم ان لا تعدلوا فواحده او ما ملکت ایمانکم " آیا ملک الیمین همان زنان صیغه ای است ؟
سپاس فراوان

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
۱. خیر نیاز به شاهد نیست.
۲. منظور کنیز بوده است.
توضیح بیشتر
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=18395&AyeID=496

سلام

سلام
من با پسری به قصد ازدواج اشنا شدم
اما درحال حاضر امکان ازدواج نداریم
ما باهم تفاهم داریم و هم کفو هستیم
من خواستگار دیگری هم ندارم
من نیاز شدیدی ب ازدواج دارم ایا میتوانم بدون اجازه پدرم ازدواج موقت کنم!؟؟
مرج من ایت الله مکارمه
ایشان بنابر احتیاط جایز نمیدانند؟؟؟
یعنی میشود در این مسئله از مرجع دیگری تقلید کرد؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
ایشان جایز نمیدانند.
البته طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی، از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر، فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد، اجازه پدر لازم نیست.۱

خیر ایشان فتوا دادند و اگر کمتر از ۳۰ سال داشته باشید نمیتوانید به مرجع دیگر رجوع کنید.

۱. استفتائات،آیت الله مکام، ازدواج وزناشویی بخش عقد موقت واذن پدر سوال۶.

ایا پسر میتواند وکیل دختر شود

ایا پسر میتواند وکیل دختر شود؟؟
اگر میشود صیغه چگونه باید جاری گردد؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
اگر پسر وکیل دختر در عقد موقت شود ، صیغه عربی این گونه خوانده می شود
زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتى لنَفْسي فِي الْمدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلى المَهْرِ المَعْلُوم.
یا به فارسی بخواند:
خانم موکل خودم را به زوجیت خود در می آورم در مدت مشخص و بر مهریه معلوم.

البته طبق نظر ایت الله روحانی مرد نمیتواند از طرف زن وکیل شود.

اگر مرجع یکی از انها اذن پدر

اگر مرجع یکی از انها اذن پدر لازم بداند و مرجع طرف دیگر نه
تکلیف چیست!!؟
باید ب فتوای مرجع کدام عمل کرد!!؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
هر کدام به فتوای مرجع خود عمل می کند بنابر این شخصی که مرجعش فتوا به وجوب اذن داده نمی تواند بدون اذن ولی دختر ازدواج کند.

سلام

سلام
ببخشید شاید سوالم زیاد مربوط نباشد
طبق چه شرایطی میتوان مرجع تقلید را تغییر داد!!؟

تصویر شهر سوال

با سلام لطفا مطالب زیر را

با سلام لطفا مطالب زیر را مطلعه فرمائید
http://islamquest.net/fa/ahkam/category/593

سلام خسته نباشید.دختری که از

سلام خسته نباشید.دختری که از نظر عقلی و جسمی و فکری ب بلوغ رسیده باشه بنا به دستور ایت الله خامنه ای باید اجازه پدر باشد موقع صیغه خواندن؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
بله طبق نظر ایشان بنابراحتیاط واجب لازم است.

سلام

سلام
در ازدواج موقت با بخشیدن مهریه توسط دختر ، دیگر دینی ب عهده پسر نیست؟؟ یا حتما باید مهریه را بپردازد!؟

تصویر شهر سوال

سلام

سلام
بله پس از عقد دختر میتواند مهریه را ببخشد.

با توجه ب اینکه زمانی ک حکم

با توجه ب اینکه زمانی ک حکم مرجع احتیاط باشد میتونا ب مرجع دیگری رجوع کرد
ایا ان مرجع حتما باید اعلم باشد یا مساوی بودن کافیست؟؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
اگر حکم مرجع تقلید کسی احتیاط واجب بوده در مسئله ای فتوا نداشته باشد، جایز است که در این مسئله به مرجع دیگری که از اعلم در مرتبه پایین تر واز سایرین بالاتر است، رجوع شود.۱

امام خمینی (ره)،تحریر الوسیله ،ج۱،فی فروع التقلید ،م۱۱

۱. ایا میتوان ب صورت نوشتاری

۱. ایا میتوان ب صورت نوشتاری (مثلا چت) یا تلفنی صیغه را جاری کرد یا حتما باید حضوری باشد!!!؟
۲. وقتی پسر وکیل دختر میشود ودختر وکالت خود را ب پسر میدهد برای خواندن صیغه حضور دختر الزامی است یا همین ک وکالت داده است کافیست؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
۱. اینترنتی بصورت نوشتاری جایز نیست.۱ اما اگر بصورت شنیداری باشد اشکالی ندارد همچنین تلفنی هم جایز است.۲

۲. خیر حضورش الزامی نیست.

[۱] آیت الله نورى، امام خمینى و آیت الله فاضل، التعلیقات على العروه، باب العقد و احکامه، م ۲ آیت الله سیستانى، توضیح المسائل مراجع، م ۲۳۶۳ آیت الله صافى، هدایة العباد، ج ۲، باب العقد و احکامه و دفتر: آیات عظام وحید، تبریزى، بهجت، خامنه‏اى و مکارم. آیت الله هادوی تهرانی بر این عقیده اند که: "عقد کتبی حتی در نکاح جایز و نافذ است هر چند احتیاط اجراء عقد لفظی است"، بر اساس اعلام نظر کتبی.
[۲] امام خمینى، آیت الله نورى و آیت الله فاضل، تعلیقات على العروه، باب العقد و احکامه، م ۱۰ آیت الله مکارم، استفتاءات، ج ۲، س ۸۹۸ آیت الله تبریزى، صراط النجاة، ج ۱، س ۸۴۴ آیت الله خامنه‏اى، استفتاء، س ۳۰ آیت الله صافى، جامع الاحکام، ج ۲، م ۱۲۵۸ آیت الله سیستانى، سایت، ازدواج، س ۴۵ دفتر: آیت الله وحید و آیت الله بهجت. (به نقل از نرم افزار پرسما ن)

سلام

سلام
ایا خواندن صیغه ب همان شکل ک در رساله هست کافیست یا حتما باید اسم دختر گفته شود!!؟

تصویر شهر سوال

با سلام خیر لازم نیست حتما

با سلام خیر لازم نیست حتما اسمی برده شود. اما باید کاملا مشخص باشد.

با سلام بنده مقلد آیت الله

با سلام بنده مقلد آیت الله خامنه ای می باشم و ایشان اذن پدر را برای عقد موقت بنابر احتیاط واجب لازم می دانند. حال اینکه پدر و مادر بنده متارکه کرده و حزانت اینجانب با مادرم است. حال باید چه کنم؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
در هر حال اجازه پدر لازم است

سلام.من با دختری ۵ سال پیس

سلام.من با دختری ۵ سال پیس رابطه داشتم که از رو ندونم کاری والبته رضایت خودش بکارش رو از دست داد.بعد که سر یه سری اشباهات اون خانوم که غیرقابل بخشش بود وافقی جدا شدیم.حالا الان بعد از دو سال همدیگرو دیدیم.هر دومون نیاز جنسی داریم.میشه صیغه کرد یا نه ؟

تصویر شهر سوال

با سلام لطفا مرجع تقلید و نیز

با سلام لطفا مرجع تقلید و نیز سنتان را بفرمائید

صیغه جاداره الکی نیست که هرکی

صیغه جاداره الکی نیست که هرکی ازراه برسه بگه میخوام صیغه بشم به گناه نیفتم مگه قرآن نمیگه اگه شرایط ازدواج نداشتید یستعفف عفت وتقوا پیشه کنید.به نظرم دختر ریحانه است ونباید خودشو با صیغه کردن پژمرده کنه ..همه این احساس نیازها بخاطرعدم رعایت کردن مسائل شرعی درمحیط ها ی اجتماعی است قرآن بخوانیم وبا دل پاک ازخداتقاضای همسر کنیم ذکر یالطیف۱۲۹بار سوره یس با۷۲بارسلام قولامن رب الرحیم خواندن آیه رب لاتذرنی فردا وانت خیرالوارثین۱۰۰بارشبها خواندن آیه یرجون تجاره لن تبور۴۰بار بعدازهرنماز خواندن سوره طه تا۴۰روز......
من خودم فردیی مذهبی مقیدمومن هستم درخانواده مذهبی باپدرم صحبت کردم اجازه صیغه وازدواج داد البته ایشون میدونست من عاقلم وخطا نمی روم فقط ۲بار صیغه کردم وحالا پشیمانم چون مرد روهوسباز دیدم.......۱بار بایک عالم سالک سرشناس متاهل معتبر یکبارهم با یکی از اقوام
اما متاسفانه مرد دینداردلسوز حقیقی پیدا نمیشه !!!!!!!بااینکه دختر زیبایی هستم اما به صراحت میتونم بگم مرد امروز فقط دنبال تنوع هست ..پس خودتونوبیچاره نکنید عزیزان...........

با سلام و خسته نباشید

با سلام و خسته نباشید
اینجانبه دختری ۲۴ ساله بالغ و رشیده و مجرد هستم-با مردی برای اشنایی میخواستم صیغه موقت بخوانم-مرجع تقلید من اقای خامنه ای است و پسر اقای موسوی-در رساله اقای خامنه ای خواندم بنابر احتیاط واجب (در احتیاط واجب مقلد می‌تواند به مرجع تقلید دیگر رجوع نماید) میشه عقد را جاری کرد بدون اذن پدر-من از اقای سید محمد صادق روحانی اجازه کتبی گرفتم-
۱--آیا این عقد بدون اجازه پدرم صحیح است؟با حفظ بکارت و جلوگیری از گناه.
۲--آیا ان پسر هم باید مرجع تقلیدش مثل من گفته باشد ؟یا این که مهم مرجع من هست؟
ممنون میشم دقیق توضیح بفرمایید و ابهامات رفع بشود.
با تشکر

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
۱. اگر تحقیق کردید و به این نتیجه رسیدید که که آیت الله روحانی، از نظر اعلمیت مساوی با مقام معظم رهبری هستند و یا بعد از مقام معظم رهبری، آیت الله روحانی از بقیه مراجع اعلم تر بوده در اینصورت اذن پدر لازم نیست.
۲. در مورد پسر که مقلد آیت الله موسوی اردبیلی هستند ایشان میفرمایند در صورتی اذن پدر لازم نیست که دختر به حدّ بلوغ رسيده و رشيده است ـ يعنى مصلحت خود را تشخيص مى ‏دهد ـ بتواند زندگانى خود را به نحو مستقل اداره كند و قدرت تصميم ‏گيرى صحيح در امور زندگى خود را داشته باشد و بيم آن كه فريب بخورد در ميان نباشد.

حال اگر واقعا طبق معیارهایی که ذکر شد رشیده هستید، و رجوعتان به آیت الله روحانی صحیح بوده، در اینصورت عقدتان صحیح است.

اما اگر رشیده نباشید و یا رجوعتان به آیت الله روحانی صحیح نبوده باشد، باید ارتباطتتون رو سریعا قطع کرده و پسر بقیه مدت را بخشیده و در مورد مهریه هم مصالحه کنید.۱

۱. استفتاء تلفنی از دفتر آیت الله اردبیلی

واسم واقعا سواله ! زماني كه

واسم واقعا سواله ! زماني كه شما اگر صيغه محرميت موقت خونديد و بريد بيرون و پليس شما رو بگیره يا اينكه هيچ مهظر خونه اي ازدواج يا عقد شما رو رسمي نمي دونه چه اهميتي داره كه فلان مرجع چي گفته !؟
يه چيز ديگه من چهار روزه دارم تحقيق مي كنم تا فهميدم كه منظورتان از باكره ، قبلا ازدواج نكرده است ! گفتن اين جمله اينقدر سخته ؟؟ يا رشيده همون بالاي سي ساله !ماجرا لقمه ي پيچيده اس. .
بنده رساله ي اقاي مكارم رو خوندم و نياز به مطالعه ي هزاران صفحه از ديكشنري عربي پيدا كردم !!!! تا اينكه نهايتا از ادامه خوندن يك كتاب غير فارسي منصرف شدم ، يا شايد من اشتباها ورژن كشور ديگه اي رو خريده بوده ! هدف من آگاهي بود نه مكتب زباني كه بلدش نيستم ! بحث زبان عربي نيست ها ، مثلا شما مي خواهييد راجبع به شيراز بدونيد ، كتاب شيراز شهر عرفان رو بخريد ، بازش كه كنيد ببينيد توش كره اي نوشته !!!
حالا سوال ميليون دلاري !
خانمي باكره و زير سي سال ، خانواده مخالف ازدواجش با منن ، منم چون خانواده ام در جريان نيستن و نمي خوام باشن نمي تونم ماجرا رو به دادگاه ببرم ،چه طور عقدم دايمي رو جاري كنم كه رسميت داشته باشه و داخل شناسنامه وارد شه ( يعني عقد واقعي نه اونجوري كه دوستان فكر مي كنن مشكلشون حل مي شه ! ) ، چطور ؟!

تصویر soalcity

سلام

سلام
دوست عزیز ، بحث ما در اینجا در باره شرعی بودن یک عمل است . قوانین و قواعد اجتماعی و راهکارهای مربوط به آن فعلا مورد بحث ما نیست .

درباره ادبیات رساله ها نیز حس می کنم اولا بیان شما اغراق آمیز است
ثانیا شاید مقداری از مساله به میزان مطالعات مذهبی شما باز می گردد . کما اینکه محضر را به شکل مهظر نوشته اید.
ثالثا کتاب هایی با ادبیات ساده تر نوشته شده است که احکام را بیان می کند که می توانید از آنها استفاده کنید. (مثلا کتابی به نام احکام جوانان که مطابق نظرات آقای مکارم نوشته شده است )
با این حال انتقاد شما را تا حدی وارد می دانم که باز هم باید در ساده سازی این نوشته ها تلاش شود.

درباره سوال آخرتان هم باید توجه کنید که همیشه شرایط زندگی دلخواه انسان نیست. و شما یا باید خانواده اش را راضی کنید یا آنکه از راههای دیگر برای اثبات رشیده بودن دختر و سلب حق پدر اقدام کنید. (رشیده بودن لزوما به معنای سی ساله بودن نیست. و ممکن است خانمی بدون این سن نیز رشیده محسوب شود. مثلا بعضی گفته اند که اگر دختر واقعا می تواند زندگی خود را به طور مستقل اداره کند، رشیده است. )

سلام من یه دختر ۲۰ ساله هستم

سلام من یه دختر ۲۰ ساله هستم که به مردی علاقه مند شدم.بین ما رابطه هایی هم تا کنون وجود داشته.اما الان به خاطر علاقه قلبی که به خدا دارم ترس از گناه کردن میخوام صیغه بشم .پدرم در جریان نیس.تاکنون مرجعی برای خودم انتخاب نکردم.میخوام بدونم همینکه اون یا من این صیغه رو بخونیم و دیگری بگه قبلت درسته ؟آیا میتونم مرجعی برای خودم انتخاب کنم متلا آیت الله روحانی؟

تصویر پاسخگو

با سلام حضور شما خواهر گرامی

با سلام حضور شما خواهر گرامی
این که اصل رابطه و علاقمندی ای که بین شما و مرد دیگه ای برقرار شده ، با چه هدفی است و چقدر به صلاح شما و زندگی و آینده شماست فعلا کاری ندارم ، اما از شما خواهش می کنم حتما در این باره با مشاور امین و دلسوز مشورت کنید .
اما از نظر شرعی و این که می خواهید رابطه خود را جنبه شرعی بدهید باید عرض کنم شما قبل از این که دستور شرع در این مورد را بدانید ، حتما باید مرجع تقلیدی را از میان مراجع فعلی انتخاب کنید و اعمال شرعی خود را بر طبق فتاوای ایشان انجام دهید .
انتخاب مرجع تقلید هم راههای خودش را دارد که یا باید خودتان به اعلم بودن ایشان علم پیدا کنید ( خبره باشید ) و یا باید از دو نفر انسان خبره و عادل اعلم بودن مرجع تقلیدی را احراز نمایید .

سلام

سلام
ببخشید
من مقلد مقام معظم رهبری هستم
ایشون اذن پدر رو میگن احتیاط واجب...یعنی من میتونم از نظر مرجع دیگری استفاده کنم
حالا سوالم اینه
من میتونم از مرجعی که این مسئله رو میگه بدون اذن پدر درسته تقلید کنم یا باید اون مرجعی تقلیدم اعلم تر یا اعلم پس از مقام معظم رهبری باشه؟
سوال دومم اینه که آیا صیغه محرمیت با عقد فرق داره ؟ اگه فرق نداره چطوریه و چه شرایطی داره ؟ اذن پدر میخواد؟

تصویر پاسخگو

با سلام حضور شما خواهر گرامی

با سلام حضور شما خواهر گرامی

۱- در بحث احتیاط واجب و مراجعه به فتوای مجتهد دیگر ، حتما باید به مجتهدی که در مرتبه بعدی از نظر اعلمیت هست رجوع شود نه هر مجتهدی .

۲- در عرف مردم صیغه محرمیت همان عقد شرعی موقت هست تا زمانی که بین دختر و پسر عقد دائم خوانده شود . شرایط آن هم مانند شرایط ازدواج موقت هست .

سلام من دختری باکره هستم که

سلام من دختری باکره هستم که با پسری آشناشدم..مرجع تقلیدم هم آیت الله خامنه ای هستن.میخواستم بدونم میتونم چندسال برای آشنایی بااین پسر صیغه ی محرمیت تلفنی بخونم...پدرم مطمئنا مخالفت میکنه اجازه نمیده .میشه برام ایمیل کنیدپاسختون رو

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
طبق نظر ایشان جایز نیست.

سلام

سلام
میخواسم ببینم مرجع تقلید اعلم از بین مراجعع کدومشون هستند
من بی تحقیق انتخاب کردم
و شمارو یک مرجع عادل میدونم که ازتون سوال میکنم
خواهش میکنم جواب بدید
چون از هر کسی پرسیدم میگه برو خودت تحقیق کن
منتظرم

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
تشخیص اینکه چه کسی اعلم تر است دشوار است. شما میتوانید از یکی مراجع تقلید معرفی شده از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تقلید نمائید. لذا همه مراجع معرفی شده ذیل جایز التقلید هستند.
مراجع مورد تائید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:
حضرات‌ آيات‌ آقاياني‌ كه‌ ذيلاً نامشان‌ ياد مي‌شود واجد شرايط‌ مرجعيت‌ مي‌باشند و تقليد از هر كدام‌ آنان‌ جايز است‌. والله‌ العالم‌.
۱ـ حضرت‌ آيت‌الله‌ حاج‌ سيدعلي‌ خامنه‌اي‌ (مقام‌ معظم‌ رهبري‌)
۲ـ حضرت‌ آيت‌الله‌ حاج‌ شيخ‌ حسين‌ وحيد خراساني‌
۳ـ حضرت‌ آيت‌الله‌ حاج‌ سيد موسي‌ شبيري‌ زنجاني‌
۴ـ حضرت‌ آيت‌الله‌ حاج‌ شيخ‌ ناصر مكارم‌ شيرازي‌
۵- حضرت آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی
۶- حضرت آیت الله علی سیستانی
دامت‌ بركاتهم‌.

سلام

سلام
ببخشید یه سوال داشتم
آیا دختر و پسری که هیچ صیغه ای و عقدی بینشان جاری نشده ولی خانواده ها کلا صد در صد موافق هستند و قرار عقد و عروسی و همه چی گذاشته شده همه رضایت دادند و مهریه تعیین شده و کلا دیگه همه چیز حل شده دختر و پسر میتوانند دست همدیگر رو بگیرند؟ یعنی محرم میشن؟؟
آخه من شنیدم میشن..اما اعتقاد ندارم که محرم میشن
اصن یه همچین چیزایی وجود داره؟ یا چیزی شبیه این.آخه شاید من شرایطو بد فهمیدم
یعنی میشه قبل عقد دخترو پسر محرم بشن؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
تا زمانی که عقد خوانده نشود، از نظر شرعی هیچ فرقی با سایر نامحرمها ندارند. و البته در چنین مواقعی می توانند تا زمان عقد رسمی، صیغه موقتی بین پسر و دختر بخوانند. که رفت و آمدهایشان راحت تر باشد و بتوانند مقدمات ازدواج را انجام دهند.

با سلام من خيلي تحقيق كردم

با سلام من خيلي تحقيق كردم ولي مورد سوالم رو نيافتم.
آيا دختري كه قبلا زنا كرده ( بارها ) و ٢٧ سال سن دارد فوق ليسانس بوده و در شهري غير از شهر پدر و مادرش زندگي مستقل دارد در صورتي كه ميگويد بكارتش به علت حلقوي بودن از بين نميرود را ميتوان بدون إذن پدر صيغه كرد ؟
لطفا نظر كل مراجع را بفرماييد ممنون .

تصویر شهر سوال

با سلام نظر مراجع در موردی که

با سلام نظر مراجع در مورد دختری که بر اثر زنا بکارتش را از دست داده باشد بدین شرح است:

آیت الله خامنه ای: در صورتى که بکارتش به واسطه وطى به شبهه یا زنا از بین رفته باشد، اگرچه حکم باکره را ندارد، ولى احتیاط در اجازه از پدر یا جدّ پدرى ترک نشود.

آیت الله سیستانی: اذن پدر لازم است.

آیت الله مکارم شیرازی: در مورد ازدواج دختر باکره، این کار بدون کسب اجازه ولىّ دختر جایز نیست. و منظور از باکره دختری است که قبلا شوهر نکرده است، خواه عضو بکارت موجود باشد، یا نه. ( بنابراین در سوال مذکور اذن پدر لازم است)

آیت الله صافی گلپایگانی: احتیاط واجب اینست که عقد او با اذن ولی شرعی او باشد.

آیت الله نوری همدانی: لذن پدر لازم است.

[۱]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه‌ای، سیستانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئست.

من دختر با کره ای هستم

من دختر با کره ای هستم
ولی واقعا نیاز دارم صیغه کنم
و تو این صیغه ۱۰۰ درصد باکریتمو از دست نمیدم
من مرجع تقلیدم ایت لله همدانی هست
میخوام بخاطر همین مسعله مرجع تقلیدمو عوض کنم
شما یه مرجع تقلیدو معرفی کنید ک اذن پدر رو نخواد
متشکرم

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
خیر طبق نظر ایشان اذن پدر لازم است و شما صرفا بخاطر این مسئله نمیتوانید مرجع تقلیدتان رو تغییر دهید. مگر اینکه فردی را اعلم تر از ایشان بدانید.
در مورد مدیریت غریزه جنسی این مطالب را مطالعه فرمائید
http://www.soalcity.ir/taxonomy/term/89

با سلام

با سلام
پدرم بیماری اعصاب دارن ( پارانویید) به زمین و زمان مشکوکند در حال حاضر رو به وخامنتد. بر همبن اساس در ابتدا در جواب خاستگاری که داشتم نظر مساعد داشتند و چون دو خانواده مقید و در دو کشور دور از هم هستیم قرار شد برای راحت بودن من و آقا صیغه محرمیت خوانده شود. ولی متاسفانه دقیقا در زمانی که ارتباط تلفنی برقرار بودو آنها منتظر اذن پدرم ، ایشان مخالفت کردند که نه تمام اینها ساختگی است و شما قبلا عقد کرده اید و....
بنا به بیماری که عرض کردم و ما مجبور شدیم به خاطر جلوگیری از آبرو ریزی برادر بزرگترم که ۲۰ ساله هستند و کاملا در جریان رو وسط بکشیم و آخوندی که عقد می کردند گفتند مانعی نیست.
حالا واقعا اشکالی نداشت؟ و عقد صحیح است؟ ما می توانیم بر همین اساس عقد دایم را جاری کنیم ؟ چون بیماری پدرم بیش از حد پیشرفت داشته و اصلا امکان منطقی صحبت کردن باهاشون نیست.
خواهش می کنم راهنماییمون کنید

تصویر شهر سوال

با سلام لطفا مرجع تقلیدتان را

با سلام لطفا مرجع تقلیدتان را بفرمائید تا نظر ایشان خدمتتان عرض شود. همچنین دقیقا متوجه این بخش سوال نشدیم:
« بنا به بیماری که عرض کردم و ما مجبور شدیم به خاطر جلوگیری از آبرو ریزی برادر بزرگترم که ۲۰ ساله هستند و کاملا در جریان رو وسط بکشیم و آخوندی که عقد می کردند گفتند مانعی نیست.»

با عرض سلام مجدد

با عرض سلام مجدد
ببخشید که سوالم کامل و واضح نبود. موقع فرستادن فرصت مرور مجدد نداشتم.
من مقلد آیت الله مکارم هستم.
منظورم از اون قسمت نامفهوم این بود که موقعی که پدرم باید اجازه میدادنند اینکار رو نکردند یک دفعه پشیمان شدند و شروع به گفتن حرفهای نامربوط کردند « نه من این خاستگاری و ازدواج رو قبول ندارم. اینها همش ساختگیه و قبلا وصلت بدون من صورت گرفته و ...» که تمام حرف ها و حرکاتشون ناشی از بیماری اعصابشونه (پارانویید یا شکاکی و سوظن) ...ما هم چاره ای نداشتیم و سوال کردیم همون موقع از آخوندی که صیغه رو جاری میکردند که پدرم حالشون خوب نیست و نمی تونن صحبت کنند . تایید برادرم صحیحه؟ گفتن اشکالی نداره.
این شد که برادرم اذن رو دادند. حالا سوالم اینه که آیا صیغه صحیح است؟ و اینکه پدرم همچنان سر موضع خودشون هستن وبا اینکه تحت درمانند ولی روز به روز هم بدتر میشن. باز هم ما می تونیم با اذن برادرم عقد دایم کنیم؟
خانواده نامزدم و فامیل از بیماری پدرم اطلاع ندارند یعنی ما نخواستیم که بگیم و دلیل اصلی تاخیر در ازدواجمون هم همینه. حالا چیکار کنیم؟ خواهش میکنم کامل راهنمایی کنین.

تصویر شهر سوال

با سلام و پوزش از تاخیر بوجود

با سلام و پوزش از تاخیر بوجود آمده
ما سوال شما رو بصورت تلفنی پرسیدیم از دفترشون گفتند بصورت کتبی نامه ای بنویسید تا خود آیت الله مکارم شیرازی پاسخ رو ذکر فرمایند. تا دریافت پاسخ بهتر است احتیاط نمائید.
جهت اطلاع بیشتر با شماره ۰۲۵۳۷۸۴۰۰۰۳ تماس بگیرید.

سلام خسته نباشید.من چند ماهه

سلام خسته نباشید.من چند ماهه رفتم خاستگاری یکی از فامیلامون بعد چون یه داداش بزرگ تر از خودم دارم که هنوز مجرده تو خاستگاری قرار گذاشتیم فقط یه انگشتر بدیم به دختره و عقد و صیقه موقت هم نخوندیم تا بعد داداش بزرگترم عقد کنیم.الان چند ماهه گذشته ما به هم دست میدیم ولی دوس ندارم این دست دادنمون باعث ناراحتی خدا بشه از طرفی ام نمیتونیم به خانواده بگیم که مارو صیغه کنند.ما با در نظرگرفتن اینکه پدر دختر اجازه انگشتر دادن رو داده و ما در آینده صد در صد قصد عقد رو داریم میتونیم خودمون بدون اجازه گرفتن از پدرش صیغه موقت بخونیم

تصویر شهر سوال

با سلام اگر مقلد مرجعی باشید

با سلام اگر مقلد مرجعی باشید که اذن پدر رو لازم میدانند نمیتوانید. فکر نکنم عرفا ازدواج شما زودتر از برادرتان مشکلی ایجاد کند. سعی کنید این موضوع را بنحوی با واسطه یا بی واسطه به والدین خود گوشزد کنید.

من مقلد آقای مکارم ههستم و با

من مقلد آقای مکارم ههستم و با پسری صیغه خواندم اما الان متوجه شدم اجازه ی پدرم لازم بوده آیا میتونم مرجع تقلیدم را تغییر دهم؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
خیر ایشان فتوا دادند و نمیتوانید بدین خاطر مرجع تقلیدیتان را تغییر دهید و همچنین عقد شما صحیح نبوده است. و احتیاطا بقیه مدت رو هم پسر ببخشد.

البته طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی، از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر، فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد، اجازه پدر لازم نیست.۱

۱. استفتائات،آیت الله مکام، ازدواج وزناشویی بخش عقد موقت واذن پدر سوال۶.

تصویر فاطمه19

سلام

سلام
مقلد من ايت ا...مكارم شيرازيه
من رساله ايشون رو توي گوشيم دارم
ووقتي ميخواستم باپسري عقد موقت بكنم رساله ايشون رو مطالعه كردم و ديدم ك براي ازدواج دائم اذن پدررو لازم دونستن وبراي ازدواج موقت بشرط باكره بدون بدون اذن پدررو جائز ميدونن
من و پسره هم عقد كرديم من عقد رو خوندم ايشون قبول كردن
البته ماباهم هيچ رابطه فيزيكي نداريم فقط باتلفن درتماسيم و بعضي وقتا براي هم عكس ميفرستيم
من عكساي مو باز و بي حجابم رو هم براش فرستادم
چون تو شرايطي نيسيم ك پسره بياد خواستگاري ك البته اگه الان بياد جواب رد از پدرمو ميشنوه منتظريم تا چندسال ديگه ك موقعيت جور شد
آياصيغه ما باطله؟
بايد پدرم اجازه بده؟
ماصيغه كرديم تا وقتي باهم حرف ميزنيم ياعكساي همو ميبينيم گناهي توش نباشه

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی، از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر، فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد، اجازه پدر لازم نیست.۱

اگر شرط مذکور رو ندارید عقد شما صحیح نبوده و احتیاطا پسر بقیه مدت رو هم ببخشد.

۱. استفتائات،آیت الله مکام، ازدواج وزناشویی بخش عقد موقت واذن پدر سوال۶.

تصویر فاطمه19

يعني صيغه ماباطل بوده؟

يعني صيغه ماباطل بوده؟
يعني عكساي بي حجاب منو يه نامحرم ديده؟
خب حالامن چيكاركنم؟
توبه رو ميدونم توبه كنم استغفار كنم
وقتي منو پسره همو براازدواج انتخاب كرديم معيارامون معياراي خدابوده نه مردم وقتي منتظر هميم اگرم الان بيادخواستگاري چون كارنداره سربازي نرفته خودش محصله بابام جواب رد ميده مجبوريم باهم درارتباط باشيم و منتظر هم
خب حالا چيكاركنيم شما بگين؟
بهم بزنيم؟اونوقت اگه هركدوممون بايكي ديگه ازدواج كنه
خيانت ب همسراي آيندمون نميشه؟
وقتي مامطمئن بوديم باهم ازدواج ميكنيم باهم مثل نامزدابوديم البته باصيغه حالا ميگين صيغه باطله راه حلش رو هم بگين ديگه

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
ممکن است هزار و یک اتفاق بیافتد که شما نتوانید بصورت داپمی ازدواج کنید و اگر چنین چیزی اتفاق بیافتد شما بیشتز ار ایشان متضرر میشوید.
صلاح شما و ایشان در این است که ارتباطتان را هر چه سریعتر قطع کرده واگر بشما علاقه دارند خواستگاری نمایند. انشاءالله والدین شما هم جواب مثبت میدهند.
خلاصه صیغه شما صحیح نبوده و احتیاطا ایشان بقیه مدت را ببخشد و تمام ارتباطات خودتان را قطع کنید. جهت راهنمایی در مورد ازدواج با شماره ۰۹۶۴۰ صبح یا عصر تماس بگیرید. هزینه تلفن هم داخل شهری محاسبه میشود.

سلام .

سلام .
من یک دختر ۲۴ هستم که مدتی ست در دانشگاه با کسی آشنا شدم.شرایط ایشون خوبه.ایشون قبلا ازدواج کردن و حاصل ازدواجشون یک پسر ۸ ساله ست.ایشون ۵ سال پیش از همسرشون جدا شدن.(خودم به شخصه با این مساله مشکلی ندارم)
میخواستم بدونم اگر من به خانواده م تا بعداز عقد نگم که ایشون بچه داره,شرعا عقد ما درسته؟
مرجع من آیت الله سیستانی هستند.
ممنون میشم زودتر جواب بدین.
ممنون

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
طبق استفتائی که از دفتر ایشان در قم شد فرمودند شرعا اشکالی ندارد. اما
اکیدا توصیه میکنیم قبل از اقدام مشاوره نمائید. میتوانید با شماره ۰۹۶۴۰ بخش مشاوره در ارتباط باشید.

سلام.

سلام.
من شیعه هستم و خاستگاری دارم که درویش هستند.
ازدواج ما از نظر ایلام اشکالی نداره؟
ایشون با دین و اعتقادات بنده مشکلی ندارند.

تصویر شهر سوال

با سلام اگر علی اللهی باشند

با سلام بهتر بود منظورتان از دراویش رو واضحتر بیان میکردید.
به هر حال اگر علی اللهی باشند جایز نیست.

تصویر فاطمه19

اگه شما بودين دخترتونو ب يه

اگه شما بودين دخترتونو ب يه پسر ۱۹ساله محصل بدون كارو سربازيو... ميدادين؟
خونوادم صددرصدمحالفت ميكنن
جواب ندادين اگه رابطمونو قطع كنيم اگه باعث سردي شه يامن حواستگارداشته باشمو برم
خيانن ب همسر ايندم نميشه؟
بهتر نيس منتظر همين پسره بمونم؟
اگه باكس ديگه ازدواج كنم بايد همه چيزرو درباره گذشتم بهش بگم؟چرا؟
اگه نه چرا؟
ممنون

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و تحیت

با عرض سلام و تحیت
پاسخ دقیق سوال حضرتعالی مستلزم این است که به اندازه کافی از ویژگیهای اخلاقی و بویژه شخصیتی این پسر و شما اطلاع داشته باشیم که متاسفانه چنین شناختی برای ما مقدور نیست.
اما به پاسخی کلی که می توان به این سوال داد به دلائل زیر منفی است؛
_ در سن ۱۹ سالگی هنوز هویت و شخصیت فرد، شکل کامل و ثابتی به خود نگرفته، لذا این امکام وجود دارد که فرد از انتخاب خود پشیمان شود
_ موافقت خانواده تاثیر بسزایی در موفقیت ازدواج دارد در حالی که شما از حمایت و موافقت خانواده برخوردار نیستید.
_ فقدان شغل و عدم سربازی نیز از جمله اموری هستند که نمی توان استعداد منفی آنها برای بروز مشکلات را نادیده گرفت
بنابراین اقدام منطقی و به دور از احساسات اقتضا می کند که تا زمان فراهم شدن شرایط ازدواج، از ادامه این ارتباط حتی اگر منجر به دلسردی شود، به شدت خودداری کنید تا آسیبهای بعدی متوجه شما نشود.

در مورد ازدواج و همسر آینده، چون ارتباط شما پیش از ازدواج بوده خیانتی مرتکب نمی شوید مگر اینکه خدای ناخواسته، بعد از ازدواج رفتاری مشابه از شما سر بزند!! پس سعی کنید با توبه خود را به همسر خود متعهد بدانید تا هم زندگی شیرینی را تجربه کنید و هم به کار اشتباهی که در گذشته مرتکب شده اید سرپوش بگذارید.
منتظر این فرد ماندن نیز یک ریسک است! لذا اگر دل کندن از ایشان برای شما مقدور است، بهتر است به دیگر خواستگارانی که معیارهای لازم را از نگاه شما دارند، پاسخ مثبت دهید.
در صورتی که با فرد دیگری ازدواج کنید، نه تنها لازم نیست که جایز هم نیست گذشته خود را افشاء کنید. افشاء گذشته هم از لحاظ شرعی ایراد دارد و هم اینکه سبب سوء ظن و به هم ریختگی روابط میان شما خواهد شد.
در پناه خدای متعال

تصویر فاطمه19

سلام

سلام
خب من چطور پسررو قانع كنم؟
هرموقه ميگم كه اين رابطه ب صلاح نيس بايد رابرو قط كنيم تنها حرفش اينه ك دوست دارمو بين مااتفاقايي افتاده ك نميتونيم ازهم جداشيم ميگه فقط باتو ميتونم ازدواج كنم اگه تو نباشي ازدواج نميكنم مجرد ميمونم تااخر عمر
ميشه راهنماييم كنين لطفا؟

تصویر شهر سوال

با سلام و تحیت

با سلام و تحیت
شاید تلخ و دشوار باشد اما باید بپذیرید شما مسئول قانع کردن ایشان نیستید! چون طبیعی است که ایشان به اقتضای جنسیت و نیازشان به شما علاقه نشان می دهند و قانع نخواهند شد. بنابراین آینده خود را به احساسات گره نزنید و شرط قطع ارتباط را قانع شدن ایشان ندانید چون با وجود چنین شرطی، قطع ارتباطی رخ نخواهد داد و فردی که در این رابطه دچار آسیب می شود شما هستید و نه ایشان.

من جوان هستم که نیاز به

من جوان هستم که نیاز به ازدواج موقت دارم اما زود است باید چکار کنم که بتونم با دختر باکره ازدواج موقت کنم من اکثر نظرات رو خوندم باید اجازه پدر باشه. ولی شنیدم که دختر وقتی نیاز زیادی داره و پدر نمیزاره. بتونه ازدواج موقت بکنه مقلد اقای سیستانی هستم چنوع پیشنهادی دارین که بتونم ازدواج موقت بادختر باکره انجام بدم

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
همانگونه که میدانید طبق نظر آیت الله سیستانی اگر دختر باکره باشد اذن پدر لازم است(البته آیت الله سیستانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌داند نه به فتوا).
و با توجه به اینکه سن خودتان را مطرح نکردید نمیتوانیم پاسخ مناسبی رو ارائه کنیم.

سلام. من دختری هستم که بکارت

سلام. من دختری هستم که بکارت خود را در اثر زنا با مردی از دست داده ام. هم اکنون هم با این فرد ارتباط جنسی دارم. منتها مدتیه به شدت دچار عذاب وجدان شدم. میخواستم بدونم آیا میتونیم خودمون صیغه محرمیت بخونیم تا ادامه ارتباطمون حرام نباشد؟ من مقلد آقای خامنه ای هستم. اکثر جوابایی که خوندم گیج کننده بود و پاسخ قاطعی ندادین, یا میگین رجوع کنید یا با احتیاط واجب و... لطفا یه پاسخ روشن بدین.
جوابو برام ایمیل کنید.
ممنونم

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
ضمن تذکر این نکته که روابط خارج از چارچوب خانواده هیچ عاقبت خوشی نداشته و چیزی جز حسرت و ناراحتی و عذاب وجدان برای آدمی نمی گذارد ،
اما درباره سؤالتون باید عرض کنم بنا بر نظر مقام معظم رهبری با توجه به این که شما بکارت خود را بر اثر زنا از دست داده اید ، می توانید به صلاحدید خود ازدواج موقت نمایید .

سلام هنوز جواب سوالمو نگرفتم

سلام هنوز جواب سوالمو نگرفتم که من دختر ۲۴ساله میتونم با پسری که خانوادش هنوز راضی نشدند آیا میتونم صیغه دائم بخونیم که همه چیز درست بشه با اینکه من مقلد آقای سیستانی هستم و ایشون فرمودند بنابر احتیاط واجب یعنی اینکه اگر اجازه پدر باشه خوبه ولی اگه نباشه یعنی عقد باطل نیست..د رسته
چون آقا پسر نمیخواند که گناهی بینمون باشه و رابطه دوست دختر و پسری رو نمیپسندند...
ما خودمون میتونیم محرمیت واسه خودمون جاری کنیم ...

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
آیت الله سیستانی فتوا دادند که اذن پدر لازم است و تنها در مورد دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌داند نه به فتوا.
در احتیاط واجب هم اگر عقدی جاری شود صحیح نیست.
اگر شما متصدی امور زندگی خودتان باشید در اینصورت فقط میتوانید به مرجعی که اذن پدر رو واجب نمیدونند رجوع کنید. البته این مرجع هم باید از بقیه مراجع از نظر اعلمیت در مرتبه بعدی باشد.

سوای بحث شرعی ما ازدواج بدون رضایت والدین پسر را بشما توصیه نمیکنیم. جهت اطلاع بیشتر میتوانید با شماره ۰۹۶۴۰ تماس گرفته و با مشاورین مرکز مکالمه نمائید.

دختری۲۸ ساله هستم و فردی از

دختری۲۸ ساله هستم و فردی از طرف آشنایی خانوادگی و معتمد به همراه خانواده به خواستگاری آمدن، ایشان بسیار خواهان بودن و هستن، خانواده ی هر دوی ما مذهبی هستن و منم طی چند ماهی که با ایشان صحبت داشتم و به دلیل اطلاع از سابقه ی زندگیشان، ایشان را به خوبی شناختم و اعتماد دارم، و ازدواجمان قطعی هست، فقط به دلیل یه مشکل تا زمان ازدواج ممکنه یک سال طول بکشه، و ایشان برای اینکه تو حرف زدنمون دچار گناه نشیم و بتونیم به عنوان همسر آینده راحت صحبت کنیم و ابراز احساسات و گناهی هم نباشه، اصرار دارن که حتما صیغه محرمیت بخونیم. و منم میدونم پدرم قبول نمیکنن و گفتنش هم فایده ای نداره جز تغییر نگاه پدرم، و ایشون میگن شما رشیده هستید و نیازی به اذن ندارید، و در ثانی ما قصدمون ازدواجه نه هوا و هوس، ایشون مرجع تقلیدشون اذن رو لازم نمیدونن و مرجع تقلید بنده آیت الله مکارم شیرازی هستن که فرمودن بنا بر احتیاط واجب لازم است، پس من میتونم در این مورد خاص به مرجع دیگری رجوع کنم و صحیح هست؟ یا کلا مرجع تقلیدم رو عوض کنم؟ خواهش میکنم جواب بدید چون نمیخوام گناهی مرتکب بشم. ممنون از پاسخگوییتون.

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و تحیت خدمت

با عرض سلام و تحیت خدمت حضرتعالی

در احتیاط واجب با رعایت قاعده "الاعلم فالاعلم" ( یعنی رعایت سلسله مراتب اعلمیت مراجع) می توانید از مرجع دیگری تقلید کنید.
اما قطع نظر از حکم شرعی، ضرورت دارد در این خصوص احتیاط بیشتری کنید و دوراندیشی را فراموش نکنید. چه تضمینی وجود دارد که بعد از یکسال شما به صورت رسمی عقد شوید؟ یا نظر خواستگار از شما به دیگری منصرف نشود؟ فراموش نکنید که روابط پیشرونده است و ممکن است شما در این رابطه از جهات روانی و...آسیب ببینید. پس منطقی این است که محرمیت شما با اطلاع و همفکری بزرگترها باشد تا در مشکلات احتمالی از حمایت آنها برخوردار باشید. ضمن اینکه محرمیت یکساله به قصد شناخت یکدیگر توجیه قابل قبولی ندارد. اگر شرایط مهیا نیست شاید بهتر باشد تا فراهم شدن شرایط صبر کنید.

در پناه خدای متعال خوشبخت باشید

با سلام . با دختري که اعتقادي

با سلام . با دختري که اعتقادي به مرجع تقليد نداره ميشه صيغه موقت خواند؟

تصویر پاسخگو

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر مرجع تقلید پسر ، ازدواج با دختر باکره بدون اذن پدر را جایز بداند ، می تواند با او ازدواج موقت کند و گرنه نمی تواند .

سلام.

سلام.
من مقلد آیت اا.. وحید خراسانی هستم.ایشون گفتن که صیغه رو بدون اجازه پدر هم میشه خواند.و همچنین گفتن میشه لفظ صیغه رو فارسی هم خوند.من و همسر آینده م خودمون صیغه رو خوندیم.این آیه رو من خوندم"زوّجتُکَ نفسی فی المّدت المعلومۀِ علی المهرِ المعلوم" و ایشون به جای لفظ" قَبِلتُ" , گفتن "قبلتم". ایشون شرایط و مدت صیغه رو به فارسی قبول کردند.
میخواستم بدونم صیغه ی ما درسته؟(ما دیروز محرم شدیم.)

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
تا جایی که ما اطلاع داریم ایشان فرمودند بنابر احتیاط واجب، اذن پدر لازم است. لذا اگر مقلد ایشان هستید این عقد صحیح نیست. در مورد احتیاط واجب هم بارها توضیح دادیم

باسلام

باسلام
من دانشجو هستم و به همکلاسی خود علاقه مند شده ام ولی ایشون همسر وفرزند دارند ایا میشود بدون اذن پدر صیغه محرمیت جاری کرده و محرم شویم با توجه به اینکه من باکره هستم.

تصویر پاسخگو

با سلام حضور شما خواهر گرامی

با سلام حضور شما خواهر گرامی
از نظر شرعی شما برای ازدواج موقت با هر کسی باید بر اساس فتوای مرجع تقلید خودتون عمل کنید .
اما از نظر اخلاقی وقتی می گویید وقتی فرد مورد نظر شما متاهل هست و زن و فرزند دارد ، دیگر دلیلی برای ایجاد رابطه و علاقمندی وجود ندارد ! مگر این که قصد داشته باشید زندگی و خانواده ایشان را دچار تزلزل و از هم پاشیدگی کنید .

طبق مساله ی ۲۴۴۱ رساله ی آیت

طبق مساله ی ۲۴۴۱ رساله ی آیت اا.. وحید خراسانی اجازه ی پدر لازم نیست.من سوالم اینه که آیا لفظی که ایشون به کار بردن درسته یا نه؟ البته ما دوباره فارسی شو هم خواندیم.ترجمه ی همان صیغه.طبق رساله ی ایشون.

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
لطفا متن مسئله ۲۴۴۱ رو بفرمائید که در آن ذکر شده اذن پدر لازم نیست؟

من پسر دانشجویی ۱۹ ساله هستم

من پسر دانشجویی ۱۹ ساله هستم به خدا دوست دارم پاک و بدون گناه زندگی کنم اما نمیتونم داخل باتلاق گناه گیر کردم خواهش میکنم نجاتم دهید

تصویر soalcity

سلام

سلام
اگر شما توان نداشته باشید، که خدا از شما توقعی ندارد. پس بهتر است به تلقینات شیطان بی اعتنایی کنید و با همت بلند، ببینید که ترک گناه واقعا شدنی است. و چه بسا بسیار آسان است.

سلام دختری ۲۸ ساله هستم، مرجع

سلام دختری ۲۸ ساله هستم، مرجع تقلیدم آقای مکارم است. مدتی است با آقایی آشنا شدم و به ایشان علاقمند شدم. مرجع تقلید ایشان آقای بهجت هست. با توجه به اینکه من باکره هستم و به اجازه ی پدر نیاز دارم آیا میتوان به آقای بجهت ( با توجه به اینکه ایشان فوت کردن) یا آقای روحانی رجوع کرد؟ چون ایشان اجازه ی پدر را برای ازدواج موقت لازم نمیدانند
با تشکر

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
اگر در متن پاسخ دقت می کردید ،مشخص بود که آیت الله مکارم ، در باره اذن پدر برای ازدواج دختر باکره ، فتوا داده اند .
بنابر این در این مورد نمی توانید به نظر مجتهد دیگری رجوع فرمایید .
رجوع به فتوای مجتهددیگر در جایی است که مرجع تقلیدتان فتوا نداده باشند و به اصطلاح احتیاط واجب داشته باشند .

با سلام.دختری هستم باکره،مدتی

با سلام.دختری هستم باکره،مدتی پیش با پسری صیغه محرمیت خواندیم.اما به دلایلی رابطه ما تمام شد.الان با کسی هستم و صیغه ۹۹ ساله خواندیم.به زودی قرار است که ازدواج کتیم.متاسفانه تا یه حال من مرجه تقلیدی نداشتم و از احکام با خبر نبودم.تازه متوجه شدم که باید مدت را پسر می بخشید اما هرچقدر فکر میکنم مدت صیغه را به خاطر نمیارم.به اون پسر هم دسترسی ندارم و میترسم در صورتی که باهاش تماس بگیرم مرا اذیت کند و رابطه الانم در خطر باشد.باید چکار کنم که صیغه ای که الان هستم صحیح باشد؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
برای پاسخ دقیق به این سوال، بهتر است مرجع تقلیدی برای خود انتخاب کنید و بفرمائید تا نظر ایشان خدمتتان عرض شود.

با سلام دوباره

با سلام دوباره
لازمه که بگم من ۲۰ سالمه و نمیدونم که بین آیة الله نوری همدانی و آیت الله سید صادق روحانی از کدام بزرگوار تقلید کنم.

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
مرجع اعلم را از سه را می توان شناخت:
۱- آن که خود انسان یقین کند؛ مثل انکه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد.
۲- آن که دو عالم وعادل که می توانند مجتهد و اعلم را تشخیص را تشخیص دهند، مجتهد یا اعلم بودن کسی را تصدیق کنند؛ به شرط ان که دو نفر عالم عادل دیگر با گفته ی انان مخالفت نکنند.
(برای این منظور، می توانید از علما و روحانیون محل زندگیتان ویا از ائمه جمعه شهرستانتان راهنمایی بخواهید )

۳- آن که عده ای از اهل علم که می توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند و از گفته ی انان اطمینان پیدا می شود، مجتهد یا اعلم بودن کسی را تصدیق کنند.

توضیح المسائل مراجع، م ۲۰

با سلام

با سلام
با توجه به سوالم و مشکلاتی که بوجود آمده از چه کسی تقلید کنم تا مشکلم حل شود؟
نمیخواهم که لذت جنسی داشته باشم فقط برای اینکه بتوانیم صحبت کنیم میخواهم که صیغه بشوم

تصویر شهر سوال

با سلام مجدد

با سلام مجدد
متاسفانه ما نمیتوانیم در انتخاب فرد خاصی به شما کمک کنیم. همچنین انتخاب مرجع تقلید باید بر اساس اعلمیت باشد نه بر اساس اینکه کدام را اگر انتخاب کنم مشکلم حل خواهد شد.
مشکل شما در هر صورت قابل حل است. اگر توانستید با ۰۹۶۴۰ تماس بگیرید شاید همکاران ما راهنمایی بیشتری کردند.

سلام

سلام
لطفا راجع به رجوع به مرجع تقلید دیگر بیشتر توضیح دهید

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
رجوع به مرجع تقلید دیگر در یک حکم ، جایی است که مرجع تقلید شما در یک مساله ، به احتیاط واجب حکم داده اند .
در این گونه موارد شما می توانید به فتوای مجتهد دیگری که اولا در این مساله فتوا داده باشند ( نه احتیاط واجب ) ، ثانیا از نظر اعلمیت در مرحله بعد از مرجع تقلید خودتان باشد ، رجوع کنید و بر اساس فتوای آن مرجع تقلید عمل کنید .

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر دختری بدون اذن پدر بعد از خواندن صیغه و پس از گذشت مدتی شک کند که در زمانی که صیغه شده است باکره بوده یا خیر حکم چیست؟آیا صیغه از اول باطل بوده؟ این خانم مرجع تقلید نداشته اما الان از آیت الله سیستانی تقلید می کند

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
اگر دختر بکارت خود را از روی عقد شرعی از دست داده باشد اذن پدر لازم نیست. اما اگر از روی عقد شرعی بکارت خود را از دست نداده نباشد، اذن پدر لازم بوده و این ازدواج موقت از اول باطل بوده است.

استفتاء تلفنی از دفتر ایشان در قم

با عرض سلام

با عرض سلام
۱) آیا صیغه عقد موقت را میتوان با اسم و فامیل مستعار خواند؟
۲) آیا خواندن صیغه در غیاب یکی از طرفین با اطلاع از رضایت او درست است؟
۳) شرط تقلید از یک مرجع دیگر تنها آگاهی ب اعلم بودن اوست یا ایشان باید بعد از مرجع تقلید خودم اعلم ترین باشند؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
لطفا در سوالات شرعی مرجع تقلیدتان را بفرمائید.

اگر دختر باكره نباشد ، يا اين

اگر دختر باكره نباشد ، يا اين كه باكره باشد ولى اجازه گرفتن از پدر يا جد پدرى ممكن
نباشد ، يا حرجى باشد و دختر حاجت به شوهر كردن داشته باشد ، اجازه پدر و جد پدرى لازم نيست.
این مساله ۲۴۴۱ رساله اقای وحید خراسانی
اینم باید بگم که پدرم در جریان ارتباط ایشون با بنده هستن.به زودی قراره که ازدواج کنیم

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
همانگونه که در متن رساله ذکر شده و ما نیز استفتاء تلفنی نمودیم؛ قیدی که برای عدم نیاز به اذن پدر ذکر شده مربوط به زمانی که اصلا دسترسی به پدر ممکن نیست. لذا ازدواج شما بدون اذن پدر صحیح نیست و باطل است. و احتیاطا بهتر است پسر بقیه مدت را ببخشد تا در ازدواج دائم هم مشکلی نباشد.

۱. استفتائ تلفنی ۰۰۹۸-۲۵-۳۷۷۴۰۶۱۱

با عرض سلام و خسته نباشید

با عرض سلام و خسته نباشید
در یکی از پیوند های ثابت فوق، گفته شده بود، تنها در صورت اینکه طرفین همدیگر را بشناسند، خواندن صیغه ب صورت تلفنی مجاز است، منظور از شناخت چیه؟ یعنی باید قبلا همدیگرو از نزدیک دیده باشن؟ دیدن عکس چطور کفایت میکنه؟

تصویر پاسخگو

با توجه به تعدد نظرات متوجه

با توجه به تعدد نظرات متوجه نشدیم اشاره شما به کدام یک از نظرات هست .
لطفا با ذکر تاریخ ارسال نظر بفرمایید در مورد کدام یک توضیح می خواهید .

سلام دختر هفده ساله باکره ای

سلام دختر هفده ساله باکره ای هستم .پدرم مدتیه ک خونوادش و ترک کرده و نفقه نمیده و پدر پدرم هم فوت کرده
میخواستم بدونم ک میتونم صیغه موقتی تلفنی رو بدون اذن پدر انجام بدم؟
مقلد ایت الله اردبیلی هستم

تصویر پاسخگو

با سلام خدمت شما خواهر گرامی

با سلام خدمت شما خواهر گرامی
با توجه به نظر آیت الله موسوی اردبیلی شما نمی توانید بدون اذن پدر ازدواج موقت نمایید .

سلام.شما گفتید"همانگونه که در

سلام.شما گفتید"همانگونه که در متن رساله ذکر شده و ما نیز استفتاء تلفنی نمودیم؛ قیدی که برای عدم نیاز به اذن پدر ذکر شده مربوط به زمانی که اصلا دسترسی به پدر ممکن نیست. لذا ازدواج شما بدون اذن پدر صحیح نیست و باطل است. و احتیاطا بهتر است پسر بقیه مدت را ببخشد تا در ازدواج دائم هم مشکلی نباشد."
باید بگم که ما ازدواج نکردیم و فقط صیغه هستیم و خانواده هامون کامل در جریان هستند و شما فرمودید که تو ازدواج دائم مشکلی پیش نیاد.چه مشکلی پیش خواهد آمد؟ اینکه الان صیغه هستیم ممکن است چه مشکلی پیش بیاورد؟
سوال بعد اینکه طبق همان مساله نوشته شده حرج و حرج در لغت به معنی ۱ - تنگی ، فشار. ۲ - جای تنگ . ۳ - گناه ، بزه ۴ - باک اعتراض: (( اگر موفق نشوید حرجی نیست . )) ۵ - ( مصدر ) تنگدل شدن بکار در ماندن .///////میخوام بگم که ما برای آشنایی بیشتر نیاز به این صیغه داشتیم.چون من حتی برای صحبت کردن با ایشون چون نامحرم بودیم عذاب وجدان داشتم.برای همین طبق نظر این مرجع عمل کردم.من تا به امروز مرجع خاصی نداشتم.

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
صیغه هم ازدواج است اما با نام ازدواج موقت. به هر حال حکم شرعی همان است که عرض شد. اگربه پدرتان دسترسی دارید باید با اجازه ایشان باشد، در غیر اینصورت عقدی که خواندید باطل بوده است.
لذا اگر با اجازه پدرتان صیغه شدید، صحیح بوده اما اگر ایشان اطلاعی نداشته باشند صحیح نیست.

از نظر ایت الله روحانی من

از نظر ایت الله روحانی من.میتونم با پسری عقد موقت بدون اجازه پدرم انجام بدم؟
فقط در حدی ک باهم حرف میزنیم گناه نباشه ... حتی دستشم بهم نخورده باشه

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
اگر مقلد ایشان هستید اذن پدر لازم نیست. اما بشما اکیدا توصیه میکنیم اگر سن پایینی دارید از اینکار خودداری نمائید. چون اگر وابستگی ایجاد شود و بعدا به ازدواج دائم ختم نشود صدمات روحی شدیدی وارد خواهد شد.

سلام

سلام
من و دختری که الان با اون در ارتباطم هر دو مقلد ایت الله مکارم هستیم واقعا قصد ما ازدواجه ولی میترسیم تا تموم شدن دانشگاهمون به خانوامون بگیم چون مطمئنیم قبول نمیکنن الان هم خیلی به هم وابسته هستیم میترسیم به گناه کشیده بشیم میخواستم ببینم راهی وجود داره با هم محرم بشیم تا بعدا به خانوادهمون بگیم و رسما ازدواج کنیم

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
طبق نظر ایشان اگر دختر زیر ۳۰ سال داشته باشد اذن پدر لازم است. از کجا معلوم بعد از دانشگاه قبول کنند؟ پیشنهاد ما این است شما از ایشان از طریق والدین خود خواستگاری نمائید.

با سلام.

با سلام.
دو تا سوال داشتم از حضورتون.ممنون میشم اگه جواب بدین.
۱-اگه یه مسلمون با نشر اکاذیب و ترغیب مردم باعث بشه چند نفری(مثلا۴ نفر) از اسلام دور بشوند و از خدا نا امید شوند.آیا شخص ترغیب کننده مشرک به حساب می آید؟ آیا اگر توبه کند خدا او را می بخشد؟ برای جبران اگر مثلا ۴ نفر را به سمت اسلا بکشاند کافی ست؟
۲-در چه صورتی می توان مرجع تقلید خود را عوض کنیم؟(شما قبلا فرموده بودید در صورتی که مرجع جدید از قبلی ارجع باشد.تشخیص ارجعیت با چه کسی است؟ اگر ارجعیت نداشته باشد, تقلید از مرجع جدید اشتباه است یا درست؟)

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
۱. بله خداوند توبه آن شخص را قبول میکند و برای جبرانش اگر همان ۴ نفر را به سمت اسلام بکشاند کافی است.
۲. در صورتی میتوانید مرجع تقلید خودتان را تغییر دهید که مرجع بعدی اعلم تر از ایشان باشد.
مجتهد و اعلم را از سه راه مى‏توان شناخت:
اول: آنكه خود انسان يقين كند، مثل آنكه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد.
دوم: آنكه دو نفر عالم عادل كه مى‏توانند مجتهد و اعلم را تشخيص دهند مجتهد بودن يا اعلم بودن كسى را تصديق كنند، به شرط آنكه دو نفر عالم عادل ديگر با گفته آنان مخالفت ننمايند.
سوم: آنكه عده ‏اى از اهل علم كه مى‏توانند مجتهد و اعلم را تشخيص دهند و از گفته آنان اطمينان پيدا مى‏شود، مجتهد بودن و يا اعلم بودن كسى را تصديق كنند.
اگر شناختن اعلم مشكل باشد به احتياط واجب بايد از كسى تقليد كند كه گمان به اعلم بودن او دارد، بلكه اگر احتمال ضعيفى هم بدهد كه كسى اعلم است‏ و بداند ديگرى از او اعلم نيست به احتياط واجب بايد از او تقليد نمايد. و اگرچند نفر در نظر او اعلم از ديگران و با يكديگر مساوى باشند بايد از يكى ازآنان تقليد نمايد.۱

۱. توضیح المسائل امام(ره) مسئله ۳ و۴.

سلام به سایت خوبتان

سلام به سایت خوبتان
من مدتیه با یه اقایی اشنا شدم که همسر و فرزند دارند. حقیقتش شرایط ازدواج هم ندارم. چون خواهرهای دیگه ایم دارم و مشکلات دیگه.
ایشون قول دادند که رابطه ما ب زندگی شخصیشون لطمه ای نزنه. و البته این اواخر خیلی کم تر هم رو میبینیم. ولی خب هر بار دیدارمون هم خالی از لطف نیست.
خیلی در بند اعتقادات نبودم قبلا. ولی چند وقته خیلی به سمت خدا برگشتم. و خدا رو شکر خدا منو یادش نرفته که با اون همه گناه بازم خواست که سمتش برم. خلاصه اینکه الان هم دلتنگ این اقا میشم. یعنی رابطمون چوری بود که خیلی از نظر روحی و روانی و مسائل دیگه به درد هم میخوردیم.

الانم میخواستم ببینم میتونیم یه صیغه ای چیزی بین خودمون بخونیم که خیالم از این رفت و امد هامون راحت بشه؟
اینجوری وقتی پیشش میرم عذاب وجدان میگیرم و از خدای خودم خجالت میکشم
وقتی هم نمیرم دلتنگی و هزار بهونه سرم میاد
خواهش میکنم کمکم کنید

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
لطفا در باره سن و مرجع تقلیدتون رو بفرمایید تا پاسخ دقیق داده شود .

۲۵ سالمه

۲۵ سالمه
ولی عرض کردم چون خیلی پابند دین نبودم خیلی دنبال مرجع تقلیدم نبودم.
ولی خانواده م ایت ا... لنکرانی هستن
البیته الان تو سوالات خوندم که آیت ا... روحانی اذن پدر رو لازم نمیدونن؟ درسته آیا؟

یه موزد دیگه م شاید لازم باشه بدونید برای راهنمایی. اینکه من خودم شاغلم و خرج و مخارجم با خودمه.

تصویر پاسخگو

با سلام مجدد

با سلام مجدد
برای پاسخ دادن به سوال شرعی شما می بایست ابتدا برای خود مرجع تقلیدی مشخص نماییدتا اعمال دینی تان بر اساس فتوای ایشان باشد.
بنابراین شما که قصد دارید راه درست و ثواب را در زندگیتان پیش بگیرید ،ابتدا مرجع تقلید خودتان را از بین مراجعی که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم معرفی کرده ، انتخاب کرده و به ما معرفی کنید تا تکلیف شرعی شما درباره این قضیه روشن شود .
مراجعی که از طرف جامعه مدرسین معرفی شده اند :
آیت الله سیستانی
آیت الله خامنه ای
آیت الله مکارم شیرازی
آیت الله شبیری زنجانی
آیت الله وحید خراسانی

نکته دیگری که باید روشن بفرمایید این که آیا در این رابطه ای که تا کنون داشته اید ،باکره مانده اید یا بکارتتان زائل شده است ؟

پسری مقید مکارم شیراضی هستم

پسری مقید مکارم شیراضی هستم که به دختریه علاقه دارم که به سن قانونی رسیده وهر دوی ما دریک خانواده سنتی هستیم و به دلیل عقاید خانواده نمیتوانیم با خانواده در میان بگذاریم-هدف ما ازدواج است ولی در حال حاضر شرایط ازدواج را نداریم-رابطه ما در حد دست وبوس است-حکم شرعی ما چیست؟ایا عقد بدون اجازه پدر دختر صحیح است؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
همان طور که در متن اصلی دیده می شود، بدون اذن پدر دختر نمی توانید او را عقد کنید.
و باید توجه کنید که انسان در چنین موقعیت هایی امتحان می شود. و الا وقتی که شما هیچ کششی و دلیلی برای انجام یک کار ندارید، انجام ندادن آن کار هنر نیست.
به هر حال انسان گرسنه هم باشد، این دلیل موجهی برای دزدی نیست.

من مدت ۱۰ سال است که عاشق

من مدت ۱۰ سال است که عاشق دایی پدرم که پسر خاله ی مادرم نیز میباشد هستم.ایا میتوانم با او ازدواج کنم؟اگر در صورت ازدواج نکردن من با او مفسده ی بزرگتری پیش بیاید چه؟لطفا مرا راهنمایی کنید و نظرات همه ی علما را بگویید

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
بنا به نظر همه علمای شیعه ،دایی پدر مانند دایی خود انسان است . جزو محارم هست و ازدواج با محارم از نظر دینی امکان پذیر نیست .
بهتر است از این افکار خود را خلاص کرده و فکر گناه و معصیت را هم از ذهن خود بیرون کنید .

دختر باکره ی ۳۵ ساله ای که

دختر باکره ی ۳۵ ساله ای که پدر و جد پدری ندارد می تواند صیغه شود؟ (مرجع: آیت الله خامنه ای)
آیا اجازه مادر و برادر لازم است؟
آیا نیازی به اعلام عمومی دارد؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
در صورتی که پدر یا جد پدری در قید حیات نباشند نیازی به اجازه برادر یا مادر یا دیگران نیست.

تورو خدا این سوال رو چواب

تورو خدا این سوال رو چواب بدید و اگر بدون فکر جواب دادید گناه این همه جوون گردن شماست
تکلیف این همه جوون هایی که نه فرصت ازدواج دارن نه قدرت خویش تن داری نه اجازه ی خود ارضایی چیست ؟
حتما میگویید صیغه ؛ حالا سوال من این است که کدام پدری در ایران به دختر خود اجازه ی صیغه میدهد ؟
خدایی مارو احمق فرض کردید:( توی گناهیم یه راه کاربردی جلوی پای ما بزارید اگر دین نا کار آمده بگید خوب :(
غرق گناهیم و منتظر اجازه ی بزرگان ایران کشوری شده که رکورد دار خود ارضایی داره میشه , قبح خود ارضایی شکسته جوون ها دارن له میشن , از خود ارضایی بین خودشون به عنوان یه شوخی یاد میکنن و چیز بدی نمیدونن به خدا
چه وضعیتیه راه انداختین به خدا گناه ما گردن شماست , گناه کل ایران گردن شماست که نه تونستید ازدواجو راحت کنید نه تونستید صیغه رو رواج بدید نه تونستید راه کاربردیی در ضمینه ی خود ارضایی ارائه بدید هیچ کاری نکردید جز درست کردن چالش
خدایی مارو مسخره کردید , کدوم پدری توی ایران اجازه ی صیغه میده وقتی هم اجازه ای نباشه پس صیغه ای نیست
پس زناست پس خود ارضایی ... فقط مارو گیچ کنید و بین خودتون بحث کنید ...
خدا به دادتون برسه که جای اینکه دین رو تبیین کنید بر عکس مردمو گیچ کردید ... و من الله توفیق

تصویر soalcity

سلام

سلام
شما فکر می کنید که قرار است در دنیا همه چیز بر وفق مرادتا باشد تا گناه نکنید؟ انسان در شرایط سخت ایمان خود را نشان می دهد.
علاوه بر این چرا فکر می کنید قدرت خویشتن داری ندارید؟ آیا اگر در تمام روز احساس کنید که دوربینی از شما فیلم برداری می کند، باز هم خودارضایی می کنید؟ پس می توانید آن را رها کنید. اما به وسوسه های شیطان گوش میدهید و مرتکب این عمل زشت می شوید.
درباره اجازه در صیغه نیز روشن است که اگر کسی می تواند واقعا مصلحت خود را تشخیص دهد، مراجع اذن را برای آن لازم ندانسته اند. (به نظر مرجع تان رجوع کنید) و اگر کسی مصلحت خود را درست در نمی یابد، نباید او را به خاطر چند لحظه شهوت، به تباهی کشاند.
در نهایت توجه کنید دین تبیین شده، و نمی توانید گناه خود را به گردن دیگری بیاندازید. حتی کسانی که واقعا در گمراهی دیگران اثر داشته اند نیز بار گناه را از دوش گمراه شده بر نمی دارند. و هر کس جزای اعمالش را می چشد. (به آیه ۳۸ سوره اعراف مراجعه کنید.)

سلام و خسته نباشید ممنونم از

سلام و خسته نباشید ممنونم از اینکه توجه کردید ...منبع را که ذکر کردم سایت مقام معظم رهبری می باشد در بخش استفتاءات جدید در قسمت ازدواج و طلاق قسمت اولیاء عقد قسمت اذن ولی در ازدواج قسمت سقوط اجازه پدریا جد پدری....در جواب استفتاءئی اینگونه نوشته اند که من متن سوال و جواب را کپی می کنم لطفا نظر خود را بیان بفرمائید چون مبتلا به شدم:
سقوط اجازه پدر يا جدّ پدرى

(((((((((س: دخترى كه دم بخت است و موقع ازدواج او رسيده است اگر ولىّ قانونى او (يعنى پدر و جدّ پدرى) يا مفقودالاثر باشند يا حضور داشته باشند و با ازدواج چنين دخترى مخالفت داشته باشند در صورتى كه شوهر هم‌كفو او محسوب شده و توانايى فراهم آوردن امكانات چنين ازدواجى را از نظر مادر دختر و معرفين داشته باشد، از نظر حضرتعالى آيا يكى از سر دفتران ازدواج مى‌تواند چنين ازدواجى را ثبت و امضاء نمايد يا خير؟

ج) ازدواج دختر باكره موقوف بر اجازه پدر يا جدّ پدرى است ولى اگر پدر و جدّ پدرى مفقود باشند يا در سفر باشند و دسترسى به آنان نباشد در اين صورت احتياج به اجازه‌ى آنان نيست و همچنين اگر با ميل دختر به ازدواج، كفو شرعى و عرفى وى از او خواستگارى كند و پدر و جدّ پدرى از اجازه‌ى چنين ازدواجى امتناع ورزند و پاى كفو شرعى و عرفى ديگرى كه مورد قبول پدر يا جدّ پدرى باشد در ميان نباشد، در اين صورت ولايت پدر و جدّ پدرى ساقط است و ازدواج دختر نياز به اجازه آنان ندارد.)))))))))) اتمام استفتاء.
یعنی در این مساله مهم این است که باید از پدر سوال کرد و مخالف او را شنید و بعد به این فتوا عمل کرد؟ یا اینکه همینکه ما مطمئن باشیم پدر مخالف است کافیست؟

تصویر پاسخگو

سلام دوست عزیز

سلام دوست عزیز
ممنون که پیگیری کردید و اصل استفتاء رو کپی کردید .
اما این استفتا با فتوایی که ما قبلا از ایشان آوردیم کاملا منطبق است .
همان طور که در سطر اول جواب می بینید ، ایشان اجازه پدر را برای ازدواج دختر باکره لازم می دانند . اما این حکم چند استثنا دارد :
۱- جایی که پدر یا جد پدری مفقود باشند .
۲- جایی که پدر یا جد پدری در سفری باشند که دسترسی به آنان نباشد .
۳- جایی که بنابر نظر اطرافیان خواستگار مناسبی برای دختر پیدا شده ، اما پدر بی دلیل مخالفت می کند .
اگر مورد ازدواجی این چنینی بود ، اجازه پدر دختر لازم نیست .
موفق باشید

سلام ....دختری تقریبا ۳۰

سلام ....دختری تقریبا ۳۰ ساله و مرجع تقلیدم هم آیت اله خامنه ای هستند ...موردهای ازدواج مناسب تا به حال نداشته ام از نظر روحی بسار تنها و افسرده ام خواستم بدانم آیا میتوانم بدون اذن پدر صیغه موقت داشته باشم اگر بله مرجع تقلید پسر مربوطه هم باید اجازه صیغه دختر باکره بی اذن پدر را داده باشد یا نه فقط مرجع تقلید دختر لحاظ میشود ؟ ممنون میشم پاسخ بدین

تصویر پاسخگو

سلام خواهر گرامی

سلام خواهر گرامی
بنا بر نظر مقام معظم رهبری ، برای ازدواج بنا بر احتیاط واجب اذن پدر دختر لازم است .
معنای احتیاط واجب این است که ایشان اجازه داده اند مقلدانشان در این مساله به فتوای مجتهد دیگری که مساوی با ایشان هستند ،یا در مرتبه بعدی از نظر اعلمیت هستند ، رجوع کنند .

سلام دختری ۲۷ ساله ام مرجع

سلام دختری ۲۷ ساله ام مرجع تقلیدم آیت الله سیستانی هست و شاغل هستم ولی پیش پدر و مادر زندگی میکنم( خرج خورد وخواک نمیدم)
ایا برای ازدواج موقت اجازه پدر لازم است؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
بنا بر فتوای ایشون شرط ساقط شدن اذن پدر در ازدواج دختر باکره ، استقلال مالی و تکفل زندگی خود هست .
بنابر این درست است که شما درامد مستقل دارید ، اما تا زمانی که در منزل پدر هستید و برنامه ریزی زندگی تان به نوعی وابسته به پدر هست ، برای ازدواج به اجازه ایشان در ازدواج نیازمندید .

سلام

سلام
چندی پیش نظری ارسال کردم
و پاسخ دادید و ازم توضیح خواستید اما مشکل نتی برام پیش اومد و نتونستم بیام توضیح بدم
الانم نظرم حذف شده
نظرات زیادن نمیتونم بگردم دنبالش
ولی یک نمونه دوستی پرسیده بود آیا میشه پسر وکیل بشه و خودش متن صیغه رو بخونه و زنی رو صیغه خودش کنه
و شما بهش گفتید که میشه

در حالی که این خلاف نظر مراجع هست و اجازه نداند در استفتاعات سید صادق روحانی هم موجود هست که مرد برای خودش نمیتونه از طرف زن وکیل بشه، صیغه رو یا باید زن بخونه یا اگر مردی قراره وکیل باشه شخصی غیر از آقای داماد باشه...

بقیه نکات رو حضور ذهن ندارم چون نظرم پاک شده ولی اشکالات زیاد بوده

آها یه جاهم شخصی پرسیده بود صیغه کرده و رابطه داشته اما بعد فهمیده که صیغه باطل بوده و شما گفته بودید چه میدونسته چه نمیدونسته مرتکب حرام و زنا شده درحالی که خداوند مالا یعلمون رو از بنده هاش برداشته، عقد باطل بوده ولی چون یقین داشتن عقد صحیحه حرامی صورت نگرفته

این در استفتاعات موجوده

تصویر پاسخگو

با سلام و تشکر از دقت نظرتون

با سلام و تشکر از دقت نظرتون
با توجه به کثرت نظرات ، ممنون میشیم اگر تاریخ نظری که داده شده رو بفرمایید تا اشکال شما رو بررسی کنیم .

سلام علیکم

سلام علیکم
اول شهادت امام حسن عسکری رو تسلیت میگم
بعد چشم امروز سرفرصت دوباره نظرات رو مطالعه میکنم و اشاره میکنم
با تشکر

تصویر شهر سوال

با سلام دوست گرامی

با سلام دوست گرامی
در مورد وکالت مرد از طرف زن بنظر تنها آیت الله روحانی چنین نظری را دارند نه همه مراجع که میفرمائید. همچنین لازم بذکر است ما در پاسخ به سوالات کاربران در صورتی که نام مرجع تقلیدشان را ذکر نکنند نظر اکثریت را بیان میکنیم.
ما نظر برخی از مراجع رو خدمتتان ارائه میکنیم:
امام خمینی(ره): يك نفر مى‏تواند براى خواندن صيغه عقد دائم يا غير دائم از طرف دو نفر وكيل شود و نيز انسان مى‏تواند از طرف زن وكيل شود و او را براى خود به طور دائم يا غير دائم عقد كند، ولى احتياط مستحب آن است كه عقد را دو نفر بخوانند. ( توضیح المسائل / مساله ۲۳۶۷)
آیت الله سیستانی : یک نفر می‌تواند برای خواندن صیغه عقد دائم، یا غیر دائم از طرف دو نفر وکیل شود، و نیز انسان می‌تواند از طرف زن وکیل شود و او را برای خود به طور دائم یا غیر دائم عقد کند، ولی احتیاط مستحب آن است که عقد را دو نفر بخوانند. ( توضیح المسائل / مساله ۲۳۸۶)
آیت الله مکارم: احتياط مستحب آن است كه يك نفر از سوى دو همسر صيغه عقد را نخواند، يعنى دو طرف عقد دو نفر باشند. و نيز احتياط مستحب اين است كه انسان نمى تواند از طرف زن وكيل شود تا او را براى خود بطور دائم و يا موقّت عقد كند. (توضیح المسائل / مساله ۲۰۲۹)
آیت الله وحید خراسانی: يك نفر مى تواند براى خواندن صيغه عقد دائم يا غير دائم از طرف هر دو نفر وكيل شود ، و نيز مرد مى تواند از طرف زن وكيل شود و اورا براى خود به طور دائم يا غير دائم عقد كند ، ولى احتياط مستحبّ آن است كه عقد را دو نفر بخوانند ، خصوصاً در صورتى كه وكيل شود كه براى خود عقد كند. ( توضیح المسائل / مساله ۲۳۴۱)

در مورد اشکال دومی لطفا با ذکر ادرس دقیق نظر مطرح نمائید.

سلام حاج آقا ممنون از جوابی

سلام حاج آقا ممنون از جوابی که مرقوم فرموده اید اما من هنوز برایم مطلب جا نیفتاده است
اولا که همین مقدار هم که شما الان قبول کرده اید که با این شرایط امکان پذیر است را قبلا مرقوم نفرموده بودید
ثانیا در مورد این شرایط که ایشان فرموده اند :
اولا اگر پای خواستگار دیگری اصلا در بین نباشد که حالا بخواهیم ببینیم کفویت دارد یا خیر چی؟
ثانیا این کفویت برای ازدواج دائم است مگر نه؟ یعنی در ازدواج موقت اصلا نیازی به این نیست که کفویت مورد بررسی قرار گیرد
ثالثا هنگامی که طرفین مطمئن باشند که پدر در صورتیکه مطلع شود مخالف خواهد بود آیا باز هم نیاز هست که او را در جریان بگذارند تا ایجاد شر شود؟
با تشکر از الطاف و زحمات شما

تصویر پاسخگو

با سلام مجدد

با سلام مجدد
۱- برای فهمیدن این که دو نفر « کفو» و همتراز هم هستند ، نیازی نیست که شخص سومی باشد تا با او مقایسه شود . ملاک کفویت با سنجش شرایط و ویّژگی های دو طرف با یکدیگر به دست می آید .
۲- فرض پرسشی که در سایت از آن سوال شده ، در باره ازدواج دائم است . بنابر این در ازدواج موقت این فتوا به کار نمی آید و ملاک همان نظر کلی ایشان در باره لزوم اذن پدر در ازدواج موقت خواهد بود .
۳- اگر طرفین مطئن هستند که پدر راضی نیست باید از این ازدواج موقت چشم پوشی کنند .
یا حق

سلام ببخشید من نیاز جنسی

سلام ببخشید من نیاز جنسی شدیدی داشتم تا حدودی که ممکنه گناه کنم نمیتونم به خانواده ام هم بگم و اذن پدرم رو بگیرم آیا میتونم برای به گناه نیافتدانم رفع این نیاز بدون اجازه پدرم صیغه بشم؟ من به بلوغ فکری و رشدی رسیدم.لطفا پاسخ دهید

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
لطفا سن و مرجع تقلیدتان را بفرمائید.

با سلام مجدد خدمت حاج آقای

با سلام مجدد خدمت حاج آقای محترم

ممنونم که وقت میذارید و پاسخ سوالات رو میدید
ببینید در استفتائی که از مقام معظم رهبری شده است ذکر نشده که برای ازدواج موقت نیست یا دائم هست و...واینکه در سایت در قسمت ازدواج دائم آورده باشد دلیل بر این مساله نمی شود که حتما منظور آقا هم همین بوده باشد
و اصلا مگر اذن پدر باید برای ازدواج دائم و موقت فرق کند ؟ آخه وقتیشما مطمئنید هیچ بابائی راضی نمیشه که دخترش به صیغه موقت کسی در بیاد دیگه مساله منتفیه یعنی یا صلا نباید سوال کرد و نیازی به آن داشت یا باید کلا ترک ازدواج مربوطه کرد منظورم این ه که وقتی آدم مطمئن هست که پدر در صورتیکه بداند حتما مخالفت خواهد کرد پساصلا نباید به او گفت تا شر نشود حالا باید دید مرجع تقلید چه می گوید اگر مجاز دانست اقدام کرد وگرنه خیر منظورم اینه که اصلااذن پدر عملا ممکن نیست پس باید از دور خارج شود یا ازدواج از دور خارج شود
حکم اکل میته برای شرایط اضطراری پس در این مورد کجا میرود؟
نمیدونم والا ...ممنونم از لطف شما
من یک استفتاء دیگری از ایشون هم دارم که هروقت تونستم مجدد پیدایش کردم برایتان می آورم که نشاندهنده عدم نیاز به اذن پدر است در شرایط اضطراری که دختر نیاز شدید دارد
التماس دعا

تصویر پاسخگو

با سلام مجدد

با سلام مجدد
با توجه به آشنایی که با نوع سؤالات داریم ، با اطمینان خدمت شما می گوییم منظور در استفتاء یاد شده ازدواج دائم بوده .
چنانچه شما باز در این مورد شک دارید می توانید تلفنی از دفتر مقام معظم رهبری سوال بفرمایید .
موفق باشید

من تا امروز مقلد کس خاصی

من تا امروز مقلد کس خاصی تبوده ام. مشکل من اینست که دختری را که باکره نیست و پدرش جدا شده و ۲۰ سال است با مادر فقط زندگی میکند را میتوانم بدون اذن شخصی صیغه کنم؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
شما از این به بعد برای عمل به هر یک از احکام شرعی خود باید مرجع تقلیدی داشته باشید . پس حتما از این به بعد یکی از مراجع تقلیدی که مطرح هستند را با نظر کارشناس خبره انتخاب کنید .
برای جواب سوال خود نیز به این لینک مراجعه کنید :
http://soalcity.ir/node/2564

سلام ۲۷ سال سن دارم مقلد آقای

سلام ۲۷ سال سن دارم مقلد آقای سیستانی هستم نیاز شدیدی به ازدواج دارم اما خواستگار مناسب ندارم یکبار با یه آقایی ۴۳ ساله صیغه کردم ولی بعد وقتی متوجه شدم اذن پدر لازمه صیغه رو بهم زدم.
ایشون گفتن آ سیستانی در این مورد فتوا ندادن و شما می تونید از به مرجع دیگه رجوع کنید و چون شما نیاز شدید دارید و دختر مبالغه و رشيده هستید می تونید بدون اذن پدر صیغه کنيد.

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
خواهر محترم ، همان طور که در متن بالا ملاحظه کردید ، آیت الله سیستانی فتوا داده اند که اجازه پدر برای ازدواج دختر باکره لازم هست .
بنابر این شما نمی توانید بدون اجازه پدرتون ازدواج ( دائم یا موقت ) داشته باشید .

سلام

سلام
ببخشید من از آیت الله اردبیلی تقلید میکنم یعنی چند سال پیش بر اساس فتوای ایشون راجع به صیغه ایشون رو انتخاب کردم ، اما به مرور و با سوال از دفتر ایشون راجع به مسائل دیگه دیدم که باز هم ایشون رو قبول دارم ...
حالا مقلد ایشون هستم ۲۳ سالمه و با پسری که قصد داره بیاد خواستگاریم در ارتباطم . بیم از فریب ندارم . و دختری هستم که قابلیت تشخیص خوب رو از بد دارم . میخواستم ببینم طبق نظر آقای اردبیلی ، میتونه صیغه ی موقت بدون اذن پدر بین ما جاری بشه ؟!
و اگر نه چون در فتوای ایشون کلمه ی بنا بر احتیاط واجب اومده ، میتونم از آقای روحانی تقلید کنم ؟!
درضمن کسی که من باهاش در ارتباطم مرجع تقلید نداشته و آقای اردبیلی رو انتخاب کرده .

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
با توجه به فتوای ایشون اگر شما از نظر اقتصادی می توانید زندگی مستقل از پدر داشته باشید ( و نیز بقیه شرایط) ، شما در ازدواجتون نیاز به اجازه پدر ندارید. اما با توصیفی که شما داشتید ، شما به اجازه پدر نیاز دارید .
درمورد احتیاط واجب و رجوع به آیت الله روحانی هم باید بگویم چنانچه با تحقیق از کارشناسان مشخص شود که آیت الله روحانی از نظر اعلمیت در رتبه بعد از آیت الله اردبیلی هست ، می توانید در این مساله به فتوای ایشون عمل کنید .

سلام من همون دختر ۲۷ ساله

سلام من همون دختر ۲۷ ساله هستم که مقلد آقای سیستانی بودم این آقای ۴۳ ساله که منو صیغه کردن استاد هستند ایشون برای اینکه منو متقاعد کنن تا صیغه شم روایات زیادي از امام صادق در مورد صیغه دختر با کره خوندن من هم بهشون اعتماد کردم آلان تکلیف من چیه گناه کبیره کردم باید چیکار کنم

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
چون اطلاعی نداشتید انشاءالله گناهی بر گردن شما نیست. و عقد شما هم از اول باطل بوده است.
اما احتیاطا بهتر است مرد بقیه مدت رو ببخشد. البته اگر زمانش به پایان رسیده باشد نیازی نیست.

با سلام و تشکر از سایت بسیار

با سلام و تشکر از سایت بسیار خوب تون.
سوالی ذاشتم از خدمتتون:
من و نامزدم, ۱۴ آبان صیغه کردیم(خودمون خوندیم) و مدتش رو گفتیم تا عید سال. حالا میخوایم بدونیم چطوری میشه صیغه رو تمدیدش کرد؟
-باید مثل اول دوباره مدت و مهر رو مشخص کنیم و دوباره متنش رو بخونیم؟
-آیا باید صبر کنیم مدتش تموم شه بعد تمدیدش کنیم یا الان هم میشه؟
ممنون میشم اگه کامل توضیح بدید.

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
برای تمدید یا باید صبر کنید مهلتش تموم شود و مجددا بخوانید.
یا پسر مدت باقی مانده را ببخشد و پس از آن عقد جدید بخوانید.

[۱] آیت الله وحید، منهاج الصالحین، ج ۳، ۱۳۱۱ آیت الله خامنه‏اى، استفتاء، س ۱۶۳ آیت الله تبریزى، منهاج الصالحین، ج ۲، م ۱۳۱۱ آیت الله سیستانى، منهاج الصالحین، ج ۳، م ۲۴۹ امام خمینى، تحریر الوسیله، ج ۲، النکاح المنقطع، م ۱۱ آیت الله صافى، هدایة العباد، ج ۲، النکاح المنقطع، م ۱۱ آیت الله نورى، استفتاءات، ج ۲، س ۶۹۴ آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج ۲، س ۱۲۵۵ و دفتر: آیت الله بهجت و آیت الله مکارم.

سلام

سلام
راستش نخاستم یه سوال جدید بزنم براهمون اومدم تو همین بخش مرتبط سوالم رو بپرسم
ان شالله ک جواب بدید
من مرجع تقلیدم اقای سیستانی هست و برای ازدواج ب ی شرط اذن پدر لازم نیس ینی همون ک میتونم ب ی مرجع دیگه رجوع کنم
اونم مستقل بودن
ینی من اگر از نظر مالی مستقل باشم و کار و درامدی داشته باشم حله؟
میتونم بدون اذن پدرم ازدواج کنم؟؟؟
درست متوجه شدم یا نه
ممنون میشم راهنماییم کنین

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
بنا بر نظر آیت الله سیستانی اگر شما هم از نظر مالی مستقل باشید و هم در مدیریت و اختیار همه برنامه های زندگی مستقل از تصمیم پدر باشید ، در این صورت می توانید بدون اجازه پدر ازدواج نمایید .
معمولا دخترانی که در منزل پدر هستند بخشی از برنامه های زندگی شان با مدیریت پدر انجام می شود .

واقعا بعضی وقتا اینهمه ریز

واقعا بعضی وقتا اینهمه ریز شدن تو ی مسئله رو نمیفهمم ... یه تبصره هم ک گذاشتن انقد موشکافیش می کنید ک اخرش نه میشه... اینجور ک شما می گید باید خونه زندگیت جدا باشه ک اونم شک دارم کسی اینجور شرایطش باشه
میخاستم مرجعم رو تغییر بدم اما دلم رضانیس هرچند دیگه م برام فرقی نمیکنه
دو ساله منتظر خواستگارمم ک پدرش راضی بشه
دیگه خودمم خسته شدم هرچی دعا کردم
بیخیال توکل ب خدا
خواست درست میکنه
نخواستم یکی تا ته عمرش تنها می مونه
من اتفاقی با سایت شما اشنا شدم... ی چی دیگه سرچ کرده بودم و بعد ب سوالای دیگه م ی نگاهی انداختم
دل ادم ب درد میاد این همه نظر پای ی سوال... خیلی چیزا رو نشون میده
من ک همیشه برای جوونا دعا میکنم موانع ازدواجشون برطرف شه
ان شالله سال ۹۴ سال ازدواج خیلی از جوونا باشه
شمام دعا کنید
ب خدا این جوونا گناه دارن اینجور اذیت شن
ما ک دیگه موندیم چیکار کنیم:(((

سلام من قبلا مقلد جناب مکارم

سلام من قبلا مقلد جناب مکارم بودم اما بنا ب دلایلی ایت الله خامنه ای رو اعلم دونستم والان از ایشون تقلید میکنم .با پسری رابطه دارم و میخواستم ارتباطمون حلال باشه ولی فعلا درگیر راضی کردن خانواده ها هستیم.من با ایشون بدون اذن پدر ازدواج موقت انجام دادیم ایشون هم مقلد اقای خامنه ایست.و در این مورد که بنا بر احتیاط واجب بود ب آیت الله روحانی رجوع کردیم.میخواستم بدونم الان صیغه ما صحیحه یا نه

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
اگر تحقیق کردید و به این نتیجه رسیدید که که آیت الله روحانی، از نظر اعلمیت مساوی با مقام معظم رهبری هستند و یا بعد از مقام معظم رهبری، آیت الله روحانی از بقیه مراجع اعلم تر بوده در اینصورت اذن پدر لازم نیست.

سوای حکم شرعی، ما چنین ارتباطی را بشما توصیه نمیکنیم. جهت اطلاع بیشتر میتوانید صبحها یا عصرها با مشاورین مرکز گفتگو نمائید ۰۹۶۴۰ بدون پیش شماره

ضمن عرض سلام واحترام خدمت شما

ضمن عرض سلام واحترام خدمت شما بزرگواران.لطفن بفرمایید مستند نیاز دختر به اذن پدر در ازدواج چیست یا این موضوع در کدامیک از کتب فقهی ذکرشده است؟
چون در لمعه وشرح لمعه خلاف این موضوع ذکرشده و حتی آنرا نظر مشهور دانسته است.«ولا الولی فی نکاح الرشیده وان کان افضل علی الاشهر»

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
برای یافتن مستندات و استدلال مراجع تقلید در این باره می بایست به تقریرات دروس خارج مراجع ، کتاب النکاح ، مراجعه بفرمایید .

سلام دختری حدود ۲۸ ساله اگر

سلام دختری حدود ۲۸ ساله اگر قبلا عقد داشته و جدا شده باشد و دخول از عقب داشته میتونه بدون اذن پدر عقد موقت بشه؟
آیت الله بحجت و اقای خامنه ای مرجع تقلید

تصویر پاسخگو

با سلام لطفا مرجع تقلدیتان را

با سلام
با شرایطی که گفتید چنین دختری باکره محسوب می شود و حکم دختر باکره را در اجازه پدر برای ازدواج دارد .
فتوای آیت الله بهجت و آیت الله خامنه ای هم در مطلب به تفصیل گفته شده است .
آیت الله بهجت : تکلیفا اجازه پدر لازم است یعنی اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود عقد صحیح است، ولی فردی که باید اجازه می‌گرفت و نگرفته، معصیت کار است.
آیت الله خامنه ای : بنا بر احتیاط واجب اجازه پدر لازم است .

با سلام نظر اقای مکارم چیه با

با سلام نظر اقای مکارم چیه با شرایط بالا؟؟؟؟؟؟؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
بنا بر استفتایی که از ایشون شده ، با شرایط بالا دختر نیاز به اذن پدر برای ازدواج ندارد .

سلام.بخشیدبخاطرسوالای پیاپی

سلام.بخشیدبخاطرسوالای پیاپی.بدجورفکرم مشغوله.میخواستم بپرسم باتوجه به شروط گفته شده من درفوق اگردختربراهمیشه مرجه تقلیدایشون سیدصادق روحانی باشه بدون اذن پدرمیشه صیغه خوند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اخه بمن امروزگفت تاحالااز اقای مکارم هیچ تقلیدی نکرده و همینجورگفته ایت الله مکارم مرجع تقلیدمه!!!!!

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
اگر کسی مقلد ایت الله روحانی باشد طبق نظر ایشان اذن پدر لازم نیست. البته لازم است مرجع تقلید شما هم اذن پدر را لازم ندانند.

سلام وازسایت خوبتون

سلام وازسایت خوبتون بسیارممنونم.میخواستم بدونم دخترباکره ای که تاحالامرجه تقلیدنداشته وازهیچ مرجع تقلیدی تقلیدنکرده.اگرالان براهمیشه مرجع تقلیدخودشوایت الله اردبیلی انتخاب کنه میتونه بدون اذن پدرصیغه کنه؟؟؟؟لازم بذکراست که این دختر۲۲ ساله از۳ شرط نظرایت الله اردبیلی ۲ تاازشروط ایشون روداره (قدرت تشخیص خوب ازبدروداردوبیم فریب دربین نیست)ولی یکی رونداره( دراموراقتصادیش مستقل نیست وباخونواده زندگی میکنه و مجرده وازدواج قبلی هم نداشته)وایادرصورت نیازنبودن به اذن پدربامطالب فوق درصورت دخول ازپشت زنامحسوب میشودیاخیر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟باشرایط بالا اگرمقلدایت الله سیدصادق روحانی باشه چطور؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اذن پدرلازمست؟؟؟؟؟؟؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
اگر ایشان مقد ایت الله اردبیلی باشند، مستقل بحساب نمی آیند لذا طبق نظر ایشان بنابر احتیاط واجب، اذن پدر لازم خواهد بود. برای مقلدین ایت الله روحانی اذن پدر لازم نیست.

البته لازم بذکر است انتخاب مرجع تقلید نباید بخاطر نیاز نبودن به اذن پدر باشد.

مرجع اعلم را از سه را می توان شناخت:
۱- آن که خود انسان یقین کند؛ مثل انکه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد.
۲- آن که دو عالم وعادل که می توانند مجتهد و اعلم را تشخیص را تشخیص دهند، مجتهد یا اعلم بودن کسی را تصدیق کنند؛ به شرط ان که دو نفر عالم عادل دیگر با گفته ی انان مخالفت نکنند.
(برای این منظور، می توانید از علما و روحانیون محل زندگیتان ویا از ائمه جمعه شهرستانتان راهنمایی بخواهید )

۳- آن که عده ای از اهل علم که می توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند و از گفته ی انان اطمینان پیدا می شود، مجتهد یا اعلم بودن کسی را تصدیق کنند.۱

۱. توضیح المسائل مراجع، م ۲۰

با عرض سلام و خسته نباشی

با عرض سلام و خسته نباشی.سوالی داشتم البته جواب رو تا حدی از سوالات بالا پیدا کردم ولی برای اطمینان کامل سوال میکنم.قصد ازدواج موقت با دختر باکره ای را دارم که ۳۰ ساله و پدر و جد پدری او در قید حیات نیستند ولی برادر و مادر او در قید حیات هستند.ایا به اجازه برادر یا مادر نیاز هس؟اگر نیاز نیاز ایا خودمان میتوانیم متن صیغه را بخوانیم؟ممنون

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
در صورتی که پدر یا جد پدری در قید حیات نباشند نیازی به اجازه برادر یا مادر نیست.

من با خانمی باکره دوست هستم

من با خانمی باکره دوست هستم می خوام باهاش راحت باشم البته در حد دست دادن و یا برخورد بدنم با او یا مثلا بغل کردن او البته به هیچ وجه برهنگی در کار نیست و نزدیکی نمی خواهم داشته باشم مثل خواهر و برادر . . . آیا صیغه با اذن پدر لازم است . . .

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
ما نظر مراجع رو عرض کردیم. تفاوتی ندارد برخوردتان چگونه باشد

با سلام ،

با سلام ،
میخاستم بگم که من دانشجو ۲۲ ساله هستم و خیلی دارم رنج میبرم از این موضوع که نمیتونم کاری کنم و نمیخام گناه کنم ..
۱-ا یا میشه دختری بدون اجازه پدرش که خودش راضی باشه و بالغ هم بشه باهاش ازدواج موقت کنم !؟
۲- آیا من میتونم با کسیکه شوهر داره و شوش توانایی نزدیکی با اون خانوم را ندارد ازدواج موقت کنم در صورتیکه خود زن هم موافق باشه !؟؟
۳- آیا من میتوانم با دختری که باکرگی او از بین رفته بدون اجازه پدرش باهاش ازدواج موقت کنم !؟؟

لطفا بهم جواب کامل بدید ثواب داره ، ازتون خواهش میکنم ،کمکم کنید لطفا

با تشکر .

تصویر پاسخگو

سلام دوست عزیز .

سلام دوست عزیز .
اگر از مطلب سایت پاسخ خودتون رو نگرفتید نام مرجع تقلیدتون رو بفرمایید تا پاسخ تفصیلی داده شود .

من و دخترای ک مورد نظرم هستن

من و دخترای ک مورد نظرم هستن مرجع تقلید نداریم .
حالا اگر آیت ا.. روحانی انتخاب کنیم بدون اجازه پدر عقد موقت ما صحیح است !؟
مرسی

تصویر شهر سوال

با سلام دوست گرامی

با سلام دوست گرامی
انتخاب مرجع تقلید باید بر اساس اعلمیت باشد نه اینکه هر کسی اذن پدر را لازم نمیداند آن را انتخاب کنیم.

خب من جوابمو نگرفتم

خب من جوابمو نگرفتم
میشه بگید عقد صحیح هست یا نه اگر مقلد آیت ا.. روحانی باشیم !؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
مرجع اعلم را از سه راه می توان شناخت:
۱- آن که خود انسان یقین کند؛ مثل انکه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد.
۲- آن که دو عالم وعادل که می توانند مجتهد و اعلم را تشخیص را تشخیص دهند، مجتهد یا اعلم بودن کسی را تصدیق کنند؛ به شرط ان که دو نفر عالم عادل دیگر با گفته ی انان مخالفت نکنند.
(برای این منظور، می توانید از علما و روحانیون محل زندگیتان ویا از ائمه جمعه شهرستانتان راهنمایی بخواهید )
۳- آن که عده ای از اهل علم که می توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند و از گفته ی انان اطمینان پیدا می شود، مجتهد یا اعلم بودن کسی را تصدیق کنند.۱

حال اگر شما طبق موارد مذکور به این نتیجه رسیدید که ایت الله روحانی از همه مراجع اعلم تر هستند و ایشان را انتخاب کردید، طبق نظر ایشان اذن پدر لازم نبوده و عقدتان صحیح است.

۱. توضیح المسائل مراجع، م ۲۰

سلام

سلام
دختري ٢٦ ساله هستم كه حدود ٥ ساله با پسري كه ادعاي خواستگاري داشتن صيغه كردم، بدون إذن پدرم. راستش اون زمان من اصلا نميدونستم شرايط صيغه چيه، مرجع تقليدم اجازه ندادن، ولي من نميدونستم و حرف اون پسر رو قبول كردم، البته به شرط اين بود كه ازدواجمون رسمي بشه و حتما بيان خواستگاري، بعدش فهميدم كه مرجع تقليد من مجاز نميدونن و ما دوباره با تغيير مرجع تقليد من صيغه كرديم، همديگه رو خيلي دوست داريم ولي پدرش اجازه ازدواج به ما نميدن، هيچ وقت رابطه جنسي نداشتيم ولي در حد بوسيدن و ماليدن بود، يه بار ناخواسته فشاري وارد شد و من خونريزي پيدا كردم، اما دخولي نداشتيم، الان نميدونم بمارتن از بين رفته يا نه. ميترسم كه اون پسر بخاطر مخالفت پدرش، ديگه من رو ول كنه، در حالي كه بهم قول داده بود، من نميدونستم اينطور ميشه، از روز اول اون ادم رو باور كرده و بهش اعتماد داشتم، خانواده ام هم اونو ميشناسن و راضي هستن ولي از صيغه خبر ندارن و قطعا مخالف صيغه ما هستن، من دفعه اول نميدونستم اشتباهه و شرعي نيست، دفعه بعد هم يه جورايي مجبور بودم، چون نميتونم تصورش رو هم بكنم كس ديگه اي بياد تو زندگيم، از بي ابرويي خيلي ميترسم، ولي پدرش ادم خيلي يه دنده و لجبازيه، قسم خورده نميذاره ما با هم ازدواج كنيم.
ما از اولش به قصد رابطه جنسي صيغه نكرديم، فقط چون مقيد بوديم و نميخواستيم تا وقتي شرايط عقد دايم فراهم ميشه حرفا و باهم بيرون رفتنمون گناه نداشته باشه صيغه كرديم، چون ما دوتا همكلاسي بوده و تمام مدت دانشگاه رو باهم و كنار هم بوديم. اما بعد از مدتي آشنايي علاقه مون بهم بيشتر شد و كم كم روابطمون بيشتر شد كه اون اتفاق افتاد، اما هنوز بعد از گذشت ٦ سال و حتي با وجود اينكه پدرش از همه ماجرا خبر داره ولي راضي نميشه، من چيكار كنم، ما هردو خيلي به رضايت خانواده اعتقاد داريم و بدون رضايت باباش هيچوقت نمياد، هردومون از اين وضع خسته شديم، اخه من چيكار كنم كه باباش راضي شه، اون بيچاره هم اولش فكر ميكرد ميتونه راضيشون كنه ولي اونم نااميد شده. ممكنه چندسال ديگه هم باباش بره براش خواستگاري و اونم ازدواج كنه ولي من بدبخت چيكار كنم، من كه از روي سادگي و حماقت و فرط اعتماد و علاقه اين بلا سرم اومد؟! خيلي دعا كردم و از خدا خواستم كمكم كنه ولي موندم خدا كجاست ؟ كجاست كه هيچ كمكي بهم نميكنه، الان نه راه پس دارم نه راه پيش، من چيكار كنم؟!

تصویر شهر سوال

باعرض سلام و تشکر با توجه به

باعرض سلام و تشکر با توجه به تأخیر طولانی که در پاسخ به وجود آمده خدمت شماعرض کنم شما بهتر است به وضعیت پزشکی تان اقدام کنید و یک معاینه ای داشته باشید و نکته دیگر اینکه مشخص نیست شما با چه دلیل و انگیزه ای اول رابطه برقرار کردید و بعد دنبال رضایت گرفتن و سایر مسایل رفته اید این موضوعی است که باید ریشه یابی شود. چون در یک وضعیت مطلوب دختر و پسر به محض آشنایی با اطلاع خانواده ها و تحقیقات دقیق و وسواس گونه از طرف مقابل و برگزاری جلسات مشاوره پیش از ازدواج و گفت و گو های منطقی و رسمی اقدام به ازدواج می کنند که در وضعیت شما این طور نبوده است . پس اینکه شما مسیر منطقی انتخاب و برآورده کردن احساسات و عواطف تان را طی نکرده اید و الان به مشکل برخورده اید هیچ کس مقصر نیست البته اگر با این وضعیت رضایت پدر هم بود دچار بدبینی همسر و ناسازگاری ها به دلیل آشکار شدن تفاوت های خانوادگی ، فرهنگی و شخصیتی می شدید و شاید این دردسر کمتر از دردسرهایی بود که در آینده متوجه شما بود پس باید خدا را شکر کنید که از این بیشتر به سوی یک ازدواج ناموفق که در آن در کنار آسیب جسمی ، مطلقه بودن هم جزء هویت شما می شد. پس برای بهتر شدن وضعیت روحیتان به مشاوره حضوری اقدام کنید تا با دادن اطلاعات بیشتری به مشاور وضعیت تان بهتر شود موفق باشید.

سلام وخسته نباشی

سلام وخسته نباشی
من با ی دختر ۲۲ ساله مدتی هست دوستیم من مقلد اقای روحانی هستم ولی ایشون مقلدی ندارد واصلا قبول ندارد و ایشون قبلا رابطه داشته وبکارت خود را از دست داده است ایا میشه بدونه اذن پدر شون صیغه بشود
ممنون میشم

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
تا زمانی که مرجع تقلید ایشان مشخص نشده ما نمیتوانیم پاسخی ارائه کنیم.

با سلام چندی است که در فضای

با سلام چندی است که در فضای مجازی موردی مطرح شده به نام عقد کردن دختر و پسر بدون اجازه پدر که دختر و پسرها با هم دوست شده و سپس عقد می خوانند و به عمل جنسی م یپردازند و این موضوع بسیاری از دختران محجبه رو هم گرفتار کرده...لطفا در وبسایتتون و هرطور دیگه ای که می تونید حرام بودن این عمل رو گوشزد کنید...
این اتفاق رو بنده از نزدیک دیدم بارها و حتی قصد ازدواج با دختر خانمی بسیار محجبه و سنگین و مناسب رو داشتم که متوجه شدم ایشون بارها عمل رابطه جنسی رو مرتکب شده به بهانه اینکه به گناه خود ارضایی نیفته و این ضربه بزرگی برای من بود ..وقتی ازش پرسیدم چطور فکر کردی این عمل درسته گفت در اینترنت سرچ کردم و دیدم نوشته که امم خمینی این حکم رو داده...در صورتی که چنین چیزی نبوده و نیست وگرنه هر دختر و پسری به نام اسلام با هم قبل از ازدواج دوست می شدند ...به هر حال من از اون خانم جدا شدم و هم اون هم من فرصت بسیار مناسب ازدواج با یکدیگر رو به خاطر همین مورد از دست دادیم...
امیدوارم به مسایل بین دختر و پسر خیلی بیشتر بپردازید که تقریبا همه جوانان آلوده شدند...
التماس دعای واقعی دارم
یا علی

واقعا ممنون از جواب های دقیق

واقعا ممنون از جواب های دقیق و مو شکافانتون. یا علی مدد

اگه پدر دختر مورد نظر اجازه

اگه پدر دختر مورد نظر اجازه نداد وباعس شد به گناه بیفتیم چی؟؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
در ازدواج موقت طبق نظر اکثر مراجع اذن پدر شرط است.

باسلام ممنون از سایت واقعا

باسلام ممنون از سایت واقعا خوبتون.دختری ۳۱ ساله هستم ۶ سال پیش با آقایی عقد کردم ولی به دلیل اختلاف شدید جدا شدیم من باکره نیستم مدتیه با آقایی آشنا شدم ایشون از من درخواست کردن که برای داشتن رابطه حلال صیغه محرمیت بخونیم منظورم از رابطه در حد معاشقه هست نه دخول. من هم برای به گناه نیفتادن بفکر افتادم ولی قلبا نمیتونم راضی بشم بدون اطلاع خونوادم این کارو انجام بدم تردید دارم ولی از طرفی بخاطر دوری از گناه مجبورم حالا اگه ما صیغه محرمیت بخونیم مشکلی نداره با این توضیح که این آقا ۱ سال از من کوچکترن واز مسئله باکره نبودن من خبر ندارن و من نمیخوام بدونن من مقلد آقای نوری هستم وایشون مقلد آقای خامنه ای منتظر جوابتون هستم و من الله توفیق

تصویر پاسخگو

با سلام خدمت شما خواهر گرامی

با سلام خدمت شما خواهر گرامی
اگر بکارت شما در اثر نزدیکی با همسر سابقتان رفته باشد ، از نظر شرعی الان برای ازدواج موقت نیازی به اذن پدر ندارید . اما اگر از راه دیگه ای ازاله بکارت شده ، برای ازدواج موقت یا دائم باید اجازه پدر را داشته باشید .

نظرات