علوم حدیث

به دست کردن انگشتر با سنگ های گران بها، چه فواید و ثواب هایی دارد؟

انگشتر

خاصیت ها و ویژگی هایی که برای انواع سنگ های معدنی بیان شده بمعنای حتمیت، لزوم و به تعبیر دقیقتر به نحو علیت تامه نیست بلکه به صورت شأنی و اقتضایی یعنی شایستگی در صورت وجود شرایط دیگر، است.

آیا حدیثی كه می فرماید حضرت اميرالمؤمنين (ع) معلم جبرئیل بوده معتبر است؟

ارواح نوراني چهارده معصوم قبل از همه خلايق، از جمله ملائكه، خلق شده و در عرش تسبيح گوي خدا بوده اند. (۳) همه خلايق از جمله ملائكه مقرب، بعد از آن ها خلق گشته و از آن ها تكبير و تسبيح و تحميد و تهليل خدا را ياد گرفته اند؛ اما اين حديث معلم بودن حضرت امیرالمومنین علیه السلام را ، در كتب معتبر حديث نيافتيم.

لطفا درباره حديث پيامبر که "فقر افتخار من است" توضيح بفرماييد.

فقر

شهر سوال ـ مقصود از فقر ، فقر معنوی و وجودی باشد، بدين معنا که انسان، فقير و نيازمند و محتاج به خداوند است و هماره به خداوند و کمک وی نياز دارد. در قرآن کریم هم مي فرمايد : : يا أَيُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَراءُ إِلَى اللَّهِ وَ اللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ
يعنى اى مردم شما نيازمندان بخدائيد و «تنها» خدا است كه او بى‏نياز و ستوده شده است

نگهداری کبوتر در منزل چه فایده ای دارد و آیا حدیثی در این مورد داریم؟

در نزد امام صادق(ع) صحبت از کبوتر شد و ایشان فرمودند: آنها را در خانه‌هاى خود داشته باشید که محبوب هستند.

شرف الشمس چیست و آیا آثاری که برای آن نقل می کنند صحیح است؟

شرف الشمس

شهر سوال ـ در باور عامیانه، «شرف الشمس» نگین انگشتری زردرنگ است که بعضی ها به نیت گشایش در کارها به دست می کنند. اما در واقع شرف الشمس سنگ نیست. بلکه دعایی منسوب به امام علی(علیه السلام) است که در روز نوزدهم فروردین با آدابی خاص می نویسند و نقشی رمزگونه را پشت انگشتر عقیق زردرنگ حک می کنند.

آیا ثواب و خاصیت انگشتر حزر امام جواد (ع) هم مثل انگشتر عقیق است؟

روایت شده است که؛ «امیر مؤمنان علی(ع) چهار انگشتر به دست داشت: انگشترى که نگین آن از یاقوت سرخ بود به واسطه شرافت آن به دست می‌کرد، و انگشترى با نگین عقیق سرخ براى حرز و محفوظ ماندن به دست می‌نمود، و انگشترى با نگین‏ فیروزه، براى پیروزى، و انگشترى با نگین آهن چینى براى قوّت

شیعه یعنی چه و شیعه واقعی چه ویژگی هایی دارد؟

شهر سوال ـ شیعه در لغت به معنای پیرو و تابع است. اصطلاحاً به پیروان خاندان عصمت و طهارت شیعه می‌گویند. اصطلاح شیعة علی یا شیعة اهل بیت در سخنان پیامبر (ص) بسیار دیده می‌شود .

آیا در احادیث و روایات راهی برای گریز از مشکلات اقتصادی سفارش شده است؟

دعای رزق و روزی

از معاویه بن عمّار نقل شده:از امام صادق علیه السّلام درخواست کردم تا براى رزق دعایى تعلیم من فرماید، آن حضرت این دعا را به من آموخت، و من براى زیاد شدن رزق، چیزى بهتر از این ندیدم.

آیا سند روایتی که می فرماید هرکس تمکن مالي داشته باشد و ازدواج نکند از ما نيست صحیح است؟ منظور از این روایت چیست؟

اهمیت ازدواج

هیچ گاه ازدواج به خاطر رسم و رسومات غلطی که به آن اضافه شده و گناهانی که همراه آن ممکن است انجام شود، ترک نمی شود. بلکه آن رسومات باید اصلاح شود و خرافات و گناهان از آن زدوده شود. اگر این چنین بود افراد متدین نباید ازدواج میکردند!

صفحه‌ها