علوم حدیث

شرف الشمس چیست؟

شرف الشمس

شهر سوال ـ در باور عامیانه، «شرف الشمس» نگین انگشتری زردرنگ است که بعضی ها به نیت گشایش در کارها به دست می کنند. اما در واقع شرف الشمس سنگ نیست. بلکه دعایی منسوب به امام علی(علیه السلام) است که در روز نوزدهم فروردین با آدابی خاص می نویسند و نقشی رمزگونه را پشت انگشتر عقیق زردرنگ حک می کنند...

آیا در احادیث و روایات راهی برای گریز از مشکلات اقتصادی سفارش شده است؟

دعای رزق و روزی

از معاویه بن عمّار نقل شده:از امام صادق علیه السّلام درخواست کردم تا براى رزق دعایى تعلیم من فرماید، آن حضرت این دعا را به من آموخت، و من براى زیاد شدن رزق، چیزى بهتر از این ندیدم.

در احادیث و روایات چه دستوراتی درباره عیب پوشی داریم؟

عیب پوشی

پیامبر عظیم الشأن اسلام در مقام انسانی کامل، خود را به عیب پوشی ازدیگران آراسته بود و پیروان خویش را نیز به این امر توصیه می فرمود. آن حضرت به سبب شرح صدر خویش، کسی را رسوا نمی کرد و تا آنجا که امکان داشت، عذرهای مردمان را می پذیرفت.

آیا در اسلام عطسه کردن به معنای صبر در انجام کار است ؟

عطسه

شهر سوال ـ متاسفانه برخی افکار و عملکردها در ميان مردم رواج پیدا کرده که نه پايه ديني دارد و نه مايه علمي و جز خرافات نام دیگری نمی توان بر آن نهاد . يكي از آن ها در مورد عطسه كردن است.

چرا احادیث پالایش نمی شوند تا احادیث جعلی به طور کامل از کتابها حذف شوند؟

اگر عده ای تصور می کنند ارائه کتاب واحد از احادیث صحیح، می تواند به سوء استفاده از احادیث پایان دهد، این تصور نیز غیر فنی و غیر واقع بینانه است. کما اینکه می بینیم علیرغم نسخه واحد قرآن، فرقه های جعلی و اسلام ستیزان، همچنان به سوء استفاده از مطالب قرآن مشغولند. و اگر چه می توان بر ضعف و بی اعتباری بعضی احادیث تاکید کرد، اما حذف کامل تمام احادیث ضعیف، غیر ممکن و غیر فنی است.

مسلمان ها موظفند به قرآن عمل کنند یا گفته های امثال کلینی و بخاری که حدیث نامیده می شود؟

آیات متعدد قرآن هر گونه تفکیک بین سخن خدا و پیامبر ص را ناموجه می شمارد و اعتبار هر دوی آنها در یک درجه است. و احتمال وجود احادیث جعلی با بررسی های علمی حل می شود.

آیا واقعا حضرت زینب (س) بعد از عاشورا سر خود را به چوب محمل زدند و خون از سرشان جاری شد ؟

حضرت زینب (س)

شهر سوال ـ یکی از دلایل طرفداران قمه زنی که بسیار مورد استناد و استفاده قرار می‌گیرد، ادعای اقدام حضرت زینب کبری(س) در کوبیدن پیشانی مبارکشان به چوبه محمل هنگام رؤیت سر مطهر سیدالشهدا(ع) است. آن ها برای اثبات ادعای خود به روایتی مشهور از «مسلم جصاص» استناد می‌کنند.

آیا این گفته محمدبن حنفیه در باره ابوبکر صحیح است؟

دروغ های بخاری

شهر سوال ـ هر کسی که آشنا به وقائع صدر اسلام و خلفاء اهل سنت باشد، به راحتی به بطلان این کلام منقول در صحیح بخاری پی می برد...

چرا دعاهای ما اجابت نمی شود؟

استجابت دعا

شهر سوال ـ شخصی نزد حضرت علی(ع) از عدم استجابت دعا شكایت كرد و گفت: با این كه خداوند فرمود: دعا کنید اجابت می کنم، چرا ما دعا می كنیم و به اجابت نمی‏ رسد؟ امام فرمود: قلب و فكر شما در هشت چیز خیانت كرده به همین جهت دعایتان مستجاب نمی‏ شود:

آیا داشتن کنیز و برده در اسلام تأیید شده است؟

برده داری

شهر سوال ـ برده گیری كه اسلام معتبر دانسته، حقی است كه بر اساس قواعد و در راستای ایجاد امنیت مسلمانان می باشد چراكه آنها دشمنان اساس دین و مجتمع اسلامی بوده ولی چنین كسانی به حكم اجبار به داخل جامعه جذب می شوند. در لباس بردگی درمی آیند تا به تربیت صالح دینی تربیت یافته و به تدریج آزاد شوند. همانند مریضی كه طبیب آزادی عمل او را تحت كنترل در می آورد تا به سلامتی برسد.

صفحه‌ها