نماز

آیا نماز خواندن با چشم بسته صحیح است؟

شهر سوال ـ چیزهایی كه در نماز مكروه است عبارتند از...

آیا می‌توان بجای تسبیحات اربعه، حمد خواند؟

تسبیحات اربعه

شهر سوال ـ در رکعت سوم وچهارم، می توان بجای تسبیحات اربعه، حمد خواند. حال اگر در ركعت سوم یا چهارم می خواستید حمد بخوانید تسبیحات به زبانتان آمد، یا می خواستید تسبیحات بخوانید حمد به زبانتان آمد باید آن را رها كنید و دوباره حمد یا تسبیحات را که قصد کرده اید، بخوانید ولی اگر هر دو درنیّت شما بوده است هر كدام به زبانتان آید، كافی است.[۱]

فواید نماز شب چیست؟

نماز شب

قرآن برخواستن از رختخواب در دل شب برای عبادت را آن گونه عبادتی می شمارد که کسی پاداش عظیم آن را درک نمی کند.

كيفيت نماز شب چگونه است؟

آیت الله بهجت(ره)

شهر سوال ـ نماز شب، يازده ركعت است كه هشت ركعت آن به نيت نماز (نافله) شب؛ يعنى چهار نماز دو ركعتى، مانند نماز صبح، سپس دو ركعت به نيت نماز «شفع» كه بهتر است در ركعت اول آن بعد از حمد، سوره ناس و در ركعت دوم بعد از حمد، سوره فلق خوانده شود و يك ركعت هم نماز وتر؛ به ‏گونه‏اى كه بعد از حمد سه بار سوره توحيد، يك بار سوره فلق و يك بار سوره ناس را بايد خواند؛ هر چند مى‌‏توان به خواندن يك سوره هم اكتفا كرد.

چرا باید قرآن، نماز و دعاها را به صورت عربی بخوانیم؟

قرآن

شهر سوال ـ درباره قرآن مساله بسیار واضح است. متن قرآن از جهت فصاحت و بلاغت در اوج قرار دارد، به گونه ای که هیچ بشری، نمی تواند نظیر آن را بیان کند. پس با تبدیل زبان عربی، به زبان دیگری، این جنبه اعجاز را از دست می دهیم.

اگر هنگام خواندن نماز، قسمتي از بدن یا حتی تار مویی از سر مشخص باشد، حکمش چیست؟

 تار مویی

شهر سوال ـ زن باید در حالت نماز تمامى بدن خود به غیر از گردى صورت و دست‏ها تا مچ و پاها تا مچ را بپوشاند، گرچه نامحرمى در آن جا نباشد. اگر نامحرم باشد، باید پاها را نیز بپوشاند؛ خواه پوشش با چادر باشد یا با لباس دیگر. و اگر این مقدار را عمدا رعایت نکند نمازش باطل است؛ اما نسبت به غفلت و سهو در پوشش واجب، تا زمانی که متوجه نشده نمازش درست است؛ اما هنگامی که متوجه شده است که پوشش واجب را ندارد اگر کوتاهی کند و خودش را نپوشاند نمازش باطل است.[۲]

اقسام وطن و وطن دوم

شهر سوال ـ اینجانب ساکن شهر اهواز می باشم و سه ماه تعطیلی تابستان را هر سال در تهران می گذرانیم و در واقع این شهر را وطن دوم خود قرار داده ایم. پرسش من این است که:
۱. من و همسرم که مقلد امام (ره) می باشیم اگر در طول سال کمتر از ده روز به تهران برویم باید با توجه به این که تهران وطن دوم ما است نماز را کامل بخوانیم؟
۲. حکم نماز برای فرزندان ما که مقلد حضرت آیت اله خامنه ای می باشند چیست؟

آیا می‌توانیم با ناخنهایی که لاک دارد نماز بخوانیم؟

شهر سوال ـ نماز خواندن با لاك اشكالی ندارد ولی لاك زدن برای وضو و غسل اشكال دارد؛ زیرا یكى از شرایط وضو و غسل این است كه در اعضا مانعى از رسیدن آب نباشد.

اگر در نماز حروف عربی مثل ظ را نتوان خوب ادا کرد مشکلی دارد؟

نماز

شهر سوال ـ واجب است که همه ذکرهاى واجب نماز از قبيل قرائت حمد و سوره و غير آنها به‌طور صحيح قرائت شود و اگر نمازگزار کيفيت صحيح تلفظ کلمات عربى را نمى ‏داند، واجب است که ياد بگيرد و اگر قادر به يادگيرى نيست، معذور است.

آیا طبق نظر همه مراجع خواندن دعا در قنوت به زبان فارسی جایز است؟

 دعا در قنوت

شهر سوال ـ به فتوای اكثر فقها خواندن دعا، به زبان فارسى و غیر فارسى در قنوت چه در نماز واجب و چه در نماز مستحبی مانند نماز وتر جائز است،[۱] البته برخى از مراجع آن را خلاف احتیاط مى دانند و احتیاط را در خواندن به عربی می‌دانند. آیت الله مکارم شیرازی جایز ندانسته[۲] و آیت الله فاضل لنکرانی(ره) خلاف احتياط وجوبى می دانند.[۳] البته در مسئله احتیاطی میتوان به مراجع دیگر عدول کرد که جایز می دانند.

صفحه‌ها