فرق زنا با صیغه موقت چیست؟ با یک لفظ چه چیز عوض می شود؟

غریزة جنسی یكی از نیرومند ترین غرائز انسانی است، تا آن جا كه پاره ای از روانكاوان آن را تنها غریزه اصیل انسان می دانند و تمام غرائز دیگر را به آن باز می گردانند. از سوی دیگر این یك قانون كلی است كه اگر به غرایز طبیعی انسان به صورت صحیحی پاسخ گفته نشود، برای اشباع آن متوجه طریق انحرافی خواهد شد، زیرا غرایز طبیعی را نمی توان از بین برد. و اگر بتوانیم آن را سركوب كنیم، عاقلانه نخواهد بود، زیرا مبارزه با قانون آفرینش، تبعات منفی بسیاری دارد. بنابراین راه صحیح آن است كه غرائز را از طریق معقولی اشباع كرد و از آن ها در مسیر زندگی بهره برداری نمود.
از سویی در مواردی ازدواج دائم مقدور نیست. مثل اینکه دو طرف توانایی پذیرفتن مسئولیتهای گسترده ازدواج دائم را ندارند، یا افراد متأهل درمسافرت های طولانی و یا به علل دیگری با مشكل عدم ارضای غریزة جنسی رو به رو می شوند. یا عوامل دیگری، نیاز به ازدواج موقت را به وجود می آورد.
و  اسلام كه قوانینش مطابق مصالح و مفاسد حقیقی و متناسب با ذاتیات انسان است، در کنار ازدواج دائم، ازدواج موقت را نیز تشریع کرده و آن را مجاز می داند. البته باید متوجه این نکته بود که قوانین اسلام، همانند قطرات زنجیر به یکدیگر متصل می باشند. و نباید به صورت بخشی و جزئی دیده شوند. یک جزء در یک سیستم می تواند زیبایی بخش باشد، در حالی که اگر از آن سیستم خارج شود و جدا در نظر گرفته شود، جز زشتی نداشته باشد. مثل خال بر روی گونه که سبب زیبایی آن می شود، اما اگر آن خال جدا از گونه باشد، امری قبیح و کریه خواهد بود.

«أَ فَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتابِ وَ تَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَما جَزاءُ مَنْ یَفْعَلُ ذلِكَ مِنْكُمْ إِلاَّ خِزْیٌ فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ یَوْمَ الْقِیامَةِ یُرَدُّونَ إِلى‏ أَشَدِّ الْعَذابِ وَ مَا اللَّهُ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ [بقره/۸۵] آیا به بعضى از كتاب ایمان مى‌‏آورید و بعض دیگر را انكار مى كنید؟ پاداش كسى كه چنین كند در دنیا جز خوارى نیست و در روز قیامت به سخت‏ترین وجهى شكنجه مى‏شود و خدا از آنچه مى‌‏كنید غافل نیست.»

بنابر این باید در نظر داشت که همان دینی که ازدواج موقت را تشریع کرده است، مجوزی برای تنوع طلبی و هرزگی نمی دهد و نفس اماره انسان را دشمن ترین دشمنان انسان معرفی می کند:
«قَالَ النَّبِیُّ ص أَعْدَى عَدُوِّكَ نَفْسُكَ الَّتِی بَیْنَ جَنْبَیْك‏[۱] پیامبر (ص) فرمودند: دشمن ترین دشمنان انسان، نفس میان دو پهلوی اوست. (کنایه از شکم و شهوت جنسی)»

با این نگاه روشن می شود که ازدواج موقت در جای خود بسیار مناسب و حتی ضروری است. که مقابله با آن، تبعات منفی بسیاری در جامعه ایجاد می کند. حضرت علی (ع) در این باره می فرمایند:
«لَعَنَ اللَّهُ ابْنَ الْخَطَّابِ فَلَوْلَاهُ مَا زَنَى إِلَّا شَقِیٌّ أَوْ شَقِیَّةٌ- لِأَنَّهُ كَانَ یَكُونُ لِلْمُسْلِمِینَ غَنَاءٌ فِی الْمُتْعَةِ عَنِ الزِّنَا[۲] خدا پسر خطاب را لعنت کند ، اگر او نبود، کسی مرتکب زنا نمی شد، به جز انسان پست! چون مسلمانان به واسطه متعه، نیازی به زنا نداشتند.»

و مطلبی دیگری که باید به آن توجه نمود، این است که ازدواج موقت، مانند ازدواج دائم، یک رابطه با ضوابط خاص و روشن است. و بیان یک جمله ساده، به منزله امضای یک قرار حقوقی است. قراری که به تبع آن حق و حقوق طرفین در حالات و شرایط مختلف تعیین شده است. پس نباید گمان نمود که ازدواج موقت، تنها چند لفظ است و تفاوت دیگری با روابط نامشروع ندارد. چون هرگز امضای یک چک، به خط خطی کردن کاغذ تشبیه نمی شود، اگر چه ممکن است، ظاهر آن ها تفاوت چندانی نداشته باشند.
ازدواج موقت شبیه همان است كه امروزه در كشورهای دیگر به نام ازدواج توافقی مطرح می شود كه زن و شوهری توافق می كنند تا مدت چند سال با هم زندگی مشترك داشته باشند و در صورت موافق بودن علایق و سلیقه ها در روحیات یكدیگر، با هم عقد ازدواج دائم ببندند. ازدواج توافقی ممكن است تا پایان عمر هم طول بكشد و كاملاً مشخص است كه این عمل با آنچه در كشورها به نام فحشا وجود دارد، متفاوت است.

[۱]. بحار الأنوار ج‏۶۷  ص ۶۴.
[۲]. بحار الأنوار ج‏۵۳ ص ۳۱.

facenama

دیدگاه‌ها

ازدواج موقت راهي مناسب جهت

ازدواج موقت راهي مناسب جهت آدمهايي كه پياده هستند يا مركبشون تناسب باهاشون نداره.

سلام عزیز

سلام عزیز
بنظر بنده حقیر علوم الهی بی نهایت پیچیده اس،در کلمات نمیگنجد،شما بزرگوار که میفرمایید با حرفزدن چه اتفاقی میتونه بیوفته،اما پروردگار با بی نهایت
عمیق و پیچیده بودن، با بندگان گناه کارش حرف سهله با نظری کوتاه ،قبولش میکنه....

ازدواج موقت برای این است که

ازدواج موقت برای این است که اگر جامه صبرت لبریز شد به کثافت مبتلا نشی خدا بهتر از همه می دونه تو دل ما جونها چه خبره

والا مسولیین ما باید در فکر

والا مسولیین ما باید در فکر این مساله باشن . امروز در تلویزیون شاهد رزمایش نیروهای زمینی و هوایی و دریایی و... بودم که سلاح های جنگیشونو به قول خودشون به رخ جهانیان نشون و پز می دادن . بابا این جنگ های فیزیکی دیگه اصلا صورت واقعی نداره . خیلی وقته که این نوع جنگ ها از بین رفته . اگه مردید بیاید این جنگ های سرد و ریشه کن کنید که طرف مثل من جوونه و با یه کلیک و یه اینتر ، کل توپ تانک هایی رو هم که ساختن بیارن نمی تونن جلوی اون جوونو بگیرن و جوون بدبخت که راهی برای ارضای خودش نداره میاد و دست به اعمالی میزنه که بعدها براش هم افسردگی میاره و هم مشکلات بعد از ازدواج . مرد هستید بیاین این جنگ ها رو خنثی کنید . دشمن از شما خیلی جلوتره و شماها در همون جنگ آتش و خمپاره و سلاح موندید و فکر می کنید که فقط همون جنگه .نه خیر برادر .دارن میزنن از اونور شماهارو .شما اکثرا تعصبی های عقب مونده نمی بینید . اثرش و ترکش هاشم به مرور زمان به خودتون باز می گرده . به و الله قسم راست می گم .

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
شکی نیست که جنگ درونی و مقابله با هواهای نفسانی بسیار مهم تر از جنگیدن با دشمن بیرونی است. از همین رو، رسول اکرم (ص) مبارزه با هوای نفس را جهاد اکبر خواندند.
اما باید به این نکته دقت کرد که، هر کس موظف است، به اصلاح خویش بپردازد. و اگر کسی به ساماندهی امور خود بپردازد، گمراهی تمام جهان نیز برای او ضرری نخواهد داشت:
يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ (۱۰۵ مائده) اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! مراقب خود باشيد! اگر شما هدايت يافته ‏ايد، گمراهى كسانى كه گمراه شده ‏اند، به شما زيانى نمى‏ رساند.
همچنین اگر کسی خود به دنبال اصلاح خویشتن نباشد، حتی فرزندی یا همسری پیامبر خدا نیز برایش سودی نخواهد داشت. مثل آنکه آب ریختن در چاله، سبب ایجاد چشمه نمی شود، و تا زمانی که فردی خود نخواهد، اقدامات دیگران هیچ فایده ای نخواهد داشت.
پس نباید فرافکنی کنیم و تصور کنیم که در مساله هدایت غریزه، مسئولیت اصلی بر دوش مسئولین حکومتی است!
و درباره پایان جنگ های فیزیکی، اگر چه این سخنان در زمان کلینتون مطرح شد، اما جنگ های عراق و افغانستان، پوچ بودن آن را نشان داد.

دقیقا حرف این دوستمون درسته

دقیقا حرف این دوستمون درسته
من که جوونم چه جوری باید خودم و ارضاء کنم؟
یا باید اینکار رو بکنم یا اینکه ...

تصویر soalcity

سلام

سلام
مساله اینجاست که ما سه گزینه در پیش روی داریم! ازدواج حلال - صبر و عفت - گناه
آیا کسی که گرسنه است می تواند بگوید یا باید الان به من پول بدهید یا باید دزدی کنم؟
انسان با قوت ایمانش در سختی ها، از گناه پرهیز می کند. و همین ها، مزد و پاداش الهی را برای او به ارمغان می آورد.

غریزه جنسی یک نیاز طبیعی است

غریزه جنسی یک نیاز طبیعی است که باید ارضا شود.
گرسنگی را فرض کنید که با غذا برطرف، عطش با آب سیراب می گردد.
مثل این است که در جامعه آب فراوان باشد و عطش بسیار و بگویند آب ننوشند و روزه بگیرند.
همه مسئولین و همه پدر و مادرهایی که با بی تدبیری و یا بی اهتمامی نسبت به نیاز فرزندانشان شرایط ازدواج را برای آن ها تسهیل نمی کنند از نظر من گناهکار و در قیامت باید پاسخ گو باشند!!!

موافقم با نظرتون دوست عزیز.

موافقم با نظرتون دوست عزیز.
مسئولین مقصرند و گناهکار

منم موافقم بنظرم باید یه فکر

منم موافقم بنظرم باید یه فکر جدی کنن چون خیلی حس قدرتمندیه

شما یا همت کن درست و حسابی و

شما یا همت کن درست و حسابی و برو ازدواج کن یا با هوای نفس موقت بجنگ، اینطوری بهتر نیست؟

موافقم , صیغه فقط یه بهونه اس

موافقم , صیغه فقط یه بهونه اس که ارضا غرایز و شهوتشونو , خدایی و حلال جلوه بدن

برادر یا شما در آسمونا سیر می

برادر یا شما در آسمونا سیر می کنید و یا اینکه خودتونو از جامعه کشیدید بیرون اوضاع رو خبر ندارید به اون صورتی که باید داشته باشید ! صحبت های شما درست . یه جوونی که به اصطلاح تازه از تخم بیرون اومده و پشت لباش سبز شده چه می دونه از منطق و فلسفه و از اینکه گمراهی کسانی که گمراه شدند ، آسیبی به مومنین نمیزنه ! مگه آدمیزاد معصوم هستش؟ اون حرفی که میزنین مصداقش در مومنینی هست مثل آیت الله بهجت برادر من که دیگه مومن واقعی شدند و هیچ آسیبی بهشون وارد نمیشد از طرف دشمنان . منظور بنده رو متوجه که میشید ؟ اون آیه رو با این مسایل قاطی نکنین . ما وقتی دو به علاوه دو رو به بچه یاد ندادیم . وقتی زیر ساخت های فرهنگی ما در حد صفره . چطور شما جرات کردید این آیه رو در این مساله مختلط کنید ؟ وقتی مهندسین ما توانایی این رو ندارن که سایت های غیر اخلاقی رو تا حد ۱۰۰ درصد فیلتر کنن و بچه های مردم به راحتی در اینترنت گشت و گذار کنن ، چه طور اونوقت شما انتظار دارید یک جوان خام به این مسایل رو نیاره . یه کم واقع بین باشید و از تعصب های افراطی به دور شید .بیشترین درصد بد بختی ما مردم ایران به خاطر وجود همچین آدمایی در این مملکته که تعصب جلوی چشمانشون رو گرفته و روی واقعیت ها چشم پوشی می کنن و به نوعی صورت مساله رو به راحتی آب خوردن پاک می کنن . وای بر همچین آدمایی . یه روز باید جواب پس بدن . وقتی هزینه ها بالاست . وقتی وام برای ازدواج فقط کفاف چند روز عروسی و بعد عروسی رو میده ، تازه باید از هفت جاش در بیارن و بانک های محترمه به اصطلاح نزول اسلامی بگیرن از این دو گل نوشکفته ،ضامن کارمند و برو و بیا و برو پایین و برو بالا و ... دیگه جوون با چه جراتی پا پیش بذاره برای امر مهم ازدواج ؟ برادر یکم واقع بین باش . در پاسخ به نکته دیگر سخنان شما ، اگه کمی دقیق و تیزبین بودید متوجه این منظور میشدید که کشور های قدرتمند و ابر قدرت دیگه نمی خوان با هم درگیر بشن و حملات نظامی داشته باشن .چون میدونن صدماتی که بر اثر این جنگ ها بهشون وارد میشه میشه گفت تقریبا غیر قابل بازگشت هستش، این جنگ هایی رو هم که می بینین روی کشور هایی ایجاد شده که به لحاظ اقتصادی و فقر سلاح و ... توان مبارزه با کشور هایی نظیر آمریکا رو ندارن و بایدم به این کشور ها تجاوز بشه و جنگ نظامی علیه شون صورت بگیره .شما نگاه کنید می خواستن به سوریه حمله کنن اما دیدن اگر به سوریه حمله کنن ، ایران و روسیه و حزب الله حامی سوریه هست و به خاطر همین غنی بودن سلاح برای سوریه عقب نشینی کردن و گرنه اگر این کشور ها حامی سوریه نبودن آمریکا به غروب نکشیده همون روزی که اعلام کرده بود حمله می کرد و با خاک یکسان می کرد سوریه رو . حالا وقتی که نمیشه از جنگ نظامی وارد شد چی کار باید کرد ؟؟؟ آ بارک الله

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
واقعیاتی که شما مورد اشاره قرار داده اید، از دیده نویسنده مطلب، پوشیده نبوده اما باید توجه کرد که آن واقعیات چه ارتباطی به سخن حاضر دارد!
آیا شما معتقدید که تکلیف الهی، و لزوم حفظ عفت و پاکدامنی، تنها برای جایی است که حکومتی تمام زمینه های ابتلا به فساد را از بین برده است؟ در حالی که خدای متعال خود به شیطان اجازه داده، تا در مقابل راه صحیح، بیراهه ها فراهم کند و این گونه زمینه اختیار و انتخاب انسان را ایجاد نماید. و اگر زمینه مبتلا شدن به فساد وجود نداشته باشد، آن گاه عفت و پاکدامنی بی معنا خواهد بود.
همچنین اگر واقعا آن قدر وضعیت فرهنگی جامعه را خراب معرفی کنیم که به فرمایش شما زیر ساخت های فرهنگی در حد صفر باشد، آیا این مجوز ارتکاب گناه است در حالی که هر کس با ندای فطری خویش، خوب و بد را می شناسد:
فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها (۸ شمس) پس راه معصيت و گناه و تقوى و پرهيزكاريش را باو شناساند.
آیا شما با گفتن این جمله که "مگه آدمیزاد معصوم هست" می خواهید نعوذ بالله بفرمایید که ارتکاب گناهان جایز است؟ آیا خدا نیز واقع بین نبوده که چنین تکالیف و اوامری صادر فرموده است؟ یا اینکه تصور می کنید خدای متعال احکام خود را فقط برای امثال آقای بهجت بیان نموده است؟
به هر حال بنده معتقدم حتی اگر مزیت نسبی کشور خود را نسبت به کشورهای فاسد نبینیم، هیچ کس هیچ مجوزی برای ارتکاب گناه ندارد.
و درباره بخش دوم نوشته نیز، ظاهرا شما سخن خود را فراموش کرده اید و همان سخن خود را نقد می فرمایید. همان گونه که شما در این نوشته فرموده اید، اگر کشورهای زیاده خواه، مانعی بر سر راه خویش نبینند، حتما با خوی تجاوز گری خویش، اقدام می کنند و ما باید با تجهیز خود، آنها را از این کار بازداریم. و بر خلاف نوشته اول شما، نمی توان گفت که دوران جنگ های فیزیکی به اتمام رسیده است.

خندم می گیره برادر از این آیه

خندم می گیره برادر از این آیه هایی که از قرآن تیکه تیکشو می بری و می ذاری ... مثل این آیه نماز نخوانید ... در حالی که مستید . شما تیکه اولی رو می ذارین و کلی هم به خودتون می بالید . فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها منظورش همون قرآن هست که بهش راه و بیراه رو توش نشونش دادیم . حالا یه جوون خام رو حساب کن که تا حالا قرآن نخونده ... یا در حد کم خونده . خیلی داریم از این جوونا . فطرت پاک دارند اما نی دونن چه خبره . یا به درک واقعی نرسیدن . یا ایمانشون تازه گل کرده و هنوز اول راهن . برادر ببخشید ها . بذار راحت بگم . شما روحانی هایی که درس طلبگی می خوانید خیالتون راحته . چون واسه شما یه لیست میارن از قیافه های مختلف و شما انتخاب می کنید به وقتش . وقتش کیه . همون وقت ازدواجتون یا وقت صیغتون ... یعنی برای شما آماده هست . یا از طریق خانواده و یا ازطریق کسبه ای که امامه شما رو دیدن و ... اما یه جوون بیکار وقتی که مسولین بستر کار رو براش فراهم نمی کنن . یا افراد دارایی که دارن و هی انبار می کنن و پول رو پول نمی ذارن و خمس و زکاتشون و نمیدن و ... انتظار شما بی مورد است از یک جوان تشنه و پر عطش ... منظورمو که متوجه می شید . برگردید به وجدان خودتون . نمی خواد پاسخ فلسفی بدید ...

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
دوست گرامی، شاید علاقه و گرایش شما، برای سخنی، آنچنان شدید است که هر سخنی غیر آن را انکار میکنید که در این صورت، حقیقتا گفتگو بی فایده خواهد بود.
آیه ای که شما به استفاده از آن اشکال کرده اید و مدعی شده اید، که منظور آن قرآن است، بعد از این آیه آمده است:
وَ نَفْسٍ وَ ما سَوَّاها (۷ شمس) و قسم به جان آدمى و آن كس كه آن را (آفريده و) منظّم ساخته
و اگر قواعد ادبیات زبان عربی را بدانید، متوجه خواهید شد که حرف "ف" در اول فالهمها، این معنا را می رساند که خوبی و بدی در وجود انسان قرار داده شده است! حتی اگر قرآنی نازل نشده باشد. و این همان وجدانی است که در درون خود می یابیم و در مقابل بدی هایمان ما را سرزنش می کند!
البته این مطلب در آیات دیگری از قرآن نیز آمده است مثل آیه ۳۰ سوره روم، پس جای انکار این مطلب نیست.
اما قضاوت شما درباره طلبه ها، و تصورات غلطی که از زندگی آنها دارید، حتی بر فرض درست بودن نیز ربطی به گفتگوی ما ندارد. چرا که مغالطه خلط اندیشه با انگیزه است و نمی توان با این گونه سخنان، حرف منطقی را رد کرد.
اما برای اینکه از فضای ذهنی ای ساخته شده توسط خودتان بیرون بیایید، توصیه می کنم نامه شهیدی به نام امیر را بخوانید تا بیابید، یک جوان چگونه می تواند رفتار کند و دقت کنید که این جواب فلسفی نیست. :
http://www.irdc.ir/fa/content/9150/default.aspx
گوشه ای از نامه شهید: حدود ۱۰ ساعت از روز را با دختر خاله ام در خانه تنها هستم و همانطور که گفتم دختر خاله ام یک لحظه من را تنها نمی گذارد،دائما در سرم فکر گناه را می اندازد. بارها در طول روز از من درخواست گناه می کند. البته من پسری نیستم که تسلیم خواهش و حرفهای او شوم ، همیشه سعی می کنم از او خودم را دور کنم ولی او مانند شیطان است که سر راه هر انسان ظاهر شود او را درون قعر جهنم پرتاب می کند و برای همین است که من از او احتراز می کنم ولی او دست از سرم برنمی دارد

من كاري بحث اساسي شما مدارم

من كاري بحث اساسي شما مدارم ىلي طلبه هام مشكل دارن عشق و احساس شهوت و خيلي جيزاي ديكه ادم رياكار نه ىلي طلبه واقعي شدن مكه كار اسونيه؟!
مكه اماه سركذاشتن توي اين زمونه اسونه
تحمل هزارتا حرف كه من. شما كه بارشون ميكنيم اسونه؟!
ادم افراطي رو كار ندارم رياكار رو هم كاري ندارم ولي طلبه هايي داريم كه روح و روانشون ازرده ترازماست به خاطر نكاه يكنواخت ما اين كه همشونو بد ميدونيم و معتقديم صيغه در اختيارشونو هركاري ميكنن
خدا جاي حق نشسته بهشت براي امامه به سرها نيست براي دل هاي باكه

عزیزم برادر گرامی ... خیلی از

عزیزم برادر گرامی ... خیلی از جونها هستند که وقتی با یک خانمی می خوان حرف بزنن و رو به رو تماس داشته باشن خجالت می کشن . اما در خفا و با یک کامپیوتر و اینترنت ممکنه همون خانم رو در اینترنت دید بزنن. خیلی از جوونها با من در این باره صحبت می کنن و کردن . منظور بنده رو متوجه میشید ؟ اگه تماس فیزیکی باشه ( حداقل دست دادن ) ممکنه رد کنن و خجالت و حیا بهشون اجازه نمیده ، ولی در اینترنت و یا تماشای فیلم غیر اخلاقی راغب ترند و هیچ نگرانی در خودشون نمیبینن و به راحتی به این کار دست میزنن . برای اصلاح اینگونه افراد چی کار باید کرد به نظرتون؟ باید به حال خودشون رهاشون کرد تا در گناه بیفتن و هی غلط بزنن یا نه یه کاری باید کرد براشون ؟ این نامه شهیدی که خلاصشو عرض کردید معلوم بود که دختر خالش می خواست باهاش تماس فیزیکی داشته باشه . اما بحث ما سر تماس فیزیکی نبود . بلکه به گناه افتادن دختر و پسر در نبود همدیگه و با دیدن فیلو عکس و تماشای نامحرم در فضای مجازی هست . به طور مثال عرض می کنم ، توی دانشگاه ها و خواب گاه ها اگه چند سال برید متوجه میشید که حتی اون بچه های مثبت هم که در نگاه و رفتار خوب به نظر میان ۹۵ درصدشون ناخالصی دارن و این گناه خود ارضایی را بیش از چند بارم توی زندگیشون کردن و بیشترشون هم که غالب بر ۹۰ درصد خوابگاهی ها هستند می کنن . به نظر شما نباید راهکارهایی رو برای این مسایل در نظر گرفت . چرا مثلا در گوگل با زدن کلمه هایی شبیه به کلمات غیر اخلاقی - فقط شبیه - باید به راحتی تصاویر شهوت انگیز نمایش داده بشه . آیا به نظر شما آن مفت خور هایی که توی بخش اینترنت فعال هستند نباید جلوی این مسایل رو بگیرن تا زمینه برای گناه جوانها فراهم نشه . آیا ما می تونیم جامعه رو رها کنیم و بگیم که باید هر کس به فکر اعمال خودش باشه . آیا ما در این زمینه کوتاهی ای نکردیم . آیا به طور مثال خدا از کار و رفتار یک پدری که جلوی فرزندش رو در جوانی نمیگریه تا زمینه برای گناه براش فراهم نشه خوشش میاد . مهندسین آی تی و حوزه فناوری اطلاعات یعنی نباید زمینه گناه کردن و در فضای مجازی کم کنند . آیا می تونیم به همین استناد کنیم که باید هر کسی بنا بر آیه هایی که فکر نکنم ۸۰ درصد جوونایی که تو این زمینه دارن گناه می کنن خبر نداشته باشن ازش ، استناد کنیم و بگیم باید خودش مواظب اعمال خودش و وسوسه های شیاطین جن و انس باشه ؟ قبول کنید برای یک جوون خیلی سخته این شرایط براش فراهم باشه و خودش هم تشنه و عطش شهوت تمام وجودشو فراهم کرده و حتی زمینه برای ازدواجش هم فراهم نباشه به این کار رو نندازه . خدایی که خیلی براش سخته . خداوند خودش هم گفته که برید ازدواج کنید . چون شما نمی تونید تحمل شهوت خودتون رو بکنید . آیش یادم نیست . ولی محتواش یادمه که همین بود . وقتی شرایط ازدواج برای جوون فراهم نیست و فرهنگ رو طوری بر مردم قالب کردن که حتما باید جوون خانه و ماشین و فلان و بیسار رو داشته باشه تا بهش زن بدیم و وحتی شغل و کار هم براش فراهم نباشه چی کار باید کنه . باید خیلی معذرت می خوام این حرفو دارم میزنم . باید بذاره خودش در بیاد و بریزه ؟ خوب دست به اعمالی میزنه که نباید بزنه برادر . من چی بگم به شما که ... اصلا بیخیال برادر ... ما گذشتیم از حرفامون و پس گرفتیم . در پناه حق

تصویر soalcity

دوست گرامی

دوست گرامی
در اینجا دو مساله داریم که باید از خلط شدن آن جلوگیری کرد.
اول وظیفه همه افراد جامعه، در مبارزه با منکرات است.
و دوم وظیفه خود شخص، برای دوری از گناه است.
اگر همه مردم نسبت به وظیفه خود بی اعتنایی کنند، زمینه گناه بیش از آن نخواهد شد که در داستان امیر به آن اشاره کردم. و در این حال نیز تکلیف از دوش فرد برداشته نمی شود و قوت ایمان می تواند مانع گناه شود.
در کنار این شکی نیست که همه افراد جامعه، وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارند. این وظیفه می تواند در فیلترینگ سایت ها باشد. می تواند در تسهیل امر ازدواج باشد و ...
پس دو مساله جدا از یکدیگر داریم. به فرض که هیچ فیلتری وجود نداشته باشد، خود شخص چرا باید در جستجوی عکس های نامناسب باشد، تا شهوتش قوی تر شده، و تاب تحمل از کف بدهد؟

در گوگل با زدن کلمه هایی شبیه

در گوگل با زدن کلمه هایی شبیه به کلمات غیر اخلاقی (((( فقط شبیه ))))

تصویر soalcity

سلام

سلام
بله با این فرمایش شما موافق هستم. اما انسان می تواند به جای دقیق شدن، در عکس ها و مطالب ناروا، سریع از آنها چشم بپوشد! و قطعا کسی که شهوت را در گام های ابتدایی مهار می کند، متوجه می شود که با یک غول غیر قابل مهار، مواجه نیست.
کسی که در شیب تند کوه شروع به دویدن می کند، ممکن است پس از چند لحظه دیگر قادر به توقف نباشد که در اینجا قطعا ملامت متوجه خودش است که از ابتدا روندی غلط را شروع کرده است. پس سهمگین شدن فشار شهوت، به خاطر خود شخص است که چشم و خیال و گوشش را از ابتدا کنترل نکرده است.

با سلام

با سلام
من سوالم این هست :آیا دخترو پسری که همدیگر رودوست دارند ولی بنا به شرایطی نمی توانند با هم ازدواج دائم کنند آیا برای ارضای غریزه جنسی برای چند ساعتی که پیش هم هستند میتواندد جهت نبودن گناه بین خود صیغه موقت بخوانند حتی اگر ولی دختر اجازه ندهد، این امکان وجود دودارد دونفر خود برای خو صیغه موقت بخوانند؟

تصویر soalcity

سلام علیکم

سلام علیکم
لطفا مراجعه بفرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/1117
http://www.soalcity.ir/node/1112

با عرض سلام به همگي حميد جان

با عرض سلام به همگي حميد جان علكي خون خودتو كثيف نكن كسي به فكر منو تو نيست!
تا ميشيني پيش ي آخوند و شروع ميكني به صحبت كردن فقط ياد دارن بگن كه حضرت يوسف زليخا جلوش لخت شد آن حضرت روشو برگردوند، ديگه نميگن كه آن حضرت پيامبر بود، معصوم بود، اين قضيه يك بار اتفاق افتاده بود!
ما ژي كه هر روز بايد تو كوچه بازار ، دانشگاه و انواع مراكز با هزارتا زليخا روبرو بشيم!
جوبشون چيه اونوقت؟؟؟!!!!
ميگن بايد نفستو كنترل كني و نگاه نكني، آخه وقتي شهوت بهت غالب شه اصلا مخ كار ميكنه؟
قربونش برم هم كه ي كاري كردن با تمدن و فرهنگشون كه فك كنم سر ۵۵-۶۰ سالي فرصت ازدواج پيدا كنيم!
مسولين بند رو به آب دادن اساسي هيچ كاري هم نميتونن بكنن!
فقط از خدا مي خوام كه به خودمو خودت صبر بده

در پناه حق، يا علي....

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
اولا تنها مطلبی که آخوندها می گویند، کنترل نفس نیست. بلکه از ازدواج نیز زیاد می گویند و جالب آنکه شما این انتقاد را در جایی نوشته اید که بحث صیغه است.
ثانیا اتفاقی که بین حضرت یوسف و زلیخا افتاد، یک بار نبود! بلکه بارها و بارها تکرار شده است. نمونه قدیمی اش، ابن سیرین و نمونه جدیدش شهیدی به نام امیر که می توانید داستانش را بخوانید تا یقین کنید این چیزها مخصوص پیامبری نبوده است:
http://www.irdc.ir/fa/content/9150/default.aspx
ثالثا پیامبران هم مانند ما بشر بودند. و مانند ما تمایلات بشری داشتند. و فرقشان در این بود که همت الهی شان زیاد بوده است.
رابعا اگر شما بند را آب ندهید و نگاه خود را کنترل کنید و ... کار به آنجا نمی رسد که شهوت غالب شود و عقل کار نکند.
خامسا آنچه بر سر فرهنگ و تمدن آمده؛ سوغات تمدن غرب است. مثل همین وضعیت کوچه و بازار که شما به آن اشاره کرده اید مرهون ماهواره هاست و ...

من واقعا از شما ممنونم به

من واقعا از شما ممنونم به خاطر چند مسئله :
- اول اینکه توی این سایت به سوال ها جواب میدید
- دوم اینکه با احترام و استدلال زیبا بحث میکنید
- سوم اینکه منو با یه الگوی واقعا زیبا چون امیر ۱۷ ساله آشنا کردید وقتی خوندمش واقعا متاثر شدم ، انشاا... ماهم یکم از معرفت ایشون رو پیدا کنیم...
امیدوارم دو دوست خوبم آقا حمید و آقا محمد هم یکم بیشتر و با تامل تر فکر کنن ما نباید تقصیراتو گردن کسای دیگه بیندازیم و ناتوانایی هامونو با استدلالهای به ظاهر درست ولی در باطن پوچ مجاب کنیم هر کس مسئول کار خودشه و مسئولین اگه نمیتونن کاری بکنن ما که هستیم خب ما یه کاری بکنیم باید اول خودمون دست به کار شیم و خودمونو بسازیم و از خودمون شروع کنیم بعد به فکر کوتاهی بقیه باشیم شما هم در حد خودت وظایفی داری مطمئنی درست انجام دادی؟؟یا اصلا انجام دادی؟؟(( حتی اگه یه نفرو نجات دادی انگار همه رو نجات دادی ...)) این جمله یادت باشه...
شهوت هدف ما نیست تو زندگی ، هدف ما رسیدن به کماله ،که رسیدن به این کمال به این راحتی ها هم نیست ، تو این راه به یه موانع و عامل های سختی برمیخوریم که یکیش شهوته حالا اگه بعضیا جرات و توانایی برطرف کردن یا حل کردن درستشو ندارن باید یه سری به خودشون بزنن، ببینن کجای کارشون اشکال داره ...زرنگ اونیه که این مانع یا عاملو پله رسیدن خودش به هدفش بکنه نه طناب دارش!!! اگه اینجوریه که هر کسی که توانایی ارضاء نیازهاشو نداره بره از راه حرام که در ظاهر راحت تره برطرف کنه بعدم با این توجیه که تو ، توی شرایط من نیسی منو درک نمیکنی کارشو توجیه کنه ، پس اون خانمی که در زمان کشف حجاب چندین سال از خونه بیرون نیومد چی ؟؟! اون آدم نبود؟؟نکنه اونم پیغمبر بود؟؟! اونم میتونست بگه من که نمیتونم یه عمر تو خونه بپوسم پس مجبورم برم بیرون؛ اون زمان اگه کسی هم دلش میخواست چادر بپوشه نمیذاشتن بپوشه ؛ فکر میکنی حالا بدتر از اون موقع است؟؟!
امیدوارم ناراحت نشده باشی و این صحبت منو هم بی احترامی تلقی نکنی دوست عزیزم من یک پسر ۱۸ ساله با رشته علوم انسانی از اصفهان هستم که طلبه هم نیستم که بگید آخوندم که اینجوری دارم صحبت میکنم ، نه ؛ من داخل محلمون کار فرهنگی میکنم از طریق مسجد وپایگاه محله و تا بتونم میخوام به جوونای و نوجوونای محلمون، حداقل کمک کنم ،شما هم بسم ا... شروع کن ؛ انتقادو و حرف زدنو همه بلدن ، عمل مهمه باید همه شروع کنیم به کمک کردن ساختن فرهنگ هر چند کم یا کوچیک از هیچی و دست رو دست گذاشتن و غر زدن خیلی بهتره !!!از بس انتظارات بالا داریم چشمامونو بستیم رو حقیقت ما برا خوشی تو این دنیا نیومدیم برا رسوندن بار امانت اومدیم تا به دنیای خالد برسیم ؛اگه میشه تو صحبت ظریف تر باش و از مغلطه کردن هم دست بردار !!! دعا کن صاحبمون بیاد اونوقت همه چیز درست میشه ان شاا...
حاج آقا میخواستم بدونم غیر از سایت هم میشه یه طور دیگه باهاتون در ارتباط باشم برا مشورت توی بعضی امور ؟؟ازتون ممنون میشم جوابمو به ایمیلم بفرستید.
ومن ا... توفیق

تصویر soalcity

سلام

سلام
ضمن تشکرا از نظر لطف شما
درباره مسائل دینی می توانید به صورت تلفنی نیز با شماره ۰۹۶۴۰۰ در تماس باشید.
همچنین می توانید برای گفتگوی آن لاین به سایت ذیل مراجعه فرمایید:
http://www.javab.ir/09640

اگر صیغه خوب است چرا در بین

اگر صیغه خوب است چرا در بین مردم هنوز به عنوان یک عمل خوب جا یگاهی ندارد مردم نمی پذیرند

تصویر soalcity

سلام

سلام
دلایل مختلفی دارد. یکی از آنها موارد نا به جای صیغه است که عده ای برای تنوع طلبی خود، صیغه را بهانه کرده اند.

من میخواهم بدانم در صورتی که

من میخواهم بدانم در صورتی که مرد در سفر باشد وزنش نیاز جنسی داشته باشد آن وقت چگونه باید غریزه اش را مهار کند؟

جواب که روشن است زن اصلا نباید چنین غریزه ای داشته باشد.

سوال دیگر اینکه من به عینه بسیاری از زنان مذهبی وحتی زنانی که تحصیلات حوزری دارند را دیده ام که علی رغم اینکه حکم صیغه وتعدد زوجات را

می دانند صراحتا باآن مخالفت می کنند.خوب حالا اگر گفتید علتش چیه؟

تصویر soalcity

با عرض سلام

با عرض سلام
اسلام هرگز نگفته به محض نیاز باید همه چیز مهیا باشد. و انسان از هر راهی نیاز خود را برآورده کند. حتی در بعضی موارد باید به نیاز خود بی اعتنایی کند. مثل آنکه شخص روزه دار، نباید غذا بخورد.
پس اصل جواب دادن به هر غریزه ای نیست. بلکه اصل مدیریت غرایز است. و با توجه به تفاوت زن و مرد و غرایز آنها، برنامه مدیریتی آنها متفاوت است.
و اینکه صیغه جایز است، به این معنا نیست که هر کسی به دنبال این حکم برود. و الا مثل این است که بگوییم چون ازدواج خوب است پس برای پسر بچه های ۵ ساله نیز زن بگیریم!
صیغه خود با توجه به موقعیت و شرایط می تواند مصلحت باشد.
همچنین این نکته قابل ذکر است که زنان مذهبی و ... معیار کشف قوانین دینی نیستند. مگر آنکه شما معصوم را ملاک قرار دهید.

علتش این هست که زن غریزتن از

علتش این هست که زن غریزتن از داشتن زن دیگری(هووووو) در کنارش متنفر است و حال هر چه می خواهید اسمش را بگوییید، مثلن اسمش را حسادت و یا غیره بگذارید ،ولی اگر هم کسی باشد که ظاهرن قبول دارد واقعن به این حکم مجبوران تن داده است و شاید هم به خاطر قبول دین از غریزه ی حتمی اش کناره می گیرد
راستی چرا مرد نمی تواند در کنار خود مرد دیگری را برای همسرش حتی متصور شود؟آها اسمش را غیرت می گذارید
آخر زنان بیچاره !!! مرد با زن دوم همان کارهایی را می کند که زن مثلن با شوهر دوم خود می کند
چرا برای زن می شود حسادت و برای مرد می شود غیرت
هیچ تفاوتی نیست
جز پر کردن مغز بشر از ابتدای خلقت با مسایلی پوچ

تصویر soalcity

سلام

سلام
فرق که وجود دارد. مثلا اگر چند شوهری باشد، نسل ها به هم می ریزد اما چند زنی سبب به هم ریختن نسل ها و گم شدن نسب ها نمی شود. و روشن است که مسائلی نظیر آزمایش DNA نیز این مشکلات را حل نمی کند و الا در غرب این همه مشکل فرزندان نامشروع وجود نداشت. چون غالبا وقتی که از ابتدا دغدغه ای نسبت به این امور نبوده، بعدا نیز کسی آن را پیگیری نمی کند.
یا یکی از دیگر فرق ها این است که زن ها به خوبی می دانند که خودشان اصلا میلی به چند شوهری ندارند و این با فطرت آنها ناسازگار است.

البته صیغه نیز به طور معمول برای کسانی است که قادر به ازدواج دائم نیستند. نه آنکه این حکم برای تنوع طلبی و هوسرانی وضع شده باشد.

همجنس بازی که مد شده و

همجنس بازی که مد شده و بنابراین نیازی نیست که بگین این واقعیت وجود نداره. اما از همجنس بازی چه عاید انسان ها میشه تحقیق کنین به جواب خواهید رسید. در مورد تفاوت زنا با صیغه موقت حرف زده شده و آن را عقلی بعضی از دوستان تشریح کردند و کسی که با خود اسلام مشکل داره یقیناً احکامش هم برای او قابل پذیرش نیست. کسی که دین زرتشت را قبول ندارد نمیتوان از او انتظار داشت که آتش پرستی رو تشریح منطقی بکنه. بنابراین بحث در مورد احکام اسلامی یک بحث بسیار ریز و تخصصی است و نمیتوان با چند کلمه و جمله قد و نیم قد از آن صحبت کرد. همه دنیا از افکارشون خسته شده اند و بهمین خاطر تنها راه تمسک به اسلام است و احترام به قوانین آن.

خيلي سوال قشنكي بود واقعا

خيلي سوال قشنكي بود واقعا دقيقا يكي بكه مكه زن غريزه نداره. نياز نداره

تصویر soalcity

سلام

سلام
منظورتان روشن نیست. یعنی فکر می کنید زن غریزه دارد که چند شوهر داشته باشد؟ چنین چیزی بسیار بعید و غیر واقعی است.
http://www.soalcity.ir/node/2072

همین سوال منم بود. واقعا چرا؟

همین سوال منم بود. واقعا چرا؟ اگر نگوییم همه ، اکثر قوانین اسلامی ما برای صرفا مردها نوشته شده. زن این وسط حق نداره هیچ نیازی داشته باشه. لطفا این سوال مهم من و دیگران رو جواب بدید. ممنون

تصویر soalcity

سلام

سلام
برداشت شما غلط است. باید توجه کنیم که زن و مرد با هم تفاوت هایی دارند و برای رعایت عدالت باید این تفاوت ها در احکام بازتاب داشته باشد.
از همین رو، زنان وظیفه تامین مایحتاج مادی خود و خانواده شان را ندارند، و این امر به دوش مردان گذاشته شده است.
زنان وظیفه ای برای تامین امنیت جامعه ندارند و این کارها بر دوش مردان گذاشته شده است.
و ...
حتی زن وظیفه ای ندارد که در منزل شوهرش کار کند تا آنجا که می تواند برای شیر دادن به فرزند خودش نیز مزد طلب کند.
با این حساب می توان قوانین را جانب دارانه دید؟ یا آنکه باید گفت ذات هر کدام از زن و مرد در نظر گرفته شده است و متناسب با آن احکام بیان شده است.

با نظر خانم ابوطالبی کاملا

با نظر خانم ابوطالبی کاملا موافقم. کاملا منطقی هست. فرض کنید مردی مثل بنده به دلیلی به کشور دیگری سفر کند و لازم باشد چند ماه آنجا اقامت نماید ، بسیار خوب برای کنترل غریزه جنسی و آلوده نشدن به گناه ، بقول شما اسلام ( البته مذهب شیعه ) ازدواج موقت را وضع نموده است ، بفرمایید تکلیف خانم ایشان در غیاب همسرش چیست؟! آن مرد براحتی می تواند خود را در زمان دوری از همسرش با ازدواج موقت ارضا نماید ، ولی همسرش باید میل جنسی خود را سرکوب نماید؟! مگر زنها میل جنسی ندارند؟!!!
ثانیا نظر دوم ایشان هم کاملا منطقی است! چرا قایم موشک بازی در می آورید ؟! اگر صیغه امری پسندیده است ، چرا رسما آن را در کشور قانونی اعلام نمی کنید؟! ( می دانید که در حال حاضر هیچ دفتر عقدو ازدواجی نمی تواند قانونا و رسما صیغه را ثبت نماید و اگر چنین کند مرتکب خلاف قانون شده است! ) و چرا برخی خانمهای حوزوی و بطور کلی زنان مذهبی جامعه ما ، از این کار بشدت اکراه و نفرت دارند ! و اگر صیغه مشکل دارد ، چرا رسما آن را حرام اعلام نمی کنید؟!!!!

با سلام و تشکر از ارتباطتان

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

پیرامون ازدواج موقت بررسی های بسیاری انجام شده و نظرات گوناگونی مطرح شده است، در این میان به نظر می رسد آن چه بیشتر در ازدواج دائم مورد نظر اسلام می باشد تشکیل خانواده و ایجاد نسل و تربیت فرزندان برومند و صالح می باشد و اما آنچه از مجموع اخبار اسلامی راجع به ازدواج موقت استفاده می شود این است که بیشتر منظور از این نوع ازدواج ارضای صحیح غریزۀ جنسی است. و تولید نسل هدف اصلی آن نیست؛ و لذا این نوع زناشویی را به نام متعه خوانده اند. در قرآن مجید نیز از این نوع ازدواج به عنوان استمتاع نام برده شده است.[۱]

حال سؤال این است که چه لزومی داشت که اسلام برای ارضای غریزۀ جنسی ، چنین قانونی را وضع کند مگر قانون ازدواج دائم که اساس تشکیل خانواده ها به شمار می رود، برای تأمین این منظور کافی نبود؟

جواب این سؤال با مطالعه در کیفیت غریزۀ جنسی در افراد مختلف، روشن می شود:

غریزۀ جنسی مثل سایر استعدادها و احساس ها و روحیات در افراد، مختلف است.

در بعضی افراد این غریزه به حد اعتدال وجود دارد که تنها با تشکیل خانواده و تمکین زن در برابر مرد برطرف می شود. اما در برخی از افراد یا غریزۀ جنسی در حال طغیان است به طوری که با انتخاب همسر دائم و تمکین او اشباع نمی شود و یا این که در اثر اختلافات و عدم هماهنگی اخلاقی و روحی و غیر آن، زن از مرد تمکین نمی کند و در نتیجه نیروی جنسی که لازم است در موقع خود به نحو صحیح اشباع گردد، ارضا نمی شود؛ خصوصا در صورتی که عوامل مهیج شهوت، در اجتماعی تا سر حد جنون پیش برود و به کارهایی وامیدارد که قلم از ذکر آن شرم دارد؛ ضرورت متعه بیشتر خواهد بود.

آمار گوناگونی که از ازدیاد فرزندان نامشروع و تجاوزهای به عنف در کشورهای اروپایی و امریکائی انتشار یافته شاهد گویای این موضوع است.

آیا باید جوانان را آزاد گذاشت که به دامن فحشاء و خیانت پناه ببرند و زندگی خود را با این وضع رسوا و فلاکت بار بگذرانند و یا لازم است قانونی آسان و سهل که مسئولیت های سنگین تشکیل خانواده دائم را نیز نداشته باشد، در پیش پای جوانانی که با طغیان غریزۀ جنسی، دست و پنجه نرم می کنند گذاشت تا بدین وسیله جوانان را از سرگردانی و ضلالت و افتادن در منجلاب فساد نجات داد؟

اسلام با تشریع قانون ازدواج موقت، در موارد ضروری و لازم که قانونی بس سهل و دارای مسئولیت های کم می باشد مشکل جوانان را حلّ کرده است و آنها را از گرایش به سوی فحشاء و زنا و خیانت و بی بند و باری باز داشته است و لذا روایات معتبری از پیشوایان مذهبی اسلام وارد است که ثابت می کند که ازدواج موقت بیشتر برای ارضای غریزۀ جنسی در موارد لازم تشریع گردیده است.

چنان که در روایت معتبر امام باقر از علی علیهما السلام چنین نقل می کند: «اگر نکاح موقت به وسیله بعضی از خلفا منع نمی شد هیچ فرد مسلمانی مگر افراد خیلی پست مرتکب زنا نمی گردید.»[۲]

واضح است که عمل منافی عفت غالباً در مورد طغیان غریزه جنسی و عدم اشباع آن انجام می گیرد و ازدواج موقت بهترین طریق سالمی است که می تواند طغیان غریزه جنسی را فرو نشاند و در ضمن مسئولیت های ازدواج دائم را نیز ندارد.

از بعضی از روایات معتبر دیگر نیز استفاده می شود که مأمورانی از طرف پیامبر گرامی اسلام در آغاز اسلام که عصر شیوع مفاسد و طغیان غرائز جنسی بود در کوچه و بازار می گشتند و مردم را از ارتکاب گناه و اشباع غریزۀ جنسی از غیر طریق صحیح باز می داشتند و به آن ها گوشزد می کردند که پیامبر اسلام نکاح موقت را برای شما جایز کرده است از این راه سالم اقدام کنید و پیرامون روابط غیرمشروع و فساد نگردید.[۳]

علاوه بر این ها در روایات بی شمار دیگری آمده است که به طور صریح دلالت دارد بر این که ازدواج موقت در مواردی تشریع شده است که غریزه جنسی جوانان را تحت فشار قرار داده و آن ها را نزدیک به انحراف کرده است. در این گونه موارد است که شارع مقدس برای جلوگیری از بی بندوباری جنسی راه صحیح ازدواج موقت را پیش پای آنان قرار داده است.

از جمله از امام موسی بن جعفر علیه السلام راجع به متعه سؤال کردند حضرت فرمود: «متعه برای کسی که ازدواج نکرده، حلال است؛ تا بدین وسیله از طغیان غریزه جنسی جلوگیری کند و یا ازدواج کرده اما با وجود این، غریزه جنسی، او را تحت فشار قرار داده است. برای چنین افرادی جایز است ازدواج متعه را انتخاب کنند».[۴]

ازدواج موقت در اسلام نه تنها کوچک ترین ربطی با فحشاء ندارد؛ بلکه فقط برای جلوگیری از فحشاء و بی بندوباری جنسی و قانون شکنی و تعدّی به ناموس عمومی تشریع شده است. لذا در روایات معتبر می خوانیم که اگر مرد مسلمانی در میان ملت های غیرمسلمان واقع شده و غریزه جنسی او را تحت فشار قرار داده است؛ مطابق قوانین اسلامی می تواند با غیر مسلمان(اهل کتاب آسمانی) ازدواج موقت بکند تا بدینوسیله از مفاسد و سایر انحرافات جنسی دور باشد.

پی نوشت ها:
[۱] نساء، ۲۸.‏
[۲] وسائل الشیعة، ابواب متعه.
[۳] همان.
[۴] وسائل الشیعة، باب کراهة المتعة مع الغنی عنها.

موفق باشید.

به شما نیز سلام

به شما نیز سلام

آقا ماکه نگقتیم زن به محض نیاز چه بایدکند خیلی واضحه که این سوال صورت کلی دارد،اصلا فرض می گیریم که شرایط زن هم اضطراری باشد،بعد تازه آن وقت می توانید جواب بدهید که خب زن به دلیل تفاوتهایش با مرد باید مثل آن روزه دار عمل کند.
در مورد مقایسه ی شما ازجایز بودن صیغه با خوب بودن ازدواج و زن گرفتن برای پسر پنج ساله باید بگویم که این قیاس کاملا غیر منطقی وناصواب است چرا که در صورت جواز یک حکمی آن هم مثل صیغه یا بهتر بگریم متعه که به معنی بهره بردن ،تمتع ولذت جویی است ،هر مرد عذب وحتی متاهلی در صورتی که امکان وعرضه ی آن را داشته باشد می تواند نسبت به آن اقدام کند، در حالیکه که اساسا ازدواج برا ی یک بچه پنج ساله جایز نیست.
آنچه به خصوص در شرایط فعلی جامعه به آن نیاز دارد تبیین درست وجلوگیری ازاجحاف وسوءاستفاده هایی است که انجام می شود.
در هر صورت به نظر من به قول بزرگی که می گفت جواب به سوالات وشبهات دینی دست کم باید قانع کننده باشد سعی کنید اگه جواب قانع کننده ای ندارید لااقل جوابتان ناصواب وغیر منطقی هم نباشد. با تشکر وخداحافظ

تصویر soalcity

سلام

سلام
بنده عرض نکردم که خوب است برای بچه ۵ ساله زن بگیریم! فکر می کنم اگر یک بار دیگر مطلب را بخوانید سوء تفاهم رفع می شود.

نظر سرکار خانم ابوطالبی کاملا

نظر سرکار خانم ابوطالبی کاملا منطقی و متین است. فرض کنید مردی ( مثل بنده) بدلیل خاصی بخواهد در کشوری یا شهری دیگر ، مدت زیادی مثلا چند ماه یا بیشتر بسر ببرد. در طول این مدت اسلام ( البته مذهب شیعه!) ، برای جلوگیری از انحراف ایشان و کنترل غریزه جنسی ، ازدواج موقت را وضع نموده است. بنا براین ایشان می تواند در غیاب همسرش بدون هیچ مشکلی خود را ارضا نماید! بسیار خوب آیا همسر ایشان غریزه جنسی ندارد؟!!! آیا زن هم مثل مرد غریزه جنسی ندارد؟! چطور مرد جایز است که به وسیله صیغه خود را در غیاب همسرش ارضا نماید، ولی زن باید در غیاب همسرش غریزه خود را سرکوب نماید؟!!! و دست از پا هم خطا نکند؟!
ثانیا اگر ازدواج موقت سنتی پسندیده و شرعی می باشد ، چرا زنان مذهبی و حتی برخی زنان حوزوی جامعه ما از آن بشدت نفرت دارند؟!!! اگر صیغه امری شرعی است ، چرا رسما در کشور قانونی نمی شود ؟ چرا طبق قاونین کنونی کشور ، صیغه در دفاتر ازدواج ممنوع است و ثبت آن غیر قانونی است؟! شتر سواری که دولا دولا نمی شود؟! اگر حلال و مشروع است ، چرا غیر قانونی است و اگر نا مشروع است چرا رسما حرام بودن و غیر قانونی بودنش اعلام نمی شود؟!!!

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
جواب قسمت اول سوال شما در پرسش و پاسخ های قبلی مطرح شده است.
اما برای قسمت دوم سوالتان(اگر ازدواج موقت سنتی پسندیده و شرعی می باشد....)
باید عرض کنم که هم از لحاظ شرع و هم از لحاظ قانونی تایید شده است و این که برخی از زنان با تفکرات غلط این سنت شرعی را قبول ندارند دلیل بر غلط بودن آن نمی باشد و بهتر است که شما راجع به این مساله با اهل علم مشورت کرده و از قرآن و احادیث راجع به این امر بپرسید نه اینکه نظر شخصی افراد که چه بسا از روی خود خواهی و خود بینی است نه از روی بندگی(ما در احکام الهی تسلیم امر شارع مقدس هستیم نه تسلیم افراد به ظاهر دین دار)
و ادامه باید عرض کنم که نه اینکه راجع به شرع کم اطلاع هستید بلکه راجع به قوانین نیز اطلاع کمی دارید و بهتر بود قبل از طرح سوال از چند دفتر ثبت ازدواج سوال می کردید تا به این مطلب پی برده که ازدواج موقت نیز مانند ازدواج دائم رسما خوانده می شود و مدرکی عکسدار و ممهور به مهر آن دفتر در اختیار دو نفر قرار داده می شود تا چنانچه نیاز به اثبات ازدواج شان باشد از آن در محاکم قضایی یا مسافر خانه و هتل ها استفاده نمایند.
در پایان باید عرض کنم تمام شرایطی که برای ازدواج دائم نیاز است در ازدواج موقت نیز نیاز است.(مانند اجازه پدر یا جد پدری دختر در صورت باکره بودن و ....)
موفق باشید.

دوست عزیز !

بنده به عنوان سوال، عرض کردم که اگر کسی بپرسد ، گیریم ازدواج موقت در برخی شرایط راهی باشد برای جلوگیری از مفاسد اجتماعی و بعنوان مثال اگر مردی بدلیل شرایطی خاص ، مدت مدیدی از همسرش دور باشد و در کشور و یا شهر دور دستی بسر ببرد ، ازدواج موقت راهی است برای ارضای صحیح غریزه جنسی ایشان ؛ بسیار خوب ، این راه حلی برای مرد! ولی همسر ایشان که باید این مدت مدید در غیاب شوهرش بسر ببرد ، مگر غریزه جنسی ندارد؟! مگر او هم مثل یک مرد نیاز جنسی ندارد؟! پس چگونه باید خود را از این نظر بصورت صحیح تامین نماید؟! که خلاف شرعی هم مرتکب نشود؟ مرد حق ازدواج موقت و صیغه دارد ، ولی زن چه؟!!! شما چه خواهید گفت؟!!!

با سلام و تشکر از ارتباطتان

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

ازدواج موقت زنان در صورتی جایز است که پس از طلاق ونگه داشتن عده باشد. ۱

زن اگر می تواند باید خود را کنترل کند وگرنه باید از شوهرش جدا شده و با رعایت شرایط شرعی ازدواج مجدد نماید.
ازدواج زن شوهر دار زناست و فتوایی مبنی بر اجازه ازدواج برای زن شوهر دار سراغ نداریم.

نكته:
وقتي زني به دليل مشكلات زناشويي شوهر ارضا نمي شود بايد بررسي كند ببيند مشكل از كدام نوع است آيا با درمان هاي روان شناختي و دارويي قابل رفع هستند يا درمان ندارد.
۱- اگر از نوع اول بود بايد مرد را تشويق كند تا پيگير درمان باشد و اگر مرد حيايي دارد آگاه شود كه حياي او بي جا است. برخي خجالت مي كشند از متخصص كمك بگيرند اين به دليل آن است كه گمان مي كنند آنها تنها اين مشكل را دارند و يا پزشك او را مسخره مي كند و يا بيماريش را غير عادي تلقي مي كند در حالي كه مشاور و پزشك برايش اين مسائل عادي است.
۲- اگر از نوع دوم است. زن اگر مردش را دوست دارد و از سويي هم مي تواند خودش را كنترل كند و به گناه نيفتد اين كار به عهده او گذاشته شده كه خودش تصميم بگيرد ولي اگر نمي تواند خود را از گناه حفظ كند در واقع وفاي به شوهر و خدا را نگه نداشته است. بنابراين اين خانم در اين جا بايد از شوهر جدا شود و با نگه داشتن عده به ازدواج ديگري درآيد. اين آزادي انتخاب را خدا به زن داده و به او تكليف نكرده كه بايد به هر جان كندني است هم با شوهرت باشي و هم خودت را از گناه حفظ كني.
پس اگر امر دائر مدار گناه و جدايي شود، جدايي مقدم است.

۱. مستفاد از تحریرالوسیله، ج۲،کتاب النکاح.

موفق باشید.

سلام

سلام
حاج آقا من با نظر این که به تنوع طلبی نباید بینجامد موافقم چون شهوت یک تمع بی پایان است فکر می کنم همه این جمله رو درک میکنیم .
اما
۱-اگر کسی نمی تونست شهوتشو کنترل کنه و تمام سعی خودشو در جلوگیری از گناه می کنه ولی می دونه دباره به گناه می افتد و شرایط ازدواج رو ندارد باید چی کار کنه؟
۲-اگر کسی بخواد صیغه کنه باید به کی مراجعه کنه بگه نیاز دارم؟
۳-گفتن یک نکته فکر می کنم خوبه صیغه باعث می شه نظام خانواده سست نشه مرد های جوان به گناه نیفتن وشهوت خود را کنترل کنن از آن جایی که مرد نیاز به یک همدم همراه واقعی دارد و دختران جوان هم همین طور حال که مردها نیازشان کنترل شده اگر دختران جوان شرایط تشکیل خانواده را سخت بگیرند (نه شرایط اخلاقی و...همسر)به ضرر خود کار کردن و رفته رفته شرایط تشکیل زندگی راحت تر می شود که این مبیین این است که نظام خانواده محکم تر می شود(چرا که گناه در جامعه رواج پیدا نمی کند) به علاوه پسران و مردان جامعه به دنبال استفاده از سوء نیت خود به دنبال چشم چرانی و سعی برای رابطه بر قرار کردن با ناموس مردم نمی افتند (چرا که یک امر نا پسند پزیرفته [واهد شد)
منتها یک جای حلقه خالی است:
۱-این که این نمی تواند به عنوان شغل برای خانوم های صیقه ای تلقی شود چرا که ۱-عده۲-می زان پرداخت فکر کنم کم باشد
اما فکر می کنم با یک سری کارهای تغیری مثل شرایط دادن شغل برای این افراد راحتتر بشه یا دادن تسحیلات یا داد مکانی
برای زندگی شرایط را برای استغبال آن ها فراهم کنند
۲-مکانی برای مراجعه فراهم باشد حتی مثل یک سایت (نه حتما مکان فیزیکی)چرا که صیقه کردن مثل خاستگاری نمی شود رفت
جلو و شاید هم فرهنگ سازی لازم داشته باشد.
منتها در آخر می خواهم بگویم که باز هم آدم باید جلوی نفس خود را بگیرد اما این ها فکر کنم کنترل کننده و جهت دهنده جامعه به سمت خوبی و رستگاری باشد این ها نظر من است شاید خیلی جاهیش مشکل داشته باشد اما خواهشم از شما واین سایت این است که روش فکر کنید و پاسخی در این رابطه بگید.

با سلام

با سلام
میخواستم بدونم وقتی ازدواج موقت نیازمند ذکر زمان است در عقد و میتواند یک روز باشد یا ۹۹ سال یا فراتر.خب این خود زمینه ی هرزگی و انحراف را
فراهم نمیکند؟! تا کسانی که فقط یکم بخاطر فشارهای عقیدتی خودداری میکنند این فشار هم از انها برداشته شود و راه یکباره هموار شود که فرد به
این صورت ازدواج کرده و هر روز کسی را به عقد موقت خود دراورد و روز بعد خاتمه یابد؟ عقد یک روزه و در دسترس و راحت. این یه نوع هرزگیه مشروع
یا روسپیگریه موجه نمیباشد؟ ایا بهتر نبود برای عقد موقت هم معیار و ضوابطی تعیین میشد؟ایا امکان این ازدواج برای یه فرد متاهل بنیان خانواده را
سست نمیکند؟ تنها حالتی که به فرد درین هنگام دست میدهد رهایی از عذاب وجدان ناشی از زنا است چون کلاه شرع بر سر آن رفته و وجدانش
اسوده گشته. وگرنه شخصی که هر روز با کسی عقد موقت میکند و روز بعد این مدت پایان میابد با یک زانی یا زانیه چه فرقی کرده؟ جز اینکه عقلش و
وجدانش را در غالب شرع توجیه کرده؟ اثار حقوقی که بر این ازدواج بار میشود در مدت یک روز یا حتی چند ساعت چیست؟ نفقه ای که یک روزه
پرداخت میشود؟
و یا صرفا اینکه فرزندان ناشی از این رابطه یک روزه منتسب به اوست؟این تمام مشکلات را حل کرد؟ اینکه تازه اول تمام مشکلاته, فرزند ناشی از یک
رابطه ی یک روزه با سرنوشتی نامشخص و بعد اثار ناشی از تحمل چنین وضعیت و مشکلات روانی انبوهی که بر هر ۳ نفر زن و مرد و بچه بار میشود. واویلاااااااااا
این کدامین چاره ی درویش بود؟! که ارزش ایمان انسان.... ریش بود؟!! واقعا چنین فرد بی وجدانی مشکلش با صیغه موقت حل میشه؟میشه یه فرد خدا دوست و با معرفت؟
بهتر نبود مرزبندی برای نکاح موقت به وجود میومد تا کسانی که واقعا ناچارند و تمام راه ها را رفته و موفق نشدند به عنوان اخرین راهکار به این سمت بروند؟
یک نفر اید به من پاسخ دهد
ممنون

تصویر soalcity

ضمن عرض سلام و تشکر از توجه

ضمن عرض سلام و تشکر از توجه شما
در یک جمله کوتاه برای جواب باید عرض کرد که افراط و تفریط هر دو ناپسند است.
از سویی نباید راه آنچنان بسته شود که افراد به خاطر غریزه خود راهی جز گناه نداشته باشند و از سویی نیز قرار نیست که افراد اسیر غرایز خود شوند.
بنابراین اصل صیغه قرار داده شده است و برای آن نیز ظوابط و توصیه هایی طرح شده است. مثلا این کار را برای افراد متاهل نهی کرده اند و احادیث متعددی در این باب داریم. همچنان که مکرر به ما گوشزد کرده اند که بدترین دشمن ما، نفس اماره ماست و نباید به سراغ تنوع طلبی برویم.
علاوه بر آنکه برای دفع مفاسد رابطه نامشروع، ضوابطی برای صیغه قرار داده شده است.

رعایت عدالت در روابط زناشویی

رعایت عدالت در روابط زناشویی یک اصل اسلامیست و خداوند هم در قرآن به آن دستور فرموده است. برخلاف نظر عموم هرکس نمیتونه بدون هیچ حدو مرزی دست به ازدواج دائم دوباره یا موقت بزند. در اسلام گفته شده اگر نمیتوانید میان زنان به عدالت رفتار کنید شما مجوز چند همسری ندارید. بنابراین لزوم تفسیر ناصحیح دیگران نمی تواند معیاری باشد که یک حکم اسلامی را مردود دانست. ازدواج موقت هم حد و حدودی دارد و اگر شرایط ازدواج را واقعاً به خطر بیندازد و قانون به این خطر اذعان نماید فرد باید جوابگو باشد و تمامی خسارات را جبران نماید. بنابراین نه مردها و نه زن ها اینقدر به خودشون حق ندهند که از احکام اسلامی سوء استفاده و افراط نمایند. مثلاً در مورد مهریه چه کسی گفته که مردی که درآمد ماهیانه او به اندازه یک سکه است همسرش انتظار داشته باشه به اندازه تاریخ تولدش مهریه باید ثبت گردد!!!!!!! احکام اسلامی چیزی نیستند که اگر مثلاً به ضرر کسی باشه آن را غیر مقبول احساس کند و اگر به نفعش باشد آن را از احکام بسیار عالی معرفی نماید. قصاص یک حکم اسلامیست ولی شما بیاید از قاتل در مورد قصاص نظر خواهی کنی ببینی چطور به راحتی این امر رو زیر سئوال می بره!!! بنابراین احکام اسلامی کاملاً منطقی هستند و کسی نمیتواند آنها را نقض کند ما باید افکار خودمونو پرورش بدهیم البته در قانون هم مشکلاتی است و باید قانونگذاران هم با جدیت و ریزبینی بیشتری مسائل را نگاه کنند.

در ضمن یکم منصفانه تر نگاه

در ضمن یکم منصفانه تر نگاه کنید به مسیله اگه اقایون یکم به طرف دیگه ی قضیه نگاه کنن و انقد خودخواهانه خودشون و تمایلاتشونو محور همه چی قرار ندن به انسانیت نزدیک تره. اگه اسلام انقد به نیازهای فطری و درونیه انسان ها اهمیت میده و تا ریز این مسایلو بیان کرده که اقایون مجتهد ازش صیغه ی موقتو استنباط کردن به این نیاز زن ها که حس مالکیت به همسرانشان دارند توجه نکرده؟میشه از نیاز یه طرف چشم پوشی کرد برای ارضای نیاز طرف دیگه ؟ زنی که تمام وجودش رو برای همسرش میذاره متقابلا انتظار داره شوهرش تماما چه روحا و چه جسما برای اون باشه و این یه خواست شدید روحی و قلبی برای خانوماست و کوچیکترین لغزشی درین زمینه دلسردی در زندگی مشترک و اختلاف و نزاع میاره و بنیان خانواده از هم میپاشه.واسیب روحی عمیقی به هر ۲ طرف مخصوصا خانوما وارد میکنه.ازاد گذاشتن مردان متاهل به داشتن زنان صیغه ای در کنار همسر دایمی جز داشتن یه حرمسرا چیز دیگه ای نیست و نتیجه ش جز فساد درونی و از هم پاشیدن یه خانواده نمیتونه باشه.گرچه چنین ادمی لیاقت مهر همسرشو نداره . خانوما حاضرا شوهرشون هرکاره باشه اما دنبال این مسایل چه غیر شرعی چه با بهانه ی شرع نباشه. این تنها چیزیه که یک زن نمیتونه تحمل کنه و دلشو واقعا سرد میکنه. این یه هشدار جدیه به اقایون که اگه زندگیشونو دوست دارن بخاطر خودخواهی و شهوت پرستی خودشون بهم نریزنش, اونی که داره باهاشون زندگی میکنه و از جون مایه میذاره دلش به وجود تو اقای محترم خوشه, اونم ادمه. یکم انصاف داشته باشید.
و سوال دیگه ای که مطرحه اینه ایا یه خانومی که با همسرش ارضا نمیشه یا شوهرش توانایی امیزش جنسیو نداره میتونه صیغه باشه با کسی؟ در حین زندگی با همسرش از لحاظ جنسی جای دیگه تامین شه؟ مطمینم هیچ اقایی موافق این مسیله نیست و با دیده ای غضب الود به این مسیله نگاه میکنه و حاضره زنش بمیره ولی باهاش چنین کاری نکنه.انتظار تحمل ازش داره و انگار میل جنسی در خانوما حرامه . اصلا این چه حرفیه نعوذوا بالله . خب تا مسیله برعکس میشه تازه اقایون متوجه وخامت کاری که با خانومشون میکنن بخاطر هوای نفسشون میشن. اما من جواب منطقیه این سوالمو میخام بدونم.
اجازه ی داشتن همسر صیغه ای بدون گذاشتن یه حد و مرز مشخص و شرایط و ضوابط نه تنها جلوی هرزگی و فسادو نمیگیره بلکه به فساد رنگ موجه میبخشه و از قبح میندازدش.دیگه این حدو مرزی که بین خوب و بد بود و میخانه و حرمسرا از کعبه جدا میشد یکی میشه.حالا یکی به اسم شرع دیگری لااقل شجاع تره زیر بار جنایتی که به نفسش میکنه میره و بالاخره به اسم زنا تمومش میکنه.

تصویر soalcity

عمده جواب لازم در ذیل کامنت

عمده جواب لازم در ذیل کامنت قبلی شما بیان شد. فقط این نکته را اضافه می کنم که زن و مرد از لحاظ روحی و جسمی تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و همین تفاوت ها باید برایمان روشن کند که قرار نیست همه چیز مساوی باشد. هر چند عدالت امری لازم است که با تقابل حقوق و وظایف برآورده می شود.
همچنین باید توجه کرد که زنا و صیغه با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند و کسی که خود را هلاک می کند، شجاع خوانده نمی شود.

فرق زنا با ازدواج موقت

فرق زنا با ازدواج موقت
۱- در ازدواج موقت شرط اذن پدر در بیشتر موارد لازم است ولی در زنا این قضیه بی معنی است.
۲- در ازدواج موقت اگر باعث ایجاد فرزند شود مرد میتواند مسئولیت پذیر باشد ولی در زنا این مسئولیت بی معنی است چرا که دقیقاً معلوم نیست آیا از نطفه این مرد است یا مردی که یک ساعت قبل با زن آمیزش داشته است. وقتی مسئله نگهداری عده برای زن در ازدواج موقت مطرح می شود بخاطر همین است.
۳- در ازدواج موقت زن نمی تواند همزمان با چند مرد همبستر باشد
۴- زن بعد از اتمام ازدواج موقت باید یک زمانی بعنوان عده نگهدارد تا بتواند بسمت ازدواج دیگری سوق پیدا کند و این یعنی کنترل غرایض جنسی لجام گسیخته.
۵- در زنا بعضاً با زور زنان را مجبور می کنند در حالی که در ازدواج موقت شرط رضایت کامل زن الزامیست.
۶- فرزندی که از ازدواج موقت ایجاد می شود حلال زاده است ولی در زنا این فرزند حرام زاده است.
۷- در ازدواج موقت بصورت ساماندهی شده مرد نسبت به تعهدات خود از نظر حقوقی مسئولیت دارد ولی در زنا به دلیل پنهان کاری و نبود شواهدی مرد به راحتی میتواند تعهدات خود را کتمان نماید.
۷- در ازدواج موقت زن میتواند به ازدواج دائم در آید ولی در زنا ازدواج تا ابد حرام می باشد.
۸- زنا تنها برای ارضای لذت جنسی هست ولی در ازدواج موقت می تواند بدون روابط جنسی تنها برای محرم شدن و یا رفع نیازهای دیگر زن و مرد ایجاد شود.
۹- ازدواج موقت فقط مخصوص زنان بیوه و مجرد است ولی در زنا زنان متاهل هم گرفتار این قضیه خواهند بود و به پاشیده شدن ازدواج ها و خانواده ها منجر خواهد شد.
۱۰- ازدواج موقت برای هر مرد و زنی نمیتواند تجویز شود و باید دارای شرایطی باشند ولی در زنا داشتن شرایط بی معنی خواهد بود.
۱۱- وضعیت فرزندان در ازدواج موقت مشخص است و می شود به راحتی فهمید که پدر فرزند چه کسی هست و در زنا این وضعیت نامشخص خواهد بود و بنابراین داشتن پدری مسئول برای فرزندان زنا امری ناممکن است.
۱۲- در ازدواج موقت یک مرد بعد از اتمام مدت عقد در صورتی که زن بعد از نگهداری عده به ازدواج موقت یا دائمی دیگری درآمده باشد نمی تواند به سراغ ازدواج موقت دوباره با او برود و این یعنی کنترل شهوات و ارضاء آن منوط به شرایط خاص.
۱۳- در ازدواج موقت زن بعد از ازدواج دائم دیگر نمی تواند با مردی دیگر ازدواج موقت داشته باشد ولی در زنا هیچ شاید و بایدی وجود ندارد.

سلام دوست عزیز شما کاملا در

سلام دوست عزیز شما کاملا در اشتباه هستید زیرا پس از زنا اصلا ازدواج برایشان حرام نیست فقط در صورتی که زن شوهر دار باشد و زنا کند به زانی حرام میشود ولا غیر

با سلام. ممنون از پاسخ شما.

با سلام. ممنون از پاسخ شما.
من منکر تفاوت های زنان و مردان نیستم.و اتفاقا همین تفاوت هاست که باید در نظر گرفته شه تا به کسی ظلم نشه. من چشم پوشی از نیاز یک طرف برای ارضای نیاز طرف دیگه رو ظلم میدونم.تمام حرف من همینه.
فرمودید صیغه هم ضوابط و معیاری داره و افراط و تفریط هردو ناپسنده و مردان متاهل ازین کار نهی شده اندو اینا همه درست و منطقیه اما این راه باز شده که بدون توجه به این مسایل مردان متاهل با زنان مجرد یا بیوه یا طلاق داده شده صیغه میکنند و توجه ای به این نهی ها هم ندارند.همینکه راه بازه شرعا خودشونو مجاز به این کار میدونن و خب میبینیم که عواقب واقعا وحشتناکی روی خانواده شون میذاره. مخصوصا فرزندانی که در اون خانواده تربیت میشوند. میبینید که این نهی هیچ ضمانت اجرایی نداره. مخصوصا وقتی کانون یه خانواده به راحتی از هم میپاشه.
جلوی این مفسده چطور گرفته میشه؟؟!!
با تشکر

تصویر soalcity

سلام

سلام
ضمانت های اجرایی لزوما در استفاده از قوه قهریه و به کارگیری پلیس و ... نیست. خصوصا در مسائل خانواده که این گونه نظارت ها مشکل و دارای نتایج نامطلوب است. به نظرم یکی از بهترین ضمانت های اجرایی پایبندی یک مرد به همسر خود، در دست خود آن زن است. زنی که نیاز روحی و جسمی شوهرش را در خانه برآورده کند، می تواند او را مدیریت کند. ضمن آنکه انتخاب اولیه در ازدواج و دقت داشتن در اخلاق مرد نیز خود نکته بسیار مهمی است.

جهت جلوگیری از سوء استفاده از

جهت جلوگیری از سوء استفاده از احکام اسلامی قانونگذار باید نکات ریز زیادی رو تشخیص بده بنابراین بعضی از مشکلات که بخاطر افراط در بعضی مسائل ما شاهد آن هستیم یقیناً باید قانونگذار برای محدودیت آن قوانینی لحاظ کرده باشه و اگر نقصی هست در اسلام نیست بلکه در قانون یک مملکت اسلامی است. یقیناً هر گونه ظلم واقعی که به خانواده در باب ازدواج موقت ایجاد شود در آخرت باید فرد جوابگو بود ولی نباید گفت هر کس ازدواج موقتی دارد حتماً به خانواده اش ظلم میکنه و این را هم نمیتوان گفت که هر کس ازدواج موقتی دارد حتماً به خانواده اش ظلمی نمی کند. در اسلام هم رعایت عدالت بین همسران تاکید شده و کسی که توان اجرای عدالت در مورد زنان را ندارد نباید چند همسر داشته باشد. ولی همه ما نباید به راحتی قضاوت کنیم و فکر کنیم آن چیزی که ما می گوییم عدالت و آن چیزی که دیگران می گویند و می خواهند ظلم می باشد. حکم ازدواج موقت برای اصلاح فسادهاست نه ایجاد فساد. همانطور که افراط در غذا خوردن باعث امراض مختلفی می گردد نمی توان غذا را بد دانست. با تشکر

سلام . احسنت, این درست است که

سلام . احسنت, این درست است که زن نقش مهمی در این زمینه ایفا میکند و در ان جای هیچ شک و بحثی نیست اما این امری پیچیدست و جز با ورود در زندگی نمیتوان شناخت لازم کسب کرد و به همه ی ظرافت ها پرداخت. منظورم اینه راه برای بهانه جویی ها و هرزگی ها نباید باز باشد که با کوچکترین کوتاهی دراین زمینه حال از روی غفلت یا برخی مشکلات روحی مقطعی که بسیاری از ان موارد اگر ریشه یابی شوند به عامل اصلی یعنی خود مرد برمیگردد؛ او از این فرصت استفاده کرده و به جست و جوی ارضای تمایلات خود در جای دیگری باشد, قبل ازین که به فکر اصلاح وضعیت براید خود را با یه ازادی بی قید و شرط درین زمینه مواجه ببیند و مسلما به سمت راهی خواهد رفت که میلش میگوید و اسان تر و بی دغدغه تر است. یا فکر کند شاید اسمان جای دیگر ابی تر است.یا برخی مواقع ممکن است خانومی کم نذاشته باشد اما ذهن مرد بیمار است و راه برای انتقال این بیماری به صورت شرعی باز است.
کلا حقوق زمانی کاربرد دارد که با سازش و صلح و تفاهم نشه با مشکل کنار اومد. مهریه و شروط ضمن عقد هم نمیتواند ضمانت اجرای دوام یه زندگی باشد اما وجودش برای برخی این فرصت را به وجود میاورد که بیشتر راجب زندگیشون تامل کنن و به رفع مشکل بیندیشند حال شاید این مهر یا برخی شروط بهانه ای شده که به جای زود تصمیم گرفتن کمی تامل کنند, یعنی نهایت تلاش خود را کرده اند و پیش وجدان خود شرمنده نیستند که چرا به راحتی از هم گذشتند.
برای صیغه هم میتوان شروطی اورد که ضمانت اجرا داشته باشد مثلا مردان متاهل فقط در صورتی بتوانند با شخص دیگری صیغه کنند که اول مشکلات ناشی از براورده نشدن نیازهای جنسی و روحی شان ناشی از کم کاری خودشان درین زمینه نباشد که مشاور میتواند این مسیله را تایید کند. شاید یک مشاوره برای هردو طرف برای همیشه مشکل دو طرف را حل کند و این عدم ارضا ناشی از نااگاهی زوجین به نیازها و احساسات یکدیگر باشد و این شرط زمینه را برای این پیگیری فراهم میکند چون شاید خیلی ها از رویی کاهلی یا غفلت به سمت ان نروند ولی همینکه تصمیم جدی به ازدواج موقت میگیرند برای گرفتن تایید روانشناس باید به مشاوره بروند و اینجا تلنگری برایشان میشود و یه مکث , یکبار بازنگری و تامل و این امر هم به حفظ نظام خانواده کمک میکند هم راه را برای انحراف و هرزگی یا ذهن های بیمار میبندد در غیر این صورت ضمانت اجرایش هم بگوییم ازدواج موقت او حکم زنا خواهد داشت و ترتیب اثر داده نخواهد شد و مجازات خاص خود را در قانون مجازات دارد.یا بگوییم درین صورت زن رسمی او حق درخواست طلاق را دارد و غیره.
یا مدت صیغه جز در مواقع ضروری یک روزه نباشد که فردی هر روزه با کسی باشد. و بسیاری موارد دیگر که کارشناسان یا کانون های حمایت از خانواده یا کارشناسان اجتماعی تشخیص میدهند. تمام تلاش برای رسیدن به این مقصود است که گناه و فساد ریشه کن شود و جامعه ای سالم داشته باشیم با این دستورات و اگر کسی بیمار روحی ست یا مشکلات دیگری دارد به گونه ای دیگر مشکلش رفع شود نه راه برای فساد به شکل شرعی فراهم شود.
با سپاس فراوان

سلام. من یک مسلمان هستم. با

سلام. من یک مسلمان هستم. با بسیاری از احکام اسلام در مورد زنان مخالفم و تا به حال هیچ کسی نتوانسته مرا متقائد کند. اما دوست دارم به سوالاتم جواب بدهم ببینید من یک دختر هستم صحبت کردن راجع به مسائل زنان بایستی در حضور آن ها باشد چون همون طور که شاهد بودم متدین ترین زن ها هم در مورد این احکام مشکل دارند شاید برای مردان مهم نباشد و تازه برخی از آن ها از این موارد خوشحالند و در مواردی سوء استفاده هم می کنند ولی من اعتقاد دارم یک قانون درست به شکلی باید باشد که امکان هیچ گونه سوء استفاده را به کسی ندهد به عنوان مثال در قرآن سوره نسا آیه سوم خطاب به مردان آمده می توانید یک، دو، سه یا چهار زن اختیار کنید فقط به شرط عدالت. این عدالت رو چه کسی تضمین میکنه؟ ایا این حکم مجوزی برای بیوفایی و خیانت نیست؟ ایا اگر از لحاظ مالی همه زنان را تامین کند مسئله حل می شود؟ ایا زن شعور و احساس ندارد ؟ این احکام مثل یک ابزار با زن رفتار می کنند. به نظر من این احکام مربوط به شرایط و موقعیت های خاصی است که وظیفه مفسران قرآن است که برای مردم آنرا مشخص کنند ولی از آنجا که مفسران کشور ما مرد هستند نه تنها این احکام را محدود به شرایط خاص نمی کنند بلکه حکمی مثل صیغه رو که اصلا برای من قابل درک نیست به اون اضافه می کنند. الان کسانی که صیغه می کنند تنها دو دلیل دارد یا زن میخواهد حقوق بازنشستگی پدرشو از دست نده و ازدواج هم کرده باشه و در شناسنامش وارد نشه صیغه می کنه و یا اینکه دو طرف می خواهند به دور از چشم خانواده با هم باشند مجوزی برای گناه فقط با یک امضاء. برای هر گناهی در قانون بایستی جریمه و مکافاتی باشد آیا برای دل شکستن هم جریمه ای هست . وقتی مردی برای صرفا ارضای جنسی و تنوع طلبی افراطی خودش به همه عهد و پیمانی که با همسرش بسته پشت پا میزنه محکوم نیست؟ نه با عقل سازگاره نه با احساس. کمی فکر کنید. زن با احساسش زندگی می کنه. اگر زن نیستید احساس که دارید.

تصویر soalcity

سلام

سلام
احتمالا رمز مخالفت شما این جاست که به دنبال تساوی هستید. حال آنکه معیار اسلام در بحث زن و مرد تساوی نیست. بلکه عدالت است که در مواردی با تساوی معارضت دارد. از جمله وظیفه کسب معیشت، کارهایی نظیر جهاد و ... که با نگاه زنانه و مردانه، به نفع زن است و امور دیگری که زنان فکر می کنند به نفع مرد است! حال آنکه در اسلا تنها بحث تناسب حقوق و وظایف و رابطه آنها با توانایی ها و نیازهای ذاتی زن یا مرد است.

باسلام

باسلام
من فکر میکنم شما خیلی عجولانه در مورد همه زنان صحبت می کنید و آمارتون کاملاً اشتباس اتفاقاً خیلی از زنان مذهبی که ریشه ای دیندارند نه بالاجبار جامعه یا خانواده از وضعیت و حق و حقوق خود کاملاً راضی هستن. اولا وقتی شما خودتون را مسلمان قلمداد میکنی یعنی بهترین دینی که به تشخیص شما بوده انتخاب کردید ولی اینکه میگید با خیلی از قوانین اسلامی مخالفم این نشانه مشکل داشتن اسلام نیست بلکه نشانه اطلاعات ناچیز شما یا همون کسایی هست که شما بعنوان راهنمایی با آنان صحبت می کنید. اسلام جایگاه ارزنده ای برای زنان ایجاد کرده که تا کنون هیچ مکتبی نتوانسته به زن در چنین جایگاهی نگاه کنه. اگر شما برای ازدواج دوم یک مرد لفظ خیانت رو اطلاق می کنید بهتر است کمی در رفتار زنانی که مردشون ازدواج دوم کرده هم نگاه کنید شاید قضیه اینجوری نبود که شما تصور می کنید. البته این به معنی این نیست که تمامی مردان دو زنه یا بیشتر حق دارند نه بلکه به این معنی است که یکسویه و با یک آمار ناقص نباید یک قضیه را تعمیم جهانی داد. اگر طبق نظر شما باشه که مردی که بخاطر ندادن مهریه همسرش به زندان میره زن او باید یک خیانت کار و بی رحم باشه که آبرو و احساسات مرد توجه نکرده!!! نه اینطور نیست طرفین یک حق و حقوقی دارند و در صورت لزوم میتوانند از آن استفاده کنن یا گذشت نمایند و استفاده از حقی که برای طرفین موجود هستش به معنای خیانت نیست. موفق باشید

ایh جوان فقط مرد است؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ایh جوان فقط مرد است؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یک دختری از دوازده سیزده سالگی نیاز جنسی پیدا میکنه چقدر باید تحمل کنه ده سال بیست سال ، سی سال . من دختری هستم ۳۴ ساله .
که خیلی هم مقید هستم با به دلیل نداشتن ثروت یا موقعیت اجتماعی پدرم یک خواستگار نداشتم. حتی به قول اقایون که صیغه راه شرعی رفع نیاز جنسیه این هم فقط مردهاست . جالبه قوانین اسلام. زن بیوه ۱۵ ساله اجازه ازدواج موقت داره ولی دختر ۴۰ و پنجاه ساله برای صیغه احتیاج به اجازه پدر داره

تصویر soalcity

سلام

سلام
طبق نظر بعضی مراجع در موقعیتی نظیر موقعیت شما نیازی به اذن پدر نیست. می توانید برای به دست آوردن نظر دقیق مرجع تقلید خود از دفترشان استفتاء کنید.

اگه عدالته چرا دو طرفه نیست

اگه عدالته چرا دو طرفه نیست چرا فقط عدالت در مورد نیاز مرد پس من زن چی ؟عدالت میگه نیاز جنسی بیشتر سهم بیشتر؟باشه اونوقت احساس بیشتر و....هیچی؟زخم عمیق تر روح زن رو با کدوم سهم بیشتر درمان میکنید علمای ما خوابیدن و خواسته و طرز فکر و نیاز من زن امروز قرن ۲۱ رو با همون زن عرب جاهل برابر دونستن.
شما زن نیستید عمق فاجعه خیانت رو درک نمیکنید.
من خودم رو وقف همسر و فرزندم کرده ام تمام ارزوم اینه نتیجه اش وفا داری اون باشه اما همسر مذهبی من میدونه هر وقت بخواد میتونه به من خیانت کنه و حتی خدا هم نگه چرا؟ فقط نهی کردنش بله ما از خوردن پنیر بدون گردو هم نهی شدیم چون مکروهه.
تو جوابم رو از خواهرت از همسرت از مادرت بپرس وبده یک مرد چه طور از ضربه به احساس من باخبره؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
به نظرم نوشته تان زیادی احساسی است و به همین دلیل هم به راحتی در آن تناقض گویی کرده اید.
چگونه هم به نهی خدا اشاره کرده اید و هم اینکه خدا به او هیچ نمی گوید؟
یا چگونه به زنانه بودن این مساله اشاره می کنید، و بعد بین خودتان و سایر زنان (مثل زن عرب) فرق می گذارید؟ ایا فطریات و ذاتیات زن در طول تاریخ تغییر می کند؟

به هر حال اینکه شوهر زنی، نتواند خود را کنترل کند و بخواهد با زن دیگری هم عقد کند، بهتر است به نوعی زن اول را هم نگاه دارد. نه آنکه مجبور باشد به خاطر فوران غرایزش او را طلاق دهد.

با سلام.من یک زن متاهل و

با سلام.من یک زن متاهل و جوانی هستم که با وجود محجبه بودن به علت زیبایی و خوش اخلاقی و برون گرایی و اجتماعی بودن مورد توجه بسیاری از افراد و همکاران و اقوام و دوستان و آشنایان ،چه زن و چه مرد هستم.اصولا از زمان مجردی تا همین الان همیشه مرکز توجه بودم. همیشه دوست داشتم همسر زیبایی داشته باشم که الحمدلله نصیبم شد اما مشکل من این است که همسرم بسیار درون گراست و اصلا نمی تواند نیازهای جسمی و روحی مرا برآورده سازد.من بارها این مشکل را با او در میان گذاشته ام و از او خواسته ام که مشکلش را پیگیری کند زیرا من واقعا در مضیقه ام و اصلا احساس یک زن متاهل را ندارم و در طی این سالهایی که ازدواج کرده ام، یک بار به طور کامل ارضا نشده ام.تا پیش از ازدواج به هیچ رابطه ای تن ندادم تا به صورت مشروع به خواسته ام برسم اما حالا تمام آرزوهایم به فنا رفته است.افراد زیادی هستند که به من ابراز علاقه میکنند و می خواهند با من ارتباط داشته باشند اما من به هیچ وجه نمیخواهم پایم را از حدود شرع بیرون بگذارم. آیا برای من که متاهل هستم راهی به عنوان صیغه موقت وجود ندارد ؟ لطفا راهی روبروی من بگذارید چون نه همسرم مرا طلاق میدهد و نه کاری در بهبود شرایط میکند و نه میخواهم که مرتکب گناه شوم. من تمام سعی را کرده ام ولی با اینکه همیشه پیش قدم میشوم اکثر مواقع با سردی و ممانعت وی روبرو میشوم و واقعا افسرده و دلسرد شده ام.
متشکرم

تصویر شهر سوال

باعرض سلام و تشکر

باعرض سلام و تشکر
خدمت شما عرض کنم درون گرا و برون گرا بودن یک ویژگی تقریبا ثابت شخصیتی است و در کار کرد جنسی تأثیری ندارد به عبارت دیگر یک فرد درون گرا می تواند رابطه جنسی بسیار خوبی داشته باشد. پس بهتر است به جای تمرکز بر روی اصل مشکل به راه حل مشکل اندیشه شود و با همسرتان به یک درمانگر مسایل جنسی مراجعه فرمایید.
در ضمن سعی کنید با ورزش و تحرکات بدنی و مسایل معنوی و مذهبی پاک بودن خود را همچنان حفظ کنید تا درمان قطعی توسط درمانگر انجام شود البته احتمال بالا بودن حجم هورمون های جنسی شما وجود دارد که باید با تغییر رژیم غذایی و طب سنتی خود را به وضعیت عادی برسانید.
موفق باشید.

چه جواب مسخره ایه دادی.......

چه جواب مسخره ایه دادی.........البته ببخشبد هااااااااااااااااا
خیلی مودبانه و محترمانه گفتی که نیاز جنسی یک زن اصلا مهم نیست!بهره خودت رو هم مثل شوهرت سرمزاج کنی

خوشبحال اقایون که در همچین مواردی بهشون میگن عزیزم زن اولتو یادگاری نگه دار....برو دنبال یه ترگل . ورگل تر!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

تصویر پاسخگو

اگر منصفانه پاسخ بالا رو می

اگر منصفانه پاسخ بالا رو می خوندید ایننتیجه رونمی گرفتید.
پرسشگر محترم یه نکته ای رو مطرح کرده بودند که اصلا ربطی به اختلال جنسی همسرشون نداره !!!
همسر ایشون هم مثل خیلی از آدمای دیگه مشکلی جسمی دارن که باید به خاطر خودشون و همسرشون اون رو برطرف کنن .
متاسفانه شما دچار پیش داوری درباره مشاور محترم شدید !!!
مطمئن باشید اگر چنین مشکل قابل درمانی برای خانم هم پیش می آمد ، کارشناس محترم به همسرش توصیه می کرد که دنبال حل مشکل خانمش باشه نه این که بره دنبال همسر دیگه .

ببخشید واقعا به نظرتون این

ببخشید واقعا به نظرتون این راه حل بود ؟ شما به کسی که بدنش نیاز به آب و غذا داره هم میگید برو بگیر بخواب که یادت بره چنین نیازی داری !!! واقعا متشکرم .

تصویر پاسخگو

لطفا پاسخ قبلی بنده رو مطالعه

لطفا پاسخ قبلی بنده رو مطالعه بفرمایید .

سلام اگه هر راهی پیدا کردی

سلام اگه هر راهی پیدا کردی لطفا به من هم بگو چون همدردیم

سلام. میتوانید با یک وکیل زن

سلام. میتوانید با یک وکیل زن مشورت کنید و توسط قانون طلاق بگیرید.

خیلی خیلی جالبه شما برای هر

خیلی خیلی جالبه شما برای هر کسی یه دلیل و توجبه وبهانه غیر منطقی میاری جواب منو الان چی میدی من یه دخترم بیست و دو سالم نیاز شدید جنسیم دارم و خیلی از دوستان و دختر های همسن منم همینجورین....پس لطفا نگیید تفاوت بین نیاز مرد و زن...توی این وان افسا فعلا کسی برای ازدواجم نمیاد....دخترم که نمیتونه صیغه بشه به لطف اسلام !!! اگرم پدرش بزاره بکارتش سر این موضوع از دست میده پس این دختر بیچاره ۲۲ ساله که از ۹ سالگی بالغ و از ۱۲-۱۳ سابگی نیاز جنسی پیدا کرده چه غلطی کنه؟؟؟ بعله دیگه جواب روشن تقوای الههی پیشه کند که اجری بیشمار دارد در صورتی که مردان شهر به راحتی همبستر با زنان صیغه ای هستن اصلا شما میدونین همین صیغه یکی از دلایل کمتر ازدواج کردن مردها شده....شما میدونین همین صیغه باعث سرد شدن مرد به زن اصلیش میشه میگین نمیشه؟؟!! چه عدالتی اونوقت میشه رعایت کرد شما یه روز هست گرسنه ای از سر کار فقط مجبوری بیای خونه دسپخت زنت بخوری.... یه روز دیگه میری ساندویچی یه ساندویچ قبل خونه اومدن میخوری اشتعتا به دسپخت زنت مث روز قبل؟؟؟؟ این دین هیچ عدالتی نداره هیچی.....فقط دلیل دلیل دلیل برای مرد سالاری و رفع نیاز به اسم مردان....و کالا و ابزار بودن زنان.....

تصویر پاسخگو

سلام خواهر گرامی

سلام خواهر گرامی
متشکر از اظهار نظرتون در این موضوع
می دونید خواهر من ! مشکل جامعه ما فقط همین یه نکته ای که شما گفتید نیست . مشکل کلی تر از این هاست .
مشکل اینه بسیاری از مردم ما تو زندگیشون هر جور که دلشون می خواد و هر جور جو جامعه می پسنده رفتار می کنند . بعد که سرشون یه سنگ خورد و روز به روز مشکلاتشون بخاطر دوری از سبک زندگی دینی اضافه تر شد ، اونوقت هست که دادشون بلند میشه که دین چه کاری می تونه برا ما انجام بده و تعالیم دینی که شما می گید نمی توه راه حل زندگی ما باشه !!!!!
وقتی شرایط روابط اجتماعی ما دینی نیست ، روابط دختر و پسر ... ، ماهواره ...، اسراف و تجملات در زندگی مون بیدارد میکنه ، شرایط ازدواج رو روز به روز برای جوونا سخت تر می کنیم و ....
همه اینا بر خلاف دستور های دین و بزرگان دینی ماست . اما ماانجام میدیم .
بعد که مامردم سرمون به سنگ می خوره ، سن ازدواج بالا میره ، عوامل تحریک جنسی تو جامعه و تو خونه به حد انفجار می رسه ، میاییم یقیه دین رو می گیریم و متهمش می کنیم که دستورالعمل هات کارایی نداره !!!!
خواهر محترم ،
تو رو خدا صادقانه به این سوالها جواب بدید :
۱- دستور دین برا ازدواج اینه که دختر و پسر تا بیست و چند سالگی مجرد بمونن ؟
۲- واقعا الان فساد جامعه ما در اثر صیغه هست یا ارتباطات نامشروع و زناهایی که ( متاسفانه ) اتفاق میافته ؟؟؟
۳- واقعا چند درصد رابطه های دختر و پسر ها در جامعه رابطه ازدواج موقت ( صیغه ) هست ؟؟
۴-آیا واقعا دین ازدواج موقت رو برا براوردن حس تنوع طلبی مردان تشریع کرده یا برای براوردن موقتی نیاز کسانی که فعلا امکان ازدواج دائم ندارند ؟؟؟
به نظرم اگر منصفانه در پرسشهای بالا اندیشه کنید نتیجه ای غیر از آنچه گفتید خواهید گرفت .

باسلام. فرق زنا با صیغه موقت

باسلام. فرق زنا با صیغه موقت این است که صیغه موقت عده دارد و هر خانمی بعد از طلاق یا بخشیدن مدت صیغه باید دو حیض و اگر حیض ندارد ۴۵ روز عده نگه دارد تا بتواند دوباره با مرد دیگری ازدواج کند واین برای مبتلا نشدن به بیماری های خطرناکی مانند ایدز فوق العاده عالی است ولی در زنا چیزی بنام عده وجود ندارد و یک زن هر لحظه میتواند با مردی ارتباط داشته باشد و این منجر به گسترش بیماری ایدز خواهد شد . پناه بر خدا

کلا احکام اسلامی اولا برای

کلا احکام اسلامی اولا برای ۱۴۰۰ سال پیشه و مخصوص اعراب هست که از اول زنباره و هوس باز بودند و تا دنیا دنیاست هستند و علت پذیرش ایرانیا به این احکام هم به زور شمشیر و گردن زدن صدها هزار مرد ایرانی و بردن ۳۰۰ هزار زن و دختر به مکه و مدینه و فروش اونا در بازار مکه و مدینه بود طوری که در هر شب یک عرب تازی با ان ها به صورت شرعی(البته از لخاظ خود اعراب و قوانین اسلام)تا سبح همبستر میشد طوری که هزازان کودک ولدزنا در ان دوران به دنیا اومد که معلوم نبود پدرشون کیه..قوانین هر کشوری برای خودش و در زمان خودش خوبه نه برای کشور دیگه.این قوانین از اول برای اعراب تازی نوشته شده که با شرایط اونا جور در میاد نه برای ایرانیان و علت اینکه ۹۰ درصد ایرانیا با صیغه مخالفند همینه ولی اغراب نه چون عرب نماز و روزش رو فقط به خاطر این میخونه که روزی بتونه به جایی بره که مثل شمال ایران سرسبز باشه و با چند تا حوری همبستر بشه!!حساب کنید یعنی عقل اعراب تا این حد کوچیکه ..این قوانینم برای اونا خوبه نه برای یک ایرانی اونم در قرن بیست و یک..کتاب دوقرن سکوت نوشته عبدالحسین زرینکوب چاپ اصلی و بدون سانسور سال ۱۳۳۴

تصویر soalcity

سلام

سلام
احکام اسلام در جامعه ۱۴ قرن قبل اعراب، دو نوع واکنش را برانگیخت. واکنش همان طیفی که شما به عنوان زن باره و هوس باز و .. معرفی کردید که مخالفت و مقابله با اسلام بود. و واکنش باقی افرادی که اسلام را پذیرفتند که ثمره اش دور شدن از شهوات و ... است چرا که اسلام هوای نفس را بدترین دشمن انسان می شمارد که باید با آن جهاد اکبر کرد.
حال شما از کدام اسلام سخن می گویید که با اسلامی که ما می شناسیم، هیچ تناسبی ندارد.
تاریخ را چگونه می فهمید؟ واقعا آوردن ۳۰۰ هزار دختر به صورت یک باره به شهرهای امروزی با این همه امکانات، تمام شهر را به هم نمی ریزد؟ حال این در آن جوامع کوچک چگونه ممکن بوده است؟
بهتر نیست به جای معیار قرار دادن دشمنی و تعصب، کمی واقع بین باشیم؟
امیدوارم به عنوان انسانی که پز زندگی در قرن ۲۱ را می دهید، بتوانید کمی اندیشه کنید.

دین اسلام بهترین و کاملترین

دین اسلام بهترین و کاملترین دینه و برای نژاد پرستایی مثل تو بازور شمشیربوده که دشمنی دارین من با عرب کار ندارم ولی مثلا فقط اعراب نیاز جنسی دارن ما ایرانیا نداریم یا اروپاییا خدا برای کارای ما پاداش وعذاب گذاشته چه اشکال داره بهشت وحوری تازه شمالم بابهشت مقایسه نکن وخیلی چیزهای دیگه هم هست این قوانین خداست که زمان و مکان نداره این که الان ایرانیا مخالفا بخاطر رفتار اشتباهه این قانونه که تقصیر افراده درضمن منم تا قبل شما کتاب زرینکوب و درست میدونستم اما بعد فهمیدم بسیار فلفل نمکش و زیاد کرده وبا غرض ورزی نوشته

شما نمیخواد نظر بدی احکام

شما نمیخواد نظر بدی احکام اسلامی مال کی و واسه کیه آقای نژاد پرست این که عربا چطوری هستن یا هوسباز بازن من کار ندارم ولی من میدونم هوس وصفات مشترک بین افراده تو آیا میتونی بگی ایرانیا شهوت ندارن نه بعدشم این احکام به زور نبوده بوده باشه هم واسه امثال تو هستش که دشمن دین خدا وپیغمبر واهل بیتش هستین وگرنه ایرانیا نمیگن مسلمون کاملن اما خدا پرست ومحب اهل بیت هستن نگاه به خودت نکن منم قبلا هرچی راجب حمله ی ایران قبول داشتم ولی بعدها فهمیدم خیلی فلفل نمکشو زیاد کرده واغراق کرده وبا غرض ودشمنی نوشته بعدشم ازدواج تنها راه شرعی وحلال واسه رابطه هستش تو اسلام شما قوانین کشورو با قوانین خدا مقایسه نکن قوانین خدا همیشگیه وزمان ومکان نداره اینکه ایرانیا باصیغه مخالفن بخاطر سواستفاده وبدنام کردن این حکم وعرفشه بعدشم به شما ارتباطی نداره بقیه بخاطر چی نماز میخونن کوته فکر شمالم با بهشت جاودان مقایسه نکن امیدوارم شما احیانا بهشتی بودی وارد بهشت نشی واز نعماتش استفاده نکنی شما با پاداش خدا هم مشکل داری

برادران خواهران مومن و مسلمان

برادران خواهران مومن و مسلمان قرآن ملاک عمل ما مسلمانان است.سوره نساء را خوب بخوانید نه یک آیه نه دو آیه تکه تکه نه یکجا و یکپارچه چرا که قران یکپارچه است و تکه تکه کردن آن رسم مسلملنی نیست.
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
...

خداوند در این سوره اول محارم را می شمارد.سپس ازدواج را توصیه می کند و برای آنان که هنوز تمکن ندارند صبر و تقوی را توصیه می کند تا خداوند فرجی بروی او بگشاید و به او تمکنی ببخشد مشروط بر اینکه او صبر و تقوای الهی داشته باشد. حال خود قضاوت کنید روح این سوره از شما چه می خواهد .والسلام محمد امین

این ها رو نگین چه می خواهید

این ها رو نگین چه می خواهید بگید!!! واقعا مسخره است مخصوصا اینکه طرف همسر داره باز هم میره صیغه میکنه آخرشم میگه سنت پیغمبر و به جا آورده!!! اینها از مسلمونی و سنت پیامبر فقط صیغه رو یاد گرفتن!! مایه شرمساریه واقعا که غربی ها وضعیت بهتری دارند اسم خودشون و مسلمون نذاشتن ولی لااقل هم زمان با چند نفر رابطه جنسی ندارن!!!

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
همانگونه که در نظرات قبلی عرض شده برای مردان متاهل اگر مشکلی نداشته باشند اینکار مکروه است.
اما چرا در بحث صیغه فقط مردان رو مطرح می نمائید؟ آیا تنها به نفع مردان است؟
بله آنکه صرفا صیغه را ببیند و به سایر دستورات اسلام عمل نکند مسلمان واقعی نیست همانگونه که کسی همه دستورات را قبول وانجام دهد اما یکی از احکام(بعنوان مثال ازدواج موقت) را قبول نکند.
وضع غربی ها هم نیازمند پاسخ دادن نیست!

اونکه همسر داره اگه دلیل

اونکه همسر داره اگه دلیل منطقی نداره یا نباید صیغه کنه یا باید از همسرش رضایت بگیره . درضمن غربی ها که این چیزا براشون عادیه کجا وضعیت بهتری دارن بعضیاشون یاشاید خیلیاشون ممکنه با خیلیها اونم با صورت نامشروع ارتباط داشته باشن

با سلام ؛انكرتهم قبل تهم؛

با سلام ؛انكرتهم قبل تهم؛ مطابق قانون تجارت و مدني قرارداد مي تواند كتبي يا شفاهي باشد؛منظور از زنا فقط اجبار بودن به عمل ناخواسته است ؛طرفين قبول نمايند كافي است؛به شرط همسر نداشتن خانم

تصویر soalcity

سلام

سلام
بله عقد ازدواج هم می تواند کتبی باشد یا شفاهی و با عقد ازدواج، زنا در کار نیست. اما بدون عقد قطعا زنا است.
و قبول طرفین باید در قالب عقد باشد، تا ضوابط و شروطش مشخص باشد. آیا در تجارت و قانون مدنی گفته شده هر توافقی صد در صد صحیح است؟ مثلا دو نفر با هم توافق می کنند که از فلان مغازه دزدی کنند و با فلان شیوه تقسیم کنند. آیا شما مدعی می شوید کارشان قانونی است چون قرار داد دارند؟
پس غیر از اصل توافق، چهارچوب توافق نیز مهم است. و برای همین ازدواج تنها راه خروج از زنا بودن یک رابطه است.

سلام بر محضر همه بزرگان

سلام بر محضر همه بزرگان
من همه نظرا رو خوندم و حالا نظر خودم:
اینکه بعضی ازافراد، مخصوصا آقایون عدالت رو رعایت نمیکنن یا از بعضی احکام اسلامی سو ءاستفاده میکنن، دلیل بر این نیست که بر اصل مکتب اسلام انتقاد و ایراد وارده، نمونه و الگوی ما باید از ریشه و اصل اسلام باشه نه از شاخ و برگ و افراد، فرقه ها و...
چرا راه دور بریم؟ما اسلام را به برکت وجود کی داریم؟ پیامبر و ائمه ؛خود حضرت امیرالمومنین(ع) تا زمانی که حضرت فاطمه(س) در قید حیات بودن، تن به ازدواجهای موقت یا دائمی دیگه ندادن و بعد از شهادت ایشون جهت مصلحت اسلام ازدواج کردند، یا خود پیغمبر بعد از وفات حضرت خدیجه ازدواج دوباره داشتن، متاسفانه ما به نام دین خیلی سوء استفاده ها از اسلام داریم که نباید به پای اسلام نوشته بشه، همین تو جامعه خودمون چقد استفاده ابزازی و سودگرایانه از دین میشه اما چقد با اسلام ناب محمدی فاصله داره این ماها هستیم باید اسلام اصیل رو در خودمون درونی کنیم بعد درموردش قضاوت کنیم. من به عنوان یک زن در آینده اگه برا همسرم کم بذارم و از لحاظ جسمی و روحی و عاطفی حقی از شوهرم را دریغ کرده باشم به ایشون حق میدم ازدواج موقت داشته باشن و از عمری که خدا بهشون داده درست استفاده کنن، مبنی بر اینکه بدونم سوءاستفاده، عیاشی یا هوسرانی تو کارشون نباشه. اگه در کل بحث مردای هوسباز رو بذاریم کنار ؛ مهم اینه که من به عنوان نوع زن این درک رو داشته باشم که اگه من کوتاهی کنم اون میتونه ازدواج دوم داشته باشه و اگه اون کوتاهی کنه من حق طلاق داشته باشم.

در کل صیغه میتونه حکم خوبی

در کل صیغه میتونه حکم خوبی برای جلوگیری از گناه باشه اما به شرطی که زیاد نشه و در مرحله ی آخر قرار بگیره و فرد درست و حساب شده پیش بره که جلوی مشکلات و بگیره چون به هرحال یه مشکلاتی هم داره در واقع حکم صیغه مثل تیمم میمونه هر موقع آب در دسترس نبود میتونی به جای وضو تیمم کنی وهرموقع هیج جوره فرصت ازدواج فراهم نبود ودیگه میخوای به گناه آلوده بشی عقد موقت انجام بده ولی یه سری افراد چه زن چه مرد از این حکم سواستفاده کردن وباعث شدن بدنام بشه من تو چند تا سایت دیدم پسران کم سن وسال ۱۵ساله زیر ۲۰سال دنبال صیغه بودن یعنی حاضر نیستن بخاطر خدایه مقدار صبر وتحمل کنن سنشون بره بالاتر پخته تر بشن یا مردان متاهل بودن دنبال صیغه بدون هیچ دلیل قانع کننده ای ورضایت همسر حالا مثلا زنشون از پا افتاده باشه باز یه چیزی یا مردانی بودن که به قول خودشون تمکن مالی داشتن ومیتونستن ازدواج کنن اما نمیخواستن چون دنبال تنوع و خوشگذرونی بودن البته فقط آقایون مقصر نیستن ونباید یه طرفه به قاضی رفت

سلام ممنون از همه بخاطر

سلام ممنون از همه بخاطر نظراتشون.لطفا به احساساتی بودن خانمها ایراد نگیرید! که همین هم به نفع مردهاست مثلا اگر احساساتی نبودند مردا چطور میتونستند فریبشون بدن و راضیشون کنند به پنهانی صیغه شدن و کامجویی؟باید زن باشید و طعم خیانت را چشیده باشید تا دین و دنیاتون به هم بریزه !من خانمی مذهبی ومحجبه هستم که سالها عاشقانه با شوهرم زندگی کردم ولی بدون دلیل منطقی هوس پیریش گل کرد و ۱ سال پنهانی زنی جوان و بی نیاز از مال و غریزه جنسی را (به گفته خودش )صیغه کرد و مرا نابود کرد بارها تا مرز طلاق رفتیم ولی اعتقادات مذهبی من موجب شد او را ببخشم و زندگی را متلاشی نکنم و آینده بچه ها را خراب نکنم...اکنون من مرده ای متحرک بیش نیستم که فقط حفظ ظاهر میکنم تا بچه ها سامان بگیرند ولی میخوام بگم احساساتی بودنم باعث شد به بچه ها بیشتر فکر کنم و راز زندگیمو پیش احدی فاش نکنم و آبروی شوهرم را نبرم و همه رنج خیانت اورا که مریض روحی و جسمی شدم به تنهایی تحمل کنم ....بله پاسخگوی محترم ...کاش به مردا مشاوره نمیدادید که پنهانی صیغه کنند چون نیازی به اجازه همسر اول ندارند باور کنید اینجوری سنگ رو سنگ بند نمیشه و اعتمادها از بین میره کاش حالا که همه چیز به نفع مرداست هم دین هم قانون کشور به مردا جسارت بدید که اگه زن دوم میخوان چه موقت چه دایم...که به نظر من برای زن اول هردو یکیه و مسخرهست که اولی اجازه نمیخواد ولی دومی میخواد....بیان علنی و با اطلاع زن اول این کارو بکنند و تبعاتش رو هم بپذیرند! اینطوری لااقل زن اول هم حق انتخاب داره که بمونه یا بره؟و کمتر زجر میکشه....اونقدر خسته و غمگینم به خاطر نه فقط بیوفایی کسی که زمانی عشق اول و آخرم بود بلکه بیشتر بخاطر پنهانکاری و دروغها یی که شوهرم بخاطر رسیدن به معشوقه شرعیش به من گفت که حرفم رو تموم میکنم ....فقط میگم متاسفم برای همه هوسبازای نامرد و خیانتکار که دین کامل و پاک الهی رو وسیله ارضای هوای نفسشون قرار میدن و زندگیهارو به اسم شرع نابود میکنند...و نیز متاسفم برای کسانی که دم از اسلام میزنند ولی برای توجیه هوسرانی و تنوع طلبی عده ای دیگر فقط بخشی از احکام رو مطرح میکنند و ابعاد دیگه قضیه رو نمیبینند و کاری به دروغگویی و پنهانکاری و شکسته شدن دلها و ظلم به طرف مقابل(زن اول) ندارند ....واقعا متاسفم و همه را به عدالت خدا میسپارم نه رحمتش!!!!من زندگیم فنا شد بیشتر بخاطر پنهانکاری!اگر شوهرم قبل از صیغه به من میگفت دیگر مرا نمیخواهد یا از من سیر شده راحتتر کنار میامدم و کمتر صدمه میدیدم ولی اکنون.......هرگز اورا نمیبخشم و ایمان دارم خدا تقاص رنجی که به ناحق به من تحمیل کرد در دنیا و آخرت از او خواهد گرفت! حالا باز بگید عقد موقت اجازه نمیخواد! خیانت خیانته !دروغ دروغه!پنهانکاری با شریک زندگی خیانت و غیر اخلاقیه !حتی با نقاب شرع و دین!اگه مردین علنی زن دوم بگیرین من که مخالف حکم خدا نیستم...من مخالف دروغ و پنهانکاری برای رسیدن به زن دومم!!!!

تصویر مشاور شهر سوال

خواهر گرامی، از اوضاع پیش

خواهر گرامی، از اوضاع پیش آمده برای شما بسیار متاسفیم. اعتقاد ما آن است که خداوند متعال حکیم است و حکمی را بدون حکمت در شرع مقدس قرار نداده است. همان خدایی که مردان و زنان را آفریده و از تمام چند و چون و ریزه کاری های روح و جسم و روان و تمام وجود آنان آگاه است، احکام مرتبط با آنان را هم وضع نموده. البته ممکن است کسی از یک حکم شرعی به نفع خود استفاده کند یا به واسطه آن ظلمی بر دیگری روا دارد و یا هر گونه سوء استفاده دیگری انجام دهد. اما این دلیل بر (نعوذ بالله ) نادرست یا ناحق بودن حکم الهی نیست. درست مثل اینکه تعیین مهریه و طلب آن از شوهر حق زن می باشد اما ممکن است خانمی به خاطر طلب این حق شرعی قانونی و حتی عرفی خود، همسر خود را به دادگاه، و در نهایت به زندان بیاندازد. یک نمونه از این این سوء استفاده از حکم شرعی هم وضع پیش آمده برای شما است.
از خداوند متعال آرامش و سلامتی شما را خواستاریم.

با سلام.پسری ۲۲ ساله هستم که

با سلام.پسری ۲۲ ساله هستم که چند سالیست جلق میزنم؛اما شکر خدا از اول رمضان امسال این کار را ترک کردم. متاسفانه هنوز فکزهای شهوت انگیز سراغم میاید و حس میکنم واقعا به نیاز به ارضای حس شهوتم دارم. ایا راهی جز جلق یا ازدواج دایم میتوانید به من پیشنهاد کنید که خودم را تخلیه کنم؟؟
آیا صیغه فکر خوبی است؟

با عرض سلام و تشکر از

با عرض سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

حتماً شما هم اين جمله را بارها شنيده‌ايد: پيشگيري مقدم بر درمان است، جمله‌اي بسيار دقيق و سنجيده. راننده‌اي که هميشه قوانين راهنمايي و رانندگي را رعايت و به نکات ايمني توجه مي‌کند، هيچ وقت گرفتار تصادف و خطرات ناشي از آن نمي‌شود و لازم نيست هزينه‌هاي سنگين جاني و مالي بپردازد. شخصي که با رعايت توصيه‌هاي بهداشتي، جلوي بيماري را مي‌گيرد، نه مجبور است هزينه‌هاي سنگين درماني را بپردازد و نه لازم است سختي‌ها و دردهاي بيماري را تحمل نمايد.

همچنين جلوگيري از ابتلا به بيماري، هميشه امکان پذير است؛ ولي راه درمان برخي بيماري‌ها مثل ايدز و برخي از سرطان‌ها هنوز کشف نشده است وعاقبتي جز مرگ ندارد. پس عاقلانه و منطقي اين است که هميشه به دنبال پيشگيري باشيم تا به بيماري و سختي‌هاي آن دچارنشويم.
علاوه بر اين‌ها، يک اختلال و بيماري هرچند قابل درمان هم باشد؛ ولي بسياري از اوقات اثرات آن باقي مي‌ماند و فرد را عذاب مي‌دهد؛ دقيقاً مثل يک اتومبيل که اگر در يک تصادف چپ کند، صافکاري و نقاشي هر چند خيلي هم تميز باشد، باز هم نمي‌تواند آن ماشين را مثل روز اولش کند.
دوست عزيز! خود‌ارضايي هم، چنين داستاني دارد. در اين پاسخ به برخي از روش‌هاي پيشگيري از خود‌ارضايي اشاره مي‌کنيم. اميد است با به کار بردن آن‌ها از اين دام خطرناک به راحتي عبور کنيد و آينده تحصيلي، شغلي، خانوادگي و از همه مهم‌تر آينده معنوي خود را تضمين نماييد:

۱- نیاز به آگاهی:
خود ارضایی یک انحراف عملی است و باید با عمل و رفتار با آن مقابله کرد و راه درمان آن جز با رعایت دقیق دستورالعمل محقق نمی شود, ولی چون هر عملی نیاز به دانش و اطلاعات خاص خود دارد, بنابراین راه کنترل و درمان این بیماری و عادت زشت نیز بدون کسب آگاهی میسر نیست . آگاهی, ازطریق مطالعه در آثار و اطلاعاتی كه در این زمینه وجود دارد، بدست می آید. زمینه های مطالعه عبارتند از:
* اینكه این عمل به لحاظ شرعی حرام و از نظر اخلاقی گناه محسوب می شود.
* مطالعه در پی آمد ها و عواقب سوء آن.
* آشنایی با روش پیشگیری و درمان.
ترک گام به گام خود ارضایی.
كسب آگاهی در موارد یاد شده باعث بیداری انسان می شود و زمینه "توبه, پشیمانی و کنترل آن" را در او فراهم می آورد.

۲- طبیب خود شوید:
مانند یک محقق دست به تحقیق در زمینه افکار، احساسات و رفتارهای انگیزاننده میل به خودارضایی در خود بزنید. زمان و مکان و شرایط جسمی و روحی در قبل و بعد از خودارضایی را ثبت نمایید، به تعبیری روشن‌تر ببینید خودارضایی با چه فکری آغاز می‌گردد، سپس این فکر مزاحم چه احساسی در شما برمی‌انگیزد و این احساس چگونه به رفتار خودارضایی در شما می‌انجامد، همچنین معمولاً در چه زمانی‌هایی و در چه مکان‌هایی و در چه شرایط جسمی ـ روحی میل به خودارضایی در شما تشدید می‌گردد.
پس از رصد روانی ، به تجزیه و تحلیل و جمع‌بندی نتایج بپردازید. از نتایج این تحقیق می‌توانید راهکارهای کارآمد ترک خودارضایی را استخراج نمایید، مثلاً وقتی که اعصاب تان خرد است، وقتی که دوستان متأهل خود را می‌بینید، وقتی که با مادرتان جر و بحث می‌کنید، وقتی که اضطراب امتحان دارید، یا وقتی که به پسر خاصی می‌اندیشید.
عیناً همین قضیه در زمینه مکان‌های تحریک‌زا تکرار می‌گردد .وقتی در اتاق خواب هستم، وقتی تنها در خانه هستم، وقتی دستشویی می‌روم و...

۳- خود را تشویق کنید:
از سوی دیگر نگاهی موشکافانه به پرونده گذشته خودارضایی خویش بیفکنید، ببینید در چه شرایطی توانسته‌اید بر خودارضایی فایق آیید و با چه تکنیک‌های فاصله بین وهله‌های خودارضایی را افزایش داده‌اید، چه زمانی برای ترک کوتاه مدت یا دراز مدت خودارضایی موفق بوده‌اید.
در این مرحله نیز تحقیق نیز به تجزیه و تحلیل و جمع‌بندی نتایج بپردازید. این پایش روانی دست شما را برای اتخاذ یک راهکار مناسب باز می‌کند.
منصف باشید . همان طور که به تنبیه ذهنی ـ عملی خودارضایی خویش می‌پردازید، به تشویق ذهنی ـ عملی موفقیت‌هایی هرچند اندک خود در ترک خودارضایی بپردازید.
اگر حتى یک روز هم در ترک موفق بودید، با کمال سخاوت به تشویق خود بپردازید. خودتشویقی می‌تواند علاوه بر ارتقای سطح اعتماد به نفس و عزت‌نفس به کاهش اضطراب شما کمک شایانی کند. خودتشویقی می‌تواند به صورت کلامی یا غیر کلامی (مانند خرید یک بستی یا دیدن یک فیلم جذاب یا سجده شکر و ...) باشد.

۴- نکات مثبت خود را یادداشت کنید:
با پرهیز از هر گونه خودسرزنشی و خود ملامتگری به یاد داشت نکات مثبت خود بپردازید. هزاران نکته مثبت دارید که نباید با بزرگنمایی نکات منفی‌تان به بوته فراموشی سپرده شود.
به جای ترس بیمارگونه از خدا، ‌با انجام اعمال پسندیده، ‌سعی در تقرب بیش تر به او نمایید. خداوند همه گناهان را می‌بخشد . بزرگ ترین گناهان شما از این امر مستثنا نیست.
برای ۲۴ ساعت خود برنامه‌ریزی سبک و سهل الوصول انجام دهید. با اشتغال ذهنی به امور مثبت از هر گونه اشتغال فکری به تفکرات تحریک‌زا پرهیز نمایید.
سعی نمایید از تکنیک‌های انزجاردرمانی و شرطی‌زدایی استفاده کنید. لذت کاذب خودارضایی را با یک امر منزجر کننده ذهنی مانند تصور صحنه تهوع‌آور یا خوردن داروی تلخ پیوند بزنید و با آن تداعی نمایید یا آن که فرایند شرطی شده (اضطراب - خودارضایی) را به (اضطراب - ورزش یا تفریح سالم، تنفس عمیق، رفتن به سر یخچال و آب خوردن و...) تبدیل نمایید.

** و در نهایت اینکه:
به هیچ وجه خود را دست و پا بسته فرض نکنید. بدانید صدها هزار توانسته‌اند که ترک کنند و شما از آنان مستثنا نیستید.
در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات ازدواج کنید که این بهترین راه حل است.
توجه داشته باشید كه تنها رعایت تمام این امور، بدون كم و كاستى و به صورت مستمر، نتیجه‏بخش خواهد بود. نباید توقع داشته باشید که این عادت ناگهان قطع و درمان شود, به هر میزان که بتوانید دفعات آن را به تدریج کم کنید, موفقیت محسوب می شود.

ما که گذشتیم حاجاقا .........

ما که گذشتیم حاجاقا .......... مرسی

سلام

سلام
خیلی جالبه که پسراومردادیگه زنان مطلقه وبیوه وواسه صیغه نمیخوام ومیخوان بادختره باکره صیغه کنن.......واقعامتاسفم.....پسری که میخوای بادختره باکره صیغه کنی آیاحاضری بعدازپاره شدن پردش باش ازدواج کنی؟؟شماپسرافقطبه فکره خودتونین دختراتن ندین.....آقایون اگه میخوان گناه نکنن باخانمای مطلقه وبیوه صیغه کنن چون اونام نیازدارن...یاحق

خیلی بعضی دلیلاتون برای

خیلی بعضی دلیلاتون برای ازدواج موقت مسخره اس : "در مسافرت های طولانی که امکان برآورده شدن نیاز جنسی نیست" نیاز جنسی فقط مال مرده پس زن هم وقتی شوهرش میره مسافرت بره با یکی دیگه تا نیازش تامین بشه....یا این که ازدواچ موقت رو به ازدواج توافقی غرب تشبیه میکنید که برای شناخت انجام میشه...پس دختر باکره شناخت احتیاج نداره ...فقط و فقط به فکر مرد و هوس های اونها هستید همین

با عرض سلام و تشکر از

با عرض سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

غریزه جنسی یکی از نیرومندترین غرائز انسانی است که باید همچون دیگر غرایز طبیعی انسان به صورت صحیحی بدان پاسخ داده شود. زیرا غرایز طبیعی را نمی توان از بین برد. اگر هم بتوانیم آنها را سرکوب کنیم، چنین اقدامی عاقلانه نیست، بلکه مبارزه با قانون آفرینش است، بنابر این راه صحیح آن است که غرائز را از طریق معقولی اشباع کرد .
از طرف دیگر در بسیاری از محیط ها افرادی در سنین خاصی قادر به ازدواج دائم نیستند، یا افراد متأهل در مسافرت‏های طولانی و یا در مأموریت‏ها و یا به علل دیگری با مشکل عدم ارضای غریزه جنسی رو به رو می‏شوند. اسلام برای پاسخ گویی صحیح و حل مشکلاتی که از ناحیه عدم ارضای صحیح این غریزه ی طبیعی دامنگیر جامعه می شود، علاوه بر ازدواج دایم با یک زن، ازدواج مجدد دایم یا ازدواج موقت را در چارچوب مشخصی تجویز کرده است.
حال با توجه به این که:

۱- ما به خدایی اعتقاد داریم که مهربان و دلسوز بندگانش است و هیچ قانونی را بی جهت وضع نمی کند و در یک کلام قوانین او بر اساس مصالح و مفاسد است.

۲- از ناحیه ی منع ازدواج موقت و چند همسری، آسیب های جبران ناپذیری به جامعه و فرد وارد می آید، در اسلام که قوانینش الهی است، ازدواج موقت و چند همسری تجویز شده و این حق به مرد واگذار شده است.

موفق باشید.

با سلام

با سلام
لطفا بر اساس آیات قران اثبات کنید که صیغه یا ازدواج موقت شرعی است یعنی اینکه گفته باشد صیغه یا ازدواج موقت کنید؟
آیا پیامبر و امامام معصوم ازدواج موقت داشته اند لطفا با توجه به آیات قران جوابگوی من باشید یا اینکه حدیث صحیح باشد .
و سوال سوم من آیا چند در ضد از شیعیان ازدواج موقت می کنند؟

تصویر p_qurani

سلام. به این ادرس مراجعه کنید

سلام. به این ادرس مراجعه کنید : http://www.soalcity.ir/node/317

BA SALAM LOTFAN IN AYE K

BA SALAM LOTFAN IN AYE K gereftan zan sighe e ra sharee elam karde ra begid.‎.‎.‎ hamchin aye ee vojod nadare .‎.‎.‎.pas in che vazeshe ma ha ra maskhare kardin be esme eslam che chiz ha halal mishavad vay bar ma ensan haaaaaa.‎.‎.‎.‎.age joz sore nesa aye ee peida kardin be manam begid.‎.‎.‎.pas alaki nist jame ee ro b virani mire chon harkas be esme eslam hame chio azad mikone,,,,faghat bayad khode ghoran ra khond vagarna harki harchi goft cherte b nazaram.‎.‎.‎.khoda az hamamon begzare makhsosan olamayi k hame o gol mizanan be esme khoda o eslam.‎.‎.‎.baraye hamin din b in khobi ravaj peida nemikone motasefam.‎.‎.‎.‎.‎.‎.‎

تصویر p_qurani

سلام. به این ادرس مراجعه کنید

سلام. به این ادرس مراجعه کنید :

http://www.soalcity.ir/node/317

ببخشید فقط شهوت پسرها مهمه ؟

ببخشید فقط شهوت پسرها مهمه ؟
دخترها چی ؟
چرا صیغه برای دخترها جوون نیست؟
برید خودتون رو فیلم کنید .
قرآنتون رو خود مردها نوشتید .
بخاطر همینه که همه چیزش به نفع خودتونه .
شما مردهای ایرانی هم عاشق قرانید چون هم به شهوتتون توجه داره و هم به سلطه گری هاتون به زنان.
دخترهای امروزی دیگه احمق نیستن.

تصویر p_qurani

سلام. در قرآن هم به حقوق و

سلام. در قرآن هم به حقوق و وظائف زنان توجه شده و هم حقوق و تکالیف مردان .

نگار مثل احمق ها حرف نزن خوب

نگار مثل احمق ها حرف نزن خوب نیست برات کاشکی همه عاشق قران بودن قرآن هم به پاکی توجه داره نه به شهوت و سلطه گری رو تایید کنه ولی برای خود زنان بهتره که پدر و همسرشون سرپرستشون باشن درضمن خوبه که دخترای زیر سال بدون اجازه پدر صیغه کنن خیلی منطقیه

این مسخره بازیهای مثل متعه و

این مسخره بازیهای مثل متعه و صیغه یه راه فرار واسه خلاف کردن مسلمونهاست اگه مرد متاهل مسلمون حق صیغه کردن داشته باشه باید به زنش هم حق بدهند که بامرد دیگری بخوابد تا او هم در لذت بردن از غریزه جنسی از مرد خود عقب نماند.

با سلام و تشکر از ارتباطتان

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

زن تا وقتی در عقد مردی است و از او جدا نشده یا جدا شده اما عده طلاقش تمام نشده نمی تواند با مرد دیگری ازدواج کند. همچنین است اگر شوهر زن از دنیا برود و زن در دوران عده وفات باشد.
حال با توجه به اینکه اصل دلیل احکام در اختیار ما نیست و ما تنها به گوشه هایی از حکمت های احکام پی می بریم، به قسمتی از حکمت این حکم اشاره می کنم.
اشكال عمده و اساسى كه چندشوهرى به وجود مى‌‏آورد و همان بیشتر سبب شده كه این رسم عملًا موفقیتى نداشته باشد، اشتباه انساب است. در این نوع زناشویى رابطه پدر با فرزند عملًا نامشخص است. همچنانكه در كمونیسم جنسى نیز رابطه پدران با فرزندان نامشخص است؛ و همان طورى كه كمونیسم جنسى نتوانست براى خود جا باز كند، چندشوهرى نیز نتوانست مورد پذیرش یك اجتماع واقعى بوده باشد، زیرا ... زندگى خانوادگى و تأسیس آشیانه براى نسل آینده و ارتباط قطعى میان نسل گذشته و آینده، خواسته غریزه طبیعت بشر است.(مرتضی مطهری، مجموعه آثار، ج۱۹، ص ۳۰۲.)
و بیشترین آسیب از چند شوهری به زن باز می گردد. چون اگر ارتباط فرزند با پدرش روشن نباشد و مرد غیرتی نسبت به زن نداشته باشد، هرگز توجه لازم به زن و حمایت از او را به عهده نمی گیرد. همانگونه که در رابطه یک زن روسپی با مردان روشن است که هرگز مردان مرتبط با زن روسپی، نسبت به او غیرتی ندارند تا بخواهند به خاطر آن از زن حمایت کنند. و با توجه به اینکه زن خواستار حمایت و محبت مرد می باشد، از این امر متنفر بوده همانگونه که از روسپی گری متنفر است.

تاثیر چند شوهری در نوع رابطه زن و مرد علاوه بر اینکه، در روابط روسپیان مشخص است، بعضی از گزارش های تاریخی نیز این امر را ثابت می کند.
(ابوالظهیرالحسن) مى‌‏نویسد: «در سواحل مالابار قبیله‏‌اى به نام قبیله «نائیر» زندگى مى‌‏كنند. مردان این قبیله نمى‌‏توانند بیش از یك زن بگیرند، در صورتى كه زنان آنها مى‌‏توانند شوهرهاى متعددى انتخاب كنند. به عقیده من علت وضع این قانون این است كه مردان قبیله نائیر سلحشورترین قبایل مى‌‏باشند و به واسطه اصالتى كه دارند حرفه جنگ با آنهاست، و همان طورى كه ما در اروپا سربازان را از ازدواج منع مى‌‏كنیم تا علایق زناشویى مانع از انجام حرفه سربازى آنها نشود، قبایل مالابار هم سعى كرده‏اند حتى المقدور مردان قبیله نائیر را از علایق خانوادگى معاف دارند. و چون به واسطه گرمى آب و هوا ممكن نمى ‏شد مطلقاً آنان را از ازدواج ممانعت كنند، لذا مقرر داشته‏اند چند مرد داراى یك زن باشند تا علاقه خانوادگى آنها سست باشد و مانع انجام حرفه جنگى آنها نشود.»
(مجموعه‌ ‏آثار استاد شهیدمطهرى، ج‏۱۹، ۳۰۲)

پس با توجه به تفاوت های بین زن و مرد، اگر چه در مواردی می توان چند زوجه را برای یک مرد، پذیرفت؛ اما هرگز نمی توان چند شوهر را برای یک زن پذیرفت. چون آسیب های این امری به حدی است که نمی توان به سراغ آن رفت.

موفق باشید.

سلام بنده دختری هستم ۲۷ ساله

سلام بنده دختری هستم ۲۷ ساله و مقلد آیت الله مکارم شیرازی. من و یه آقایی بین خودمون صیغه محرمیت خوندیم چون پدر و جد پدری در قید حیات نیستن میدونستیم دیگه نیازی به اجازه کسی نیست. بخاطر رابطه ای که داشتیم بنده عده نگه داشتم و طی یه اتفاقی متوجه شدم آقای مکارم سن سی سال رو برای خانم لحاظ کردن. حالا زنگ زدیم دفترشون گفتن عقدتون باطل بوده چون سی سال ندارید و باید از حاکم شرع اجازه می گرفتید. و چون عقدتون باطل بوده و رابطه جنسی داشتین حالا بجای دو عده باید سه عده نگه دارید بعدشم برید بخاطر این گناهتون استغفار کنید.....خواستم بدونم این چه جوریه چرا فقط ایشون این سن رو مطرح کردن در صورتیکه بنده بالغ و عاقل و رشیده هستم و در بیشتر امور زندگیم خودم تصمیم میگیرم خانوادم دخالت ندارن تو کارای من. الان من دوعده نگه داشتم باید سومین عده رو هم نگه دارم؟؟؟؟ یعنی واقعا عقدمون باطل بوده؟؟؟ من به اون عقد موقت احتیاج داشتم بخاطر شرایط روحی و جسمی. ممنون میشم زودتر لطف کنید و جواب بدین چون واقعا دارم دیوونه میشم.

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
۱- طبق نظر آیت الله العظمی مکارم شیرازی دختری که کمتر از ۳۰ سال دارد هر چند که پدر و جد پدری ایشان در قید حیات نباشد باید برای ازدواج دائم با اجازه بزرگترها مانند برادر و عمو ... ازدواج کند و برای ازدواج موقت با اجازه حاکم شرع ازدواج کند.
۲- عقد باطل بوده ولی چون نمی دانستید که کار شما اشتباه است کار حرامی صورت نگرفته است وفقط چنانچه نزدیکی داشته اید برای ازدواج باید عده وطی به شبهه(همان عده طلاق رجعی یا سه حیض) نگه دارید.
۳- چنانچه نیاز دارید که ازدواج موقت کنید بعد از تمام شدن عده کنونی می توانید با تماس با دفتر آیت الله العظمی مکارم(تماس با رئیس دفتر حاج آقای طباطبایی) از ایشان برای ازدواج موقت کسب اجازه کنید.
موفق باشید.

صیغه یعنی تجاوز دینی .فحشا

صیغه یعنی تجاوز دینی .فحشا.سکس. تنها دینی که اونو تجویز کرده شیعه است.شیعه جدا از اسلامه.آخه خودت دوست داری خواهرت را برای دو ساعت کامیابی بگیرن و بعدش بگن مدتش تموم شد? فحشای غربی ها خیلی آبرومند تره.کار شیعه هم همونه به طرف میگی ۲ ساعت در قبال اینقدر پول.کسی صیغه میکنه که به زنش قانع نیست.یه لحظه تصور کن ننه ات با آنکه بابات زنده است هفت روز هفته را تقسیم کرده ۲ روز ننه تو هست ۳ روز هم ننه یکی دیگه آخه به غیرتت بر نمیخوره?!

با سلام و تشکر از ارتباطتان

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

اصل و اساس مخالفت با صیغه در چند مطلب است:

۱- عده ای تصور می کنند هر نوع رابطه جنسی یک نوع پلیدی و خباثت است. و صیغه را با همین معیار محکوم می کنند چرا که در آن اغراض جنسی وجود دارد. این در حالی است که با اندک توجهی می توانند بیابند که در ازدواج دائم نیز اغراض جنسی وجود دارد. و زوجین با یکدیگر ارتباط جنسی دارند. و بسیاری نیز با همین امیال و برای پاسخگویی به آن ازدواج کرده اند. پس نمی توان وجود غرض جنسی و ارضای شهوت را عامل پلیدی و خباثت دانست. خصوصا که بدون روابط جنسی، نسل بشر منقرض می شود و تولید مثل محقق نمی شود.

۲- عده ای شباهت ها را می بینند و از درک تفاوت ها عاجر هستند. به تعبیری هر گردی را گردو می بینند و به محض دیدن چند شباهت، صیغه را با فاحشگی یکسان می کنند. در حالی که برای نگاه معقول باید علاوه بر شباهت ها، تفاوت ها را نیز مد نظر قرار داد. اگر در فاحشگی مرد به زن پول می دهد یا اینکه با او رابطه جنسی برقرار می کند، و این امور در صیغه نیز وجود دارد، باید توجه کنیم که این امور در ازدواج دائم نیز وجود دارد. در فرهنگ ما مرد به زن نفقه می دهد. و زوجین با یکدیگر ارتباط جنسی دارند. ایا می توانیم به دلیل وجود شباهت فاحشگی و صیغه، صیغه را محکوم کنیم؟ ایا دو شباهت ذکر شده در ازدواج دائم نیز وجود ندارند؟ پس روشن می شود که وجود این شباهت ها نیز سبب قبح و پلیدی صیغه نمی شود. و از این حیث صیغه با ازدواج دائم فرقی ندارد.

۳- عده ای صیغه را با توجه به چند مصداق آن مد نظر قرار داده و آن را نقد می کنند. در حالی که سوء استفاده از یک قانون نمی تواند، سبب بد دانستن قانون شود. و روشن است که از بهترین امور نیز سوء استفاده می شود. آیا بلوک شرق به اسم عدالت، مردم را به فلاکت نینداخت؟ آیا نظام استکبار، به اسم دموکراسی، جنگ ها و کشتارها ایجاد نکرده است؟ آیا استعمار (ایجاد عمران و آبادانی) بد بوده است که با شعار آن ثروت های جوامع را غارت کرده اند؟

بنابراین رویکردهایی که علیه قانون متعه و ازدواج موقت هجمه می کنند، با دیدگاههای غلط و ناروا به این هجمه دست می زنند.

زشتی و قباحت فاحشگی در غیر منضبط بودن روابط و عدم مسئولیت پذیری طرفین است. و با فهمیدن این معیار می توان فرق صیغه با فاحشگی را دریافت که صیغه با احکام و ضوابط روشن و از پیش تعیین شده این بی انضباطی را از بین برده و طرفین با خواندن خطبه اولیه، خود را ملتزم به رعایت تعهدات می کنند.

و نکته ای که باید بدان توجه جدی کرد؛ این است که هجمه ها علیه صیغه، بدون درک حقایق جامعه و در نظر گرفتن واقعیت هاست. از همین رو، می بینیم که با مطرود شدن اموری نظیر صیغه، دوستی های نامشروع و روابط زشت فراگیر می شود. کسانی که به صیغه حمله می کنند، غالبا از درک این واقعیت عاجر هستند که نیروی شهوانی انسان، نیرویی قوی است و اگر در بستر مناسب خود قرار نگیرد، مانند سیلی ویرانگر خواهد شد. و بهترین کار برای جلوگیری از زیان های این سیل، بستر سازی برای رویه ای منطقی و معقول است. نمی توان همگان را مجبور به ریاضت کرد و در جامعه ای که سن ازدواج به دهه سوم زندگی می رسد، افراد را تا آن سن وادار به سرکوب غریزه کرد. همچنان که نمی توان کمونیسم جنسی را پذیرفت و اجازه داد روابط کثیف و خیانت بار در جامعه رایج شود.

موفق باشید.

عزیزم بهتره اول تحقیق کنی و

عزیزم بهتره اول تحقیق کنی و هر حرفی را باور نکنی....من از یک محقق شنیدم که میگفت : در اسلام صیغه موقت وجود ندارد مگر برای آشنایی با کسی برای ازدواج دائم .و استفاده به این شکل از صیغه که الان خیلی رواج پیدا کرده یعنی سواستفاده از قوانین خدا.عزیزم خدا خیلی مهربان تر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم وخدا توجهش به خانم ها بیش از آقایان است .دین اسلام کامل ترین دین است .خدا برای انجام اعمال ما پاداش و کیفر نمی کند بلکه با نیت انجام عمل ما را کیفر و پاداش می دهد.

تصویر پاسخگوی تاریخی

سرکار نازنین خانم!

سرکار نازنین خانم!

شما که اهل تحقیق و سخن گفتن از روی تحقیق هستید،یه تحقیق بکنید ببینید این به اصطلاح محققی که این افاضات را فرمودند از کدام دانشگاه یا دبیرستان یا راهنمایی یا مدرسه ابتدایی فارغ التحصیل شدند که از جیب خودشان مطالبی را به اسم دین و با نام محقق تحویل شما داده اند؟؟؟؟!!!!!!

مهناز حانم یواشتر کجا با این

مهناز حانم یواشتر کجا با این عجله ؟ چرا غیر منطقی حرف میزنی انصافت کجا رفته بانو؟؟
شیعه مذهب حقه درسته صیغه هست ولی حتما یه دستو ر واجب که همه باید انجام بدن نیست که برای موارد استناییه والبته ممکنه ازش سواستفاده بشه، ولی تجاوز و فحشا اسمش نیست . درضمن کی گفته ۲ساعت بعد؟؟؟ اون زن اگه خودش نخواد میتونه صیغه نشه.
درضمن فحشای غربی ها خیلی بی آبروییه . معلومه تو دشمنی با خود مذهب داری.
درضمن نگفتن مردان متاهل هم حتما باید صیغه کنن اگه زنشون راضی نباشه ظلم به همسرشون کنن که گناهه
درضمن زن شوهردار اصلا نمیتونه صیغه کنه . محض اطلاع از ننه های دیگرون مایه نذار .
زشته ومنطق وانصافم فراموش نشه

ممنون و خسته نباشی .

ممنون و خسته نباشی .
در جواب اون دوستم که میگه موشک نسازین و بیاین جوونا رو راه بندازین میخوام بگم اول که قسم نخور و دوم اینکه اگه موشک هم ساخته نشه تو در امنیت نیستی پس خوبه که همه با هم کمک کنیم یعنی ما جوونا هم کمی خویشتن دار باشیم .

من به هیچ عنوان ازدواج موقت

من به هیچ عنوان ازدواج موقت قبول ندارم و آن را جزیی از دین نمی دانم .وجایی خواندم که ازدواج موقت را ابوبکر و عمر به وجود آوردند....

تصویر پاسخگوی تاریخی

قبول داشتن یا نداشتن شما،برای

قبول داشتن یا نداشتن شما،برای خودتان محترم است.ولی ملاک ما نظر دین است.بر خلاف شنیده شما،ازدواج موقت تا قبل از خلافت خلیفه دوم اجرا می شد و خلیفه دوم که بدعتهای متعددی در دین ایجاد کرده بود،این حلال خدا را حرام اعلان کرد.

فرق زنا با صیغه در اعلام کردن

فرق زنا با صیغه در اعلام کردن و اعلام نکردن ان است یعنی همه باید بدانند که شما با چند نفر رابطه داشتی مثلا ۵ نفر را صیغه کردی یا صیغه ۵ نفر شدی اما در زنا هیچ کس نمی داند شما با کی بودی و اگر بچه ای تولید بشه مربوط به کیست دوم اینکه شما وقتی مشخص باشد با ۵ نفر رفتی اگر همسر آینده ات با ۵ نفر رفته باشد ناراحت نشی و مشخص باشد و برعکس همه چیز مشخص و همه بدانند.

فرق زنا با صیغه در مشخص بودن

فرق زنا با صیغه در مشخص بودن و روشن بودن آن است اسلام دین راستی است و مخالف نیرنگ و حیله و برای مشخص بودن و روشن بودن این امر شرط گذاشته تا برای همه مشخص باشد هر کس قبل از ازدواج دایم چند رابطه با افراد دیگر داشته و با توجه به آن می توان تصمیم گرفت که ازدواج کند یا نه یا مرد بداند که زن و زن بداند که مرد با چند نفر دیگر رابطه داشته اند در غیر این صورت هر صیغه پنهانی حکم زنا را دارد و هر کس زندگی را با دروغ شروع کند زنگی سالم و پایداری نخواهد داشت .برای این کار لازم است که خانه عفاف ایجاد شود تا مردان لاابالی در خیابان به زنان و دختران تجاوز و دست نزنند و اگر چنین جایی بود و باز مردان نسبت به زنان در خیابان حرکت نا شایستی انجام دادند آنگاه باید نسبت به آن مرد بی احترامی کرد یا شرایط جامعه را چنان آماده کرد که دختران و پسران بتوانند راحت ازدواج کنند . اما پنهانی در هر صورت زنا محسوب میشود

آیا صیغه پنهانی زناست"؟؟؟

آیا صیغه پنهانی زناست"؟؟؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
اگر عقد موقت(صیغه) همراه با حفظ شرایط آن باشد صحیح است و زنا نیست.

برای صحت ازدواج موقت این شرایط الزامی است:
۱-اجازه پدر یا پدربزرگ دختر
۲-اگر ازدواج دوم زن می باشد در عده مرد دیگری نباشد
۳-تعیین مدت (عدم ذکر مدت در عقد موقت طبق فتوای مراجع عظام:
آیات عظام امام خمینی، امام خامنه ای، فاضل لنکرانی، سیستانی، صافی گلپایگانی: در این فرض عقد خوانده شده حکم عقد دائم را دارد و برای جدا شدن نیاز به طلاق است البته اگرعقد راوکیل خوانده است و او برای خواندن عقد موقت وکیل شده بوده در صورتی که مدت را ذکر نکند عقد فضولی است و با عدم اجازه زوجین باطل می شود و نیاز به طلاق نیست.**
آیات عظام آقایان مکارم شیرازی، بهجت، مدنی تبریزی، وحید خراسانی: در ازدواج موقّت باید مقدار وقت و مقدار مهر تعیین شده باشد و بدون آن باطل است.)
۴-تعیین مهریه (طبق فتوای همه مراجع عظام تعیین نکردن مهریه یا مجهول بودن مقدار مهریه مثلا بگوید یک شاخه گل و معلوم نباشد که چه گلی و به چه قیمتی است باعث باطل شدن عقد موقت می گردد.)چنانچه خانم مهریه نخواهد باید تعیین گردد و ایشان بعد از جاری شدن عقد مهریه را ببخشند.
۵-خواندن صیغه عقد به عربی صحیح و اگر خودشان هم بخوانند صحیح است و برای دانستن صیغه به رساله مرجع تقلید رجوع کنند.
موفق باشید.

فرق زنا با صیغه چیه

فرق زنا با صیغه چیه
هیچی فقط اسم هاش تغیر کرده مذهبیون فقط وقتب جنبه مثبت اونو می بینن میشه صیغه و برعکس زنا صیغه ایرانی با زنا غربی تن فروشی و .. چه فرق داره?نگید که عقد جاری میشه مدت تعیین میشه مهریه تعین میشه یا ....که همین استدلال ها رو برای تن فروشی هم می توان آورد .گیریم تو صدر اسلام هم رواج داشته مگه هر چیزی که مسلمانان اولیه انجام می دادن خوب و پسندیده است پس الان هم باید برده داری وجود داشته باشه .یک باره روابطو آزاد کنید دیگه این مسخره بازی ها چیه

سلام

سلام

اگر شما بخواهید اینگونه استدلال کنید خوب پس ازدواج هم همین طور است .

بالاخره همین صیغه است که بین زن و مرد محرمیت ایجاد می کند که می توانند تا آخر عمر با هم محرم باشند (البته در همه ادیان و کشورها آیینی برای ازدواج دارند و بودن این آیین زن و مرد را زن و شوهر نمی دانند) و همه حرف ما همین است در رابطه نامشروع همین امر وجود ندارد و همین موضوع فرق بین زنا با عقد موقت است. پس اگر اینگونه است چرا در کشورهایی که رابطه نامشروع آزاد است برای زن و شوهری که می خواهند زندگی داشته باشند و با هم باشند مراسم و آداب خاص دارند.

نظرات