چرا یک مرد مسلمان می تواند چهار زن به همسری بگیرد؟ چرا این حق برای زن نیست؟

چند همسری

تفاوت های ذاتی زن و مرد رمز اساسی این تفاوت است و اندک توجهی نشان می دهد که تفاوت در این حکم، سبب اصلاح جوامع بشری می شود.

اگر چند همسری برای زنان جایز بود، بیشترین آسیب از این مساله به زنان وارد می شد، چرا که احساس غیرت مرد، نسبت به همسرش، سبب نوعی سرپرستی و حمایت از زن می شود و در جایی که چند همسری برای زنان جایز باشد، غیرتی در مرد باقی نخواهد ماند و در نتیجه سرپرستی و حمایت مرد، از زن منتفی خواهد شد. این مساله در مورد زنان فاحشه به خوبی قابل رویت است. زنانی که با مردان متعدد رابطه دارند، از حمایت هیچ کدام از آنها بهره مند نمی شوند و تنها به مثابه ابزاری در دست آنها قرار می گیرند که بعد از استفاده، به دور انداخته می شوند.

البته مساله فرزندان و روشن بودن نسب های آنان نیز مساله ای بسیار اساسی و مهم است که در چند زنی از بین نمی رود اما در چند شوهری قطعا از بین خواهد رفت. و کسانی که تصور می کنند با پیشرفت علوم بشری و اموری نظیر آزمایش DNA و نظیر آن می توانند نسب ها را روشن کنند، بد نیست اندکی چشم بر روی واقعیت ها بگشایند و ببینند که اگر علم می توانست این معضل را حل کند، جوامع پیشرفته این چنین با معضل فرزندان نامشروع مواجه نبودند! (قطعا با آزمایشات می توان پدر واقعی را مشخص کرد، اما در جامعه ای که بنیان های خانوادگی صحیحی ندارد، کسی برای این امور انگیزه ندارد! و تنها موارد استثنائی و نادری می توان برای آن فرض کرد.)

همچنین مجوز چند همسری برای مردان، فواید زیادی نصیب زنان می کند و برای جامعه مفید خواهد بود. یعنی اگر چه این مساله از منظر زن اول، جالب نیست، اما برای زن دوم قطعا مفید است و روشن است که در جامعه، مصلحت عمومی بر مصلحت افراد مقدم است.

به عنوان مثال ممکن است تناسب جمعیتی به شکلی از بین برود و در تاریخ بسیار مشاهده شده است که جمعیت زنان از جمعیت مردان بیشتر شده است و علت آن به مسائلی نظیر کشته شدن مردان در جنگ ها، یا تفاوت فیزیکی زنان با مردان و مقاومت بیشتر زنان در مقابل بیماری ها باز می گردد. که در این صورت چند زنی می تواند مشکل را حل کند.

یا بعضی از زنان به دلیل بهره کمتر از زیبایی موفق نمی شوند همسر اول مردی باشند. اما با جواز چند همسری، اینان نیز می توانند ازدواج کنند. همچنین در مساله زنان بیوه که شانس همسر اول بودن را نخواهند داشت.

و یکی از دلایل اساسی که عامل ترغیب کننده به چند زنی بوده، تفاوت نقش زن و مرد در تولید مثل است. مرد می تواند با داشتن چند همسر، دارای فرزندان بیشتری شود در حالی که این مساله برای زن بی معنا است.

همچنین دقت به تفاوت های روحی و عاطفی زن و مرد نیز در این مساله می تواند راه گشا باشد. عفت و حیای بالای زنان، به هیچ عنوان با چند شوهری سازگار نیست و جز انسان های مریض و خارج شده ازاعتدال به این مساله فکر نمی کنند و تاریخ بشر نشان می دهد که هرگز چنین مساله ای پا نگرفته اگر چه چند زنی مساله ای رایج بوده و در تاریخ به کرات مشاهده می شود.

به هر حال با در نظر گرفتن تفاوت های زن و مرد و واقعیت ها، و اینکه دنیا عالم تزاحمات است، روشن می شود که چند همسری برای مردان سبب اصلاح اموری می شود اگر چه می تواند تبعات منفی ای داشته باشد که در اسلام با بیان کردن شروطی، آن تبعات منفی کنترل می شود. اما چند همسری برای زنان، فجایع جبران ناپذیری به دنبال می آورد. که باید به شدت ممنوع شود.

facenama

دیدگاه‌ها

عالی بود. تعدد زوجات حکم

عالی بود. تعدد زوجات حکم خداست و در قران به صراحت آمده. آیا مخالفین به قران ایمان دارند؟ اگر ایمان دارند چگونه به خودشان اجازه میدند براحتی زیر سوال ببرند؟
و بیشتر از همه هم به نفع زنان است. تا زنان بیوه و دختران سن بالا که هیچ مرد مجردی به سراغشان نمیره بجای سرکوب غریزه خود و یا رو اوردن به فحشا با چند همسری نبازهاشون رو برطرف کنند.

چرا که زنان بیوه و دخترانی که سن ازدوجشان گذشته سه راه بیشتر ندارند: ۱. غریزه خودشون رو سرکوب کنند. ۲. به فحشا رو بیارند ۳. چند همسری.

خب این مخالفین تعدد زوجین کدوم روش رو به این زنان توصیه میکنند؟

خدا از ما بیشتر میداند! که چنین مجوزی رو داده!

با عرض سلام

با عرض سلام
پس زن اول باید بسوزه وبسازه!!!!

اگر رابطه عاطفی مرد با همسر

اگر رابطه عاطفی مرد با همسر اول قوی باشه نیاز و توصیه ای به ازدواج مجدد نیست، بلکه در صورت فوت همسر اول مرد نمیتونه هیچ زن دیگه ای رو جایگزین مقام همسر اول کنه، ولی میتونه با ازدواج با یک یا چند خانم دیگه هم سرپرستی اون خانم ها رو عهده دار بشه. نمونه روشنش هم شیوه پیامبر گرامیمان و امیرالمومنین

خیر؛اگر زن اول راضی به زن دوم

خیر؛اگر زن اول راضی به زن دوم نباشد طبق حکم اسلام مرد ممنوع به ازدواج با زن دوم است و تازه هم به شرط عادل بودن مرد!!!! کدام مرد را می دانی زن اولش اجازه دهد دوم عادل باشد؟؟؟

سلام

سلام
نه خیر سوخت وساز نیست بلکه این مجوز ابتدا در صورت وجود عدالت در مرد هست دوم هر انسان مومن نسبت به همنوع خود احساس مروت وهمدلی دارد همچنان که برخی ازدوستان اشاره کردندباید شرایط دیگرزنان بی سرپرست و زنانی که به دلایل مختلف از ازدواج محروم بودن( زیبایی-سواد-سن بالا-فقر خانوادهو...) را بعنوان مسلمان درک نمایند ودر حد توان سعی در برطرف کردن مشکلات آنان اعم از عاطفی-مالی وجنسی را داشته باشند که این خود برای آن دسته از زنان ثواب فراوان خواهد داشت

در مکتب شما خوددار بودن و

در مکتب شما خوددار بودن و حیای زن هیچ معنی نداره دیگه؟ اینجا که میرسه چون به نفعتونه خیلی قشنگ تکرارش میکنید اما آیا از سایر مسائل و حقوق زن هم آگاهید؟ یا فقط مسئله جنسی؟ خجالت داره آدم اینطوری به زن نگاه کنه. به شما چه دختران سن بالا چه می کنند. من دختر سن بالا هیچ نیازی ندارم زن اول یا چندم یه مرد چند زنه بشم. بازم که قاطی کردید و همه رو به یه چشم دیدید. شآن و شخصیت و ایمان و ارزش همه زنها یکیه که باز توصیه ها و نسخه های یکسان در نظر گرفتید؟
احیاناً شرط رعایت عدالت رو هم می دونید؟ و اینکه مردان نمیتونن عدالت رو برقرار کنن بین همسران؟

به توچه به توچه به توچه من سر غریزه ام چی میارم؟ به تو چه که نسخه می پیچی که سه راه بیشتر نداری. باید بگم تویی که انقدر پست به زن نگاه میکنی اینکه من قدرتی دارم بالاتر از همه اینها به نام ایمان و مبارزه با نفس که انقدر قویه که غریزه جنسی و وابستگی توش خاموشه.
راه دین هم برای همه مجاز نیست شخصیتها متفاوتند. قطعا اگر خیلی خوب بود چند زنه بودن، خداوند سوپاپ اطمینانش رو هم در وجود زن ایجاد می کرد باید زن باشی تا بفهمی اما این سوپاپ اطمینان در وجود زن نیست و فطرتاً برای او پذیرفته نیست مگر برای زنان ناآگاهی چون بدبختهای سعودی و زنان افغانی و .... فرق ما با عربها چیه؟ همونطور که با اروپایی متفاوتیم و شاخص تر از او ، با عرب هم متفاوتیم بخصوص تو این مسائل.

تصویر soalcity

سلام

سلام
بسیار از کامنت شما خرسندم تا در این بین نشان داده شود که زن موجودی است که عفت و حیایش بر غریزه جنسی او بسیار غلبه دارد.

دوست خوب من این یه نیازه که

دوست خوب من این یه نیازه که محاله یه فرد از اول عمرش تا آخر عمرش یه بار هم اونو (با روش درست یا غلط) برطرف نکنه!!!!
حالا شما ادعا می کنی کلا هیچ نیازی به مسائل جنسی نداری به نیاز عاطفی هم نیاز نداری؟
اون هم حتما به عرب ها و افغانی ها ربط داره......
بعدشم این قانون نگفته که حتما باید چند تا زن بگیرن بلکه اسلام راه رو نبسته و گذاشته در شرایطی مثل همون خانم بیوه این امکان برای ارضای نیاز چه جنسی و چه عاطفی وجود داشته باشه

آخه این چه حرفیه که محاله یکی

آخه این چه حرفیه که محاله یکی غریزه ی جنسی را به روش درست یا غلط برطرف نکنه!هستن و میشناسم آدم هایی را که اینقدر به خدا نزدیک شدن و اینقدر از این دنیا دل کندن که توجهی به نیاز جنسی ندارند.

عمو نکنه خودت رو میگی؟ اونروز

عمو نکنه خودت رو میگی؟ اونروز دیدمت با پسره داشتی .... ..

اخه تو پشت اینترنت نشستی داری حکم میدی.؟؟؟ مطمئن هستی وقتی یک پسر یا دختر بلانسبت لخت رو ببینی که زیبا و جذاب هست به طرفش کشیده نشی.؟؟؟؟؟؟ اخه چرا اینقدر محمل به هم میبافید و خودتون رو قدیس میخونید. چرا انقدر دروغ میگید؟؟؟؟؟؟؟؟

واقعا شماها زن هستید؟ نه امثال شماها از ان دسته زنانی هستید که افکار فمنیستی خودتون باعث تنهاییی و جهالت و ناپاکی در حامعه ما شده. مهمترین وظیفه یک انسان چیست؟؟؟؟؟

مگر ازدیاد نسل نیست؟؟؟ خداوند مهمترین وظیفه انسان در زمین رو ازدیاد نسلی که پیرو خدا و تسلیم خداست میدانه. فرزند صالح و پاک. نه فرزند نامشروع....
(عبارات توهین آمیز انتهایی توسط مسئولین سایت حذف شدند.)

تصویر soalcity

سلام

سلام
در متن مورد اشاره شما، کسی خودش را قدیس نخوانده، بلکه به دیگرانی غیر خودش اشاره کرده.
و صحیح نیست برای آنکه اشتباهات خودمان را توجیه کنیم، این گونه مثل شما با تهمت شروع کنیم و بعد هم رها کردن زشتی را غیر ممکن بشماریم.

بله کاملا درسته ازدیاد نسل

بله کاملا درسته ازدیاد نسل ولی نه پرورشگاه راه بندازی اونم با ۶ - ۷ تا زن ادم با همون یه دونشم میتونه .من دلیلی نمیبینم چندتا زن داشته باشن جز چند مورد استثنا که خدا گفته وگرنه هرچی که هست با یکیش انجام میشه اکثر مردایه چند زنه حوس باز و بیمارن که با یکی سیر نمیشن و قران رو تواین یه مورد فقط قبول دارن

با سلام و تشکر

با سلام و تشکر
ما هم با کل صحبت شما موافق هستیم خداوند این امکانات و آپشن هایی را که برای مردان قرار داده است قطعا در یک شرایط خاص و ویژه که مورد تأیید عقلا و افراد منطقی هست باید از این امکانات و اختیارات استفاده کند.

یعنی چی که چند زن بگیرن مردا.

یعنی چی که چند زن بگیرن مردا. من خودم مردم و اصلا با چند همسری موافق نیستم و صراحتا ردش میکنم. نمی خوای رنتو؟ دوسش نداری؟ نمیسازی باحاش؟ چند راه داری اینا را انجام بده: ۱- با هم مشورت کنید تا بتونید مسئلتونو حل کنید. ۲- به مشاور خانواده برید. ۳- سبک زندگیتونو تغییر بدید. ۴- خل و خو و اخلاقتونو تغییر بدید. اگه با این موارد نتونستید دوسش داشته باشید. نتونستید مسائلتونو با هم حلش کنید. نتونستی بگی من زنمو دوست دارم. راه آخرو امتحان کن (برو طلاق بگیر) بعد برو یه زن دیگه بگیر. نمی خوای مهریه بدی؟ وقتی زنت بفهمه که زندگی کردن با تو نمیصرفه و ارزش نداره خودش طلاقتو میده. البته به نظر من مهریه گرفتن هم زایع کردن حق مرداست چیه ۱۲۰ تا سکه بهار آزادی طرف خودشو بفروشه هم نمی تونه در بیاره مگه داری دخترتو میفروشی؟ امام ع