در حالی که حق نداریم کسی را شبیه اهل بیت بدانیم، چرا به ولایت فقیه معتقدیم؟

ولایت فقیه

اهل بیت(علیهم السلام) در مواضع متعدد فرموده اند که:«نَحْنُ أَهْلَ الْبَیْتِ لَا یُقَاسُ بِنَا أَحَدٌ[۱] کسی با ما قابل مقایسه نیست.»

و نکته اینجاست که در بحث ولایت فقیه، هرگز بحث تشبیه و مقایسه کسی با ائمه اهل بیت (علیهم السلام) در معنایی که نفی شده وجود ندارد.  هیچ کس قابل مقایسه با اهل بیت (علیهم السلام) نیست در صورتی که  منظور از این تشبیه و مقایسه، تشبیه و مقایسه در مقامات معنوی باشد. نه آنکه تشبیه در هیچ سطحی پذیرفته نباشد. چگونه می توان هر گونه تشبیهی را حرام و غیر جایز دانست در حالی که خدای متعال، پیامبر خود (ص) را شبیه همه مردم می داند؟

«قُلْ إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ[کهف/۱۱۰] بگو: من فقط بشرى هستم مثل شما ...»

همان طور که مردم در واجبات دینی، مثل نماز و روزه و خمس و ... شبیه اهل بیت (علیهم السلام) هستند. یعنی احکام واجب، همان گونه که برای ائمه واجب است برای مردم نیز واجب است.

بنابراین روشن می شود که جایز نبودن، تشبیه، تشبیه در هر امر و هر چیزی نیست. و تشبیه خاصی منع شده و اجازه آن نفی نشده است. و این تشبیه در مقام حکومت داری و اداره جامعه نیست چرا که به طور مسلم چنین امری واقع شده و ائمه نیز در مقابل آن واکنش منفی ای نداشته اند، بلکه خود مسبب آن بوده اند.

امثال مالک اشتر که معصوم نبودند، از جانب معصومین برای تصدی امور حکومت مانند عزل و نصب، قضاوت، اخذ مالیات و ... منصوب شده اند و همان کارهایی را به عهده گرفته اند که در درجه اول به عهده امام است. یعنی امثال مالک شبیه امام در امور حکومت داری شده اند.

البته جانشینی اهل بیت (علیهم السلام) تنها محدود به مورد ذکر شده در فوق نیست و موارد دیگری نظیر جانشینی در تبیین دین را هم می توان برشمرد:

«سَأَلْتُ الرِّضَا ع فَقُلْتُ إِنِّی لَا أَلْقَاكَ كُلَّ وَقْتٍ فَعَمَّنْ آخُذُ مَعَالِمَ دِینِی قَالَ خُذْ عَنْ یُونُسَ بْنِ عَبْدِ الرَّحْمَن‏[۲] راوی از امام رضا(ع) می پرسد، من نمی توانم شما را همیشه زیارت کنم، علوم دینی خود را از چه کسی اخذ کنم؟ و امام (ع) می فرمایند از یونس بن عبدالرحمن»

 

[۱]. عیون أخبار الرضا علیه السلام، ج‏۲، ص ۶۶.
[۲]. بحار الأنوار ج‏۲ ص ۲۵۱.

facenama

دیدگاه‌ها

در حديث از امام زمان (ع) هست

در حديث از امام زمان (ع) هست كه در زمان غيبت به راويان حديث ما مراجعه كنيد كه همان مراجع تقليد عظام مي باشند چرا الان ما معتقديم در امور ديني بايد پيرو مراجع بوده ودر امور سياسي و اجتماعي بايد پيرو ولايت فقيه باشيم ؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام

با عرض سلام
مرجع تقلید و ولی فقیه، از نظر مجتهد بودن یا به عبارتی حدیث شناسی، تفاوتی با یکدیگر ندارند. برای توضیح بیشتر می توانید مراجعه کنید:
http://www.soalcity.ir/node/653
به همین خاطر شما می توانید در تمام امور از همان ولی فقیه تبعیت کنید.
اما اینکه چرا فقط یکی از مراجع، ولی فقیه است، دلیل روشن عقلی دارد و آن اینکه اداره جامعه با نظرات متشتت و مختلف، سبب هرج و مرج می شود. به همین خاطر یک نفر از مجتهدین انتخاب شده، و وظایف اداره کشور به او سپرده می شود. که حتی سایر مراجع تقلید نیز برای حفظ نظام جامعه، خود را ملتزم به اطاعت از او می دانند.

نظرات