قبل از خواب چه اعمالى انجام دهیم که آرامش كامل داشته باشیم؟

آرامش در خواب

بسیاری از مردم خواب راحت و آرامی ندارند و این مسئله میتواند دلایل جسمی و روحی متفاوتی داشته باشد اما در اکثر موارد ریشه نا آرامی در خواب عوامل روحی است که خوابیدن این نعمت بزرگ را به کام ما تلخ میکند دین بی نظیر ما برای این هم راهی اندیشیده است و با دستو رالعمل هایی ساده و کم هزینه و بدون عوارض دنیایی از آرامش را به ما ارزانی میدارد.

قبل از خواب چه اعمالى انجام دهیم که آرامش كامل داشته باشیم؟
اعمال مستحب فراوان است، هر ذكر و دعایى را كه قبل از خواب انجام دهیم نافع است چرا که تنها نام خداست که آرامبخش دلهاست. اگر می توانیم شب‏ها قبل از خواب، دو ركعت نماز و سوره «ملک» را بخوانیم و «زیارت عاشورا» را زمزمه كنیم، در كسب آرامش مؤثر خواهد بود. در هر حال هر كار مستحبى را قبل از خواب انجام دهیم در كسب آرامش مؤثر خواهد بود. از صلوات غافل نباشیم كه حلّال مشكلات است؛ «دعاى فرج» را زمزمه كنیم و در نهایت در رختخواب كارهاى روزمان را مرور نماییم. هركدام اشتباه بوده سعى كنیم جبران كنیم و به فكر آن باشیم كه دیگر تكرار نشود و یا اگر قابل اصلاح است اصلاح كنیم. خود را به ایزد منان سپرده و گونه خود را بر زمین بگذاریم و بگویم «الهى لا تكلنى الى نفسى طرفة عین ابدا» ؛ خداوندا مرا لحظه ای(چشم بر هم زدنی) به خودم وامگذار.

دعاء هنگام خواب:
۱- گفتن سه بار تسبیحات اربعه .
۲- سه بار خواندن سوره توحید.
۳- چهارده بار صلولت به نیابت ۱۴معصوم .
۴- طلب مغفرت برای تمام مومنان و مردگان .
۵- گقتن تسبیحات حضرت زهرا(س) .
۶- خواندن آیت الكرسی،فلق،ناس و كافرون .
۷- خواندن این دعا كه به منزله ی هزار نماز است: یَفْعَلُ اللهُ ما یشاءُ بِقُدْرَتِهِ وَ یَحْكُمُ ما یُریدُ بِعِزَّتِهِ

ذكر هنگام خواب:
امام صادق (ع ) فرمودند: كسى كه هنگام خواب سه بار ذكر زیر را بگوید، مانند روزى كه از مادر متولد شده است، از گناهان بیرون مى آید:
«الحمد لله الذى علا فقهر، و الحمد لله الذى بطن فخبر، والحمد لله الذى ملك فقدر، و الحمد لله الذى یحیى الموتى و یمیت الاحیاء و هو على كل شى ء قدیر.» ؛ همه ثناها مخصوص خداوندى است كه پیروز و غالب است ، همه ثناها مخصوص خداوندى است كه دانا به نهان و آشكار همه چیزى است ، همه ثناها مخصوص خداوندى است كه مالک و توانا است ، همه ثناها مخصوص خداوندى است كه مردگان را زنده نموده و زندگان را مى میراند، و او بر هر چیزى توانا است.(۱)

ذکر هنگام از خواب پریدن:
خواندن این ذکر عظیم: کسی که در شب از خواب بیدار شود و اذکار زیر را بخواند و بعد از آن بگوید: «اللّهم اغْفِر لی». پروردگارا! مرا مورد عفو و بخشش خود قرار ده یا دعائی بکند خداوند جوابش را می ‌دهد و اگر وضوء بگیرد و نماز بخواند نمازش قبول می ‌شود. دعا این است.
«لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِیْكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ قَدِیْرٌ. سُبْحَانَ اللهِ، وَالْحَمْدُ لِلَّهِ، وَاللهُ أَكْبَرُ. ولاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ» ؛
هیچ معبودی بجز الله نیست تنها و بی ‌شریک است و عظمت و ستایش برای اوست و بر هر چیزی تواناست ستایش و پاکی برای خداست و غیر از او خدایی نیست. حول و قوه و توکل تنها بر اوست.

پی نوشت ها :
۱- ثواب الاعمال ، ص ۳۲۹

facenama

نظرات