آیا جن می تواند به ما آسیب و ضرر بزند؟

آیا جن می تواند به ما آسیب و ضرر بزند؟

سلام. من احساس میکنم با اجنه مشکل پیدا کرده ام. مثلا ترسیدم چون اجنه هایی که مواجه شدم خیلی مهربان بودن ولی از ترس سوره ی جن را خواندن جواب گرفتم. شب قبل از خواب ۱۱بار سوره ی قدررا میخوانم چون اعتقاد دارم خدا با هر سوره ی قدر فرشته ایی برای مراقبت ازم میفرسته که تا صبح مراقبم هستن. البته اینا عقایدم هستن و همین عقاید تاثیر مثبت بر زندگیم گذاشته اند!! آیا درست هست؟

با سلام و تشکر از ارتباط شما با شهر سوال.
در این باره به طور کلی باید گفت:
جهات خرافی و غیر منطقی به این موجود داده شده که وقتی نام جن برده می‏ شود، بعضی از خرافات با آن تداعی می ‏شود. از جمله این که آن‏ها را با اَشکال غریب و وحشتناک موجوداتی دُم دار و سم دار می کشند و اینان را موذی و پر آزار، کینه توز و بد رفتار می دانند که ممکن است از ریختن یک ظرف آب داغ در یک نقطه خالی به آن فرد آسیب بزنند و... خرافات دیگر.
بودن جن در تاریکی نیز یکی از خرافاتی است که شایع شده است و هیچ واقعیتی ندارد.

اما در مورد اذیت کردن جنیان نسبت به انسان ها باید گفت: هرچند چیزهای عجیب و غریبی که در این باره بین مردم شایع است صحیح نیست، در اکثر موارد اگر نگوییم همه آنها تنها نقل قول های پرواسطه و بدون منتهی شدن به فرد خاص است، اما یقینا وقتی موجودی به نام جن با ویژگی ها وتوانمندی های مختلف را پذیرفتیم، نمی توانیم به طور قطع ویقین بگوییم این موجودات نمی توانند به انسان ها ضرری بزنند، هرچند تا کنون چنین اتفاقی نیفتاده باشد زیرا دنیا محل رخداد حوادث متفاوت و تاثیر و تاثر عوامل گوناگون بر یکدیگر است.

آیا می توانید مطمئن باشید که در طول زندگی هیچ حیوانی به شما آسیبی نمی رساند؟ مسلما خیر؛ پس جن که بالاتر از حیوان موجودی دارای اختیار واراده است چرا نتواند؟ پس اصل وامکان این مساله را نمی توان رد کرد، اما شرائط وقوانین حاکم بر زندگی دو موجود متفاوت یعنی انسان وجن اقتضا می کند که به این اطمینان برسیم ارتباط واصطکاکی بین ما و آنها به وجود نخواهد آمد. در واقع باید گفت زمینه وانگیزه ارتباط و اصطکاک بین ما وآنها از دو طرف وجود ندارد.

تنها در موارد نادری ممکن است چنین امری پیش بیاید و جنی کافر یا بدکار به دلائلی قصد آسیب زدن به انسانی را بکند. درصد رخ دادن چنین امری آن قدر پایین است که دغدغه ای برای انسان بر نیانگیزاند. این امر همانند آن است که بگوییم ممکن است انسان شرور و بدکاری در یک شب بدون هیچ دلیلی قصد اذیت وآزار ما را بکند ولی ما حتی از این اتفاق ممکن و محتمل الوقوع چندان ترسی به خود راه نداده، تنها در شرائط خاص با رعایت تمهیداتی احتمال بروز چنین حوادث ناخوشایندی را منتفی می کنیم. مثلا در وقت نامناسب از شب در مکانی که احتمال حضور اراذل واوباش باشد، حضور نمی یابیم.
به همین نسبت هم می توانیم در مورد احتمال صدمه دیدن از برخی موجودات دیگر مانند جنیان با تمهیداتی مانند صدقه دادن یا عادت به خواندن برخی سوره ها مانند ناس وفلق ویا آیة الکرسی از بروز چنین حوادث بسیار بعید ایمن گردیم.

facenama

نظرات