لیلة الرغائب چه شبی است و چه اعمالی دارد ؟

شب آرزوها

در فرهنگ دینی  به اولین شب جمعه ماه رجب  لیلة الرغائب می گویند.  در میان فارسی زبانان از این شب به « شب آرزوها » هم یاد می شود ، یعنی انسان با دعا و مناجات به آرزوها و حاجات خود می رسد . در این شب فرشتگان الهی  بر زمین نزول می كنند.

 

برای این شب عملی از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) ذكر شده است كه فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:

در صورت امكان و بلامانع بودن روزه گرفته شود.
چون شب جمعه شد؛ ما بین نماز مغرب و عشاءدوازده ركعت نماز اقامه شود كه هر دو ركعت به یك سلام ختم می شود و درهر ركعت یك مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود.
.
و چون دوازده ركعت به اتمام رسید،هفتاد بار ذكر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله"گفته شود.
.
پس از آن در سجده هفتاد بار ذكر" سبوح قدوس رب الملائكة والروح" گفته شود.
.
پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذكر" رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلی الاعظم" گفته شود.
.
در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. البته بالاتر از همه دعاها ، دعا برای فرج و ظهور حضرت قائم (عج) هست .

ان شاء الله به استجابت می رسد.
.
پیامبراكرم صلوات الله علیه در فضیلت این نماز می فرماید:
.
كسی كه این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد كه از هر شدت و سختی نجات یافتی.
.
میّت می پرسد تو كیستی؟ به خدا سوگند كه من صورتی زیباتر از تو ندیده ام و كلامی شیرین تر از كلام تو نشنیده ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده ام.
.
آن زیباروی پاسخ می دهد: من ثواب آن نمازی هستم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده ام تا حق تو را ادا كنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افكند.
 

facenama

نظرات