آیا می‌توان بجای تسبیحات اربعه، حمد خواند؟

تسبیحات اربعه

در رکعت سوم وچهارم، می توان بجای تسبیحات اربعه، حمد خواند. حال اگر در ركعت سوم یا چهارم می خواستید حمد بخوانید تسبیحات به زبانتان آمد، یا می خواستید تسبیحات بخوانید حمد به زبانتان آمد باید آن را رها كنید و دوباره حمد یا تسبیحات را که قصد کرده اید، بخوانید ولی اگر هر دو درنیّت شما بوده است هر كدام به زبانتان آید، كافی است.[۱]

[۱]. توضیح المسائل مراجع ، مسئله۱۰۱۲ و ذیل آن نظر آیت الله مکارم.

facenama

دیدگاه‌ها

سلام طریقه خواندن نماز جعفر

سلام طریقه خواندن نماز جعفر طیار را بطور کامل توضیح دهیدو جه موقع سلام اول را باید داد؟

تصویر soalcity

ضمن عرض سلام

ضمن عرض سلام
در مفاتیح درباره این نماز نوشته شده است: افضل اوقات آن صدر نهار (ابتدای ظهر) جمعه است و آن چهار ركعت است به دو تشهد و دو سلام (یعنی دو نماز دو رکعتی که هر کدام با تشهد و سلام در رکعت دوم تمام می شود به عبارتی دو نماز مانند نماز صبح) در ركعت اول بعد از سوره حمد إذا زلزلت مى‏خواند و در ركعت دوم سوره و العاديات و در ركعت سوم إذا جاء نصر الله و در ركعت چهارم قل هو الله أحد و در هر ركعت بعد از فراغ از قرائت پانزده مرتبه مى‏گويد
سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ
* * *
و در ركوع همين تسبيحات را ده مرتبه مى‏گويد و چون سر از ركوع بر مى‏ دارد ده مرتبه و در سجده اول ده مرتبه و بعد از سر برداشتن ده مرتبه و در سجده دوم ده مرتبه و بعد از سر برداشتن پيش از آنكه برخيزد ده مرتبه در هر چهار ركعت چنين مى‏ كند كه مجموع سيصد مرتبه شود

سلام نماز جعفر طیار به صورت

سلام نماز جعفر طیار به صورت دوتا دو رکعتی است؟باید در رکعت دوم دوباره نیت کرد یانه؟ بعد میتوان سوره ها رو از رو کتاب خواند چون حفظ نیستیم؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
برای هر دو رکعتی باید دوباره نیت کنید و می توانید سوره ها را از روی نوشته بخوانید.

سلام ایا باید ذکر رکوع وسجودو

سلام ایا باید ذکر رکوع وسجودو بگوییم و بعدسُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ را بگوییم یا نه ذکر رکوع سجودو نباید بگوییم؟ وسوال بعد اینکه بعد از اتمام نماز اول ذکر تسبیحات را میتوان گفت یا نه بلافاصله باید نیت نماز دوم را کرد؟یا میتوان بین دو نماز را با فاصله خواند؟ممنون از سایت خوبتون.

تصویر soalcity

سلام

سلام
همین ذکر سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ ، ذکر رکوع و سجده حساب می شود و ذکر دیگری لازم نیست. و طبق آنچه گفته شد تمام تسبیحات در خود نماز است نه پس از نماز!
برای آنکه برایتان واضح تر شود، مجددا به شیوه ای دیگر بیان می کنم:
نیت نماز دو رکعتی کنید و بعد سوره حمد و سپس سوره اذا زلزلت را بخوانید و بعد پانزده مرتبه سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ بگویید سپس به رکوع روید و این ذکر را ده مرتبه بگویید و بعد سر از رکوع برداشته و همین ذکر را ده بار بگویید. بعد به سجده بروید و ده مرتبه بگویید و بعد از سجده بنشینید و ده مرتبه بگویید بعد سجده دوم و ده مرتبه و بعد دوباره بنشینید و ده مرتبه بگویید و بعد برای رکعت دوم بر خیزید.
رکعت دوم مانند رکعت اول است جز اینکه به جای سوره اذا زلزلت سوره و العادیات را بخوانید.
بعد از تمام شدن رکعت دوم، تشهد و سلام را بدهید.
سپس دوباره نیت نماز دو رکعتی کنید و این دو رکعت را هم مانند دو رکعت اول انجام دهید جز اینکه در رکعت اول بعد از حمد سوره إذا جاء نصر الله را بخوانید و در رکعت دومش سوره قل هو الله أحد را بخوانید.
فاصله انداختن بین دو نماز نیز اشکالی ندارد اما بهتر است که فاصله انداخته نشود.

سلام اگه دقیقا پشت سر امام

سلام اگه دقیقا پشت سر امام جماعت نماز خواند در صف اول باتوجه به اینکه توصیه میشود طرف راست ثواب بیشتری دارد کدام طرف حساب میشود ثواب ان

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
در روایت از امیر المؤمنین علی(ع) آمده است: بهترین صف های نماز جماعت، صف اول است، و آن صف ملائکه است؛

و بهترین جای صف اول سمت راست امام است.

فاصله بین صفها را پر کنید. هر کس بتواند صف اول را تکمیل کند این کار را بکند، زیرا این کار نزد پیامبرتان محبوب است. صفهای جماعت را تکمیل کنید، زیرا خدا و فرشتگان درود می فرستند بر کسانی که صفهای جماعت را تکمیل می کنند.(دعائم الاسلام، ج۱، ص۱۵۴)

سلام ممنون فقط یه جا هم اینو

سلام ممنون فقط یه جا هم اینو نوشته بود
۲. خواندن حمد و سوره به جاى تسبیحات اربعه در رکعت سوم و چهارم اشکال ندارد، حمد را به جاى تسبیحات می‌خواند و سوره را به قصد این‌که قرائت قرآن در نماز جایز است. (بهجت، محمد تقى، استفتاءات، ج ۲، ص ۱۴۹ و ۱۵۰، سۆال ۲۰۲۱) اما اگر در دو رکعت آخر نماز به خیال این‌که دو رکعت اوّل است حمد و سوره خوانده شود، [هر چند] نماز صحیح است، ولى دو سجده سهو براى زیادى سوره به جا آورده شود. (موسوى گلپایگانى، سید محمد رضا، مجمع المسائل، ج ۱، ص ۱۶۷)

آیا می شود هم حمد و هم تسبحات

آیا می شود در رکعت سوم و چهارم هم حمد و هم تسبحات اربعه را با هم خواند؟

تصویر شهرسوال

سلام در رکعت سوم و چهارم نماز

سلام در رکعت سوم و چهارم نماز يا بايد حمد بخوانيم و يا تسبحات اربعه را بخوانيم و خواندن هر دو باهم، عمدا جايز نيست .

/۳۹۱۹۶۶/

نظرات