راه مقابله با وسواس فکری چیست؟

وسواس

من حدود  ۵سال پیش به عمره مشرف شدم در حالیکه از لحاظ مذهبی در رتبه خوبی نسبت به هم‌سن های خودم بودم، مثلا مسلط تر به احکام بودم. ولی بلافاصله بعد از اعمال به شک و تردید نسبت به اعمالم دچار شدم با اینکه به صحت اعمال خود هیچ تردیدی ندارم و میدانم اعمال را در زمان خود صحیح انجام داده ام ولی در این ۵ سال مدام به ذهنم خطور می‌کند که نکند صحیح انجام نداده باشم یا طوافم صحیح نبوده است. یا نمازی که خوانده‌ام! اکنون بعد از ۵ سال می‌خواهم این افکار را از بین ببرم.

باعرض سلام و تشکر
همانطور که خودتان متوجه شده اید، ذهن شما دچار یک نوع وسواس فکری است که ریشه در اضطراب و نگرانی های گذشته دارد.  همانطور که وضو گرفتن فردی که داری زخم و جراحت در بدن دارد با فردی که عادی است متفاوت است تکلیف شما هم از نظر شرعی  به دلیل زخم پنهانی به نام وسواس از افراد عادی متفاوت است بنابراین راهکار های زیر را انجام دهید:
۱- سعی کنید با ورزش و تحرکات بدنی اضطراب و تنش را از بدن خود دور کنید.
۲- جلوی افکارتان را نگیرید و مقاومت نکنید و سعی کنید با افکارتان کنار بیایید و بگویید که همه چیز به صورت عادی پیش میرود و هیچ چیز غیر عادی نیست.
۳- هنگام هجوم افکار وسواس گونه و نگران کننده سعی کنید با تغییر مکانی و یا تمرکز یابی و توجه گردانی از موضوع وسواس گونه به موضوع دیگر از ماندن و احساس درماندگی واجبار جلوگیری کنید. همچنین با قطع ناگهانی افکار و فرمان بس کن به افکار می توانید از شر این افکار خلاص شوید. شمارش معکوس هنگام هجوم این افکار مثلا از ۵۴۶۸۷ سه تا سه تا شمردن یکی از تکنیک های مدیریت فکر است که در بعضی موارد کاریی بالایی دارد.
۴- خود را دست و بسته فرض نکنید و به این افکار اهمیت ندهید و سعی کنید عمدا این افکار را به ذهن بیاورید و به آنها بخندید.
۵- انتظار نداشته باشید که به سرعت وضعیتتان عادی شود چون ممکن است با انجام دقیق این تکنیک ها ماه ها طول بکشد تا وضعیت افکار شما عادی شود.
موفق باشید.

facenama

دیدگاه‌ها

ورزش، خیلی خیلی موثره و باعث

ورزش، خیلی خیلی موثره و باعث میشه با تمرکز بر روی حرکات ورزشی از افکار آزار دهنده دور بشید. اگر این ورزش در باشگاه ورزشی باشه خیلی بهتر از ورزش های تک نفره (مثل دویدن در پارک) هست. به دلایل زیاد مثل: افزایش اعتماد به نفس به وسیله دیدن پیشرفت خود، قدرت و مهارت بدنی بیشتر به دلیل حرفه ای ورزش کردن، دیدن دوستان در محیط ورزشی و ... که باید خودتون برید و این مزایا رو ببینید.
همچنین دیدن دوستان و آشنایان و نیز انجام بازی ها به همان صورت ( یعنی از یاد بردن افکار آزار دهنده) تاثیر مثبت دارن. به خصوص بازی هایی که با تحرک بدنی باشه. تفریحات سالم دیگه هم موثره مثل دیدن یک فیلم.
البته مسائل اخلاقی هم باید رعایت بشه: مثلا در هنگام بازی به جای حرص خوردن برای نتیجه بازی، سعی کنید از آن لذت ببرید. یا اینکه تفریحات باید حتما در چارچوب شرع باشند وگرنه برعکس، اثر منفی دارن. به هنگام دیدن دوستان و آشنایان، از جر و بحث، غیبت، حرف های لغو و ... پرهیز شود. رقابت های داخل باشگاه، دوستانه باشند. و موارد بسیار دیگر
بنده دچار وسواس فکری هستم ولی روزهای جمعه که با فامیل به پارک میریم و فوتبال بازی میکنیم نه تنها از آن تنش ها خبری نیست،بلکه خستگی فکر از آن افکار را که در روزهای پیشین وجود داشت از بین میبرد و وسواس را به طور قابل توجهی کاهش میدهد یا حتی از بین میرود. (البته بعد از مدتی به تدریج آن افکار دوباره رشد میکنند.)
دعا رو هم دست کم نگیرید.

منم یه راحلی به نظرم میرسه

منم یه راحلی به نظرم میرسه گاهی اوقات این ما هستیم که خودمونو بیمار تلقی میکنیم و در واقع میشه با یکم مقاومت و اراده از شر این افکار بیهوده خلاص شد وقت رو تلف نکنید محکم تصمیم بگیرید>چه میخواهید؟شاید این شما هستید که انتخاب کردید این طور باشید هان؟؟اگه اراده ندارید یا به هر دلیلی که شاید من غافلم نمیتونید از یکی کمک بگیرید مثلا مادر یا اصلا یه دکتر >>دوستان من بشر موجود قدرت مندیه فقط باید بخواد بخواه منم یه دورانی رو گذروندم حتی افکار بیهوده و ازار دهنده داشتم اما دیگه نمیذارم>>

نظرات