چگونه مي‌توان عادت شوم خودارضايي را ترك نمود؟

خودارضايي

اضطراب نقش مؤثری در تشدید قوای جنسی دارد و در تولید نیاز جنسی کاذب سهم به سزایی دارد. ارضای جنسی تا حدودی برای کاهش اضطراب مفید است، ولی اگر ارضای جنسی از طریق حرام (مانند استمنا) صورت گیرد، با این که به صورت موقت از اضطراب می‌کاهد، ولی پس از مدت کوتاهی به خاطر تشدید احساس گناه سطح اضطراب را دوچندان می‌کند. با این وصف اضطراب هم علت و هم معلول استمنا محسوب می‌گردد. 

۱ـ همان طور که اضطراب در گرایش به خودارضایی مؤثر است، کاهش اضطراب از طریق ورزش سنگین منظم، تنفس عمیق ۲۵ تا ۳۰ بار در روز، تن‌آرامی (ریلکسیشن) و داروهای گیاهی و شیمیایی سهم بسزایی در کاهش میل به خودارضایی دارد. 

۲ـ به هیچ وجه خود را ناپاک ندانید، به هر دلیلی دچار یک رفتار ناپسند گشته‌اید. هیچ‌گاه خودتان مساوی با رفتار ناشایست خود ندانید. در پیشگاه خداوند عزیز و دوست داشتنی هستید و برای جبران گناهان ریز و درشت راه  روی همه بندگان باز است. 

۳ـ احساس گناه افراطی به هیچ وجه مطلوب خدا و دین نیست، بلکه احساس گناه فزاینده در راستای وساوس شیطانی است. احساس گناه یکی از بزرگ‌ترین منابع اضطراب‌زاست به نیکی می‌توان دریافت که همین احساس گناه بیش از حد زمینه‌ای برای خودراضایی بیش تر فراهم می‌آورد، پس با بالا بردن سطح عزت نفس و اعتماد به نفس و امید به لطف و بخشش بیکران الهی به تعدیل احساس گناه بپردازید. احساس گناه تا حدی خوب و مفید که فرد را به سمت جبران خطایا از طریق انجام اعمال نیک و خداپسندانه رهنمون سازد، نه آن که ناخواسته موجب اضطراب بیش تر شده و به گناه بیش تر سوق دهد.

۴ـ در اسرع وقت برای کاهش اضطراب و افکار وسواس‌گونه به یک روانپزشک مراجعه نمایید. در برخی موارد یک دارو درمانی سبک بسیار مؤثر است. 

۵ـ مانند یک محقق دست به تحقیق در زمینه افکار، احساسات و رفتارهای انگیزاننده میل به خودارضایی در خود بزنید. در طی مدت یک ماه مراحل آغاز تا پایان یک وهله خودارضایی را در برگه‌ای یاد داشت نمایید. این کار را برای وهله‌های دیگری که  اتفاق می‌افتد، تکرار کنید. زمان و مکان و شرایط جسمی و روحی در قبل و بعد از خودارضایی را ثبت نمایید، به تعبیری روشن‌تر در طی یک ماه ببینید یک وهله خودارضایی با چه فکری آغاز می‌گردد، سپس این فکر مزاحم چه احساس در شما برمی‌انگیزد و این احساس چگونه به رفتار خودارضایی در شما می‌انجامد، همچنین معمولاً در چه زمانی‌هایی و در چه مکان‌هایی و در چه شرایط جسمی ـ روحی میل به خودارضایی در شما تشدید می‌گردد. پس از پایش و رصد روانی یک ماهه به تجزیه و تحلیل و جمع‌بندی نتایج بپردازید. از نتایج این تحقیق می‌توانید راهکارهای کارآمد ترک یا لااقل تعدیل خودارضایی را استخراج نمایید، مثلاً وقتی که اعصابتان خرد است، وقتی که دوستان متأهل خود را می‌بینید، وقتی که با مادرتان جر و بحث می‌کنید، وقتی که اضطراب امتحان دارید، یا وقتی که به پسر خاصی می‌اندیشید. عیناً همین قضیه در زمینه مکان‌های تحریک‌زا تکرار می‌گردد .وقتی در اتاق خواب هستم، وقتی تنها در خانه هستم، وقتی دستشویی می‌روم و... از سوی دیگر نگاهی موشکافانه به پرونده گذشته خودارضایی خویش بیفکنید، ببینید در چه شرایطی توانسته‌اید بر خودارضایی فایق آیید و با چه تکنیک‌های فاصله بین وهله‌های خودارضایی را افزایش داده‌اید، چه زمانی برای ترک کوتاه مدت یا دراز مدت خودارضایی موفق بوده‌اید. در این مرحله از تحقیق نیز به تجزیه و تحلیل و جمع‌بندی نتایج بپردازید. این پایش روانی دست شما را برای اتخاذ یک راهکار مناسب باز می‌کند.

۶ـ منصف باشید و همان طور که به تنبیه ذهنی ـ عملی خودارضایی خویش می‌پردازید، به تشویق ذهنی ـ عملی موفقیت‌هایی هرچند اندک خود در ترک خودارضایی بپردازید. اگر حتى یک روز هم در ترک موفق بودید، با کمال سخاوت به تشویق خود بپردازید. خودتشویقی می‌تواند علاوه بر ارتقای سطح اعتماد به نفس و عزت‌نفس به کاهش اضطراب شما کمک شایانی کند. خودتشویقی می‌تواند به صورت کلامی یا غیر کلامی (مانند خرید یک بستی یا دیدن یک فیلم جذاب یا سجده شکر و ...) باشد.

۷ـ با پرهیز از هر گونه خودسرزنشی  وخود ملامتگری به یادداشت نکات مثبت خود بپردازید، شما هزاران نکته مثبت دارید که نباید با بزرگنمایی نکات منفی‌تان به بوته فراموشی سپرده شود.

۸ـ به خدا سوء ظن نداشته باشید. به جای ترس بیمارگونه از خدا،‌با انجام اعمال پسندیده،‌ سعی در تقرب بیش تر به او نمایید. خداوند همه گناهان را می‌بخشد و بزرگ ترین گناهان شما از این امر مستثنا نیست. به نظر می‌رسد تأخیر در ازدواج شما هرچند با خودارضایی بی‌ربط نیست، ولی تا حدودی از عوامل و شرایط اجتماعی نشأت می‌گیرد، چه بسیار دخترانی که خودارضایی نمی‌کنند، ولی به هر دلیلی از نعمت تشکیل زندگی محروم مانده‌اند.

۹ـ برای ۲۴ ساعت خود برنامه‌ریزی سبک و سهل الوصول انجام دهید. با اشتغال ذهنی به امور مثبت از هر گونه اشتغال فکری به تفکرات تحریک‌زا پرهیز نمایید.

۱۰ـ سعی نمایید از تکنیک‌های انزجاردرمانی و شرطی‌زدایی استفاده کنید. لذت کاذب خودارضایی را با یک امر منزجر کننده ذهنی مانند تصور صحنه تهوع‌آور یا خوردن داروی تلخ پیوند بزنید و با آن تداعی نمایید یا آن که فرایند شرطی شده (اضطراب - خودارضایی) را به (اضطراب - ورزش یا تفریح سالم، تنفس عمیق، رفتن به سر یخچال و آب خوردن و...) تبدیل نمایید.

۱۱ـ از هرگونه تمرکز بر موضوع ازدواج به درآیید . به جای بغرنج‌سازی آن به ساده‌سازی و خنثى‌سازی آن بپردازید. تفکر افراطی بر موضوع ارضای مشروع به گرایش شما به ارضای نامشروع می‌انجامد.

۱۲ـ به هیچ وجه خود را دست و پا بسته فرض نکنید. بدانید صدها هزار توانسته‌اند که ترک کنند و شما از آنان مستثنا نیستید.

facenama

دیدگاه‌ها

ممنونم این مطلب رو گذاشتی

ممنونم این مطلب رو گذاشتی

راه های کنترل و روش های کم

راه های کنترل و روش های کم کردن و از بین بردن قوای شهوت و تمایلات جنسی زناشویی برای جوانان مجرد:
باید دانست زمانی که خداوند شهوت و تمایلات زناشویی را برای بقای نسل در وجود انسان قرار داد و برای کنترل و ارضای آن ازدواج دائم را قرار داد و به آن سفارش بسیار نمود و هنگامی که شرایط برای ازدواج دائم فراهم نبود، برای اینکه ایمان و پاکدامنی انسان لطمه نخورد، ازدواج موقت را مقرر فرمود. البته با رعایت شرایطش که در اسلام بیان شده است.
اما اگر در کل شرایط برای ازدواج فراهم نبود باید چه کار کرد؟! چگونه باید از ایمان و پاکدامنی خود مراقبت نمود؟!
باید دانست اگر کسی حقیقتا و از سر اخلاص بخواهد خود را حفظ کند خداوند نیز او را یاری خواهد کرد. البته برای این کار ما دستورات عملی هم در دین داریم که در اینجا با استفاده از بعضی روایات و دستورات بزرگان دین به برخی از شیوه های کنترل شهوت اشاره می نماییم:
- روزه گرفتن و در صورت عدم امکان آن، کم غذا خوردن بطوری که روزی بیشتر از دو وعده غذایی نخوردن.
- نخوردن غذا های تحریک کننده مانند: پیاز، خرما، تخم مرغ،غذاهای چرب یا پروتیینی با کالری بالا و...
- خوردن موادی که شهوت را کم می کنند، مانند: آبلیمو، کافور، سرکه(که مالیدن آن به بدن هم موثر است) و...
- کنترل چشم و نگاه نکردن به نامحرم و ندیدن صحنه های حرام یا تحریک کننده، مانند: فیلم ، عکس و... این مورد بسیار مهم است زیرا انسان اگر ورودی های خود را یعنی چشم و گوش را کنترل کند و اجازه ندهد بدی ها و گناهان وارد وجودش شوند، آنگاه خروجی هایش یعنی اعمال ، رفتار و... هم خوب و درست می شوند. و از گناهان فرسنگ ها فاصله می گیریم. زدست دیده و دل هر دو فریاد --- که هرچه دیده بیند دل کند یاد.
- از بین نبردن و نتراشیدن موهای زائد بدن چون باعث تضعیف قوای جنسی می شود.
- دوری کردن از خوردن غذاها و لقمه های حرام و استفاده از غذای حلال و پاک.
- در حالت جنب نبودن و داشتن وضو و با وضو بودن که باعث ایمن و دور شدن از وسوسه شیاطین می شود.
- ورزش کردن و تحرک بدنی برای سوزاندن کالری های انباشته شده و اضافه بدن و دوری از تنبلی و تن پروری.
- مشغول کردن فکر و اندیشه خود به کار و فعالیت و دوری از بیکاری و آزاد گذاشتن و رها کردن فکر و اندیشه به سمت افکار و تخیلات نادرست.
- تنها و دمر(به شکم) نخوابیدن.
- زیاد استغفار کردن.

سلام من حدود ۱سال و خورده ای

سلام من حدود ۱سال و خورده ای است که به این کار لعنتی گرفتارم می شه بگیید برای افرادی مثل من
۱_خودارزایی چه عوارزی داشته؟
۲_آیا این عوارض قابل به جبرانه؟
۳_چگونه این عوارضو به حداقل برسونیم
ممنوننتون میشم

تصویر شهر سوال

پرسشگر عزیز از اینکه سوالتان

پرسشگر عزیز از اینکه سوالتان را با این مرکز درمیان گذاشته اید بسیار متشکریم

در رابطه با مشکلی که برایتان پیش آمده ابتدا یک مقدمه ای خدمتتان ارائه می شود بعد راهکارهای برای حل مشکلتان ارائه خواهد شد . ابتدا باید بگوییم که نیاز جنسی مانند سایر نیازیک نعمت خدادادی است و هدف خاصی را دنبال می کند. و شما باید بدانید که این یک نیاز ساختیگی نیست و راه صحیح برآورده شدن این نیاز نیز توسط ایجاد کننده این نیاز مطرح شده است . اما ممکن است که این راه صحیح ارضاء به دلیل مشکلات و موانع به تأخیر بیافتد . و در مورد شما وضعیت استمنا یک راه انحرافی برای ارضاء نیا ز جنسی است . ازطرفی به دلیل آگاهی های مذهبی و درون مایه های مذهبی بعد از براورده شدن این نیاز از راه غیر معمول دچار احساس گناه می شوید و خودتان را سرزنش می کنید . و این خود سرزنشی اعتماد به نفستان را کاهش داده و اضطراب در شما ایجاد می کند و اضطراب در بعضی از موقعیت ها تحریک کننده است . اما شما باید به دقت راهکارهای کاهش تدریجی استمنا را که در پایین ارائه شده است.

۱- پرهیز از خود سرزنشی و احساس گناه (شما نباید به خاطر این مسئله که پیش آمده خودتان را سرزنش کنید و باید با خود بگویید همانطور که در بیماری های جسمی یا مسائل دیگر زندگی فرد شخصیت خودش را نمی کوبد و دنبال درمان و حل مسئله اش می گردد. شما هم راه حل مسئلتان را با خونسردی و عدم سرزنش باید فرابگیرید.

۲- احترام به خود و تحویل گرفتن خود ( تهیه لیستی از نقاط مثبت فراموش شده و مرور روزانه)

۳- پرهیز از بی ارزش کردن خود ، توانایی ها و مهارت های و ابعاد خوب شخصیت تان

۴- پرهیز از تنهایی افزایش تعاملات اجتماعی و مشغولیت های خانواده و دوستان

۵- حذف تصاویر و به طور کلی محرک های جنسی در بیرون مثلا در محیط آموزشی شما می توانید با توجه گردانی و تمرکز یابی روی گفتار معلم و پردازش محتوای درسی از نگاه کردن به محیط اطرافتان غافل شوید . همچنین در بیرون کلاس هم با توجه به وسایل و موضوعاتی که وسوسه برانگیز نیستند وقتتان را بگزرانید از دیدن فیلم ها و... که تحریک کننده جنسی هستند بپرهیزید.

۶- هنگام هجوم افکار جنسی که معمولا در تنهایی اتفاق می افتد عدم پرورش این افکار و قطع ناگهانی به محض ورود این افکار شناخته شده از طریق ترک موقیت فعلی و تغییر موقعیت فیزیکی ، مثلا رفتن به طرف یخچال و آب خوردن ، خارج شدن از محیط تنهایی و برقراری یک مکالمه با خویشاوندان ، روشن کردن تلویزیون و... باعث قطع افکار زنجیره ای جنسی خواهد شد.

۷- ورزش و تحرکات بدنی باعث تبدیل انرژی جنسی به سوخت و ساز می شود پس ترجیجا در جمع ورزش کنید.

۸- پرهیز از قضا های پرکالری مانند فلفل ، پیاز و ادویجات

۹- گرفتن دوش آب ولرم و یا خنک در طول روز

۱۰- سعی کنید تا وقتی که خسته نشدید وارد رختخواب نشوید یا هنگام خواب خواند کتاب یا گوش کردن و تمرکز بر روی موسیقی آرام خوب است.

۱۱- سعی کنید به خود امنیت برای عمل استمنا را ندهدید مثلا درها ی اتاق را کاملا نبندیید و همچنین محل خوابتان را زیاد گرم نگه ندارید.

۱۲- از پوشیدن لباس های تنگ خود داری کنید

۱۳- هیچ وقت به طور کامل عریان نشوید و سعی کنید حتی المقدور اندام های جنسی خود را نبینید .

۱۴- از دست ورزی به آلت تناسلی خود در هر شرایطی پرهیز کنید.

۱۵- با خود تصمیم بگیریید که تدریجی به تآخیر بیاندازید مثلا اگر هفته ای یک بار است با مدیریت و ترفند هایی به ۹ روز یک بار بکشانید و هروزی که پاک هستید به رخ خودتان بکشید و به خود افتخار کنید و این پاک بودن را بی ارزش نکنید.

۱۶- ورزشهایی مانند شنا ، کوه نوردی و... بسیار مفید است.

۱۷- از موضوعات اضطراب زا که باعث افزایش تنش در بدن می شود خودداری کنید زیرا بسیاری از روان شناسان علت اصلی خودارضایی را اضطراب و تنش بالا می دانند آنها می گویند افراد برای کاهش و تخلیه اضطراب ممکن است دست به خودارضایی بزنند و یک وضعیت شرطی شده را برای خود ایجاد کنند بنابراین شما باید با تکنیک های تن آرامی(ریلاکسیشن) اضطراب خود را کاهش دهید. و برای کاهش اضطراب یک جایگزین انتخاب کنید

در مورد عوارض این عادت باید خدمت شما عرض کنم هر چه این عادت و رفتار کنترل مثبت شود و به تأخیر بیافتد عوارض کمتری خواهد داشت از طرفی بعد از ترک دایمی که بیشتر در زمان ازدواج و برآورده شدن نیاز اتفاق می افتد تمام عوارض از بین خواهد رفت موفق باشید.

سلام الآن که دارم این متنو

سلام الآن که دارم این متنو مینویسم تقریبا ۳ ساله گرفتار این عمل شنیع شدم و هر راهکاری رو برای ترک اممتحان کردم ولی هر بار با شکست مواجه شدم دارو های گیاهی شیمیایی حبس خودم بستن دست و پاهام نرفتن به خونه و شب و روز علاف تو خیابون همه رو اامتحان کردم ولی هربار باز انجام دادم این عمل شنیع رو ببگم ه حد خیلی ترسناک معتاد به این عمل شدم اگه بهتون بگم که یه بار در عرض یه روز ۶ بار مرتکب این عمل جنایت مانند شدم باورتون نمیشه حتی از شیشه و تریاک و کراک هم بدتره دیگه نمیدونم باید چی کار کنم.

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛

با عرض سلام و احترام؛
لطفا پاسخی که در نظر قبلی عرض شده است رو مطالعه نمائید. و خاطرنشان می کنم هر گونه نسبت دادن ناروا به خود و برخوردی که باعث آسیب روحی و روانی نسبت به انجام این عمل بر خود تحمیل کنید از خود این عمل شرعا بدتر است و از نظر منطقی هم باعث تخریب شبکه روانی و جسمی غریزه خدادای جنسی خواهد شد پس از هر گونه رفتار قهر آمیز و سخت گیرانه نسبت به این نعمت خدادادی پرهیز کنید زیرا در زمانی این نیرو باعث آرامش و پشتوانه زندگی زناشویی خواهد بود و در آن زمان از اختلال و یا نبود این نیروی خدادای شکایت خواهید داشت چنانچه الان از بودن آن شاکی هستید. نکته دیگر استفاده از مواد کاهش دهنده و یا هر گونه دست کاری دارویی و یا روش های دیگر بدون مراجعه به اورولوژیست و یا سکس تراپیست موجب تخریب خواهد شد و در نتیجه باعث پشیمانی شما خواهد شد. موفق باشید.

سلام الان من نيز اين مشکل رو

سلام الان من نيز اين مشکل رو دارم و دور چشمام به شدت سياه شده برای بهبود وضعيت چشمام چيكار كنم ايا با ترک خودانزالی سياهي دور چشم رفع میشود

تصویر شهر سوال

باعرض سلام و احترام

باعرض سلام و احترام
تا کنون مقالات زیادی درمورد خودارضایی ارایه شده است که شما می توانید مراجعه کنید اما تا کنون به صورت اکادمیک و آزمایشگاهی آثار جسمانی خودارضایی تحقیق نشده و تمام این عوارض جسمانی در حد احتمالی بیش نیست و حداقل می توانیم بگویید به دلیل احساسات فشارهای عصبی ممکن است تغییراتی در وضعیت جسمی به خصوص تغییر رنگ پوست اتفاق بیافتد پس شما نباید نگران باشید و برای درمان تغییر رنگ پوست که ممکن است در افراد غیر مبتلا هم ظاهر شود به متخصص پوست مراجعه فرمایید. موفق باشید.

جزاكم الله بالخير

جزاكم الله بالخير

باسلام من ۳سال به

باسلام من ۳سال به طورناآگاهانه خودارضایی میکردم بعدازاینکه فهمیدم حرامه توبه کردم ولی چون بهش عادت کردم نتونستم ترکش کنم تاالان که بازم امیدم ازدست ندادم ومیدونم ترکش میکنم ازخدامیخوام کمکم کنه آیامنومیبخشه منی که ناآگاهانه این عادت شوم پیداکردم سوال من اینه به خاطری که نمیدونستم گناه میکنم بازخدامنومجازات میکنه؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
یکی از گناهان کبیره، ناامیدی از رحمت الهی است. انسان همیشه باید به رحمت الهی امیدوار باشد و در توبه را به روی خود نبندد. البته توبه کردن به معنای عزم جدی بر ترک گناه است. و صرف لقلقه زبان توبه محسوب نمی شود. بلکه باید حقیقتا در درون انسان قصد شکل بگیرد. که ممکن است در اموری که اعتیاد در آن ها به وجود آمده، ترک پله پله محقق شود.

سلام من حدود ٤ سال سال به

سلام من حدود ٤ سال سال به تعداد دفعات زياد اين كار را انجام. دادم و الان اعتياد بسيار شديد پيدا كردم ٢ ٣ با سعي كردم بزار كنار ولي بعد از حدود ٣ ماه دوباره شروع كردم به انجام اين كار چه كاري براي رفع اين اعتياد انجام بدم ؟؟؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام لطفا مطالب زیر را

با سلام لطفا مطالب زیر را مطالعه نمائید
http://www.soalcity.ir/taxonomy/term/89

بسم الله الرحمن الرحیم

بسم الله الرحمن الرحیم
این مطلب فقط مخصوص پسرا نیست بلکه خانمها رو هم شامل میشه.
یه جورایی دلم می گفت بابا ننویس بده ولی خوب به خاطر شما برادرا و خواهرای گلم نوشتم که شاید از این زندان تاریک نجات یابید
سلام
اگه مدیر سایت اجازه دهند من تجربیات زندگیم رو خیلی خلاصه در رابطه با ترک خود ارضایی(نعوذ بالله) بگم که بدونه هیچ دارویی البته مراجعه به درگاه خداوند شدنی هست
این رو بگم که بدونه نماز اول وقت و قرآن نمی تونید این کار رو بکنید یا اگه هم تونستید زیاد دوام نداره
خوب اولش منو ببخشید و از اون گناهایی هم که من قبلا مرتکب می شدم از خدام معذرت می خوام که صد البته امید دارم منو ببخشه ان شاءالله
داستان من
سال سوم راهنمایی بودم دوستانم خیلیاشون خوب بودند ولی کافیه فقط یکی بد باشه و تو باهاش بری و بیای چنان گرفتاری برات درست کنند که از مرگ هم بدتره همین دیگه از سال سوم راهنمایی با دیدن فیلم های مستهجن (امیدوارم خدا منو ببخشه)این عمل زشت رو مرتکپ شدم اون موقع ۱۴ ساله بودم و نمی دونستم تو چه تله ای که دوستم برام درست کرده بود گرفتار شدم متاسفانه به این عمل زشت عادت کردم و سنم رو به ۱۹ سالگی رسوندم با این عمل زشت خودارضایی ولی تا این موقع خیلی سعی کرده بودم ترکش کنم یه حکایتی هست که می گن اگه مورچه دونه رو از دیوار بالا ببره و اون دونه بیفته ۷۰ بار هم که بیفته بر می گرده بر می داره و باز بالا می بره دقیقا حکایت من هم همین شده بود یه بار ۱۳ روز مقاومت می کردم بعد ...یه بار می شد یه ماه خودم رو نگه می داشتم بعدش نمی تونستم طوری که برام یه مریضی شده بود حتی روزی می شد که بیشتر از ۵ بار این کار رو می کردم (نعوذبا لله) ولی از این وضعیت خیلی ناراحت می شدم و به دلم رجوع می کردم و می دیدم که شیطان منو شکست میده هر چی که به دهنم میومد به این شیطان می گفتم جدا از این لعنت بر شیطان طوری خشمگین بودم که می گفتم ای کثافت بیا رو در رو با هم مبارزه کنیم من ازت نمی ترسم آشغال خلاصه خیلی ناراحت بودم مخصوصا از اینکه یه مدت خودتو نگه داری بعد دیگه دوباره این عملو مرتکپ شی
یه بار تونستم بدون نماز تقریبا ۹۰ روز خودم رو نگه دارم که می گفتم ای بابا اگه موفق شدم شروع می کنم به نماز خوندن که این طرز فکر کردن من بود که خیلی فکر اشتباهی می کردم مثلا می رفتم پیش دوستم بعدش یه کلیپی بهت نشون می داد البته مستهجن نه ولی یه کلیپ تحریک پذیر بعدش خودتو می باختی طوری که همه افکارت همش خود ارضایی می شد و این همان چیزی بود که توپ و میدان رو در اختیار شیاطین می ذاشتیم مثلا با دیدن کوچکترین صحنه ی تحریک پذیر خلاصه حکایت من هم عین مورچه بود فکر کنم از ۱۶ سالگی من قصد ترک این عادت بد رو داشتم که واقعا گناهش زیاده وقتی شکست می خوردم تا بیام رو اعتماد به نفسم کار کنم یکی دو ماهی طول می کشید چنان ناراحت می شدم بعد از اون عمل زشت که می گفتم دیگه امکان نداره تمام تلاشمو کردم ولی بازم نتونستم مثلا یادمه یه بار هم با نماز شروع کردم ولی نمازامو اینطوری می خوندم اولش درست وقت اذان روز بعدش یکمی بعد اذان و ...همینطور می رسوندم به آخر وقت نمازی هم که می خوندم اصلا فکر نمی کردم که چی می گم حتی تعداد رکعت ها هم یادم می رفت و همین جوری شیطان کاراش رو پیش می برد و منو شکست می داد
اینو می گم که گریه کنید از ته دل توبه کنید با خدا حرف بزنید روزی که من با خدام حرف زدم هیچ کس خونه نبود خیلی گریه کردم گفتم خدا یا منو بکش یا ترک کنم اگه ازدواج هم بتونم بکنم ازدواج نمی کنم تا ثابت بشه که من هم بنده تو می تونم این شیطان لعنتی رو شکست بدم اصلا حال اون روز رو نداشتم خیلی گریه کردم و بی حال افتادم (اگه از ته دل خدا رو صدا بزنیم خدا بی جواب نمی زاره)
تصمیم جدیم رو اینبار خیلی محکمتر گرفتم در واقع تصمیم آخرم بود اومدم معانی آیه و سوره ها و تشهد و سلام رو یاد گرفتم که تو نماز بفهمم چی میگم همین کار رو کردم این بار دیگه مثل قبل نبودم من یه عادت داشتم که شبا مثلا سات ۳ بامداد می خوابیدم که نماز صبحم (خدایا ببخش)قضا می شد اینبار که قدمم رو محکم برداشته بودم هر روز ۳ صفحه هم از قرآن خوندم البته عربیشو نه فارسیشو که بفهمم که چی میگه قرآن ولی خوب نماز صبحم قضا می شد اما اون یکی نمازام رو اول وقت و سعی می کردم که فکرم نره به جاهای دیگه که اولش خیلی سخته ولی رفته رفته بهتر می شد و مهمترین دلیلش هم فهمیدن معانی اون سوره ها و آیه هایی بود که تو نماز می گفتم یکمی همین طور گذشت

یه حالت عجیبی بهم دست میداد اصلا قبلنا این حالت رو پیدا نمی کردم که وقتی اذان می داد خوشحال برم نماز بخونم البته از زمانی که تصمیم جدیم رو گرفته بودم نماز صبحم رو هم فرداش قضا می کردم یعنی دیگه از اون موقع نماز قضایی واسم نمونده جز اون قبلیا که امیدوارم خدا بهم توفیقشو بده بخونم البته اگه وقت کم نیارم(این وقت کم نیارم رو خیلیا نمی تونن بفهمن مگر کسانی که بتونن این عمل زشت رو ترک کنند)خداییش اولاش که نه ولی رفته رفته داشتم می ترکیدم که چرا نماز صبح من قضا میشه یه حدیث هم بود که اگه نماز صبحت قضا بشه بدتر از زنا هست تصمیم گرفتم که نماز صبحم رو نذارم قضا شه که بعضی وقتا می شد که نمی تونستم بلند شم به خاطر دیر خوابیدنم البته موبایلم رو هم کوک می کردم ولی اصلا متوجه نمی شدم ولی رفته رفته درست شد تبدیل به عادت شد مثلا اگه ۱ ساعت قبل اذان هم می خوابیدم خدا یه جورایی خودش بلند می کنه آدم رو درست وقتی که اذان شروع میشه اما فقط ۳ الی ۴ ماه اولش سخته که هر کس بتونه مقاومت کنه تقریبا ۷۰ درصد راه رو اومده و یه جورایی بینی این شیطان رو به خاک مالیده بعدش دیگه راحت تر از اونی هست که فکر می کنین شیطان اون موقع زیاد نمی تونه بهتون نزدیک بشه البته به شرطی که چشم چرانی یا در موقعیت های گناه آلود قرار نگیرین که اگه تو این جور شرایط قرار گرفتین فقط می گم که فرار کنید

این نگه داشتن چشم مکمل نماز اول وقت هست یعنی کوچکنترین نگاهی معنی دار نباید کنید البته نگاه اولی که می کنید نا خواسته یه چیزی رو می بینید که بلافاصله باید نگاهتون رو کنترل کنید در واقع تا رسیدن شیطان به شما راهش رو ببندید بهتون بگم من ماهواره اصلا نگاه نمی کنم حتی بعضی از فیلم های خارجی که تو رسانه خودمون هم هست رو نگاه نمی کنم حالا شاید بگین بابا این دیگه کیه چقدر بدبخته ولی واقعیتش اینه هر کی نماز اول وقت خوند و تونست یه مشتی تو سر این ابلیس و دار و دسته اش بزنه و بینی همشون رو به خاک بماله خدا دقیقا خودش راه رو نشون میده هر کاری که می خوای انجام بدی به دلت رجوع کن که چی میگه البته نه اینکه با نفس اماره اشتباه بگیری نه این طور نیست اون چیزی که یه جورایی به دل شما می گه این کار رو بکن یا نکن منشا از خداست و به راحتی متوجه می شین بعد از مدتی الان من فقط اینو بگم که اگه من ۳ سالی میشه که این کارو گذاشتم کنار و حتی تو این مدت نعوذ بالله یک بار هم مرتکب نشدم فقط خواست خدا و کمک خدا بوده که خیلی راحت احساس می کنم شما گام اول رو محکم بردارین ببین خدا باهاتون چیکار می کنه هر کی پایه باشه به نماز اول وقت و قرآن بقیه راه رو نشون میده ولی در غیر این صورت نمیشه همه جا پر از فساده مخصوصا خیابونا که میری خیلیا بدحجاب هستن که نباید بهشون نگاه کنین نه اینکه بهشون پشت کنین منظورم اینه می تونین یه جای دیگه رو ببینین

بعد از ۳ الی ۴ ماه نماز اول وقت انقد بدتون میاد از این بدحجابا انقد از این شیطان تنفر پیدا می کنید که دیگه ترستون از این شیطانه میریزه یعنی دیدینش با سنگ چنان می زنینش که پشت سرش رو هم نگاه نکنه الان من حضور شیطان رو تو دلم حس می کنم خاک بر سر این شیطان که اگه سجده شکر برای خدا به جا می آورد چی می شد مگه

بعد از پاک شدن از اون کار زشت کارای شیطان و وسوسه هاش رو همیشه چه بخواین چه نخواین رصد می کنین کوچکترین وسوسه که بکنه متوجه می شین و زود از خودتون دورش می کنین مثل نعوذ بالله که کلا فرار میکنه برای مدتی بعدشم که شما نباید با افکارتون راه رو براش باز کنید بگین بفرمایید مواظب باشین همه کار بلده که فریبتون بده البته شما هم تا اون موقع به پختگی کامل می رسین و همه راهشو می بندین و تو خلوتتون سر نماز حتی گریه می کنید که خدا چه هدیه ای رو به شما داده و گوش به فرمان الله و پیامبرش و دوازده امام خواهید بود منم مثل شما قبلنا خیلی دنبال چاره بودم و مطلبایی می خوندم ولی خوب تا قدم رو محکم برندارین نمیشه من می دونم شما که که اینم خوندین اگه قصد ترکش رو دارین حتی این مطلب نمی تونه در شما اعتماد به نفس ایجاد کنه فقط توکل به خدا کنید این ۳ الی ۴ ماه رو پاک بمونید بعدش پاک خواهید ماند مثلا توی ماه دوم طوری وسوسه می شدم که می گفتم خدا اگه قراره همیشه اینطور باشم که نمیشه اون موقع اعتماد به نفسم زیر شاید ۵۰ درصد بود و خیلی از خودم بی خود می شدم و لی به لطف خدا و نماز اول وقت یه نیرویی می گرفتم که نمی تونم توصیفش کنم

یه چیز دیگه اینکه مراقب دوستانتان باشید دوستایی که زیاد با ماهواره سرو کار دارند یکم رفت و آمدتون رو کم کنید یا از همون اول یه حدی را بین خودتون و دوستتون تعیین کنید خجالت نکشید مثلا بگین از این به بعد نه برام کار های آنچنانیت رو می گی نه داستان تحریک آمیز و نه فیلمی چیزی برام نشون میدی
اگه می تونید نماز های مغرب رو برین مسجد و ۴۰ روز نماز جماعت پشت سر هم رو کامل کنید
قرآن رو هم با معانی بخونید دقیقا بدونین که چی میگه شبا هم یکم به آسمان نگاه کنید به ستاره ها به مخلوق این ستاره ها که انتهایی نداره و خالقش پرودگار هست همان پروردگاری که بدون واسطه با حضرت موسی(ع) حرف می زد این است جایگاه مومن اگر می شنوین که فلانی یه چیزایی رو می بینه که ما نمی بینیم بدونین این همان فضیلت مومن هست که انسان چنان با نماز های اول وقت و نافله به سوی خدا باز می گردد که خدا چنین فضیلتهایی را هدیه می دهد

نمازایی که می خونین فقط به خاطر خدا باشه و هیچ وقت به خاطر حاجت نماز نخونین که بعدش نا امید بشین و شیطان فریبتون بده
و اینکه یه زمانی اگه به حرفهای من رسیدین منو هم دعا کنید شدیدا به دعا نیاز دارم
امام زمانمون خیلی غریبه براش دعا کنید هر چه زودتر ظهور کنه همان امامی که به خاطر گناه شیعیانش دائم باید از خدا طلب بخشش کنه
و در اخر هم این آیه از قرآن
«خداوند متعال در آیه هفتاد و نهم سوره اسراء فرموده است برخی از شب را بیدار و متهجد باش و نماز شب مخصوص توست. باشد كه خدایت به مقام محمود(شفاعت) مبعوث گرداند. و همچنین در سوره مزمل آیه ۱ می فرماید: ای جامه خواب به خود پیچیده به هنگام شب بر خیز.»
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
التماس دعا
لعنت بر شیطان
ان شاءالله که بر این شیطان زبان بسته پیروز شوید.

احسنتم احسنتم لانفسکم

احسنتم احسنتم لانفسکم

دمت گرم خدا خیرت بده روحم رو

دمت گرم خدا خیرت بده روحم رو دوباره زنده کردی .انشاالله خدا از بهترین نعمت هاش بهت بده.

دارم سه سال و نیمه که این

دارم سه سال و نیمه که این جنایت رو انجام میدم از درس هام افتادم و نمیتونم خوب فکر کنم مطالب رو هزار باره که دارم میخونم تا یه هفته کنترل میکنم ولی بعدش .........
خواهش میکنم برام دعا کنید و لطفا مطالب بیش تری بزارید

سلام.

سلام.

دو تا سوال دارم:

۱- وقتی که شخص تحریک شده و می خواد استمنا انجام بده اون لحظه برای جلوگیری باید چه باید کرد؟

۲- بعد ار ترک استمنا عوارض آن مثل(قوس دار شدن کمر- عقیم شدن و ...) از بین می رود؟

خیلی ممنون....

تصویر شهر سوال

با سلام

باعرض سلام و تشکر با یک سرچ در میان سوالاتی که در این بخش موجود است روش ها و راهکارهای پیشگیری از خود ارضایی را گرفته و آن را در زندگی انجام دهید. در مورد سوال اول، باید شما سعی کنید در ثانیه های اولیه ورود افکار و وسوسه های جنسی با ترفند هایی این افکار را از خود دور کنید و به امید اینکه در دقایق بعدی بتوانید جلوی این وضعیت را بگیرد آن را به تأخیر نیاندازید پس جلوگیری در اوج تحریک شدگی تا حد بسیار زیادی ناممکن است . در جواب سوال دوم با گذشت زمان بسیار زیادی و با ورزش و استفاده از ویتامین های و غذا های تقویتی عوارض به تدریج از بین خواهد رفت البته ارتباط عقیم شدن و قوس دار شدن کمر با استمنا تا کنون توسط علم پزشکی ثابت نشده است و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد.

با عرض سلام؛

با عرض سلام؛
میخواستم در رابطه با راهنمایی هاتون تشکر کنم ودر تکمیل کردن آنها باید گفت:قبل از انجام هر کاری باید به عواقب آن فکر کرد.اگر ما در هنگام مواجهه با این وسوسه به عواقب و ما تحصل آن بیندیشیم یقینا به این معذله دچار نخواهیم شد.
من تا به امروز بارها سعی کردم،امابرای اولین بار میخواهم با عزمی جدی و با کمک مشاورهای مذکور آن را به تاریخ ملحق کنم.التماس دعا

"با ترک این کار حافظ قرآن شدم

"با ترک این کار حافظ قرآن شدم"
من هم گاهگاهی این کار را انجام میدادم.
راهکار:
۱- ماهواره را تعطیل کنید
۲- اینترنت را قطع کنید.
۳- نگاه خود را کنترل کنید.
۴- به گناه نزدیک نشید چون اگر به گناه نزدیک شدید ترک گناه کار سختی خواهد بود.
۵- قران زیاد بخونید. من تونستم در این مدت حفظ قرآن را شروع کنم و الان ۱۲ جزء قرآن را حفظ کردم.
موفق باشید.

یا سلام

یا سلام
میخواستم در مورد دوستم از شما راهنمایی بگیرم
دوست من حدود ۱۴ ساله که این عمل رو انجام میده ودر حین این عمل که در اکثر افراد زور انزال میشوند ولی این دوست من تا ۴۵ دقیقه انزالش طول میکشه از نظر ظاهری خوبه هفته ای سه بار بدنسازی کارمیکنه و یک بار هم کوه میره و به من میگه این کارو رو از عادت انجام نمیده بلکه از روی کیفش معمولا کسی که عادت میکنه مثلا ۳ روز یه بار انجام میده ولی بگفته دوستم گاهی ۲ روز و گاهی ۳ هفته طول میکشد و در انجام این عمل فقط بخودش فکر میکند.اگر خیلی واضح گفتم بی ادبی مذا ببخشید . با تشکر و احترام

تصویر مشاور شهر سوال

دوست عزیز، ظاهرا سوال خاصی

دوست عزیز، ظاهرا سوال خاصی نداشتید و پرسشی هم مطرح نکردید. اما وقتی یک قاعده عمومی مطرح می شود قطعا استثنائاتی هم دارد... مثل بسیاری از موارد روزمره که خودتان مستحضر هستید. مثلا می گویند خوردن فلان گیاه یا خوراکی باعث یبوست می شود یا باعث دل درد می شود، البته ممکن است درصد اندکی هم اینگونه نباشند، هم انسانها با یکدیگر تفاوتهایی دارند و هم ممکن است دوست شما به دلیل سایر فعالیتها یا شرایط زندگی، شرایط جسمی متفاوتی هم داشته باشد. نکته مهم تر از مشکلات جسمی برای ما این است که این عمل، عملی حرام بوده و از گناهان کبیره شمرده شده است. لطفا به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است خیلی از گناهان و اعمال نادرست، به ظاهر مشکلی ایجاد نکند و یا از نظر جسمی آسیبی به انسان وارد نکند (مثل زنا، دزدی، دروغ، و ...) یا حتی به ظاهر یا از نظر جسمی به سود انسان هم باشد (مثل دزدی، خوردن مال حرام)، یا ممکن است لذت فراوانی هم داشته باشد (مثل خوردن گوشت خوک، یا ارتکاب زنا)، اما ما هیچگاه نمی پرسیم که این عمل چه آسیب جسمی برای ما دارد یا چه خطری دارد!
موفق و پیروز باشید.

سلام...

سلام...

مگه اولین کار برای ترک این نیست که آدم باید خودش بخواد و اراده قوی...؟؟؟

یه راهکاری ارائه کنید که از این کار متنفر بشم...

۷-۸ روز میگذره ولی بعد ۷-۸ روز متاسفانه....

روزای اول .عوارض رو میخونم و از این عمل بدم میاد ولی وقتی به روز ۷-۸ میرسه انگار نه انگار که خواستم ترک کنم و همه چی یادم میره!!!

تصویر شهر سوال

با سلام

با سلام
راهکار اصلی ازدواج است. اما در این مطلب و مطالب دیگر راهکارهایی موقتی ارائه شده از جمله:
http://www.soalcity.ir/node/333

نمیدونم چیکار کنم ؟؟؟؟؟

نمیدونم چیکار کنم ؟؟؟؟؟
راستش وقتی کوچیک بودم قاری قران هم بودم ... شاید باورتون نشه ولی میگفتم فرذا ساعت ۶ صبح بلند شم خود به خود بلند میشدم !

اما الان که گرفتار این کار که گاه کبیره هم هست زندگیم بر باد رفت !!!! نمیدونم ....

الان به مردنم بیشتر راضی هستم !!!! دیگه نمیخوام بیشتر از این گناه کنم !
به نظرتون چیکار کنم !!!!!!!

با عرض سلام و تشکر از

با عرض سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

حتماً شما هم اين جمله را بارها شنيده‌ايد: پيشگيري مقدم بر درمان است، جمله‌اي بسيار دقيق و سنجيده. راننده‌اي که هميشه قوانين راهنمايي و رانندگي را رعايت و به نکات ايمني توجه مي‌کند، هيچ وقت گرفتار تصادف و خطرات ناشي از آن نمي‌شود و لازم نيست هزينه‌هاي سنگين جاني و مالي بپردازد. شخصي که با رعايت توصيه‌هاي بهداشتي، جلوي بيماري را مي‌گيرد، نه مجبور است هزينه‌هاي سنگين درماني را بپردازد و نه لازم است سختي‌ها و دردهاي بيماري را تحمل نمايد.

همچنين جلوگيري از ابتلا به بيماري، هميشه امکان پذير است؛ ولي راه درمان برخي بيماري‌ها مثل ايدز و برخي از سرطان‌ها هنوز کشف نشده است وعاقبتي جز مرگ ندارد. پس عاقلانه و منطقي اين است که هميشه به دنبال پيشگيري باشيم تا به بيماري و سختي‌هاي آن دچارنشويم.
علاوه بر اين‌ها، يک اختلال و بيماري هرچند قابل درمان هم باشد؛ ولي بسياري از اوقات اثرات آن باقي مي‌ماند و فرد را عذاب مي‌دهد؛ دقيقاً مثل يک اتومبيل که اگر در يک تصادف چپ کند، صافکاري و نقاشي هر چند خيلي هم تميز باشد، باز هم نمي‌تواند آن ماشين را مثل روز اولش کند. دوستان عزيز، خود‌ارضايي هم، چنين داستاني دارد. در اين پاسخ به برخي از روش‌هاي پيشگيري از خود‌ارضايي اشاره مي‌کنيم. اميد است با به کار بردن آن‌ها از اين دام خطرناک به راحتي عبور کنيد و آينده تحصيلي، شغلي، خانوادگي و از همه مهم‌تر آيندة معنوي خود را تضمين نماييد:

۱- نیاز به آگاهی:
خود ارضایی یک انحراف عملی است و باید با عمل و رفتار با آن مقابله کرد و راه درمان آن جز با رعایت دقیق دستورالعمل محقق نمی شود, ولی چون هر عملی نیاز به دانش و اطلاعات خاص خود دارد, بنابراین راه کنترل و درمان این بیماری و عادت زشت نیز بدون کسب آگاهی میسر نیست . آگاهی, ازطریق مطالعه در آثار و اطلاعاتی كه در این زمینه وجود دارد، بدست می آید. زمینه های مطالعه عبارتند از:
* اینكه این عمل به لحاظ شرعی حرام و از نظر اخلاقی گناه محسوب می شود
* مطالعه در پی آمد ها و عواقب سوء آن.
* آشنایی با روش پیشگیری و درمان.
ترک گام به گام خود ارضایی
كسب آگاهی در موارد یاد شده باعث بیداری انسان می شود و زمینه "توبه, پشیمانی و کنترل آن" را در او فراهم می آورد.

۲- طبیب خود شوید:
مانند یک محقق دست به تحقیق در زمینه افکار، احساسات و رفتارهای انگیزاننده میل به خودارضایی در خود بزنید. زمان و مکان و شرایط جسمی و روحی در قبل و بعد از خودارضایی را ثبت نمایید، به تعبیری روشن‌تر ببینید خودارضایی با چه فکری آغاز می‌گردد، سپس این فکر مزاحم چه احساسی در شما برمی‌انگیزد و این احساس چگونه به رفتار خودارضایی در شما می‌انجامد، همچنین معمولاً در چه زمانی‌هایی و در چه مکان‌هایی و در چه شرایط جسمی ـ روحی میل به خودارضایی در شما تشدید می‌گردد.
پس از رصد روانی ، به تجزیه و تحلیل و جمع‌بندی نتایج بپردازید. از نتایج این تحقیق می‌توانید راهکارهای کارآمد ترک خودارضایی را استخراج نمایید، مثلاً وقتی که اعصاب تان خرد است، وقتی که دوستان متأهل خود را می‌بینید، وقتی که با مادرتان جر و بحث می‌کنید، وقتی که اضطراب امتحان دارید، یا وقتی که به پسر خاصی می‌اندیشید.
عیناً همین قضیه در زمینه مکان‌های تحریک‌زا تکرار می‌گردد .وقتی در اتاق خواب هستم، وقتی تنها در خانه هستم، وقتی دستشویی می‌روم و...

۳- خود را تشویق کنید:
از سوی دیگر نگاهی موشکافانه به پرونده گذشته خودارضایی خویش بیفکنید، ببینید در چه شرایطی توانسته‌اید بر خودارضایی فایق آیید و با چه تکنیک‌های فاصله بین وهله‌های خودارضایی را افزایش داده‌اید، چه زمانی برای ترک کوتاه مدت یا دراز مدت خودارضایی موفق بوده‌اید.
در این مرحله نیز تحقیق نیز به تجزیه و تحلیل و جمع‌بندی نتایج بپردازید. این پایش روانی دست شما را برای اتخاذ یک راهکار مناسب باز می‌کند.
منصف باشید . همان طور که به تنبیه ذهنی ـ عملی خودارضایی خویش می‌پردازید، به تشویق ذهنی ـ عملی موفقیت‌هایی هرچند اندک خود در ترک خودارضایی بپردازید.
اگر حتى یک روز هم در ترک موفق بودید، با کمال سخاوت به تشویق خود بپردازید. خودتشویقی می‌تواند علاوه بر ارتقای سطح اعتماد به نفس و عزت‌نفس به کاهش اضطراب شما کمک شایانی کند. خودتشویقی می‌تواند به صورت کلامی یا غیر کلامی (مانند خرید یک بستی یا دیدن یک فیلم جذاب یا سجده شکر و ...) باشد.

۴- نکات مثبت خود را یادداشت کنید:
با پرهیز از هر گونه خودسرزنشی و خود ملامتگری به یاد داشت نکات مثبت خود بپردازید. هزاران نکته مثبت دارید که نباید با بزرگنمایی نکات منفی‌تان به بوته فراموشی سپرده شود.
به جای ترس بیمارگونه از خدا، ‌با انجام اعمال پسندیده، ‌سعی در تقرب بیش تر به او نمایید. خداوند همه گناهان را می‌بخشد . بزرگ ترین گناهان شما از این امر مستثنا نیست.
برای ۲۴ ساعت خود برنامه‌ریزی سبک و سهل الوصول انجام دهید. با اشتغال ذهنی به امور مثبت از هر گونه اشتغال فکری به تفکرات تحریک‌زا پرهیز نمایید.
سعی نمایید از تکنیک‌های انزجاردرمانی و شرطی‌زدایی استفاده کنید. لذت کاذب خودارضایی را با یک امر منزجر کننده ذهنی مانند تصور صحنه تهوع‌آور یا خوردن داروی تلخ پیوند بزنید و با آن تداعی نمایید یا آن که فرایند شرطی شده (اضطراب - خودارضایی) را به (اضطراب - ورزش یا تفریح سالم، تنفس عمیق، رفتن به سر یخچال و آب خوردن و...) تبدیل نمایید.

** و در نهایت اینکه:
به هیچ وجه خود را دست و پا بسته فرض نکنید. بدانید صدها هزار توانسته‌اند که ترک کنند و شما از آنان مستثنا نیستید.
در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات ازدواج کنید که این بهترین راه حل است.
توجه داشته باشید كه تنها رعایت تمام این امور، بدون كم و كاستى و به صورت مستمر، نتیجه‏بخش خواهد بود. نباید توقع داشته باشید که این عادت ناگهان قطع و درمان شود, به هر میزان که بتوانید دفعات آن را به تدریج کم کنید, موفقیت محسوب می شود.

سلام من ۱۴ سالمه و از وقتی

سلام من ۱۴ سالمه و از وقتی رفتم مدرسه جدیدم این کارو یاد گرفتم .حدود چند ماه میشه اما ذیگه میخوتم به روال زندگی معمولیم برگردم و هردفع شروع کردم ۶ روز بعد دوباره شروع کردم اما از الان میخوام دیگه تا اخر عمرم پاک باشم.

پرسشگر گرامی!

پرسشگر گرامی!
با سلام و تشکر از و تشکر از ارتباطتان با «شهر سوال».

قبل از هر بجثی در ابتدا باید خدمتتان عرض کنم که:
اولین و آخرین راه حل وترک مشکل خود ارضایی فقط و فقط اراده خود شخص است!

در اين پاسخ به برخي از روش‌هاي پيشگيري از خود‌ارضايي اشاره مي‌کنيم، اميد است با به کار بردن آن‌ها از اين دام خطرناک به راحتي عبور کنيد و آينده تحصيلي، شغلي، خانوادگي و از همه مهم‌تر آينده معنوي خود را تضمين نماييد:

۱- نیاز به آگاهی:
خود ارضایی یک انحراف عملی است و باید با عمل و رفتار با آن مقابله کرد و راه درمان آن جز با رعایت دقیق دستورالعمل محقق نمی شود، ولی چون هر عملی نیاز به دانش و اطلاعات خاص خود دارد، بنابراین راه کنترل و درمان این بیماری و عادت زشت نیز بدون کسب آگاهی میسر نیست. آگاهی، ازطریق مطالعه در آثار و اطلاعاتی كه در این زمینه وجود دارد، بدست می آید. زمینه های مطالعه عبارتند از:
* اینكه این عمل به لحاظ شرعی حرام و از نظر اخلاقی گناه محسوب می شود.
* مطالعه در پی آمد ها و عواقب سوء آن.
* آشنایی با روش پیشگیری و درمان.
ترک گام به گام خود ارضایی.
كسب آگاهی در موارد یاد شده باعث بیداری انسان می شود و زمینه "توبه, پشیمانی و کنترل آن" را در او فراهم می آورد.

۲- طبیب خود شوید:
مانند یک محقق دست به تحقیق در زمینه افکار، احساسات و رفتارهای انگیزاننده میل به خودارضایی در خود بزنید. زمان و مکان و شرایط جسمی و روحی در قبل و بعد از خودارضایی را ثبت نمایید، به تعبیری روشن‌تر ببینید خودارضایی با چه فکری آغاز می‌گردد، سپس این فکر مزاحم چه احساسی در شما برمی‌انگیزد و این احساس چگونه به رفتار خودارضایی در شما می‌انجامد، همچنین معمولاً در چه زمانی‌هایی و در چه مکان‌هایی و در چه شرایط جسمی ـ روحی میل به خودارضایی در شما تشدید می‌گردد.
پس از رصد روانی، به تجزیه و تحلیل و جمع‌بندی نتایج بپردازید. از نتایج این تحقیق می‌توانید راهکارهای کارآمد ترک خودارضایی را استخراج نمایید، مثلاً وقتی که اعصاب تان خرد است، وقتی که دوستان متأهل خود را می‌بینید، وقتی که با مادرتان جر و بحث می‌کنید، وقتی که اضطراب امتحان دارید، یا ...
عیناً همین قضیه در زمینه مکان‌های تحریک‌زا تکرار می‌گردد: وقتی در اتاق خواب هستم، وقتی تنها در خانه هستم، وقتی دستشویی می‌روم و...

۳- خود را تشویق کنید:
از سوی دیگر نگاهی موشکافانه به پرونده گذشته خودارضایی خویش بیفکنید، ببینید در چه شرایطی توانسته‌اید بر خودارضایی فایق آیید و با چه تکنیک‌های فاصله بین وهله‌های خودارضایی را افزایش داده‌اید، چه زمانی برای ترک کوتاه مدت یا دراز مدت خودارضایی موفق بوده‌اید.
در این مرحله نیز تحقیق نیز به تجزیه و تحلیل و جمع‌بندی نتایج بپردازید. این پایش روانی دست شما را برای اتخاذ یک راهکار مناسب باز می‌کند.
منصف باشید. همان طور که به تنبیه ذهنی ـ عملی خودارضایی خویش می‌پردازید، به تشویق ذهنی ـ عملی موفقیت‌هایی هرچند اندک خود در ترک خودارضایی بپردازید.
اگر حتى یک روز هم در ترک موفق بودید، با کمال سخاوت به تشویق خود بپردازید. خودتشویقی می‌تواند علاوه بر ارتقای سطح اعتماد به نفس و عزت‌نفس به کاهش اضطراب شما کمک شایانی کند. خودتشویقی می‌تواند به صورت کلامی یا غیر کلامی (مانند خرید یک بستی یا دیدن یک فیلم جذاب یا سجده شکر و ...) باشد.

۴- نکات مثبت خود را یادداشت کنید:
با پرهیز از هر گونه خودسرزنشی و خود ملامتگری به یاد داشت نکات مثبت خود بپردازید. هزاران نکته مثبت دارید که نباید با بزرگنمایی نکات منفی‌تان به بوته فراموشی سپرده شود.
به جای ترس بیمارگونه از خدا، ‌با انجام اعمال پسندیده، ‌سعی در تقرب بیش تر به او نمایید. خداوند همه گناهان را می‌بخشد . بزرگ ترین گناهان شما از این امر مستثنا نیست.
برای ۲۴ ساعت خود برنامه‌ریزی سبک و سهل الوصول انجام دهید. با اشتغال ذهنی به امور مثبت از هر گونه اشتغال فکری به تفکرات تحریک‌زا پرهیز نمایید.
سعی نمایید از تکنیک‌های انزجاردرمانی و شرطی‌زدایی استفاده کنید. لذت کاذب خودارضایی را با یک امر منزجر کننده ذهنی مانند تصور صحنه تهوع‌آور یا خوردن داروی تلخ پیوند بزنید و با آن تداعی نمایید یا آن که فرایند شرطی شده (اضطراب - خودارضایی) را به (اضطراب - ورزش یا تفریح سالم، تنفس عمیق، رفتن به سر یخچال و آب خوردن و...) تبدیل نمایید.

** نکته آخر:
به هیچ وجه خود را دست و پا بسته فرض نکنید. بدانید صدها هزار توانسته‌اند که ترک کنند و شما از آنان مستثنا نیستید.
توجه داشته باشید كه تنها رعایت تمام این امور، بدون كم و كاستى و به صورت مستمر، نتیجه‏ بخش خواهد بود. نباید توقع داشته باشید که این عادت ناگهان قطع و درمان شود، به هر میزان که بتوانید دفعات آن را به تدریج کم کنید، موفقیت محسوب می شود.

موفق باشید.

سلام خسته نباشید من پسرم

سلام خسته نباشید من پسرم ۲۳سالمه. دو ماهه که به طور ناگهانی میل و قدرت جنسیم رو کاملا از دست دادم . دو ساله که ناراحتی اعصاب و روان دارم (( حملات پانتیک یا حملات هراس )) و دو ماهه که دارم درمان جدی میکنم . خودم فکر میکنم واسه داروهام باشه . فعلا روم نمیشه با دکترم مطرحش کنم .میخوام بدونم در اینده که کامل درمان شدم و مصرف دارو رو قطع کردم دوباره میل جنسیم برمیگرده یا نه

باعرض سلام و تشکر

باعرض سلام و تشکر
موضوعی که مطرح می کنید کاملا در تخصص روانپزشک است و اگر شما تحریک جنسی ندارید و در شرایطی هستید که نیاز به تحریک جنسی دارید باید این مسأله را با روانپزشکتان در میان بگذارید قطعا بدانید تنها شما نیستید که این مسایل را به روانپزشکتان می گویید روان پزشک با افراد بسیار زیادی در ارتباط است که مسایل شدیدتر از موضوع شما را می شنود و به قول معروف گوشش پر از این موضوعات است . موفق باشید.

ببخشید اگه سوالم ربطی به

ببخشید اگه سوالم ربطی به موضوع شما نداشت . تو گوکل خیلی سرچ کردم یه سایت پیدا کنم که سوالم رو بپرسم ولی جای درست حسابی پیدا نکردم جوابمو بگیرم . خواهش میکنم اگه اطلاعاتی دارید در اختیارم بزارید

تصویر شهر سوال

سلام از همین بخش میتونید مطرح

سلام از همین بخش میتونید مطرح نمائید یا با شماره ۰۹۶۴۰۰ تماس بگیرید.

سوال من این بود که شهوت و میل

سوال من این بود که شهوت و میل جنسیم به طور ناگهانی ازبین رفت و به صفر رسید . ۲۴ سالمه مثل ادم های خواجه شدم و دیگه هیچ حسی ندارم . به هیچ وجه با هیچ چیز تحریک نمیشم . من دو ساله که ناراحتی اعصاب روان دارم (( حملات پانتیک یا حملات هراس )) . سه ماهه که دارم درمان میکنم دقیقا هم سه ماهه که این شکلی شدم . داروهایی که میخورم سیتالوپرام و بوسپیراکس هست . تو گوگل سرچ کردم . نه بیماریم نه داروهام تاثیر زیادی روی قوای جنسی ندارم فقط ۳۰ درصد تاثیر دارن . روم نمیشه با دکترم در مورد این موضوع صحبت کنم . مخصوصا که ایشون خانوم هم هستن . هیچ سایت مربوطی هم پیدا نکردم که سوالمو بپرسم . واسه همین از شما خواهش کردم اگه اطلاعاتی دارید در اختیارم بزارید . میترسم بعد قطع داروهام این مشکل برطرف نشه و در اینده برام مشکل ساز بشه .ممنون

تصویر مشاور شهر سوال

سلام دوست عزیز، حضور و طرح

سلام دوست عزیز، حضور و طرح سوال شما را در شهر سوال گرامی میداریم. از اینکه در شرایط دشواری به لحاظ روحی و جسمی به سر می برید متاسفیم. توضیح زیادی نداده اید اما به نظر می رسد تحت نظر یک پزشک اعصاب و روان هستید. همانطور که خدمتتان عرض شد، هرچند به نظر می رسد برای مشکل خود بهتر بود به یک روانپزشک مراجعه می کردید، اما به هر حال چون تحت درمان و تحت نظر پزشک هستید، و درمان دارویی هم دارید، بهتر است این مسئله را با پزشک خودتان درمیان بگذارید. چون نه ما و افراد دیگر اطلاع کافی از پرونده پزشکی شما داریم و نه چنین کاری به صلاح شماست. البته کسب اطلاعات از منابع مختلف و سایتها کار بسیار خوبی است اما نباید در روند پزشکی شما اخلال ایجاد کند. دو پیشنهاد در حال حاضر برای شما داریم: یکی این که برای این مشکل جدید به یک متخصص سکستراپی مراجعه کنید که برخی از این افراد را در انتهای همین متن معرفی می کنیم. دوم این که مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید (هرچند سربسته یا به شکل غیر حضوری مثل تلفنی یا کتبی) و با صلاحدید ایشان به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. که صد البته پیشنهاد دوم ارجح و بهتر است. به هر حال در این شرایط بدون نظر پزشک به هیچ وجه اقدام به تغییر یا حذف داروها نکنید و حتما این مسئله را با ایشان درمیان بگذارید.
برخی از پزشکان متخصص سکستراپیست:
۱- دکتر فریدون مهرابی (۸۸۷۸۶۵۴۵ ـ ۰۲۱)
۲- دکتر سعید روشن (بیمارستان مصطفى خمینی تهران) ۸۸۹۶۶۱۳۰ الی ۹
۳- دکتر محمدعلی بشارت ( تهران بزرگراه دکتر چمران خ جلال آل احمد روبروی کوی نصر خ نسیم دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی تلفن ۸۸۲۸۱۵۱۵ )
۴- خانم دکتر راحله امانی (استاد دانشگاه شهید بهشتی) : ۸۸۶۸۴۹۵۸
۵- دکتر بهنام اوحدی: ۸۸۶۸۶۲۴۶
۶- دکتر سید کاظم فروتن تهران، میدان فلسطین، خیابان ایتالیا، جنب بیمارستان شهید مصطفی خمینی، کلینیک سلامت خانواده
تلفن و دورنگار : ۸۸۹۷۴۹۲۵-۸۸۹۸۵۹۱۸
۷- دكتر مهرداد افتخار ۸۸۷۴۴۵۳۸
برای شما آرزوی عافیت و آرامش میکنیم. موفق باشید.

سلام من چند سالیه که به این

سلام من چند سالیه که به این عمل اعتیاد دارم.همیشه سعی کردم با نماز خوندن و قران خوندن ترک کنم اما وقتی چیزای تحریک امیز رو میبینم زود کنترل خودمو از دست میدم.حتی شده برای یک ماه هم ترک کرده بودم ولی باز دچار شدم
راهکاذی میخوام کمک کنین لطفا

با سلام و تشکر از ارتباطتان

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

یکی از راه های ترک خودارضایی اینه که راه های نفوذ شیطان در وجودتون رو ببندید تا تحریک نشوید.

افرادی که زود تحریک می شوند و برای ارضای خود به سوی خودارضایی می روند تحریک پذیری خود را به میزان زیادی افزایش می دهند. از این رو تنها با این کار عطش خود را زیادتر کرده اند. فردی که به خود ارضایی اعتیاد دارد معمولا در زندگی زناشویی خود و در رابطه ی جنسی دچار مشکل خواهد شد. این فرد از رابطه ی جنسی حقیقی به ارگاسم نخواهد رسید پس نخواهد توانست خود و شریک جنسی خود را ارضا کند و از رابطه ی جنسی حقیقی لذت ببرد.

اینگونه افراد معمولا انسان های سردی خواهند شد. از تأثیرات روحی اعتیاد به خودارضایی می توان بی حوصلگی، عدم تمرکز، لاغری، ناتوانی جسمی و سردردهای میگرنی را نام برد. اعتیاد به خودارضایی آسیب های زیادی از نظر جنسی به فرد وارد می سازد. در خانم ها می تواند باعث شود تا عمل لقاح و تخمک ریزی به درستی انجام نگیرد و یا هرگز صاحب فرزند نشوند و یا اینکه فرزند آنها ناقص به دنیا خواهد آمد. در مردان خارج شدن بیش از حد اسپرم باعث می شود تا در عمل لقاح قدرت بارگذاری اسپرم آنها کاهش یافته از این رو نتوانند صاحب فرزند شوند. پوکی استخوان در دوران میان سالی برای خانم ها و آقایانی که در دوران نوجوانی و جوانی اعتیاد به خودارضایی داشته اند امری بعید نیست. تأثیر مستقیم خود ارضایی بر غدد هیپوتالاموس مغز آسیب جدی به همراه دارد.

خود ارضایی در بعد از ازدواج به دلیل عدم رفتار جنسی مناسب صورت می گیرد و می بایست فرد را با ایجاد رویه ی درست زناشویی به روال عای بازگرداند. فرد بعد از خودارضایی خود را آدم ضعیف النفسی می یابد و تا حدودی خود را مریض و متفاوت از دیگران احساس می کند.

موفق باشید.

سلام. بنده یک سال دچار این

سلام. بنده یک سال دچار این کار گناه هستم دیگه خسته شدم حتی از این کار مث یه ربات شدم و این کارو میکنم چطوری ترکش کنم کمک کنید لطفا.

تصویر پاسخگو

با سلام و تشکر از ارتباط شما

با سلام و تشکر از ارتباط شما با این سایت
دوست عزیز تمام مطلبی که در بالا ملاحظه می کنید برای همین هست که به شما کمک کند چگونه این رفتار نادرست رو ترک کنید .
بنابر این همین متنی که در بالا نوشته شده و پاسخهایی که کارشناسان در بخش نظرات دادن رو مطالعه بفرمایید ، راهکار شما برای ترک هست .
موفق باشید

سلام

سلام
جوانی هستم ۲۳ ساله که متاسفانه به دلیل دوران نوجوانی بد و رفیق نا اهل به انواع فسق آلوده شده بودم ولی در دانشگاه درست عکس این قضیه رخ داد و با دوستانی خوب و معتقد آشنا شدم و همین زمینه هدایت من شد تا توبه کنم و بازگردم و اکنون فردی معتقد و مذهبی شده ام ولی کماکان نتوانسته ام از یکی از گناهانم دست بکشم و به خودارضایی ادامه میدهم و ۸ سال است اینکار را میکنم اگرچه بشدت خجل ام ولی دست خودم نیست و حالا بشدت نیازمند ازدواج میباشم. لکن اکنون ترم آخر تحصیل ام هست و سربازی نرفته ام وکاری هم ندارم .
از طرف دیگر قضیه ازدواج ام را نمیدانم چطور با خانواده ام مطرح کنم که مرا درک کنند و ضرورت ازدواج مرا درک کنند.
خواستم نظر شما رو بدونم که من بهتر است این عمل را ترک کنم و بعد ازدواج کنم یا حال ازدواج کنم؟ چون بارها توبه کرده ام ولی نشده که نشده..... .
تو رو خدا یه راهی پیش پام بذارید.

با سلام و قوبلی طاعات و تشکر

با سلام و قوبلی طاعات و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

پرسشگر گرامی،
در ایتدا این مشکل را حل کنید و در ادامه به مسأله ازدواج بپردازید.

اما در مورد ترک خودارضایی باید گفت:
خوشحاليم مخاطبمان فردي است كه :
- دغدغه ديني و مذهبي دارد و مي خواهد بر روي مدار دين و دستوراتش حركت كند و رضايت خدا را به دست آورد ؛ در غير اينصورت اين گناه، روح پاكش را آزرده نمي كرد و به فكر مقابله با آن نمي افتاد.
- راه زيباي مشورت را براي مشكلاتي كه با آن ها روبرو مي شود انتخاب مي كند.
- به وجود مشكلش اقرار مي كند و سعي در حل آن دارد (اقرار به وجود مشكل قدم اول در حل آن است).
اين ها تنها بخشي از ويژگي هاي مثبت شماست؛ ويژگي هايي كه هر جواني بايد آرزوي داشتن آن ها را بكند و خوشبختانه شما آن ها را داريد. اين نوع نگاه به زندگي، بي شك فرد را به مسير الهي و صحيح هدايت مي كند. به خاطر اين ذهن زيبا و فكر مترقي به شما تبريك مي گوييم و مطمئنيم با توكل به خدا و استعانت از او و همچنين اراده و همتي كه به خرج خواهيد داد و با كاربست مطالبي كه خدمتتان ارائه خواهيم كرد مي توانيد بر این مشکل فائق آييد.

*** خودارضائي (استمناء در مردان و استشهاء در زنان) با نام علمي (Masturbation) به معناي انجام عملي توسط خود فرد جهت رسيدن به اوج لذت جنسي يا ارضاي جنسي (Orgasm) بدون عمل نزديكي با همسر (Intercourse) است كه به عنوان يك انحراف جنسي مطرح مي شود. اين عمل در دين اسلام حرام است و اشكال دارد، و بايد از آن اجتناب كرد.

شكي نيست كه استمنا از گناهان بزرگ است و عواقب دنيايي و اخروي دارد؛ اما اگر حقيقتاً توبه كنيد، بدون هيچ ترديدي تمام گناهان قبلي تان در اين زمينه بخشيده مي شود. در زمينه ترك خود ارضايي نگران نباشيد زيرا اين مشكل (استمنا) قابل درمان است، و نمونه هاي فراواني موفق به ترك اين عمل شده اند و شما هم مي توانيد يكي از اين نمونه ها باشيد. اين نكته نيز لازم به ذكر است كه اگر همت و اراده اي پشت بهترين راهكارها و دستورالعمل ها نباشد، موثر واقع نخواهد شد. بدانيد كه ترك اين عمل تنها بسته به اراده و تلاش مستمر شماست و بايد به دست تواناي خودتان صورت گيرد. هيچ مشكلي در دنيا با بي تلاشي و نااميدي حل نشده و نمي شود. در ادامه راهكارهايي عملي، خدمتتان تقديم مي گردد كه اميد است با به كار گيري كامل و مستمر آن ها و توکل به خدا و استعانت از او اين عمل را هر چه سريعتر ترك كنيد :
۱. هر چه لباس تنگ و چسبان و پلاستيكي داريد كنار بگذاريد. با اين كار براي ترك اين عمل گام بسيار بلندي بر داشته ايد؛ زيرا اين گونه لباس ها خود به خود و ناخواسته انسان را مورد تحريك قرار مي دهد. جسم انسان از محيط و شرايط محيطي تاثير مي گيرد؛ وقتي شما اندام هاي تناسلي خود را با اين لباس ها در معرض تحريك بگذاريد، انتظار نداشته باشيد كه فكر و ذهنتان موفق به ترك اين عمل شود.
۲. مصرف غذاهاي تحريك كننده و گرم مزاج را (فلفل و ادويه جات تند، پياز، خرما و ...) كاهش بدهيد. اين روش هم مانند روش بالا به اين خاطر است كه ابتدا بايد شرايط زمينه اي را براي ترك اين عمل آماده كرد و بعد فكر و ذهن و انديشه را به سمتي سوق داد كه موفق به ترك گردد. اين كار بيهوده اي است كه ما شرايط تحريك كننده را رها كنيم و بگذاريم آن ها به حيات خود ادامه دهند و به دنبال درمان هم باشيم.
۳. از قرار گرفتن در شرايط محيطي تحريك كننده و انجام كارهايي كه باعث تحريك قواي جنسي تان مي شود پرهيز كنيد كه از آن جمله اند : ارتباط دوستانه با نامحرم، ديدن صحنه ها، عكس ها و فيلم هاي تحريك كننده و مستهجن، خواندن مطالب جنسي و سکسی و تخیل کردن در این زمینه ها، قرار گرفتن در محيطي كه صحبت هاي جنسي رد و بدل مي گردد، گوش سپردن به موسيقي هاي تحريك كننده، نگاه كردن، بازي كردن و دست ورزي اندام تناسلي. وقتي موارد ۱ و ۲ و ۳ تا حد زيادي مهيا و به آن ها عمل شود، مي توان اميد به ترك اين عمل داشت. زيرا اين موارد فضا را آماده براي ترك اين عمل مي كند. افرادي كه معمولاً در ترك اين عمل با شكست مواجه مي شوند به دليل اين است كه شرايط تحريك كننده اي كه ذكر شد را از خود دور نمي كنند. تا فضا مهيا نباشد تمام تلاش هاي ما بي نتيجه و عقيم خواهد بود.
۴. ورزش كنيد. ورزش كردن به اين معنا نيست كه مانند يك ورزشكار حرفه اي اقدام به اينكار كنيد. همين كه هر روز ۱۰ دقيقه بدويد ، يا طناب بزنيد هم نوعي ورزش كردن است. ورزش كردن مقدار زيادي از انرژي هاي منفي و زايد فرد را از بين مي برد.
۵. تا جايي كه ممكن است تنها و همچنين بيكار نباشيد. تنهايي و بيكاري از عواملي هستند كه فكر اين گناه را به ذهن آدمي مي اندازد. شما وقتي تنها هستيد اقدام به استمنا مي كنيد. آيا در جمع خانواده، اقوام يا دوستان هم اينكار را مي كنيد؟ ‌مسلماً نه. انسان وقتي در جمع حاضر است هيچ گاه به فكر انجام اين عمل نمي افتد، يا وقتي سرگرم به كاري باشد، افكار جنسي به سراغش نمي آيد. اگر فكرتان به سمت افكار جنسي و شهوت آلود حركت كرد، بايد آن را منحرف كنيد و حضور در جمع و اجتماع در این مواقع (هجوم خیالات جنسی) یکی از بهترین روش هاست. كافي است اراده كنيد و تلاش كنيد.
۶. پاهايتان (از مچ به پايين) را هر روز با آب سرد بشوييد. همچنين اگر عمل استمناء را انجام داديد حتماً غسل جنابت كنيد. زيرا اين غسل نشاني از اين است كه شما نا اميد نيستيد و باز تصميم به ترك داريد و دوباره تلاش خواهيد كرد. اگر غسل نكنيد ساير واجبات از قبيل نماز و روزه هم از زندگي تان رخت بر مي بندد كه بسيار خطرناك و آسيب زاست . غسل هم با آب سرد باشد بهتر است. آب سرد بسياري از هيجانات و انرژي هايي كه ممكن است ما را به سمت اين عمل بكشاند را در ما خاموش مي كند.
۷. تا وقتي خسته نشديد و خواب به سراغتان نيامده است به بستر نرويد، زيرا احتمال هجوم افكار جنسي در زماني كه فرد در بستر است و هنوز به خواب نرفته، زياد است.
۸. هر گاه تلاش خود را تا جايي كه مي توانستيد به كار برديد ولي دوباره اين كار را كرديد به هيچ وجه نا اميد نشويد و به تلاشتان براي ترك اين كار ادامه دهيد. با نگاهي به تاريخ دنيا متوجه خواهيد شد كه بي تحركي و نا اميدي و يأس هيچ مساله اي را تاكنون حل نكرده است و نمي كند. براي ترك اين عمل اگر تلاش نكنيد يا با چند شكست نا اميد شويد و زانوي غم بغل بگيريد، هيچ گاه به مقصود خود نخواهيد رسيد و در آينده حسرت روزهايي را خواهيد خورد كه مي توانستيد براي ساختن زندگي سالم تر و بهتر تلاش كنيد و تلاش نكرديد. در روانشناسي گفته شده است كه خشم بهتر از يأس و نوميدي است، از آنجا كه يأس آدمي را خموده و افسرده و نا اميد مي سازد تا جايي كه اقدام به هيچ كاري نمي كند و در برابر محيط اطرافش منفعل مي شود و عكس العملي نشان نمي دهد و تبديل به عنصري خنثي، بي فايده و بي اثر مي گردد، در حالي كه خشم (در معناي مثبت و کنترل شده که باعث آزار و تجاوز به حقوق دیگران نشود) حداقل فايده اي كه در اينگونه موارد دارد اين است كه آدمي را به فعاليت و تحرك وا ميدارد؛ فعاليتي كه اگر در جهت صحيح هدايت شود مفيد خواهد بود.
۹. همانطور كه انجام اين عمل و اعتياد به آن به صورت دفعي و يك مرتبه صورت نگرفته است و به تدريج در زندگي فرد ريشه دوانده است، دور از واقعيت است كه انتظار داشته باشيم درمان و ترك آن نيز به صورت دفعي و يك مرتبه صورت بگيرد. وقتي فردي كه به عنوان مثال قبلاً هر هفته يكبار استمناء مي كرده و اكنون با به كار بستن اين راهكارها آن را به ماهي يكبار تقليل داده است، نشاني از موفقيت اوست و فرد گامي بلند در جهت ترك اين عمل برداشته است و بدين معني است كه اراده براي ترك هميشگي اين عمل در او وجود دارد. پس هيچ گاه نا اميد نشويد و به تلاش خود تا ترك كامل اين عمل ادامه دهيد.
۱۰. روانشناسان مى گويند: براى ترك يك عادت بد حتماً بايد به سراغ عادت خوب رفت و آن را جانشين عادت بد نمود. يكي از بهترين راه ها در ترك عادت زشت استمنا ، راه ازدواج است؛ زيرا فرد جهت پيكان ارضاي اميال جنسي خودش را كه قبلاً به سمت خودش بوده، به سمت شريك جنسي اش تغيير مي دهد و كاري را كه قبلاً براي رسيدن به ارگاسم به تنهايي انجام مي داده است را مي تواند به وسيله همسرش و با كمك او انجام دهد و اين عادت زشت را ترك كند. تمام تلاش خود را براي فراهم كردن زمينه ازدواج بكنيد، زيرا بهترين راه براي ترك اين عمل ازدواج است.
۱۱. انجام واجبات از جمله نماز را هيچگاه ترك نكنيد و ارتباطتان را با خدا هيچ گاه قطع نكنيد و نگوييد من ديگر بخشيده نمي شوم. خداوند گناهان كافري كه حقيقتاً توبه كند را مي بخشد ما كه مسلمانيم چرا نا اميد شويم. حقا و انصافا جايي براي نا اميدي براي يك مسلمان وجود ندارد. به ياد داشته باشيد كه راه توبه حقيقي براي بندگان هميشه باز است؛ و البته فراموش نكنيد كه هواي نفس و شيطان در اينجا از دو راه وارد مي شود كه انسان و آينده ابديش را به تباهي بكشاند : يكي اينكه بي جهت انسان را به بخشش خدا اميدوار مي كند و مي گويد گناه كن، بعداً توبه مي كني و خداوند هم تو را مي بخشد كه اين بسيار خطرناك است. و راه ديگر اينكه تو را وسوسه مي كند و مي گويد تو ديگر غرق در گناه شده اي و خداوند ديگر تو را نمي بخشد، پس به گناهانت ادامه بده و اين هم بسيار خطرناك است. شيطان از هر راهي براي ضربه زدن به انسان وارد مي شود. در اين راه بايد بسيار مراقب بود و اسير وسوسه هاي شيطان و هواي نفس نشد. آدمي كه حقيقتاً قصد توبه داشته باشد بدون شك توبه اش قبول است و اين راه تا زماني كه بساط اراده و اختيار وجود دارد و انسان در اين دنياست براي هميشه باز است و نا اميدي در آن جايي ندارد. باز آي، هر آنچه هستي باز آي/گر كافر و گبر و بت پرستي باز آي/ اين درگه ما درگه نوميدي نيست/صد بار اگر توبه شكستي باز آي.

موفق باشید.

باسلام وعرض ادب...من الان ۱۵

باسلام وعرض ادب...من الان ۱۵ سال و ۱۱ ماهمه ینی تقریبا میشه ۱۶ سال از اون موقع که یادم میاد به به این کار مشغول بوددم فکر کنم دیگه ۹-۱۰سالی شده البته این چند سال پی در پی نبوده و موقع مدرسه ها چون خیلی سرم شلوغه در واقع اصلا نمیرم سراغش به غیر از روزایی که تعطیلات طولانی داره مثل عید یا بخصوص بخصوص تابستان
توی تابستون هم ینی امسال تصمیم داشتم از ماه رمضون که روزه میگیرم دیگه بایستی این کار رو هم منار میزاشتم ۶ روز اول من چرک خشک کن میخوردم چون ۶ ساعت به ۶ساعت بود نتونستم روزه بگیرم و توی اون روزاهم متاسفانه گول این دیو بزرگ خوردم:(موند از پنجم ماه رمضون تا ۱۷ام گرفتم خداروشکر حتی بدون هیچ تحریکی تاشد روز ۱۸ ام و من ۷ روز نباید روزه میگرفتم که توی این ۷ روز روز۵اممتاسفانه ماسفانه صبح شب احیا بود که مانمیدونیم چی شد یهویی که کلا خیلی هم پشیمون بودیم که بعد دیگه این ۷ روز تموم شد و تا آخر ماه رمضون خداروشکر دیگه اون طور که انتظار میرفت نشدیم ببخشید سرتونم درد اوردم اما این مسئله خیلی مهمیه من حتی تامرز خودکشی هم رفتم چون اصن اینا برای من لذت حساب نمیاد در اصل وسیله ای برای آرامشه تا بتونم کارامو انجام بدم:(...در کل ما ۱۶ روز حتی بدون هیچ تحریکی بودیم البته راستی ما توی این ۱۶ روز خواب میدیم که ارضا شدیم اما وقتی بیدار میشدم یا جلوی خودم میگرفتم یاهم دیگه ارضا شده بودیم حالا ما نمیدونستیم روزمون اون روزا قبول شد یانه!!بدون اونایی که بی اراده تو خواب بود در نظر بگیریم ۱۶ روز که روز ۱۷ام دوباره اون بلا سرمون اومد و بعد تا ۱۲ روز بعد باز خوب بودیم که یکدفعه ۲۰ ام تیر بعد ظهر نتونستیم جلو خودمون بگیریم و خون جلو چشمامون گرفته بودو... بعد ۲روز بعدش یکدفعه صبح ۳بار اون بلا سرمون همین بود که دیگه اونقدر اعصابمون خورد شد که به اینترنت مراجعه کردیم بعد تازه متوجه ضررش شدیم چون اول فکر میکردیم فقط گناهه بعد دیگه رفتیم غسل دادیمو دیگه مصمم تر از همیشه راستش اون لحظه سایت شما خیلی منو آروم کرد وافعا سپاس گزارم و خدارو هم شکر میکنم که حداقل سن بالاتر متوجه نشدم تااین که رفتیم حموم .مگه نمیگن موهای زاید نباید بلند تر از ۱ سانت باشه تا غسلمون قبول شه این اشتباه رو کردیم که موهای زاید رو خیلی کوتاه کردیم و از وقتی که از حموم بیرون اومدیم همش یه احساسی بود اخه دبیر دینیمون گفته بود منم ترسیدم وگفتم شاید قبول نباشه الن خیلی ناراضیم و حالا هرلحظه ممکنه به این گناه آلوده شم. نماز ظهر و عصرمون خوندیم ما از ماه رمضونه که نمازامون میخونیم و حتی قرآن هم خوندیم و مسجد هم رفتیم و از خداخواستم چون من میدونستم اگه یکم دیگه پام بلغزه بالاخره یه بلایی سر خودم میووردم شب که شده بود خسته نبودیم بالعکس شبای دیگه ما خیلی سرحال بودیم چون ماخسته مشدیم زود تر از اینکه خانواده بخوابن میخوابیدیم اما این بار دیگه خسته نودیم حتی تا ساعت ۱۲خانواده خواستن بخوابن مام میترسیدیم چون هنوز احساسه بود گفتیم حداقل نشینیم بهتره دراز بکشیم شاید خوابمون برد متاسفانه متاسفانه ۲-۳ساعت بیدار موندیم راستی شب ما احساسمون دیدیم واسه همون سوره لقمان خیلی بادقت با سی دی خوندیم به خواطر همون خیلمون راحت شد اما اون چند ساعت فکرای زیادی میومد توذهنم و تصمیم گرفتم باخدا صحبت کنم و ازش کمک بخوام من دیشب خیلی گریه کردم و از خدا خیلی چیز خواستم اما باز متاسفانه باختم و تقریبا بصورت خودبه خودی کمتر از ۳۰ ثانیه این فوق العاده عجیب بود ارضا شدیم بعد ش دوباره یکدفعه ریختم بهم الان هم اونطوریم چقدر من به خدا امیدوار بودم که الان کاری کنه سریع بخوابم یا حداقل من تودام شیاطین نیافتم اما باز نشد حتی من سوره لقمان خوندم این شد که گفتم من بمیرم بهتر ز این همه گناهه دیگه شده بود ۴بار در یک روز .من دیگه دارم دین وایمانم میبازم دیگه زندگی برام هیچ ارزشی نداره با این کارای چرت و پرتش.اقا قرصی شربتی دارویی چیزی نیست کلا قید لذت جنسی بزنه ما که دوست نداریم بایه مرد زندگی کنیم دیگه خلق و خوی ما عوض شده من دوست ندارم بایه مرد ازدواج کنم چون اصن نه روحیشو دارم نه نمیخوام خودم بچه داربشم.حتی ما عاشق یه دختره همشدیم خیلی دختر خوبی بود برای هوی هوس نبود نمیدونم برای چی بود همون عشق مارو نابود کرد چون که نمیتونستم بهش برسم همه ی اینا مشکل من بود این مشکلم روش دیگه خسته شدیم من نمیخوام لذت جنسی داشته باشم برای کی داشته باشم؟ من که قرار نیست ازدواج کنم پس ارزششو نداره باز اگه قرار بود با یه کسی که خودم بخوام ازدواج کنم(ینی که مرد نباشه) آره ارزششو داشت حداقل بریم اون دنیا راحت بشی برام مهم نیست هرچقدر خدا میخواد عذاب بده اما من دیگه نیستم...خیلی اروزو ها برای خودم داشتم میخواستم مهندس کامپیوتر بشم من جز بهترین دانش آموزای مدرسم ریاضیم نفر اوله اما اینا باغث شده بوسیله روحی خیلی ضربه بخورم بامشاوره تلفنی هم نمیشه صحبت کنم چون من نه موبایل دارم نه میتونم این مشکلاتمو با خانوادم درمیون بزارم:(این اصن خوب نیست
البته این جملاتم به این معنی نیست که دوست داشته باشم پسر بشم نه. چون دامنه گناهان پسر خیلی بیشتر از یه دختره الان من خودم دیگه به زنا و دخترا نگاه نمیکنم چون چند ماهه پیش فکر نمیکردم اتفاقی بیافته اما بعد ۱ یا حتی ۲ روز اون نگاها برام عین یه زهر بود به خواطر همون دیگه نگا نمیکنم...من نمیدونم اصن ای کاش انسان نببودم نمیگم خدا بد آفریده نه خداوند خیلی هم مدبر هستن اما من لیاقت آدم بودن ندارم..خواهش میکنم راهنماییم کنید چون من اصن در شرایط خوبی نیستم ...خودم از دلم نمیاد خودکشی کنم راستش خیلی من رزو هایی دارم فقط از خدا میخوام جونمو بگیره تا بیشر از این مایه سرفکندگی خودم تو قیامت نشم:Dدیگه هیچ کاری به فکرم نمیرسه امروز صبح تا ساعت ۱۲.۵تنها بودم شربت آبلمو و سرگرم کردنن خودم به فیلم منو نجات داد البته یکم تحریک شدم اما خیلی سعی کردم ارضا نشم و خداروشکر ارضا نشدم امروز ۵شنبه قرار بود نماز حاجت ۵شنبه بخونم تاکه دعاکنم و از خدابخوام.اما من دیشب ارضا شدم باید غسل میدادم و دیگه تاالان ظهر روم نمیشه برم حموم چون دیشب رفتم...شاید اون دعایی که میخواستم از خدا بخوام خیلی قسمت من نبوده بنابر این الان نتونستم این نماز روبخونم...چه حیف خواهش میکنم برام دعا کنید...لطفا کمکم کنید:(
باتشکر

با سلام و تشکر از ارتباطتان

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

بی‌تردید یکی از نیرومندترین غرایز، نیروی شهوت و غریزه جنسی است. این نیرو که از ابتدای تولد به صورت نهفته در وجود آدمی به ودیعه نهاده شده است، تا زمان بلوغ هم چنان دوران آرام و بی‌تحرکی را پشت سر می‌گذارد، اما به محض شروع دوران نوجوانی آرام، آرام زمان بیداری و شکفتگی آن فرا می‌رسد و رفته رفته تمامی وجود نوجوان را دربرمی‌گیرد و بر تمامی رفتار انسان اثر می‌گذارد. به همین دلیل غریزه جنسی و نیروی شهوت فرد را با مشکلاتی مواجه می‌سازد.

برای تعدیل و کنترل غریزه جنسی راه‌های متعددی وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. اما قبل از آن بیان این نکته لازم است که کنترل غریزه جنسی به صورتی که منطبق با فطرت انسانی باشد، امری ممکن و در عین حال پیچیده و دشوار است. آن‌هایی که از مبانی اخلاقی و معنوی محکم و متینی برخوردارند و نیز از شرایط خانوادگی خوب و مطلوبی از حیث ارزش‌های اخلاقی بهره‌مند هستند و اراده قوی دارند، به خوبی می‌توانند از پیامدهای منفی آن مصون باشند.

برای کنترل غریزه جنسی هم خود فرد و هم والدین و اطرافیان مسئولیت دارند. آن چه مربوط به خود فرد می‌شود و سؤال شما از این زاویه است عبارتند از:

۱. مراقب نگاه‌تان باشید.

اساساً هر گناهی از جمله گناه چشم که آن را چشم چرانی می نامند، ابتدا با هدف تداوم و تکرار از آدمی سر نمی زند بلکه به عنوان اولین و آخرین بار تلقی می شود. اما با سماجت و حیله گری ابلیس، این گناه به شکل یک عادت زشت و ناپسند در می آید و صفحات طلایی و نورانی کتاب زندگی افراد را کدر می کند و او را از معنویت دور می نماید.

نگاه آلوده در بیان روایات و احادیث به طور بسیار جدی و صریح مورد نکوهش قرار گرفته است.

امام صادق علیه السلام می فرمایند:

"النَّظَرُ سهم من سهام ابلیس مسموم و کم من نَظرَة اَورَثَت حسرة طویلة "

نگاه آلوده؛ تیری است آلوده و زهرآگین که از چله کمان ابلیس رها شده و چه بسا نگاه هایی که حسرت و پشیمانی طولانی در پی داشته باشد.

اگر جوانی در تلفن همراه خود تصاویری که مورد رضای خدا نیست را ذخیره کرده، صرفاً به خاطر اینکه به نیازهای کاذب و لذّت های زودگذر خود پاسخ مثبت دهد، باید شجاعانه آثار آن را محو کند و راه نفوذ شیطان را مسدود نماید.

اگر به ماهواره و صفحات نامناسب اینترنت دسترسی دارد، بی ملاحظه و بدون درنگ باید از آن فاصله بگیرد و خود را از لوث گناه دور نگه دارد.

اگر در ارتباطات فامیلی و دوستانه و یا در فضای جامعه و روابط با نامحرمان است ،برای اسیر شدن در دام نگاه های بیمار، باید با قوت و شهامت بر روابط خود مدیریت کند و زمینه ی تسلط شیطان را بر خود و روابط فی ما بین خود و دیگران غیر ممکن سازد.

پیامبر گرامی اسلام می فرمایند:

"... فَمَن تَرکَهاًَ حوفاً من الله اعطاهُ الله ایماناً یَجِدُ حلاوَتََهُ فی قلبه"

هر کس از بیم خدا نگاه خود را از حرام نگه دارد، خدای متعال هم به او ایمانی خواهد داد که شیرینی آن را در قلب خود خواهد چشید.

۲. برنامه‌ریزی برای کار مداوم

جوانان و نوجوانان از نیروی سرشار و فوق‌العاده‌ای برخوردارند. این نیرو اگر در زمینه‌های دیگر مورد اساتفاده قرار نگیرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرایط سنی آن‌ها در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد. اگر جوانان و نوجوانان به کار مداوم عادت کنند و نیرو و توان خود رادر این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی در آنان پیشگیری می‌شود. کارهای بدنی ( مثل ورزش ) موجب تعادل جسم و روان می‌شود. اگر نیک بنگریم افرادی که به کار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان را در زمینه‌های مثبت و سالم به کار می‌اندازند، کم‌تر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‌های روحی می‌شوند. کار موجب می‌شود نیرو و انرژی جوان قبل از آن که به چربی‌های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در ساز و کار اندام‌های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت و ساز مفید و سالم به مصرف برسد.

۳. تنظیم خواب

تحقیقات نشان می‌دهد که بیش‌تر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دوره جوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد. بنابراین، یکی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این است که برنامه خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آماده خواب هستید. لازمه این کا این است که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازه کافی کار کرده باشد.

طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد. یکی از روان شناسان در این باره می‌گوید: نیمه اول شب بیش از نیمه دوم آن به بدن نیرو می‌دهد بنابراین باید از آن به نحوی مفید استفاده شود. و صبحگاهان به محض اینکه از خواب بیدار شدید. بی‌درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید که بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‌بار است، جسم را سست و ناتوان می‌سازد و وسوسه‌های شوم در دل فرد ایجاد می‌شود.

۴. دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم

یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزه جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفاده نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزه جنسی جوان مؤثر است شاید برای برخی زا نوجوانان یادآوری و تذکر مسایل دینی و اخلاقی چیزی بیهوده و غیر ضروری تلقی شود، زیرا آن‌ها نه در فکر سلامت خویش هستند و نه مسایل اخلاقی و دینی را می‌پذیرند، اما برای شما که روحیه مذهبی قوی دارید و همین مسأله باعث شد تا نگران آینده‌تان باشید، گفتن این مسایل مهم و ضروری است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده و دیدن عوامل تحریک کننده، جداً پرهیز نمایید.

۵.استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت

یکی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفاده نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌کند. آن‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در کنج خلومت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند.

۵. پیشگیری از روابط ناسالم

جوانان و نوجوانانی که روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‌بند و بار دوست و رفیق هستند، کم کم به انحرافات کشیده می‌شوند و تحت تأثیر امور شهوانی قرار می‌گیرند. نفوذپذیری جوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‌ها است. در سنین بلوغ صحبت‌های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیش‌تر می‌شود و محور این گفتگوها، غالباً مسایل جنسی و امور شهوانی است که به صورت مخفیانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح می‌شود. برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی سعی کنید از دوستی‌های آلوده و مشکوک جداً پرهیز نموده و با افراد سالم و مذهبی ارتباط برقرار نمایید.

۶. پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش

همه آنچه بیان شد، به نحوی می‌توانند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزه جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر است. پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‌کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط کنونی، خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشکلات انسان‌ها نیز از همین جا ناشی شده است.

اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شک بخشی از مشلکات آنان به ویژه در زمینه مسایل اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی درمان می‌شود.

اگر نوجوان و جوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‌بیند و بر اساس عملکرد افراد به آن‌ها پاداش می‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‌باشد، در این صورت احتمال اینکه مرتکب گناه نشود بسیار زیاد است.‌

یقین داشته باشید، تا زمانی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت کنونی که عوامل تحریک کننده بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیزی سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید. اگر فکر و ذهن شما متوجه خدا باشد و همیشه نماز خود را اول وقت انجام دهید، خداوند شما را یاری می‌کند تا از هر گناهی مصون بمانید و تحت تأثیر شهوت و غریزه جنسی قرار نگیرید. خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر» به درستی که نماز انسان را از هر گونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور نگه می‌دارد. نماز واقعی نه تنها والاترین عامل کنترک شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقی تلقی می‌شود، بلکه عامل تهاجمی علیه انحرافات و شهوت‌ها نیز محسوب می‌گردد.

۷.نظر به پاداش الهی

یکی دیگر از راههای کنترل غریزه جنسی و تعدیل آن، توجه به پاداش اخروی درباره کسانی است که با عفت پیشگی بر شهوات فائق آمده و دامن خود را از گناه پاک و منزه داشته‌اند. علی(ع) می‌فرماید: «فمن اشتاق الی الجنه سلاعن الشهوات. کسی که به بهشت علاقه داشت، خواهش‌های نفس و شهوات را فراموش کرد و از آنها چشم پوشید.»

(نهج البلاغه، حکمت ۳۰).

وقتی انسان مومن مشاهده می‌کند که توجه و عنایت به عفت به اندازه ای از منظر خدای متعال و پیشوایان دین حائز اهمیت است که آن را در زمره بهترین جهادها قرار داده اند. با انگیزه ای بالا درصدد دست یابی به این موقعیت ممتاز خواهد بود. امام باقر(ع) می‌فرماید: «برترین عبادت، عفت میل جنسی و شکمی است» (کافی، ج ۲، ص ۹۷).

در حدیثی در کتاب تحف العقول، ص ۲۸۲ عفت بعد از معرفت الهی، به عنوان مهم ترین ارزش به حساب آمده است. بنابراین کسی که در سر، سودای کسب رضایت الهی را دارد و در آرزوی وصل یار به سر می‌برد، باید به هوا و هوس‌های زودگذر پشت پا زده به وعده‌های الهی چشم دوزد.

۸. یاد مرگ
عامل دیگری که در غلبه بر شهوت و کنترل و تعدیل غریزه جنسی نقش مهمی دارد، یاد مرگ و قیامت است. امام علی(ع) می فرماید: «ای بندگان خدا! برحذر باشید از مرگ و از سختی های آن. وقتی نفستان خواست شما را درباره شهوات به تباهی بکشاند زیاد به یاد مرگ باشید، زیرا برای موعظه، یاد مرگ کافی است.»
رسول خدا(ص) اصحاب خود را درباره مرگ بسیار سفارش می کرد و می فرمود: «زیاد مرگ را یاد کنید، زیرا یاد مرگ، شکننده لذات نفسانی و حایل میان تو و شهوات است. (بحارالانوار، ج۲، ص۲۸۷)

۹. تسهیل و تسریع ازدواج

علاوه بر آن که جوان سعی در کنترل شهوت و غریزه جنسی می‌کند، باید برای ازدواج که یگانه راه درست ارضای غریزه جنسی می‌باشد، نیز اقدام کند به این معنا که پسرها از ۱۸ سالگی به بعد می‌توانند به فکر ازدواج باشند و اگر شرایط را مساعد می‌بینید، از همین سن مقدمات آن را فراهم کنند و دخترها هم چنان چه مورد مناسبی به خواستگاری آن‌ها آمد به دلایل نوعاً غیر موجه و پوچ مثل هنوز زود است، می‌خواهم درس بخوانم، داماد وضع مادی خوبی ندارد و... از ازدواج خودداری نکنند و والدین هم سنگ اندازی‌های غیز منطقی نداشته باشند.

امید است با رعایت این نکات و به خصوص توجه به تقوا و نماز بتوانید غریزه جنسی و حس شهوت را در خویش کنترل و مهار نمایید و زمانی که فرصت مناسب برای ازدواج فراهم گردید، به ازدواج اقدام کنید.

علاوه بر راهکارهای ارائه شده که رعایت آن‌ها می‌تواند به شکل زیربنایی این مشکل را برطرف کند یک سری توصیه‌های کاربردی‌تر به اختصار ارائه می‌شود:

۱. از خلوت با نامحرم، سخن گفتن و شوخی کردن با آن‌ها جداً خودداری کنید.

۲. از فکر کردن، تصور و تخیل جنس مخالف و مسایل جنسی خودداری کنید.

۳. از نگاه کردن به تصاویر و فیلم‌های تحریک کننده و یا خواندن مطالب محرک یا شنیدن مطالب محرک و ... جداً خودداری کنید.

۴. از شوخی‌های جنسی و محرک پرهیز کنید.

۵. در صورت شدت شهوت، خوردن مواد غذایی محرک با طبع گرم و دارای کالری زیاد مانند خشکبار ،خرما، پیاز، فلفل و... را به حداقل برسانید.

۶. برای تعدیل نیروی جنسی خود حتماً ورزش و تحرک جسمانی و کار فیزیکی و بدنی را در زندگی روزمره خود لحاظ کنید.

۷. دعا و توسل برای نگهداری ایمان و رفع مشکلات می‌تواند مفید باشد.

۸.روزه گرفتن موجب کاهش نیروی جنسی می‌شود.

۹.قبل از سیر شدن کامل از غذا دست بکشید.

۱۰. سعی کنید در طول روز با وضو باشید و از نورانیت آن استفاده کنید.

نکته ی مهم :

تمام موارد ذکر شده در بالا راهکار های موقتی هستند و باید توجه داشت که شهوت یکی از نعمت های بزرگ خداوند است و نباید آن را به مدت طولانی سرکوب کرد بلکه باید از این نعمت بزرگ به درستی استفاده کرد و شکر آن را به جا آورد و تنها راه استفاده ی درست از آن ازدواج است یا ازواج دائم یا موقت. و این تنها راه صحیح کنترل شهوت می باشد.

موفق باشید.

سلام.باتشکر از مطالب فوق

سلام.باتشکر از مطالب فوق العاده خوب و مفیدتون . انشاالله روزی برسه که هیچ کس تو این کره خاکی مرتکب این عمل زشت و ناپسند نباشه کا این آرزو دست یافتنی نیست مگر با فرج آقا امام زمان ...اللهم عجل لولیک الفرج ...
التماس دعا ...

با سلام و تشکر از ارتباطتان

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال؛

خوشحالیم که به فضل الهی مطالب مورد استفاده قرار می گیرد.

موفق باشید.

سلام. من اتفاقی به این صفحه

سلام. من اتفاقی به این صفحه رسیدم.
خیلی از پسر ها خودارضایی می کنند. خیلی ها هم نمی کنند. اونهایی که می کنن دلیل دارن و اونهایی که نمیکنن اراده. دلیل دسته اول: از اونجایی که اوضا خرابه!! مشکل رسیدن به ... است که سرابه!!
بنظرم اولین کار اینه که تا میتونیم ازدواج رو به تاخیر نیندازیم. البته نه به این معنا که عجله کرده و برای فرار یا دوری از این کار ازدواج کنیم. از این جهت میگم که در ایام نوجوانی و حتی جوانی بخش قابل توجهی از زمان افراد صرف گفتگوی دوستانه یا فکر کردن به مسائل جنسی و بین دختر پسری میشه!! من یه روز به این چیزی که میگم فکر کردم و واقعا هم همینطور بود.
ببینید برای اعتیاد تست روانشناختی وجود داره. می خوام بگم بعضی ها راحت معتاد میشن و بعضی ها به سختی. این بستگی به ویژگی های روانشناختی افراد داره. خوب خود ارضایی هم زمانی تبدیل به یک مشکل جدی میشه که بصورت افراطی و اعتیادگونه دربیاد. اگرچه در اسلام حتی انجام یک بار اون هم ممنوع و جزو گناهان کبیره هست.

نظرات