احساس بدبینی و خودسرزنشی

احساس بدبینی

مدتی است احساس بدی نسبت به خودم دارم از خدا خیلی فاصله پیدا کردم. گناه زیاد می کنم. گناه های من بیشتر قلبی و فکری است. زیاد عصبانی می شوم. چند ماهی است احساس بدی دارم می خواهم خوب شوم ولی نمی شود. بطوری که خود را نیز نمی توانم تحمل کنم بخصوص که چند وقتی است خدا خواسته هایم را یکی یکی برآورده می کند. مثلا پیدا کردن یک کار آبرومند در شان یک خانم. خواهشا بفرمائید چه کنم از بد بودن خودم مریض شدم.

بسیاری از احساسات ما با واقعیت فاصله دارد و بعضی از فشارها و استرس های روانی و افت احساسات مثبت نیز در ایجاد فاصله ها بی تأثیر نیستند احساس گناه و تحریک پذیری و... از علایم افسردگی است که شما باید با بررسی منشأ آن به درمان آن بپردازید معمولا افراد افسرده بدون دلیل منطقی دچار خودسرزنشی و دست کم گرفتن خود شده و احساس بی ارزشی و پوچی می کنند و نسبت به اعمال و رفتارشان بدبین شده و آنها رابی ارزش و بی اهمیت تلقی می کنند. بنابراین بهتر است، برای بهتر شدن افسردگی‌تان که منشأ اصلی اینگونه احساسات است به مشاوره حضوری رفته و در ضمن به طور اورژانسی می توانید تکنیک های زیر را بکار گیرید:

۱- تهیه گزارش وضعیت روحیه روزانه شامل ۴ مرحله:
الف. حادثه یا اتفاق یا خاطره ناراحت كننده  ب. احساس ( غمگینی، ناامیدی، تنهایی، عصبانیت، گناه و خجالت، خشم و رنجش و دلخوری، اضطراب و نگرانی ترس و هراس شدید، احساس حقارت و ناشایسته بودن، احساس درماندگی ج. پیدا كردن خطاهای شناختی ده گانه(ذکر شده در پایین ) د. تفكر منطقی

۲- تهیه لیستی از نكات مثبت و امیدوار كننده خود از نگاه خود یا دیگران (به دلیل اینکه فردی که در افسردگی به سر می برد هیچ نقطه مثبتی نمی بیند که نباید به افکاری که در این دوره دارد زیاد اعتماد کند) و زندگی، حتی یك درصد تهیه گزارش از وضعیت روحی قبل و بعد مرور روزانه آن.
۳- ورزش و تحركات بدنی ترجیحاً در جمع تهیه گزارش از وضعیت روحی قبل و بعد.
۴- پرهیز از مقایسه خود با دیگران.
۵- احترام گذاشن به خود و عدم سرزنش.
۶- تغییر موقعیت فیزیكی هنگام هجوم افكار مأیوس كننده تهیه گزارش از وضعیت روحی قبل و بعد تغییر( قطع افکار و رفتن به یک لحظه هواخوری یا خوردن میوه و باخودتان بگویید که بعداً دراین باره صحبت می کنم.
۷- پرهیز از تنهایی و برنامه ریزی روزانه.
۸- دیدن برنامه های طنز و مجلات طنز تغییر مكان زندگی، مانند رفتن به بیرون همراه با فرزند و یا دوستان.
۹- شناسایی افكاری كه باعث نا خوشایندی شما می شود و نوشتن آنها.
۱۰- استفاده از غذاهای پر كالری و آهن دار. قرص آهن پرهیز از خوردن غذاهای ادویه دار و پرهیز از نوشیدن كافئین، كاكائو چای و قهوه به خصوص در شب.
۱۱- تمرکزیابی و توجه گردانی و کنترل تفکر، قطع کردن و پرورش ندادن افکار منفی و پیش کشیدن یک خاطره و شناسایی افکار نگران کننده و نوشتن آن.
۱۲- استفاده از لباس هاي رنگ روشن و عطر و تمیز و شاداب بودن.
۱۳- حضور در اماکن مذهبی و پرهیز از افکار ناامید کننده درباره رابطه با خدا؛ زیرا خداوند مانند ما حساب‌گر نیست و رحمتش مشروط به اعمال و رفتار ما نیست.

facenama

نظرات