خمس

خمس واجب است؟

۱. آیه خمس، نه‌تنها دلالت بر وجوب خمس غنائم جنگی دارد، بلکه شامل هرگونه درآمد کسب نیز می‌شود؛ زیرا هم واژه غنیمت از نظر لغت معنای گسترده‌ای دارد و به هرگونه درآمد و فایده‌ای که به انسان می‌رسد گفته می‌شود و هم از نظر شرع اختصاص به غنائم جنگی ندارد و به هر منفعتی گفته می‌شود، چه از طریق جنگ به دست آید و یا غیر جنگ.

۲. از پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله احادیث و نامه‌های متعددی در زمینه خمس نقل‌شده است که آن حضرت نسبت به خمس غیر غنائم جنگی دستور داده است. از ائمه اطهار علیهم‌السلام نیز روایات بسیاری در موضوع خمس نقل‌شده که بیش از ۱۱۰ حدیث در کتاب‌های روایی جمع‌آوری گشته است و این مجموعه مهم‌ترین مستند احکام فقهی خمس به شمار می‌رود.

ارتباط با ارحام

شهر سوال ـ

محاسبه خمس

شهر سوال ـ

صله رحم با كساني كه در مالشان نزول وارد شده یا خمس نمی دهند، چه حکمی دارد؟

صله رحم

در ارتباط با ارحام، اگر کسی یقین دارد که صاحب خانه از عین مال حرام برای او غذا تهیه می کند ،خوردن آن غذا هم برای صاحب خانه و هم برای کسی که یقین به حرمت آن دارد، حرام است و اگر کسی یقین ندارد که از عین مال حرام غذا تهیه شده است و احتمال می دهد که از مال حلال تهیه شده است، خوردن غذا و سایر چیزها اشکال ندارد. اما در هر حال صله رحم باید ترک نشود.

آیا سرمایه کسب و کار خمس دارد؟

خمس

نظرات مراجع عظام در این خصوص مخالف است که در پاسخ تفصیلی به آن اشاره است.

آیا طلا و جواهراتی که خانم ها برای خودشان می خرند، خمس دارد؟

طلا

شهر سوال ـ در صورتی که از قبیل زینت هایی باشد که مورد استفاده زن واقع می شود و در حدّ شأن او است خمس ندارد.

آیا مسکین با فقیر متفاوت است؟

شهر سوال ـ " فقیر" به معنى كسى است كه در زندگى خود كمبود مالى دارد، هر چند مشغول كسب و كارى باشد و هرگز از كسى سؤال نكند، اما" مسكین" كسى است كه نیازش شدیدتر است و دستش از كار كوتاه است، و به همین جهت از این و آن سؤال مى‏ كند.