جهان شناسی

اگر شیطان در ماه رمضان در زنجیر است، پس گناهان ما در این ماه ناشی از چیست؟

در بند شدن شیاطین

شهر سوال ـ حضرت علی (ع) می­فرمایند: وقتى ماه رمضان فرا رسید، رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله برخاست و خداوند را حمد گفت و ستایش كرد، سپس فرمود: اى مردم، خداوند شما را از دشمنان جن و انس شما حمایت كرد و فرمود: «مرا فراخوانید تا براى شما اجابت كنم، و به شما وعده اجابت داد، بدانید به­ راستى خداوند (عزّ و جلّ) بر هر شیطان سركش، هفت تن از فرشتگانش را گمارده است و تا زمانى كه این ماه شما [ماه رمضان‏] سپرى نشده است نمى‏ توانند آزاد گردند.

کارهای خاص و عجیب و غریبی در خانه اتفاق می افتد و تصورم بر این است که مربوط به جنیان است. چه توصیه ای در این زمینه دارید؟

یکی دیگر از بهترین راه‌کارها برای در امان ماندن از شر این موجودات، قرائت مداوم سوره ناس و فلق است؛ از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که درباره آثار و برکات سوره الناس فرمود: «کسی که سوره ناس را در منزلش قرائت کند، از جن و وسوسه‌ها محفوظ می‌ماند. کسی که آن سوره را بنویسد و بر اطفال کوچک همراه کند، آن اطفال به اذن خداوند از شرّ جنیان محفوظ می‌مانند.»

نکاتی چند در رابطه با نحوست ماه صفر

نحوست ماه صفر

نه شرع مقدّس فرموده و نه عقل می‌پذیرد که با رسیدن ماه صفر یکدیگر را از نحوست این ایّام بترسانیم. اتفاقا آنچه که باعث می‌شود ماه بدی را تجربه کنیم همین فال بد زدن (تطیّر) است. آنچه غربی‌ها از قدرت تفکر خلاق و مثبت اندیشی در رقم زدن تغییراتی در زندگی گفته‌اند در اصل نگاه توحیدی آن به خطا رفته‌اند ولی خوب است بدانیم در شرع مقدّس  اشاراتی در روایات داریم که فرموده‌اند فال بد و خوب زدن در عالم تکوین تاثیراتی را در خارج از ذهنتان ایجاد می‌کند.

آیا زلزله و خشکسالی و نظایر آن عقوبت گناهان ماست یا پدیده ای طبیعی هستند؟

عوامل طبیعی و غیر مادی به شکل همزمان در یک پدیده اثر می گذارند. و همان گونه که مجموعه متعددی از عوامل مادی می تواند بر یک امر اثر بگذارد، در عالم معنا نیز فقط یک عامل نداریم.

چرا افراد گناهکار خوشبختند و مومن ها این قدر بدبختی دارند؟

سختی های دنیا برای مومنان و کافر وجود دارد با این تفاوت که مومنان در میان سختی ها، به ثواب الهی امید دارند و می دانند که خدای قادری دارند که می تواند مشکلات آن ها را مرتفع کند.

آیا عدم اعتقاد به وجود ملائک و فرشتگان موجب کفر است؟

فرشتگان

یکی از مسائلی که خدا ایمان به آن را در قرآن واجب دانسته است ایمان به ملائکه است. اما این به آن معنا نیست که این اعتقاد جزء اصول دین باشد بلکه چون اعتقاد به ملائکه لازمه اعتقاد به پیامبری پیامبر و وآمدن وحی و کتاب قرآن است اعتقاد وجود ملائکه الهی و واسطه وحی بودن آنها از مسائل مهم اعتقادی بر شمرده شده است ولی هر مساله مهم اعتقادی جزء اصول اعتقادی نمی آید.

شيطان به چه صورت هايي نمي تواند متمثل شود؟

تجسم شيطان به صورت هاى انسانى، امر محالى نيست تا استبعاد شود، هرچند بعضى از مفسرين اين معنا را استبعاد نموده و رواياتى كه متضمن این معنی اند را ضعيف دانسته ‏اند، اما در جواب آنها می توان گفت: در مباحث علمى صرف استبعاد دليل شمرده نمى‏ شود و تجسم‏ هاى برزخى نیز نادر و نوظهور نيست، پس هيچ موجبى براى اينكه در انكار آن اصرار بورزيم نيست.

به چه دلیلی می گویید شیطان از جنیان است نه فرشتگان؟

شیطان

شیطان از جنیان است، نه از فرشتگان. در آیه ای بر جن بودن ابلیس تصریح شده است: "فسجدوا الا ابلیس کان من الجن ففسق عن امر ربّه ; تمام فرشتگان سجده کردند جز ابلیس که از جنس جن بود.. . ". دلیل دیگر بر جن بودن آن که فرشتگان پاک و معصوم اند، ولی ابلیس معصیت کرد.

نفس اماره چیست و چه رابطه ای با وسوسه های شیطان دارد؟

وسوسه های شیطان

شیطان به عنوان عاملی بیرونی و نفس به عنوان عاملی دورنی محسوب می‌شود و هر كدام كاركردهای خود را داشته و هیچ كدام جایگزین دیگری نمی‌شود. در برخی از روایات، به محبوس بودن شیطان در مثل ماه رمضان و... اشاره شده؛ اما در عین حال، وسوسه‌های انسان برای گرایش به بدی ادامه دارد؛ چرا كه عملكرد شیطان به عنوان یكی از عوامل محدود شده است؛ ولی هنوز وسوسه‌های نفسانی به عنوان عاملی دیگر، انسان را به بدی سوق می‌دهد.

آیا می توان از فرشتگان کمک خواست؟

وجود فرشته و کمک او به مومنان غیر قابل تردید است. اما این بدان معنا نیست که هر کسی به هر شکلی که مایل است، آن را مورد استفاده قرار دهد و مثلا دستور العمل خاصی برای کمک گیری از فرشتگان بدون ارائه هر گونه منبع مستندی صادر کند.