ازدواج و زناشویی

عقد موقت(صیغه) چگونه خوانده می شود؟ وچه شرایطی دارد؟

شهر سوال ـ پاسخ این مساله توضیحاتی دارد که به تفصیل طبق فتوای۱۶تن از مراجع عظام تقلید، خدمت شما عرض می گردد...

آیا چت کردن با نامحرم حرام است؟

چت کردن

شهر سوال ـ به خواهران محترمه توصيه مي كنم كه با توجه به تجربه زياد دختران...با عشق و محبت كردن ظاهري فريب نخورند...

آیا ائمه معصومین علیهم السلام هم ازدواج موقت داشته اند؟

ازدواج موقت

شهر سوال ـ بحث استحباب داشتن ازدواج موقت نکته جدیدی نیست و در کتب حدیثی هم بدان اشاره شده است .شیعه از این جهت که حرام دانستن ازدواج موقت را بدعت در دین می داند، مقابله با آن را مستحب می شمارد؛ چراکه انجام ازدواج موقت خود نوعی احیای سنت رسول الله است. این مضمون در روایات نیز بارها آمده است.

عدّه برای خانم ها در ازدواج موقت چقدر است؟

عده ازدواج موقت

شهر سوال ـ در ازدواج موقت اگر رابطه جنسی و دخول صورت نگرفته باشد، نیاز به نگه داشتن عدّه نیست. اما اگر در زمان ازدواج موقت دخول صورت گرفته باشد، زن موظف است پس از اتمام مدت ازدواج موقت، عدّه نگه دارد.

آیا دختر غیرباکره برای ازدواج موقت نیاز به اجازه پدر دارد؟

ازدواج دختر باکره

شهر سوال ـ دختري كه بر اثر زنا بكارتش را از دست داده است، آيا در ازدواج به اذن پدر يا جد پدري نياز دارد؟

با توجه به اینکه روایات اجازه پدر را در صیغه برای دختر لازم نمی دانند، چرا مراجع چنین شرطی گذاشته اند؟

تشخیص احکام شرعی امری تخصصی بوده و چنین ادعاهایی با چشم بستن بر روی احادیث بسیار و اظهار نظرهای غیر کارشناسی مطرح می شود.

فرق ازدواج موقت با زنا در چیست؟

فرق ازدواج موقت با زنا

شهر سوال ـ یک فرق زنا با عقد موقت همین است که یکی فعل انسان های پست است بر خلاف دیگری که پستی و لئامتی در آن وجود ندارد. البته منظور این نیست که این فرق، امری تعبدی است و چون حضرت فرموده، آن را می گوییم و راهی به فهمیدن آن نداریم! بلکه ما با عقل خویش نیز می توانیم فرق این دو را تا حدودی دریابیم. کما اینکه در خود سوال نیز به یکی از فرق ها اشاره شده است.

وجود قوانین نفقه، مهریه، حق تمتع جنسی و ... ازدواج را شبیه نوعی تجارت کالا نمی کند؟

شهر سوال ـ باید توجه نمود که جایگاه قوانین حقوقی در نظام خانواده چیست. اصل زندگی زن و شوهر در کنار یکدیگر، بر پایه قوانین حقوقی بنا نشده است. بلکه اصل و اساس زندگی مشترک، بر پایه مهر و محبت و عواطف بنا شده است. و قوانین خشک حقوقی، نباید سنگ بنای اصلی تصور شود. بلکه تنها به عنوان حفاظی در حاشیه قرار دارد.

ازدواج با فحشا، چه فرقی با هم دارند؟ در ازدواج هم مثل فحشا، مرد نفقه می دهد و بهره جنسی می برد!

شهر سوال ـ با این توضیح روشن می شود که زشتی و شناعت فحشا، به دلیل وجود رابطه جنسی نیست. بلکه به دلیل بی ضابطه بودن این گونه رابطه است. که این بی ضابطگی در ازدواج وجود ندارد. علاوه بر اینکه می توان از این ضرب المثل معروف در تفهیم مطلب استفاده نمود که: هر گردی گردو نیست! در فاحشه گری، انسان ها، فقط نوعی میل جسمی و مادی را از خود بروز می دهند. اما در ازدواج، کانونی از روابط عاطفی و احساسی بر پا می شود. که در گرمای آن کودکان رشد کرده و به کسب کمالات می پردازند.

با نامزدم صيغه موقت بوديم و پس از آن به صورت دائمي عقد نموديم آيا از نظر شرعی اشکال دارد؟

صيغه موقت

شهر سوال ـ چنانچه زمان عقد موقت تمام شده و پس از آن عقد دائم خوانده شده صحیح است. اما اگر در اثنا مدت عقد موقت( هنوز مدت مقرر تمام نشده) عقد دائم خوانده باشید، عقد شما باطل است و باید مجددا عقد بخوانید.[۱]