برای جلوگیری از وسواس چه باید کرد؟

وسواس

بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری مهلك، بی اعتنایی و بی توجهی به آنچه كه بدان وسواس شده می‏باشد. اگر كسی نسبت به نجس و پاكی وسواس دارد، باید به آن بی توجه شود و خود را از زمینه شست و شو و حتی گفتگو درباره اشیای نجس و پاك دور كند و برخلاف خواسته و عادت خود مبنی بر نجس دانستن آن، عمل كند. البته گرفتن چنین تصمیمی برای وسواس بسی مشكل است، اما چاره چیست؟ مانند آدم معتاد به سیگار اگر كسی بخواهد سیگار را از او بگیرد یا خود او بخواهد سیگار را ترك كند، بر او بسیار سخت تمام می‏شود، ولی چاره‏ای جز آن نیست، البته درجه وسواس در انسان‏ها متفاوت است. در این جا نكاتی را ذكر می‏كنیم:

۱ - افراد وسواس باید از تنهایی به شدت پرهیز كنند و همواره در جمع باشند.
۲ - اگر می‏توانند شخصی را مواظب و همراه خود بگیرند تا به او گوشزد و او را از این كار بازدارد، مؤثر است، مثلاً اگر در وضو وسواس دارد، رفیقش به او بگوید: زود باش، صحیح است، سریع وضو بگیر! یا اگر در غسل وسوسه دارد مدام به او بگوید: زود باش، دیر شد، اسراف حرام است.
۳ - افراد وسواسی از كسانی كه وسواس هستند، باید دوری كنند، مثلاً زنی كه در نظم و شستشو در خانه دچار وسوسه است و زیاده روی می‏كند، اگر با زنان دیگر كه آنان نیز به این درد مبتلا هستند و گفتگو كنند، در یكدیگر تأثیر منفی خواهند گذاشت و وسوسه آنان بیشتر خواهد شد.
۴ - افراد وسواسی باید بدانند بیمار هستند و انسان سالم و عادی نیستند و اگر وسواس آنان شدید بود، باید به روانشناس مراجعه نمایند و دارو مصرف كنند.
۵ - آنان باید بدانند از شیطان تبعیت می‏كنند و كار آنان از نظر خدا و رسول(صلّی الله علیه و آله وسلّم) و امامان(علیهم السّلام)صحیح نیست و مورد تأیید آنان نمی‏باشند. امام صادق(علیه السّلام) فرموده: "او از شیطان تبعیت می‏كند و اگر به او بگویی چرا این كار را می‏كنی، می‏گوید لعنت بر شیطان".( وسائل الشیعه، ج۱، ص ۴۶)

دیدگاه‌ها

با سلام دوستان.
این کلیپ زیر از استاد حسین انصاریان برای افرادی که در غسل وسواس دارن بسیار موثره حتما ببینن انشاا... بهبود پیدا کنن
نام کلیپ : غسل غیر قرآن
http://www.askdin.com/attachment.php?attachmentid=3006469630&d=1411487078

نظرات