چرا باید قرآن را به عربی بخوانیم؟

قرآن

از قرآن می توان در مراتب کوناگونی بهره گرفت. حتی نگاه کردن به خط قرآن نیز انسان را بهره مند می کند،

«وَ النَّظَرُ فِی الصَّحِیفَةِ یَعْنِی صَحِیفَةَ الْقُرْآنِ عِبَادَة؛[۱] از رسول خدا (ص) شنیدم میفرمود: نگاه بصحیفه یعنى صحیفه قرآن عبادت است.»
پس طبیعتا خواندن آن به زبان های دیگر (ترجمه) نیز بهره هایی به دنبال دارد. اما کامل ترین بهره ها، با تلاوت آیات به همان شکل اولیه و اصلی (عربی) حاصل می شود.
روح و محتواى هر پیام و سخنى در قالب زبان خاص خود، عمیق‏تر درك مى‏شود تا زمانى كه به زبان‏هاى دیگر برگردانده شود این قاعده حتی در حد شعر حافظ و سعدی نیز جاری است. و حتی عده ای معتقدند که ترجمه امکان ندارد. چون نمی توان تمام ظرایف و خصوصیات یک لغت را در لغت دیگر بیان کرد. و عوض شدن ظرف کلام، تغییراتی در آن ایجاد می کند.

این قاعده در قرآن بسیار پررنگ تر است. چون یکی از وجوه اعجاز قرآن فصاحت و بلاغت آن است که هیچ بشری نمی تواند مانند آن ایجاد کند. و فصاحت و بلاغت امری است که اثر خود را در روح انسان می گذارد اگر چه انسان قواعد و زیره کاری های یک بیان را به طور آگاهانه نداند.
علاوه بر آن که تشویق و ترغیب بر استفاده از همان الفاظى كه جبرئیل بر پیامبر اكرم ‏صلى الله علیه وآله نازل فرموده، یكى از شیوه‏ هاى حفظ قرآن از تحریف است چنان كه وقتى مطلبى نزد همگان با یك قرائت معین به اثبات رسیده باشد، تحریف آن مشخص خواهد شد. از این رو در تاریخ اسلام وقایعى نقل شده است كه مسلمین حتى نسبت به جا به جایى یا حذف یك «واو»، حساسیت نشان مى ‏دادند.

البته باید توجه نمود که تلاوت قرآن با توجه به معانی آن باشد و کسی که زبان عربی نمی داند، بهتر است همزمان از عبارت عربی و ترجمه استفاده کند.

[۱]. بحار الأنوار ج‏۷۱، ص۷۳.

دیدگاه‌ها

تصویر جواد1900

اين سوال جوانان زيادي است كه ما فقط ترجمه آيات را ميخوانيم و با عربي قرآن كاري نداريم.
متاسفانه قانع نميشوند كه متن وحياني آثار خودش را دارد. حال آنكه ترجمه كار بشر است نه خداي سبحان.

تصویر soalcity

سلام مطلبی که نوشته شده جواب به همین پرسش است.

سلام
پس شما هم قبول دارید مقصد اصلی خواندن قرآن درک معنی آن هست (روح و محتواى هر پیام و سخنى در قالب زبان خاص خود، عمیق‏تر درك مى‏شود ...)
چگونه شما به دنبال درک عمیق تر هستین در صورتی که وقتی جوان ما معنی اولیه خیلی از کلمات عربی را نمیداند؟
خدا به زبان ملت پیغمبر خود با بنده هاش صحبت میکند
مثل کتاب داوود که قطعا عربی نبوده
و انجیل که قطعا اون هم عربی نبوده
جوانان ما شناختی از قرآن ندارن چون اساتید اصرار بر خواندن عربی دارند

تصویر soalcity

سلام
قطعا کسی توصیه نمی کند که بدون فهمیدن معنای آیات، عربی آن را بخوانیم.

نظرات