چه راهکارهایی مديريت شهوت و کنترل غريزه جنسی وجود دارد؟

کنترل غریزه جنسی

برای مدیریت شهوت و سرکشی غریزه جنسی هیچ راهکاری استوارتر و ارزشمند­تر از ازدواج نیست . شاید فلسفه کلام زیبای پیامبر اکرم را بهتر متوجه می ­شوید که در یک جا فرمود : ازدواج یک سوم دین را حفظ می ­کند.

در حدیثی دیگر به فرد یا گروه دیگری (که لابد تأثیر شهوت گرایی در انحراف شان بیش­تر بود) فرمود: ازدواج نصف بلکه دو سوم دین افراد را حفاظت و نگهبانی می کند. از این رو می فرماید : در اسلام هیچ بنایی محبوب­تر و ارزشمند تر از ازدواج نیست. اگر زمینه و امکان ازدواج دارید، باید ازدواج کنید، در غیر این صورت به راهکارهای زیر که جهت کاهش شهوت وغریزه جنسی ذکر می شود، رو آورید :

کارشناسان مسایل جوانان، برای کنترل غریزه جنسی راهکارهای متعدد و متفاوتی بیان کرده ­اند:

راه داروئی و غذایی:
۱- داروهایی جهت کاهش شهوت جنسی به صورت آمپول و قرص و پودر در داروخانه ها موجود است.
۲- برخی داروهای گیاهی در کاهش غریزه جنسی تأثیر زیادی دارند، مثل سداب که گیاهی است دارای برگ های ریز و باریک ،ولی بسیار بد بو که به یونانی فیجن و در شمال ایران (تنکابن و مناطق دیلمان)"پیم" نامیده می­شود. عصاره و جوشانده برگ آن میل شود. نام این گیاه در لغت نامه دهخدا آمده كه می­توانید اطلاعات بیش­تر را از آن بگیرید.
هم چنین کافور که پودر آن در برخی از مجامع شبانه روزی ایران، برای تعدیل غریزه جنسی جوانان، در غذاهای شان می ریزند. البته برای تعیین مقدار آن حتما باید با پزشک مشورت شود.
۳- از غذاهایی که طبع سرد دارند مثل عدس، لبنیات به خصوص ماست، وسبزی به ویژه کاهو وکلم زیاد استفاده کنید.
۴- از خوردن مواد غذایی انرژی زا و محرک که طبیعت گرم دارند، مانند:عسل، خرما، پیاز، موز، ارده شیره، قاووت، سیر، تخم مرغ، فلفل و انواع ادویه جات، گردو، پسته و... پرهیز کنید یا به حداقل برسانید.
۵- کم‌خوری: یکی دیگر از راه‌های کنترل غریزi جنسی، دوری از پرخوری است. از این رو در روایات اسلامی از روزه‌داری به عنوان عامل تعدیل غریزه جنسی یاد شده است.

راه های دیگر برای كنترل شهوت و غریزه جنسی:
۱- کنترل منفی:
غالبا وقتی سخن از کنترل غریزه جنسی به میان می‏آید، توجه اشخاص به سمت و سوی نوع منفی آن جلب می ‏شود و آن این است که کسی با وجود تحریکات مختلف و مواجهه با عوامل انگیزش این غریزه، بخواهد با میل تحریک شده ‏اش مبارزه و مقابله کند. به سوی ارتکاب جرم نرود، چنین کاری گرچه قطعا بهتر از آلایش دامن و عمل به جرم است، ولی پیامدهای سوء و مخرب آن بر کسی پوشیده نیست. این کار هم به غایت دشوار است و هم زیانبار. بدین جهت هرگاه شخصی به کنترل غریزه سفارش می‏ شود با چنین برداشتی از آن و تصور دشواری و زیانباری آن، از پذیرفتن چنین توصیه ‏هایی سرباز می‏زند.
۲- کنترل مثبت:
غریزه جنسی اگر با ازدواج مهار نگردد، مطلوب ‏ترین راه تسلط بر آن، کنترل مثبت است و آن پرهیز از صحنه ها و کارهایی است که به تحریک این غریزه می‏ انجامد.
این نوع از کنترل، که در حقیقت جنبه‏ پیشگیری دارد، هم راحت است و هم بی‏ زیان، بلکه مفید و راحت است، زیرا در این صورت همچون وسیله نقلیه ‏ای است با سرعت معمولی و قانونی که در مواجهه با خطر، مهار آن زحمت چندانی ندارد. بی‏زیان است، زیرا با این حال کنترل غریزه فشاری بر جسم و روان تحمیل نمی‏ کند تا به آن صدمه‏ ای وارد شود. مفید است چون موجب می‏ شود مغز و اعصاب و قوای بدن در حالت عادی به سر برند. تعادل روانی شخص محفوظ بماند. انرژی و سرمایه‏ های جسمی و روحی او بیهوده مصرف نشوند. برخلاف ماشینی که با سرعتی بسیار فراتر از حد شناخته شده و بایسته خود سیر می‏ کند که چه بسا به کلی اختیار آن از دست صاحبش بیرون رفته و مصیبت‏ هایی به بار آورد. کنترل آن هم در صورت تحقق، صدها زیان و رنج و زحمت و اضطراب برای وسیله و صاحب آن به همراه دارد.

خداوند در قرآن کریم می‏ فرماید: «باید کسانی که قدرت و وضعیت مساعد برای ازدواج ندارند، عفت پیشه کنند».
با تأمل معلوم می ‏شود که عفت در این آیه کریمه معنایی عام دارد. عفت در همه اعضا و اندام است.

اکنون طریق کنترل مثبت را به اختصار برمی‏ شمریم:
۱- پرهیز از فکر و ترسیم صحنه‏ های محرک در ذهن و خیال.
۲- دوری از نگاه‏ های مسموم و مناظر تحریک ‏آمیز.
قرآن کریم در دو آیه متوالی دستور به نگهداری چشم از نگاه حرام و هوس ‏آلود داده است.
۳- گوش ندادن به آوازها و موسیقی‏ های تحریک‏ کننده و مبتذل.
۴- اجتناب شدید از نشست‏ های غفلت ‏زا و معاشرت با دوستان ناباب و گوش سپردن به سخنان تحریک‏ آمیز.
۵- اعتدال در خوردن.
پرخوری و بی‏نظمی در خوردن در ذخیره ‏سازی و انباشتن موادی که نیازمند دفع باشد، مؤثر است، ولی در صورت اعتدال و کم ‏خوری سهم ناچیزی از آن صرف تهیه آن مواد می‏ شود.
۶- اشتغال، ورزش و سرگرمی‏ های مفید. زیرا با وجود فراغت، هم مواد غذایی در تقویت غریزه به مصرف می‏ رسد و هم‏فکر و خیال مصروف چاره ‏سازی در دفع آن می‏ شود. در روایات بر اشتغال و کار و پرهیز از فراغت تأکید بسیار شده است.
۷- تلاوت قرآن. بی‏ شک انس با قرآن، تلاوت، تدبر و تفکر در مضامین آن، خود شفای هر دردی است که به سرعت کار هر پریشانی را رو به سامان می‏ برد. زخم ‏های پنهان را التیام می ‏دهد. همت‏ها را تا آسمان‏ ها بالا می‏ برد. بشر را از فرو رفتن در عالم حیوانات را نجات می‏ بخشد.

خلاصه این که: راه حل دین در خصوص نوع مقابله و مواجهه به غریزه جنسی نخست ازدواج و نکاح مشروع است. در صورت عدم امکان، کنترل مثبت با شرحی که بیان شد. سپس کنترل منفی با وجود همه زیان‏ های آن، ولی هیچ‏گاه به بی‏بند و باری و افسارگسیختگی و آلودگی به گناه رضایت نمی‏ دهد. زیان آن را به مراتب خسارت‏ بارتر و ویران گرتر از ضرر کنترل منفی می‏ داند.

این نوشتار را با این جمله به پایان می‏ بریم که بزرگان گفته ‏اند: «نفس را مشغول بدار وگرنه او تو را به خود مشغول خواهد ساخت».

کلمات کلیدی: 

نظرات