توقعات و انتظارات مرد از همسر خود چیست؟

توقعات و انتظارات

تصمیم و اقدام جهت ازدواج یک تصمیم گیری حیاتی است که نه تنها آینده و سرنوشت زن و مرد را تحت تأثیر خود قرار می دهد، بلکه باعث گسترش اعضای خانواده، بقای نسل و افزایش افراد می شود. در نتیجه این امر انعکاس کلی آن به اجتماع برمی گردد. شاید در یک وصلت دختر و پسر دلایلی خاص برای اقدام به ازدواج داشته باشند اما دلیل های آنان نمی تواند به همان اندازه مهم باشند که زوجین در باره دلایل شان برای ازدواج کردن با هم صحبت و مفاهمه کرده و در نهایت اطمینان حاصل نمایند که انگیزه ها و اهداف شان در زندگی مشترک با هم مطابقت دارد.

نکته اساسی این است که در ازدواج میزان توقع و انتظارات نمی تواند چندان مهم باشد بلکه آنچه مهم است این است که هر دو نفر انتظارات و توقعات مشترکی داشته باشند و همچنین، هر دو نفر آنان تلاشی مشترک را جهت رسیدن به اهداف مشترک و پی ریزی شالوده ای قوی از عناصری هم جهت و مشترک در زندگی خانوادگی داشته باشند. این موضوع وقتی اهمیت رو به تزاید خود را آشکار خواهد ساخت که توجه داشته باشیم زمانی که انتظارات و توقعات زن و مرد در زندگی زناشویی متفاوت باشد، این احتمال وجود دارد که همواره یکی از آنان نومید و سرخورده شود. در اینجا باید خاطرنشان ساخت انتظارات و توقعات افراد منبعث از عوامل گوناگونی می باشد از جمله: تجربه های قبلی و بخصوص تجربه های دوستان و آشنایان در زندگی زناشویی، روابط فامیلی و خانوادگی افراد و محیطی که در آن افراد رشد کرده اند و بزرگ شده اند.

از طرف دیگر، یکی از اصلی ترین عوامل در میزان و نحوه انتظارات و توقعات به خانواده زن و مرد برمی گردد. همه انسان ها متأثر از روابط خانوادگی که خود دیده ایم و در آن خانواده بزرگ شده ایم، مسائل ریز و درشت و متنوعی را در ارتباط با روابط زن و شوهرها (بخصوص چیزهایی که از والدین خود دیده ایم) به خاطر می سپاریم و یا یاد می گیریم. این یادها و یادگیری ها و پیام ها که همه ما در طول زندگی از خانواده به دست می آوریم در عمق ضمیر ناخودآگاه مان وارد شده و زمانی که خود تصمیم به ازدواج می گیریم همانند یک فیلم در ذهن مان مرور شده و کم کم در زندگی مشترک مان تراوش نموده و به گونه ای خود را نشان خواهد داد. با تمام این تفاصیل هر چه زوجین در ارتباط با احساسات شان صادقانه و بی پرده و پیرایه صحبت کنند، حمایت بیشتری از یکدیگر داشته و به هم قوت قلب بیشتری خواهند داد. این مفاهمه و گفتگوی صادقانه باعث خواهد شد تا اختلاف نظرها به صورتی شفاف و بدون پرده پوشی روشن شده، سپس برای آنها دلایلی پیدا شده و زن و مرد با هم و به کمک هم راه حل مناسبی جهت تداوم زندگی مشترک پیدا کنند. واقعیت این است که همه زن ها و مردها انتظار دارند همسر آینده شان سازگار بوده، ارزش هایی مشابه ارزش های آنها داشته باشند و باعث و مایه شادی و خوشبختی آنها بشوند.

نکته مهم در رسیدن به ازدواج موفق، فهم انتظارات و توقعات قبل از دست یازیدن به امر ازدواج و در طول زندگی مشترک است. بنابراین جای شک نیست که اگر انتخاب صحیحی داشته باشیم سلامت روحی و جسمی زوجین توأمان تأمین خواهد شد و لازم است زن و مرد برای انتخاب همسر خود، بسیار بیشتر از انتخاب خانه و شغل و ثروت اهمیت قایل شوند و وقت بگذارند.

اما مردها دنبال چه کسانی هستند؟

۱. مردها به دنبال کسی هستند که تشنه عشق و محبت باشد. مردها دوست دارند مورد دوست داشتن قرار بگیرند و خودشان نیز کسی را دوست بدارند.
۲. مردها دنبال خانمی می گردند که در نظرشان جذاب باشد. خانم ها اغلب تصور میکنند که مردها خیلی سطحی نگر بوده و تنها چیزی که برایشان اهمیت دارد وضعیت ظاهری خانم می باشد. اما آنها می خواهند کسی را داشته باشد که به وضعیت ظاهری خود افتخار کند مردها از داشتن نامزدی که قیافه خوبی داشته باشد لذت می برند.
۳. مردها به دنبال خانم هایی هستند که بتوانند به آنها اعتماد کنند. کسی که آنها را به خاطر خودشان بخواهد، کسی که بتوانند به او ایمان داشته باشند. آقایون به شدت از بی وفایی و بد قولی بیزار هستند و به دنبال کسی می گردند که بتوانند از صمیم قلب به او اعتماد کنند.
۴. مردها به دنبال خانم هایی با روحیه زنانه و مهربان می گردند زیرا چنین خصوصیاتی باعث می شود که یک زن بتواند مادر بهتری برای بچه هایش باشد. البته این امر بدان خاطر نیست که مردها انتظار دارند خانم ها آنها را نیز تر و خشک کنند بلکه بدان خاطر است که دوست دارند فرزندانشان در آغوش مادر مهربان و دلسوزی پرورش پیدا کنند.
۵. مردها به دنبال خانم های خوش مشرب هستند. بعضی از خانم ها خیلی سخت گیر بوده و برای جزئیات اهمیت بیش از اندازه ای قائل می شوند. مردها می خواهند از در کنار هم بودن با همسر خود لذت ببرند و احتیاج به محبت دارند به همین دلیل همیشه به دنبال فرد خوش طبعی هستند که بتوانند در کنار او به آرامشی که آرزوی آن را دارند دست پیدا کنند.
۶. مردها به دنبال زن هایی هستند که حس و ظرافت زنانه خود را حفظ کرده باشند. البته نه آن دسته از خانم هایی که دائما به دنبال مد می روند و چهره خود را به انواع و اقسام اشکال مختلف در می آورند.
۷. مردها کسی را می خواهند که حامی و پشتیبانشان باشد. خیلی از خانم ها منتظر هستند که اشتباه کوچکی از آقا سر بزند که آنها را به باد انتقاد بگیرند و در مسائل خصوصی و حتی شغلی شان دخالت کنند. آقایون به ارتباط خود به عنوان یک سیستم محافظ نگاه می کنند زمانیکه خانم نتواند یک چنین حسی را در آنها به وجود آورد و از این گذشته تا آنجا که می تواند از آنها انتقاد هم بکند، چیزی نمی گذرد که کار به جاهای سخت زندگی می رسد.
۸. مردها از خانم های عصبی که تمام مدت داد و فریاد می کنند خوششان نمی آید. آنها خانم هایی را می پسندند که اهل بحث و گفتگو باشند و قادر باشند که مشکلاتشان را از راه های منطقی حل کنند.
۹. مردها به دنبال همسری می گردند که به آنها متعهد باشد. نامزدی را دوست دارند که بتوانند به او اعتماد کنند و مشکلات و ناراحتی هایشان را با او در میان بگذارند. تعهد مثل یک خیابان یکطرفه نیست و باید از جانب هر دو طرف رعایت شود. چنین نیازی برای همیشه در وجود تمام مردها باقی خواهد ماند.

زیبایی نظر و عقاید شخصی، این است که هر کس هر چیزی را که دوست داشته باشد می تواند بگوید. حقیقت این است که مردهای امروزی به دنبال یک خانم مجرد قابل اطمینان و جذاب هستند که بتوانند رابطه بلند مدتی را با او آغاز کنند. آنها می خواهند با او از زندگی خود لذت ببرند و دقایق خود را با او تقسیم کنند تا آرام و قرار بگیرند.

نظرات