آیا روابط عاطفی قبل از عقد، به فرایند صحیح ازدواج ضرر می زند؟

روابط عاطفی قبل از ازدواج

با عرض سلام و خسته نباشید. بنده ۲۰ سالمه و میخام با دختری ازدواح کنم که همسن هستیم با این تفاوت که او در خوزستان زندگی میگند و من در خراسان رضوی. خانواده دو طرف از این رابطه آگاهی ندااشته و این رابطه از طریق چت شکل گرفته است و الان پنج سال میشود که با هم ارتباط داریم (البته فقط دوبار هم رو از نزدیک دیدیم) با توجه به وضع اقتصادی بد هردومون، آیا ممکن است به هم برسیم؟ آیا تفاوت فرهنگ ها باعث جدایی نمیشود؟ و آیا شما ادامه این رابطه را توصیه میکنید یا نه؟

با سلام و خوش آمد خدمت شما برادر محترم.
همسن بودن دختر و پسر مانعی برای یک ازدواج موفق نیست و حتی بزرگتر بودن دختر خانم هم (که معمولا توصیه نمی شود) لزوما موجب شکست ازدواج نیست. در این شرایط ملاحظه سایر ملاکها و شاخصها ضروری است. حضور شما در دو استان مختلف هم لزوما نمیتواند مشکل ساز باشد، اما با توجه به فرهنگ خاص خراسان (مثلا مشهد) و از طرفی فرهنگ خاص اقوام خوزستان ( عمدتا هموطنان عرب زبان، و هموطنان بختیاری)، این زمینه و احتمال وجود دارد که هم خود زوجین و هم خانواده هایشان دچار مشکلاتی بشوند. این مسئله قطعا نیاز به بررسی دقیق تری دارد.
و اما در مور بخش دوم سوال؛ دوست عزیز، نیت و قصد شما برای ازدواج به خودی خود قابل احترام است، اما روش رسیدن به هدف و مسیر رسیدن به این هدف مقدس هم بایستی درست پی ریزی شود. همچنین ما دغدغه و آینده نگری شما در این خصوص را تحسین می کنیم، اما توجه داشته باشید که روابط عاطفی پیش از ازدواج همواره مخلّ فرایند صحیح ازدواج هستند. مطمئنا در طول پنج سال، وابستگی های عاطفی در دو طرف شکل گرفته است که بخصوص برای دختر خانم بسیار سخت و دشوار خواهد بود به هر دلیلی بخواهد به این رابطه خاتمه دهد. بنابراین توصیه ما همواره این بوده است که روابط پیش از ازدواج (چه با قصد ازدواج چه بدون قصد)، وجود نداشته باشد، و در صورت تصمیم جدی به ازدواج هم این رابطه به مدت کوتاه و با رعایت شرایطی قابل توجیه است.
بنده توصیه می کنم اگر واقعا قصد ازدواج دارید، این مسئله را از طریق خانواده مطرح کنید. اجازه بدهید فرایند طبیعی طرح این مسئله آشنایی، تحقیق، خواستگاری و... در خانواده شکل بگیرد. ضمنا با توجه به دو نکته اول، حتما لازم است به یک مشاور ازدواج مراجعه داشته باشید. در صورت موافقت اولیه خانواد ها، باز هم لازم است خودتان دو نفری به یک مشاور مراجعه کنید تا دو طرف به لحاظ ملاکهای روانشناختی و شخصیتی (باتوجه به تفاوت فرهنگی موجود) بررسی شوید.
موفق باشید.

دیدگاه‌ها

به من و همسرم که خیلی ضربه زد اصلا طرفش نرید.

نظرات