بهترین شیوه تعامل با همسر زود رنج چیست؟

همسر زود رنج

۱. همسرتان را نزدیك‏ترین و محرم‏ترین فرد برای خود بدانید و او را حامى و پشتیبان خود تلقى كنید.
۲. با یادگیرى مهارت‏هاى ارتباطى نظیر فعالانه به حرف‏هاى یكدیگر گوش كردن، احترام به نظرها و عقاید یكدیگر و تشریك مساعى و مشورت كردن روابط خود را بهبود ببخشید.
۳. سعی کنید با ایجاد كانونى گرم و صمیمى، مسؤولیت رسیدن به تفاهم را پذیرا شوید.
۴. مواقع اختلاف نظر یا سوء تفاهم، به جاى سرزنش كردن یكدیگر یا تفسیر نادرست، به شناسایى مساله و یافتن راه حل آن بپردازید و در صورت لزوم كمك و مشاوره افراد با تجربه و متخصص را جلب كنید.
۵. براى رسیدن به امنیت روانى وعاطفى در روابط زناشویى داشتن صداقت، پذیرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهید.
۶. در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در اولین فرصت ممكن به حل و فصل آن بپردازید تا به فرآیندى مخرب و پیشرونده تبدیل نشود.
۷. به هر طریق ممكن رفتارهاى مطلوب همسرتان را مورد توجه و تایید قرار دهید به گونه‌‏اى كه همسرتان بفهمد برایش ارزش قائل هستید.
۸. تشویق و تاییدتان و بیان نكات مثبت‏ به طور آشكار یا در جمع باشد و تذكر نكات منفى و انتقاد به طور محرمانه و در تنهایى صورت بگیرد.
۹. براى خصوصیات و نیازمندى‌‏هاى ایشان ارزش قائل شوید و در روابط كلامى، عاطفى، اقدام‏ها و تصمیم‌‏گیرى‌‏ها به افكار و خواسته‌‏هاى همسرتان توجه كنید.
۱۰. خشونت همسرتان را با خشونت پاسخ ندهید. خشونت را با سكوت پاسخ گویید و در موقعیتى مناسب درباره مساله مورد نظر به بحث و گفت و گو بپردازید.
۱۱. بكوشید در سراسر زندگى، به خصوص در روابط بین خود و همسرتان، به جاى هر گونه پیش‏داورى یا مشاهده اشكالات و ضعف‏ها نقاط مثبت و قوت را ببینید. به جاى توجه به نیمه خالى لیوان به نیمه پر آن توجه كنید.
۱۲. سعى كنید در برنامه ریزى براى فعالیت‏هاى اجتماعى، اوقات فراغت، دید و بازدیدهاى خانوادگى و نظایر آن به مشورت كردن با یكدیگر بپردازید و از یك جانبه نگرى بپرهیزید.
۱۳. در هر فرصتى كه پیش مى‌‏آید، با همسر تان ارتباط كلامى و عاطفى برقرار كنید. خانم ها از صحبت كردن با همسرشان بیش‏تر لذت مى‌‏برند. برای همین مردها باید فعالانه به سخنان همسرانشان گوش كنند و واكنش مناسب نشان دهند.
۱۴.اگر هر یك از زوجین در شرایط خاصى نمى‏‌تواند به سخنان همسرش گوش كند، باید صادقانه و صمیمانه این موضوع را به او انتقال بدهید و تقاضا كنید صحبت كردن درباره آن موضوع را به فرصتى دیگر موکول کند.
۱۵. هر از چند گاهى در فضایى محرمانه، محبت‏ آمیز و صمیمانه به ارزیابى رفتار و روابط یكدیگر بپردازید و از یكدیگر بپرسید، چه باید كرد تا روابطمان بهتر و بانشاطتر شود؟
۱۶. همیشه، در رویارویى با مسائل و مشكلات خانوادگى، خود را در وضعیت طرف همسرتان قرار بدهید و با قبول مسؤولیت‏ خود و شناخت انتظارات متقابل به حل و فصل اختلافات روى آورید.
۱۷. ارتباط زوجین باید از هر گونه سوء ظن و حدس نادرست وغیر واقع بینانه دور باشد. اگر موضوع و مساله‌‏اى ذهن یكى از زوجین را به خود مشغول كرده است، باید آن را به صراحت و صادقانه مطرح كند و درستى و نادرستى اش را با همسرش مورد بررسى قرار دهد.
۱۸. هر یك از زوجین باید زمینه‏‌هاى بروز سوء تفاهم‏ها و سوء ظن‏ها را از بین ببرد و از رفتارهایى كه موجب بروز سوء تفاهم و سوء ظن مى‌‏شود، خوددارى كند.
۱۹. با روان‏شناسى همسرتان آشنا شوید تا بدانید ایشان به چه امورى بها مى‌‏دهد و نظام ارزشى‌‏اش چگونه است. براى مثال معمولا زن به وابسته بودن، كسب امنیت عاطفى و مورد حمایت واقع شدن اهمیت مى‌‏دهد.
۲۰. از مسخره كردن ایشان و گفتن سخنان طعنه‌‏آمیز و دو پهلو جدا پرهیز كنید.
۲۱. با یادآورى برخى ایام مانند روز تولد، سالگرد ازدواج و نظایر آن و دادن هدیه‌‏هایى هر چند كوچك (مثل یك شاخه گل) به طور نمادین یا سمبلیك عشق و علاقه خود را به همسرتان اعلام كنید.
۲۲. خود را در برابر همسرتان آراسته و پاكیزه و جالب توجه نگه دارید از پریشانى و وضع نامرتب بپرهیزید.
۲۳.در انتخاب دوست و برقرارى روابط دوستانه و معاشرت‏هاى خانوادگى با زوج‏هاى دیگر دقت كنید و این امور را با توافق یكدیگر انجام دهید.
۲۴. هرگز همسرتان را با خانم های دیگر مقایسه نكنید.
۲۵. از رفتارهاى مطلوب همسرتان تشكر كرده، او را تشویق كنید و انگیزه تكرار آن رفتار را بیش‏تر کنید.
۲۶. حتى ‏المقدور به قول‏هایى كه به همسرتان داده‌‏اید عمل كنید تا به سلب اعتماد و احساس فریب خوردگى نینجامد.
۲۷. از نسبت دادن القاب و زدن برچسب‏هاى ناگوار و نامطلوب مانند بدقول، شلخته، كله ‏شق، یك دنده، لجباز و خودخواه به یكدیگر پرهیز كنید.

نظرات