براي خورد نشدن اعصاب چه بايد كرد؟

خورد نشدن اعصاب

باید ابتدا بگوییم که تحریک پذیری و یا خورد شدن اعصاب دلایل گوناگونی دارد از جمله مسایل ژنتیکی، رشد در خانواده ای که پدر یا مادر و یا سایر اعضاء برای رسیدن و گرفتن حق خودشان از پرخاشگری استفاده کرده اند و افراد الگوهای ارتباطی با سبک پرخاشگری را در ارتباط با سایر افراد برگزیده اند و در بعضی از موارد افرادی که به دلایلی دچار افسردگی یا اضطراب شده اند در طول دوره بیماری به قول معروف زود از کوره درمی روند. زمانی که انرژی پرخاشگری و عصبانیت تخلیه شد احساس گناه و خود سرزنشی دارند.
پرخاشگری به دو صورت تخلیه میشود یا فرد تحمل کرده و درون ریزی می کند که دچار بیماری های شدید روحی مانند اظطراب و افسردگی می شود و یا برون ریزی می شود که فرد دیگران را تخریب می کند. در پرخاشگری فرد احساس می کند که حقش در حال ضایع شدن است و از طرفی آموخته است که با پرخاشگرب باید به حقوقش برسد.

راهکارهای درمانی :

۱- پرهیز از خود سرزنشی و عذاب وجدان به دلیل کاهش اعتماد به نفس و افزایش اضطراب افزایش پرخاشگری در زمان های بعدی.
۲- همانطوری که فرد در بیماری جسمانی که درد زیادی را تحمل می کند ولی شخصیت خود را لگد مال نمی کند شما هم با خود باید بگویید که من در این بخش از ارتباطم دچار مشکل هستم که سعی می کنم تدریجی آن را حل کنم و لی سایر ابعاد زندگی من خوب است( نقاط مثبت و خوبی های خود را به خاطر این مسأله بی ارزش نکنید و خوبی های خود را نادیده نگرید)
۳- هنگامی که واکنش هیجانی نشان داده اید می توانید با طرف مقابلتان صحبت کنید و با جرآت تمام مسأله تان را برایش توضیح دهید و به منطقی خواسته خود را مطرح کنید
۴- ورزش و تحرکات بدنی باعث کاهش اظطراب می شود که زیر بنای پرخاشگری اظطراب است.
۵- تمرین تنفس عمیق در طول روز هشت ثانیه دم و هشت ثانیه بازدم سه بار
۶- تیغیر موقعیت فیزیکی هنگام احساس شروع شدن تدریجی عصبانیت و یا شروع کردن
۷- تمرین مهارت های جرآت ورزی مانند گفتن من از این حرف شما احساس خوبی ندارم و نارحت شدم یا من از شما می خواهم که این صحبت را در یک وقت دیگری مطرح کنید و یا اینکه به نظر من شما در این مسأله اشتباه متوجه شده اید و حقیقت این است که من گفتم و دلیل منطق برایشان آوردم و......
۸- نوشتن احساسات پرخاشگرانه و نفرت انگیز تخلیه هیجانی
۹- از دیگران انتظار لغزش و حرف های که شما را ناراحت خواهد کرد داشته باشید و هیج کس را دربست نپذیرید و هیچ وقت از قانون همه یا هیچ استفاده نکیند.
۱۰- یاد بگیرید احساس ناراحتی و خوشحالی خود را به دیگران بگویید و از حق خود نیز دفاع کنید و این را همیشه به خود بگویید که با پرخاشگری نه تنها حقتان را نمی توانید بگیرید بلکه این باعث می شود دیگران از شما سوء استفاده کنند و پرخاشگری شما را نشانه نا حق بودن تلقی کنند.
۱۱- زمانی که یکی از تکینک ها کاهش پرخاشگری و عصبانیت را با موفقیت انجام دادید به خود پاداش دهید و به خود افتخار کنید و در طول روز به یاد خودتان بیاورید و به قول معروف به رخ خودتان بکشید . این به شما انرژی می دهد تا موقعیت های بعدی را با موفقیت به پایان برسانید.
۱۲- نوشتن گزارشی از وضعیت روحی روزانه و تغییر افکار منفی نسبت به خود و دیگران و دیدن نقاط مثبت خود و دیگران برای شما خیلی مفید خواهد بود.

نظرات