آيا احتلام در سنين جواني مضر است؟

نوجوانی

    من ۱۷ سال سن دارم و مدت ۲ سال استمنا میکردم و ۶ ماه است که ترک کرده‌ام. از ۴ ماه قبل تقریبا هفته ای ۲-۳ بار در خواب محتلم میشوم. این مقدار بیش از معمول من را اذیت میکند. برای کاهش آن چه بايد کرد؟ عوامل تحریک کننده ای هم تقریبا ندارم.

احتلام برای جوانان در سن و سال شما پدیده ای طبیعی است و در صورت عاری بودن از زمینه های شخصی و اجتماعی رخداد، در بیداری و مستند نبودن به عوامل برخاسته از زندگی روزانه گناه و نقص هم تلقی نمی گردد پس وجود احتلام در زندگی جوان پدیده پذیرفته شده است اما سیکل تکرار آن به چندین عامل اساسی ارتباط پیدا می کند و نمی توان برای تمام جوانان سیکل هفته ای و کمتر و یا بیشتر معین نمود عواملی مؤثر هستند که سیکل تکرار آن را رقم می زنند.

سه گروه عوامل در سیکل این پدیده مؤثرند: ۱- عوامل سرشتی و ژنتیکی. ۲- عوامل محیطی. ۳- تغذیه.

۱- از بین عوامل فوق عامل سرشتی و ژنتیکی در اختیار شما نیست و به توانایی های به ارث رسیده که میزان نیاز جنسی را رقم می زند بستگی دارد یعنی سیکل تکرار احتلام از ناحیه عامل ژنی وابسته به میزان نیاز جنسی فرد است.

۲- عوامل محیطی: منظور از عوامل محیطی آن دسته از دیدنی ها، شنیدنی ها و پدیده های محیطی دیگر است که نیازهای جنسی فرد را برمی انگیزد. بسیار از اوقات دیدن صحنه های محرک موجب به اوج رسیدن توان جنسی و تخلیه آن در خواب می گردد. شاید شخصی که با این پدیده های تحریک کننده برخورد می کند مرتکب گناه نشود یعنی نگاه طبیعی و عاری از آلودگی داشته باشد ولی آن پدیده به صورت قهری اثر خود را بر سیستم زیستی گذارده و توان جنسی را افزایش می دهد و آن را سریع غنی ساخته و نیازمند تخلیه می نماید. بنابراین یک راه، تأثیر عوامل محیطی تحریک کننده است و آدمی بر این گروه عامل سلطه دارد و می تواند مطابق هدف خود آنها را به کارگیرد هم می تواند از این عوامل بهره برداری کند و میزان نیاز جنسی را افزایش دهد و هم می تواند با حذف پدیده های محرک از محیط زندگی خود میزان نیاز جنسی و توان جنسی را کاهش داده و به تبع آن سیکل تخلیه و احتلام را به عقب بیاندازد. بر همین اساس توصیه ما آن است که از تمام عوامل محیطی تحریک کننده پرهیز کنید و چشم از محرک های چشمی، گوشی و محرک های شنیداری بسته دارید تا میزان تأثیر این عامل را کاهش دهید.

۳- عامل سوم تغذیه است: این عامل همانند عوامل محیطی عاملی ارادی است و تأثیر قهری زیستی دارد و با مصرف غذاهای پرانرژی و افزاینده توان جنسی، سیکل احتلام کوچک گشته و تکرار پذیری سریع و زده پیدا می کند، لذا توصیه می شود از غذاهایی که به سطح توان جنسی تأثیر مثبت دارد و آنها را افزایش می دهد اجتناب کنید. مانند: پیاز، تخم مرغ، ادویه های بسیار تند، غذاهای پرچرب و مصرف نوشیندنی در وسط غذا و گوشت قرمز و از طرف دیگر مصرف غذاهایی که تأثیر منفی دارند و توان جنسی را کاهش می دهد بیشتر استفاده کنید مانند سبزیجات، ماست و پنیر کم چرب، گوشت دریایی و... .

در اینجا تذکر یک نکته ضروری است که عوامل محیطی شامل عوامل برانگیزنده قوت تفکر و تخیل نیز می شود. یعنی شنیدن و دیدن صحنه ها و مطالب محرک و از جانب دیگر تفکر بر روی آنها موجب توجه ذهنی و اشتغالات ذهنی به این گونه صحنه ها و مطالب خود به خود تأثیر در افزایش توان جنسی دارد و بیشتر اوقات این افکار موجب کوتاه شدن سیکل احتلام می گردد از این روی توصیه می شود اکیدا ذهن و فکر خود را به این گونه امور مشغول نسازید که فکر پریشان خواب پریشان می آورد.

دیدگاه‌ها

سلام.چطور میگین احتلام ضرر نداره؟در هر صورت انسان به صورت مجازی یا تو خواب یا عمدی ارضا میشه.من با اینکه اصلا زیاد افکار جنسی هم ندارم باز جنب میشم.چرا وقتی جنب میشم اصلا احساس خوبی ندارم؟و اون روز انرژیم کمتر میشه یه دعا هم گرفتم که بیشتر شبا قبل خواب اونو میخونم تا جنب نشم ولی گاهی اوغات چند شب پشت سرهم جنب میشم چند تا سایت خوندم بعد احتلام احساس خوبی به ادم دست میده ولی من این احساس خوبو ندارم .

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

جنب شدن یکی از ویژگی های طبیعی بدن است که توسط آن مازاد منی در هنگام خواب از بدن انسان خارج می شود و برعکس خودارضایی، هیچگونه عارضه و مشکلی برای جسم و روان شما ایجاد نمی کند. چنانچه تمایل دارید این مکانیسم طبیعی کمتر رخ دهد بهتر است یشتر مراقب تغذیه خود باشید و حتی المقدور کمتر خود را در معرض تحریکات جنسی قرار دهید.

موفق باشید.

نظرات