آیا مطابق قرآن بیت المقدس، متعلق به یهودیان نیست؟ و مسلمانان غاصب محسوب نمی شوند؟

اولا آیاتی که این ادعا به آن مرتبط شده است، باید روشن و شفاف بیان شود. چون غلط فهمیدن و برداشت معوج، امری نیست که هر کسی در نگاه ابتدایی به آن برسد. بلکه نگاه غلط زاییده یک ذهن بیمار است و باید مشخص شود، آن ادعا چیست تا مغالطه هایش معلوم شود.

مثلا اگر آیه ۲۱ سوره مائده مد نظر باشد (اى قوم! به سرزمين مقدّسى كه خداوند براى شما مقرّر داشته، وارد شويد!) در ادامه سوره می بینیم که بنی اسرائیل از دستور خدا در این زمینه تخطی کردند و به همین دلیل آن سرزمین برایشان حرام شد و دچار سرگردانی شدند.

ثانیا به فرض که خداوند روزگاری بیت المقدس را سرزمین یهودیان کرده باشد، هیچ دلیلی ندارد که این تقدیر الهی همیشگی باشد. و تفکر اینکه تقدیرات الهی قابل تغییر نیستند، تفکری یهودی است که خدای متعال آنها را به سبب همین تفکر لعنت کرده است:

وَ قالَتِ الْيَهُودُ يَدُ اللَّهِ مَغْلُولَةٌ غُلَّتْ أَيْديهِمْ وَ لُعِنُوا بِما قالُوا بَلْ يَداهُ مَبْسُوطَتان (۶۴ مائده) و يهود گفتند: «دست خدا بسته است.» دستهاى خودشان بسته باد. و به [سزاى‏] آنچه گفتند، از رحمت خدا دور شوند.

و روشن است که خدای متعال سرنوشت افراد را در دنیا به اعمال و رفتار آنها گره زده است. تا آنجا که حتی عذاب امت یونس را به خاطر توبه آنها برمی دارد.

ثالثا آنچه در قرآن آمده است، این است که یهودیان به خاطر نافرمانی ها و عصیان گری هایشان مورد غضب الهی قرار گرفته اند و مهر خواری و مذلت بر آنها خورده است:
ضُرِبَتْ عَلَيْهِمُ الذِّلَّةُ أَيْنَ ما ثُقِفُوا إِلاَّ بِحَبْلٍ مِنَ اللَّهِ وَ حَبْلٍ مِنَ النَّاسِ وَ باؤُ بِغَضَبٍ مِنَ اللَّهِ وَ ضُرِبَتْ عَلَيْهِمُ الْمَسْكَنَةُ ذلِكَ بِأَنَّهُمْ كانُوا يَكْفُرُونَ بِآياتِ اللَّهِ وَ يَقْتُلُونَ الْأَنْبِياءَ بِغَيْرِ حَقٍّ ذلِكَ بِما عَصَوْا وَ كانُوا يَعْتَدُونَ (۱۱۲ آل عمران) هر كجا يافته شوند، به خوارى دچار شده ‏اند- مگر آنكه به پناه امان خدا و زينهار مردم [روند]- و به خشمى از خدا گرفتار آمدند، و [مُهر] بينوايى بر آنان زده شد. اين بدان سبب بود كه به آيات خدا كفر مى‏ ورزيدند و پيامبران را بناحق مى‏ كشتند. [و نيز] اين [عقوبت‏] به سزاى آن بود كه نافرمانى كردند و از اندازه درمى‏ گذرانيدند.

رابعا حتی اگر بیت المقدس، سرزمین یهودیان بوده باشد، می دانیم که پیرو واقعی حضرت موسی (ع) با شنیدن دعوت پیامبر مکرم اسلام (ص) باید به اسلام درآمده باشد.

وَ إِنَّ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ لَمَنْ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ ما أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ وَ ما أُنْزِلَ إِلَيْهِمْ خاشِعينَ لِلَّهِ لا يَشْتَرُونَ بِآياتِ اللَّهِ ثَمَناً قَليلا (۱۹۹ آل عمران) و البته از ميان اهل كتاب كسانى هستند كه به خدا و بدانچه به سوى شما نازل شده و به آنچه به سوى خودشان فرود آمده ايمان دارند، در حالى كه در برابر خدا خاشعند، و آيات خدا را به بهاى ناچيزى نمى‏ فروشند.

 

 

 

نظرات