تفاهم و تناسب مذهبی در ازدواج چقدر مهم است ؟

تناسب فکری

من ۲۶ سالمه. خواستگاری دارم که ۳۰سالشه تا حدی با دین آشناست. یعنی میگه نماز حتما میخونم اماا گاهی اول وقت گاهی آخر وقت و گاهی هم وسط وقت. اهل نماز مستحب و روزه مستحب و مسجد و هیئت و نماز جمعه و اینا هم تا حد زیادی نست.
 در زمینه رعایت حلال و حرام هم میگه تا اونجایی که بتونم رعایت میکنم. وضع مالیش هم تقریبا خوبه. یعنی بیشتر برای کارش وقت میذاره تا چیزای دیگه. محرم و نامحرم رو هم رعایت میکنه. اخلاق داخل خانواده اش هم بسیار خوبه.
برای من اینکه همسرم حداقل اهل نماز اول وقت و مسجد باشه خیلی مهمه . میخوام بعدا به بچه ام بگم که ببین پدرت رو ازش یاد بگیر.
اما حالا خیلی مرددم. وضع اقتصادی اونچنان برام مهم نیست. در کل از نظر مدهبی ( که برای من خیلی اهمیت داره) اندکی پاین تره.
 مثلا میگه ممکنه من راضی نباشم که شما تو دوران عقد برین اعتکاف. یا بعد از ازدواج برای جشن تولد امامان یا مراسم عزاداری برین مسجد.
میشه منو راهنمایی کنید؟

 

تفاهم مذهبی تنها یک بخش از تفاهم هایی است که دختر و پسر باید در کنار هم دیگر داشته باشند و تفاهم شخصیتی ، فرهنگی ، خانوادگی هم بسیار مهم است. مثلا ممکن است فردی حلال و حرام را کاملا رعایت کنند ، ولی از نظر هیجان مثبت در سطح پایینی باشد و رابطه عاطفی و ابراز احساسات کردن مناسب و منطقی نداشته باشد. یا در ارتباط با دیگران مشکل زود رنجی و عصبانیت داشته باشد .  یا به طور خود انگیخته دنبال برآورده کردن انتظارات طرف مقابل نرود یا فردی درون گرا باشد .

پس شما باید در حیطه های دیگری نیز با تحقیقات از روابط پدر و مادر ، مصاحبه با دوستان ، همکاران و مسولین بالاسر ایشان از رفتارهای طبیعی ایشان در محیط بیرون از نظر مسولیت پذیری ، گرمی و صمیمیت ، پشتکار و تلاش، خوش اخلاقی و انگیزه گفت و گو داشتن، منظم و منضبط بودن، عصبانی و تحریک پذیربودن ، وسواس داشتن و به تأخیر انداختن، انزوا طلبی و کناره گیری از جمع ، کمک کردن به دیگران و... به ابعاد دیگری از شخصیت ایشان پی ببرید.  حتی شما با تحقیق از اعضای دیگر ازدواج کرده ایشان و بررسی موفقیت آنها در زندگی به وضعیت ایشان بهتر و بیشتر آشنا شوید.
در مورد موقعیت مذهبی این نکته را نیز توجه داشته باشید که مهم داخل چهار چوب بودن است.  پس ممکن است فردی نقطه وسط دایره دین باشد و فردی نقطه مرزی باشد.  مهم این است که داخل دایره دین است.

اما نکاتی که فرمودید مانند اعتکاف و جشن تولد امامان از واجباتی که مزاحم پیروی از همسرتان باشد نیست،  اما بستگی به میزان اهمیت شما به این گونه مستحبات دارد.  اگر در مورد مستحبات بین وجوب اطاعت از همسر و انجام مستحبات به طور کلی شما انجام مستحبات برایتان مهم است، شما در این ازدواج ممکن است دچار مشکل شوید.  ولی اگر مستحبات آنقدر برای شما مهم نیست، می توانید در این گونه موارد به صورت جزیی و دقیق با همسر آینده ابتدا به توافق کتبی برسید تا از این نظر مشکلی برای زندگی شما پیش نیاید.
موفق باشید.

دیدگاه‌ها

با سلام

اگر از خواستگاری بپرسند، شما تا به حال خمس دادید یا خیر، بگویند ندادند ولی از این به بعد خواهم داد.
یا بگویند تا به حال موردی نبوده که بخواهم به مرجع تقلیدم مراجعه کنم.
به نظر شمای مشاور ایشان در دایره دین هست یا خارج از دایره دین ؟

با تشکر

ممنون

تصویر پاسخگو

در این گونه موارد باید با تحقیق بر روی سایر رفتارهای مذهبی خواستگار ، به یک اطمینان نسبی نسبت به صداقت ایشان رسید .
یعنی این که تقریبا بفهمیم این آقایی که قول میدهد از این پس خمس اموالش را حساب خواهد کرد ، بخاطر جلب نظر موافق عروس هست یا واقعا قصد انجام این کار را دارد .
اگر دختر و خانواده اش به این نتیجه رسیدند که چنین اعتقادی در طرف مقابل هست ، از این نظر مشکلی نخواهد داشت .

لطفا در مورد ولایت فقیه هم صحبت کنید، ولایف فقیه در دایره دین قرار دارد یا خیر ؟ تا چه حد قبول داشتن ولایت فقیه در دایره دین هست ؟

برخی از خواستگاران دین را قبول دارند ولی ولایت فقیه را قبول ندارند و برخی نیز دستورات ولایت فقیه را براساس عقل خود میسنجند، در اینجا تکلیف دختر محجبه ای که ولایت فقیه را کاملا قبول دارد چیست ؟

تصویر soalcity

سلام
در قسمت بالای سایت اگر موشواره را بر روی بخش کلام و عقائد نگاه دارید، در ذیل آن کادری باز می شود که دسته ای از موضوعات را به شما نشان می دهد و آخرین آن در قسمت چپ مباحث ولایت فقیه است که با کلیک کردن بر روی آن می توانید به سوال و جواب های زیادی دسترسی بیابید.
ولایت فقیه قطعا در دایره دین است. اما ممکن است کسانی آگاهی کامل نداشته باشند که باید آنها را آگاه نمود. و سنجش دستورات ولی فقیه، با عقل اشکالی ندارد به شرط آنکه در میدان عمل از آنها تمرد نشود. چون هیچ حکومتی با تفرقه و اعمال دلبخواهی به رشد نمی رسد. و همه باید تحت ضابطه ای واحد عمل کنند. (البته بین دستور و عقائد ولی فقیه هم فرق است ممکن است ولی فقیه در مساله ای نظری داشته باشد اما مطابق آن دستور ندهد)

باسلام
مهمترین معیار ازدواج ایمان هستش.شما هم زیاد به شوهرتون سخت نگیرین و مثل اصول ائمه پیش برین و کاری نکنین که به دین بدبین بشه. به حرفش گوش بدین و ازش اطاعت کنین. وقتی که رفتین زیر یک سقف کمکم روش کار کنین و باهاش بحرفین و قانعش کنین. سعی کنین با دلیل با شوهرتون بحرفین. در ضمن حتما با کتاب های دینی و مدهبی آشناش کنین و طوری خوب و قشنگ صحبت کنین که به این چیزا علاقمند بشه. ایشالله که مشکل اعتقادیش حل بشه و روز به روز بهتر بشه.
با آرزوی موفقیت

احرتان با خدا

نظرات