نظرتان درباره نشانه های ظهور در زمان ما چیست؟

نشانه های ظهور

بحث انتظار، بحث بسیار زیبایی است و همیشه شعفی در دل ها ایجاد می کند. اما باید این احساسات را مورد تامل و بررسی قرار دهیم و مسائلی در این باره مطرح کنیم.

۱-انتظار فرج در روایات از افضل اعمال شمرده شده است:
النَّبِیَّ ص قَالَ أَفْضَلُ أَعْمَالِ أُمَّتِی انْتِظَارُ الْفَرَجِ وَ لَا تَزَالُ شِیعَتُنَا فِی حُزْنٍ حَتَّى یَظْهَرَ وَلَدِیَ الَّذِی بَشَّرَ بِهِ النَّبِیُّ ص یَمْلَأُ الْأَرْضَ قِسْطاً وَ عَدْلًا كَمَا مُلِئَتْ جَوْراً وَ ظُلْماً؛[۱] بهترین اعمال امت من انتظار فرج است پیوسته شیعیان ما در غم و اندوهند تا موقعى كه ظهور كند فرزندم همان كسى كه پیامبر اكرم بشارت ظهور او را چنین داده‏ زمین را پر از عدل و داد نماید آن چنان كه پر از ظلم و ستم شده است.
ما این روایت را بارها شنیده و نقل کرده ایم. اما چقدر به این دقت کرده ایم که انتظار فرج، از دایره اعمال شمرده شده است؟ آیا ما عملی در انتظار فرج انجام می دهیم؟
حال ما، مانند میزبانی شده است که به جای آماده کردن وسایل پذیرایی و تمییز کردن خانه، فقط به وجد و نشاط آمده که میهمان در راه است!
آیا میزبانی که آماده نباشد، با دیدن مهیمان خوشحال خواهد شد؟  هر چند که قبل از مواجه با حقیقت میزبانی، خشنود و شادمان باشد، با دیدن میهمان، متوجه نقش خودش می شود و آن وقت، جای آن همه خوشحالی را حزن و شرمندگی خواهد گرفت!
ما چقدر خود را صالح کرده ایم، که از آمدن اباصالح به وجد و نشاط بیاییم؟
ظهور برای گستردن عدل در جهان است، و کسانی که به عدل خو نگرفته اند و سختی آن را برای خود هضم نکرده اند، قطعا بعد از ظهور از آن خرسند نخواهند شد!
۲- یکی از آفات گسترش موج بشارت ها به ظهور، می تواند این باشد که صبرها و تحمل ها کم شود. و به جای اینکه خود را برای مقابله با شدائد بسیار آماده کنیم، در وضعیتی قرار بگیریم، که هیچ آمادگی ای نداشته و با کمترین سختی ای از پای در بیاییم! آن وقت با دیدن مصائب، و محقق نشدن ظهور، ایمان خود را از دست بدهیم، که اگر ظهوری در کار بود، باید محقق می شد!!! و این خطر جدی است.
۳- نشانه های که برای ظهور بیان می شود، هیچ قطعیتی ندارد. و روایات فراوان در تکذیب وقاتون (تعیین کنندگان زمان برای ظهور) برای ما نشانه ای است که هرگز زمان خاصی را برای ظهور حتمی نگیریم:
لَهُ غَیْبَةً یَكْثُرُ أَیَّامُهَا وَ یَطُولُ أَمَدُهَا فَیَنْتَظِرُ خُرُوجَهُ الْمُخْلِصُونَ وَ یُنْكِرُهُ الْمُرْتَابُونَ وَ یَسْتَهْزِئُ بِذِكْرِهِ الْجَاحِدُونَ وَ یَكْذِبُ فِیهِ الْوَقَّاتُونَ وَ یَهْلِكُ فِیهِ الْمُسْتَعْجِلُونَ وَ یَنْجُو فِیهِ الْمُسْلِمُون‏؛[۲] غیبتش بطول خواهد انجامید، و افراد مخلص در انتظار خروج او خواهند بود.  افراد سرگردان غیبت او را انكار خواهند كرد، و منكرین امامت او مسخره‏اش خواهند نمود، كسانى كه وقت ظهور او را تعیین میكنند دروغ مى‏گویند، افرادى كه بخواهند در ظهورش عجله نمایند هلاك میشوند، و اشخاصى كه از اهل تسلیم باشند رهائى پیدا خواهند كرد.
 این روایت پیام های روشنی برای ما دارد. و ما را از عجله کردن در امر ظهور، و تعیین وقت برای ظهور نهی می کند! و نجات را فقط برای کسانی می داند که تسلیم امر الهی هستند. و هر زمان که خدای تعالی ظهور را اراده کند، به آن راضی و خشنود خواهند بود.
۴- تاریخ صفحه درسی در پیش روی ما گشوده است. و در زمان های زیادی این شور و شعف ظهور به وجود آمده و تبعاتی داشته است که امروزه می تواند برای ما درس باشد. به عنوان نمونه، بعد از جنگ های روس و ایران، توقع ظهور بالا رفت که مجالی برای پیدایش بابیت و بعد از آن بهائیت ایجاد شد! این ها را در جلوی چشم خویش قرار دهیم و مراقب باشیم که با شعار زیبا، به مسیر گمراهی نرویم.

[۱]. بحار الأنوار، ج‏۵۰، ص۳۱۸.
[۲]. إعلام الورى بأعلام الهدى، ص: ۴۳.

کلمات کلیدی: 

دیدگاه‌ها

خواستم نظر شما نویسنده محترم را بدانم زمان ظهور امام مهدی (عج) بر همگان مخفی است اما آنچه ذا که میدانم اکثر وقایع آخرالزمانی به وقوع پیوسته به عنوان مثال یکی از روایاتهای حضرت محمد (ص) که میفرمایید در آخر الزمان الات موسیقی زینت داده میشود مانند جاز برقی یا ارگ یا خیلی چیزهای دیگه زنان خواننده میشوند ! یا فرد خیانتکار را امین و امین را خیانتکار میپندارند یا ماز را برای غیر خدا میخوانند و خیلی چیزهای دیگه که من به چشم اینها را دیدم حال نظر شما نیست آیا واقعا در آخر (اخرالزمان ) نیستیم یا از همین الان نباید خود را آماده روز قیامت بکنیم البته در جایی خوندم که اگر یک روز مانده باشد به قیامت آن روز را انقدر طولانی میکنیم تا امام زمان ظهور کند و عدل و داد را در تمام زمین بگستراند.

تصویر soalcity

سلام
حتی اگر قیامت دور هم باشد، باید خود را برای آن آمده کنیم. چه برسد به اینکه همیشه قیامت نزدیک است: سوره معارج
إِنهَُّمْ يَرَوْنَهُ بَعِيدًا(۶) وَ نَرَئهُ قَرِيبًا(۷) يَوْمَ تَكُونُ السَّمَاءُ كاَلمُْهْلِ(۸) وَ تَكُونُ الجِْبَالُ كاَلْعِهْنِ(۹) وَ لَا يَسَْلُ حَمِيمٌ حَمِيمًا(۱۰)
زيرا آنها آن روز را دور مى‏بينند، (۶) و ما آن را نزديك مى‏بينيم! (۷) همان روز كه آسمان همچون فلز گداخته مى‏شود، (۸) و كوه‏ها مانند پشم رنگين متلاشى خواهد بود، (۹) و هيچ دوست صميمى سراغ دوستش را نمى‏گيرد! (۱۰)

و ظهور امام زمان (عج) حقیقتی یقینی است که نمی توان در آن تردید کرد.

سلام ظلم زیاد شده من فقط در ایران رو میگم چون دارم حس میکنم دروغ و حسادت و زنا و فحشا خیلی زیاد شده حرام رو حلال و حلال و حرام میکنن به آمدن آقامون نزدیک میشیم ولی آماده نیستیم برای همین نمیآن ...امیدوارم تا در این دنیا هستم امام بیان چون تحمل این ظلم ها سخت هست و ناراحتی بیشتر آنجاست که نمیتوانی کاری انجام بدی یا تلاشت را میکنی آخرش میزننت ..

نظرات