آیا انسان های امروز، همه فرزندان آدم و حوا هستند؟

سوال

از ظاهر آیات قرآن و روایات بر می آید كه، آدم و حوا علیهما السلام اولین انسان ها از نسل موجود بشر روی زمین بوده و نسل کنونی بشر به آن ها می رسد، و آیات متعددی از قرآن به این امر اشاره کرده است:
«یَأَیهُّا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِى خَلَقَكمُ مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَ خَلَقَ مِنهْا زَوْجَهَا وَ بَثَّ مِنهْمَا رِجَالًا كَثِیرًا وَ نِسَاءً؛[نساء/۱] اى مردم! از (مخالفت) پروردگارتان بپرهیزید! همان كسى كه همه شما را از یك انسان آفرید و همسر او را (نیز) از جنس او خلق كرد و از آن دو، مردان و زنان فراوانى (در روى زمین) منتشر ساخت.»

 «یا بَنِی آدَمَ لَا یفْتِنَنَّكُمُ الشَّیطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَیكُمْ مِنَ الْجَنَّةِ ینْزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِیرِیهُمَا سَوْآتِهِمَا إِنَّهُ یرَاكُمْ هُوَ وَقَبِیلُهُ مِنْ حَیثُ لَا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّیاطِینَ أَوْلِیاءَ لِلَّذِینَ لَا یؤْمِنُونَ؛[اعراف/۲۷] ای فرزندان آدم! شیطان شما را نفریبد، آن گونه که پدر و مادر شما را از بهشت بیرون کرد، و لباسشان را از تنشان بیرون ساخت تا عورتشان را به آنها نشان دهد! چه اینکه او و همکارانش شما را می‌بینند از جایی که شما آنها را نمی‌بینید؛ (اما بدانید) ما شیاطین را اولیای کسانی قرار دادیم که ایمان نمی‌آورند!».

تعبیر انسان در این آیات نشان می دهد که همه نسل بشر امروز به آدم و حوا باز می گردد. و تكثیر نسل فرزندان آدم تنها از طریق او و همسرش صورت گرفته و موجود ثالثی در آن دخالت نداشته است.
البته این مطلب منافاتی با آن ندارد که قبل از حضرت آدم (ع) نیز انسان هایی خلق شده بودند.  بنابر برخی از روایات، خداوند قبل از خلقت انسان، موجوداتی با شعور كه خدا را می‏پرستیده ‏اند، خلق نموده و پس از قیامت نیز موجوداتی را خواهد آفرید و خلقت خداوند منحصر به خلق انسان نیست. بنابر برخی از روایات دیگر، خداوند موجوداتی شبیه به انسان به نام « نسناس» را خلق كرده بود كه قبل از خلقت انسان از بین رفتند.[۱]
بر اساس آیات قرآن و روایات بی‏شمار، خلقت آدم و حوا(اولیّن انسان‏ها) به طور مستقل بوده و تكامل یافته «نسناس» نبوده است و نسناس به طور مسلّم قبل از حضور آدم و حوّا، بر روی زمین از بین رفته بودند.

در كتاب‌ شریف‌ بحار الانوار احادیثی‌ وجود دارد مبنی‌ بر این‌ كه‌ قبل‌ از حضرت‌ آدم‌ عوالم دیگری‌ وجود داشته‌ است‌ كه‌ در آن‌، آدم‌های‌ بسیاری‌ زندگی‌ می‌كردند و خدای‌ سبحان‌ را تسبیح‌ می‌گفتند. برای‌ دست‌ یابی‌ به‌ توضیح‌ و تفصیل‌ بیشتر به‌ این‌ كتاب‌ مراجعه‌ شود.[۲]

در كتاب توحید، ج ۱، ص ۲۷۷ از امام صادق(ع) روایتی آورده كه در ضمن آن به راوی فرموده: شاید شما گمان می‏كنید كه خدای عزّ وجلّ غیر از شما هیچ بشر دیگری را نیافریده است. نه، چنین نیست؛ بلكه هزار هزار آدم آفریده كه شما از نسل آخرین آنها هستید.

مرحوم صدوق در كتاب خصال، ج ۲، ص ۶۵۲، ح ۵۴ از امام باقر(ع) روایت كرده كه فرمود: خدای عز وجل از روزی كه زمین را آفریده، هفت عالم را در آن خلق (و سپس منقرض كرده است) كه هیچ یك از آن عوالم از نسل آدم ابوالبشر نبوده‏اند و خدای تعالی همه آنها را ازپوسته روی زمین آفرید و نسلی را بعد از نسل دیگر ایجاد كرد و برای هر یك، عالمی بعد از عالم دیگر پدید آورد تا در آخر، آدم ابوالبشر را بیافرید و ذریه ‏اش را از او منشعب ساخت...[۳]

[۱]- بحارالانوار، ج ۱۱، ص ۱۰۳.
[۲]- بحارالنوار؛ج‌ ۵۴ از ص‌ ۳۱۶، باب‌ العوالم.
[۳]- ترجمه تفسیرالمیزان، ج ۴، ص ۲۲۱ -۲۳۱.

دیدگاه‌ها

باسلام وخسته نباشید.باتوجه به اینکه از زمان حضرت موسی وفرعون طبق روایات حدود ۵۰۰۰سال میگذرد ودر آن زمان برده های بسیاری با رنگ پوست سیاه ویاسفید زندگی میکرده اند وتوجه به این نکته که از زمان آدم تا موسی علیهم السلام باز هم طبق روایات بیش از ۳۰۰۰سال نمیگذرد ، چگونه است که حضرت آدم وحوا که سفید پوست بوده اند از آنها با فاصله کم زمانی در مقیاس زیست شناسی وزمین شناسی افراد مختلفی با رنگهای بسیار متفاوت وبه تعداد بسیار زیاد در روی زمین پدید آمده اند؟ در آیاتی که در قرآن کریم آمده است مخاطب انسان است اما شاید منظور این باشد که قرآن سیاهپوستان را اصلا مخاطب قرارنداده وتمام انسانهای نسل آدم(ع) را مخاطب قرارداده. چون اصولا با این فاصله کم زمانی غیر ممکن است که اینقدر گوناگونی رنگ آنهم به این شدت رخ داده باشد .اگر بگوئید خب شاید موتاسیون یا جهش ژنتیکی رخ داده آنهم غیر ممکن است چون در حال حاضر باید به تعداد هر چند اندک وشاید هم خیلی زیاد طبق قوانین وراثت از زنان ومردان سیاه پوست بچه های سفید واز افراد با پدر ومادر سفید بچه های کاملا سیاه پدید آید نه البته از پدر مثلا سیاه ومادر سفید منظورم هردو سیاه ویا سفید پوست که نسل اندر نسل اجدادشان هم تا جائی که یادشان هست به یک رنگ بوده اند.شاید یکی از دلایلی که قرآن مجید برده داری را نفی نکرده همین باشد که برده گرفتن انسان ممنوع است وبرده های مورد استفاده در صدر اسلام را جزء بنی آدم قلمداد نمیکرده اند حتی ادیان دیگر هم همینطور فکر میکرده اند.

تصویر شهر سوال

با سلام
در رابطه با چرایی اختلاف نژادها دو نظریه وجود دارد:

الف - کلیه این نژادها از یک ریشه بوده اند، ولی در پی جدا شدن از یکدیگر و مهاجرت به سرزمین های مختلف و ازدواج های داخلی، یک دسته صفات ژنتیکی به عنوان صفات برتر و فائق در آن مجموعه ها به وجود آمده است و ژن های دیگر در آن مناطق امکان بقا و رشد پیدا نکرده اند.
بنابراین محیط و منطقة زندگی و آب و هوا و غذاهای مختلفی، که به مرور زمان و در اثر تکثیر نسل انسان ها، با آن اُنس گرفتند، نقش بسزایی در به وجود آمدن رنگ ها و شکل ها می تواند داشته باشد.

ب - نسل آدم ابوالبشر(ع) با باقی مانده نسل انسان نماهای قبلی - که روی زمین ساکن بوده اند - مخلوط شده و تفاوت افراد بشر به همین جهت است.

هر دو نظریه در حال حاضر طرفدارانی دارد و دلیل هایی نیز هر کدام از قرآن و روایات بر مدعای خود ذکر می کنند. اگر چه با توجه به ظاهر آیات قرآن؛ نظریه دوم، کمتر قابل دفاع است و ظاهرا بشر امروزی ( به طور کامل) از نسل حضرت آدم (ع) می باشد، زیرا قرآن می فرماید: «یا ایها الناس اتقوا ربکم الذی خلقکم من نفس واحدة و خلق منها زوجها و بثّ منهما رجالا کثیرا و نساء[۱]؛ ای مردم (حق) پروردگار خود را رعایت کنید، کسی که شما را از یک نفس ( حضرت آدم) خلق کرد و از او همسرش (حوا) را آفرید و از آن دو، مردان و زنان بسیاری را (در سراسر زمین) منتشر کرد».

همچنین می فرماید: «یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و أنثی و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفوا[۲]؛ ای مردم ما شما را از مرد و زن (آدم و حوا) آفریدیم و شما را خلق ها و قبیله هایی قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید».

با وجود این شواهد هنوز در این مورد نمی توان حکم قطعی صادر کرد. در هر حال بشر امروزی از نژادهای مختلفی تشکیل شده است.

همان گونه که از آیه دوم به دست می آید ، یکی از حکمت های تفاوت انسان ها در نژاد ها و زبان ها ، شناخت انسان ها از یکدیگر معرفی شده است.

قرآن این مسئله را در آیه دیگر چنین بیان می کند.
«و من آیاته خلق السماوات و الأرض و اختلاف ألسنتکم و ألوانکم انّ فی ذلک لایات للعالمین[۳]؛ از نشانه های او آفرینش آسمان ها و زمین و تفاوت زبان ها و رنگ های شما است . در این نشانه هایی است برای عالمان».

در آیه مذکور قرآن وجود نژادهای مختلف و زبان ها و لهجه های گوناگون را نشانه های الهی بیان نموده است.
برخی از مفسران در تفسیر این آیه نوشته اند: بی شک زندگی اجتماعی بشر بدون شناخت افراد و اشخاص ممکن نیست. اگر یک روز همه انسان ها یک شکل و یک قیافه و دارای یک قد و قواره باشند، در همان یک روز شیرازه زندگی به هم می ریزد. نه پدر و فرزند و همسر از بیگانه شناخته می شوند و نه مجرم از بیگناه ، یا بدهکار از طلبکار و یا فرمانده از فرمانبر و رئیس از مرئوس و میزبان از مهمان، چنان که دوست از دشمن شناخته نمی شود و جنجال عجیبی برپا خواهد شد.
بنابراین اختلاف رنگ که در قرآن به عنوان یکی از نشانه های الهی یاد شده . یکی از حکمت های آن شناسایی افراد است.

فخر رازی در ذیل آیه ۲۲ روم می گوید: شناسایی انسان نسبت به آدم یا باید از طریق «چشم» حاصل شود یا به وسیله گوش. خداوند برای تشخیص چشم، رنگها و صورت ها و شکل ها را مختلف آفریده، نیز برای تشخیص گوش، اختلاف آوازها و آهنگ ها را ایجاد کرده است، به طوری که در تمام جهان نمی توان دو انسان را پیدا کرد که از نظر چهره و آهنگ صدا از تمام جهات یکسان باشند. صورت انسان (که عضو کوچکی است) و آهنگ صدای انسان، به قدرت پروردگار به میلیاردها شکل مختلف در می آید و این از آیات عظمت پروردگار است[۴].

درباره برده داری نیز باید توجه کنید که برده داری قرآن به هیچ عنوان شبیه سایر برده داری ها نبوده و نیست. چرا که قرآن هرگز نمی گوید عده ای به دلیل رنگ پوست و ... مستحق برده شدن هستند بلکه عده ای را به خاطر ایجاد جنگ تنبیه کرده و آزادی آنها را سلب می کند.

پی نوشتها:
[۱]. سوره نساء ، آیه ۱.
[۲]. سوره حجرات ، آیه ۱۳.
[۳]. سوره روم ، آیه ۲۲.
[۴]. تفسیر نمونه، ج۱۶، ص ۳۹۴ و ۳۹۵.

با درود
اینجور بحثا بیشتر باید موشکافی بشه ونیاز به بحث و تبادل نظر داره.
به اعتقاد علمی که تا اینجا پیشرفت کرده باید قبول کنیم که ما از ۲ نسل هستیم :۱ نسل آدم ۲ نسل بشر
نسل بشر همون انسان ۲ پایی بوده که غار نشین بوده وحشی و مانند حیوان زندگی میکرده که همون انسانهای نخستین بودن که اکثر انسانهای کنونی از آن نسل میباشد
نسل آدم که انسانهایی با ضریب هوشی بالا بوده که نمونش رو میتونیم دانشمدان و فیلسوفا در نظر بگیریم.
اگر به این اعتقاد داشته باشیم که روزی برسه که ما بتونیم نسل خودمون یا همون dna خودمون رو از طریق کرمچاله به بعد دیگه دنیا ببریم میشیم آفریدگار.
از کجا معلوم که آفریدگار آدم نسل خودش نباشه؟ این یک چرخه است که آفریدگار ما شاید انسانهایی در بعد دیگه جهان هستی بودن.
البته در این شکی نیست که آفریگار اصلی خداوند باری تعالی بوده ولی به یاد داشته باشیم که خداوند مارو خلق کرده و بعد خودمون داریم نسل خودمون رو ادامه میدیم و به پیشرفت و تگنولوژی میرسیم.
شاید تا ۵۰۰ سال دیگه زمین نابود بشه ولی مطمئن باشید بالاخره راهی برای ادامه نسلمون در جهان دیگه رو پیدا میکنیم و این میشه آغاز زندگی بدوی

نظرات