آیا امامزادهائی که جدیدا کشف می شودمعتبر است؟

پرسش:
کشف امامزاده مَلِک جاده حسن آباد به ورامین سندیت دارد؟روی چه حسابی مقبره امامزاده دارند می سازند؟چرا پیش از انقلاب در حدود هزار امامزاده داشتیم و الان بیش از هشت هزار؟

 


پاسخ:
در مورد قسمت اول پرسش شما، نمی توان بدون دلیل کافی رد یا تایید کرد. صرف اینکه تازه بقعه ای را می سازند دلیل بر نداشتن سندیت نیست و نیز بر فرض اینکه زیر نظر اوقاف ساخته می شود دلیل بر سند متقن داشتن نیست باید اطلاعات دقیقتری تهیه نمائید و به علمای انساب در قم رجوع کنید تا صحت و کذب آن مشخص شود.
در مورد قسمت دوم پرسش شما، بهتر است ابتدا مستند آمار را بفرمائید طبق کدام گزارش در زمان شاه ۱۰۰۰ امامزاده و اکنون ۸۰۰۰امامزاده وجود دارد
برفرض صحت فرمایش شما، نمی توان گفت که این امامزاده ها وجود نداشته و یا بقعه های آنها جدید ساخته شده است یا از ابتدا نبوده اند. اداره اوقاف زمان شاه تنها امامزادگان شاخص هر شهر را در آمار خود آورده بود اما پس از انقلاب و با قوت گرفتن تفکر مذهبی بسیاری از بقاع منتسب به امامزادگان که در دفتر اوقاف زمان شاه ثبت نشده بود ثبت گردید. این بدان معنا نیست که امامزادگانی جدید ساخته شده اند.

مثلا در زرند کهنه از توابع زرندیه استان مرکزی، بقعه ای است قدیمی که مشهور به امامزادگان پنج تن است. کارشناسان میراث فرهنگی قدمت این بقعه را به ۸۰۰سال پیش بر می گردانند اما این امامزاده حتی اوایل انقلاب جز آمار اوقاف نبود و در دهه هفتاد ثبت شد. از این قبیل بقاع بسیار است.
نیز در همین روستا امامزاده ای بالای کوه وجود داشت که در زمان قاجار بر اثر سیل تخریب شده بود. حکومت طاغوت اقدامی برای بازسازی آن انجام نداد اما در دهه هشتاد به کمک اداره اوقاف و خیرین بقایای بنای قبلی تخریب و بقعه ای جدید ساخته شد. آیا می توان گفت که این امامزاده پس از انقلاب بوجود آمده است؟ از این قبیل نیز فراوان است.
بنابراین تفاوت آمار امامزادگان پیش از انقلاب و پس از انقلاب به معنای ساختن امامزاده بی سند و جدید نیست.

نظرات