با توجه به حرمت ازدواج همزمان با دو خواهر آیا حضرت يعقوب دو خواهر را همزمان به همسري خود در آورد يا اينکه بعد از فوت خواهر اول با ديگري ازدواج کرد؟

در باره ازدواج حضرت يعقوب عليه السلام بايد گفت: ازدواج با دو خواهر بطور همزمان از ديدگاه اسلام وبراساس آيه شريفه ۲۳ سوره مباركه نساء كه مي فرمايد - : « «حُرِّمَتْ عَلَيْكُمْ أُمَّهاتُكُمْ....وَ أَنْ تَجْمَعُوا بَيْنَ اْلأُخْتَيْنِ إِلاّ ما قَدْ سَلَفَ إِنَّ اللّهَ كانَ غَفُورًا رَحيمًا؛ حرام شده است بر شما (ازدواج با) مادرانتان و ... و اين كه بين دو خواهر جمع كنيد(هم زمان با آن دو ازدواج كنيد) مگر آنچه در گذشته واقع شده است همانا خداوند آمرزنده مهربان است»(نساء، آيه ۲۳) - ، باطل و حرام شده است. در اين زمينه چند ونكته قابل ذكر است :
يك: در برخي از تفاسير چنين آمده است «يعقوب، راحيل را پس از اينكه ليا خواهرش (همسر يعقوب) از دنيا رفت، گرفت و جمع ميان دو خواهر نكرد.» ( ۱ )
بنابراین اصل این موضوع که حضرت یعقوب همزمان با دو خواهر ازدواج کرده باشد،قطعی و مسلم نیست.
ولی بر فرض اینکه آن ازدواج همزمان بوده باشد، در کتابهای الهدی الی دین المصطفی ، علامه بلاغی ج ۱ ص ۲۸۰ و کتاب مناهل العرفان فی علوم القران ، زرقانی ج ۲ ص ۱۳۵ آمده است که ازدواج با دو خواهر همزمان در شریعت حضرت یعقوب حلال بود اما در شریعت حضرت موسی حرام شد . همانطور که طلاق در دین حضرت موسی حلال بود اما در دین حضرت عیسی حرام شد . هم چنین کتابهای غایة البادی ص ۱۱۰ و ۱۱۱ و کتاب مبادی الوصول ، علامه حلی پاورقی ص ۱۷۷ و در کتاب الاحکام ، آمدی ج ۳ ص ۱۱۸ به این مساله اشاره شده است.

پی نوشت:
(۱). بحار الانوار ج۱۲ ص ۲۱۹ س۱۳.

کلمات کلیدی: 

نظرات