کیفیت نماز در مسیحیت چگونه است؟

اگرچه در تمام ادیان الهی نماز وجود داشته و در آموزه های مسیح نیز بوده، اما در طول تاریخ و در اثر تحریف هایی که در این دین الهی صورت گرفت، عملاً از عرصه دینی مسیحیان حذف شده است و در دین فعلی مسیحیت، عملی شبیه نماز مسلمانان وجود ندارد؛ ولی اگر نماز را به معنای عام آن که هر گونه نیایش و دعا و سخن گفتن با خدا را شامل می شود، در نظر بگیریم، در دین فعلی مسیحیت نیز چنین اعمال و رفتاری وجود دارد. از این رو، در قاموس کتاب مقدس در بخشی تحت عنوان «نماز و نیایش» آمده است: نماز از جمله واجبات دینی همه روزه تمام ملل و مذاهب است، چه به صورت منفرد و چه به صورت جماعت. مقصود از نماز، صحبت داشتن و گفتگو کردن با خدا و خواستن احتیاجات و اظهار تشکر و امتنان برای الطاف و مراحم حق تعالى می‌باشد. (۱)
همچنین در همان کتاب می‌خوانیم: روح القدس وضع و طور و طرز نماز را به شما می‌آموزد و جمیع انبیا و مؤمنان و مقدسان سلف برای نماز و دعا مشهور بوده‌اند... . (۲)
مسیحیان در کتاب‌هاشان کتاب مخصوصی برای نماز و نیایش دارند.
مسیحیان برای اقامه نماز و نیایش شروطی را قائل نیستند، صبحگاه به اقامه نماز و نیایش می‌پردازند، شامگاه نیز قبل از آن که به رختخواب بروند، به اقامه نماز می‌پردازند و در نماز به سپاس گزاری و شکر الهی راجع به نعمت‌های آن روز می‌پردازند و نیز به استغفار از گناهان آن روز می‌پردازند. (۳)
مسیحیان در روزه های یکشنبه و برخى، روز شنبه در کلیسا جمع می شوند و دعاهایی از کتاب زبور، مزامیر و پولس رامی خوانند.
مردمان معمولی بر خلاف راهبان مسیحی، فقط به دو نماز صبحگاه و شامگاه می‌پردازند و بقیه ساعات روز را به کار و تلاش مشغول هستند؛ اما راهبان مسیحی که در دیر و کلیسا زندگی می‌کنند، به نمازهای هفت‌گانه و گاه بیش تر می‌پردازند.

قبله مسیحیان بیت لحم زادگاه عیسى (ع) مى باشد.(۴) شاید اکنون ملتزم به قبله نباشند.

برای آشنایی بیش تر با مراسم عبادی و نماز در مسیحیت، می توانید به کتاب زیر مراجعه نمایید:
- تاریخ ادیان و مذاهب جهان، نوشته عبدالله مبلغی.

پی‌نوشت‌ها:
۱. هاكس، جيمز، قاموس کتاب مقدس، اساطير، تهران، ۱۳۸۳ه.ش، ص ۸۸۷.
۲. کتاب مقدس، ترجمه ولیم گلن، دار السلطنه لندن، ۱۸۵۶میلادی، عهد جدید، ص ۳۸۴.
۳. عهد جدید، انجیل مرقس، ۱/ ۳۵
۴. معارف ومعاریف سید مصطفی حسینی دشتی، ج ۸ ،ص ۲۲۹، چاپ دوم، سال ۱۳۷۶ قم.

کلمات کلیدی: 

دیدگاه‌ها

کاش ما هم قانون مسیحیها رو داشتیم و انقدر سختگیرانه نبود دینمون من که زده شدم از این دین و کشور

تصویر پاسخگوی اعتقادی

سلام
بر خلاف تصور شما قانون مسیح از اسلام سخت گیرانه تر است و اگر امروز کمی آسان به نظر می رسد بدلیل تحریف در دین مسیح و نیز عمل نکردن پیروان آن به قوانین دین مسیح است و در مجموع باید گفت :
بنای دین اسلام -که کامل‌ترین دین الهی است- نیز بر محور آسانی و نرمش بوده و آسان‌گیری و نرمش، با احکام و قوانین آن همراه است. روشنی مبادی و سادگی مفاهیم آن که برای هر انسان عاقل و متمدنی قابل درک است، شریعتی ساده و قابل فهم، منطقی و معقول که هر فطرت پاک و سالمی ندای آن‌را اجابت می‌کند. نمونه‌های آن‌ در احکام اسلامی روشن است؛ مانند این‌که؛ خداوند در سال، روزه یک ماه قمری را بر مسلمان واجب نموده که به صورت چرخشی در فصول چهارگانه واقع می‌شود و در صورتی که فرد، مریض یا در سفر باشد می‌تواند از روزه گرفتن خودداری نماید. و تا رمضان آینده فرصت دارد که قضای آن‌را بجا آورد. همچنین ثواب‌هایی که برای کارهای نیک و پسندیده قرار داده شده است.
اما با وجود نرمش و آسان‌گیری، در اسلام حدود و مرزهایی نیز برای این آسانی مشخص شده است و به طور مطلق و در همه جا مورد پذیرش نیست، و نه تنها اسلام بلکه هیچ دین آسمانی سهل‌انگاری را در اجرای احکام الهی نمی‌پذیرد.

نظرات