علت شکاف روی گنبد مسجد النبی درمدینه چیست؟


از ابن جوزی نقل شده است که زمانی قحطی شدید در مدینه به وجود آمد و مردم به نزد عایشه آمدند. وی گفت: به قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) بنگرید. آنها دریچه ای از سقف قبر آنحضرت به سوی آسمان باز کردند به طوریکه بین قبر و آسمان هیچ سقف و پوششی نبود. در این حال رحمت الهی از آسمان نازل شد. بعدها بازکردن این دریچه جزو سنتهای مردم مدینه شد که تا زمان سمهودی در قرن نهم نیز ادامه داشت. ولی بعد از زمان او تنها جای آن باقی است.
حال با توجه به این دو نقل، کدامیک را می شود قبول کرد؟ آیا این برآمدگی نشان از دریچه ی رحمت الهیست یا محل عذاب و لعنت ابدی یک کافر وهابی؟!
باید گفت هرچند قول اول در هیچ جای معتبری نقل نشده است و هیچ مبنای معتبری ندارد ولی بنا بر هر دو قول، این وهابیت هستند که زیر سوال می روند و محکوم می شوند. چراکه در داستان اول وهابیها به خاطر قصد جسارتی که بر قبر مطهر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله داشتند مورد لعنت و عذاب واقع شده اند و در داستان دوم مسئله شفاعت که خود وهابیها به آن ایراد گرفته اند( که نمی شود به فرد از دنیا رفته درخواست شفاعت داشت و شیعیان را به همین جهت کافر می دانند ) را برایشان اثبات می کند. چون نقل کننده داستان دوم از خود اهل تسنن هستند و ایشان نیز از عایشه نقل کرده است.

رسول جعفریان ، آثار اسلامی مکّه و مدینه، ص ۲۳۶، مشعر .

کلمات کلیدی: 

دیدگاه‌ها

روایت ابن جوزی شاید درست باشه ولی عذاب فرد وهابی محتمل تره. چرا که گنبد حرم سیدنا محمد مصطفی -صلی الله علیه و آله و سلم- در زمان حکومت سلطان محمود دوم عثمانی بازسازی شد و از آن زمان به بعد به رنگ سبز مبدل شد. تا قبل از اون زمان گنبد مسجدالنبی به رنگ کبود بوده. مراجعه کنید به سفرنامه ابن بطوطه

نظرات