آیا با توجه به تفاوت ظرفیت افراد می توان هر کسی را در برابر بداخلاقی محکوم کرد؟

 

اگر چه توان و ظرفیت انسان ها متفاوت است، اما در عین تفاوت ها حد مشترکی نیز در بین انسان ها وجود دارد که نباید از آن غافل شد. که با توجه به هر دو جنبه (تفاوت ها و تشابه ها) حد وسط معقولی می توان برای همه انسان ها در نظر گرفت و آن را از همگان طلب کرد به گونه ای که اگر کسی مطابق آن عمل نکند، تمام عاقلان او را مذمت کنند.

مانند نمره درسی که در یک طیف نسبتا وسیع معنا می شود. اما مرزی بین قبولی و مردودی نیز دارد. شاید از یک نفر نتوان توقع نمره بیست در یک درس را داشت، اما هیچ کس را نمی توان مجاز به کسب نمره مردودی دانست.

از همین رو در جوامع جرایم مشخص هستند و هر کسی که بالغ و عاقل باشد و مرتکب آنها شود،  مذمت و مجازات می شود. چرا که حد نصاب لازم برای ترک آن اشتباه (عقل و بلوغ) را داشته است.

البته تفاوت افراد و شرایط آنها می تواند در میزان استحقاق مذمت تغییر ایجاد کند. به عنوان نمونه اینکه یک نفر که هیچ نوع نیاز مالی ندارد، و صرفا جهت تفریح دزدی می کند، با کسی که نیاز مالی او را به سمت دزدی کشانده، در یک سطح مذمت نمی شوند و کار آنها تقبیح نمی شود اما قطعا دزدی از هر دوی آنها زشت شمرده می شود. 

دیدگاه‌ها

سلام... تو رو خدا منو کمک کنین.. میتونم اینجا حرفامو بزنم و بقیه نظرشونو بدن؟ مربوط به بحث مشاوره هست

تصویر پاسخگو

سلام خواهر گرامی
شما می تونید این جا حرفاتون رو بزنید و هم مشاورین ما وهم کاربران گرامی می تونن در باره صحبت های شما نظر بدن .
موفق باشید

ساییتتون خیلی جالب وخوبه من تازه امشب دیدمش !از بزرگی شنیدم میگفت هیچ مرضی وناراحتی و خلاصه هیچ چیزی مجوزی برای بد اخلاقی نیست که حالا یکی بگه تو این لحظه چون از فلان جا ناراحت بودم ویا چون فلان مریضی رو داشتم پس حق داشتم بد اخلاقی کنم والا اگه یکم دست از خودخواهی برداریم دنیا گلستان میشه

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام و تشکر از لطفتان

نظرات