چه ایرادی دارد اگر باور کنیم خداوند وجود دارد. انسان وجود دارد اما مرگ پایان زندگی و تمام شدن هستی است.

بزرگترین ایراد این سخن، خلاف گویی آن است. وقتی واقعیت به گونه دیگری است، چطور می توان این اندیشه باطل را پذیرفت؟
و از نظر دینی نیز ایراد این سخن بسیار بزرگ است، کسی که تنها قسمتی از حق را می پذیرد، و به قسمت دیگر آن کفر می ورزد، سرنوشتش از منظر قرآنی این گونه توصیف شده است:
أَ فَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتابِ وَ تَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَما جَزاءُ مَنْ یَفْعَلُ ذلِكَ مِنْكُمْ إِلاَّ خِزْیٌ فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ یَوْمَ الْقِیامَةِ یُرَدُّونَ إِلى‏ أَشَدِّ الْعَذابِ وَ مَا اللَّهُ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ؛[بقره/۸۵] به بعضى از كتاب ایمان مى‏‌آورید و بعض دیگر را انكار مى كنید؟ پاداش كسى كه چنین كند در دنیا جز خوارى نیست و در روز قیامت به سخت‏ترین وجهى شكنجه مى‌‏شود و خدا از آنچه مى‌‏كنید غافل نیست.

تصور نکنید که اعتقاد به وجود خدا، انسان را از جرگه نافرمانان و کافران بیرون می کند. چون به فرض که خدای حقیقی را پذیرفته باشید (یعنی همان الله را خدا بدانید) و در یک مساله باطل اصرار کنید، فرق شما با بت پرستان مکه چیست؟ آنها نیز الله را قبول داشتند! اما با پیامبر خدا (ص) جنگیدند.
وَ لَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ لَیَقُولُنَّ اللَّهُ قُلْ أَ فَرَأَیْتُمْ ما تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ؛[زمر/۳۸] اگر از آنها بپرسى: چه كسى آسمانها و زمین را آفریده است؟ خواهند گفت: خداى یكتا. بگو: پس اینهایى را كه سواى او مى‌‏پرستید چگونه مى‌‏بینید؟

قطعا اعتقاد به خدا بدون اعتقاد به معاد، اعتقادی صحیحی به خدای حقیقی  نیز نخواهد بود. هنگامی که خدای تعالی به دلیل صفات حکمت و عدالت و ... زندگی پس از مرگ را قرار داده، چگونه می توان این صفات خدا را پذیرفت، اما لازمه آن را نپذیرفت؟

و نکته آخر اینکه، اعتقاد به خدای تعالی، زمانی برای انسان فایده دارد، که بر سر اعتقاد صحیح استقامت کرده و عمل خود را مطابق آن قرار دهد:
إِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا فَلا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ؛[احقاف/۱۳] هر آینه آنان كه گفتند كه پروردگار ما اللَّه است و سپس پایدارى ورزیدند، بیمى بر آنها نیست و اندوهگین نمى‌‏شوند.

و کسی که زندگی پس از مرگ را نمی بیند، چگونه به دستورات مرتبط به جهان اخروی عمل می کند؟

نظرات