فواید نماز شب چیست؟

نماز شب

نماز شب، عبادتی پرارج است که قرآن ارزش آن را این گونه بیان می کند که :

«إِنَّ ناشِئَةَ اللَّيْلِ هِيَ أَشَدُّ وَطْئاً وَ أَقْوَمُ قيلاً[مزمل/۶] مسلّماً نماز و عبادت شبانه پابرجاتر و با استقامت‏تر است!»

و برخواستن از رختخواب برای عبادت را آن گونه عبادتی می شمارد که کسی پاداش عظیم آن را درک نمی کند.

«تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِعِ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفاً وَ طَمَعاً وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ يُنْفِقُونَ  * فَلا تَعْلَمُ نَفْسٌ ما أُخْفِيَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْيُنٍ جَزاءً بِما كانُوا يَعْمَلُونَ [سجده/۱۶-۱۷] پهلوهايشان از بسترها در دل شب دور مى ‏شود (و بپا مى‏ خيزند و رو به درگاه خدا مى آورند) و پروردگار خود را با بيم و اميد مى‏ خوانند، و از آنچه به آنان روزى داده‏ ايم انفاق مى‏ كنند! هيچ كس نمى‏ داند چه پاداشهاى مهمّى كه مايه روشنى چشمهاست براى آنها نهفته شده، اين پاداش كارهايى است كه انجام مى‏ دادند.»

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله نیز درباره جایگاه و ارزش عبادت در شب می فرمایند: جبرئيل پيوسته مرا به شب زنده دارى سفارش مى كرد ، چندان كه گمان كردم نيكان امّت من جز اندكى از شب را هرگز نخواهند خفت .

در گوشه ای از برکات معنوی نماز شب پیامبر (ص) گفته اند: هر بنده اى ، مرد يا زن ، كه نماز شب روزيش شود و از روى اخلاص براى خداوند عزّ و جلّ برخيزد و وضوى كامل بگيرد و با نيّت درست و قلب پاك و پيكرى خاشع و ديده اى گريان براى خداوند عزّ و جلّ نماز گزارد ، خداوند تبارك و تعالى نُه صف از فرشتگان را پشت سر او قرار دهد، كه شمار فرشتگان هر صف را جز خداوند تبارك و تعالى نداند . يك طرف هر صف در مشرق باشد و طرف ديگرش در مغرب . حضرت فرمود : چون از نماز فارغ گردد به تعداد آن فرشتگان برايش درجه و مقام نوشته شود.[۱]

و در فواید دنیوی آن نیز مطالب زیادی بیان شده است. مثل اینکه امام على عليه السلام می فرمایند : شب زنده دارى ، مايه تندرستى است . (الدعوات : ٧٦/١٨٢) همچنین امام صادق عليه السلام فرموده اند: نماز شب، چهره را سفيد و نورانى مى كند ، نماز شب، انسان را خوشبو مى كند ، نماز شب، روزى مى آورد.

[۱]. الأمالي للصدوق: ١٢٥/١١٤.
[۲]. علل الشرائع: ٣٦٣/١.

دیدگاه‌ها

من یه مدت نماز شب می خوندم اما نماز صبح هایم را نمی تونستم بخونم بخاطر همین سعی کردم بین نمیز شب و صبح یکی رو بخونم

تصویر soalcity

با عرض سلام
قطعا مستحب و واجب یکسان نیستند تا انسان بخواهد یکی از آنها را انتخاب کند. بلکه باید به طور روشن واجب را انتخاب کند. البته با توجه به وقت اصلی نماز شب (پیش از اذن صبح) قضاء شدن نماز صبح به دلیل نماز شب عجیب است.

من ساعت ۲ نصف شب می خوندم با تمام ۱۱ رکعتش بعد در زمان رسیدن اذان صبح خواب می موندم البته این بی دقتی من بود اشکالی تو نماز شب نیست

خاك بر سرت كنم اخه كسي به خاطر مستحب واجب رو ترك ميكنه.تو نماز صبحتو بخون كافيه

نیازی نیست که خودتونو به خاطر نماز صبح خوندن یا نخوندن من ناراحت کنید بیشتر سعی کنید برای ادب کلام خودتون نگران باشید که حضرت علی (ع) می فرمایند:« دشنام دادن و بد دهنی ( یا دشنام شنیدن ) از اسلام بدورند » یا حضرت محمد (ص) می فرمایند:« حرام است برشخص ناسزا گو كه وارد بهشت شود »‌ البته قبل از اینکه دهنتون رو به بد دهنی عطراگین کنید پیشنهاد می کنم یک بار دیگه نظر من رو بخونید.

سلام.من حدود یک سال نماز شب (شفع و وتر )می خواندم.بعد از نماز خیلی راز و نیاز می کردم.اما حس می کردم آن تاثیری که باید در زندگی ام نداشت. الان حدود ۶ ماه می شود که نماز شب نمی خوانم دلیلش این است که صبح ها مجبورم برای خواندن درس زود بیدار شوم و اگر بخواهم در اواسط شب بیدار شوم و نماز شب بخوانم صبح انرژی برای درس خواندن ندارم.آیا دلیل توفیق نیافتن من گناهکار بودنم است؟ اما الان سعی دارم خیلی از گناهانی را که زمانی که نماز شب میخواندم را انجام می دادم ترک می کنم و تا حدودی موفق هم شده ام.  

تصویر soalcity

با عرض سلام
وقتی از کاری، نتیجه مطلوب نمی گیریم، باید سعی کنیم که آن کار را به شکل صحیح تر و دقیق تر انجام دهیم. نه آنکه آن را ترک کنیم. و اگر دلیل شما برای ترک نماز شب، داشتن انرژی بیشتر برای درس خواندن است، توجه کنید که انسان می تواند با همین نماز شب، انرژی و توان خود را مضاعف کند. و در نهایت، می توانید قبل از خوابیدن یا بعد از بیدار شدن، نماز شب را به جای آورید.
و اینکه سعی می کنید گناهانتان را ترک کنید، بسیار خوب است، اما منافاتی با نماز شب خواندن ندارد و می توانید هر دو کار را همزمان انجام دهید.

سلام.من قبلا که برا کارشناسی درس می خوندم،شبا یه مقدار زود میخابیدم ولی در عوض صبح قبل از اذان بیدار می شدم و نماز شبمو می خوندم بعد از اذان هم نماز صبح وبعدشم درس می خوندم

آیا می توان در نماز شب فقط نماز شفع و وتر را بخواند؟آیا می توان نماز شب را بعد از نیمه شب شرعی خواند؟

تصویر soalcity

سلام بله. می توانید تنها بخشی از آن را بخوانید. و وقت آن نیز بعد از نیمه شب شرعی تا اذان صبح است. و اگر کسی خارج از وقت به نیت قضاء نیز بخواند، اجر زیادی خواهد داشت.

آیا خداوند نمی توانست بجای اینهمه فرشته یک مشت پول به نماز شب خوان ها می داد؟این فرشته ها با این جمعیت عظیم چه بدرد می خوردند چرا مشکلات نماز شب خوان ها را حل نمی کنند آیا آنها دکورن؟گیرم بینهایت ملائک پس پیش باشند وقتی بی خاصیت باشند چه ارزشی دارند؟این درجات و مرتب یعنی چه ؟ چرا همشه این نوشته ها نا معلوم و وعده سرخرمن است؟ نوشته روزی را زیاد می کنند به نظرم شیوخ عرب و بچه هایشان همه شب بیدارند و نماز شب می خوانند که اینقدر پول دارند و رزق روزیشان سر به آسمان است؟به نظرم این یهودهای صهیونیست که تمام ثروت دنیا روزیشان است شب نمی خوابند و نماز شب می خوانند؟روی سفید و درخشان یعنی چه ؟ آیا خارجیها که اینقدر سرخ سفید زیبا هستند نماز شب می خوانند؟خوشبو می شوند یعنی چه؟ پس چرا برخی علما که کارشان خواندن نماز شب است نه روزی دارند حتی در حد بخور نمیر و متاسفانه در فقر و نداری از دنیا می روند ؟چرا کشور ما این همه علما و مراجع و نماز شب خوان دارد باید اینقدر ذلیل و توسری خور اسراییل فاسد فاسق فاجر باشد و اینهمه سختی ببیند؟کاش کسی پاسخ می داد امید است سانسور نشود چون اسلام گفته هر سخنی هر چند زیبا را با تحقیق بپذیرد؟ اگر شما کسی سراغ دارید که از نمازشب به جای رسید به ما بگویید؟ این را بگوییم نه مرتدم هستم نه کفار نه از دین خارج شده ام نه قصد هک حرمت به این احادیث و روایت را دارم ولی والله ماندم در این احادیث و زندگی مردمان مسلمان و علما و شب زنده داران که اصلا و ابدا این ادخایث در موردشان صحت ندارد؟

تصویر soalcity

با عرض سلام
به نظر می رسد که اگر کسی بخواهد با این دیدگاهها، نماز شب بخواند، باید فرمایش امیر المومنین (ع) را برایش خواند که:
بسا روزه ‏دارى كه بهره ‏اى جز گرسنگى و تشنگى از روزه ‏دارى خود ندارد، و بسا شب زنده‏ دارى كه از شب زنده‏ دارى چيزى جز رنج و بى‏ خوابى به دست نياورد خوشا خواب زيركان، و افطارشان (نهج البلاغه، کلمات قصار، ۱۴۵)
صفت بارز مومنان، ایمان به غیب است. (آیه ۳ سوره بقره) حال چگونه مومنی که می خواهد ایمانش را در استوارترین حالت بیان کند (آیه ۶ سوره مزمل) چند کیسه پول را در دنیای فانی به درجات و مقاماتی که تا ابد همراه انسان هستند، ترجیح می دهد؟ و این گونه حضور فرشتگان را بی ارزش می خواند؟
درباره روزی نیز باید توجه کرد که راجع به انسان سخن می گوییم و روزی انسان، با روزی حیوانات فرق می کند. انسان علاوه بر آنکه به خوردنی و آشامیدنی نیاز دارد، غذای روح نیز دارد. از همین رو علم و معنویت و ... نیز جزئی از روزی او به شمار می آیند. و اگر بخواهیم دیدگانمان را معطوف به روزی مادی کنیم، بزرگترین روزی مادی، قناعت است. هر چند این مساله با داشتن به موقع احتیاجات منافاتی ندارد.
و البته باید توجه کنیم که یک عامل با دو شرط اثر خود را می گذارد. اول آنکه اقتضائش تام باشد و دوم آنکه مانعی نباشد. یعنی کسی که نماز شبش به نوعی قبول نمی شود (مثل آنکه مال مردم را خورده) نباید توقع افزایش رزق داشته باشد همانطور که نباید عامل دیگری در کار آورد که روزی اش تنگ شود. مثل آنکه فردی بد دهن و هتاک باشد.
درباره چهره نیز اگر دقت کنید، سخن از نورانیت است. و نورانیت معنوی، ربطی به رنگ ندارد که می توان در نگاه یک سیاه پوست نیز نور معنویت او را دید.
درباره اسرائیل نیز، باید واقعیت را دید که ما عزیز هستیم و با اقتدار و عزت تمام در مقابل اسرائیل ایستاده ایم. و در صحنه های نزاع چند سال اخیر، یکی پس از دیگری، شکست را به آنها تحمیل کرده ایم.
راجع به اینکه چه کسی با نماز شب به جایی رسیده است، بسیارند. مثل آنکه حافظ می گوید:
هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ //// از یمن دعای شب و ورد سحری بود.
علما نیز با سعادت و نیکی زندگی می کنند. و تصورات شما درباره آنها اصلا صحیح نیست. چرا که سعادت در داشتن ماشین گرانقیمت و ... نیست.

سلام دوست عزیز . اسلام و تعالیم اسلامی مانند تکه های یک پازل هستند که همگی در کنار هم می توانند موجب سعادت انسان شوند. یک تمه از صدها تکه ی این پازل نماز شب است. علت گرفتاری ها و بدبختی ها جامعه ی ما این است که تکه های دیگر مانند رعایت حق الناس ، پرهیز از اسراف نظم در امور ، حقوق والدین، انصاف و رعایت عدالت در جامعه و ده ها عامل دیگر بطور دست و پا شکسته و حتی بطور معکوس اجرا می شود . اگر ما فقط به همین چند حدیث درمورد نمازشب اکتفا کنیم و سایر دستورات و تعالیم الهی را نادیده بگیریم مطمئنا چنین قضاوتی می کنیم .مانند داستان فیل در تاریکی که مولوی بیان می کند.

سلام. اولا از اینکه با متانت و بزرگواری پاسخی شایسته و بایسته و متغن دادید سپاسگزارم. دوما صدر در صد سخن و گفتارشما را قبول دارم نوشته من سطحی نگر و مادی است. و درک این احادیث گرانسنگ و وزین از دانش و درک ما خارج است و حکمت این سخنان را فقط سالکان می دانند سوما در نتایج معجره آسای نماز شب و عباداتی که قران و ائمه روی آن تاکید نموده اند هیچ کس نمی تواند کوچکترین شکی و تردیدی در خود راه دهد. حالات بسیاری از بزرگان را خوانده ام که از طریق همین نماز شب و شب زنده داری به مدارج و مراتب بزرگ رسیدن . امیدوارم که خداوند توفیق دهد روزی من نیز بتوانم این سخنان و گهربار را درک نماییم تا از این مادیگری و سطحی نگر خارج شوم. دعایم نمایید خداوند مرا مورد رحمت و لطف الهی قرار دهد.

سلام میگند میشه نماز شب را نشسته خواند میخوام بدونم چهار نماز دو رکعتی را میتوان ایستاده خواند ولی یک رکعت نماز وتر را نشسته خواند ؟

تصویر soalcity

سلام
بله می توانید به همین شکل بخوانید.

سلام نمازهای نافله پنج گانه چگونه و چه وقت میتوان خواند؟

تصویر شهر سوال

بت عرض سلام و احترام
لطفا در آدرس زیر
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=2

در بخش نماز، زیر مجموعه نمازهای مستحبی رو مطالعه نمائید.

با سلام،من شنیده ام که جوانان میتوانند نماز شب را قبل از ساعت ۱۲ بخوانند ،آیا این حرف صحیح است؟

تصویر soalcity

سلام
این مساله منحصر به جوانان نیست:
مسأله ۷۷۴ مسافر و كسى كه براى او سخت است نافله شب را بعد از نصف شب بخواند ، مى‏ تواند آن را در اول شب به جا آورد. (توضيح المسائل (المحشى للإمام الخميني)، ج‏۱، ص: ۴۲۹)

سلام به همه دوستان
خواهش ميكنم كمكم كنيد و يه راه حل بهم نشون بدين؟ من از بچگي نمازهامو ميخونم حتي اون زماني كه به سن تكليف نرسيده بودم به جرات ميگم كه من نمازم قضا شده ولي نماز قضا ندارم يعني همشو به جا آوردم. الان ۱۲ ساله كه ازدواج كردم و شرط ازدواجم هم ايمان و نماز خوندن شوهرم بود اوايل زندگيمون خيلي خوب بود. هميشه شوهرم نماز ميخوند. اما بيشتر از ۵ ساله كه با حرفاي خواهر كوچكش نمازو گذاشت كنار. انقدر تو مخش رفت كه الان نماز نميخونه هيچ به منم ميگه تو خودتو اسير نماز كردي. خدا بين اين همه افريده هاش از كهكشان تا زير دريا منو كه هيچم نميبينه تا ازم نماز بخواد كلا طرز فكرشو عوض كردن. منم هر راهي رو امتحان كردم. حتي نميخواستم ضامنش بشم تو بانك و راههاي ديگه. گفتم نماز بخون تا ضامنت بشم. كه اصلا قبول نكرد. خواهرش زمان ازدواج انقدر نماز خوند تا به چشم بياد و يكي اونو بگيره الانم كه ازدواج كرده با يه ادمي كه خدا رو هم نميشناسه چه برسه نماز. كلا اونم نمازو گذاشته كنار. الان سوالم اينه راهنمايي كنيد چطور شوهرمو به نماز برگردونم؟؟؟؟ خيلي دوست دارم نماز بخونه؟ خونمون اصلا بركت نداره. هر چي پول درمياره اصلا خرج خونه نميشه. برعكس من كه حقوقمو هم قرض ميدم هم خرج خونه ميكنم هم قسط ميدم هم پس انداز ميكنم هم شهريه ارشدمو دادم. فكر نكنين من ميليونرم. فقط اعتقادم اينه كه ادم نمازخون پولش بركت داره. وگرنه من فقط حقوق كارمندي دارم. خواهش ميكنم از دوستان كه راهنماييم كنيد؟؟؟؟؟؟؟؟

تصویر soalcity

سلام
اگر مشکل از نوع تفکرات غلط باشد، می توان به راحتی به آن جواب داد. مثلا اگر هم خدا تو را نبیند، تو که خدا را می بینی! (با چشم دل)
یا اینکه چه کیس گفته انسان در بین این همه موجودات دیده نمی شود در حالی که خدا همه این موجودات را برای انسان خلق کرده و انسان را خلیفه خودش نموده است. و اگر کسی در مسیر بندگی او نرود، جسارت و بی ادبی در نزد خداست و با بندگی خدا خشنود می شود و ...

خواهش ميكنم نظر منو عمومي نشون بدين. ميخوام براي خيلي از ادمهايي كه مغز يك نفرو ميخورن تا نماز نخونه رو همه بشناسند تا گول حرفاي نزديكترين افراد خانواده شونو نخورند. ادم بايد عاقل باشه تا از خدا بيخبر نشه.

سلام دوستان. راستش ممنونم از راهنماييتون. اين راهو رفتم. تازگيها تا ميخوام از شوهرم درمورد نماز حرف بزنم كلا ميگه بس كن باز شروع كردي. من با خدا راز و نياز ميكنم اما به روش خودم. فقط ميخواد من پشت حرفو نيارم. اين صحبتهايي كه شما فرمودين كلا بهش گفتم اما هيچ تاثيري نكرده؟ موندم چه كنم؟
یه خواهشی از مدیریت سایت داشتم. اگه امكان داره یه كتابی چیزی معرفی كنید تا بدم شوهرم بخونه و سر عقل بیاد و نمازشو بخونه.خواهش میكنم.

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
احساس مسئولیت شما در قبال همسرتان بسیار قابل تقدیر است. مسؤولیتی که خداوند بر همه همسران واجب کرده است (تحریم، آیه ۶) امیدواریم که خداوند پاداش نیک به شما عطا نماید.
در این زمینه اگر بتوانید از افرادی که بر روی ایشان نفوذ بیش تری دارند، استفاده کنید، مناسب تر است. رفتار شما با وی نیز باید به گونه‏ای باشد که تحت تأثیر اخلاق، عواطف و نحوه برخوردتان قرار گیرد. به افکار و اندیشه‏های شما - به عنوان یک فرد نمازخوان مذهبی - علاقه‏مند شود . با نفوذ در قلب و دل او، بتوانید تغییری در فکر و اندیشه وی ایجاد کنید؛ بنابراین:
۱- ابتدا با عمل خود او را تشویق به نماز اول وقت و اعمال عبادی کنید، یعنی خودتان نمازتان را سر وقت بخوانید . سایر احکام واجب را به همین صورت انجام دهید. با عمل به دستورات الهی او را دعوت به کارهای خوب و انجام وظایف شرعی و ترک محرمات کنید. سپس در مورد اهمیت نماز و تأثیر مثبت عبادات برای او بگویید یا کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده ،مثل کتاب نماز از آقای قرائتی و یا تهیه نوارهای مذهبی از کسانی که سخنان آن ها جذاب و تأثیرگذار است، معاشرت با خانواده های متدین و ایجاد روابط خانوادگی با آن ها و ارتباط دادن او با دوستانی مذهبی.
این کارها را به صورت غیر مستقیم نیز می توانید انجام دهید، مثلا اگر دوستی دارید که خانواده او از هر جهت مناسب است ،از آن ها بخواهید که ابتدا به شما سری بزنند. به هر نحوی که امکان دارد با این گونه خانواده ها ارتباط برقرار کنید، چه اینکه دوست خوب نقش بسیاری مؤثری می تواند در زندگی انسان داشته باشد.
۲- اگر مشکلی برای وی ایجاد شد، با کمال خوش‏رویی و محبت به او کمک نمایید. سعی کنید با اخلاق تان او را جذب خود کنید تا به مرور زمان بتوانید در او نفوذ کنید.
۳- او را سرزنش و توبیخ نکنید (به خصوص در برابر خویشان و دوستان) . از جر و بحث و مجادله با وی پرهیز کنید.
۴- در مقابل کارهای او بی تفاوت نباشید، بلکه اگر ممکن است او را راضی کنید تا در مورد اهمیت دستورات دینی با شما گفتگو کند. باید سعی کنید رفتارتان کاملا صادقانه باشد. به او بفهمانید که می خواهید مشخص کنید که کدام راه صحیح است، دین داری یا بی دینی. به او بگویید یا شما را قانع کند یا شما او را قانع کنید. البته لازم است ابتدا خود را برای یک گفتگوی عالمانه و در عین حال دوستانه آماده کنید. برای این کار بهتر است از صحبت درباره اعتقادات شروع کنید، زیرا بی اهمیتی به دستورات شرع تا حدود زیادی به خاطر ضعیف شدن عقیده فرد به خدا و قیامت است. اگر بتوانید اصل وجود خدا را که در فطرت همه انسان ها نهاده شده با دلایل محکم عقلی برای او ثابت کنید . نیز توجه او را به قیامت و سختی آن بیش تر کنید. ممکن است در کارتان موفق شوید.
۵- بسیاری از انحرافات به خاطر همنشینی با دوستان ناباب در انسان ایجاد می شود. اگر کاری کنید که با این گونه افراد کم تر رفت و آمد کند و نسبت به آن ها بدبین شود، قدم بزرگی در اصلاح او برداشته اید.
۶- تلاش شما برای نجات همسرتان از این وضعیت بسیار با ارزش است، حتی اگر هیچ تأثیری بر او نداشته باشد، بنابراین با صبر و حوصله به کارتان ادامه دهید . هرگز کاری نکنید که لجاجت او بیش تر شود. بلکه او را تشویق به توبه و بازگشت به اسلام کنید . حداقل این که سعی کنید مشکل او در افراد دیگر مثل فرزند تأثیر نگذارد . اگر فعلا اصلاح پذیر نیست،در آینده امید به بازگشت و توبه را در او تقویت کنید.
۷- در صورت همکاری با شما گرچه یک گام، ایشان را مورد تشویق قرار دهید.
۸- صفات پسندیده و نقاط مثبتی که در ایشان هست ، مد نظر قرار دهید. همواره ایشان را به خاطر آن ویژگی های مثبت مورد احترام و تکریم قرار دهید.
نکته:فرض کنید خداوند تعالی هدایت همسرتان را به شما محول کرده ، برایش چه می کردید و از چه راهکارهایی استفاده می نمودید؟
معرفی كتاب:بهشت خانواده،سید جواد مصطفوی
آیین همسرداری،ابراهیم امینی.
موفق باشید.

سلام بر شما.
ازتون واقعا ممنونم كه راهنمايي كردين. ولي تمام اين راههايي كه گفتين رو رفتم. شوهر من ادم بسيار خوبيه. تنها ايرادش اينه كه نماز نميخونه. تا چند سال پيش هم تنها روزه ميگرفت بدونه نماز. اما الان روزه رو هم ترك كرده. من هر وقت خواستم بهش با مهربوني و ملايمت بگم كه راهش درست نيست يا از دين و خدا براش بگم اول از همه گوش نميده و دوم اينكه بم من ميگه ميخواي از خونه برم بيرون ، بازم ميخواي از نماز و دين بگي. بخدا منم خسته شدم. راستش الان حسرت اوايل زندگيمو ميخورم. اون موقع نماز ميخوند روزه ميگرفت و بين نمازاش قران ميخوند. من خوشحال بودم. از ته قلبم خدا رو شكر ميكردم كه اوني كه ميخواستم نصيبم شد. اما الان هر روز زجر ميكشم. هر روز از بي بركتي خونمون و روزيمون ناله ميكنم. يعني هيچ راهي نيست؟؟؟ من نماز صبحمو اول وقت ميخونم. چون سرويس دارم و ميرم اداره. مخصوصا الان كه ساعت ۶ اذان ميگه. من اهل تبريزم. نماز ظهرمو هم اول وقت تو اداره ميخونم. نماز مغربو ميام خونه. الان كه دارم اين كامنتو ميذارم گريه ميكنم كه خدايا چرا اينجوري شده. اون ادم خوبيه. به همه كمك ميكنه. هر كاري از دستش بربياد انجام ميده. بارها مادر شوهرم و من تلاش كرديم باهاش حرف زديم. حتي مادرش گفت شيرمو حلالت نميكنم نماز نميخوني اما گوشش بدهكار نيست. من نميخوام بيخيال بشم. ميخوام تلاش كنم. اما انگار فايده نداره. چي كار كنم.؟؟؟؟؟؟؟؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
ببینید خواهر محترم وقتی شما تمام تلاشتان را کرده اید و راههای گفته شده را نیز عمل کرده اید،دیگر تکلیفی به گردنتان نیست.وقتی خداوند تکلیفی بر عهده ی شما ندارد چرا خودتان را زجر می دهید. خودتان هم می گویید دیگر اصلا گوش نمی کند پس تکرار نه تنها فایده ای ندارد بلکه آسیب زا نیز هست.
خداوند متعال تلاش شما را دیده است.همو که به پیامبرش گفت خودت را بیش از آنچه به آن تکلیف شده ای به زحمت مینداز.
پس سعی کنید با القای آرامش به زندگیتان وضع موجود را تغییر دهید. شاید به برکت صبر و تحمل شما در آینده فرجی حاصل شد.
موفق باشید.

درود ، کسی نتونست نماز شبو به وقتش بخونه قضاشو بجا بیاره و ازش نگذره تو از کجا میدونی چه بلاهایی میخواسته سرت بیاد که میگی هیچ تاثیری یا تاثیر مطلوب رو روت و توی زندگیت نداشته ، بدرود موفق باشید...

سلام من یه جوون بیست و نه ساله هستم تو دوران نوجوانی نماز میخوندم از هفده سالکی دیگه نمی خونم اما هر وقت مشکلی داشتم باز دوباره شروع کردم به نماز خوندن که البته بعد ده روز تموم میشد اثرش...تو زندگی خیلی مشکل دارم خیلی خیلی زیاد در این حد که نعوذ بالله اگه حضرت زینب ص بیان ببینند مشکلاتمو حتما میگن تو هم اسوه صبره ....والا....الان ده ساله که خود ارضایی میکنم..نماز نمیخونم ...اما گناه دیگه ای مرتکب نمیشم راستی البته روزه هم نمیگیرم البته خیلی دوست دارم بگیرم این سیگار لعنتی نمی زاره...تک پسر خونه هم هستم و پدر و مادرم هم از کار افتاده هستند و تمام مسیولیت خونواده افتاده گردن من البته نه ازلحاظ مادی...خواهر بزرگم بعد ۵ سال از شوهرش طلاق گرفت و دورا دور با خبر میشم که داره میره یکی از شهرهای اطراف شهرمون به این و اون صیغه میشه ...خواهر کوچکم هم شوهر یه ادم گدا صفت بد دهنه همیشه با ما درگیر واسه پول از یه خوانواده فقیره و همیشه واسه ملکها و زمینهای بابام با هامون درگیره و با خواهرم بد رفتاری میکنه حتی بارها منو تهدید به مرگ کرده ...تا جایی که باور نمیکنید حتی از بعضی حرفهاش تا صبح نمیتونم بخوابم و بیدارم.حتی بارها به فکر کشتنش افتاده ولی به خاطر ابروی خانواده کنار کشیدم...داشتم میگفتم خواهر وسطی ام هم با اینکه دختر زیباییه و خیلی به خودش میرسه اما شوهرش همیشه دنبال بازار ازاده الانم که این کامنت رو مینویسم تو خونمونه و من دارم از بچه هاش پرستاری میکنم خواهرمم پاشو توی یه کفش کرده که دیگه نمیخوام باهاش زندگی کنم .....مادرم هم بیمادی فشار خون داره و دکترش بهم گفت امکان داره مادرتون سکته کنه چون معلومه خیلی لسترس داره و جوش میزنه ...پدم هم یه ادم صاف و ساده دله و اصلا غم دنیا فرتش غم .راستی پدرم هم زمینگیره و نمیتونه راه بره و حتی نمیتونه دفع حاجت بکنه که هر روز ۵ بار خودم کمکش میکنم ...به خدا دارم تو این زندگی دیونه میشم از تنهایی از بیکسی از سنگ صبور شدن از سیبل شدن ....من هنوز مجردم .خیلی دوست دارن ازدواج کنم ...به خدا خیلی خیلی دوست دارم ازدواج کنم...نمی دونم چرا خدا که تو قران گفته برای هر موجودی زوجی افریدیم پس واسه من اون زوج نیست...نمی دونم شاید قراره تا اخر عمر خود ارضایی کنم .البته پدرمو در اورده دیگه اعصاب درست و حسابی ندارم .نمیدونم شاید هم از مشکلات باشه...از ۲۶سالگی خواهرام مثلا میرند خواستگاری ولی تا حالا فقط ۴ یا ۵ مورد رو رفتند ..هر وقت رفتند خواستگاری یه مشکلی براشون پیش امده و باز واسه چند ماه پروزه خوابیده هر چیهم اصرار که برید بران دنبال زن بگردید میگن برو بابا حوصله داره خودمون غرق غمیم.اما خدا به سر شاهده من همیشه سنگ صبورشون بودم و حلال مشکلاتشون..سرتونو درد نیارم چند ماه پیش خدا قسمت کرد رفتم زیارت حضرت معصومه که تو عمرم هم نرفته بودم چون شهرمون خیلی از قم دوره .والی چه معنویتی داشت خدا قسمتتون کنه .اونجا کلی گریه کردم ...گریه کردم...بی بی رو قسم دادم یه نگاهی به زندگیم بندازند منم همونجا قول دادم یه بنده واقعی بشم...میدونید چرا چون تو یه کتابی تو همون حرم خوندم که یه پسری که مشکلات زیاد داشته امده حرم .حضرت معصومه گفتند که کمکش میکنم اما به اون پسر بگید نماز بخونه....از غم که برگشتم اولش تنها نماز میخوندم و خود ارضایی نمیکردم اما الان چند ماهه نماز شب هم میخونم .نافله ها رو هم میخونم.باور نمیکنید کتابهای اهل سیر و سلوک رو کامل خوندم و اکثر وقتها دایم الوضو هستم و ذکر میگم محصوصا ذکر یونسیه .نمازامو اول ئقت ادا میکنم و اکثرا به جماعت ولی هنوز مجردم هنوز داغ ظلم به خواهرام رو دلم هست و نمیتونم شبا بخوابم...البته تو یه مورد کوچولو احساس کردم که خدا داره کمکم میکنه ...نمیدونم شاید هم مراقبمه ...الان خیلی دوسش دارم...من ببخشید سفره دلمو براتون باز کردم ...شمارو به خاطر خدا هم که شده برام دعا کنید ...مجردی رو حالا به هر حال تحمل میکنم اما مشکلات زندگی خانواده ام به والله امونم رو بریده ...شمارو به خدا تو نماز شبتون من رو هم دعا کنید ....

برادرم....داستان زندگی شما رو خوندم....خیلی متاثر شدم...نمیدونم الان در چه حالی هستید چون دو سال گذشته....فقط از ته دلم از خدا میخوام به حق علی(ع) و اولاد علی همه مشکلاتتون رو حل کنه و عاقبت به خیر بشید...ان شالله که خداوند همسر و فرزندان خوبی نصیبتون کنه و شما هم رنگ آرامش رو ببینید...

شهر سوال و دیگر دوستان میشه لطفا نظرتونو درباره کامنت من بگین لطفا و راهنماییم کنید که چیکار کنم که مشکلاتم حل بشه

آقا مهدی انشاالله خدا کمکتون کنه،ما هم مشکلات خانوادگی زیادی مثه شما داریم،تحمل دیدن رنج پدر و مادرم. رو دیگه ندارم،خواهش میکنم به نماز خوندتون ادامه بدین خانم حضرت معصومه خیلی مهربونن،راستش گاهی که دیگه از غصه جون به لب میشم نماز استغاثه به حضرت زهرا میخونم خیلی تاثیر گذاره، خدایی نکرده حتی اگه مشکلاتتون حل نشد که انشالله میشه سعی کن ایمانت رو روز به روز قویتر کنی،من همیشه به امید زنده ام که خدا لااقل اون بالا داره به زندگی پر از دردمون نگاه میکنه و خبر از دلمون داره باقیش دست خودش،من برای شما و خواهرا و پدر و مادرت دعا میکنم شما هم ما رو دعا کن

البلا للولا ...بلا برای دوستان خدا هست ...یعقوب و اسماعیل و ذوالکفل و....
کسی رو که خیلی دوست داره بلا بش میده میخواد ورزیدش کنه میخواد مال خودش کنه میخواد به شیطون بگه این بنده من فقط تو خوشی و راحتی منو عبادت نمیکنه بلکه تو سختی و درد و دل شکستگی هم منو دوست داره .
صابر و شاکر باش بگو الحمدلله خدا که مورد لطف تو ام
وبشر الصابرین....عاقبتش خیلی قشنگه ... عزیز دنیا و آخرت میشی انشالله

نظرات