آیا دشمنی شدید وهابیون نسبت به شیعه، دلیل تاریخی خاصی دارد؟

وهابیون

وهابیت سابقه چندانی ندارد که بخواهیم از تاریخ آنها سخن بگوییم! وهابیت یک حزب سیاسی است که در قرن حاضر توسط سرویس های جاسوسی انگلیس ایجاد شده و خاطرات مستر همفر به خوبی شیوه هدایت عبدالوهاب برای این فرقه سازی را نشان می دهد. و حتما باید به این نکته توجه داشت که وهابیت با اهل سنت نیز میانه ای ندارد. در ابتدای شروع حرکت وهابیون علمای اهل سنت مکه  بارها و بارها آنها را تکفیر کرده اند. و وهابی ها با کمک تسلیحاتی انگلیس مکه را فتح کردند! و تعداد زیادی از سنی ها را از دم تیغ گذراندند و همه مسلمانان غیر خود را تکفیر کردند:

آقای زینی دحلان در  کتاب الدرر السنیة  (مفتی مکه مکرمه و متوفای ۱۳۰۴) می‌گوید: آقای محمد بن عبد الوهاب که ظهور کرد و فرقه وهابیت را تأسیس کرد، اعلام کرد: تمام مسلمانان - شافعی و مالکی و حنفی و حنبلی و شیعه و زیدی و ... - کافر هستند و علمای گذشته هم کافر هستند و هر کس بخواهد مسلمان شود، باید ۵ بار شهادت بدهد: ۱. شهادت بر وحدانیت خداوند. ۲. شهادت بر رسالت پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم). ۳. شهادت بر این‌که قبلا مشرک بودم و با ورود به وهابیت، مسلمان شدم. ۴. شهادت بدهد بر این‌که پدر مادرم که مرده‌اند و وهابی نشدند، مشرک مرده‌اند.۵. شهادت بدهد که علمای گذشته که مرده‌اند و وهابی نشدند، مشرک مرده‌اند و حق طلب مغفرت برای آنها ندارم.[۱]

رمز دشمنی وهابیون با اهل بیت (علیهم السلام) برای کسانی که با روایات و معیارهای  نفاق آشنا هستند، روشن است:
«وَ الَّذِی فَلَقَ الْحَبَّةَ وَ بَرَأَ النَّسَمَةَ إِنَّهُ لَعَهِدَ النَّبِیُّ ص إِلَیَّ أَنَّهُ لَا یُحِبُّكَ إِلَّا مُؤْمِنٌ وَ لَا یُبْغِضُكَ إِلَّا مُنَافِق[۲] امیر المؤمنین ع بر فراز منبر میفرمود سوگند بخدائى كه دانه را شكافته و ما سواء را ایجاد كرده پیمبر اكرم ص پیمان گرفته كه جز مؤمن پرهیزگار دیگرى ترا دوست نمیدارد و بغیر از منافق بدكار دیگرى ترا دشمن نمیدارد.»

معیار بودن حب و بغض حضرت علی (ع) برای ایمان و کفر مطلبی نیست که فقط شیعه آن را معتقد باشد، بلکه اهل سنت نیز آن را معتقدند و حتی بالاتر از آن را نیز بسیار گفته اند:
علامه شمس الدین جزری شافعی می‌نویسد: «ما گروه انصار فرزندان مان را با محبت و دوستی علی(علیه السلام) آزمایش می كردیم، اگر فرزندی بدنیا می آمد و علی را دوست نداشت می فهمیدیم كه از ما نیست.»
شمس الدین جزری از بزرگان اهل سنت است كه در مقدمه كتابش روایت‌های نقل شده در این كتاب را مسند و متواتر می‌داند.[۳]

قندوزی حنفی می‌نویسد: رسول خدا به علی فرمود: تو صاحب پرچم و حوض منی... تو مولای كسی هستی كه من مولای اویم، ومن مولای هر مؤمن و مؤمنه ای هستم، مُحبّ و دوستدار تو نیست مگر آنكه ولادتش پاك باشد و دشمن تو نیست مگر آنكه ولادتش ناپاك باشد.[۴]

موارد بیشتر را در مطلب زیر ببینید:

آیا می توان به دشمنان حضرت علی (ع) اتهام فرزند نامشروع بودن زد؟

[۱]. الدرر السنیة جلد اول، صفحه ۶۴.
[۲]. الإرشاد فی معرفة حجج الله على العباد ج‏۱ ،ص۴۰.
[۳]. الجزری الشافعی، أبی الخیر شمس الدین محمد بن محمد (متوفای ۸۳۳هـ)، أسنی المطالب فی مناقب سیدنا علی بن أبی طالب كرم الله وجهه، ص۵۷ ـ ۵۸ ، تقدیم، تحقیق و تعلیق:‌ الدكتور محمد هادی الأمینی، ناشر: مكتبة الإمام امیرالمؤمنین(ع) العامة، اصفهان ـ ایران.
[۴]. القندوزی الحنفی، سلیمان بن إبراهیم (متوفای۱۲۹۴هـ)، ینابیع المودة لذوی القربى، ج ۱ ص ۳۹۷، تحقیق: سید علی جمال أشرف الحسینی، ناشر: دار الأسوة للطباعة والنشر، الطبعة: الأولى، ۱۴۱۶هـ.

نظرات