آیا توسل جستن به پیامبر (ص) یا ائمه (علیهم السلام) جایز است؟

 توسل

همان طور که در محل خود اثبات شده است، توسل از مسائل اجماعی بین تمام مسلمین است. و تنها حزب سیاسی وهابیت با آن مخالفت می کند. البته در بعضی از نوشته ها، وهابیون نیز مصادیق بسیاری از توسل را جایز می شمارند و توسل به مرده را عملی خلاف می دانند!
اما در بعضی موارد، وهابیون بی سوادتر ، (به قول معروف) آش را چنان شور می کنند که خود آشپز نیز نمی تواند آن را بخورد!

انکار توسل، انکار صریح آیه قرآن است.
وَ لَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جاؤُكَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَ اسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوَّاباً رَحیماً؛[نساء/۶۴] و اگر این مخالفان، هنگامى كه به خود ستم مى‌‏كردند (و فرمانهاى خدا را زیر پا مى‏‌گذاردند)، به نزد تو مى‌‏آمدند و از خدا طلب آمرزش مى‌‏كردند و پیامبر هم براى آنها استغفار مى‌‏كرد خدا را توبه پذیر و مهربان مى‌‏یافتند.
در این آیه صریحا، پیامبر (ص) و عمل او وسیله ای برای بخشش گناهکاران خوانده شده است.

قالُوا یا أَبانَا اسْتَغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا إِنَّا كُنَّا خاطِئینَ * قالَ سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَكُمْ رَبِّی إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ؛[یوسف، آيات ۹۷ و ۹۸] گفتند: «پدر! از خدا آمرزش گناهان ما را بخواه، كه ما خطاكار بودیم!»* گفت: «بزودى براى شما از پروردگارم آمرزش مى‏طلبم، كه او آمرزنده و مهربان است!»
در این آیات نیز، حضرت یعقوب، وسیله ای برای بخشش و مغفرت فرزندان خود معرفی شده است.

حال چگونه می توان آیات به این صراحت را انکار کرد و توسل به هر شکلی را غیر جایز خواند؟ آیا این اوج بی سوادی نیست که عده ای توسل را شرک می خوانند؟ آیا پیامبر اسلام (ص) مشرک بودند یا حضرت یعقوب؟(نعوذ بالله)  یا اینکه خدا دستور به انجام شرک داده است؟
البته از سویی نیز واضح است که اگر برای اصلاح خطای فاحش خود بخواهند بین توسل در زمان حیات اولیاء با زمان بعد از حیاتشان فرق بگذارند، باز هم خطای فاحششان جبران نخواهد شد!
چون چگونه می توان پذیرفت که شرک در زمان حیات پیامبر (ص) جایز بوده و بعد از مرگشان، حرام شده؟ آیا شرک می تواند زمانی جایز باشد؟ یا اینکه کسانی که توسل را شرک می خوانند، اندک اطلاعی از قرآن ندارند.

بگذریم از اینکه شیعه به کسانی توسل می کند که زنده هستند. امام زمان (عج)حی و حاضر هستند و باقی ائمه نیز به تصریح قرآن زنده هستند، هر چند که نادانان درک نکنند:
وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فی‏ سَبیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ؛[آل عمران/۱۶۹] هرگز گمان مبر كسانى كه در راه خدا كشته شدند، مردگانند! بلكه آنان زنده‌‏اند، و نزد پروردگارشان روزى داده مى‌‏شوند.

دیدگاه‌ها

با سلام
۱-آيا با توجه به جمله كه "اگر ميخواهيد با من صحبت كنيد نماز بخوانيد و اگر ميخواهيد من باشما صحبت كنم نماز بخوانيد" آيا باز بايد به امام زاده ها متوسل گرديد؟
۲-با توجه به اينكه تنها خداوند است كه از آينده ما خبر دارد. برخي از خوسته هاي ما با توجه به اينكه فكر مي كنيم برايمان خير است و فقط شخص خداوند است كه از خير يا شر بودن آن اطلاع دارد ايا واسطه قرار دادن امام زاده ها براي قبولي دعايي كه خداوند ميداند كه خيري در آن نيست اشتباه نيست

تصویر شهر سوال

سلام
اولا جمله ای که درباره صحبت با خدا بیان نموده اید، ظاهرا غلط نوشته شده است.
ثانیا آن گونه که شما قصد کرده اید، ظاهرا باید عبادت منحصر به نماز و تلاوت قرآن باشد. در حالی که هر مسلمانی می داند، دایره عبادات بسیار فراتر از این امور است. حج، انفاق، امر به معروف و ... و توسل نیز دستور صریح خدای متعال است که در آیه ۳۵ سوره مائده به آن امر کرده است.
ثالثا علم غیب اگر چه در ابتدا و به طور ذاتی تنها از آن خدای متعال است، اما خدا بعضی از بندگانش را از آن بهره مند می کند. همان گونه که در ایه ۲۷ سوره جن فرموده است.
رابعا هیچ کس حق ندارد برای توسل کسی را جایگزین خدا کند و دیگری را در عرض خدای متعال قرار دهد. بنابراین در توسل و غیر آن همه کاره خدای متعال است.

سلام من برای ازدواجم به امام زمان متوسل شدم فردای آن روزمسائلی باعث شد من با آقایی به نام مهدی آشنا شدم.من در دلم خوشحال شدم که امام زمان حاجتم را پاسخ داده و واسطه من با یکی که هم اسم خودش است شده من جسارت کرده وعلاقه ام را با او مطرح کردم ایشان در ابتدا راضی بودن ولی رفته رفته اوضاع بدتر شد و ایشان مایل به ارتباط نیستند میخواهم بدانم دلیلش چیست فقط یکبار همدیگر را دیدیم و فقط اس میدادیم میخواهم بدانم دلیلش چیست من که خوشحال بودم امام زمان حاجتم را زود روا کرد چرا این طوری شد.نگویید که ظاهرم رانپسندیده نه یک آدم معمولی ظاهرم خوب اس و با حجاب هستم .به خدا نسبت به امام زمان بدبین شدم

تصویر شهر سوال

با سلام و تشکر
یکی از مهمترین اتفاقات زندگی ازدواج و انتخاب همسر است که برای انتخاب کم خطر روان شناسان مسیر منطقی و عاقلانه ای را ترسیم کرده اند که بهتر است در جای دیگری این راه تحلیل و بررسی شود اما نکته ای که جای تعجب دارد برداشت شما از مشیت و خواست الهی و ائمه صلوات الله علیهم است شما به دلیل شناخت ناقص و پایینی که از کرامات و خواست ائمه داشته اید و از طرفی استفاده از مسیر منطقی و عاقلانه را در انتخاب همسر را ندانسته و یا ناکافی دانسته اید دچار این خطای شناختی و فکری شده اید اگر قرار باشد امامان و معصومین به صورت مستقیم مسایل و مشکلات ما را مرتفع می کردند باید خودشان در موقعیت مختلف زندگی با یک دعا وخواست الهی مشکلات و مسایلشان مرتفع می شد مثلا چرا امامان و معصومین برای اینکه روزی زن و بچه شان تأمین بشود سخت مشغول کار و تلاش می شدند آنها که دایم مشغول عبادت بودند و سزاوار ترین فرد برای زندگی روی کره زمین بودند و می توانستند با یک دعا بهترین روزی ها را از خدا طلب کنند. چرا برای بیماریهایشان نزد طبیب می رفتند و برای مسایل نظامی مشاور می گرفتند مگر آنها نمی توانستند با یک دعا از خدا سلامتی وشفا طلب کنند پس خداوند مسایل زندگی ما را بر اساس اسباب و علل مادی آن تغییر می دهد و شما اگر هزار رکعت نماز هم بخوانید و از خدا بخواهید که مثلا کبریت دست شما را نسوزاند کبریت خاصیتش سوزاندن است پس معلوم نیست شما به دلیل فشارهاو نبود خواستگار و یا عللی که مشخص نیست فکر کرده اید امام زمان به صورت مستقیم خواستگار برای شما فراهم می کند و به شما تحویل می دهد در حالی اگر چندین و چندین سال هم با این فکر زندگی کنید خواستگاری برای شما فراهم نمی شود مثلا اگر شما مریضی جسمانی داردید با توکل بر خدا و استمداد از امامان نزد پزشک می روید و فرایند عادی و منطقی درمان را پیگیری می کنید تا خوب شو ید در این مواقع هم باید فرآیند طبیعی را طی کنید اما اینکه به صورت اتفاقی خواستگاری به نام مهدی داشتید شاید اگر به امام دیگری هم متوسل می شدید و از او کمک می گرفتید اسم خواستگارتان همان مهدی بود و اینکه درشما خودتان درخواست دادید در فرهنگ ما خیلی مناسب نیست و از طرفی نپسندیدن ایشان هم جزء حقوق خودشان است که از همان اول با خودش صاف و صادق باشد چون اگر در این موارد دچار تعارف شود و به اجبار ازدواج کند هم ظلم به خودش کرده و هم به طرف مقابلش پس گفته آخر بنده این است تمام امور مادی و زندگی این دنیایی را با توکل برخدا و از مسیر منطقی و معقول و دور از خیالبافی های ذهنی و برداشت های ناصحیح از نحوه کمک و دستگیری معصومین ، انجام دهید موفق باشید.

با سلام ممنون از توضیحاتتان.ولی اگر شرایط طوری است که یک دختری خانواده اش اجازه نمیدن در اجتماع باشه و زیاد به چشم دیده نشده از هر لحاظ دختر مناسبی باشد اون وقت چطور ؟اسلام ( البته برداشت بعضیها از اسلام)که حق خواستگاری را به پسر دادن میگید مرد همه کاره است علف باید به دهان بزی شیرین بیاد باید اون بپسنده دختر اصلا مهم نیست اون وقت پسر چطور از وجود اون دختر مطلع بشه ؟نگویید که اطرافیان بگن تو این دوره زمونه که اگه کسی یه پله بالاتر از اطرافیان باشه سایشو با تیر میزنن چه برسه به اینکه براش خواستگار معرفی کنن تا حالا که بد گفتن همه روفراری دادن. در مورد خواستگاری دختر اگه اشتباه بود اولین خواستگاری در اسلام که با یک زن شروع شد(حضرت خدیجه) خدا خودش میدونست اگه باعث گمراهی میشد اصلا نمیذاشت ادامه داشته باشه.

تصویر شهر سوال

با سلام
اگر تاریخ را دقیق تر مطالعه بفرمایید، متوجه خواهید شد که عمل شما هرگز با عمل حضرت خدیجه (س) قابل قیاس نیست. هرگز حضرت خدیجه (س) به نزد پیامبر (ص) نیامدند تا بگویند من به تو علاقه دارم. بلکه به گونه ای رفتار نمودند که شان یک بانوی عفیف رعایت شود.
و درباره مطالبی که درباره اطرافیان و ... مطرح نموده اید، علاوه بر اینکه ظاهرا اغراق نموده اید، فرض نمایید که اصلا هیچ کس از حضور شما با خبر نشود. آیا در این صورت به نتیجه می رسید که با اقدامی خلاف عرف و منطق ابراز وجود کنید یا اینکه این زمینه را امتحانی الهی دانسته و از کرامت خود پاسداری می نمایید؟
بهتر است کمی خصلت عجله را از خود دور کنید و متوجه باشید آنچه جسارت خوانده اید، سبب طرد شدن خودتان می شود. و با توجه به بالا رفتن سن ازدواج در جامعه، تاخیر در ازدواج ها تا حدی طبیعی است.

سلام هر توضیحی که میدهید به جاست ممنون ولی قبول کنید که خانومها مظلوم واقع شدند تو این دنیا به خاطر خلقتشان .نه اینکه خدا مظلوم آفریده نه اصلا ولی در نظر آقایان چرا!همیشه آقایان با توجه به خلقت خودشون که جنس غالبند در مورد خانومها تصمیم میگیرند. در مورد اون آقا هم من طوری رفتار یا صحبت نکردم که شانم زیر سوال بره خیله محترمانه بود جواب آخر هم با اون بود. حال دعا یا ذکر بخصوصی نیست که با خواندنش به چشم بیاییم و بد یهای دیگران پشت سر ماخواستگارو تا مارو ندیده نشناخته فراری نده یعنی نشناخته با حرف دیگران پا پیش نزارن ممنون میشم .اینارو نگفتم که فکر کنید چه ایرادی دارم نه .خودم و خانوادم خداشناسیم همه هم شاغل وتو اجتماع سری داریم .

تصویر شهر سوال

با عرض سلام
بین زن و مرد تفاوت هایی وجود دارد و اما تفاوت با مظلومیت فرق می کند. و ذکر چند مورد که تصمیم گیری در آن ها با مردان است، به معنای مظلوم بودن جنس زن نیست. به عنوان مثال درمواردی که مرد برای خواستگاری مراجعه می کند و جواب منفی دریافت می کند، به معنای مظلوم بودن مردم، به دلیل حق تصمیم گیری زن است؟
درباره ازدواج نیز، ۴۰ روز زیارت عاشورا بخوانید، ان شاء الله جواب می گیرید.

سلام
داشتم به جوابهاتون به خانم ناامید فکر میکردم،بذهنم اومد که وقتی گفتید توسل به امام زمان باعث نمیشه امام زمان مستقیم براش خواستگار بفرسته،بعد در پست آخر نوشتید چهل روز زیارت عاشورا.من زیارت عاشورا رو همیشه میخونم و داره سنمم بالا رفته و موفق به ازدواج نشدم،آیا زیارت عاشورا خواستگار میفرسته برا دخترا؟
ممنون اگه جواب بدید

تصویر soalcity

سلام
توسل یا زیارت عاشورا و دعا، از اسباب و عواملی هستند که می توانند در زندگی ما موثر باشند. و البته شاید در بعضی مواقع، موانعی بر سر راه آنها باشد. مثلا با گرفتن کبریت به زیر بوته ای می توان آن را به آتش کشید. یعنی آتش کبریت سبب، آتش گرفتن بوته است. اما شاید در جایی بوته خیس باشد و به همین دلیل نسوزد!
پس تاثیر توسل، زیارت عاشورا و... مشخص است. اما اینکه آیا مانعی بر سر آنها هست یا خیر، مساله دیگری است و ان شاء الله که حاجت تان برآورده به خیر شود.

نظرات