فرق اعجاز و سحر چیست؟

سحر و جادو

معجزه در لغت و اصطلاح

معجزه به معنای عاجز كننده است و در اصطلاح امر خارق العاده ای است كه همراه با دعوی نبوت و تحدّی و مبارزه طلبی است و با مدعا هماهنگ می باشد و كسی از عهده معارضه با آن بر نمی آید.
امام صادق(ع) فرمود: «خداوند معجزه را در اختیار نبی و امام قرار داد تا دلیل باشد بر صدق ادّعای وی كه می گوید: من از جانب خدا می باشم. معجزه آیت الهی است كه جز به دست پیامبران و حجت‏های خود روی زمین نسپارد تا بدین وسیله راستی راستگو و دروغ دروغگو ثابت گردد» [۱]

سحر در لغت و اصطلاح

سحر از نظر لغت و اصطلاح چند معنا دارد:
۱- خدعه و نیرنگ و شعبده و تردستی[۲]
۲- خیالات بدون حقیقت و واقعیت، همانند شعبده و تردستی.
۳- جلب شیطان‏ها از راه‏های خاصی و كمك گرفتن از آنان.

و می توان با توجه به فرق های این دو، به تشخیص معجزه یا سحر پرداخت:

۱- معجزه توسط پیامبر یا امام به منظور اثبات ادعای نبوت و امامت و سایر امور صورت می‏گیرد، پس همیشه همراه ادعای نبوت است. اما سحر ممکن است به غرض کسب پول، شهرت و ... انجام بگیرد.
۲- معجزه منحصر در پیامبران است، ولی هر كس می تواند سحر و جادو را فراگیرد.
۳- انجام معجزه مقدماتی مثل تعلیم، فراهم کردن وسایل و ... ندارد اما سحر نیاز به تعلیم و تربیت، زمان،  وسایل و ابزار خاصی دارد
۴- معجزه واقعی است و هیچ گونه نیرنگی در آن راه ندارد. اما سحر فریب است در نتیجه ممکن است با آن مقابله کرد و اثر آن را از بین برد. مانند داستان حضرت موسی و ساحران كه جادوگران با انداختن طناب هایشان، چشم و دیده مردم را سحر نموده و آن‏ها خیال می كردند بندها مار شده‏اند، در حالی كه حقیقت نداشت. اما عصای موسی، واقعاً و حقیقتاً مار شده و همه طناب‏ها را بلعید.
۵- قلمرو سحر و جادو محدود است و ساحر تنها کاری را می تواند انجام دهد که مدتها آن را تمرین کرده است, بر خلاف معجزه , كه از تنوع برخوردار است، و طبق درخواست مردم، نوع معجزه در بعضی مقاطع تعیین می شده است.
۶-سحر به مرور زمان می تواند امری عادی و معمولی بشود. مثل اینکه پرواز کردن در زمانی غیر عادی بوده اما امروزه به راحتی انجام می شود. اما معجزه هرگز عادی نمی شود.

[۱]. معارف و معاریف، ج ۹، ص ۴۸۲.
[۲]. قاموس اللّغه، ماده سحر.

دیدگاه‌ها

کسی دعانویس سراغ داره؟خواهش می کنم اگه کسی رو سراغ دارید کمکم کنید.برای باطلیه طلسم و جادو می خوام.کارم انجام شه ۵۰۰ شیرینی میدم۰۹۳۷۷...........

تصویر soalcity

سلام
دوست گرامی بهتر است مقصود خود را از طریقی معقول پیگیری کنید. و معلوم نیست که مشکل شما با دعانویس حل شود! خصوصا که قبلا اصرار داشتید این دعا نویس غیر مسلمان هم باشد!!
بنگرید که ایا وجود طلسم مساله ای قطعی است یا آنکه شما به اشتباه چنین تصوری دارید! در بسیاری از موارد، اشخاص از عملکرد صحیحی که خودشان باید اتخاذ کنند، غفلت می کنند و مشکلات را به گردن طلسم و جادو می اندازند.

نظرات