پرسش: لطفا ویژگی ظاهری حضرت صاحب الزمان (علیه السلام) را بفرمایید.

پاسخ:
از امام علی (علیه السلام) روایت شده که فرمودند: «هُوَ شَابٌّ مَرْبُوعٌ حَسَنُ الْوَجْهِ حَسَنُ الشَّعْرِ یَسِیلُ شَعْرُهُ عَلَی مَنْکِبَیْهِ وَ نُورُ وَجْهِهِ یَعْلُو سَوَادَ لِحْیَتِهِ وَ رَأْسِهِ بِأَبِی ابْنُ خِیَرَهِ الْإِمَاء»؛ او جوانی چهار شانه، نیکو صورت و نیکو موی می ‌باشد که موی او بر شانه ‌هایش فرو ریخته و درخشندگی چهره اش، سیاهی موی محاسن و سر او را تحت الشعاع قرار می ‌دهد. پدرم فدای او باد که فرزند بهترین بانوان است.(۱)
در کتاب «موعود شناسی» به حسب روایات، اوصاف ظاهری حضرت چنین بیان شده است:
امام زمان (علیه السّلام) بعد از شهادت پدرش هنگامی که برای نماز بر جنازه او حاضر شد مردم او را مشاهده کردند در حالی‏که طفلی گندم‏گون بود، با موهای فری و بین دندان‏ های جلو او باز بود.
«شیخ طوسی» (رحمه اللّه) از برخی کسانی که حضرت را در خلال غیبت صغرا مشاهده کردند نقل می ‌‏کند که آن حضرت جوانی زیبارو، با بویی معطّر، و هیبتی عظیم بود. راوی می ‌‏گوید: «هنگامی که سخن می ‌‏گفت، کسی را بهتر از او در سخن گفتن ندیدم.»
در روایتی دیگر می ‌‏خوانیم که راوی گفت: «حضرت جوانی گندم‏گون بود و هرگز کسی را به مانند او در زیبایی و اعتدال قامت ندیدم.»
و در روایتی دیگر آمده است: «قد او نه طولانی است و نه کوتاه، بلکه معتدل القامه است. سر مبارکش گرد و پیشانی ‏اش پهن است. بینی او کشیده و گونه‏‌های او صاف و بر گونه راستش خالی است.»(۲)
در این زمینه روایات مشابهی دیگر هم هست.(۳)
در روایتی درباره مشخصات ظاهری امام مهدی(علیه السلام) در هنگام ظهور، آمده که از علامت و نشانه‌ های ایشان این است که از نظر سن و سال، پیر ولی از نظر قیافه و شکل، جوان و حدود چهل ساله هستند و تا آخر عمر نیز به همین شکل می ‌مانند و گذر ایام، شکل ایشان را تغییر نمی ‌‌دهد.(۴)

پی نوشت ها:
۱. طوسی، الغیبه، دار المعارف الاسلامیه ـ قم، ص ۴۷۰.
۲. رضوانی، موعود شناسی و پاسخ به شبهات‏، مسجد مقدس جمکران‏، ص ۴۳۷.
۳. مجلسی، بحار الانوار، بیروت، ج ۵۱، ص ۴۰ و ۴۱.
۴. همان، ج ‏۵۲، ص ۲۸۵.

نظرات