با وجود این همه موانع و مشکلات، یک جوان چطور می تواند ازدواج به موقع و موفق داشته باشد؟

مشکلات و موانع ازدواج

سلام به هموطنان خوبم. به نظرم بیشترمشکلات ازدواج جامعه ما، به مشکل اشتغال و توان اقتصادی پسرامربوط میشه. ما تا بخواهیم دیپلم یا لیسانس بگیریم وبریم خدمت، شده ۲۵ سالمون تازه مدرک بدست باید بیفتیم دنبال کار از این شرکت به اون شرکت. تا بری سرکار و جا بیفتی شده سی سال و ده سال از بهترین سالهای جوانیتو از دست دادی. اگر هم زودتر مثلا ۲۶ سال ازدواج کنی، شرمنده زن وبچه ات میشی و دائم با یک حقوق کارمندی و غرغر خانم و خانوادش باید بسازی که اینم نمیشه و آخرش خوشبخت نمیشی. چون از کسانی قرض باید بگیری که شاید از نظر اعتقادی و علمی از تو پایین تر باشن‏! و بعد همه میگن اینکه این همه ادعای اخلاق و دین وایمان داره چقدد محتاجه‏! حتی اگه قرض نگیری به زور بهت میدن اما بعد همش زیر دین اونایی تا پولشونو پس بدی‏! جدا‏ً برای خودم و جوانان با غیرت و صبور و با استعداد درخشان دلم میسوزه‏! حالا اگه دختر هم از اول بگه مسائل مالی برام مهم نیست اما بعدش خودش و خانوادش به این موارد مالی بیشتر گیر بدن بیشترآدم میسوزه‏! پس جوونا حواستون جمع باشه اول کار و حقوق مکفی و خونه حتی کوچیک داشته باشید بعد ازدواج کنید. خدا بزرگه اما وضع فعلی مملکت ما جز برای ده درصد موارد خاص برا بقیه مردم چه استخدام و غیره فراهم نیس‏!‏‏!‏ خیلی دوس دارم آقای پاسخگو به این مسائل ریشه ای جوابی کوتاه بدید. به امید ظهور آقا امام زمان (عج‏) و رفع مشکل ازدواج جوانان... یاعلی مدد

با سلام و تشکر از اظهار نظر شما کاربر گرامی،
البته شاید اگر بخواهیم واکاوی دقیق انجام دهیم، مسائل مختلفی دخیل و درگیر در مسئله ازدواج جوانان ما باشد (اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی و...)، اما اگر نگوییم مهمترین علل، میتوانیم به ضرس قاطع بگوییم مسائل اقتصادی و انتظارات طرفین جزو علتهایی است که بیشترین نقش را در این معادله ایفا می کند. از یک سو توان اقتصادی اکثریت اقشار جامعه ثابت مانده و یا کاهش پیدا کرده است، و از طرفی انتظارات و توقعات خانواده ها (و خیلی اوقات دختران و پسران) بالا رفته است! شاید به نظر برسد با حل مشکل اقتصادی تمام مشکل ازدواج حل خواهد شد، اما این طور نیست.
توجه داشته باشید در شرایط بد اقتصادی کشور که کمتر کسی از این مسئله بی خبر است، و انتظار از خانواده ها و طرفین ازدواج، رعایت حال یکدیگر است، با کمال تعجب می بینیم چنین چیزی کمتر پیش می آید! پس اگر قرار باشد وضعیت اقتصادی روز به روز بهتر شود، نیز توقعات خانواده ها در مسئله ازدواج نه تنها کاهش پیدا نخواهد کرد بلکه ممکن است سیر تصاعدی پیدا کند. بنابراین به نظر می رسد راه حل این معضل، دو جنبه اقتصادی و فرهنگی دارد.
مطابق فرمایش شما، حداقل امکانات (که متاسفانه در تفسیر و توضیح همین حداقل هم گاهی تفاوت از زمین تا آسمان است) برای شروع زندگی لازم است، اما تأکید بیش از حد بر این مسئله و توقعات بالا، نه تنها تضمینی برای زندگی نخواهد بود که میتواند آثار مخرب مستقیم و یا غیر مستقیم بر جامعه داشته باشد.
اما در مقابل فرمایش حضرتعالی باید عرض کنیم، با همه معضلات و مشکلات پیش روی جوانان و خانواده ها، هنوز هم جوانان (و حتی خانواده هایی) هستند که حاضرند با حداقل لوازم و ضروریات زندگی، زندگی جدید مشترکی را تشکیل دهند. بر عهد و پیمان خود پایبند باشند و در نداری و دارایی یکدیگر همراه و یار بمانند. برای ساختن زندگی مشترکشان تلاش کنند، و تمام لحاظت خوش و ناخوش زندگی را با هم شریک باشند.
انشالله مشکل ازدواج همه جوانان به لطف خدا و همت همه ما، مرتفع گردد.

در این مورد لینک زیر را هم ملاحظه بفرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/352

نظرات