با توجه به اینکه ظهور در زمان گسترش فساد روی می دهد، چرا مانع فساد شویم؟

 ظهور

بـایـد تـوجه نمود كه شرط ظهور امام , گسترش فساد در اجتماع انسانى نـیـسـت؛ بلكه شرط ظهور، آماده شدن مردم برای ولایت پذیری است. که متاسفانه به دلیل ضعیف بودن درک مردم این شرط با فساد حاصل می شود. چون مردم ضعیف الایمان به ضرورت رهبری امام معصوم پی نبرده اند و تصور می کنند که با عقل عادی بشری می توانند جامعه را اداره کنند. اما وقتی این مسیر را به اشکال مختلف بپیمایند و دفعات متعدد سرشان به سنگ بخورد، می یابند که به رهبر معصوم نیازی دارند که هیچ چیز نمی تواند جای او را پر کند.

در واقع انسان با مدیریت بشری، تنها در عالم فساد ایجاد می کند و خدای متعال نیز قسمتی از نتیجه کار انسان را به او می چشاند:
«ظَهَرَ الْفَسادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ لِیُذیقَهُمْ بَعْضَ الَّذی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ؛[روم/۴۱] فساد، در خشكى و دریا بخاطر كارهایى كه مردم انجام داده‏اند آشكار شده است خدا مى‏خواهد نتیجه بعضى از اعمالشان را به آنان بچشاند، شاید (بسوى حق) بازگردند.»

پس گسترش فساد زمینه را براى ظهور حضرت مهدى(عج) و اصلاح جامعه انسانى فراهم مى سازد ; زیرا هنگامى كه ظلم وجور زمین را فـرا گرفت و بشریت گرفتار تبعیضات ناروا و مفاسد گوناگون گردید و مشكلات طاقت فرسا گریبان انسانها را گرفت و تجارب مختلف نشان داد كه انسان تنها به اتكاى نیروى خود و قوانینى كـه وضـع كـرده نـمى تواند مشكلات را ریشه كن سازد و عدالت اجتماعى را در سراسر كره زمین مستقر نماید؛ در این هنگام، آمادگى فكرى كامل براى پذیرش برنامه یك رهبر الهى پیدا مى كند كه بیماریهاى این بیمار خسته را با نسخه هاى آسمانى خود درمان نماید و مى فهمد كه نقش دیگر و انقلاب برترى لازم است كه به همه نابسامانیها خاتمه بخشد.

و اصـولا هیچ نهضت اصلاحى بدون یك زمینه فكرى قبلى انجام نمى پذیرد و اصل عرضه و تقاضا كه یك اصل اقتصادى است، در عین حال، یك اصل اجتماعى نیز مى باشد و تا درخواستى در مردم نباشد، عرضه هر نوع كالاى معنوى و مادى بى ارزش و بى ثمر خواهد بود.
با توجه به این نکته می یابیم که اولا به اندازه کافی فساد عالم را گرفته است! و اگر ما بخواهیم اقدامی برای تعجیل ظهور انجام دهیم، آگاهی بخشی است که بشر دریابد که نسخه ای برای درمان بیماری اش وجود دارد. و درمان این مرض، جز با نسخه الهی و رهبری یک معصوم امکان ندارد.

علاوه بر اینکه امام زمان (عج) نیاز به یارانی برای پیاده کردن حکومت جهانی دارد. و منتظران واقعی، نه تنها خود را آماده می کنند، بلکه باید به جذب نیرو نیز بپردازند تا کادری مهیا برای قیام حضرت وجود داشته باشد. کادری که فقط افراد صالح در آن می توانند حضور داشته باشند. حال اگر مانع فساد نشویم، چگونه افراد کافی برای این کادر به وجود خواهد آمد؟

و حتی اگر به این نکات دقیق توجه نکنیم , ما به چه دلیل طالب تعجیل در ظهور هستیم؟ آیا ما باید به تکالیف الهی خودمان بیندیشیم (که امری جز صالح شدن خود و تقویت حق نیست) یا اینکه وظیفه ما بهشت کردن کره زمین است؟ که اگر مطلوب بود از همان روز اول، خدای متعال به بشر اختیار و اراده ای نمی داد که با آن بخواهد در عالم فساد ایجاد کند.

کلمات کلیدی: 

دیدگاه‌ها

آیا این روایت درست است که میگویند انقلابی در اینده رخ میدهد و گروهی مسلمان واقعی حکومت واقعی را تشکیل میدهند و این حکومت تا زمان ظهور مهدی ادامه دارد اگر درست است به کدام انقلاب اشاره دارد ایا رخ داده است ؟

تصویر شهر سوال

با سلام لطفا این مطلب رو مطالعه فرمائید
http://www.soalcity.ir/node/2440

نظرات