آیا دیدن حضرت زهرا(س) در خواب ممکن است؟

در خصوص دیدن معصومین(ع) در خواب و سخن گفتن با ایشان، در مفاتیح الجنان دعاها و دستورهایی نقل گردیده است که در ادامه بیان خواهد شد. اما باید در نظر داشت که موثر بودن این امور به طهارت معنوی و صفای نفس بستگی دارد و بدون قابلیت‏های لازم چه بسا موفقیت حاصل نشود. طبیعی است چنین آرمانی تنها در پرتو تقوا، طهارت نفس و ارتباط وثیق قلبی با خدا و ائمه اطهار(ع) به دست می‏آید.

ما همواره باید در پی آن باشیم كه امامان الهی خود را هر چه بهتر و بیش تر بشناسیم و با شناخت و عمل به وظایف خود در برابر آن حضرات، ایشان را از خود خشنود سازیم. رسیدن به چنین جایگاهی انسان را نزد آنان محبوب می سازد و این از زیارت آنان در رؤیا بسی ارجمندتر است. در موقعیت كنونی، بزرگ‏ترین وظیفه شیعه آن است كه با تمام توان در راه شناخت و شناساندن و احیا و ترویج فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) بكوشد.

مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان فرموده اند که:

شیخ کفعمی در مصباح ومحدّث فیض در خلاصة الاذکار فرموده که دیدم در بعض کتب اصحاب امامیّه که هر کس خواسته باشد در خواب ببیند یکی از پیغمبران و امامان علیهم السلام را یا یکی ازمردمان یا والدین خود را بخواند سوره شمس و لَیْل و قَدْر و قُلْ یا اَیُّهَاالْکافِرونَ و سوره اخلاص و مُعوّذتین(ناس و فلق) را، پس بخواند صد مرتبه سوره اخلاص و صلوات بفرستد بر پیغمبر و آل او صد مرتبه و بخوابد با وضو به جانب راست، خواهد دید هر که را اراده کرده انشاءاللَّه و تکلّم خواهد کرد با او انشاءاللَّه هر چه بخواهد.

و درنسخه دیگر دیدم که این عمل را بجا آورد در هفت شب بعد از آنکه این دعا را بخواند: (یعنی این دعا را بخواند و سپس اعمال را انجام دهد)
«اَللّهُمَّ اَنْتَ الْحَیُّ الَّذی لایُوصَفُ؛(خدایا تویی زنده که وصفت نشودوَالاْیمانُ یُعْرَفُ مِنْهُ؛ (و ایمان ازاوشناخته شودمِنْکَ بَدَتِ الاْشْیاءُ وَ اِلَیْکَ تَعُودُ؛ (از تو شروع شود چیزها و بسوی تو بازگرددفَما اَقْبَلَ مِنْها کُنْتَ مَلْجَاَهُ وَ مَنْجاهُ؛ (پس هریک به تو رو کنند تویی ملجاء وپناهگاهشوَ ما اَدْبَرَ مِنْها لَمْ یَکُنْ لَهُ مَلْجَاءٌ وَ لامَنْجا مِنْکَ اِلاّ اِلَیْکَ؛ (و هرکدام پشت کنند ملجاء و پناهی از تو نیست جز بسوی خودتفَاَسْئَلُکَ بِلا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ؛ (پس از توخواهم به کلمه لااله الاّ انت) وَ اَسْئَلُکَ بِبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ؛ (و از تو خواهم به بسم اللَّه الرحمن الرحیم) وَبِحَقِّ حبیبِکَ مُحَمَّدٍ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ سَیِّدِ النَّبِیّینَ؛ (و به حق حبیبت و محمّد صلی اللَّه علیه و آله آقای پیمبرانوَ بِحَقِّ عَلیٍّ خَیْرِالْوَصِیّینَ وَ بِحَقِّ فاطِمَةَ سَیِّدَةِ نِسآءِ الْعالَمینَ؛ (و به حق علی بهترین اوصیاء و به حق فاطمة بانوی زنان جهانیانوَ بِحَقِّ الْحَسَنِ وَالْحُسَیْنِ اللَّذَیْنِ جَعَلْتَهُما سَیِّدَیْ شَبابِ اَهْلِ الْجَنَّةِ عَلَیْهِمْ اَجْمَعینَ السَّلامُ؛ (و به حق حسن و حسین که قرارشان دادی آقای جوانان اهل بهشت بر همه شان سلام باد) اَنْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ؛ (که درود فرستی بر محمّد و آل محمّد) وَ اَنْ تُرِیَنی مَیِّتی فِی الْحالِ الَّتی هُوَ فیها.؛ (وسپس مرده ام را در همان حالی که دارد به من نشان دهی

[مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمی، انتشارات فاطمه زهرا(س)، قم، ص۸۱۵].

facenama

دیدگاه‌ها

یک شب من سور ی حمد و سه بار

یک شب من سور ی حمد و سه بار سوره ی توحید را خواندم که مادرم گفتند که حضرت زهرا به خوابت خواهد آمد ولی هیچ اتفاقی نیافتاد.نصف شب از خواب بلند شدم و به دسشویی رفتم بعد از دسشویی گفتم خدایا پس چرا من خوابی ندیدم؟ نکند دروغ باشد؟ من باز خوابیدم و خواب دیدم مادرم در آشپزخانه دارد آشپزی میکند و من هم نشسته ام.ناگهان زمان ایستاد و دو زن از بیرون در به حال و سپس به آشپزخانه پیش من آمدند یکی از زن ها چهره اش نورانی بود و دیگری چهره ای داشت که نتوانستم تشخیص دهم زنی که چهره ی نورانی داشت جلوی من روی زانوانش نشست و از من به خاطره سوره ی حمد و سوره ی توحید که خواندم تشکر کرد و سپس ناپدید شدند و زمان به حرکت افتاد.حال الان که بزرگتر شدم و میخواهم باز هم خوابشان را بیین نمیشود االتماس هایم به پروردگار بیشتر و بیشتر میشود.فکر کنم چون در آن زمان کودکی بیش نبودم و دامنم به گناهان متعدد از جمله استمنا آلوده نشده بود توانستم خوابشان را ببینم.
توحید ۲۰ساله از ارومیه.

خوش به حالت.امیدوارم خدا همه

خوش به حالت.امیدوارم خدا همه رو ببخشه

وقتی کودک بودم با مادر و پدرم

وقتی کودک بودم با مادر و پدرم به بازار رفته بودیم من ۵ سال داشتم ولی آن موقع را به خوبی به یاد دارم؛ پدرم به نانوایی رفت و من و مادرم منتظر ایستاده بودیم کنار نانوایی سوپرمارکتی بود در سوپر مارکت مردی را دیدم به چهره ای بسیار زیبا به طرف او دویدم او مرا بقل کرد و لبخندی زد و وقتی که مرا زمین گذاشت برگشتم و دیدم آن مرد دارد می رود سپس از نظرم پنهان شد هنوز هم نمی دانم آن شخص چه کسی بوده اما آن لحظه هر زمان که بخواهم مانند فیلم از جلوی چشمانم می گذرد.
مریم ۱۲ ساله از تهران

با سلام و تشکر از ارتباطتان

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

این حس از گستره زیادی برخوردار است و تشخیص این امر که این مسأله از حقیقت برخوردار است یانه به عهده خود فرد است. همین طور بعد از تشخیص این مطلب می توان قضاوت کرد که فردی که مشاهده شده روح او است یا خیالی در مورد او.
انشالله هر چه که بوده خیر بوده است.

موفق باشید.

با سلام و تشکر از ارتباطتان

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

این حس از گستره زیادی برخوردار است و تشخیص این امر که این مسأله از حقیقت برخوردار است یانه به عهده خود فرد است. همین طور بعد از تشخیص این مطلب می توان قضاوت کرد که فردی که مشاهده شده روح او است یا خیالی در مورد او.
انشالله هر چه که بوده خیر بوده است.

موفق باشید.

شب تاسوعابود خیلی دلم گرفته

شب تاسوعابود خیلی دلم گرفته بود دلم میخاست برم کربلااما نمیشد به اقام قول دادم حد اقل یه بارببنمش بشم غلامش شب خوابیدم ازشدت نور پاشدم دیدم از بس تواتاقم نور بود چشام درد گرفت دستمو گذاشتم رو چشام چشامو که باز کردم اتاق تاریک بود خیلی نامردم فردا زدم زیر حرفم چند بار دیگه ازین اتفاقا افتاده ولی ادم نمیشم ترو به امام زمان واسم دعا کنید
التماس دعا
از طرف یه عاشق

با عرض سلام خدمت شما پرسشگر

با عرض سلام خدمت شما پرسشگر گرامی!

ان شاء الله که خیر است و این خواب را به فال نیک می گیریم.
موفق باشید.

سلام خدمت شما

سلام خدمت شما تروخدادعاکنیدتامن هم خواب یکی از ائمه هاراببینم وازانها بخواهم که پیش خداشفاعت پدرم رابکنند..باتشکرازشما

خواب ديدم خانمي سياهپوش كه در

خواب ديدم خانمي سياهپوش كه در خواب حضرت فاطمه بود به دور حرم حضرت زينب طواف ميكنند خواستم تعبيرش رو بدانم ممنون

تصویر شهرسوال

سلام بر شما

سلام بر شما
با عرض معذرت، متاسفانه در موضوع تعبیر خواب پاسخگویی نداریم.

یادمه هفت ساله بودم که خونمون

یادمه هفت ساله بودم که خونمون یه سالن بزرگ داشت و من همیشه جنب یکی از دیوارا میخوابیدم،ته سالن پدرم که آدم مذهبی هست یه کتابخونه داشت که پر از کتابای تفسیر و شرح حدیث و... بود چند شب اواسط شب که مرد قد بلند عبا به دوش که دقیقا جزییاتش یادم نمیاد از دری که نزدیک محل خواب من بود وارد سالن میشد و نزدیک کتابخونه میرفت وبه حالت ایستاده و رو به قبله کتاب میخوند اون زمان من فقط زل میزدم بهش بدون هیچ ترسی.بعد از چندین شب متوالی دیگه خبری ازش نشد و من یادم رفت حالا که بزرگ شدم همه ش تو فکرم اون کی بود؟یعنی توهم بود؟تو رو خدا کمکم کنید اگه میتونید:-(

با عرض سلام و تشکر از

با عرض سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

شهر سوال، عهده دار تعبیر خواب نمی باشد.
پیامبر فرمودند تفال به خیر بزنید تا خوبی برایتان نازل شود.

موفق باشید.

من حضرت علی رو واقعا دیدم توی

من حضرت علی رو واقعا دیدم توی خواب و بیداری از جلوم رد شد مثل طلای درخشان بود حتی خطوط لباس هاشو می تونستم در همون رنگ طلایی تشخیص بدم بلند شدم سلام بهش دادم اذان صبح بود نیم خیز شدم و یه قسمت دردناک داره این خواب که ...............دلم نمی خواد بگم ..........حرکت امام در مسیر قبله بود و از جلوی صورتم به وضوح رد شد یه جوری که با پرش ام از خواب و سلام دادن همسرم هم از خواب پرید و من فکر می کردم اون هم امام رو دید ..............دوسش دارم حضرت علی رو خیلی خیلی و ازش کمک می خوام ازش بخشش می خوام ...از ش هدایت می خوام ........التماس دعا

با عرض سلام و تشکر از

با عرض سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

انشالله که خیر است.
خیلی خوب است که به اهلبیت(ع) ارادت تمام دارید و در کارها از آنها استمداد می طلبید.
این خواب را به فال نیک می گیریم.

موفق باشید.

سلام من همسری دارم که تظاهر

سلام من همسری دارم که تظاهر به باخدایی و ایمان می کنه ولی اصلا هیچگونه تعصبی به افراد مخصوصا محارمش نداره و اصطلاحا غیرت نشون نمیده من حتی فکر میکنم بیشتر بخاطر اینه که خودش آزادانه هر کاری بخواهد انجام بده و این موضوع آزارم میده ضمنا همه جا اعلام می کنه که خادم هم هست بیشتر نیاز به جلب توجه داره حالا به نظر شما چکار کنم تا یکی از ائمه بخصوص امام حسین یا امام رضا یا خانم فاطمه الزهرا را در خوابش زیارت کند با توجه به اینکه ایشان خادم هم هستند.و زیارت امام حسین و حضرت علی هم رفتن شاید تلنگری باشد برای باقی عمرش و همچین ما در تامین امنیت بیشتری باشیم.تو رو خدا کمکم کنید چه دعاهایی را بخوانم برای دیدن خواب برای ایشان؟؟؟؟؟؟

با سلام و تشکر از ارتباطتان

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

غیرت یكی از احوالات نفس انسانی است. غیور كسی است كه نسبت به هرگونه تعرض غیر به حریم های شخصی و انحصاری خود به شدت واكنش نشان داده و برای حفظ و نگهداری حریم خصوصی خود، همه نوع ایثار و فداكاری بروز می دهد.

مسئله غیرت، دامنه گسترده و وسیعی را در برمی گیرد و اختصاص به غیرت نسبت به ناموس و مانند آن ندارد. انسان غیرتمند نسبت به هر چیز ارزشمند، واكنش نشان می دهد. از این رو نسبت به تجاوزات دشمن به خاك میهن خویش نیز غیور است و به دفاع