حکم کسی که نماز نمی خواند، چیست؟

نماز

نماز ستون و اساس دین است. امام باقر (ع) به نقل از رسول خدا (ص) می­فرماید: «مَا بَیْنَ الْمُسْلِمِ وَ بَیْنَ الْكَافِرِ إِلَّا أَنْ یَتْرُكَ الصَّلَاةَ الْفَرِیضَةَ مُتَعَمِّداً أَوْ یَتَهَاوَنَ بِهَا فَلَا یُصَلِّیَهَا[۱] بین مسلمان و كافر فاصله‏اى نیست، مگر این كه مسلمان نماز واجب را عمدا ترك كند یا آن را بى ‏اهمیت بداند و نخواند.»

حرمت ترک نماز، از انجام بسیاری از اعمال حرام سنگین تر است. چون انسان در ارتکاب بعضی از اعمال حرام، قصد بی حرمتی به خدای متعال و دین را ندارد، بلکه جنبه حیوانی انسان بر او غلبه کرده  و چه بسا بعد از مبتلا شدن به فعل حرام، به شدت از خدای متعال می ترسد و توبه می کند. در حالی که رها کردن نماز، موثر از غلبه شهوات بر انسان نیست. بلکه ناشی از ضعف ایمان و بی توجهی به دستور الهی است.

از حضرت صادق (ع) سؤال شد كه چرا زانى كافر نیست ولى كسى كه نماز نمى ‏گذارد كافر مى ‏باشد، امام (ع) فرمود: چون زناكار براى‏ شهوت این كار را مى‏ كند ولى آن كس كه نماز را ترك مى‏ كند براى این است كه به آن اهمیت نمى ‏دهد. زناكار براى لذت دنبال زنى را مى ‏گیرد و از او كامجوئى مى ‏كند، ولى آن كس كه نماز را ترك كرده و آن را انجام نمى ‏دهد قصدش لذت نیست بلكه فقط نظرش بى‏ اهمیت شمردن آن مى ‏باشد و هر گاه كسى نظرش استخفاف باشد كافر مى ‏گردد.[۲]

البته این کفر تا زمانی که همراه با انکار نماز نباشد، سبب جاری شدن احکام کافر، مثل عدم طهارت، عدم پاک بودن ذبایح او و حرمت ازدواج با او و ... نمی شود. و تنها در جایی که انکار نماز به شکل انکار ضروری دین باشد، این احکام برای شخص لازم است. اما به هر حال ترک نماز، مساله ای سبک نیست. و شخص در صورتی که نسبت به نماز سهل انگاری کند، مشمول نفرین الهی می شود:
«فَوَیْلٌ لِّلْمُصَلِّینَ* الَّذینَ هُمْ عَنْ صَلاتِهِمْ ساهُونَ[ماعون/۴و۵] پس واى بر نمازگزارانى كه در نماز خود سه ل‏انگارى مى ‏كنند.»

سهل انگاران در نماز با هم تفاوت هایی دارند، بعضی نماز را به طور كلی ترک می کنند و علت این کارمسامحه و كم اعتنایی به امور اخروی است. بعضی نماز را در بعضی اوقات ترک می کنند و آن را سبک می شمارند، بعضی نماز را انجام می دهند اما نسبت به شرایط و واجبات آن (مثل طهارت، غصبی نبودن محل و ...) بی اعتنا هستند، همه این ها با تفاوت هایشان، در نفرین الهی شریک هستند. هر چند هر کدام به میزان سهل انگاری اش در نماز، بهره ای از این قهر و غضب خواهد داشت.

به هر حال باید توجه داشت که ایمان باید در زبان، قلب و عمل انسان، نقش آفرینی کند. پیامبر (ص) می فرمایند: «الْإِیمَانُ إِقْرَارٌ بِاللِّسَانِ وَ مَعْرِفَةٌ بِالْقَلْبِ وَ عَمَلٌ بِالْأَرْكَانِ[۳] ایمان شامل اقرار زبانی، عقیده قلبی و عمل اعضا است.»

پس کسی که ایمان او تنها در زبانش است، و تاثیری در اعمال او ندارد و اساسی ترین عبادت را انجام نمی دهد، از ایمان واقعی بهره نبرده و این گونه ایمان فایده ای به حال او نخواهد داشت. مگر اینکه زمینه ساز و مقدمه ای برای سیر مراحل دیگر ایمان باشد تا شخص به لوازم قطعی ایمان پایبند شود. و حقیقتا خود را بنده خدا بداند.

[۱]. ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص۲۳۱.
[۲]. بحار الأنوار، ج‏۶۶، ص: ۶۶.
[۳]. أمالی الصدوق، ص۲۶۸ ، المجلس الخامس و الأربعون‏.

facenama

دیدگاه‌ها

ایا اجبار به نماز خواندنن کسی

ایا اجبار به نماز خواندنن کسی که نماز نمیخواند و یا کتک زدن واجب است؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام

با سلام و احترام
خیر واجب نیست.

آگه به سن تکلیف رسیده باشه

آگه به سن تکلیف رسیده باشه آره

خدا خیرتون بده. التماس دعا

خدا خیرتون بده. التماس دعا

با سلام

با سلام
بنده حقير گاهي نماز صبح ام قضا ميشود . به دليل سنگيني خواب و اين حرفها و گاهي به خاطر مشغله زياد نماز را فراموش ميكنم بخوانم مثلا نماز ظهر و عصر را . آيا اين هم مشمول سبك شمردن نماز است؟
لطفا جواب را به ايميلم ارسال نماييد .

تصویر شهر سوال

باسلام خدمت شما و تشکر از

باسلام خدمت شما و تشکر از سوالی که مطرح فرمودید
چون از روی عذر نمازتان قضا می‌شود ، مشمول سبک شمردن نماز نمی شود ولی سعی کنید این امر برایتان عادت نشود بلکه برای نمازتان برنامه ریزی کنید ، مثلا از دیگران بخواهید وقت نماز را برایتان یادآوری کنند، و مساله نماز برایتان واقعا جدی باشد، چون همان طور که بدنمان نیاز به غذا دارد ، روحمان هم نیازمند به غذا است و نماز بهترین غذای معنوی روحمان می‌باشد .
موفق باشید

با سلام و خسته نباشی

با سلام و خسته نباشی

آیا کسی که نماز نمی خواد به طور کل غذای او خوردن حلال است و آیا دست دادن با او چطور،حلال است یا حرام؟!

تصویر پاسخگو

سلام علیکم

سلام علیکم
کسی که نماز نمی خواند ، اگر منکر اصل نماز نباشد ، دست دادن با او و خوردن غذای او نیز اشکالی ندارد .
مگر این که از جای دیگری یقین داشته باشید که غذای او از پول حرام تهیه می شود که به دست آوردن چنین یقینی هم کار بسیار مشکلی است .

نماز اول قبز رکوغ و سجده دارد

نماز اول قبز رکوغ و سجده دارد؟

تصویر پاسخگو

نماز شب اول قبر دو رکعت هست و

نماز شب اول قبر دو رکعت هست مانند نماز صبح .
در رکعت اول حمد و آیة الکرسی .
در رکعت دوم حمد و ده مرتبه سوره قدر .

سلام نماز شب اول قبر ،ذکر

سلام نماز شب اول قبر ،ذکر رکعاتش رو جا ب جا نوشتین
در رکعت اول آیت الکرسی می خوانیم

تصویر پاسخگو

با سلام و تشکر از دقت نظر شما

با سلام و تشکر از دقت نظر شما
اصلاح شد .

با سلام و عرض خسته نباشید

با سلام و عرض خسته نباشید
مطالب بسیار زیبا و آموزنده بودند ولی یه سوال دارم پس چرا کسانی که نماز نمی خوانند و کسانی را که نماز می خوانند را مسخره می کنند در این دنیا اینقدر راحت زندگی می کنند و به همه خواسته هایشان می رسند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام واحترام

با سلام واحترام
امام صادق عليه السلام مى ‏فرمايد:

انَّ اللَّهَ تَبارَكَ وَ تَعالى‏ اهْبَطَ مَلَكاً الَى الْأَرْضَ فَلَبِثَ فيها دَهْراً طَويلًا ثُمَّ عَرَجَ الَى السَّماءِ فَقيلَ لَهُ: ما رَأَيْتَ؟ قالَ: عَجائِبَ كَثيرةً وَ اعْجَبُ ما رَأَيْتُ أَنّى‏ رَأَيْتُ عَبْداً مُتَقَلِّباً فى‏ نِعْمَتِكَ يَأْكُلُ رِزْقَكَ وَ يَدَّعِى الرُّبُوبِيَّةَ فَعَجِبْتُ مِنْ جُرْأَتِه‏ عَلَيْكَ وَ مِنْ حِلْمِكَ عَنْهُ، فَقالَ اللَّهُ جَلَّ جَلالُهُ: فَمِنْ حِلْمى‏ عَجِبْتَ؟ قالَ: نَعَمْ، قالَ: قَدْ امْهَلْتُهُ ارْبَعَمِأئَةِ سَنَةٍ لايَضْرِبُ عَلَيْهِ عِرْقٌ وَ لايرُيدُ مِنَ الدُّنْيا شَيْئاً الَّا نالَهُ وَ لايَتَغَيَّرُ عَلَيْهِ فيها مَطْعَمٌ وَ لامَشْرَبٌ. «۱»

خداوند متعال فرشته‏ اى را به زمين فرستاد و او مدّتى در آن جا زندگى كرد و بار ديگر به طرف آسمان بالا رفت، از آن فرشته سؤال كردند: در زمين چه ديدى؟ فرشته گفت: در آن جا شگفتى‏ هاى زيادى را مشاهده‏ كردم، يكى از عجايب، بنده ‏اى در نعمت‏هاى تو غوطه ور بود، او روزى تو را مى‏ خورد، و ادّعاى خدائى هم مى‏كرد و من از اين جرأت او و صبورى و حلم تو در شگفت بودم، خداوند فرمود: تو از حلم من در شگفت شدى؟ گفت: آرى، خداوند فرمود: من او را چهارصد سال مهلت دادم و در اين مدّت هرگز بيمار هم نشد، و هر چه از دنيا خواست به او رسيد و از خوردنى‏ها و آشاميدنى‏ها بهره‏مند گرديد.

پس كفّار از اين كه در خوشى دنيا غرق شده، و به زرق و برق دنيا مغرورند، خوشحال نباشند و اين را حمل بر خوشبختى خود نكنند و به مؤمنان طعنه نزنند، افراد مؤمن هم از خوشحالى كفّار و مخالفان نگران نباشند، چرا كه خداوند به اين‏ها مهلت داده و فرموده:

وَلَا يَحْسَبَنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ أَنَّمَا نُمْلِى لَهُمْ خَيْرٌ لِاَنفُسِهِمْ إِنَّمَا نُمْلِى لَهُمْ لِيَزْدَادُواْ إِثْمًا وَلَهُمْ عَذَابٌ مُّهِينٌ» «۲»

و كسانى كه كافر شدند، گمان نكنند مهلتى كه به آنان مى‏دهيم به سودشان خواهد بود، جز اين نيست كه مهلتشان مى‏دهيم تا بر گناه خود بيفزايند، و براى آنان عذابى خوار كننده است.

۱- بحار الأنوار: ۷۰/ ۳۸۱، باب ۱۳۹، حديث ۱؛ الخصال: ۱/ ۴۱، حديث ۳۱.
۲- آل عمران (۳): ۱۷۸.

باسلام درموقع نمازحواسم پرت

باسلام درموقع نمازحواسم پرت می شودوبه فکر فرو می روم ایانمازبنده صحیح است؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
این گونه نماز از عالی بودن خارج می شود اما باز هم می تواند به نوعی صحیح باشد. مثل آنکه شخص با نمره ده در امتحان قبول میشود.

عالي بود ممنونم

عالي بود ممنونم

سلام.۸سال سابقه کار داشتم در

سلام.۸سال سابقه کار داشتم در زمینه ساختمان که به هوای درآمد بیشتر و راحت شدن از قرض و حقوق بگیری با دوستم که نماز و روزه راقبول نداره همکار شدم.در ابتدا همه چیز اوکی بود .بهم وعده های آنچنانی داد و بالاخره ۵ سال با تمام سختیها و ذلتها و لذتهاش گذشت.هیچ سرمایه ای نتونستم تو همکاری با او واسه خودم و زن و بچم جمع کنم.الان هم از ۵ سال پیش مقروض تر هستم.یه مدتی هست که به خودم اومدم و به این نتیجه رسیدم چون دوستم دین و در کل آخرت را قبول نداره و منم دارم باهاش کار میکنم خداوند برکت رو از زندگیم گرفته.باورتون نمیشه اما تو این ۵ سال فقط و فقط عذاب کشیدم و به خدا مبلغ بدهیم الان بیشتر از ۵ سال پیشه.چه کنم؟آیا ترکش کنم؟خواهش میکنم عاجزانه راهنماییم کنید.

تصویر مشاور شهر سوال

دوست عزیز، عرض سلام و خوش آمد

دوست عزیز، عرض سلام و خوش آمد خدمت شما داریم. شاید نتوانیم (یا در حد و اندازه ما نباشد) که با قاطعیت و دقت بگوییم دلیل سختی ها و شکستهای شما دوست شما بوده آن هم به دلیل اینکه اهل دین و دیانت نیست، که شاید هم اینگونه باشد. همچنین نمیتوانیم به طور قطعی توصیه کنیم از ایشان جدا شوید تا وضعتان خوب شود. چون این مسائل هم به نیات و اغراض افراد بستگی دارد و هم به سایر مسائلی که در این جا مطرح نشده و ما از آن بی خبریم.
اما یادآوری یک نکته که شاید بسیاری از ما در امور اقتصادی و مالی از نزدیک آن را لمس کرده ایم، خالی از لطف نباشد. مفهوم "برکت"؛ قطعا با این مفهوم آشنا هستید. برکت مفهومی است که حاکی از امری نه فقط مادی بلکه فراتر از آن است. یکی از مثالهای ساده آن، درآمدی است که از راه حلال کسب می شود یا از راه حرام. کسب حلال قطعا برکت دارد و کسب حرام ندارد. ممکن است شغلی، کسبی، کاری باشد که درآمد آن از نظر عددی بسیار ناچیز باشد ولی صاحب آن با همان درآمد به ظاهر اندک، زندگی یک خانواده یا بیشتر را تأمین کند، فرزندانش را به خانه بخت بفرستد و ... و از طرفی کسی با درآمدی دهها برابر نفر اول، حتی در تأمین هزینه های زندگی خودش هم مشکل داشته باشد و همیشه احساس کند که باید چند برابر درآمد فعلی، باید دربیاورد. این یک مثال است از برکت. شاید شما هم تجربه کرده باشید که گاهی یک مبلغ ناچیز از جایی به شما می رسد که بار سنگینی از دوش شما و زندگی شما برمیدارد، درحالی که مبالغ سنگین تر از آن به طور عادی چنین نمی کنند. این گوشه ای از مثالهای همان مفهوم برکت است. که البته به گفته بزرگان برکت تنها در مال نیست...
گناهان و نافرماني‏ها، موجب سلب برکت در مال و عمر و زندگي است.مرحوم طبرسی در تفسیر آیه ۹۶ سوره اعراف « وَلَكِن كَذَّبُواْ فَأَخَذْنَاهُم بِمَا كَانُواْ يَكْسِبُونَ»«آنان، يعني قوم هود، صالح، شعيب، نوح و لوط آيات الهي و پيامبران را تکذيب کردند و ما هم آنها را به کيفر اعمال زشت خويش رسانديم.»
مي‏نويسد: آنان مردمي بودند که مرتکب گناه شدند و پيامبران را تکذيب کردند، خداوند هم درهاي برکت آسماني خود را به روي آنان بست و به خاطر کردار بدشان آنان را گرفتار تنگدستي و مجازات کرد. در روایتی آمده که حضرت زهرا (س) از پیامبر گرامی اسلام، در خصوص کسی که نماز خود را ترک کند پرسید، ایشان مطالبی فرمودند از جمله اینکه «پس اول آن که خداوند برکت از عمر او برمي دارد و برکت از رزق او دور مي کند و خداوند عزوجل سيماي صالحان را از چهره اش مي برد و هر عملي که انجام مي دهد، اجري نمي يابد و دعايش به آسمان نمي رود و ششم آن که از دعاي صالحان بهره اي نخواهد داشت«... يَرْفَعُ الله‏ُ الْبَرَکَةَ مِنْ عُمْرِهِ وَ يَرْفَعُ الله‏ُ الْبَرَکَةَ مِنْ رِزْقِه.»(بحارالانوار، ج۸۰، ص ۱۷).
پس ممکن است، درآمد شما از شغلی که در آن حلال و حرام مخلوط باشد، یا در آن حقی از کسانی ضایع شود، و .. و .. یا شراکت شما با کسی که به حلال و حرام اعتقادی ندارد، به حق الناس پایبندی ندارد و بدون قید و بند است نیز برکت نداشته باشد و شما با تغییر شغل و یا تغییر و جدایی از شریک تجاری، تحولی در اوضاع زندگی خود به وجود آورید.
رزق حلال و فراوان از خداوند بزرگ برای شما و همه دوستانمان خواستاریم.

ببخشید من خیلی به خدا و اماما

ببخشید من خیلی به خدا و اماما اعتقاد دارم ولی گاهی اوقات نماز نمیخونم بعد پشیمون میشم و توبه میکنم باز مرتکب گناه میشم و گاهی نمازم رو نمیخونم خسته شدم واقعا دلم میخواد همیشه نماز بخونم...باید چیکار کنم؟؟؟ و حکمش چیه این همه مدت اینجوری بودم

با عرض سلام و قبولی طاعات و

با عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات!

دغدغه و نگراني و ناراحتي شما در مورد سستي و كوتاهي در امر نماز بيانگر احساس تعهد و وجود روح تدين در شما است و اين امري مثبت و مطلوب و قابل تقدير است.
بايد ريشه يابي كنيد و ببينيد چه عاملي باعث شده نسبت به نماز سستي كنيد و بعد در صدد جبران بر آييد. عوامل مختلفي باعث مي شود كه يك جوان نسبت به عبادت خدا بي توجه شود. نماز رابطه انسان با خداوند است و انسان بدون خداوند احساس تنهايي مي كند و هيچ قدرت و آرامشي در زندگي ندارد.

** نسبت به نماز عوامل متعدد و فراوني دارد كه به مهم ترين آنها اشاره مي شود:
۱- عدم معرفت نسبت به خالق يكتا و حقيقت نماز باعث مي شود توجّه به نماز در ما كمتر شود. مهمترين مشكل ما با نماز اينست كه خود را نيازمند به نماز خواندن، نمي دانيم بلكه تنها به چشم يك تكليف به آن نگاه مي كنيم؛ تكليف هم همانطور كه از لفظ آن معلوم است يعني كاري كه با مشقت و سختي انجام پذيرد. همه ي اينها به اين خاطر است كه نسبت به خالق خويش، معرفت صحيحي نداشته و از اسرار نماز آگاه نيستيم. اگر پي به عظمت خداي يكتا ببريم و بدانيم كه او معشوق هستي است و نماز عشق بازي با اين معشوق است و او با همه عظمت خود به ما اجازه داده كه به ديدارش برويم، آيا در انجام آن كوتاهي خواهيم كرد؟
انبياء الهي و اولياء خدا چون عظمت حق تعالي را درك كرده بودند نماز را نور چشم خود مي دانستند.
در محجة البيضاء آمده است كه خداوند فرمود: «يا داود! اگر آنان كه روي از من گردانيده اند مي دانستند انتظار و شوق مرا به ترك معصيتشان و مدارايم را با ايشان، هر آينه از شوق، جان مي باختند و در اثر محبت و عشق، بند بندشان از هم مي گسست.»

۲- از مهم ترين عوامل بي توجهي به نماز و سستي در آن گناه است. حضرت حق (جل و علا) دستور فرمودند كه با شيطان طرح دوستي نريزيد و از دستورات او پيروي نكنيد؛ چرا كه مطيع شيطان، از خدا اطاعت نمي كند. وقتي انسان، آلوده ي به گناه مي شود يا اصلا به سمت نماز و نيايش با خدا نمي رود و يا از نماز و عبادت خويش حظ و بهره اي نخواهد برد. بطور طبيعي هر فردي به چيزي گرايش دارد كه از آن لذت مي برد! بنابراين چون فرد گناهكار از نمازش لذت نمي برد ممكن است كم كم نماز را ترك كند و شيطان را به هدفش برساند.

۳- عدم آگاهي از آثار نماز:
- نماز موجب پوشش گناهان: «و در دو طرف روز(اول و آخر آن) و نخستين ساعات شب نماز را برپا دار، زيرا خوبي ها بدي ها را از ميان مى ‏برد. اين براى پندگيرندگان، پندى است» (هود: ۱۱۴)
- نماز آرامش دل: «آنها كسانى هستند كه ايمان آورده‏اند، و دل هايشان به ياد خدا مطمئن(و آرام) است؛ آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دل ها آرامش مى‏ يابد!» (رعد: ۲۸)
پزسشگر عزيز!
آرامش از نعمت هاي عظيم الهي است. حتما در زندگي تجربه كرده ايد؛ انسان وقتي آرامش ندارد از هيچ چيزي لذت نمي برد. همواره روحي مشوش دارد. انسان زماني مي تواند، فرد موفقي در عرصه هاي مختلف باشد، كه داراي روح و رواني آرام باشد و اين حاصل نمي شود مگر در اثر ارتباط با خالق مقتدر.
- از زشتي به دور مي شوي: «إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ؛ آنچه را از كتاب(آسمانى) به تو وحى شده تلاوت كن، و نماز را برپا دار، كه نماز(انسان را) از زشتي ها و گناه بازمى ‏دارد»(عنكبوت: ۴۵)
- نماز بهترين كمك كار انسان در برابر مشكلات: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اسْتَعينُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرينَ؛ اى افرادى كه ايمان آورده‏ايد! از صبر(و استقامت) و نماز، كمك بگيريد! (زيرا) خداوند با صابران است»(بقره: ۱۵۳)

و در نهایت:
نماز را به جماعت و اول وقت خوانده و به آنچه ائمه علاقه داشته اند علاقمند شوید، و به آثار نماز فکر کنید.

سلام من سه ماهی است که به سن

سلام من سه ماهی است که به سن تکلیف رسیده ام ولی نمازم را نمیخوانم خیلی دوست دارم نماز بخونم ولی نمیتونم حس میکنم هنوز برای نماز خوندن بچه هستم و هی غفلت میکنم ولی خیلی پشیمونم و دوست دارم نمازو به صورت داعم شروع کنم . میشه راهنماییم کنید

با سلام و تبریک از اینکه به

با سلام و تبریک از اینکه به سن بلوغ و عبادت رسیده اید.

وقتی به سن بلوغ رسیدید، یعنی دیگر خردسال نیستید و خدای متعال شما را مورد خطابات خودش قرار داده و در واقع در درجۀ عالی تری قرار گرفته اید.
مقداری اطلاعات و دقتتان را بیشتر کنید و از فرصت بوجود آمده کمال استفاده را ببرید.

برای علاقمند شدن به نماز و عبادت، لازم است آگاهی و شناخت خود در مورد نماز، آثار و برکات نماز، رویکرد قرآنی و روایی در مورد نماز را ارتقاء ببخشیم.
آنچه مسلم است انسان بطور طبیعی ضرر را دفع و نفع را جذب می کند. کسی که از نماز لذت نمی برد بدان جهت است که وقت و حوصله و هزینه بسیار اندکی برای شناخت جوهر و گوهر نماز اختصاص می دهد نماز را کوچک می شمارد، هر چه شناخت بیشتر باشد عظمت و جایگاه نماز آشکارتر و اهمیت و ارزش قائل شدن به نماز نیز بیشتر خواهد شد و در نتیجه لذت بردن از نماز نیز افزایش خواهد یافت.

اگر بدانیم که نماز نور است و در پرتو نور در چاه و چاله فرو نمی افتیم، ترس و دلهره در ذهن و زندگی ما وارد نمی شود. راه و رسم زندگی را می یابیم در بیراهه و ظلمت گرفتار نمی شدیم اگر بدانیم نماز نردبانی است که هر چه زمان بگذرد و با نماز انس بگیریم بالاتر می رویم در جا نمی زنیم و هر روزمان بهتر و بالاتر و والاتر از دیروزمان خواهد بود. اگر بدانیم نماز چشمه ای پاک و پاک کننده است و روزانه لااقل سه بار در چشمه جسم و جانما را شستشو می دهیم دیگر آلودگیها و رذایل اخلاقی بر ما آسیب نمی زنند و ما نیز چون نماز پاک می شویم و پاک کننده آرامش می یابیم و آرامش بخش- بخشنده و مهربان طهارت جسم نمادی از طهارت روح است و در نماز به این مقام می رسیم. (ان صلاه تنهی عن الفحشاء و منکر)
اگر بدانیم نماز باعث تمرکز بر خوبی ها و بهترین صفات الهی و زیباترین عبارات و واژه های انرژی بخش می شود. دیگر خود را با مدیتیشن و یوگا و اعمال و اموری که بدون خدا آرامش را طرح می کنند مشغول نمی سازیم. نماز را بهترین و موثرترین مدیتیشن و تمرکز برای رسیدن به آرامش دینی خواهیم دانست.

برخي عواملي كه مي‏تواند عبادت

برخي عواملي كه مي‏تواند عبادت را براي انسان لذت بخش كند چند چيز است:
الف) قبل از عبادت انسان خود را مستعد و مهيا سازد؛ يعني، قدري به خود تلقين كند من در صدد نيايش و نماز هستم و سعي كند افكار متفرق را از ذهنش دور كند.
ب) حتي الامكان در بهترين وقت عبادت كند؛ مثلاً، با كسالت - خستگي و خواب آلودگي - وارد نماز نشود. "لاتقربوا الصلوة و انتم كسالي".
ج) در محيط پر سر و صدا و آشوب به مناجات نايستد، بلكه محيط آرام و با فراغتي را انتخاب كند.
د) در حين عبادت مصمّم بر مراقبت باشد و اگر احياناً افكار ديگري به او هجوم آورد، همين كه متوجه شد، سعي كند خود را از دام آن افكار برهاند.
دوست خوبم ؛ زيبايي کار شما در اين است که عيب کار خود را يافته , به دنبال حل مشکل هستيد ( هذا من فضل ربي ) . اميدوارم در رسيدن به مقصود موفق باشيد .

با عرض سلام و خسته نباشید...

با عرض سلام و خسته نباشید...
من خواستگاری دارم که از همه نظر مورد پسند من و خانواده من هستند اما متاسفانه نماز نمیخونند.میخواستم در این زمینه راهنماییم کنین.مرسی

تصویر مشاور شهر سوال

ضمن عرض سلام و تشکر از اظهار

ضمن عرض سلام و تشکر از اظهار لطف شما، باید خدمت شما عرض کنیم یکی از ملاکها و موضوعاتی که در ازدواج مطرح است تفاهم اعتقادی است. در مورد اعتقادات وقتی فردی قوانین یک دینی را قبول کرد باید تمام قوانین را اجرا و به آن احترام بگذارد، بر فرض اگر ایشان به امام حسین و امامان اعتقاد دارند اصل اساسی در گفتار این امامان نماز خواندن است و تمام اهداف ارسال رسالت و سختی هایی که امامان داشتند به دلیل برپا داشتن نماز است.
البته اعتقادات درجاتی دارد و ممکن است هر شخصی در درجات بالا یا وسط یا پایین از نظر اعتقادی و ایمانی باشد. مثلا شما نماز اول وقت می خوانید اما ایشان آخر وقت و یا قضای آن را حداقل می خوانند. اما کسی که بر اساس احساسات و عواطف و هیجانات خود برخی از قوانین دینی را قبول کرده و به برخی اعتقاد نداشته باشد(آن هم برخی از اصلی ترین اصول دین)، دین را یک امر شخصی فرض کرده است.
در مورد تشکیل زندگی دو نکته وجود دارد یکی این که همسر ایده آل آینده شما از نظر ما باید انسانی مذهبی، هم به لحاظ مسائل عبادی و هم اخلاقی و سایر امور مذهبی. البته همین جا این نکته را یادآور می شویم که صرف عمل به برخی دستورات دینی مثل نماز و روزه ضامن درستی یک انسان نیست و تنها نشانه ای از ایمان فرد به خداوند است و طبعاً لازم است هر انسان نمازگزار، به همه دستورات دینی پایبند باشد. (به طور مثال نماز خواندن درحالی که عادت به دروغگویی داشته باشد هیچ فایده ای نخواهد داشت). اما نماز خواندن (اگر برای حفظ ظاهر نباشد)میتواند نشانه خوبی برای سایر محسّنات دینی و اخلاقی باشد.
اما نکته دوم آن است که در یک زندگی مشترک بین دو طرف، همسانی اعتقادی (و یا به عبارت دقیق تر عدم تعارض اعتقادی) بسیار مهم تر از مذهبی بودن یک طرف است. ممکن است دختر و پسری با سطح ایمانی و اعتقادی متوسط ( و نه خیلی بالا) زندگی خوب و آرامی را داشته باشند درحالیکه اگر یکی از آنها سطح خیلی بالایی داشته باشد و دیگری متوسط یا پایین (و با فرض وجود تعارضات اعتقادی) این زندگی یا به شکست منجر شود یا همراه با رنج و سختی ادامه پیدا کند. پس رنگ دینی و معنوی در رفتارها دلیل بر هم خوانی شخصیت و تفاهم اعتقادی نیست بنابراین شما برای اینکه بتوانید در یک فضای منطقی و به دور از وابستگی و احساسات ناپایدار ، قضاوت کنید که آیا با ایشان می توانید سازگاری و رضایت زناشویی داشته باشید یا خیر باید به همه شرایط توجه کنید.
گاهی اوقات شخصیت یک فرد به گونه ای است که هرچند نماز نمی خواند ولی با اندکی تغییر در زندگی یا اندک تأثیر همسر یا حتی صرفا با درخواست همسر محبوبش، نماز خوان می شود و از سوی دیگر گاهی شخصیت یک فرد به گونه ای است که نه تنها نماز نمی خواند بلکه همسر خود را نیز به بی نمازی می کشاند.
بنابراین بهتر است در صورتی که از همه نظر شما و خانواده تان به این ازدواج و وصلت اصرار دارید و سایر شرایط مهیاست، حتما به مشاور ازدواج مراجعه حضوری داشته باشید تا با بررسی های دقیق تر و بیشتر از این امر اطمینان حاصل کنید. بدیهی است اگر در ابتدای این فرآیند اقدام به تست روان شناختی کرده و نظر روان شناس نسبت به همخوانی پروفایل شخصیتی تان را جویا شدید و دوره مشاوره پیش از ازدواج هم رفتید بسیار ریسک زندگی زناشویی تان را پاییین آورده اید.
موفق باشید.

باسلام

باسلام
شما درمتن اظهار کردید که اگر نخواند ولی انکار نکند شامل حکم کافر نمیشود
سوال من این است که انکار به چه معناست و مصداق دقیق آن چیست؟
شخصی را میشناسم که نماز نمیخواند و پس از مطالعاتی که انجام داده در اصل دین هم به خلاف رسیده
آیا حکم کافر شامل چنین شخصی میشود؟
من به دلایلی نمیتوانم ارتباط خود را با این شخص به طور کلی قطع کنم اگر جواب مثبت است من چگونه با او برخورد کنم؟(حکم عدم طهارت و... )
لطفا بنده را راهنمایی کنید
با تشکر

تصویر پاسخگوی اعتقادی

پاسخ :

پاسخ :
با سلام وتشکر .
در این رابطه باید به چند نکته توجه شود
الف_ نکته اول این بر اساس برخی روايات تارك نماز كافر است.
مثلا رسول خدا(ص) فرموده اند:«مَنْ تَرَكَ صَلَاتَهُ مُتَعَمِّداً فقد كفر».(۱) هركس عمدا نمازش را ترك كند، كفر ورزيده است.
و در روايت ديگرى كه از امام صادق(عليه السلام) نقل شده فرمود: إِنَّ تَارِكَ الصَّلَاةِ كَافِر»(۲). همانا ترك كننده نماز واجب، كافر است. »
ب_ نکته دیگر این که كفر به پنج معنا آمده است:
۱- كسى كه اعتقاد به خدا و رسول و معاد ندارد مانند زنديق ها.
۲- كسى كه با اعتقاد كفر مى ورزد و حق را مى پوشاند.
۳- كفر نعمت ( كفران نعمت )
۴- كفر به معناى ترك دستور خداوند و مخالفت كردن با او.
۵- كفر به معناى برائت و بيزارى جستن
«كفر» در روايات نماز به معناى چهارم - يعنى ترك دستور خداوند و مخالفت با اوست - مى باشد و بقيه گناهان نيز كفر است؛ ولى نماز شديدتر است.(۳)
ج_ نکته دیگر این که از لحاظ فقهى «كافر، كسى است خدا را منكر شود يا براى خدا شريك قرار دهد يا پيغمبرىِ حضرت خاتم الأنبياء محمدبن عبدالله(ص) را قبول نداشته باشد. هم چنين اگر در يكى از اينها شك داشته باشد و نيز كسى كه ضرورى دين، يعنى چيزى را كه مثل نماز و روزه، مسلمانان جزء دين اسلام مى دانند، منكر شود كافر و نجس است، البته اگر چنان چه بداند آن چيز ضرورى دين است و انكار آن چيز به انكار خدا يا توحيد يا نبوّت برگردد، نجس است و اگر نداند، احتياطاً بايد از او اجتناب كرد.... ».(۴)
با توجه به مطالب یاد شده در مورد كفر كسى كه نماز را ترك نموده بايد گفت: ترك نماز چند قسم است:
۱. ترك نماز به طور كلى از روى انكار؛ يعنى نماز را واجب نمى داند و به جا آوردنش را بر خود حتم نمى بيند. در اين صورت منكر ضرورى دين شده و كافر است و از لحاظ فقهى نيز محكوم به نجاست مى باشد و چنين فردى به عذاب ابدى دچار مى گردد.
۲- ترك نماز به دليل مسامحه كارى و كم اعتنايى به امور اخروى و اشتغال به سرگرمى هاى دنيوى. اين قسم از ترك نماز موجب فسق است و گناه كبيره شمرده مى شود اما چنين فردى مسلمان مى باشد و از لحاظ فقهى نيز حكم به طهارت چنين فردى مى شود.
۳. ترك نماز در برخى اوقات: گاهى فردى در اثر ضعف ايمان و كم اعتنايى به امر آخرت گاهى نماز مى خواند و گاهى ترك مى كند و يا در اثر اهميت ندادن به اوقات نماز، گاهى آن را در وقتش ترك مى كند به خيال آن كه در خارج وقت آن را قضا كند.
اين قسم سوم هر چند مانند دو قسم قبل نيست ولى چنين فردى از ضايع كنندگان نماز و سبك شمارندگان آن است و در روايات آمده است كه چنين كسى مشمول شفاعت اهل بيت(عليهم السلام) قرار نمى گيرد و به شفاعت محمد و آل محمد(ص) نائل نمى گردد هر چند تارك الصلاه شمرده نمى شود و از سبك شمرندگان نماز به حساب مى آيند.امام کاظم(ع) فرمود: لمّا حضرت ابى الوفاة، قال لي: يا بنىّ، لا ينال شفاعتنا من استخفّ بالصّلاة؛ (۵) چون پدرم را وفات رسيد، فرمود: كسى كه نمازش را سبک بشمرد،به شفاعت ما نايل نمی شود .»
و د رهر صورت تارک نماز اگر از روی انکار ضروری دین نباشد از نظر شیعه وسنی کافر به مفهوم کفر مصطلح محسوب نمی شود . ولی پیامد های دیگر متوجه آن خواهد بود .
د_ گرچه در قران کریم تصریح نشده که تارک نماز بدلیل ترک نماز کافر محسوب می شو ولی قرآن کریم یکی از عواملی را که باعث ورود انسان درجهنّم می‌شود، ترک نماز می‌داند لذا فرمود : "فِی جَنَّـَت‌ٍ یَتَسَآءَلُون‌َ # عَن‌ِ الْمُجْرِمِین‌َ # مَا سَلَکَکُم‌ْ فِی سَقَرَ # قَالُواْ لَم‌ْ نَکُ مِن‌َ الْمُصَلِّین‌َ ;(۶) بهشتیان در باغ‌های بهشتند و سؤال می‌کنند از مجرمان‌، چه چیز شما را به دوزخ وارد ساخت‌، می‌گویند ما از نمازگزاران نبودیم‌."
اهل سنت نیز اکثریت آنها نیز گرچه تارک نماز را کافر به مفهوم مصطلح آن نمی داند ولی برخی از اندیشمندان آن ها با استناد به همین آیه اخیر تارک نماز را اهل جهنم دانسته و معتقدند که کسی که تارک نماز باشد در قیامت از شفاعت پیامبر بی نصیب است. (۷)
پی نوشت ها :
۱. ابن ابی جمهور ،عوالى الآللى، نشر سید شهدا، قم، بی تا، ج ۲، ص ۲۲۴.
۲. حر عالمی ،وسائل الشيعة،نشر دار الاحیا التراث العربی، بیروت، ۱۴۱۲ ق، ج ۴، ص ۴۲.
۳. محمد وحيدى، دانستنى هاى لازم از نماز، نشر بوستان كتاب قم،۱۳۸۷ش، ص ۳۳.
۴. توضيح المسائل مراجع، مطابق با فتاواى مراجع معظّم تقليد،نشر جامعه مدرسین قم، ج ۱، ص ۸۴، مسئله ۱۰۶ .
۵. ثقه الاسلام كليني، كافي، دار الكتب الاسلاميه، تهران، ۱۳۶۵ ه.ش، ج ۳، ص ۲۷۰.
۶. مدثر،(۷۴) آیه ۴۰ـ۴۳.
۷. سیوطی، در المنثور ، نشر دار الاحیا لتراث العربی، بیروت ۱۴۱۳ ق، ج۶، ص ۲۸۵ .

سلام .من سال اینده کنکور دارم

سلام .من سال اینده کنکور دارم و چون دروس را باید برای خودم با صدای بلند توضیح بدهم تا یاد بگیرم و روزه هم میگیرم هنوز موفق نشدم دروس را شروع کنم و از دانش اموزان دیگر عقب افتاده ام.ایا من می توانم امسال روزه نگیرم و قضای ان را بعد کنکور بگیرم؟؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

سلام

تشکر از ارتباط شما

باتغذیه بهترسعی کنیددرستان رانیز بخوانیدزیرا روزه گرفتن برهرفردی که به سن بلوغ رسیده واجب است وبه بهانه های گوناگون مانند درس خواندن وکارکردن وگرمی هواو... نمی توان روزه نگرفت وکسی که روزه ماه مبارک رمضان راعمدا افطار کرده باشدبایدافزون برقضای یک روز روزه،کفاره نیزپرداخت کند:دوماه روزه که۳۱روز آن پی درپی بایدباشدویا اینکه شصت فقیر راسیرکند؛(به هرکدام یک مدطعام(۷۵۰ گرم گندم یابرنج)بدهد.

نظرات