نظر اسلام رو درمورد ازدواج حضرت عیسی (ع) با مریم مجدلیه چيست؟

یکی ازمسائل تاریخی که شاید بتوان گفت، قطعی می باشد این است که حضرت عیسی (ع) ازدواج نکرده اند. و مورخان دلایلی برای این امرذکرکرده اند، که ما به یکی ازآنها اشاره می کنیم:
حضرت عیسی(ع) چون در زمانی بود كه یهودی‏ها بیش از اندازه اهل دنیا و دنیا پرستی شده بودند، حضرت عیسی برای مبارزه با افزون‏ طلبی‏ها و دنیا زدگی‏ها، به سیر و سیاحت و هدایت مردم پرداخت و فرصت پیدا نكرد ازدواج كند.[۱]

در منابع تاریخی اشاره ای به همسر یا فرزندان حضرت عیسی نشده است، با اینکه غالب منابع تاریخی وقتی به بیان زندگی هر یک از پیامبران و بزرگان پرداخته اند، یکی از مواردی که به آن اشاره می کنند، نام همسر و فرزندان آن پیامبر می باشد، با این حال در رابطه با پیامبر بزرگی مثل حضرت عیسی(ع) هیچ اشاره ای به این موضوع نشده است، و اگر آن حضرت زن و فرزندی داشتند، قطعا در این منابع ذکر می شد. علاوه بر این افرادی که ماجرای ازدواج آنحضرت با زنی بنام مریم مجدليه، را مطرح می کنند، اولا دلیل مناسبی ارائه نکرده‌اند، ثانیا گزارشاتی که درمورد این زن داده اند ضد و نقیض است، گاهی وی را زنی بدکاره معرفی می کنند و گاهی وی را از بزرگان و زنان با ایمان معرفی می کنند.

علاوه براین موارد ما درمنابع مواردی داریم که به صراحت به ازدواج نکردن حضرت عیسی اشاره شده است. بعنوان نمونه درخطبه ۱۶۰ نهج البلاغه امام علی (ع) به این امر اشاره کرده اند:
«وَ لَمْ تَكُنْ لَهُ زَوْجَةٌ تَفْتِنُهُ وَ لَا وَلَدٌ یَحْزُنُهُ وَ لَا مَالٌ یَلْفِتُهُ؛ زنى نداشت كه او را فریفته خود سازد، فرزندى نداشت تا او را غمگین سازد، مالى نداشت تا او را سرگرم كند.»
نکته دیگر این که ازدواج نکردن حضرت عیسی(ع) تابع شرایط تاریخی زندگی آن حضرت و قرار داشتن در حصار شدید و زندگی بسیار کوتاه دنیوی بوده است، و غیر از آن حضرت همه پیامبران ازدواج نموده اند. به ویژه آن که در تفکر دینی ازدواج یک اصل اساسی و زیربنای یک جامعه سالم است.

[۱]. عماد زاده، تاریخ انبیا، ص ۷۱۶ به بعد.

facenama

دیدگاه‌ها

مریم مجدلیه اول زن بدکار بوده

مریم مجدلیه اول زن بدکار بوده...اما چون حضرت عیسی جونش رو از سنگسار نجات میده به حضرت ایمان آورده و از یارای نزدیک و با ایمانشون میشن

تصویر پاسخگوی تاریخی

با عرض سلام و ادب.

با عرض سلام و ادب.

لطفاً سند و مدرک این مطلب را بفرمایید.چون نقل مطالب تاریخی بدون ذکر منبع و سند معتبر ارزش و اعتباری ندارد.

نظرات