چرا حضرت علي عليه السلام، مقرّ حكومت اسلامي را از مدينه به كوفه انتقال دادند؟

به امير مومنان علي (ع) گزارش¬هاي هولناك و تكان دهنده اي رسيد و معلوم شد پيمان شكنان به كمك مالي بني اميه و نفوذ و احترام همسر پيامبر جنوب عراق را تسخير كرده اند و پس از تصرف بصره دهها نفر از ياران و كار گزاران حضرت را به ناحق كشته اند. حضرت براي سركوب ناكثان مدينه را به عزم بصره ترك كرد و جنگ جمل رخ داد و سرانجام سپاه امام (ع) پيروز گرديد و بصره مجدداً به آغوش حكومت اسلامي باز گشت. امام در بازگشت از بصره پس از شور و تبادل نظر با ياران خود به دو دليل راه كوفه را برگزيد و در ۱۲رجب ۳۶هجري قمري روز دوشنبه وارد شهر كوفه شد و مركز خلافت اسلامي از مدينه به عراق منتقل گرديد.

۱. بيشتر سربازان و جان نثاران امام را مردم كوفه و حوالي آن تشكيل مي دادند، زيرا امام علي(ع) به وسيله عمار ياسر و امام حسن (ع)،از مردم كوفه ياري خواست و گروه انبوهي از مردم آن منطقه به نداي حضرت پاسخ مثبت دادند. لذا حق شناسي ايجاب مي كرد حضرت از خانه و زندگي اين مردم ديدن كرده و جهادگران را تقدير نمايد.

۲. امام مي دانست شورش ناكثان و غائله بصره با تشويق و تحريك و فريب معاويه بوده است. لذا بايد ريشه فساد قطع و شاخه شجره ملعونه بني اميه از پيكر جامعه اسلامي بريده شود نزديك ترين نقطه به شام كوفه است. گذشته از اين عراق منطقه اي لشگر خيز و فدايي پرور بود و امام بيش از هر نقطه بايد بر آن جا تكيه مي كرد.

اين دو علت سبب شد امام (ع )كوفه را به عنوان مقر حكومت خود برگزيدند.(۱)

پي نوشت:

۱.  جعفر سبحاني، فروغ ولايت، انتشارات صيحه، ۱۳۶۸ش. ص ۴۲۷.
 

کلمات کلیدی: 

facenama

نظرات