می گویند عمر وقتی ایران رو گرفت آنهایی كه مسلمان نمیشدن را می سوزاند؟ آیا درسته اگه نه لطفا با استفاده از كتب معتبر توضیح دهید.

از نظر دين اسلام، دین زرتشتی به عنوان دین آسمانی شناخته می شد و تعرض به زنان و كودكان آن ها در اسلام ممنوع بود. مسلمانان به پیروی از دین اسلام موظف بودند كه شهرهای فتح شده از ایران را -كه به دین زرتشتی بودند - در انتخاب دین اسلام ، یا ماندن در دین زرتشتی و يا دادن مالیات (جزیه) به آزاد گذارند.

 گسترش اسلام در ایران مبتنی بر زور، اجبار و شمشیر نبود ، كه متأسفانه چنین وانمود می‌شود . حقانیت، جامعیت و دستورهای حیات‌بخش اسلام و سیره پیامبر از یك سو و آمادگی ایرانیان جهت پذیرش اسلام از سوی دیگر موجب گردید كه اسلام در این كشور با آزادي گسترش یابد. نامه پیامبر به پادشاه ایران نیز عامل مهم گسترش اسلام در این كشور به حساب می آید. نامه پیامبر به خسرو پرویز و فراخوانی وی به اسلام، این پرسش را به وجود آورد كه اسلام چیست و حضرت محمد كیست؟

 بدین جهت ایرانیان جهت آشنایی با اسلام به تحقیق پرداخته و در جستجوی اسلام بر آمدند. مهم‌تر از همه اینكه ایرانیان از ادیان حاكم در این كشور خسته و ناراحت بودند، زیرا آن ها پاسخگوی نیاز و خواسته‌های مردم نبودند، از این رو با مطرح شدن اسلام، ایرانیان به اسلام رو آورده و منتظر معرفی آن بودند. با مطرح شدن اسلام، طیف وسیعی از ایرانیان به اسلام گرویدند. این گرایش بدون اجبار و اكراه و با میل و رغبت آنان صورت گرفت.

در اين باره تذكر نكاتي لازم است:

۱. اسلام آوردن مردم ایران، به تدریج صورت گرفت. چنین نبود كه همه مردم ایران در یك زمان اسلام را پذیرفتند. اكنون كه بیش از چهارده قرن از بعثت پیامبر اسلام، می‏گذرد، همه مردم ایران اسلام را نپذیرفته‏اند؛ بلكه عده‏ای بر دین زرتشتی مانده‏اند و گروهی مسیحیت را قبول كرده‏اند. عده‏ای نیز یهودی هستند.

۲. اگر دین اسلام ظاهر نمی‏شد، دینی كه در ایران پذیرفته می‏شد، دین زرتشتی نبود، چون كه مقبولیت خود را از دست داده بود و مردم آن را نمی‏خواستند. شاید آن دین ،مسیحیت می بود؛ برای همین است كه با آمدن اسلام به ایران، بر دشمنی مسیحیان با اسلام افزوده شد.

۳. مردم ایران در برابر مسلمانان، مقاومت نكردند و به این جهت، دین اسلام زود در ایران پیشرفت كرد.

 علت شكست نیروهای نظامی حكومت ایران، ناتوانی نظامی آنان و یا تنها روحیه قوی مسلمانان نبود، بلكه علت اصلی شكست نیروهای جنگی ایران در برابر هجوم مسلمانان، ناراضی بودن مردم ایران از حكومت و آیین خود بود. آنان نخواستند بجنگند و حتی گاهی با مسلمانان همكاری می‏كردند. (۱)

۴. مردم ایران، در زمان بعثت و حیات حضرت رسول(ص)، به اسلام توجه كردند و به تدریج و با میل و رغبت آن را پذیرفتند. در این میان اولين شخصیت‌های ايراني مانند: سلمان فارسی و باذان بن ساسان نیز در گسترش اسلام مؤثر بودند، زیرا این دو شخصیت از انسان‌های تأثیرگذار در فرایند تحولات ایران بوده و در میان ایرانیان، موقعیت خاصی داشتند.

اسلام آوردن سلمان فارسی و جایگاه بلند او در نزد پیامبر و تبلیغ وی از اسلام، موجب گردید كه اسلام به طور روزافزون در ایران گسترش یابد. البته حضور مسلمانان بعد از جنگ اعراب و ایرانیان نیز در گسترش اسلام به این كشور تأثیرگذار بود. زیرا مسلمانان اسلام را معرفی و از آن تبلیغ نمودند. برخی از مسلمانان هم به گونه ای رفتار می نمودند كه ایرانیان مجذوب اسلام می­شدند.

  دومین مسلمان از ایرانیان «باذان بن ساسان» است . رویكرد وی در گرایش دیگران به اسلام موثر بود. پس از باذان بسیاری از ایرانیان ساكن یمن، مسلمان شدند.(۲)

جهت آگاهی بیش تر از این موضوع به كتاب: خدمات متقابل اسلام و ایران، استاد مطهری مراجعه فرمایید.

پی‌نوشت‌ها:

۱. تفسیر نمونه، مكارم شيرازي، ناصر،ج۲، ص۲۰۶، دار الكتب الإسلامية، تهران‏،۱۳۷۴.

۲. خدمات متقابل ایران و اسلام، شهید مطهری، ص۵۹ - ۷۹ ، قم ، دفتر انشارات اسلامی ،۱۳۶۲.
 

کلمات کلیدی: 

facenama

نظرات