اصلا نسبت به خودم احساس خوبی ندارم از خودم بدم میاد. فکر میکنم عاقل نیستم، زیبا نیستم و... چطور از این افکار منفی خلاص شوم؟

افکار منفی

كی از ویژگی‌های افكار منفی، طولانی بودن و كامل شدن آنهاست؛ فكرهای منفی این قدر در ذهن باقی می‌ماند و دنبال هم می‌چرخد تا یك ماجرای تلخ و منفی بزرگ در ذهن شكل بگیرد.

بسیاری از ما دائم در حال سر و كله زدن با خودمان هستیم، با افكاری كه گاه و بی‌گاه به سراغمان می‌آید. البته متأسفانه در اغلب موارد این فكرها و گفت‌ و گوهای درونی چندان مثبت نیست و همین مساله موجب می‌شود همه فكرها و گفت‌ و گوهای درونی را بد و استرس‌ زا بدانیم؛ چرا كه معمولا عادت داریم خودمان را به دلیل اتفاقات گذشته محكوم ‌كنیم یا نگران و مضطرب اتفاقات آینده باشیم؛ اتفاقاتی كه هنوز پیش نیامده و مشخص نیست روزی به واقعیت می‌پیوندد یا نه.

موضوع مهم این است كه چنین افكار منفی‌ای می‌تواند امید به آینده را از بین ببرد و فرد را برای طی مسیر زندگی، تنها و ناامید رها كند، اما چون اعمال ما نتیجه افكارمان است، اگر بتوانیم تفكراتمان را تغییر دهیم، حتما قادر خواهیم بود طور دیگری هم عمل كنیم و در نتیجه زندگی متفاوتی خواهیم داشت. پس در این مورد هم باید سعی كنید و با تمرین، افكار منفی را به فكرهایی مثبت و انرژی‌بخش تغییر دهید.

شما درباره خودتان احساس خوبی ندارید. در روانشناسی مثبت، سازه هایی وجود دارد که احساس مثبت فرد درباره خویش را افزایش میدهد، مناسب است در اینترنت درباره این مفاهیم مطالعه کنید: عزت نفس، حرمت خود، احترام به خود، خویشتن پذیری، شفقت خود، و...
به نظر شما یک فرد موفق که احساس ارزشمندی میکند چه خصوصیاتی دارد؟ آن خصوصیات را لیست کنید. مانند جایگاه اجتماعی، جایگاه خانوادگی، معنویت، تحصیلی، و...
در هر کدام از این خصوصیات شما چه رتبه ای دارید؟ زیبایی ظاهری در چه رتبه ای قرار دارد؟

با توجه به پاسخ های شما به این سوالات، مشاوره ادامه می یابد.
اگر توجّه شما به ظاهر بدنی، خیلی جدی است و از نظر دیگران ظاهرتان مشکلی ندارد، ممکن است به یک نوع آسیب روانی دچار شده باشید، که مشاوره حضوری ضروری است.

facenama

نظرات